Plate u Njemačkoj

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#1 Plate u Njemačkoj

Post by jalle »

Ljudi imam jednu ponudu za posao NET developera u Njemačkooj.
Ipak firma je naša i bio bi prijavljen u BiH .

Čini mi se da je plata za ovo mjesto gore 3500€ ali bruto.
Interesuje me koliku platu da očekujem ?

Nešto gledam na ovoj stranici spominje se prosječna neto plata od 2160€
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... ry=Germany

Eh da li tu cifru mogu da poredim sa našom prosječnom platom od 900KM (450€)?
Da li je plata gore 5 puta veća od nase? Može li mi ko ovo potvrditi ali iz iskustva molim?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2 Re: Plate u Njemačkoj

Post by TDK-90 »

Ne znam otkuda zaluta na ovu stranicu, mislim na link :-D

To je koliko shvatih rad na detašman max 9 mjesci u godini pa 3 kod kuće ili 2 godine bez prestanka pa onda godina u BiH. :-?
Naša firma naše sranje....prijavljen si ovdje, staž ti se obračunava na prosječnu platu u FBiH cca 800,-KM
Ako budeš dobio čisto 1400,-E ;-) budi sretan pod uslovom da radiš punom parom :-?
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#3 Re: Plate u Njemačkoj

Post by filozofija »

Plate se u Njemackoj dogovaraju bruto. Njemacki raspon plata (za developere i programere) je otrpilike ovakav (sa univerzitetskom ili nekom drugom diplomom):

* Diploma + 0 do 2 godine radnog iskustva = izmedju 24.000 do 30.000 EUR
* Diploma + 2 do 5 godina radnos iskuszva = izmedju 35.000 do 45.000 EUR
* Diploma + 5 do 7 godina radnog iskustva = izmedju 46.000 do 70.000 EUR
* Diploma + 7 i vise godina radnog iskustva = preko 70.000 EUR god

Dodatno, obrati paznju da kada se radi o Oracle (tj. PL/SQL + JAVA) programerima uvecaj ovo za nekih 15 %. Kada se prica o ljudima koji rade na SAP-u uvecaj ovo za 35 %.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#4 Re: Plate u Njemačkoj

Post by graue_maus »

mislim da firma stedi, da plati nekom iz eu veliku svotu pa je uzela stranu firmu ....to znaci radis u firmi i postujes propise i obaveze a platu dobivas od svoje firme ....kad ti nesto zatreba nisu nista obavezni prema tebi , jer nisi njihov radnik....
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#5 Re: Plate u Njemačkoj

Post by jalle »

Pravo da ti kažem tražio sam ovo:
2500 neto na ruke
+1000KM za stan i režije
znači 3500KM + doprinosti naravno

DA li je to realno ?
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#6 Re: Plate u Njemačkoj

Post by graue_maus »

jalle wrote:Pravo da ti kažem tražio sam ovo:
2500 neto na ruke
+1000KM za stan i režije
znači 3500KM + doprinosti naravno

DA li je to realno ?
samac daje oko 40% odbitaka porez , penzija itd....
1000 eura za stan i rezije je realno ako nisi u berlinu minhenu i tako velikim gradovima tamo trebas dodati koju stoju..
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#7 Re: Plate u Njemačkoj

Post by nova_korisnica »

Ja ne kontam gdje ces ti raditi? U bih ili u de?
Ne mozes u de raditi a biti u bih prijavljen....imas stranice (gehalt.de-tu mozes mozda naci) gdje mozes na osnovu bruto plata i ostalih individualnih parametara izracunati neto...odokativno, od tih 3500 ce ti ostati oko 2100-2300 neto....ako ces u de raditi i zivjeti onda kalkulisi sa troskovima zivota u de i to zavisno od grada u kojem zivis!
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#8 Re: Plate u Njemačkoj

Post by jalle »

graue_maus wrote:
jalle wrote:Pravo da ti kažem tražio sam ovo:
2500 neto na ruke
+1000KM za stan i režije
znači 3500KM + doprinosti naravno

DA li je to realno ?
samac daje oko 40% odbitaka porez , penzija itd....
1000 eura za stan i rezije je realno ako nisi u berlinu minhenu i tako velikim gradovima tamo trebas dodati koju stoju..
MA ja govorim o neto iznosima jer necu biti gore prijavljen nego ovdje u bih.

