plazma ili LCD

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#1 plazma ili LCD

Post by photo »

koje su, po vama, dobre i lose strane obje tehnologije i koju biste vi voljeli imati?

po meni, plazma ima jace boje, lcd ima daleko ostriju sliku od plazme.

vasi komentari?
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#2

Post by The_Fluid »

prvo je bila tema, veoma slicna ovoj, drugo, nije to bas tako laicki moguce objasniti.


Obje tehnologije imaju svojih prednosti.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#3 Re: plazma ili LCD

Post by Sarayman »

photo wrote:koje su, po vama, dobre i lose strane obje tehnologije i koju biste vi voljeli imati?

po meni, plazma ima jace boje, lcd ima daleko ostriju sliku od plazme.

vasi komentari?
Ovo je netacno. HD Ready televizori (a danas su svi u najgorem slucaju HD Ready) imaju nesto ostriju sliku kod LCD-a ali samo u nativnoj rezoluciji, dakle kod prijema 720p HD signala. LCD nudi 1366 x 768 a plazma 1024 x 768.

Kod Full HD signala, obje tehnologije nude istu ostru sliku na Full HD panelima, s tim sto plazma i dalje prikazuje prirodniju (citaj bolju) sliku.

Ja sam za plazmu, a trebao bi biti svako kome ljepsa slika stoji na prvom mjestu. Burn-in je dosta rijesen i ne bi trebao predstavljati nekadasnji problem, pogotovo kod Panasonic plazmi.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#4

Post by The_Fluid »

Dakle, plasma uredjaji:

Pioneer
Panasonic
....
onda ostali


LCD uredjaji

Philips, Sony, mozda Samsung, i to neki modeli M serije velicine 40, Toshiba Regza serije, par SHARP Aquos itd ima jos neki
...................
onda svi ostali


o pod modelima bi se dalo raspravljati
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#5

Post by ja.neron »

bolja je slika na LCD-u pgotovo 100Hz-om
kod plazme je veći ugao gledanja i skuplja je
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#6

Post by Sarayman »

ja.neron wrote:bolja je slika na LCD-u pgotovo 100Hz-om
kod plazme je veći ugao gledanja i skuplja je
Nerone, baratas zastarjelim informacijama. Kupi neki od strucnih casopisa pa se vise informisi.
Bolja je slika na plazmi u velikoj vecini slucajeva, pogotovo kod gledanja SD signala ove nase prastare zemaljske analogije. Digitalizacija stidljivo najavljena prosle godine od strane FTV-a i bas me zanima kad ce je uvesti.
Takodjer, plazma je jeftinija, pogotovo kod modela iznad 42". Sto je veci ekran, to je plazma jeftinija od LCD-a.
Ugao gledanja se kod LCD-a dobro popravio tako da danas gotovo da i nema razlike.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#7

Post by Maystor »

Ne valja ni jedno ni drugo, sacekaj jos malo dok izadje OLED :razz:
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#8

Post by The_Fluid »

Maystor wrote:Ne valja ni jedno ni drugo, sacekaj jos malo dok izadje OLED :razz:
OLED je vec izasao, osim fantasticnog kontrasta, jos uvijek nalazim da je slika kod vrhunskih LCD i Plasma ekrana slika sa manje trzaja i rastera.
--


Prica o uglu gledanja je danas u proslom vremenu, jer najnoviji LCD i Plasma uredjaji imaju ugao gledanja od 178stepeni.
--

Mada se vec moze kupiti plasma uredjaj od 32 inca, znaci od 82cm, jos uvijek plasma pocinje od 37inca odnosno 94cm.
--

U Bosni i Hercegovini jednostavno nema dobre te nadasve povoljne ponude LCD i Plasma uredjaja.
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#9

Post by GODZZILA »

The_Fluid wrote:
Maystor wrote:Ne valja ni jedno ni drugo, sacekaj jos malo dok izadje OLED :razz:
OLED je vec izasao, osim fantasticnog kontrasta, jos uvijek nalazim da je slika kod vrhunskih LCD i Plasma ekrana slika sa manje trzaja i rastera.
--


Prica o uglu gledanja je danas u proslom vremenu, jer najnoviji LCD i Plasma uredjaji imaju ugao gledanja od 178stepeni.
--

Mada se vec moze kupiti plasma uredjaj od 32 inca, znaci od 82cm, jos uvijek plasma pocinje od 37inca odnosno 94cm.
--

U Bosni i Hercegovini jednostavno nema dobre te nadasve povoljne ponude LCD i Plasma uredjaja.


