Plata programera

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#51 Re: Plata programera

Post by victom »

PeeJay wrote:Druga stvar, koja mi nije sasvim jasna je, kako ja da zaradim tih 3.500 BAM, koje poslodavca kostaju ca. 6.200 BAM. To godisnje iznosi oko 75 tisuca BAM. Ako sam na poslu odprilike 1.750 sati na godinu (ostalo je godisnji odmor, praznici, bolovanje, edukacija, isl.) i ako sam 80% produktivan (znaci stalno stvaram nesto produktivno) je moja "produkcijska cijena" 53 BAM. Ako nato dodamo jos 25% rezije (sekretarica, cistacica, licencije, hardware, itd.) je to oko 65 BAM - samo za pokrivanje osnovnih troskova. Znaci, da ja firmu toliko de facto kostam na sat. To je oko 35 evra na sat... A to je usporedivo sa njemackim satnicama (cak i mnogo vislje od njih). Tu mi neke stvari ne idu u racun. :zoka: :?:
1) 3500 KM neto ćeš dobiti lako ako imaš jako iskustvo, i a ako firmi treba (hitno) takav čovjek.
Kad firmi neko treba, tu se ne pita za cijenu. Štaviše, firma će završiti projekat i u minusu ako treba, samo da bi ispunile sve zahtjeve prema klijentu na vrijeme i zadržalu dobru reputaciju.

2) 6200 bruto ne moraju nuzno platiti, nisu budale. Ko je spreman, moze se dogvoroiti neka niska osnovica, a ostatak po ugovoru o djelu ili koverta-
Dosta firmi radi tako. Tako da to izađe na nekih 4500 bruto (2250 €) a to je ništa u odnosu na Njemačku.

3) Režije također nisu toliki trošak kao što si naveo. Stavio on 5 ili 8 programera u salu, isto mu je. Programer ne zauzima puno mjesta. Što više programera firma ima, to kirija manje pada u trošak.

To tako ja vidim iz nekog svog iskustva.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:23, edited 4 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#52 Re: Plata programera

Post by victom »

Alternativac1 wrote:Kakva je situacijama sa platama juniora u BH zna li neko?
ma nije problem za platu, problem je da te prime. Svi hoće već uigranog igrača.
Jer juniora kad prime na malu platu, on nauči nešto za 1 godinu i štura. Neko mu ponudi 200 KM više, on ode.
I onda ispade, on te obučio a ti otišo.
A s druge strane, neke firme traže ciljano pametne juniore, da mu odmah oblikuju um.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:23, edited 2 times in total.
User avatar
Alternativac1
Posts: 1412
Joined: 23/07/2016 04:43

#53 Re: Plata programera

Post by Alternativac1 »

victom wrote:
Alternativac1 wrote:Kakva je situacijama sa platama juniora u BH zna li neko?
ma nije problem za platu, problem je da te prime. Svi hoće već uigranog igrača.
Jer juniora kad prime na malu platu, on nauči nešto za 1 godinu i štura. Neko mu ponudi 200 KM više, on ode.
I onda ispade, on te obučio a ti otišo.
A s druge strane, neke firme traže ciljano pametne juniore, da mu odmah oblikuju um.

Poslije pola godine-godinu, koliko se može očekivat? :)
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#54 Re: Plata programera

Post by mirsek »

Alternativac1 wrote:
victom wrote:
Alternativac1 wrote:Kakva je situacijama sa platama juniora u BH zna li neko?
ma nije problem za platu, problem je da te prime. Svi hoće već uigranog igrača.
Jer juniora kad prime na malu platu, on nauči nešto za 1 godinu i štura. Neko mu ponudi 200 KM više, on ode.
I onda ispade, on te obučio a ti otišo.
A s druge strane, neke firme traže ciljano pametne juniore, da mu odmah oblikuju um.

Poslije pola godine-godinu, koliko se može očekivat? :)
U vecini firmi iz BIT Alijanse i firmi koje rade iskljucivo za strance ili su njihove podruznice mozes ocekivati minimalno 1600+ KM neto sa toplim i prevozom.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#55 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:54, edited 1 time in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#56 Re: Plata programera

Post by victom »

Alternativac1 wrote:
victom wrote:
Alternativac1 wrote:Kakva je situacijama sa platama juniora u BH zna li neko?
ma nije problem za platu, problem je da te prime. Svi hoće već uigranog igrača.
Jer juniora kad prime na malu platu, on nauči nešto za 1 godinu i štura. Neko mu ponudi 200 KM više, on ode.
I onda ispade, on te obučio a ti otišo.
A s druge strane, neke firme traže ciljano pametne juniore, da mu odmah oblikuju um.

