Plate u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#76 Re: Plate u BiH

Post by Sydnor »

bumerangss wrote: 26/01/2022 07:31
Sydnor wrote: 24/01/2022 11:46

Sindikat.
Ja sam u državnoj firmi... SSS Sarajevo, oko 1000 je plata + topli 10km/dan=220 + prevoz 53km = ukupno oko 1250 1300
Sam živim u svojoj kući i i nije mi dovoljno = preživljavam :D

Nisam ni u jednom sindikatu i hvala Bogu nemam nikakvih kredita ni obustava od plate

Sindikat=lopovi u talu sa poslodavcem i vladajućim strankama :!:
Kod mene je privatna firma i ja sam Sindikatom prezadovoljan!
Bog im dao sreće i zdravlja jer ja u BiH još nisam sreo ili čuo za sindikat koji se toliko borio za svoje radnike kao oni.

Prvo su nam uspjeli izvojevat da imamo redovno regres (14 godina prije mog dolaska u firmu samo jednom dobili regres, sad svake godine legne)

Prošle godine smo dobili i stimulaciju za koju se izborio sindikat koja je bila jača čak od regresa.

Ljetos istekao Kolektivni i nakon mjeseci pregovora gdje Sindikat tražio 20% povećanje plate a Poslodovac do zadnjeg dana nije dao više od 3% najavljenim štrajkom uspjeli smo dobiti oko 16%, isplatu za 5 mjeseci zaostatka od isteka KU, dobili smo trinaestu platu po 1000 maraka, dobili smo povećanje za noćni rad i smanjen je plaćeni prijevoz sa 5 na 3 kilometra.

Od Sindikata svake godine dobijem novogodišnji poklon (ove godine jako dobar kišobran i pamučna majica)

Kad sam bio na bolovanju preko 42 dana i kad sam imao problema sa zdravljem dobio sam od njih paket nekih osnovnih potrepština, a kasnije kad sam odnio račune kojima sam kupovao lijekove i plaćao privatno neke nalaze dobio sam određen povrat novca.

Dabogda svako imao ovakav sindikat!
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#77 Re: Plate u BiH

Post by emotivac »

bumerangss wrote: 26/01/2022 07:31
Sydnor wrote: 24/01/2022 11:46

Sindikat.
Ja sam u državnoj firmi... SSS Sarajevo, oko 1000 je plata + topli 10km/dan=220 + prevoz 53km = ukupno oko 1250 1300
Sam živim u svojoj kući i i nije mi dovoljno = preživljavam :D

Nisam ni u jednom sindikatu i hvala Bogu nemam nikakvih kredita ni obustava od plate

Sindikat=lopovi u talu sa poslodavcem i vladajućim strankama :!:
Sam živiš, nisi oženjen, nemaš djece, imaš svoju kuću, nisi u kreditu i imaš platu oko 1300 KM, a preživljavaš ? OK, nije to neka plata, ali daleko od preživljavanja sa tom platom :D

Imaš neki porok gadan, garant :D
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#78 Re: Plate u BiH

Post by bumerangss »

emotivac wrote: 26/01/2022 10:53
bumerangss wrote: 26/01/2022 07:31

Ja sam u državnoj firmi... SSS Sarajevo, oko 1000 je plata + topli 10km/dan=220 + prevoz 53km = ukupno oko 1250 1300
Sam živim u svojoj kući i i nije mi dovoljno = preživljavam :D

Nisam ni u jednom sindikatu i hvala Bogu nemam nikakvih kredita ni obustava od plate

Sindikat=lopovi u talu sa poslodavcem i vladajućim strankama :!:
Sam živiš, nisi oženjen, nemaš djece, imaš svoju kuću, nisi u kreditu i imaš platu oko 1300 KM, a preživljavaš ? OK, nije to neka plata, ali daleko od preživljavanja sa tom platom :D

Imaš neki porok gadan, garant :D
Ne pijem, ne pušim, ne kurvam se...

ponekad kladionica :skoljka:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#79 Re: Plate u BiH