Acontrary dragi kolega Acontrary. 8) Itekako vladaju akcije snizenih LCD TV uređaja.Pogledajte kod VF komerca tehno market i ponudu Samsungovih modela(koji su fantasticni).O plazmi i da ne govorim.Najbolji pokazatelj je odustajanje Fujitsu-a,te lagano povlacenje Pioneer-a sa trzista istih.Za dodati je totalna orijentacija Sony-a prema LCD televizijama.

Malo bih i o OLED-u.
11"(inčni) kosta negdje oko 2300$.To je malo preskupo.Jer prva krv se uvijek debelo placa.
Sacekat treba jos 3 do 4 godine da to zazivi.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#10

Post by d2 »

Nemam namjeru dolijevati ulje na vatru osim da kazem da sam neki dan gledao u robotu plazme i lcdove i nekako mi je naljepsa slika bila na jednoj panasonic plazmi. Mozda je to bio najjaci model pa je to zato ili nije - ne znam, javio sam se samo da uputim potencijalne kupce da pogledju Philips sa Ambilight tehnologijom. Meni je prijatelj pricao o tome i mislio sam da to bas i nije nesto dok nisam vidio u stvarnosti kako radi (u fis vitezu) i stvar je zaista dobra mada kada pricas o tome zvuci prilicno bezveze.

Naime TV sa strana raspolaze lampama koje boje zid iza TVa pa recimo ako imate na ekranu more zid iza tva je plav, ako je pustinja onda je zut ako je pola pola onda je i zid pola pola. Fakticki te lampe osvjetljavaju zid iza tva u bojama ekrana. Koliko mi je receno jeftiniji modeli imaju samo lampe lijevo i desno a ovi koje sam ja gledao (iz ciste znatizelje) imaju sa svih strana.

Stvar mi je zvucala prilicno glupavo dok nisam vidio, kad sam vidio stvarno mi se svidjelo (pod uslovom da je tv montiran na zid).
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#11

Post by The_Fluid »

@Godzilla: vidjeh te ponude i uporedih sa nekim obicnim ponudama izvan BiH te i dalje tvrdim da u Bosni i Hercegovini nema povoljne, a kamoli velike ponude.

@d2: lampe su bile u prosloj generaciji, sada se do tzv. Ambilight osvjetljenja dolazi uz pomoc LED-a (Light Emission Diode). Sto se tice najljepsih slika, bitno je i sta se vrtilo na nekom televizoru. Jedan CD snimak, jedan DVD ili Blu-Ray snimak ili nesto trece?

TV ne mora biti montiran na zid, no ne bi trebao biti udaljen vise od 30cm od zida i ako ide u ugradbeni dio u sklopu nekog ormara, da bi Ambilight dosao do izrazaja pozeljno je da sa bocnih i gornje strane ima najmanje 10cm praznog prostora.

Ambilight kao tehnologija nije nova tehnologija, dapace jos 1950. i neke godine Grundig je imao nesto slicno na tadasnjim televizorima.
Zahvaljujuci primjeni LED i odredjenih tehnologija, novi televizori koji imaju AMbilight tehnologiju ugradjenu odlikuju se izuzetno malom potrosnjom struje. Npr. 32PFL9632D trosi do 130W, najveci model u ovoj klasi 52PFL9632D trosi do 320-330W.



Noviji i bolji uredjaji, uglavnom u LCD klasi, i uglavnom proizvedeni od Philipsa, Sharpa, Sonya i Samsunga imaju i USB prikljucak. Neki imaju i CF modul.
Kod USB prikljucka je bitno vidjeti sta podrzava, samo mp3 i usb uredjaje ili i recimo MPEG2.

Jednako tako je kod HDMI (High Definition Multimedia Interface) uredjaja bitno da li je isti v1.1 v1.2 ili v1.3 odnosno da li podrzava HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). Vise o istom na http://www.hdmi.org mozete i sami procitati.