Poslije pola godine-godinu, koliko se može očekivat? :)
ne znam drug, ja kad sam počinjo raditi 2002 godine, radio sam za 800 KM kao student, pa onda za 1200 kad sam diplomirao, pa onda poslije dvije godine za 1600 KM, i onda za 1800 KM sve do 2012.

Prije je početna plata za fakultetski obrazovanog inzenjera/programera bila 1200 KM, sad je to oko 1600 KM.
Ja ne bih radio ispod 1600 KM da imam fax, i da imam šlifa za zanat.

Ali iz mog primjera vidis, da nekad moras poceti i za mali novac raditi, da bi dobio barem 1-2 godine iskustva, i onda je mnogo lakše.
Bori se.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:23, edited 2 times in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#57 Re: Plata programera

Post by mirsek »

PeeJay wrote:
mirsek wrote:
PeeJay wrote:Druga stvar, koja mi nije sasvim jasna je, kako ja da zaradim tih 3.500 BAM, koje poslodavca kostaju ca. 6.200 BAM. To godisnje iznosi oko 75 tisuca BAM. Ako sam na poslu odprilike 1.750 sati na godinu (ostalo je godisnji odmor, praznici, bolovanje, edukacija, isl.) i ako sam 80% produktivan (znaci stalno stvaram nesto produktivno) je moja "produkcijska cijena" 53 BAM. Ako nato dodamo jos 25% rezije (sekretarica, cistacica, licencije, hardware, itd.) je to oko 65 BAM - samo za pokrivanje osnovnih troskova. Znaci, da ja firmu toliko de facto kostam na sat. To je oko 35 evra na sat... A to je usporedivo sa njemackim satnicama (cak i mnogo vislje od njih). Tu mi neke stvari ne idu u racun. :zoka: :?:
Tih 3500 KM ces zaraditi tako sto ces dobiti svoj plan i cilj koji treba da ostvaris, za poziciju i posao koji bi tebi bio dodijeljen satnica na zapadu bi bila sigurno preko 40$/€ a ne satnica obicnog developera koja kod nas u jacim firmama iznosi od 6$ za juniore pa do maximalno 15-20$ za seniore(za iste poslove koji se na zapadu rade za satnicu 20$ za juniore pa do preko 100$ za najjace pozicije seniora i konsultantske usluge)
Inace 3500 netto bi poslodavca doslo oko 5900-6000 KM troskova za doprinose i poreze ali bi ti njemu kroz projekte zaradio bar duplo toliko ili ne bi ni radio kod njega.
Bilo je istrazivanje BIT Alijanse gdje su naveli da godisnji prihod po softver inzenjeru iznosi 80 000-120 000 KM pa racunaj.
Mislim, da smo sad malo zbrkali neke stvari, koje nisu ni malo kompatibilne medju sobom. Prvo je velika razlika izmedju americkog i kontinentalnog nacina izplate. Te dvije stvari su sasvim neuporedljive. Druga stvar je, o kojoj satnici kad govorimo je veoma bitno.

Ja ti mogu reci, da malokoji zaposleni Senior developer u Njemackoj ima vise od 20 EUR netto. Vecina Senior developera prima u njemackoj platu od oko 55 do 65 k eura, to znaci oko 5.000 na mjesec Bruto, odnosno oko 3 tisuce netto (recimo +/+ 10%). Velika vecina. U Njemackoj, gdje je prosjecna plata u zemlji (govorim odprilike, jer se ovdje operise sa bruto iznosima oko 2.000 netto). Znaci velika vecina Senior developera radi za oko jednu i pol prosjecnu platu u zemlji.

Onda prelazimo na prekarijat (sto vi ovdje pogresno nazivate freelancer). Prekarski radnik je radnik, koji sasvim ovisi o poslodavcu, ali nije oficijelno zaposlen kod njega, sto u srzi znaci, da nema placeni dopust ili bolovanje ili bilokoju odsutnost. Isto tako poslodavac ne preuzima ikakvu odgovornost za "sjedenje na klupi". Oni su placeni negdje oko 50 evra po satu (tamo od 40 do 60). Ako su ispunjeni optimalni uslovi, da rade nekih deset mjeseci u godini i da imaju nekih 1350 +/- efektivnih sati na mjesec, oni zaradjuju oko 70 tisuca godisnje, sto je u stvari pojednako, kao i zaposleni (jer placaju doprinose sa apekta "sam sebi poslodavac"). To je znaci njihov t.z. drugi bruto (trosak rada poslodavca).

