PlayStation 4 - all about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4126 Re: PlayStation 4 - all about

Post by escobar__ »

PSN account sam napravio u Njemačkoj i kao takav manje-više radi i ovdje ali nit šta mogu kupovati nit je na kraju krajeva tačna zemlja u kojoj sam trenutno (Bosna). Može li se kako na postojećem accountu to zamijeniti ili pravim novi (u tom slučaju mogu li se trofeji i sl. prenijeti na novi account)? Kako kupujete igre iz Bosne i Hercegovine pošto PSN zvanično nije dostupan ovdje?
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#4127 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Phobius »

escobar__ wrote:PSN account sam napravio u Njemačkoj i kao takav manje-više radi i ovdje ali nit šta mogu kupovati nit je na kraju krajeva tačna zemlja u kojoj sam trenutno (Bosna). Može li se kako na postojećem accountu to zamijeniti ili pravim novi (u tom slučaju mogu li se trofeji i sl. prenijeti na novi account)? Kako kupujete igre iz Bosne i Hercegovine pošto PSN zvanično nije dostupan ovdje?
Evo, po 1001. put.

Kako PSN nije dostupan u BiH, potrebno je koristiti account iz neke druge države, da bi mu se pristupilo. Ti imaš njemački account, tako da ćeš njega koristiti. Nažalost, Sony je onemogućio korištenje bankovnih kartica iz drugih država za registraciju na account. Dakle, ako imaš BiH karticu, ne možeš je registrovati ni na njemački, ni na hrvatski, a ni na američki account. Jedini način kupovine ostaje kupovina PSN bonova/dopuna. Kada kupiš dopunu, kod uneseš na svoj account i uneseni iznos valute tada koristiš za kupovinu sa store-a. Dopune možeš kupovati sa BiH karticom na raznim mjestima online, kao što su Amazon, G2A itd, ali moraš paziti da je dopuna namijenjena za regiju tvog accounta.

Ukratko, to je to. Naravno, ostaje gorak okus u ustima, jer BiH nema svoj PSN store. Iako su konzole oficijalno dostupne za kupnju u našoj zemlji, ne možemo oficijelno pristupiti niti prodavnici, niti online komponenti. Dodajmo k tome i činjenicu da Sony na oficijelnoj Playstation stranici za BiH reklamira te dvije uslugue i stvar postaje još gluplja. Da smo normalna zemlja, gdje se zaštita potrošača podrazumijeva, to ne bi bilo moguće. Neki dan sam kupio dopunu od 10$, jer mi je na walletu falilo 0.01$.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4128 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Tomahawk11 »

escobar__ wrote:PSN account sam napravio u Njemačkoj i kao takav manje-više radi i ovdje ali nit šta mogu kupovati nit je na kraju krajeva tačna zemlja u kojoj sam trenutno (Bosna). Može li se kako na postojećem accountu to zamijeniti ili pravim novi (u tom slučaju mogu li se trofeji i sl. prenijeti na novi account)? Kako kupujete igre iz Bosne i Hercegovine pošto PSN zvanično nije dostupan ovdje?
Ja sam registrovao US Acc, adresa mi je neka sa Floride i radi ko sat.
Kupuješ PlayStation Network Gift Card u apoenima od 10, 20, 25, 50, 60, 75, 100 dolara. Ja ih plaćam PayPalom. Poslije unesem kod na wallet na PlayStationu i onda kupuj sa Storea šta hoćeš.
Ti sa njemačkim Acc kupi Gift Card za njemačko područje (na Amazonu, g2a ili nekoj drugoj stranici gdje se imaju kupiti), a možeš i napraviti novi acc (US, UK, HR).
User avatar
mbenz
Posts: 982
Joined: 18/06/2013 16:26

#4129 Re: PlayStation 4 - all about

Post by mbenz »