Post by emotivac »

bumerangss wrote: 26/01/2022 11:19
emotivac wrote: 26/01/2022 10:53

Sam živiš, nisi oženjen, nemaš djece, imaš svoju kuću, nisi u kreditu i imaš platu oko 1300 KM, a preživljavaš ? OK, nije to neka plata, ali daleko od preživljavanja sa tom platom :D

Imaš neki porok gadan, garant :D
Ne pijem, ne pušim, ne kurvam se...

ponekad kladionica :skoljka:
Bingaš, a :D

Radije se kurvaj, kad platiš dobiješ sigurno :D :D
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#80 Re: Plate u BiH

Post by Dino79 »

:oops:
emotivac wrote: 26/01/2022 11:39
bumerangss wrote: 26/01/2022 11:19

Ne pijem, ne pušim, ne kurvam se...

ponekad kladionica :skoljka:
Bingaš, a :D

Radije se kurvaj, kad platiš dobiješ sigurno :D :D
42 marke dnevno nije prezivljavanje
Avonmusk
Posts: 449
Joined: 30/09/2021 21:26

#81 Re: Plate u BiH

Post by Avonmusk »

I mi se pitamo otkud mariji anto... ovaj biseri turkovic argumenti za budalastine, kad ono pun ih forum!
Plata 800 dobra, jest al u qrcu mugdime, pa i 1200 je sklapanje krajeva, jos ako naidje kakva bolest i mos se yebat s nasim sistemom lijecenja!
Ma fiken ovu bosnu i sve njene plate, samo dojcland!
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#82 Re: Plate u BiH

Post by Kiki_Musampa »

Kao što reče forumaš iznad,Bisera u pravu. 800 Km dobra plata,kraj sa krajem itd. Kako kupite namještaj, popravite auto ako imate,odškolujete djecu,jedete???
Slažem se da ljudi pucaju iznad svojih mogućnosti,pa uzmu iphone zadnji na kredit,i audi, al za normalan život je potrebno malo više
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#83 Re: Plate u BiH

Post by shape of despair »

Imam nekih prijatelja vani, rade poslove koje su radili i ovdje, ništa bolje pozicije. Znam da su ovdje sklapali kraj sa krajem, kao i svi mi, skoro pa od plate do plate, kad ti nešto iskrsne tipa kvar na autu, djetetu nešto krupnije kupiti - jedva se skucka.
Sad tamo negdje po bijelom svjetu šparaju mjesečno po 1-2kKM. Kažu ne misle na auto, na gorivo, na hranu, odjeću i obuću, normalno je da imaš i možeš kupiti, auto napraviti, počastiti se.
U moju kuću ulaze dvije "solidne" plate. Dvoje djece, jedno u školi produženi, drugo u vrtiću, režije, hrana. Moram sebi tene kupiti sve odgađam za proljeće. Sad registracija auta i mali servis, i to je 600KM. Neki dan kupio duksericu i sad mi žao para. A gdje mi je svaki dan na poslu jesti, mada sam počeo nositi od kuće, ali kad nosiš od kuće isprazni se i u kući zaliha pa moraš kupovati.
Djeca su još mala, samo čekam da počnu namišljati.
Sve je ovo jedno veliko sranje i preživljavanje. Svaki dan misliti gdje ćeš i kako potrošiti marku je jedno veliko jebanje u mozak, žestok udar na psihu čovjeka, silovanje dostojanstva i puko preživljavanje, nemamo se šta lagati.
Banalan primjer, govori mi žena koja je prije na namiri uzimala po 4-5l ulja, ma sad mogu i 2l, dovoljno mi je. Jeste dovoljno, ne uljimo mi manje hranu, i dalje isto jedemo, ali to je sranje živo kad ti na ulju i osnovnim životnim namjernicama moraš kalkulisati.
Oboje smo završili fakultete, radimo u solidnim privatnim firmama, ali ne možemo mi imati primanja kao tamo neki na "zapadu", nemamo standarda nikako.
Svaki dan gledam par poznanika koji rade za 600KM, do jutra do sutra, jeste da nemaju porodicu i sl. Šta oni sebi mogu priuštiti??? Kad su sebi nešto kupili, otišli na more (čime???) i to do Neuma (i ja do Neuma dobacim da se razumijemo). Svi se mi smješkamo kad se sretnemo, svi bi rekli da smo zadovoljni i sretni, ali kad se sjedne na kafu pa malo više popriča onda vidiš da smo svi u istom sranju, i onaj bez porodice sa 600KM i ja sa dvoje djece i kreditom od ukupno suma sumarum 2,2kKM.
Kod nas čovjek teško da šta može ostvariti, obezbijediti porodici finansijsku sigurnost, ne misliti svaki dan o parama. Je li mi ikad naupala npr. Turska 10 dana??? nije. Pa ja nemam odmora 10 dana u komadu, sve po sedmicu, mislim o čemu pričamo, i onda na brzinu skoknem do betonskog Neuma.
giannibelif
Posts: 1910
Joined: 28/01/2017 22:11

