Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
costacurta
Posts: 3510
Joined: 05/05/2005 08:25

#176 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by costacurta »

duh_sa_sjekirom wrote:
costacurta wrote:
Aj sve al zašto ne napisa koji je razlog da izbrljavis ovo?
Jesil ti mene doživio kao kritičara sistema obrazovanja ili sam po tebi zagovornik sistema "lezihljebaroša"? Pitam cisto iz razloga da vidim kolko kontaš stvari i dal da nastavimo diskusiju ili ne.
Ako ne možeš da shvatiš šta sam napisao, ne vidm smisao nastavka bilo kakve diskusije.
Da si ti živ, zdrav i uzbrdo brz...
Vidim našli ste se u mojim postovima, ako, fino.

Shvatam te i postavio sam ti pitanje zbog čega ti misliš da sam stetan po obrazovni sistem i da je bolje sto nisam dio istog? Tvoj odgovor je bio u stilu lokalnog vilage kabadahije:
"ta ces ti pričat. Ja sam rekao svoje i sikter" iako veze s vezom nema. Vidio ti nešto neko kritikuje pa i ti da napišeš nešto.
Nisam siguran samo kojoj skupini pripadaš, dal wanabe copy/paste doktorima/magistrima ili profesorima razredne nastave? Ako si od ovih drugih onda si me shvatio pogresno jer kritika nije bila upućena tim ljudima nego sistemu koji ih je primorao da se izlažu bespotrebnom trošku. Ali ako si od ovih prvih onda nema potrebe da mi se zahvaljujes jer nisam otišao iz sistema, jbga. Izvini.
A cuj ovog sto se pridružuje izrazima duboke zahvalnosti. Oj Tito
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#177 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by lmo »

Plata, 882 KM.
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#178 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by mishic »

U KS plate nastavnika/profesora su : 1) teorijske, 2) stvarne/praktične
Prve su relativno dobre, oko 1000, a stvarne skoro upola manje
Malo ukradu pri isplati, tužiš, i onda se pokaže država na djelu, jedni dobiju tužbu i naplate, drugi dobiju tužbu a ne mogu naplatiti, treći izgube tužbu i plate debele sudske troškove a kriozitet je da su i prvi i drugi i treći u istoj školi, istoj opštini i skoro pod identičnim uslovima zakidani... A različite sudije i advokati... Pokaže se da je obrazovanje dobro za razliku od sudstva i vlasti
Još kad vlast naknadno donese uredbe da ukida zatezne kamate ili da nakon dobivene presude može naplatiti samo onaj ko se odrekne kamata ili pristane na nagodbu pri isplati
A onda ministarstvo krene namiriti ono što im nedostaje putem kazni... I doslovno kada dođe inspekcija nema toga ko se može izvući... Hiljada, dvije, tri, pet...
Tako prosvjetari "dobro" zarade ali slabo žive. A standardi i norativi kao i kolektivni ugovori ne obavezuju nikoga. Još kad se prava i slobode djece udruže sa ambicijom roditelja a o odgoju niko i ne misli škola mu dođe kao zapušten rudnik sa primitivnom eksploatacijom u kojem je život ugrožen a kora hljeba koja se tu zaradi gorka i tvrda
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#179 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by mishic »

Može li ikada iko dokučiti hoće li šta biti od onoga što nam je ministarstvo obrazaaovanja pokralo pa sudovi presudili da se isplati oštećenima. To traje ne više godinama nego sada već decenijama a nikada ni slova o tome.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#180 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by lmo »

U kojem kantonu?
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#181 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by teuta06 »

Koliko bi izašla plata ( ako se to može nazvati plarom) dva sata tjedna predavanje predmeta gospodarsko pravo... u pitanju je srednjobosanske kanton... mogu i iz drugih kantona da imam orijentaciju
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#182 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by mishic »

O važnosti i potrebi kvalitetnog odgojno-obrazovnog sistema suvišno je trošiti rijeći.
O stanju u našem sistemu takođe. Ali o jednom (a ima ih jako puno) od uzroka tom i takvom stanju u našem sistemu obrazovanja i to u svim kantonima i te kako se ima šta reći. Radi se o naknadama ili platama prosvjetnih radnika, normiranju njihova rada, redovnom zakidanju uposlenika i sindikatu koji saučestvuje u svemu tome.