Otkud to da treba 1000€ za stan?
Meni treba 1-soban stan + režije to se valjda može naći za 500€
Last edited by jalle on 18/04/2012 08:52, edited 1 time in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#9 Re: Plate u Njemačkoj

Post by mO k3 »

Sta podrazumijevas pod rezijama??
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#10 Re: Plate u Njemačkoj

Post by jalle »

Ženski Dr.Med wrote:Sta podrazumijevas pod rezijama??
voda struja gas smeće za 1-soban stan ne baš u centru Bona
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#11 Re: Plate u Njemačkoj

Post by graue_maus »

nova_korisnica wrote:Ja ne kontam gdje ces ti raditi? U bih ili u de?
Ne mozes u de raditi a biti u bih prijavljen....imas stranice (gehalt.de-tu mozes mozda naci) gdje mozes na osnovu bruto plata i ostalih individualnih parametara izracunati neto...odokativno, od tih 3500 ce ti ostati oko 2100-2300 neto....ako ces u de raditi i zivjeti onda kalkulisi sa troskovima zivota u de i to zavisno od grada u kojem zivis!
:lol: neznam kako ali ima i toga ...sad nam je zeitarbeit firma iz madjarske ... svi smjesteni u hotelu i primaju platu u madjarskoj a rade u njemakoj...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#12 Re: Plate u Njemačkoj

Post by mO k3 »

jalle wrote:
Ženski Dr.Med wrote:Sta podrazumijevas pod rezijama??
voda struja gas smeće za 1-soban stan ne baš u centru Bona
ma sigurno ces naci bez daljnjega , za mene rezije je malo siri pojam , puno srece
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#13 Re: Plate u Njemačkoj

Post by nova_korisnica »

graue_maus wrote:
nova_korisnica wrote:Ja ne kontam gdje ces ti raditi? U bih ili u de?
Ne mozes u de raditi a biti u bih prijavljen....imas stranice (gehalt.de-tu mozes mozda naci) gdje mozes na osnovu bruto plata i ostalih individualnih parametara izracunati neto...odokativno, od tih 3500 ce ti ostati oko 2100-2300 neto....ako ces u de raditi i zivjeti onda kalkulisi sa troskovima zivota u de i to zavisno od grada u kojem zivis!
:lol: neznam kako ali ima i toga ...sad nam je zeitarbeit firma iz madjarske ... svi smjesteni u hotelu i primaju platu u madjarskoj a rade u njemakoj...
Pa dobro, madjarska ima drugaciji status u odnosu na bih....ne kontam kako misli ovdje zivjeti 12 mjeseci godisnje a ne biti prijavljen...sta je sa zdravstvenim osiguranjem i slicno? Moze jedino fasovati zabranu ulaska u Eu ako ga ko otkrije....
Imas stranicu immobilienscout.de, tu nadji sebi stan da vidis koliko te sta kosta (trazi warmmiete) i na to dodaj troskove interneta, telefona, tv i sl...
cHarsHija_aT_nigTH
Posts: 89
Joined: 16/04/2007 21:21

#14 Re: Plate u Njemačkoj

Post by cHarsHija_aT_nigTH »

Zajebancija je to. Samo znam, ljetos kad sam diplomiorao imao sam ponudu u Minhenu da radim Siebel Oracle uz brutto nekih 40k eura. Kad uzmesh u obzir da bi up'o u najgoru poresku skupinu tako da bih netto izash'o na nekih 20k godishnje. Uzimajuci u obzir da je garsonijera , znachi samo kirija u Minhenu najmanje 500 eura plus rezije plus ostale zajebancije nije mi se isplatilo ichi gore.

Dakako bilo je tu jos i nekih privatnih razloga... Jbg bolje radit ovdje za milju i po kermi nego gore za za 2k euricha
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#15 Re: Plate u Njemačkoj

Post by TDK-90 »