#84 Re: Plate u BiH

Post by giannibelif »

Ova "država" je stvorena samo za zaposlenike javnih službi, mi ostali možemo komotno pokrepati. Samo ovako se džabica hljeb sa naših leđa neće još moći dugo da se jede."Iz prazne ne puca" prkosi svim projekcijama i trendovima.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#85 Re: Plate u BiH

Post by Truba »

shape of despair wrote: 28/01/2022 09:11 Imam nekih prijatelja vani, rade poslove koje su radili i ovdje, ništa bolje pozicije. Znam da su ovdje sklapali kraj sa krajem, kao i svi mi, skoro pa od plate do plate, kad ti nešto iskrsne tipa kvar na autu, djetetu nešto krupnije kupiti - jedva se skucka.
Sad tamo negdje po bijelom svjetu šparaju mjesečno po 1-2kKM. Kažu ne misle na auto, na gorivo, na hranu, odjeću i obuću, normalno je da imaš i možeš kupiti, auto napraviti, počastiti se.
U moju kuću ulaze dvije "solidne" plate. Dvoje djece, jedno u školi produženi, drugo u vrtiću, režije, hrana. Moram sebi tene kupiti sve odgađam za proljeće. Sad registracija auta i mali servis, i to je 600KM. Neki dan kupio duksericu i sad mi žao para. A gdje mi je svaki dan na poslu jesti, mada sam počeo nositi od kuće, ali kad nosiš od kuće isprazni se i u kući zaliha pa moraš kupovati.
Djeca su još mala, samo čekam da počnu namišljati.
Sve je ovo jedno veliko sranje i preživljavanje. Svaki dan misliti gdje ćeš i kako potrošiti marku je jedno veliko jebanje u mozak, žestok udar na psihu čovjeka, silovanje dostojanstva i puko preživljavanje, nemamo se šta lagati.
Banalan primjer, govori mi žena koja je prije na namiri uzimala po 4-5l ulja, ma sad mogu i 2l, dovoljno mi je. Jeste dovoljno, ne uljimo mi manje hranu, i dalje isto jedemo, ali to je sranje živo kad ti na ulju i osnovnim životnim namjernicama moraš kalkulisati.
Oboje smo završili fakultete, radimo u solidnim privatnim firmama, ali ne možemo mi imati primanja kao tamo neki na "zapadu", nemamo standarda nikako.
Svaki dan gledam par poznanika koji rade za 600KM, do jutra do sutra, jeste da nemaju porodicu i sl. Šta oni sebi mogu priuštiti??? Kad su sebi nešto kupili, otišli na more (čime???) i to do Neuma (i ja do Neuma dobacim da se razumijemo). Svi se mi smješkamo kad se sretnemo, svi bi rekli da smo zadovoljni i sretni, ali kad se sjedne na kafu pa malo više popriča onda vidiš da smo svi u istom sranju, i onaj bez porodice sa 600KM i ja sa dvoje djece i kreditom od ukupno suma sumarum 2,2kKM.
Kod nas čovjek teško da šta može ostvariti, obezbijediti porodici finansijsku sigurnost, ne misliti svaki dan o parama. Je li mi ikad naupala npr. Turska 10 dana??? nije. Pa ja nemam odmora 10 dana u komadu, sve po sedmicu, mislim o čemu pričamo, i onda na brzinu skoknem do betonskog Neuma.
realno opisan sav naš jad i čemer
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#86 Re: Plate u BiH