Detaljnije rasclanjivanje u modele drugi put.


Isto tako je bitno obratiti paznju i ko sa kim razvija nove tehnologije koje se implementiraju u televizore.
Od poznatijih tu je Pioneer sa novcem investiranim u Panasonic, zatim vec 7 generacija duga saradnja izmedju Sonya koji je ulagao novac i Samsunga (kliknuti ovdje). Najnovije informacije kazu da ce osmu generaciju uraditi odvojeno. I najmladja je izmedju Philipsa koji je ulagao i LGa. Ovdje tip, za one koji jos nisu posjetili: kliknite ovdje

ps.
@Seha: sta ima inace? :)
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#12

Post by ja.neron »

da kapetane tečni prihvaćena informacija redov odstupa,zdravo
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#13

Post by d2 »

The_Fluid wrote: @d2: lampe su bile u prosloj generaciji, sada se do tzv. Ambilight osvjetljenja dolazi uz pomoc LED-a (Light Emission Diode). Sto se tice najljepsih slika, bitno je i sta se vrtilo na nekom televizoru. Jedan CD snimak, jedan DVD ili Blu-Ray snimak ili nesto trece?
meni je izgledalo kao neke sijalice mada nisam bas zavirivao, ne znam sada zaista sa cega su plejali sadrzaj, zanimljivije mi je bilo gledati zid nego tv :lol:
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#14

Post by The_Fluid »

ja.neron wrote:da kapetane tečni prihvaćena informacija redov odstupa,zdravo
Ne moras odstupati. :)
Meni se licno svidja 100Hz na LCD televizorima, no tu bi ti predlozio da dobro pogledas sta i ko nudi istu. Jer sve i jedan proizvodjac, od JVC, Toshibe, Panasonica (LCD ekran od 82cm), Sony, Samsunga, lG, Philipsa nudi svoje modele u recimo 32 inca velicini sa 100Hz tehnologijom.

Recimo Panasonic Tx/32 LXD 700F (oko 1400 Eura) i recimo Philips 32PFL7862D (oko 1100 Eura) ili 32PFL9632D (1400 Eura) ili recimo Sony 32 incni (ne mogu se modela sjetiti, uglavnom je sa 100Hz i USB prikljuckom i kontrastom od 8000:1 (dinamicki) i cijena mu je u EU zemljama oko 1400 Eura) ili malo losije 100Hz uredjaje od Samsunga LE-32 M 87 BD i Toshibe 32 C 3500 P itd.

To su sve uredjaji puno bolji od klasicnih LCD ekrana ili prosjecnih Plasma ekrana. Jer ruku na srce, nije svaka Plasma vrhunska Plasma, puno je tu ispodprosjecnih uredjaja.




d2 wrote:
The_Fluid wrote: @d2: lampe su bile u prosloj generaciji, sada se do tzv. Ambilight osvjetljenja dolazi uz pomoc LED-a (Light Emission Diode). Sto se tice najljepsih slika, bitno je i sta se vrtilo na nekom televizoru. Jedan CD snimak, jedan DVD ili Blu-Ray snimak ili nesto trece?
meni je izgledalo kao neke sijalice mada nisam bas zavirivao, ne znam sada zaista sa cega su plejali sadrzaj, zanimljivije mi je bilo gledati zid nego tv :lol:
dobra strana tog tzv. pozadinskog osvjetljenja je sto se pritiskom na jedno dugme na daljinskom isto moze isljuciti, jednako tako moze se podesiti jacina istog, recimo da bude samo 30% jacine, itd.
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#15

Post by GODZZILA »

[quote="The_Fluid"]@Godzilla: vidjeh te ponude i uporedih sa nekim obicnim ponudama izvan BiH te i dalje tvrdim da u Bosni i Hercegovini nema povoljne, a kamoli velike ponude.

@The_Fludi:Pa prevashodno tome cu reci da pogresno upoređujes 100%.Trazio sam po citavom gradu i odlucio kupiti preko puta VF-a samsung LCD,8000:1 DC,DNI(black piano)......po cijeni od banalnih 1300KM.Ista takva kosta na Amazonu ili Ebay-u 1600KM(pretvoreno iz dolara).
I da ima povoljne ponude,samo nevidis grad do monitora.