nova_korisnica wrote:
graue_maus wrote:
nova_korisnica wrote:Ja ne kontam gdje ces ti raditi? U bih ili u de?
Ne mozes u de raditi a biti u bih prijavljen....imas stranice (gehalt.de-tu mozes mozda naci) gdje mozes na osnovu bruto plata i ostalih individualnih parametara izracunati neto...odokativno, od tih 3500 ce ti ostati oko 2100-2300 neto....ako ces u de raditi i zivjeti onda kalkulisi sa troskovima zivota u de i to zavisno od grada u kojem zivis!
:lol: neznam kako ali ima i toga ...sad nam je zeitarbeit firma iz madjarske ... svi smjesteni u hotelu i primaju platu u madjarskoj a rade u njemakoj...
Pa dobro, madjarska ima drugaciji status u odnosu na bih....ne kontam kako misli ovdje zivjeti 12 mjeseci godisnje a ne biti prijavljen...sta je sa zdravstvenim osiguranjem i slicno? Moze jedino fasovati zabranu ulaska u Eu ako ga ko otkrije....
Imas stranicu immobilienscout.de, tu nadji sebi stan da vidis koliko te sta kosta (trazi warmmiete) i na to dodaj troskove interneta, telefona, tv i sl...
DETAŠMAN čarobna riječ.
Ugovor između država, BiH ima nekoliko dozvola stotina tj.hiljada tih dozvola, viza godišnje. To je već standardno razrađeno....tamo radiš i imaš Njem. zdravstveno ALI samo minimum usluga :!: plata se dobije u Njemačkoj na konto u Njemačkoj banci....staž u BiH na osnovicu od 800,- KM . Porez u Njem. se odbija kao da si sam bez obzira na bračno stanje, porez se vraća svakom na kraju tih 9 mjeseci koliko je dozvoljen boravak.....tako da povrat poreza dođe kao 1-2 plate ( ovdje igra ulogu da li si familijaran) naravno u visini plate koja se prima...... Naši ljudi zarade oko 1400,- Eur netto
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#16 Re: Plate u Njemačkoj

Post by mO k3 »

TDK-90 wrote: Ugovor između država, BiH ima nekoliko dozvola stotina tj.hiljada tih dozvola, viza godišnje. To je već standardno razrađeno....tamo radiš i imaš Njem. zdravstveno ALI samo minimum usluga :!: plata se dobije u Njemačkoj na konto u Njemačkoj banci....staž u BiH na osnovicu od 800,- KM . Porez u Njem. se odbija kao da si sam bez obzira na bračno stanje, porez se vraća svakom na kraju tih 9 mjeseci koliko je dozvoljen boravak.....tako da povrat poreza dođe kao 1-2 plate ( ovdje igra ulogu da li si familijaran) naravno u visini plate koja se prima...... Naši ljudi zarade oko 1400,- Eur netto
Izvini odakle znas da "nasi" ljudi zarade 1400 euro ,jeli to neka anketa bila medju nasim ljudima?
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#17 Re: Plate u Njemačkoj

Post by nova_korisnica »

Tdk, to bi opet znacilo da je ogranicen na neki period od 9 mjeseci?
Obzirom na trenutacnu situaciju u toj bransi mogao bi bolje proci...naci sebi nesto dugorocnije sa perspektivom napredovanja i cak i vece plate...bolje mu je da mu uplacuju penziono u de nego u bih :) jos ako zna znanje...
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#18 Re: Plate u Njemačkoj

Post by juzna_strana »

@jalle

Moje skromno misljenje i savjet :)
Ukoliko si u mogucnosti obavezno idi,nemoj toliko gledati na platu,gledaj na uslove da se usavrsis i steknes nove kontakte.. Imas dosta ljudi koji zive tamo i mozes dobiti konkretne podatke o troskovima zivota. Moj prijatelj recimo u Dizeldorfu koji je jedan od skupljih gradova placa super stan od 80 m2 1000 eura,mislim bez rezija..
Hrana je jeftinija nego ovdje,jedino cigare zaklase :D Ostalo ne znam bas najbolje..
Sretno i samo naprijed,imas bezbroj mogucnosti gore ako si posten i zelis raditi,oni to prepoznaju..
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#19 Re: Plate u Njemačkoj

Post by filozofija »

Tacno hrana, kucanski aparati, tehnika, isl su jeftiniji nego u BiH, dok su usluge skuplje, sto je i logicno s aspekta standarda zivota. Nasih imas na svakom koraku. Mislim da u bilo kom gradu koji se nalazi juznije i koji ima preko 100.000 ljudi imas najmanje 5000 nasih. Sto se bar tice Austrije ovo je garancija.
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#20 Re: Plate u Njemačkoj

Post by juzna_strana »

@filozofija

Cini mi se da mu je bolje da ima sto manje nasih :D Cast izuzecima..
U vezi hrane samo jedna info , milka od 300 gr na akciji 1.59 eur, ovdje je 250 gr oko petaka..
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#21 Re: Plate u Njemačkoj