Kod mene je isto americki acc na ps, a kad sam kupovao bonove 3*10 dolara nisam mogao preko paypala, i onda ukucam broj kartice i kupim ga, tako da sam skonto da nije isti kurs dolara na kartici i na paypalu jer sam imao taman negdje oko 31 dolara na njoj, e sad moze li mi neko objasniti koliki je kurs na paypalu ili je to neka njihova naknada .
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4130 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Tomahawk11 »

mbenz wrote:Kod mene je isto americki acc na ps, a kad sam kupovao bonove 3*10 dolara nisam mogao preko paypala, i onda ukucam broj kartice i kupim ga, tako da sam skonto da nije isti kurs dolara na kartici i na paypalu jer sam imao taman negdje oko 31 dolara na njoj, e sad moze li mi neko objasniti koliki je kurs na paypalu ili je to neka njihova naknada .
Jučer uzimao bon od 25 dolara, plaćao po kursu 1,76.
Ako ti je skinulo više, onda si platio i neku taksu.
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#4131 Re: PlayStation 4 - all about

Post by REDDEVILS »

mbenz wrote:Kod mene je isto americki acc na ps, a kad sam kupovao bonove 3*10 dolara nisam mogao preko paypala, i onda ukucam broj kartice i kupim ga, tako da sam skonto da nije isti kurs dolara na kartici i na paypalu jer sam imao taman negdje oko 31 dolara na njoj, e sad moze li mi neko objasniti koliki je kurs na paypalu ili je to neka njihova naknada .
Ja sam na PAYPAL-u postavio da banka vrsi KONVERZIJU VALUTA PRILIKOM KORIŠTENJA SERVISA PAYPAL

Prilikom vršenja kupovine koristeći servis PayPal, te plaćanja u stranoj valuti, klijenti mogu ostvariti
uštedu na proviziji za konverziju novca. Naime, klijenti prilikom kupovine mogu izvršiti odabir načina
vršenja konverzije valuta, odnosno da li žele da servis PayPal automatski izvrši konverziju, što je
postavljeno kao zadani način, ili da konverziju izvrši Banka, izdavaoc kartice putem koje vršite plaćanje.
Odabirom opcije da Banka vrši konverziju valuta, ostvarujete uštedu.

U slučaju da servis PayPal automatski vrši konverziju valuta, ukoliko je Vaša kartica izdata u
Bosni i Hercegovini cijena će prilikom kupovine biti prikazana u valuti konvertibilna marka
(KM).

U slučaju da Banka, izdavaoc Vaše kartice vrši konverziju valuta, prilikom kupovine cijena će
biti prikazana u valuti koju je naveo trgovac, odnosno u stranoj valuti.

https://raiffeisenbank.ba/sites/default ... ypal_u.pdf
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#4132 Re: PlayStation 4 - all about

Post by dinao »

http://www.klix.ba/clanak/181018033

Nesto ne vjerujem da ce novi PlayStation prije 2020 g.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4133 Re: PlayStation 4 - all about

Post by radostan dan »

dobar dan poštovani publikume...zajahao mi mali za vrat, ne popušta - ps4, ps4, ps4.
a ocjene su mu takve da mi ne ostavlja prostor za manevar...
znači, šta i kako? koliko košta nov, moraju li se džojstici uzimati sa njim ili mogu i neki drugi džojstici...koliko koštaju igrice, jebeni fudbal i neki fortnajt.

ja bih se isto malo ogrebao, da vozim formulu, al otom potom.

hvala.
User avatar
Mustang1
Posts: 28755
Joined: 29/12/2010 17:31

#4134 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Mustang1 »

Tomo jos me nisi poslusao :D sve u prvi post i u naslovu napomena..
Radosni zavisi kako zelis, iz radnje nesto skuplje ili kod pil prodavaca nesto jeftinije, na rate ili za kes, djojstici samo orginal, jedan dobijes uz konzolu drugi je oko stoje. Fortnite je dzaba skines na konzoli imas store/prodavnicu. Fifu moras kupiti 60 dolara digitalna ili 120KM na cd.u. Formula nemam pojma koliko je ali ima. Ostalo imas gore iznad detaljno kako se kupuje digitalno ..
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4135 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Tomahawk11 »

Mustang1 wrote:Tomo jos me nisi poslusao :D sve u prvi post i u naslovu napomena..
Niti mogu niti šta imam s tim. To bi morao neko ko je zadužen za podforum ili onaj ko je otvorio temu.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#4136 Re: PlayStation 4 - all about

