Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
sagosen
Posts: 820
Joined: 24/08/2015 02:44

#1 Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by sagosen »

Pozdrav, ako neko ima iz prosvjete da mi odgovori na pitanje bio bih zahvalan. Naime, interesuje me kolike su plate nastavnika/profesora u osnovnim i srednjim školama? Ukoliko već sve zavisi od odrađenih časova, koliko se dobije po času, kako već?
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#2 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by medaaa »

zavisi od
- zvanja
- strucnosti
- staza
- broja casova
- kantona
-...
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by cyprus »

Sve zajedno, ako imaš normu, u prosjeku malo više od 1000 KM.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#4 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by cenecimoveocino »

Moj profa bosanskog spominjo da nema 1000KM
Pred kraj radnog vijeka je,ZDK.

Profa ing. elektrotehnike vec sestu godinu oko 900-1000KM,ZDK isto.

Isto sin jedne profesorice koja je vec drugu godinu u prosvjeti (nakon 10 godina u privatlukku),ima punu normu u ZDk i jos pola norme u SBK,1200-1300KM je spominjao cifru,radi se o ing. elektrotehnike.
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#5 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Patriotska_Liga »

Plate su takve da ti se isplati raditi bilo šta drugo. Najmanje plaćen posao sa VSS ikad igdje. Snosiš troškove odlaska na seminare, a na nekim se plaća i participacija a zauzvrat ne dobiješ ni sendvič. Vodiš djecu na takmičenje i direktor ti kaže nema para za prevoz, vozi djecu svojim kolima il plati bus. Mnogi misle eto kao budeš do 12 i onda imaš čitav dan. Imaš čitav dan za pisanje priprema, sedmičnih, mjesečnih, godišnjih planova, a ako si razredni (što 95% jeste) tek imaš noćnu moru vođenja dnevnika, od te papirologije smuči ti se sve. Danas je u (uglavnom tehničkim) školama potpuno normalno da ti učenici psuju mater jer direktori vele da nema dovoljno djece za norme pa se mora durat sve i svašta.

Uglavnom nakon dvije godine rada ja sam i definitivno napustio taj posao nakon čega sam radio sve i svašta dok nisam našao solidan posao sa pristojnom platom i makar kakvim dostojanstvom. Dok to nisam našao bilo je vremena kada sam i rovio kanal i sve kad bih ponovo ostao bez posla radije bih išao da rovim kanal nego ponovo u prosvjetu.

Eto šta mislim o školi i plati i prosvjeti uopšte. Ne d'o Bog nikome.
User avatar
Laertes
Posts: 4237
Joined: 08/01/2015 18:25

#6 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Laertes »

S toplim obrokom, oko 1300 KM (TK). Ne slažem se sa prethodnim postom, ako imaš imalo smisla za organizaciju, uz taj posao možeš lagano raditi još nešto i pristojno zarađivati. E, sad, ako ne znaš, patićeš se sa svim tim birokratskim glupostima (planovi, pripreme, dnevnici) i nećeš ništa drugo stići. Dvadeset godina sam u prosvjeti i uvijek sam imao prihode sa strane. Ne bih mijenjao svoj posao ni za jedan drugi.
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#7 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by lajk »

Laertes wrote:S toplim obrokom, oko 1300 KM (TK). Ne slažem se sa prethodnim postom, ako imaš imalo smisla za organizaciju, uz taj posao možeš lagano raditi još nešto i pristojno zarađivati. E, sad, ako ne znaš, patićeš se sa svim tim birokratskim glupostima (planovi, pripreme, dnevnici) i nećeš ništa drugo stići. Dvadeset godina sam u prosvjeti i uvijek sam imao prihode sa strane. Ne bih mijenjao svoj posao ni za jedan drugi.
Sta predajes kulturu zivljenja i tehnicki odgoj?
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#8 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Patriotska_Liga »

Laertes wrote:S toplim obrokom, oko 1300 KM (TK). Ne slažem se sa prethodnim postom, ako imaš imalo smisla za organizaciju, uz taj posao možeš lagano raditi još nešto i pristojno zarađivati. E, sad, ako ne znaš, patićeš se sa svim tim birokratskim glupostima (planovi, pripreme, dnevnici) i nećeš ništa drugo stići. Dvadeset godina sam u prosvjeti i uvijek sam imao prihode sa strane. Ne bih mijenjao svoj posao ni za jedan drugi.
1300 maraka s toplim obrokom ima radnik od preko 30 godina staža i uz zvanje savjetnika. Osim toga treba nešto i pojesti za taj topli obrok.

Da predaješ fiziku ili matematiku ovakva budalaština ti nikad ne bi izašla iz usta. Samo najgori fušerant može reći da je to lagan posao.

