PLINSKI sporet - koji?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#1 PLINSKI sporet - koji?

Post by Pasiflora »

Ovih dana trazim plinski sporet i u strasnoj sam dilemi. Ponuda je priblizno ista: Koncar, Gorenje, Bira, Beko (zbog loseg iskustva sa masinom za sudje, ne dolazi u obzir), Zanusi.. Jos sam u dilemi oko toga treba li biti 3 - 1 ili 2 - 1 (omjer plin - struja) Kakva su vasa iskustva i sta mi preporucijute? U zgradi nemam plin pa idem sa bocom. Koliko otprilike traje boca plina za 4 -clanu porodicu i koliko kosta?
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#2

Post by Mahalac »

Nisam te skonto jel Beko perilica za sudje ne valja :?


Eh sto se sporeta tice, samo Gorenje tamo u general servisu, odmah kupi i dizne za zemni plin koje ces mozda nekad mjenjati kad budes kopcao pec na zemni gas, ako ga ikad dobijes.
Boca kosta oko 19km punjenje i pripazi da je atestirana tj najbolje ti ju kupiti tamo iza PTT zgrade sigurno je sve po PS-u tamo. Traje 1 do 1.5 mjesec zavisi koliko je koristis.
Inace ja sam imao gorenje pec staru nekoliko godina i ovi u servisu su i za nju imali dizne tako da se na sve ne daj boze dijelove mozes na njih osloniti. Trebaceti i sigurnosna veza/ventil za bocu e to ces atestirano kupiti na skenderiji u onoj maloj radnjici pored reifeisen banke.
Uglavnom primjetne su ustede s bocom ali mora se biti na oprezu pri rukovanju pogotovo zbog to dvoje malih :D
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#3

Post by Pasiflora »

Mahalac wrote:Nisam te skonto jel Beko perilica za sudje ne valja :?


Eh sto se sporeta tice, samo Gorenje tamo u general servisu, odmah kupi i dizne za zemni plin koje ces mozda nekad mjenjati kad budes kopcao pec na zemni gas, ako ga ikad dobijes.:D
Hvala. Plin nikad nece biti proveden jer u kvartu gdje ja zivim to nije predvidjeno, zato idemo sa bocom.
Sto se tice Beko masine za sudje, ma nije da ne valja... super pere, ali nema ventilator za izbacivanje pare, pa ako je ne otvorim 40-tak min. nakon sto zavrsi pranje, sva para se kondenzira i sudje mi bude mokro kao da nije ni odradio program susenja. Naravno, kada sam je kupila to mi niko nije rekao. Osim toga, u servisu kazu da koristim SAMO 3 u 1 det., a taj je povucen sa trzista... U svakom slucaju - masina je stara 3 mjeseca, a ja se sa njom patim kao da je stara 30 godina. Ovo je samo tebi pojasnjenje.
Idemo dalje sa pricom o sporetima.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#4

Post by sulesavic »

Plinska boca? Otprilike najvi¹e 20 minuta dnevno kori¹tenja - evo veæ treæi mjesec...

©to se ¹poreta tièe - Gorenje je...

©to se ma¹ine za suðe tièe - ne treba previ¹e oèekivati od najjeftinijeg. Da se razumijemo, i sam sam joj vlasnikom...
User avatar
profi25
Posts: 117
Joined: 15/01/2008 16:17
Location: welt

#5

Post by profi25 »

zanussi, siemens, koncar su dobri :-D
gorenje nije kvalitet kao sto je to nekada bilo :-)
bira i beko zaista ne znam... 8-)
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#6

Post by sulesavic »

Drugim rijeèima - sve je to u pet deka...
User avatar
mema mo
Posts: 379
Joined: 31/08/2007 15:32
Location: spavaca soba

#7

Post by mema mo »

sta god da kupis nece ti moci duze od 3 godine :roll:
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#8

Post by Pasiflora »

Mahalac wrote: Boca kosta oko 19km punjenje i pripazi da je atestirana tj najbolje ti ju kupiti tamo iza PTT zgrade sigurno je sve po PS-u tamo. :D
Molim te, mozes li mi locirati to mjesto iza PTT zgrade, gdje od prilike se nalazi, odnosno koji objekat je najblizi? Da li je u pitanju trgovina, servis...?
Hitno mi je!!!!
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#9