Krenimo od onoga što je već davno prsuđeno i dosuđeno prosvjetarima koji su tužbama nakon višegodišnjeg zakidanja od strane ministra i nadležnog ministarstva dobili presude prije nekoliko godina a do dana današnjeg ni fening toga im nije isplaćen. Umjesto isplata po presudi naknadno je pravljena neka vrsta nagodbe o odricanju kamata a potom samo tim uposlenicima isplaćeni neki iznosi.
Pitam se gdje je i šta radi famozni sindikat?
Zašto su dozvolili da se godinama vrši nezakonito zakidanje?
I zašto makar nakon presuda ne insistiraju na isplati presuđenih potraživanja?
Ponavljam, sve ovo traje godinama i krajnje je vrijeme da se oštećeni okupe, organizuju i sa novim tužbama krenu ka Strasburu.
Prije toga pod HITNO treba prestati sa plačanjem članarine i masovnim isključenjem iz domaćih sindikata svih nivoa obrazovanja jer ni jedan od tih sindikada ne radi ništa izuzev politikantskog dnevnopolitičkog podupiranja ili prozivki i napada u funkciji političkih mentora.

O normiranju rada prosvjetara i činjenici da direktori, roditelji i nadležna ministarstva te PPZ mogu naložiti da se radi satima i danima bez ikakve naknade da i ne govorimo.
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#183 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Laplace »

Koliko samo nerazumijevanja rada u prosvjeti... Ne zna čovjek odakle da krene. Ali, hajde onako da pokušam što više pokriti u što manje teksta.

1. Svaki nastavnik koji radi na puno radno vrijeme dobija Rješenje o 40-satnoj radnoj sedmici. Dakle, sedmica od 5 dana u okviru koje se odradi 40 sati. Prosta matematika kaže da je to dnevno 40:5=8 sati. Ne 4, ne 3,5, ne 5,5 nego baš 8. I to se uredno tako zavodi pri računanju radnog staža, ranije u Radnoj knjižici a sada u elektronskom sistemu. Druga je stvar ko tih 8 sati uradi a ko baš i ne.

2. Treba razlikovati rad koji se svana vidi i koji se ne vidi sa strane onih koji ne rade u prosvjeti. Dobro organizovan i iskusan prosvjetni radnik može sve poslove odraditi za manje od 8 sati rada dnevno, ali to ne znači da taj posao manje vrijedi. Da li je bitnije da se bude osam sati na radnom mjestu ili da se uradi posao?

Recimo, ja sam prvih par godina pripreme radio mnogo više od propisanih pola sata po školskom času, ali kasnije te iste pripreme samo nadograđivao i poboljšavao. Jer, radio sam ih na računaru pa sam ih lako mogao dorađivati. Također, poslove koje sam prije radio nekoliko sati sad uradim za 10-15 minuta.

3. Nastavna priprema jeste bitna i treba je imati, mada nije garancija dobrog časa. Ipak, uvijek ih imam isprintane (pripreme za pet programa za jedan mjesec su mi kao knjiga A4 formata od nekih 150-200 stranica). Skoro nikad čas ne bude odrađen doslovno po pripremi, ona jeste samo neki kostur ali mi je lakše kad znam daje imam.

4. Raspuste imam 30 radnih dana (kako to stoji u Zakonu o radu), a za vrijeme zimskog i proljetnog raspusta sam svaki dan na poslu - imao šta raditi ili ne, ipak je to pitanje odgovornosti.

5. Vrijeme koje sam uštedio optimizacijom posla trošim na usavršavanje i saradnju sa kolegama. Zaboravljamo da je komunikacija među kolegama veoma bitna stavka i da je to jedan od razloga što imamo toliko slobodnog vremena.

6. Tvrdnja da nastavničke fakultete upisuju samo najslabiji učenici je, blago rečeno, smiješna i netačna. Zanemaruje se mogućnost da neki ljudi naprosto vole da prenose znanja i da im to (navodno) slobodno vrijeme nije motiv za upis na nastavničke fakultete.