Post by TDK-90 »

nova_korisnica wrote:Tdk, to bi opet znacilo da je ogranicen na neki period od 9 mjeseci?
Obzirom na trenutacnu situaciju u toj bransi mogao bi bolje proci...naci sebi nesto dugorocnije sa perspektivom napredovanja i cak i vece plate...bolje mu je da mu uplacuju penziono u de nego u bih :) jos ako zna znanje...
Detašmanom postoji mogućnost 9 mj. u Njemačkoj 3 mj. u BiH, ili 2 godine u Njemačkoj pa 1 god pauze. Mnogi bosanci su se ojadili kada su saznali da će im penzija biti iz BiH.....naime radili su godinama čak i prije rata na detašman......a milslili da su izjednačeni sa njemcima :sad:
Čovjek je najskuplja roba ( NE NAJVRIJEDNIJA ;-) ) najskuplja! tako da pametni i promućurni nijemci radije kupe kompletnu uslugu od firme ( još bolje ako nije članica EU ) i nema nikakvu odgovornost prema njima a uštedi najmanje trećinu novca a nekad i više. Zatim ljudi iz Slovačke ili Mađarske i konačno iz Njemačke sa privatnih biroa za zapošljavanje ( zeitarbeit )

Postoji još mogućnost: plava karta za stručnjake u informatici koja je bolja solucija jer radiš direktno za nijemce ALI pod posebnim uslovima ;-)

Međutim prvi post se odnosi na detašman tako da ne skrećem sa teme znači PIO je u BiH, plata i osnovno zdravstveno ( samo za hitne slučajeve) u Njemačkoj.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#22 Re: Plate u Njemačkoj

Post by TDK-90 »

Ženski Dr.Med wrote:
TDK-90 wrote: Ugovor između država, BiH ima nekoliko dozvola stotina tj.hiljada tih dozvola, viza godišnje. To je već standardno razrađeno....tamo radiš i imaš Njem. zdravstveno ALI samo minimum usluga :!: plata se dobije u Njemačkoj na konto u Njemačkoj banci....staž u BiH na osnovicu od 800,- KM . Porez u Njem. se odbija kao da si sam bez obzira na bračno stanje, porez se vraća svakom na kraju tih 9 mjeseci koliko je dozvoljen boravak.....tako da povrat poreza dođe kao 1-2 plate ( ovdje igra ulogu da li si familijaran) naravno u visini plate koja se prima...... Naši ljudi zarade oko 1400,- Eur netto
Izvini odakle znas da "nasi" ljudi zarade 1400 euro ,jeli to neka anketa bila medju nasim ljudima?

Radio sam neke administrativne poslove za jednu ozbiljniju firmu iz BiH koja već više od 30 godina šalje ljude na rad u Njemačku pa imam neki uvid i neke iskaze ljudi koji tako rade već godinama.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#23 Re: Plate u Njemačkoj

Post by victom »

jalle wrote:Ljudi imam jednu ponudu za posao NET developera u Njemačkooj.
Ipak firma je naša i bio bi prijavljen u BiH .

Čini mi se da je plata za ovo mjesto gore 3500€ ali bruto.
Interesuje me koliku platu da očekujem ?

Nešto gledam na ovoj stranici spominje se prosječna neto plata od 2160€
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... ry=Germany

Eh da li tu cifru mogu da poredim sa našom prosječnom platom od 900KM (450€)?
Da li je plata gore 5 puta veća od nase? Može li mi ko ovo potvrditi ali iz iskustva molim?
Ko ti je ponudio posao: Core ili Comtrade ?
Last edited by victom on 01/03/2021 05:56, edited 2 times in total.
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#24 Re: Plate u Njemačkoj

Post by jalle »

victom wrote:
jalle wrote:Ljudi imam jednu ponudu za posao NET developera u Njemačkooj.
Ipak firma je naša i bio bi prijavljen u BiH .

Čini mi se da je plata za ovo mjesto gore 3500€ ali bruto.
Interesuje me koliku platu da očekujem ?

Nešto gledam na ovoj stranici spominje se prosječna neto plata od 2160€
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... ry=Germany

Eh da li tu cifru mogu da poredim sa našom prosječnom platom od 900KM (450€)?
Da li je plata gore 5 puta veća od nase? Može li mi ko ovo potvrditi ali iz iskustva molim?
Ko ti je ponudio posao: Core ili Comtrade ?
Na PM
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#25 Re: Plate u Njemačkoj

Post by suzzy_q »

Prosjecna plata u Njemackoj 2.403,00 EUR.
Post Reply