Ja uz ovaj posao sad što radim imam prihode sa strane tako što držim časove, a dok sam radio u školi nikad nisam imao vremena ni za šta. Al jelde ko mi je kriv što nisam fušerio ko ti.
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#9 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Lopov-eliminator »

cyprus wrote:Sve zajedno, ako imaš normu, u prosjeku malo više od 1000 KM.
Tacno. A za ove sto pricaju kako je lagano raditi i sl. to uveliko zavisi od toga kojom su linijom dosli tu gdje jesu, kakav je direktor, kako stoje s direktorom i koji predmet predaju.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#10 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by P308 »

cyprus wrote:Sve zajedno, ako imaš normu, u prosjeku malo više od 1000 KM.
Kolika je plata strucnim saradnicima?
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#11 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by edo_79 »

Patriotska_Liga wrote:
Laertes wrote:S toplim obrokom, oko 1300 KM (TK). Ne slažem se sa prethodnim postom, ako imaš imalo smisla za organizaciju, uz taj posao možeš lagano raditi još nešto i pristojno zarađivati. E, sad, ako ne znaš, patićeš se sa svim tim birokratskim glupostima (planovi, pripreme, dnevnici) i nećeš ništa drugo stići. Dvadeset godina sam u prosvjeti i uvijek sam imao prihode sa strane. Ne bih mijenjao svoj posao ni za jedan drugi.
1300 maraka s toplim obrokom ima radnik od preko 30 godina staža i uz zvanje savjetnika. Osim toga treba nešto i pojesti za taj topli obrok.

Da predaješ fiziku ili matematiku ovakva budalaština ti nikad ne bi izašla iz usta. Samo najgori fušerant može reći da je to lagan posao.

Ja uz ovaj posao sad što radim imam prihode sa strane tako što držim časove, a dok sam radio u školi nikad nisam imao vremena ni za šta. Al jelde ko mi je kriv što nisam fušerio ko ti.

A ti bi možda kilo jagnjetine za topli obrok, pa jarane vidi kakva nam je država i u kojim smo govnima radi bande, budi sretan što imaš i to što imaš pored svih ovih ''profesora'' iz Travnika i tako tih ''eminentnih'' fakulteta :thumbup:
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#12 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Patriotska_Liga »

edo_79 wrote: A ti bi možda kilo jagnjetine za topli obrok, pa jarane vidi kakva nam je država i u kojim smo govnima radi bande, budi sretan što imaš i to što imaš pored svih ovih ''profesora'' iz Travnika i tako tih ''eminentnih'' fakulteta :thumbup:
Kakav stupidan komentar. Govorim da tih 1300 maraka treba biti umanjeno jer se za vrijeme boravka u školi treba nešto i pojesti, pa 1300 maraka više nije 1300 nego manje. Čuj ja bih jagnjetine, eto ti mi odvadi u tanjir šta me spada. Slijedeći put detaljno pročitaj komentar prije nego što citiraš, nemoj da lupetaš bezveze.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#13 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by edo_79 »

Patriotska_Liga wrote:
edo_79 wrote: A ti bi možda kilo jagnjetine za topli obrok, pa jarane vidi kakva nam je država i u kojim smo govnima radi bande, budi sretan što imaš i to što imaš pored svih ovih ''profesora'' iz Travnika i tako tih ''eminentnih'' fakulteta :thumbup:
Kakav stupidan komentar. Govorim da tih 1300 maraka treba biti umanjeno jer se za vrijeme boravka u školi treba nešto i pojesti, pa 1300 maraka više nije 1300 nego manje. Čuj ja bih jagnjetine, eto ti mi odvadi u tanjir šta me spada. Slijedeći put detaljno pročitaj komentar prije nego što citiraš, nemoj da lupetaš bezveze.
Samo mi reci koliki je iznos toplog obroka profesora?
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#14 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Patriotska_Liga »

edo_79 wrote: Samo mi reci koliki je iznos toplog obroka profesora?
To nije relevantno za moj komentar, bilo bi relevantno da je 0 KM, a nije.

Dok sam ja radio bio je 8 KM, sad nemam pojma, vjerovatno je isti.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by cyprus »

P308 wrote:
cyprus wrote:Sve zajedno, ako imaš normu, u prosjeku malo više od 1000 KM.
Kolika je plata strucnim saradnicima?
Ne bih znao...
cyprus wrote:Govorim da tih 1300 maraka treba biti umanjeno jer se za vrijeme boravka u školi treba nešto i pojesti...
Može se vala da se i ne pojede... A bez obzira na to, i kad pojedeš, riješio si jedan obrok, koji bi svakako morao imati, i da si kod kuće...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#16 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by julisiz es grant »