7. Istina je da nam u školama radi dosta ljudi koji su tu zalutali, nekima ne bi trebalo dozvoliti da priđu na 100 metara ijednoj školi, ali ovakvim stavovima ćemo iz škola otjerati i ono malo radnika kojima je prosvjeta poziv i način života i koji vjeruju u neke ideale, a ostaće samo ovi kojima jeste bitno da što manje rade i imaju što više slobodnog vremena.

8. Plate u prosvjeti su male i mnogo manje nego što trebaju biti, šta god neki o tome mislili. Jasno, plate u mnogim drugim djelatnostima su također mnogo manje nego što bi trebale biti, ali to nije opravdanje. Na kraju, ako hoćemo da se izvučemo iz ovog začaranog kruga, trebamo imati dobro osposobljene i stručne kadrove, a sa stavom da su prosvjetni radnici preplaćeni paraziti to nikad nećemo imati. Obrazovanje (prenošenje znanja) i odgoj su osnove civilizacije, dobro obrazovanje je temelj za napredak privrede. Zato trebamo da u školama rade profesionalci, a ne činovnici kojima je bitno da sve bude po PS-u i da papirologija bude uredna, ocjene dobre i da se održava privid izvrsnosti i znanja.

9. Kvalitetno obrazovanje košta, a tu ne mislim samo na plate prosvjetnih radnika.

10. Treba kvalitetno osmisliti mehanizme kažnjavanja loših i nagrađivanja dobrih radnika. Time bi se trebalo postići to da se lošim radnicima ne isplati raditi dok bi dobri bili stimulirani da rade još bolje. Uz to bi se pomalo i punio budžet.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1076
Joined: 23/02/2020 14:50

#184 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by ANamelessGhoul »

Tražio sam podatak kolike su plate nastavnika u privatnim školama i naletih na ovu temu. Zna li neko taj podatak ?
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#185 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Laplace »

mishic wrote: 07/05/2018 23:43 U KS plate nastavnika/profesora su : 1) teorijske, 2) stvarne/praktične
Prve su relativno dobre, oko 1000, a stvarne skoro upola manje
Malo ukradu pri isplati, tužiš, i onda se pokaže država na djelu, jedni dobiju tužbu i naplate, drugi dobiju tužbu a ne mogu naplatiti, treći izgube tužbu i plate debele sudske troškove a kriozitet je da su i prvi i drugi i treći u istoj školi, istoj opštini i skoro pod identičnim uslovima zakidani... A različite sudije i advokati... Pokaže se da je obrazovanje dobro za razliku od sudstva i vlasti
Još kad vlast naknadno donese uredbe da ukida zatezne kamate ili da nakon dobivene presude može naplatiti samo onaj ko se odrekne kamata ili pristane na nagodbu pri isplati
A onda ministarstvo krene namiriti ono što im nedostaje putem kazni... I doslovno kada dođe inspekcija nema toga ko se može izvući... Hiljada, dvije, tri, pet...
Tako prosvjetari "dobro" zarade ali slabo žive. A standardi i norativi kao i kolektivni ugovori ne obavezuju nikoga. Još kad se prava i slobode djece udruže sa ambicijom roditelja a o odgoju niko i ne misli škola mu dođe kao zapušten rudnik sa primitivnom eksploatacijom u kojem je život ugrožen a kora hljeba koja se tu zaradi gorka i tvrda
Navodno su tužbe padale zato što sindikat u vrijeme potpisivanja kolektivnog ugovora nije bio registrovan. Nekima su padale a srugima su iznosi sa dvadesetak hiljada padali na par hiljada a oni na kraju srećni što nisu ostali bez ičega,tj. što bar ne moraju plaćati sudske troškove a ako ikad išta dobiju - dobiju.

A to o ukidanju zateznih kamata je več podobar skandal. Kad ista ta vlast kasni sa isplatom moje plate pa samim time dođem u kašnjenje sa ratom kredita da li će donijeti uredbu po kojoj banka ne smije da mi azračuna zatezne kamate? How yes no! Pod to "meni" mislim na veliku većinu prosvjetnih radnika koji su pod kreditima jer,realno,od prosvjetne plate može se nešto postići bez kredita jedino ako imaš još neki posao ili ako te neko dobro finansijski gura.