Post by Kiki_Musampa »

shape of despair wrote: 28/01/2022 09:11 Imam nekih prijatelja vani, rade poslove koje su radili i ovdje, ništa bolje pozicije. Znam da su ovdje sklapali kraj sa krajem, kao i svi mi, skoro pa od plate do plate, kad ti nešto iskrsne tipa kvar na autu, djetetu nešto krupnije kupiti - jedva se skucka.
Sad tamo negdje po bijelom svjetu šparaju mjesečno po 1-2kKM. Kažu ne misle na auto, na gorivo, na hranu, odjeću i obuću, normalno je da imaš i možeš kupiti, auto napraviti, počastiti se.
U moju kuću ulaze dvije "solidne" plate. Dvoje djece, jedno u školi produženi, drugo u vrtiću, režije, hrana. Moram sebi tene kupiti sve odgađam za proljeće. Sad registracija auta i mali servis, i to je 600KM. Neki dan kupio duksericu i sad mi žao para. A gdje mi je svaki dan na poslu jesti, mada sam počeo nositi od kuće, ali kad nosiš od kuće isprazni se i u kući zaliha pa moraš kupovati.
Djeca su još mala, samo čekam da počnu namišljati.
Sve je ovo jedno veliko sranje i preživljavanje. Svaki dan misliti gdje ćeš i kako potrošiti marku je jedno veliko jebanje u mozak, žestok udar na psihu čovjeka, silovanje dostojanstva i puko preživljavanje, nemamo se šta lagati.
Banalan primjer, govori mi žena koja je prije na namiri uzimala po 4-5l ulja, ma sad mogu i 2l, dovoljno mi je. Jeste dovoljno, ne uljimo mi manje hranu, i dalje isto jedemo, ali to je sranje živo kad ti na ulju i osnovnim životnim namjernicama moraš kalkulisati.
Oboje smo završili fakultete, radimo u solidnim privatnim firmama, ali ne možemo mi imati primanja kao tamo neki na "zapadu", nemamo standarda nikako.
Svaki dan gledam par poznanika koji rade za 600KM, do jutra do sutra, jeste da nemaju porodicu i sl. Šta oni sebi mogu priuštiti??? Kad su sebi nešto kupili, otišli na more (čime???) i to do Neuma (i ja do Neuma dobacim da se razumijemo). Svi se mi smješkamo kad se sretnemo, svi bi rekli da smo zadovoljni i sretni, ali kad se sjedne na kafu pa malo više popriča onda vidiš da smo svi u istom sranju, i onaj bez porodice sa 600KM i ja sa dvoje djece i kreditom od ukupno suma sumarum 2,2kKM.
Kod nas čovjek teško da šta može ostvariti, obezbijediti porodici finansijsku sigurnost, ne misliti svaki dan o parama. Je li mi ikad naupala npr. Turska 10 dana??? nije. Pa ja nemam odmora 10 dana u komadu, sve po sedmicu, mislim o čemu pričamo, i onda na brzinu skoknem do betonskog Neuma.
Prepisan moj život,bzze počinju svađe u braku zbog napetosti, jer ne možeš kao normalan čovjek razmišljati. Svaka,pa i najmanja investicija,moram o kreditu razmišljati, a već uvaljen na 10 godina. Razmišljam ko konj kako bi mogao još nešto sa strane raditi,kako bih zaradio još 500KM, al ništa :kiss:
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#87 Re: Plate u BiH

Post by McGradySA »

giannibelif wrote: 28/01/2022 09:57 Ova "država" je stvorena samo za zaposlenike javnih službi, mi ostali možemo komotno pokrepati. Samo ovako se džabica hljeb sa naših leđa neće još moći dugo da se jede."Iz prazne ne puca" prkosi svim projekcijama i trendovima.
Povise poreze,PDV,nova zaduženja.
Tako da kod njih iz prazne puca.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#88 Re: Plate u BiH

