Plinski bojler BOSCH

Post Reply
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#1 Plinski bojler BOSCH

Post by arnelau »

Pozdrav, u stanu imam plinsko grijanje, bojler je marke Bosch. Stan je kupljen 2019 i od tada konstantno imam problem sa bojlerom jer mi svakodnevno izbacuje gresku EA. Kad se to desi nema tople vode ni na cesmi a i radijatori su hladni. U sezoni grijanja to se zna desiti i do 5-6 puta dnevno a ljeti ponekad. Kad se to desi pritisnem dugme za restart i bojler proradi. Zvala sam dva razlicita servisa Masters servis i jos jedan kojeg se ne sjecam kako se zove. Oni redovno uzmu novac za dolazak, nesto ko pokusaju rijesit ali imam osjecaj da nemaju pojma sta je uzrok a da negovorim da rijese problem. Ima li neko slican problem i kojeg servisera mi preporucujete da zna svoj posao i da posteno radi
User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#2 Re: Plinski bojler BOSCH

Post by nepass1 »

Buzar elvir, je li on masters servis?
lavic
Posts: 3030
Joined: 14/04/2011 15:03

#3 Re: Plinski bojler BOSCH

Post by lavic »

Koliko je star bojler?

Probaj naci ovlastenog servisera za Bosch bojlere,
Evo nekih savjeta:
EA - kad je uključen, nije otkriven plamen.

Komora za izgaranje s elektrodama
EA je jedna od najčešćih pogrešaka koje izazivaju mnogi faktori, ali čišćenje je pomoću paljenja i upravljačkih elektroda, poput sitnozrnog brusnog papira, možda će biti dovoljno za njegovo uklanjanje.
Morat ćete razraditi mnoge mogućnosti koje uzrokuju ovu pogrešku:

Pogledajte položaj slavine za plin. Otvori ga do kraja.
Utvrdite tlak goriva ako ostane greška. Ako standardni parametri ne zadovoljavaju, obratite se majstoru kotla ili servisu za plin.
Provjerite mrežni napon. S pokazateljem ispod norme pomoći će stabilizator napona ili autotransformatora.
Pregledajte mehaničke kontakte žica. Skinite ih i sastavite.
Oslobodite dimnjak od začepljenja i onečišćenja. Otkrijte koncentraciju ugljičnog dioksida. Provjerite ispravnost.
Očistite elektrodu za paljenje od čađe. Ispravite ga ako je savijen i instalirajte prema uputama u uputama.
Nazovite senzor za kontrolu plina multimeterom radi otvorenog ili kratkog spoja. Popravite ili zamijenite.
Osušite izmjenjivač topline.
Provjerite stanje plinskog ventila. Plinski inspektor mora izvršiti potpuni pregled, popravak i zamjenu.
Pregledajte sklop i zamijenite ako nema drugih opcija.
U Bosch Eurostar proizvodima oznaka EA označava odsutnost ionizacijske struje. Pregledajte ionizacijsku elektrodu i poduzmite druge korake među gore navedenim.

U najgoroj varijanti kupi drugi bojler, Vailant- srednja klasa i OK je , Viessman je vrhunski ali kod nas nisu bas svuda dostupni i u glavnom su za vece objekte, kuce....
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#4 Re: Plinski bojler BOSCH

Post by arnelau »

nepass1 wrote: 22/09/2021 09:04 Buzar elvir, je li on masters servis?
Da, taj gospodin je dolazio i djelovao je nezainteresovano ili dda nema pojma ali ne zeli priznati
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#5 Re: Plinski bojler BOSCH

Post by arnelau »

lavic wrote: 22/09/2021 09:16 Koliko je star bojler?

Probaj naci ovlastenog servisera za Bosch bojlere,
Evo nekih savjeta:
EA - kad je uključen, nije otkriven plamen.

Komora za izgaranje s elektrodama
EA je jedna od najčešćih pogrešaka koje izazivaju mnogi faktori, ali čišćenje je pomoću paljenja i upravljačkih elektroda, poput sitnozrnog brusnog papira, možda će biti dovoljno za njegovo uklanjanje.
Morat ćete razraditi mnoge mogućnosti koje uzrokuju ovu pogrešku:

Pogledajte položaj slavine za plin. Otvori ga do kraja.
Utvrdite tlak goriva ako ostane greška. Ako standardni parametri ne zadovoljavaju, obratite se majstoru kotla ili servisu za plin.
Provjerite mrežni napon. S pokazateljem ispod norme pomoći će stabilizator napona ili autotransformatora.
Pregledajte mehaničke kontakte žica. Skinite ih i sastavite.
Oslobodite dimnjak od začepljenja i onečišćenja. Otkrijte koncentraciju ugljičnog dioksida. Provjerite ispravnost.
Očistite elektrodu za paljenje od čađe. Ispravite ga ako je savijen i instalirajte prema uputama u uputama.
Nazovite senzor za kontrolu plina multimeterom radi otvorenog ili kratkog spoja. Popravite ili zamijenite.
Osušite izmjenjivač topline.
Provjerite stanje plinskog ventila. Plinski inspektor mora izvršiti potpuni pregled, popravak i zamjenu.
Pregledajte sklop i zamijenite ako nema drugih opcija.
U Bosch Eurostar proizvodima oznaka EA označava odsutnost ionizacijske struje. Pregledajte ionizacijsku elektrodu i poduzmite druge korake među gore navedenim.

U najgoroj varijanti kupi drugi bojler, Vailant- srednja klasa i OK je , Viessman je vrhunski ali kod nas nisu bas svuda dostupni i u glavnom su za vece objekte, kuce....
Bojler je star tri godine. I ja od kad sam u tom stanu, vec 2 godine bojler javlja tu gresku. Upravo su pomenuti serviseri koje sam pozivala sa spiska sarajvo gasa da su ovlaseni. Hvala na prijedlozima
DonieBrasco
Posts: 15046
Joined: 31/08/2016 16:09

#6 Re: Plinski bojler BOSCH

Post by DonieBrasco »

http://asgas.ba/

061 156 094

Nazovi i pitaj da li servisiraju Bosch.
User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#7 Re: Plinski bojler BOSCH

Post by nepass1 »

arnelau wrote: 22/09/2021 17:54
nepass1 wrote: 22/09/2021 09:04 Buzar elvir, je li on masters servis?
Da, taj gospodin je dolazio i djelovao je nezainteresovano ili dda nema pojma ali ne zeli priznati
Meni on odrzava junckersov bojler star 16g i boschov star 4g. Mozda ima neko drugog majstora za predloziti.
Post Reply