Treća stvar: koolegica na trudničkom (izgleda) neće imati zdravstveno osiguranje par dana jer naša administracija (u Zavodu za zdravstveno osiguranjeili gdje već) treba nekoliko dana da usred XXI vijeka uradi prijavu/odjavu radnika (iako se to radi putem informatičkog sistema i doslovno ne bi trebalo trajati duže od nekoliko sekundi).
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#186 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Laplace »

ANamelessGhoul wrote: 02/09/2022 15:57 Tražio sam podatak kolike su plate nastavnika u privatnim školama i naletih na ovu temu. Zna li neko taj podatak ?
Ono za šta samja čuo je da su manje nego u državnim.
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#187 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by mishic »

U srednjim školama u Zapadnohercegovačkom kantonu gdje je nova školska godina počela u ponedjeljak, kao i ostatku Federacije BiH, već se danas krenulo u štrajk

Ne bude li štrajka i u KS prosvjetari će kao i obično ponovo debelo izvisiti...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#188 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by stubrijez »

Dijete sam i unuk prosvetnog radnika iz onog sistema, bili su gospoda, postovani clanovi drustva i zajednice, pregaoci, radili u radno i slobodno vrijeme, sekcije, gorani, izvidjaci, sportska, tehnicka i ostala takmicenja, Trudili se maksimalno cak i oni koji to mozda i ne bi htjeli. Danas, sramota... rade na pola radnog vremena, pola godine godisnji, usmrdili se po stranackim foteljama, komisijama i upravnim odborima, rade privatno a na poslu nista. Sve gorepomenuto su ukinuli pa cak i popravni... djeca trpe. Korupciju u prosveti nikako ne mogu da oprostim. Za ilustraciju - prvi ratni i posleratni direktor moje osnovne skole je ucitelj koji je prije rata bio toliko sposoban da je vodio specijalno odjeljenje sa dva ucenika, Odatle na ovamo sve je jasno i domino efekt...Cast izuzecima. A sramota da takvi primaju dvije plate radnika u realnom sektoru.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#189 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by ¤ jelena ¤ »

Od ovakvog opisa uopšte nije teško biti izuzetak.

Ima li svijeta izvan vaših mahala, ljudi dragi?!
HelaS
Posts: 5625
Joined: 22/09/2018 13:21

#190 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by HelaS »

Pa kolike su sada plate nastavnika u osnovnim školama i profesora u srednjim? Jesu li ujednačene u svim kantonima, ili ima razlike?
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#191 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Truba »

Ujednaceno medju kantonima nije
A u srednjoj je oko 1700
U osnovnoj plus minus 5%

Ovo je na osnovu 15 godina staza i negdje na razini savjetnika...svaka stepenica je 20 30 maraka vise i na staz moze oko 50 60 veca...kad se sve sabere mogu place varirati po 250
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#192 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Heva »