Post by TRANCE »

shape of despair wrote: 28/01/2022 09:11 Imam nekih prijatelja vani, rade poslove koje su radili i ovdje, ništa bolje pozicije. Znam da su ovdje sklapali kraj sa krajem, kao i svi mi, skoro pa od plate do plate, kad ti nešto iskrsne tipa kvar na autu, djetetu nešto krupnije kupiti - jedva se skucka.
Sad tamo negdje po bijelom svjetu šparaju mjesečno po 1-2kKM. Kažu ne misle na auto, na gorivo, na hranu, odjeću i obuću, normalno je da imaš i možeš kupiti, auto napraviti, počastiti se.
U moju kuću ulaze dvije "solidne" plate. Dvoje djece, jedno u školi produženi, drugo u vrtiću, režije, hrana. Moram sebi tene kupiti sve odgađam za proljeće. Sad registracija auta i mali servis, i to je 600KM. Neki dan kupio duksericu i sad mi žao para. A gdje mi je svaki dan na poslu jesti, mada sam počeo nositi od kuće, ali kad nosiš od kuće isprazni se i u kući zaliha pa moraš kupovati.
Djeca su još mala, samo čekam da počnu namišljati.
Sve je ovo jedno veliko sranje i preživljavanje. Svaki dan misliti gdje ćeš i kako potrošiti marku je jedno veliko jebanje u mozak, žestok udar na psihu čovjeka, silovanje dostojanstva i puko preživljavanje, nemamo se šta lagati.
Banalan primjer, govori mi žena koja je prije na namiri uzimala po 4-5l ulja, ma sad mogu i 2l, dovoljno mi je. Jeste dovoljno, ne uljimo mi manje hranu, i dalje isto jedemo, ali to je sranje živo kad ti na ulju i osnovnim životnim namjernicama moraš kalkulisati.
Oboje smo završili fakultete, radimo u solidnim privatnim firmama, ali ne možemo mi imati primanja kao tamo neki na "zapadu", nemamo standarda nikako.
Svaki dan gledam par poznanika koji rade za 600KM, do jutra do sutra, jeste da nemaju porodicu i sl. Šta oni sebi mogu priuštiti??? Kad su sebi nešto kupili, otišli na more (čime???) i to do Neuma (i ja do Neuma dobacim da se razumijemo). Svi se mi smješkamo kad se sretnemo, svi bi rekli da smo zadovoljni i sretni, ali kad se sjedne na kafu pa malo više popriča onda vidiš da smo svi u istom sranju, i onaj bez porodice sa 600KM i ja sa dvoje djece i kreditom od ukupno suma sumarum 2,2kKM.
Kod nas čovjek teško da šta može ostvariti, obezbijediti porodici finansijsku sigurnost, ne misliti svaki dan o parama. Je li mi ikad naupala npr. Turska 10 dana??? nije. Pa ja nemam odmora 10 dana u komadu, sve po sedmicu, mislim o čemu pričamo, i onda na brzinu skoknem do betonskog Neuma.
Porodice u inostranstvu mogu solidnu lovu uštedjeti svaki mjesec čak i radeći najobičnije poslove. Evo npr. Hrvati što idu u Irsku, četveročlana porodica ima ako rade oboje minimalno 2x 1650 eura neto plate plus 2x 150 eura dječjeg doplatka. To je ukupno 3600 eura mjesečno. Ako žive u manjem gradu, plate stanarinu 600 eura i ostane im 3 milje eura svaki mjesec. I to ako rade najobičnije poslove za minimalac. Koliko ima porodica u Bosni da raspolažu budžetom od 3 milje eura mjesečno? Nema ih čak i da su doktori medicine ili univerzitetski profesori.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#89 Re: Plate u BiH

Post by Truba »

Ne znam ljudi mozda je vrijeme fatati se noge
Sve sto kazete stoji
Svi smo u slicnim govnima
Ako nisi ing dr ili ministar
Rizvan
Posts: 1275
Joined: 27/11/2013 09:25

#90 Re: Plate u BiH

Post by Rizvan »

Fzs je objavio statistiku prosjecnih plata za 2021 po opstinama...

http://fzs.ba/index.php/2022/02/25/zapo ... nama-2021/

Prosjecna plata u Federaciji 2021 iznosi 996KM.

