Plata programera

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#76 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:44, edited 1 time in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#77 Re: Plata programera

Post by Puf »

PeeJay wrote:
Puf wrote:Ma trolas ti nas.
Ajd... neka bude po tvom. ;-)

---

Moze pivo?

Image
Haram.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#78 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:44, edited 1 time in total.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#79 Re: Plata programera

Post by developer10 »

PeeJay wrote:
developer10 wrote:@PeeJay Sta bi ti rekao, kolika bi trebala biti realna plata Java programera u Münchenu, sa nekih 10-ak mjeseci iskustva, stecenog u Njemackoj? Zavrsen dodiplomski (Bachelor) studij na IT fakultetu u BiH.
Sa Java-om nisam bas "na ti", ali u Münchenu mozes ocekivat nesto visu zaradu od njemackog prosjeka, ali ces i zivotne troskove imat mnogo vislje. Ovo bi moglo pomoci u orientaciji oko plate. Dosta zavisi i od toga, koliko si jak u Njemackom jeziku... Juzna Njemacka daje vise tezine tom, nego sto je to ovdje na sjeveru.
Vec sam ja tu i radim kao Junior Java programer. Pa eto reci mi za bilo koji drugi programski jezik (ako imas na osnovu cega) koliko bi ti ocekivao da neko ko predje u novu firmu a ima 10 mj iskustva iz prethodne, i jezik zna na nivou B2 - trebao realno ocekivati (moze i za sjevernu Njemacku, nije problem).
Last edited by developer10 on 15/05/2018 15:05, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#80 Re: Plata programera

Post by Hajvan »

PeeJay wrote:
Puf wrote:Ma trolas ti nas.
Ajd... neka bude po tvom. ;-)

---

Moze pivo?

Image

zivio.
zanimljivo misljenje se iznio. :)

Image
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#81 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

developer10 wrote:
PeeJay wrote:
developer10 wrote:@PeeJay Sta bi ti rekao, kolika bi trebala biti realna plata Java programera u Münchenu, sa nekih 10-ak mjeseci iskustva, stecenog u Njemackoj? Zavrsen dodiplomski (Bachelor) studij na IT fakultetu u BiH.
Sa Java-om nisam bas "na ti", ali u Münchenu mozes ocekivat nesto visu zaradu od njemackog prosjeka, ali ces i zivotne troskove imat mnogo vislje. Ovo bi moglo pomoci u orientaciji oko plate. Dosta zavisi i od toga, koliko si jak u Njemackom jeziku... Juzna Njemacka daje vise tezine tom, nego sto je to ovdje na sjeveru.
Vec sam ja tu i radim kao Junior Java programer. Pa eto reci mi za bilo koji drugi programski jezik (ako imas na osnovu cega) koliko bi ti ocekivao da neko ko predje u novu firmu a ima 10 mj iskustva iz prethodne, i jezik zna na nivou B2 - trebao realno ocekivati (moze i za sjevernu Njemacku, nije problem).
Tezko je govoriti sad tacno iz glave, brez atributa. Znaci Njemacki govoris, imas UNI, jednu godinu izkustva... Nesto zavisi i od branze... pa od velicine firme. Inace ste Javanci u prosjeku dosta bolje placeni od nas... Grubo bi procijenijo, da bi trebao imati sad oko 4 do 4.500 (50 - 55 p.A.), ako si u "Maschinenbau" i sl., mozda cak i oko 5.000 (55 - 65 p.A.), ako si u medicini ili farmakologiji. Zasto bi mijenjao?

Edit: C# programeri npr. pocinju u Hamburgu cak i sa 25 ili 30 p.A., da dobiju praksu, te bi poslije godinu dana ili dvije bili placeni 20% manje od gore navedenog.