HelaS wrote: 18/10/2022 20:43 Pa kolike su sada plate nastavnika u osnovnim školama i profesora u srednjim? Jesu li ujednačene u svim kantonima, ili ima razlike?
Isti posao ali se razlikuje od kantona do kantona. Imam u familiji par osoba koje su (nažalost) u ovoj branši. Nekad "gospodski" posao sada se sveo na čuvanje djece, kao u vrtiću, gdje poneko nešto nauči i bude ocijenjen. Plaće nikad nisu bile veće, samo je pitanje šta se za taj iznos može dobiti. Postoje razlike između osnovne i srednje škole, a bile su razlike u plaćama i unutar osnovne škole jer još uvijek ima onih nastavnika sa VŠS i onih sa VSS i bečlera. Umjesto da natjeraju ove sa VŠS da se doškoluju do VSS (kad ih već stalno ganjaju na neka usavršavanja u trajanju dan-dva), izabralo se da i VŠS i VSS imaju istu plaću jer "rade isti posao, nebitna je sprema". Što se tiče plaće, stvar je prosta:
koeficijent: 3.50
osnovica: 370 BAM - 1,295 BAM početnik
a onda ide minuli staž, topli obrok od 12 BAM po danu. Sedmicu ti čini 40 radnih sati, pri čemu svaki predmet ima potreban broj sati sedmično "za punu plaću": matematika 16 ili 17 dok "laki predmeti" (tjelesni, likovno...) gule 20 sati sedmično! Do famoznih 40 se dodaje 10 do 12 sati na pripreme za sat koje radiš kod kuće, dežurstva, rad u tijelima, razredništvo... Ako neko "boluje" mogu da uskoče prekonormno, ali do 8 sati mjesečno honorara. Jeste da ne rade vikende, praznike, nekad uhvate sedmicu zimi, 5-6 sedmica ljeti raspusta, ali se umjetnost rada svela na papirologiju, popunjavanje nekih obrazaca, priprema, spori i nepraktični e-dnevnik, saopćenja roditeljima, zavodima, komisijama, inspekcijama, raznim NVO domaćim i stranima, seminarima "niđe veze"... a djeca su dobila enormna prava, nekultura izbija na svakom koraku, roditelji bahati, često brane agresivnim ponašanjem i izmišljanjem činjenica nerad svog djeteta, resorna tijela rijetko kad stanu na stranu predavača, uglavnom je roditelj u pravu, i generalno nije to posao koji bih ja nekom preporučio, posebno ako je taj neko završio nešto osim pedagoškog ili filozofskog fakulteta. Možda za par prvih godina nakon studija, da se stekne neko radno iskustvo i bježati dalje - 40 godina u tako toj toksičnoj sredini, gdje je predavač uvijek kriv za nešto, ne pomaže da čovjek duže živi i dočeka penziju "neokrnjen" od strane medicine. Pa ti izaberi.
HelaS
Posts: 5625
Joined: 22/09/2018 13:21

#193 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by HelaS »

Hvala @Heva
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#194 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Truba »

ne smiju se zaboraviti ni sotonske viber grupe koje te maltretiraju od jutra do sutra
:mrgreen:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#195 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by -Chesterfield- »

Heva wrote: 13/05/2023 10:05
HelaS wrote: 18/10/2022 20:43 Pa kolike su sada plate nastavnika u osnovnim školama i profesora u srednjim? Jesu li ujednačene u svim kantonima, ili ima razlike?
Isti posao ali se razlikuje od kantona do kantona. Imam u familiji par osoba koje su (nažalost) u ovoj branši. Nekad "gospodski" posao sada se sveo na čuvanje djece, kao u vrtiću, gdje poneko nešto nauči i bude ocijenjen. Plaće nikad nisu bile veće, samo je pitanje šta se za taj iznos može dobiti. Postoje razlike između osnovne i srednje škole, a bile su razlike u plaćama i unutar osnovne škole jer još uvijek ima onih nastavnika sa VŠS i onih sa VSS i bečlera. Umjesto da natjeraju ove sa VŠS da se doškoluju do VSS (kad ih već stalno ganjaju na neka usavršavanja u trajanju dan-dva), izabralo se da i VŠS i VSS imaju istu plaću jer "rade isti posao, nebitna je sprema". Što se tiče plaće, stvar je prosta:
koeficijent: 3.50
osnovica: 370 BAM - 1,295 BAM početnik
a onda ide minuli staž, topli obrok od 12 BAM po danu. Sedmicu ti čini 40 radnih sati, pri čemu svaki predmet ima potreban broj sati sedmično "za punu plaću": matematika 16 ili 17 dok "laki predmeti" (tjelesni, likovno...) gule 20 sati sedmično! Do famoznih 40 se dodaje 10 do 12 sati na pripreme za sat koje radiš kod kuće, dežurstva, rad u tijelima, razredništvo... Ako neko "boluje" mogu da uskoče prekonormno, ali do 8 sati mjesečno honorara. Jeste da ne rade vikende, praznike, nekad uhvate sedmicu zimi, 5-6 sedmica ljeti raspusta, ali se umjetnost rada svela na papirologiju, popunjavanje nekih obrazaca, priprema, spori i nepraktični e-dnevnik, saopćenja roditeljima, zavodima, komisijama, inspekcijama, raznim NVO domaćim i stranima, seminarima "niđe veze"... a djeca su dobila enormna prava, nekultura izbija na svakom koraku, roditelji bahati, često brane agresivnim ponašanjem i izmišljanjem činjenica nerad svog djeteta, resorna tijela rijetko kad stanu na stranu predavača, uglavnom je roditelj u pravu, i generalno nije to posao koji bih ja nekom preporučio, posebno ako je taj neko završio nešto osim pedagoškog ili filozofskog fakulteta. Možda za par prvih godina nakon studija, da se stekne neko radno iskustvo i bježati dalje - 40 godina u tako toj toksičnoj sredini, gdje je predavač uvijek kriv za nešto, ne pomaže da čovjek duže živi i dočeka penziju "neokrnjen" od strane medicine. Pa ti izaberi.
Zar nema dovoljno VSS kadra na birou da izguraju ove sa VŠS koji im uzimaju radno mjesto?
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#196 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Heva »