Opstina Centar daleko odskace od ostatka Federacije sa prosjekom od 1456KM.
Blizu Centru je jedino Novo Sarajevo sa 1397KM. Iznad 1300 jos ima i Stari Grad.

Onda slijedi znacajna praznina, pa jos iznad 1100 imaju Mostar i Kakanj.

Od ostalih opstina koje imaju preko 1000KM, izuzev opstina KS, jedino se isticu Grude kao mjesto sa vecim platama za privatni sektor. Ostali koji imaju preko hiljadu ili su regionalni centri, tipa Bihac i Tuzla (Zenica jos uvijek nije presla preko hiljadu), ili opstine sa velikim javnim preduzecima.. Jablanica, Banovici, Prozor i Breza..ili male opstine sa ogromnim udjelom budzetlija u ukupnom broj zaposlenih.

Sve opstine KS, izuzev Vogosce i ilijasa su presle preko hiljadu. Vogosca oko 950 , a Ilijas debelo kaska za ostatkom kantona sa svega 760, gotovo duplo manje od prosjeka u Centru.
Napokon nemamo niti jednu opstinu sa prosjecnom platom ispod 600KM, a jedine tri opstine ispod 700 su...
Doboj Istok - 630
Domaljevac - 641
Gracanica - 689

Visoko se je za dlaku izvuklo sa prosjecnom platom od 700KM, a tu blizu je i Tesanj sa 707.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#91 Re: Plate u BiH

Post by use your illusion »

Kako se obračunava plata po novom minmalcu od 543 KM. Cujem neko kaze da ne moze biti manja plata radniku od te 543 KM dok znam da nekima odbiju jos i za porez 10% pa izadje i manje.
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2504
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#92 Re: Plate u BiH

Post by Del_Boy1 »

543 KM je iznos koji se dobija na ruke nakon odbijanja poreza na dohodak. Ko ima veći odbitak on dobije tačno 543 KM na banku dok ovi što su sami na poreznoj kartici uplata je 570 KM, ali zato kad se odbije 27KM poreza na dohodak opet dobiju 543. Tako je u firmi gdje ja radim, ne znam je li to baš pravilo.
Officer Crabtree
Posts: 3539
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#93 Re: Plate u BiH

Post by Officer Crabtree »

Rizvan wrote: 26/02/2022 19:22 Fzs je objavio statistiku prosjecnih plata za 2021 po opstinama...


Doboj Istok - 630
Domaljevac - 641
Gracanica - 689

Visoko se je za dlaku izvuklo sa prosjecnom platom od 700KM, a tu blizu je i Tesanj sa 707.
Koverte nisu uračunate.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#94 Re: Plate u BiH

Post by nlt »

Postoji mali problem sa platama u BiH
Mora se praviti neka jasna razlika između OSS SSS I VSS
Šta sad treba razlika biti u 100-200 KM? Pa što sam onda se patio 5 godina na fakultetu?
Recimo sa SSS hoće veću platu, naravno treba težiti povećanjima, ali onda i ovi sa većim platama traže povećanje i onda tome nema kraja.... Često vidim na Facebook u oglasima za posao, to budu i neki poslovi gdje nemaš ni brige ni pameti i budu iznosi od 900-1000 KM i onda u komentaru govore ihhh malo, a vjerujem da i ti što komentarišu rade za manje
Registar zaposlenih KS je otkrio koliko to iznose plate
Hakiz
Posts: 39922
Joined: 30/07/2015 20:01

#95 Re: Plate u BiH

Post by Hakiz »

nlt wrote: 27/02/2022 16:10 Postoji mali problem sa platama u BiH
Mora se praviti neka jasna razlika između OSS SSS I VSS
Šta sad treba razlika biti u 100-200 KM? Pa što sam onda se patio 5 godina na fakultetu?
Recimo sa SSS hoće veću platu, naravno treba težiti povećanjima, ali onda i ovi sa većim platama traže povećanje i onda tome nema kraja.... Često vidim na Facebook u oglasima za posao, to budu i neki poslovi gdje nemaš ni brige ni pameti i budu iznosi od 900-1000 KM i onda u komentaru govore ihhh malo, a vjerujem da i ti što komentarišu rade za manje
Registar zaposlenih KS je otkrio koliko to iznose plate
Zašto mora?