Kakvo pisanja planova spominjete? Zar nije to nešto što je već donešeno, ne piše valjda svaki nastavnik sam sebi plan i program?
I ne piše valjda baš svaki dan to?
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#17 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Patriotska_Liga »

cyprus wrote: Može se vala da se i ne pojede... A bez obzira na to, i kad pojedeš, riješio si jedan obrok, koji bi svakako morao imati, i da si kod kuće...
Ja doručak ne propuštam, a pošto sam uglavnom putovao nisam imao kad da doručkujem prije polaska, iz kuće sam izlazio prije 6. To i dalje ne mijenja činjenicu da nemaš 1300 KM nego manje od toga, to je cijela poenta, a vas nekoliko udarili okolo naokolo.
julisiz es grant wrote:Kakvo pisanja planova spominjete? Zar nije to nešto što je već donešeno, ne piše valjda svaki nastavnik sam sebi plan i program?
I ne piše valjda baš svaki dan to?
U srednjoj školi je malo bolje ali u osnovnoj je grozota. Sve pišeš sam i predaješ direktoru na potpis. Imaš ti ugrubo plan ali ti to sve valja isplanirati po sedmicama i mjesecima tekuće godine, sve sa smornom rubrikom očekivani rezultati za svaku sedmicu. Što je prošle godine bilo u ovoj sedmici sad je u onoj, i tako sve prepravljaš. Pripreme su takođe obavezne za početnike u srednjoj i za sve u osnovnoj, savjetnici iz PZ-a pogotovo za to nemaju nikakvog pardona. Dakle za svaki čas priprema. To ti možeš uzet i tuđe ali ja nisam radio tako, napisao sam ih sve sam. E sad zamisli da još imaš 5-6 programa i radiš u 3-4 škole. Lako je ovom gore, uvalio se prije 20 godina negdje, predaje uvod u prodavanje magle i osnove šupljiranja, ima jedan plan i naravno da ima vremena da prosipa mudrost po forumu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#18 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by julisiz es grant »

Ja godinama radim u srednjoj, kao dodatni posao, predajem stručne predmete, pa pošto sam spoljni saradnik nemam nikakvih obaveza sem da održavam časove po rasporedu, tako da nisam pojma imao kako je ljudima koji su uposlenici.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by _BataZiv_0809 »

Patriotska_Liga wrote:
edo_79 wrote: A ti bi možda kilo jagnjetine za topli obrok, pa jarane vidi kakva nam je država i u kojim smo govnima radi bande, budi sretan što imaš i to što imaš pored svih ovih ''profesora'' iz Travnika i tako tih ''eminentnih'' fakulteta :thumbup:
Kakav stupidan komentar. Govorim da tih 1300 maraka treba biti umanjeno jer se za vrijeme boravka u školi treba nešto i pojesti, pa 1300 maraka više nije 1300 nego manje. Čuj ja bih jagnjetine, eto ti mi odvadi u tanjir šta me spada. Slijedeći put detaljno pročitaj komentar prije nego što citiraš, nemoj da lupetaš bezveze.
Pa gdje god da radis, moras nesto pojesti dok si na poslu :D
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#20 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Patriotska_Liga »

_BataZiv_0809 wrote: Pa gdje god da radis, moras nesto pojesti dok si na poslu :D
Ja, i?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#21 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by _BataZiv_0809 »

Patriotska_Liga wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Pa gdje god da radis, moras nesto pojesti dok si na poslu :D
Ja, i?
Pa ne znam sta se zalis. Svima nam je isto. Doduse tebi je duplo veci topli nego meni :D
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#22 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Zoya »

Čak su i u dijaspori loše plaćeni ljudi u prosvjeti. Jedino ti ostaje da baš baš voliš rad sa djecom :D
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#23 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by purgatorio »

Kod nas je to iznadprosjecno placen posao, vani je daleko gore (gledajuci na prosjek plata). Osim u skandinavskim zemljama gdje su najbolji studenti profesori, a kod nas, kao u većini kapitalističkih zemalja, ta zvanja biraju najgori studenti.
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#24 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by Patriotska_Liga »

_BataZiv_0809 wrote: Pa ne znam sta se zalis. Svima nam je isto. Doduse tebi je duplo veci topli nego meni :D
Kad sam rekao 'u školi' nisam mislio da je tako samo u školi.
purgatorio wrote:Kod nas je to iznadprosjecno placen posao, vani je daleko gore (gledajuci na prosjek plata). Osim u skandinavskim zemljama gdje su najbolji studenti profesori, a kod nas, kao u većini kapitalističkih zemalja, ta zvanja biraju najgori studenti.
Svaki posao sa VSS bi morao biti iznadprosječno plaćen, dok je kod nas u većini kantona početna plata u prosvjeti manja od prosječne plate u FBiH. Dakle laž je da je iznadprosječno plaćen. A tvrdnja da takve fakultete upisuju nagori studenti je idiotska i ne priliči ozbiljnoj osobi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: Plate nastavnika/profesora u osnovnoj i srednjoj školi?

Post by _BataZiv_0809 »

Jeste, ali u racunicu dodaj raspuste, pa radno vrijeme, pa slobodne vikende... Onda ta racunica izgleda sasma dobro.
Post Reply