Post by klixoris »

radostan dan wrote:dobar dan poštovani publikume...zajahao mi mali za vrat, ne popušta - ps4, ps4, ps4.
a ocjene su mu takve da mi ne ostavlja prostor za manevar...
znači, šta i kako? koliko košta nov, moraju li se džojstici uzimati sa njim ili mogu i neki drugi džojstici...koliko koštaju igrice, jebeni fudbal i neki fortnajt.

ja bih se isto malo ogrebao, da vozim formulu, al otom potom.

hvala.
Ja sam svoj kupio u Sancta Domenica (5. sprat BBI centar), trenutno kosta 530 KM za PS4 Slim sa 500GB diska i 1 joystick.
Drugi joystick kupis posebno, mislim da je negdje oko 120 KM. Budu nekad akcije gdje drugi joystick dobijes gratis ili za neku smijesnu doplatu
Evo link, imas na stranici i igrice sa cijenama, mada se to moze jeftinije uganjati kod preprodavaca na PIK-u itd
https://www.sancta-domenica.ba/gaming/i ... nzole.aspx
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4137 Re: PlayStation 4 - all about

Post by radostan dan »

klixoris wrote:
radostan dan wrote:dobar dan poštovani publikume...zajahao mi mali za vrat, ne popušta - ps4, ps4, ps4.
a ocjene su mu takve da mi ne ostavlja prostor za manevar...
znači, šta i kako? koliko košta nov, moraju li se džojstici uzimati sa njim ili mogu i neki drugi džojstici...koliko koštaju igrice, jebeni fudbal i neki fortnajt.

ja bih se isto malo ogrebao, da vozim formulu, al otom potom.

hvala.
Ja sam svoj kupio u Sancta Domenica (5. sprat BBI centar), trenutno kosta 530 KM za PS4 Slim sa 500GB diska i 1 joystick.
Drugi joystick kupis posebno, mislim da je negdje oko 120 KM. Budu nekad akcije gdje drugi joystick dobijes gratis ili za neku smijesnu doplatu
Evo link, imas na stranici i igrice sa cijenama, mada se to moze jeftinije uganjati kod preprodavaca na PIK-u itd
https://www.sancta-domenica.ba/gaming/i ... nzole.aspx
e hvala ti, evo i tomo mi objašnjava na jednoj drugoj temi.
ne bih preko pik-a..nije baš mala cifra, bolje preko firme, u slučaju reklamacije i tih zajebancija.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#4138 Re: PlayStation 4 - all about

Post by klixoris »

radostan dan wrote:
klixoris wrote:
radostan dan wrote:dobar dan poštovani publikume...zajahao mi mali za vrat, ne popušta - ps4, ps4, ps4.
a ocjene su mu takve da mi ne ostavlja prostor za manevar...
znači, šta i kako? koliko košta nov, moraju li se džojstici uzimati sa njim ili mogu i neki drugi džojstici...koliko koštaju igrice, jebeni fudbal i neki fortnajt.

ja bih se isto malo ogrebao, da vozim formulu, al otom potom.

hvala.
Ja sam svoj kupio u Sancta Domenica (5. sprat BBI centar), trenutno kosta 530 KM za PS4 Slim sa 500GB diska i 1 joystick.
Drugi joystick kupis posebno, mislim da je negdje oko 120 KM. Budu nekad akcije gdje drugi joystick dobijes gratis ili za neku smijesnu doplatu
Evo link, imas na stranici i igrice sa cijenama, mada se to moze jeftinije uganjati kod preprodavaca na PIK-u itd
https://www.sancta-domenica.ba/gaming/i ... nzole.aspx
e hvala ti, evo i tomo mi objašnjava na jednoj drugoj temi.
ne bih preko pik-a..nije baš mala cifra, bolje preko firme, u slučaju reklamacije i tih zajebancija.
Mislio sam za igrice da kupujes po PIK-u, ima provjerenih prodavaca.
Malo sam nespretno napisao post pa ispade da savjetujem i PS4 tamo da trazis, a to fakat nije pametno, do mene je :thumbup:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4139 Re: PlayStation 4 - all about