P.S.-Tipkas ono sto svi znamo.Smaras sa tim kilometarskim postovima.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#16

Post by The_Fluid »

@godzzila: sve zavisi sta smatras dobrom ponudom. Ocigledno nam se standardi razlikuju.

I ako mozes navedi tacno model koji si kupio u radnji. :)
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#17

Post by GODZZILA »

Image

Manufacturer: Samsung

Samsung LE 32 R 87 BD

EAN: 8808987168261

Brightness in Candela/m²: 450

Common Interface Slot: No

Contrast Ratio (X:1): 8000

Depth in cm: 9.1

DVB-C: No

DVB-S: No

DVB-T: Yes

DVD Player / Recorder: No

DVI Interface: Yes

Electronic Program Guide (EPG): No

Energy Savings Trust Feature: Yes

Frequency: 60 Hertz

Front AV Interface: No

Full HD: No

HD ready: Yes

HD Tuner: No

HDMI Interface: Yes

Height in cm: 54.1 cm

Horizontal Resolution in Pixel: 1366

Loudspeakers: with Loudspeakers

Memory Stick: No

Number of HDMI Inputs: 2

Number of Scart Interfaces: 2

PC Interface: Yes

Picture and Picture (PAP): No

Picture and Text (PAT): No

Picture in Picture (PIP): 1 Tuner AV PIP

Power Consumption in Watts: 150

Power Consumption Standby in Watts: 0.9

Reflection Angle: 178 degree(s)

Response Time in ms: 8

RMS Wattage: 20

Screen Format: 16:9

Screen Size in cm: 81 cm

Screen Size in Inches: 32 in

Secure Digital Card: No

Type of Monitor: LCD

USB: No

Vertical Resolution in Pixel: 768

VGA / D-Sub Interface: Yes

Weight in kg: 10.8

Width in cm: 80

YUV Interface: Yes

Beton :-D
Moja se razlikuje u tri zadnje brojke..nesta je ko xs ili tako nekako mrsko mi se bilo peglati traziti prospekt..Karakteristike su iste
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#18

Post by GODZZILA »

Šeha wrote:
GODZZILA wrote: Horizontal Resolution in Pixel: 1366


Znaci da ti je vertikalna rezolucija 769 (16:9 aspekt) sto opet znaci totalno ne standardna i za cetvrtinu manja od full HD broadcast standarda. (1080x1920)

Znaci da mora biti down samplovana i pitanje koje se slijedece postavlja je kakav posao obavlja pri tome.

Znaci moze prikazivati HD signal (HD ready) ali ne pun kvalitet... Neces imati pun gust kad budes gledao blu-ray diskove igrao nove konzole na njoj i sl.


WOW Seha odakle ti to sve znas :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Frequency: 60 Hertz
Ovo sam prekopirao na foru(procitaj da sam dodao da mi je mrsko traziti prospekt)

Americka frekvencija? Evropski modeli (i struja) rade na 50 ili 100 Hz.

Ovakvi TV su ispod prosjeka i beton nisu bili ni prije dvije godine. Moja plazma koju sam uzeo prije skoro godinu je za ovu Celo Bajramovic :D :D :)

A ovo zadnje da ne pricam..Svaki cigo svog konja fali pa tako i ti svog.Nije ova moja bog znas sta al za tu cijenu psssss........ .Plazme su sranje i sam znas to.
E dalje sva rezolucija ide na 720p.A ti mi nađi razliku između 1080p ili 720p.Golo oko ne moze to prepoznati(pogledaj rasprava milion po netu).I opet da dodam kvalitet HD izvora je presudan.
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#19

Post by GODZZILA »

:zzzz:
dada 37
Posts: 66
Joined: 30/10/2007 10:45

#20

Post by dada 37 »

LCD zadrzava duze (nakon 5 god) ostrinu slike a plasma gubi. Plasma trosi vise struje
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#21

Post by sulesavic »

I ¹ta sad za hiljadustotinjak maraka ja da kupim? ®elja mi je gledati ovo ¹to nam nude kablovske televizije i videoteke...
Post Reply