Edit 2: Ako ima mjesta i za mene... evo mene. Ali ja bi radije Augsburg, Ingolstadt, Regensburg,... Ne bi u Milionendorf, ako se ikako da izbjeci. :D
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#82 Re: Plata programera

Post by developer10 »

PeeJay wrote:
developer10 wrote:
PeeJay wrote: Sa Java-om nisam bas "na ti", ali u Münchenu mozes ocekivat nesto visu zaradu od njemackog prosjeka, ali ces i zivotne troskove imat mnogo vislje. Ovo bi moglo pomoci u orientaciji oko plate. Dosta zavisi i od toga, koliko si jak u Njemackom jeziku... Juzna Njemacka daje vise tezine tom, nego sto je to ovdje na sjeveru.
Vec sam ja tu i radim kao Junior Java programer. Pa eto reci mi za bilo koji drugi programski jezik (ako imas na osnovu cega) koliko bi ti ocekivao da neko ko predje u novu firmu a ima 10 mj iskustva iz prethodne, i jezik zna na nivou B2 - trebao realno ocekivati (moze i za sjevernu Njemacku, nije problem).
...

Edit 2: Ako ima mjesta i za mene... evo mene. Ali ja bi radije Augsburg, Ingolstadt, Regensburg,... Ne bi u Milionendorf, ako se ikako da izbjeci. :D
Potraznja je ogromna, tu dileme nema, barem sto se Jave tice. U novoj firmi ne znam kakvo ce stanje biti po pitanju potraznje, i da, u Münchenu je :-D Ali nije to toliko strasno kako ti to dozivljavas. Ti manji gradovi koje pominjes jesu recimo jeftiniji donekle za stanovanje ali sve drugo je u "pet deka" vjerujem. Smatram da se visa cijena stanovanja isplati jer zivot u velikom gradu nudi vise mogucnosti kojima tu razliku neutralises.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#83 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

Ma nisam ti ja Javanac po duši. Meni je bliže pisati kod za ljude, nego za mašine. :-D

A iz grada sam pobjegao već pre dvije godine. Živim na obroncima Lüneburger Heide (na hamurškoj strani) i uživam u prirodi. Gradić ima nekih 40 tisuća duša i pruža više manje sve, što i HH, a RE mi svakih 20 minuta vozi u HH (i nazad). Zbog toga preferiram manja mjesta, jer mi buka velikog grada izcrpava energiju, a mir na selu ili u predgrađu mi daje onaj mir, da mogu da sanjarim i snujem.

Sad razmišljam o selitvi iz više sasvim subjektivnih razloga. Jedna varianta je, da održim postojeću klientelu, koja mi donosi dovoljno za miran život. A druga je, da se u slijedeće dvije godine povučem iz posla i frilenserstva, te se isprobam u nekoj dugoročnijoj viziji u nekoj većoj proizvodnoj firmi. Treća varianta mi je povratak u Sloveniju ili BiH i možda čak promjena glavne djelatnosti... ali ima još Labe da proteče, fok ja donesem konačnu odluku. Jedsn mi je izazov napraviti milijon u godini, pa možda čak, da se usmjerim u to, tu gdje jesam. :D
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#84 Re: Plata programera

Post by TRANCE »

PeeJay wrote:
mirsek wrote:
PeeJay wrote: Znaci, htjeli su, da se odradi kolicina posla X za kolicinu novca Y, nezavisno od utrosenog vremena? Odnosno, kao sto sam napisao u onoj temi tamo... ocekivanja kolicine posla x1 na jedan sat vremena su bila vislja, nego sto ste vi bili u stanju odradit/isporucit?
Pa nije nezavisno od utrosenog vremena jer su ocigledno imali neki vremenski rok koji su morali ispostovati cim su radili prekovremeno.
Ovdje je moguce da su predstavnici firme dali preoptimisticku procjenu da bi dobili posao i u tom slucaju uvijek nadrljaju developeri koji moraju da rade prekovremeno da bi ispunili te muzicke zelje.
Kao sto je kolega prije rekao kao cinicki, je nas tempo u istinu lezerniji.. mnogo lezerniji od npr. njemackog. Treba "steci kondiciju", da bi ostao ovdje radit (za ozbiljne novce).
Ovo je jedan od najvećih njemačkih arijevskih mitova: da oni najviše rade u Europi, a ostale niže rase se zahebavaju na poslu. U rangu mita kako su oba svjetska rata izgubili zbog Židova :mrgreen:
Ako pogledaš statistiku OECD-a, možeš vidjeti da Švabe odrade ubjedljivo najmanje efektivnih sati rada godišnje. Najviše odrade Grci i Turci.
A produktivnost i efikasnost tog rada je više povezana s ekonomskim razvojem i mogućnošću ulaganja u tehnologiju i obrazovanje, a ne nekog tempa i kondicije na poslu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#85 Re: Plata programera