Post by fantom slobode »

Mislim da zbog jednostavnosti tehnickog rjesenja plinskog sporeta nema sanse za kvar, ne vjerujem da ce se plinski dio sporeta ikada pokvariti.Nema sta, tu su cijevi i ventil.Mislim da sa Birinim ces najpovoljnije proci, samo naravno gledaj da ima sistem za samogasenje plina u slucaju da se plamen ugasi.Ostalo je stvar koliko love imas i sta ti se svidja.
User avatar
profi25
Posts: 117
Joined: 15/01/2008 16:17
Location: welt

#10

Post by profi25 »

da ne otvaram novu temu, pa evo ovdje da pitam...

ja sam zagledao elektricne stadnjake, sa onom staklenom povrsinom, pa me zanima ima li neko one sa tipkama na dodir... kakva su iskustva, kvari li se to... ili je bolje one standardne...
i naravno jel preporucujete neku marku :-)

gledao sam neo / ugradbena pecnica i ploca / kosta oko 600 km, zatim beko 800, zanussi i koncar od 900 - 1200 i najskuplji gorenje i samsung 1300 :-)
po tome mislim i ja da je ovaj beko podcjenjen a gorenje precjenjeno :x
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#11

Post by zlata »

profi25 wrote:da ne otvaram novu temu, pa evo ovdje da pitam...

ja sam zagledao elektricne stadnjake, sa onom staklenom povrsinom, pa me zanima ima li neko one sa tipkama na dodir... kakva su iskustva, kvari li se to... ili je bolje one standardne...
i naravno jel preporucujete neku marku :-)

gledao sam neo / ugradbena pecnica i ploca / kosta oko 600 km, zatim beko 800, zanussi i koncar od 900 - 1200 i najskuplji gorenje i samsung 1300 :-)
po tome mislim i ja da je ovaj beko podcjenjen a gorenje precjenjeno :x
Mozda vam ovo pomogne.....

http://www.reevoo.com/browse/product_ty ... brand/Beko
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#12

Post by sulesavic »

I nemoj zaboraviti jedan bitan detalj - gledaj da ti na vratima rerne ima ona ruèka preko koje mo¾e¹ prebaciti krpu.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#13 Re: PLINSKI sporet - koji?

Post by teuta06 »

Zivim na selu, peteroclana obitelj. Puno se kuha, pravi se domaci kruh svako drugi dan.
Planiramo kupiti stednjak na plin s pecnicom. Kakva su vasa iskustva ako imate.
Ja bih cak kombinirano plin - struja, ali zbog cijene struje mojim ne dolazi u obzir..
Niie vazno ni koliko trosi, nego konkretno da li se moze ispeci kruh, pita, krompir i meso...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#14 Re: PLINSKI sporet - koji?

Post by Maraschino »

teuta06 wrote:Zivim na selu, peteroclana obitelj. Puno se kuha, pravi se domaci kruh svako drugi dan.
Planiramo kupiti stednjak na plin s pecnicom. Kakva su vasa iskustva ako imate.
Ja bih cak kombinirano plin - struja, ali zbog cijene struje mojim ne dolazi u obzir..
Niie vazno ni koliko trosi, nego konkretno da li se moze ispeci kruh, pita, krompir i meso...
Mozda cu se provaliti ali ja takav sporet nisam vidio.
Vidio sam plinska kola i rerna na struju, pola plin pola struja ali samo na kolima dok je rerna uvijek na struju.

Moguce da postoje restoranski sporeti ali ja ga nisam vidio.

Godinama koristim pola-pola. Dobra kombinacija u slucaju nestanka struje.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#15 Re: PLINSKI sporet - koji?

Post by teuta06 »

Ma postoji. Poznanici su me uputili da oni nisu zadovoljni konkretno sa pecnicom. Treba puno plina, hrana se cuje na plin (direktno ulazi u hranu), te su odustali od tog.
Pa zanima me da cujem i druga misljenja
Post Reply