Tretja kategorija smo freelanceri, u IT poznati i kao "Solution provider"-i. Kao sto sam opisao ovdje, se nase satnice (mi, koji radimo MS aplikacije smo uvjek malo slabije placeni od npr. SAP strucnjaka, Oracle strucnjaka, isl.) vrte oko 75 eura (all inclusive) - recimo od 65 do 85. Govorim o vecini ljudi, koji se bave ovim poslovima. Ekstremi su moguci u oba pravca. Cak sam i ja lupio 120 i ostao ziv (i pokupio lovu), ali to nije nesto, sto bi se dalo dobit svaki dan. Mi zaradjujemo oko 100 tisuca (zvanicni podatak je oko 110 tisuca) godisnje. Prometa. Ali mi donosimo "rjesenje problema". Nase satnice su "all inclusive". Nekad cak nemam ni pristup mrezi narucnika, vec koristim svoj mobilni kao Hot-Spot.

E sad, kad znamo o cemu govorimo, koje satnice imas ti na umu? Ako jedan zaposlenik u BiH kosta firmu 35 evra na sat, kako sam izracunao "svoju platu", je to skoro 75.000 evra godisnje (zaposleniku se plati 2.088 sati u godini) !!! A to je toliko, kao u Njemackoj (zato sam dao primjer prekarnog radnika), gdje je produkt na zaposlenika u prosjeku nekako 10 puta veci, nego u BiH. I ta racunica meni nikako nije jasna (i uliva mi nesigurnost, jer imam osjecaj, da se radi o prenapuhanom balonu, koji dugorocno nece "izdrzat").
Da ne idemo presiroko fokusirajmo se na ove podatke iz BIT Alijanse da im jedan developer godisnje donese 80 000 - 120 000 KM prihoda.
Ako pretpostavimo da im ovih 120 000 donose uglavnom seniori kojih po izjavi MOP-a na linkedinu prosjecno u jednoj IT firmi u BiH ima oko 25% a ako uzmemo da su plate seniora u BIT Alijansi 3000 + KM sto je oko 5100 KM bruto to je za godinu dana oko 60 000 KM po jednom senioru.
U jednoj firmi od 100 zaposlenih developera seniora prosjecno ima 25 i svaki im donosi oko 60 000 KM razlike izmedju svih troskova i obaveza prema zaposlenim naspram prihoda sto ukupno iznosi 1 500 000 KM prihoda samo od seniora. Ako dodamo racunici juniore i midlevel developere uz pretpostavku da im oni zaradjuju ovih donjih 80 000 KM (sa prosjecnom zbirnom platom namjerno cu staviti povelikih 2500 KM neto sto je oko 50 000 KM bruto godisnje) i sto bi iznosilo dodatnih 2 250 000 KM dodatnih prihoda godisnje tj. ukupno za firmu od 100 developera oko 3 750 000 KM prihoda (poslije namirenja svih obaveza i troskova prema zaposlenim) mislim da je puno jasnije kako firme mogu da zaradjuju sasvim solidne iznose i kad pokriju sve troskove tj. rashode vodjenja firme da im na kraju ostane povelika dobit.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#58 Re: Plata programera

Post by Men_of_Numenor »

Koliko bi ja kao početnik mogao da zaradim za jedno godinu dana?

Python je programski jezik koji učim.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#59 Re: Plata programera

Post by mirsek »

Men_of_Numenor wrote:Koliko bi ja kao početnik mogao da zaradim za jedno godinu dana?

Python je programski jezik koji učim.
Zavisi koliko naucis za godinu dana :D , ako naucis toliko da budes solidan junior data analyst ili jos bolje data scientist imas ces sigurno oko 1200-1500 KM pocetne plate.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#60 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:53, edited 2 times in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#61 Re: Plata programera

Post by Puf »

Nisam ti ni procitao post, niti namjeravam. Cim sam vidio da hoces svoj proizvod praviti tu si napravio zajeb u racunici.

Sve "uspjesne" firme u Sa rade outsourcing, ne prave nista svoje. Oni bukvalno "rentaju" radnike, i tu lezi ogromna lova.

Npr jedna firma u kojoj sam radio (ne bih javno da pisem koja je), bio sam junior ali je firma po DANU (znam jer sam vidio invoice koji su slali klijentu) naplacivala 450eura mog rada dnevno (8 sati).

Pomnozi to sa 20 dana u mjesecu, dobijes 9000eura.

Bruto plata mi bila 1800KM . Znaci u najgorem slucaju je firma na junioru imala 16 000KM cistog profita, a imala je 15tak developera (nisu svi juniori, znaci druge su cak i vise naplacivali)

I na 15 ljudi dobijes mjesecnu zaradu od 240 000KM, odbij reziju kiriju i te zajebancije, neka je to sve 50 000KM opet ti ostaje 200 000KM mjesecno PROFITA.

Zato batali te ideje o svom proizvodu ili batali ideju da ces zaraditi za godinu dana na njemu. Planiraj 10-15 godina unaprijed ako vec planiras svoj proizvod.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#62 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:53, edited 1 time in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#63 Re: Plata programera

Post by Puf »

PeeJay wrote:
Puf wrote:Nisam ti ni procitao post, niti namjeravam. Cim sam vidio da hoces svoj proizvod praviti tu si napravio zajeb u racunici.