-Chesterfield- wrote: 13/05/2023 11:59 Zar nema dovoljno VSS kadra na birou da izguraju ove sa VŠS koji im uzimaju radno mjesto?
Pa ne zna se baš (za javnost) tačan omjer ovih i onih koliko sam upućen, ali ovi sa VŠS su prije zaposleni i stekli status "na neodređeno". Dok ne ponestane norme - ne mo'š im ništa. Uglavnom se vrte po osnovni školama.
Ma školstvo je u banani odavno, možda zato jer ima najmanji procenat uposlenika - hranioca; uglavnom su to ženski kolektivi, manje - više finansijski zbrinute i plaća i sve što ide uz to nije primarna stavka. Ostala je tanušna obrazovna crta koja se svake godine sve više spušta, pa će učenik samo za dolazak na nastavu dobiti 3, a ako šta izgovori ili napiše - 4. Odgoja odavno nema, odmah je to prisila, represija, predavač se, kao, sili na djetetu, "liječi komplekse", "da ima pojma ne bi radio u školi, bio bi u nekoj firmi", dijete ima pravo, prava, obaveza ni na vidiku... posao samo za one koji nemaju izbora. Ako se desi neki incident, predavač će garant biti taj koji je iznudio potez djeteta, jer je to dijete koje ne zna ništa, ono samo reaguje na provokaciju, a nastavnik je odrasla osoba koja mora puno toga da "proguta" u ime mira u kući (školi).
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#197 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Laertes »

Heva wrote: 13/05/2023 10:05
HelaS wrote: 18/10/2022 20:43 Pa kolike su sada plate nastavnika u osnovnim školama i profesora u srednjim? Jesu li ujednačene u svim kantonima, ili ima razlike?
Isti posao ali se razlikuje od kantona do kantona. Imam u familiji par osoba koje su (nažalost) u ovoj branši. Nekad "gospodski" posao sada se sveo na čuvanje djece, kao u vrtiću, gdje poneko nešto nauči i bude ocijenjen. Plaće nikad nisu bile veće, samo je pitanje šta se za taj iznos može dobiti. Postoje razlike između osnovne i srednje škole, a bile su razlike u plaćama i unutar osnovne škole jer još uvijek ima onih nastavnika sa VŠS i onih sa VSS i bečlera. Umjesto da natjeraju ove sa VŠS da se doškoluju do VSS (kad ih već stalno ganjaju na neka usavršavanja u trajanju dan-dva), izabralo se da i VŠS i VSS imaju istu plaću jer "rade isti posao, nebitna je sprema". Što se tiče plaće, stvar je prosta:
koeficijent: 3.50
osnovica: 370 BAM - 1,295 BAM početnik
a onda ide minuli staž, topli obrok od 12 BAM po danu. Sedmicu ti čini 40 radnih sati, pri čemu svaki predmet ima potreban broj sati sedmično "za punu plaću": matematika 16 ili 17 dok "laki predmeti" (tjelesni, likovno...) gule 20 sati sedmično! Do famoznih 40 se dodaje 10 do 12 sati na pripreme za sat koje radiš kod kuće, dežurstva, rad u tijelima, razredništvo... Ako neko "boluje" mogu da uskoče prekonormno, ali do 8 sati mjesečno honorara. Jeste da ne rade vikende, praznike, nekad uhvate sedmicu zimi, 5-6 sedmica ljeti raspusta, ali se umjetnost rada svela na papirologiju, popunjavanje nekih obrazaca, priprema, spori i nepraktični e-dnevnik, saopćenja roditeljima, zavodima, komisijama, inspekcijama, raznim NVO domaćim i stranima, seminarima "niđe veze"... a djeca su dobila enormna prava, nekultura izbija na svakom koraku, roditelji bahati, često brane agresivnim ponašanjem i izmišljanjem činjenica nerad svog djeteta, resorna tijela rijetko kad stanu na stranu predavača, uglavnom je roditelj u pravu, i generalno nije to posao koji bih ja nekom preporučio, posebno ako je taj neko završio nešto osim pedagoškog ili filozofskog fakulteta. Možda za par prvih godina nakon studija, da se stekne neko radno iskustvo i bježati dalje - 40 godina u tako toj toksičnoj sredini, gdje je predavač uvijek kriv za nešto, ne pomaže da čovjek duže živi i dočeka penziju "neokrnjen" od strane medicine. Pa ti izaberi.
Ne bih se složio u potpunosti. U prosvjeti sam 28 godina, i kao i svaki posao, sa godinama se stekne rutina, nauči se kako izaći na kraj sa svim tim negativnostima. Ako radiš kako treba, i tačno znaš šta ti je posao, a šta ne, problema nema previše. A ne znam koji drugi posao, realno, ostavlja toliko slobodnog vremena da se, uz osnovni posao, može raditi i još nešto. Nikada se nisam pokajao što sam izabrao ovaj poziv, bez obzira na sve te negativne promjene koje si naveo, i dalje znam uživati u onom što radim.
Što se plate tiče (TK, 28 godina staža), zajedno sa toplim obrokom, posljednja je 1.885,45 KM.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#198 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by ZyzzSar »