Ja u svojoj firmi plaćam svakog radnika onoliko koliko mislim da mi vrijedi, ne po stepenu obrazovanja. Možda mi 20, 30, 40-godišnje iskustvo varioca, lakirera itd donosi više novca u firmu nego znanje tek diplomiranog mašinskog inžinjera.

Zašto si se patio 5 godina na faksu? Da naučiš. Niko ti nije garantovao da će ti to naučeno donijeti ugodniji život. Možeš se samo nadati da hoće.

Nema recepta, niti ima garancija.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#96 Re: Plate u BiH

Post by babanovac »

Hakiz wrote: 27/02/2022 18:58
nlt wrote: 27/02/2022 16:10 Postoji mali problem sa platama u BiH
Mora se praviti neka jasna razlika između OSS SSS I VSS
Šta sad treba razlika biti u 100-200 KM? Pa što sam onda se patio 5 godina na fakultetu?
Recimo sa SSS hoće veću platu, naravno treba težiti povećanjima, ali onda i ovi sa većim platama traže povećanje i onda tome nema kraja.... Često vidim na Facebook u oglasima za posao, to budu i neki poslovi gdje nemaš ni brige ni pameti i budu iznosi od 900-1000 KM i onda u komentaru govore ihhh malo, a vjerujem da i ti što komentarišu rade za manje
Registar zaposlenih KS je otkrio koliko to iznose plate
Zašto mora?

Ja u svojoj firmi plaćam svakog radnika onoliko koliko mislim da mi vrijedi, ne po stepenu obrazovanja. Možda mi 20, 30, 40-godišnje iskustvo varioca, lakirera itd donosi više novca u firmu nego znanje tek diplomiranog mašinskog inžinjera.

Zašto si se patio 5 godina na faksu? Da naučiš. Niko ti nije garantovao da će ti to naučeno donijeti ugodniji život. Možeš se samo nadati da hoće.

Nema recepta, niti ima garancija.
U Austriji, postoji neki zagarantovani minimum prema strucnoj spremi. Mozda gazda misli da mu npr. gradjevinski tehnicar donosi vise novca nego mladi arhitekta, ali ispod zagarantovanog minimuma za arhitektu, ne smije sklopiti ugovor o radu. To ga ne sprjecava da datom gradjevinskom tehnicaru isplati mnogo vecu. Da gazdi ostave na procjenu, ko koliko vrijedi, kao tebi npr., ostali bi bez arhitekata u roku 10 godina.
Hakiz
Posts: 39922
Joined: 30/07/2015 20:01

#97 Re: Plate u BiH

Post by Hakiz »

babanovac wrote: 27/02/2022 19:14
Hakiz wrote: 27/02/2022 18:58

Zašto mora?

Ja u svojoj firmi plaćam svakog radnika onoliko koliko mislim da mi vrijedi, ne po stepenu obrazovanja. Možda mi 20, 30, 40-godišnje iskustvo varioca, lakirera itd donosi više novca u firmu nego znanje tek diplomiranog mašinskog inžinjera.

Zašto si se patio 5 godina na faksu? Da naučiš. Niko ti nije garantovao da će ti to naučeno donijeti ugodniji život. Možeš se samo nadati da hoće.