Post by arnes_king »

Ja sam narucio PS4 pro nov preko pika i sve uredno. Prije toga kupio polovan slim isto preko pika sve uredno. Prije toga 2-3 razlicite ps3 konzole kupovao isto tako proslo.
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#4140 Re: PlayStation 4 - all about

Post by vojopd »

Moze mala pomoc? Ne uspijevam konektovati ps4 preko lan-a sa ruterom. Pokusao sam, easy automatski setup ali pise da ne moze naci ip adresu, onda sam rucno ukucao ip, gateway, dns, mtu automatic, bez proksija. Nesto sam preskocio ili?

https://imgur.com/a/BA5Kam5
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4141 Re: PlayStation 4 - all about

Post by beni-bu-man »

vojopd wrote:Moze mala pomoc? Ne uspijevam konektovati ps4 preko lan-a sa ruterom. Pokusao sam, easy automatski setup ali pise da ne moze naci ip adresu, onda sam rucno ukucao ip, gateway, dns, mtu automatic, bez proksija. Nesto sam preskocio ili?

https://imgur.com/a/BA5Kam5
resetuj ruter ili modem ili oboje
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#4142 Re: PlayStation 4 - all about

Post by vojopd »

Nece, pokusao sam. Unio sam rucno, 2 i 3 su mi telefon i laptop, stavio sam ip 4 i googleov dns, ali nece opet. Nat type failed pise.
https://imgur.com/a/xFLGmjb
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4143 Re: PlayStation 4 - all about

Post by beni-bu-man »

vojopd wrote:Nece, pokusao sam. Unio sam rucno, 2 i 3 su mi telefon i laptop, stavio sam ip 4 i googleov dns, ali nece opet. Nat type failed pise.
https://imgur.com/a/xFLGmjb
prebaci sve na automatsko probaj preko vajerlesa
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#4144 Re: PlayStation 4 - all about

Post by vojopd »

Na wifi radi sve normalno, ali blizu mi je ruter pa hocu preko kabla. Mislim da je nesto do podesavanja ssmog rutera.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4145 Re: PlayStation 4 - all about

Post by beni-bu-man »

vojopd wrote:Na wifi radi sve normalno, ali blizu mi je ruter pa hocu preko kabla. Mislim da je nesto do podesavanja ssmog rutera.
moze biti da je do toga, ako ti je modem blizu idi odma od modema
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#4146 Re: PlayStation 4 - all about

Post by vojopd »

Ne kontam, sta idi od modema ?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4147 Re: PlayStation 4 - all about

Post by beni-bu-man »

vojopd wrote:Ne kontam, sta idi od modema ?
koji ti je modem ??

reko ako ti je modem/ruter u jednom da direktno iz modema prikopcas PS4
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#4148 Re: PlayStation 4 - all about

Post by vojopd »

Direktno sam prikopcao. Modem je Huawei HG8245H.
One dollar ne znam sta se pravis pametan, napisao sam da ne prepoznaje uopste, kakvo crno izabiranje mreze, nije to wifi.
Last edited by vojopd on 18/10/2018 17:51, edited 1 time in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4149 Re: PlayStation 4 - all about

Post by beni-bu-man »

vojopd wrote:Direktno sam prikopcao. Modem je Huawei HG245H.
One dollar ne znam sta se pravis pametan, napisao sam da ne prepoznaje uopste, kakvo crno izabiranje mreze, nije to wifi.
nadji na netu kako se NAT na PS4 podesava

pusti dollara vidis da samo sere i ne cita sta je predhodno napisano
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#4150 Re: PlayStation 4 - all about

Post by r_faruk »

Je'no pitanje:
Ako izbrisem account i prodam playstation.... Kada se ulogujem na novi playstation, da li mi ostaju svi savegame-ovi? Za Igre znam da su vezane za account i da sve sto kupis ostaje....

Kontam uzeti slim, ovaj cvrci i vrti ko win 10 po hard disku......
Post Reply