Laertes wrote: 14/05/2023 15:15
Heva wrote: 13/05/2023 10:05
...
Ne bih se složio u potpunosti. U prosvjeti sam 28 godina, i kao i svaki posao, sa godinama se stekne rutina, nauči se kako izaći na kraj sa svim tim negativnostima. Ako radiš kako treba, i tačno znaš šta ti je posao, a šta ne, problema nema previše. A ne znam koji drugi posao, realno, ostavlja toliko slobodnog vremena da se, uz osnovni posao, može raditi i još nešto. Nikada se nisam pokajao što sam izabrao ovaj poziv, bez obzira na sve te negativne promjene koje si naveo, i dalje znam uživati u onom što radim.
Što se plate tiče (TK, 28 godina staža), zajedno sa toplim obrokom, posljednja je 1.885,45 KM.
korektna plata u odnosu na tezinu posla (narocito ako se radi o dobroj skoli bez problematicnih ucenika)
nema pritiska, ima se dosta slobodnog vremena, dosta slobodnih dana (oko 175 nastavnih dana je u godini otprilike)
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#199 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by saimidin »

Po nije toliko problem sto su plate tako visoke, za realno pola radnog vremena, gori je problem sto su norme smanjene, broj djece po razredu, I sto se od njih I ne ocekuje, a vidimo ni oni sami ne ocekuju da se bave svojim poslom, sto skola ima previse(direktora, sekretara, zgrada, grijanja...), dakle ima mjesta za ustede na tim stavkama bar 20-30%, a da se ta sredstva usmjere na stvarno obrazovanje, koje bi naravno prvo trebalo izmijeniti I prilagoditi 21 vijeku :bih:

Ovako imamo gomilu preplacenih uhljeba koji sluze kao tete u vrticu, jer realno tu su samo oni sa stelom koji niti znaju niti zele raditi, I tu su samo da kupe laku lovu, staz I cekaju penziju, I da usput se bave politikom(uglavnom seoskom), jer kao I doktori imaju dosta slobodnog vremena, prije I posle "posla" :izet:
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#200 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by planinar60 »

I kad ovako nesto nazovi stranacki uspjesan roditelj kaze svom nafuranom 13-togodisnjaku i on pocne praviti problem u skoli, pitamo se ko je kriv tome pa evo ovakvi koji razmisljaju kao saimidin. Kad ovako nesto kaze roditelj, njegovo bahato dijete moze da bude onaj koji "zavodi" red u skoli, jer yebes nastavnika, on je nebitan, ne radi nista, mos ga pishat.
Post Reply