Nema recepta, niti ima garancija.
U Austriji, postoji neki zagarantovani minimum prema strucnoj spremi. Mozda gazda misli da mu npr. gradjevinski tehnicar donosi vise novca nego mladi arhitekta, ali ispod zagarantovanog minimuma za arhitektu, ne smije sklopiti ugovor o radu. To ga ne sprjecava da datom gradjevinskom tehnicaru isplati mnogo vecu. Da gazdi ostave na procjenu, ko koliko vrijedi, kao tebi npr., ostali bi bez arhitekata u roku 10 godina.
Austrija je Austrija, svijet ima još 200 i više država.

A morao bih i ja misliti da ne ostanem bez inžinjera ako mi treba. Pa ga platiti toliko da ga ne izgubim. Nije to sporno. Ja sam reagovao na to da fakultetski obrazovan radnik samom tom činjenicom treba imati veću platu od SSS ili VSS. To ne treba biti "zakon".
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#98 Re: Plate u BiH

Post by bjjarmbar »

TRANCE wrote: 31/01/2022 19:14
Porodice u inostranstvu mogu solidnu lovu uštedjeti svaki mjesec čak i radeći najobičnije poslove. Evo npr. Hrvati što idu u Irsku, četveročlana porodica ima ako rade oboje minimalno 2x 1650 eura neto plate plus 2x 150 eura dječjeg doplatka. To je ukupno 3600 eura mjesečno. Ako žive u manjem gradu, plate stanarinu 600 eura i ostane im 3 milje eura svaki mjesec. I to ako rade najobičnije poslove za minimalac. Koliko ima porodica u Bosni da raspolažu budžetom od 3 milje eura mjesečno? Nema ih čak i da su doktori medicine ili univerzitetski profesori.
Sve je dobro rečeno sem zadnjeg. Svaki ljekar koji radi na KCUS, a uporedo radi i na fakultetu ima skoro sam taj budžet. Ne znam sad kako je u drugim sredinama po pitanju medicine.

Čak i ako uzmemo samo univerzitetske profesore, dvije osobe ako rade tu imaju taj budžet od oko 3k eura mjesečno. Da plate trebaju ići dosta gore - trebaju. Da su pare glavni razlog odlaska ljudi - odavno nisu kad je Sarajevo u pitanju.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#99 Re: Plate u BiH

Post by JOINT_1921 »

Pare su itekako glavni razlog, mizeran je procenat onih koji ce otici a da imaju 4,5 milja prihoda. Naravno da ima i ostalih razloga, ali pare su glavni bez sumnje...
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#100 Re: Plate u BiH

Post by ucenik1234 »

Hakiz wrote: 27/02/2022 18:58
nlt wrote: 27/02/2022 16:10 Postoji mali problem sa platama u BiH
Mora se praviti neka jasna razlika između OSS SSS I VSS
Šta sad treba razlika biti u 100-200 KM? Pa što sam onda se patio 5 godina na fakultetu?
Recimo sa SSS hoće veću platu, naravno treba težiti povećanjima, ali onda i ovi sa većim platama traže povećanje i onda tome nema kraja.... Često vidim na Facebook u oglasima za posao, to budu i neki poslovi gdje nemaš ni brige ni pameti i budu iznosi od 900-1000 KM i onda u komentaru govore ihhh malo, a vjerujem da i ti što komentarišu rade za manje
Registar zaposlenih KS je otkrio koliko to iznose plate
Zašto mora?

Ja u svojoj firmi plaćam svakog radnika onoliko koliko mislim da mi vrijedi, ne po stepenu obrazovanja. Možda mi 20, 30, 40-godišnje iskustvo varioca, lakirera itd donosi više novca u firmu nego znanje tek diplomiranog mašinskog inžinjera.

Zašto si se patio 5 godina na faksu? Da naučiš. Niko ti nije garantovao da će ti to naučeno donijeti ugodniji život. Možeš se samo nadati da hoće.

Nema recepta, niti ima garancija.
Zbog takvog stava kao sto ti Hakize imas i jeste ovakvo sranje u drzavi. Skola nigdje nije garancija, ali ako u 80% firmi nema razlike vece od 100KM izmedju SSS i VSS onda je to zestoko jebanje u mozak mladih obrazovanih ljudi sto su ulupali godine na faks.
Post Reply