Post by vjesticanametli »

DZes nachbar :mrgreen:
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#86 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

TRANCE wrote: Ovo je jedan od najvećih njemačkih arijevskih mitova: da oni najviše rade u Europi, a ostale niže rase se zahebavaju na poslu. U rangu mita kako su oba svjetska rata izgubili zbog Židova :mrgreen:
Ako pogledaš statistiku OECD-a, možeš vidjeti da Švabe odrade ubjedljivo najmanje efektivnih sati rada godišnje. Najviše odrade Grci i Turci.
A produktivnost i efikasnost tog rada je više povezana s ekonomskim razvojem i mogućnošću ulaganja u tehnologiju i obrazovanje, a ne nekog tempa i kondicije na poslu.
Naravno. U tom i jest poanta. Odradit u što kraćem vremenu najveći moguć kvalitet uz neku unaprijed poznatu nagradu. Grci i Turci su i ovdje poznati po neefikasnosti, tako da ti statistike stoje. Ali gledaj dodanj vrijednost na zaposlenog. U HH je oko 120 k evra na godinu. Za najmanje odrađenih sati... kapiraš? Nije posrijedi mit, nego stvarnost. Koja je odražena i kroz cijenu rada.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#87 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

... duplikat ....
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#88 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

vjesticanametli wrote:DZes nachbar :mrgreen:
Ti to meni imi onom iz Milionendorfa?
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#89 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

... opet ...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#90 Re: Plata programera

Post by vjesticanametli »

Tebi :lol: kakav milionendorf :lol:
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#91 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:46, edited 1 time in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#92 Re: Plata programera

Post by victom »

gold'n'brown wrote:
Cuj nisu budale da plate ono sto je po zakonu :-)
Ima firmi koje placaju i dosta vise nego pod 1., i to po zakonu.
Preformulisaću: "Nisu budale da plate ono što je po zakonu, ako mogu zaobići zakon, i platiti mnogo manje, i da opet sve bude po zakonu"
Mislim da je sad jasno
Last edited by victom on 01/03/2021 03:22, edited 2 times in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#93 Re: Plata programera

Post by vjesticanametli »

HH nista juzno
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#94 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:45, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#95 Re: Plata programera

Post by vjesticanametli »

Bjez ode tema u helac ....ti si bas oko HH ja sa U1 pri vrhu :mrgreen: mir i nema galame
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#96 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:44, edited 1 time in total.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#97 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:43, edited 2 times in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#98 Re: Plata programera

Post by Puf »

Jel ovo tema gdje ko zivi i ko je kome komsija?
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#99 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:43, edited 1 time in total.
gold'n'brown
Posts: 1612
Joined: 20/02/2007 16:20

#100 Re: Plata programera

Post by gold'n'brown »

victom wrote:
gold'n'brown wrote:
Cuj nisu budale da plate ono sto je po zakonu :-)
Ima firmi koje placaju i dosta vise nego pod 1., i to po zakonu.
Preformulisaću: "Nisu budale da plate ono što je po zakonu, ako mogu zaobići zakon, i platiti mnogo manje, i da opet sve bude po zakonu"
Mislim da je sad jasno
A kako se to zakon zaobilazi? Da das nekome pare u koverti? Za to se ide u zatvor. Znamo kako su prosli oni koji su izvlacili novac preko studentskih servisa itd. U principu na svaki novac koji dobijes neko je duzan platiti porez i/ili doprinose. Ako neko novac dobija i na payoneer karticu, sto je to kao "zaobilazenje zakona", uposlenik je duzan otici u poresku i prijaviti taj prihod jer u slucaju da ga uhvate platit ce vise puta vecu kaznu od dobijenog novca. Da ne govorim sto to stavlja u neravnopravnu poziciju na trzistu rada one koji posteno izmiruju obaveze.
Post Reply