Sve "uspjesne" firme u Sa rade outsourcing, ne prave nista svoje. Oni bukvalno "rentaju" radnike, i tu lezi ogromna lova.

Npr jedna firma u kojoj sam radio (ne bih javno da pisem koja je), bio sam junior ali je firma po DANU (znam jer sam vidio invoice koji su slali klijentu) naplacivala 450eura mog rada dnevno (8 sati).

Pomnozi to sa 20 dana u mjesecu, dobijes 9000eura.

Bruto plata mi bila 1800KM . Znaci u najgorem slucaju je firma na junioru imala 16 000KM cistog profita, a imala je 15tak developera (nisu svi juniori, znaci druge su cak i vise naplacivali)

I na 15 ljudi dobijes mjesecnu zaradu od 240 000KM, odbij reziju kiriju i te zajebancije, neka je to sve 50 000KM opet ti ostaje 200 000KM mjesecno PROFITA.

Zato batali te ideje o svom proizvodu ili batali ideju da ces zaraditi za godinu dana na njemu. Planiraj 10-15 godina unaprijed ako vec planiras svoj proizvod.

Ustvari, da si procitao, video bi, da izvodim racunicu iz 20 godina. :D Jer sve sto je manje je samo "loto", a ne neka ozbiljna kariera. Zasto loto? Zato sto vjerovatno ta firma, koju navodis, ne postoji vise... Jer nije bila u stanju izpuniti uslove, koje nisi procitao. ;-)
Postoji i dalje i jos uvijek isto radi.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#64 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

Puf wrote:Postoji i dalje i jos uvijek isto radi.
Za iste klijente?
Zasto si napustio?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#65 Re: Plata programera

Post by Puf »

PeeJay wrote:
Puf wrote:Postoji i dalje i jos uvijek isto radi.
Za iste klijente?
Zasto si napustio?
Zbog bezobrazluka njihovog. Htjeli likovi da im se besplatno radi prekovremeno :izet:
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#66 Re: Plata programera

Post by mirsek »

Puf wrote:
PeeJay wrote:
Puf wrote:Postoji i dalje i jos uvijek isto radi.
Za iste klijente?
Zasto si napustio?
Zbog bezobrazluka njihovog. Htjeli likovi da im se besplatno radi prekovremeno :izet:
:D :thumbup:
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#67 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

Puf wrote:
PeeJay wrote:
Puf wrote:Postoji i dalje i jos uvijek isto radi.
Za iste klijente?
Zasto si napustio?
Zbog bezobrazluka njihovog. Htjeli likovi da im se besplatno radi prekovremeno :izet:
Znaci, htjeli su, da se odradi kolicina posla X za kolicinu novca Y, nezavisno od utrosenog vremena? Odnosno, kao sto sam napisao u onoj temi tamo... ocekivanja kolicine posla x1 na jedan sat vremena su bila vislja, nego sto ste vi bili u stanju odradit/isporucit?
gold'n'brown
Posts: 1612
Joined: 20/02/2007 16:20

#68 Re: Plata programera

Post by gold'n'brown »

victom wrote:
PeeJay wrote:Druga stvar, koja mi nije sasvim jasna je, kako ja da zaradim tih 3.500 BAM, koje poslodavca kostaju ca. 6.200 BAM. To godisnje iznosi oko 75 tisuca BAM. Ako sam na poslu odprilike 1.750 sati na godinu (ostalo je godisnji odmor, praznici, bolovanje, edukacija, isl.) i ako sam 80% produktivan (znaci stalno stvaram nesto produktivno) je moja "produkcijska cijena" 53 BAM. Ako nato dodamo jos 25% rezije (sekretarica, cistacica, licencije, hardware, itd.) je to oko 65 BAM - samo za pokrivanje osnovnih troskova. Znaci, da ja firmu toliko de facto kostam na sat. To je oko 35 evra na sat... A to je usporedivo sa njemackim satnicama (cak i mnogo vislje od njih). Tu mi neke stvari ne idu u racun. :zoka: :?:
1) 3500 KM neto ćeš dobiti lako ako imaš jako iskustvo, i a ako firmi treba (hitno) takav čovjek.
Kad firmi neko treba, tu se ne pita za cijenu. Štaviše, firma će završiti projekat i u minusu ako treba, samo da bi ispunile sve zahtjeve prema klijentu na vrijeme i zadržalu dobru reputaciju.

2) 6200 bruto ne moraju nuzno platiti, nisu budale. Ko je spreman, moze se dogvoroiti neka niska osnovica, a ostatak po ugovoru o djelu ili koverta-
Dosta firmi radi tako. Tako da to izađe na nekih 4500 bruto (2250 €) a to je ništa u odnosu na Njemačku.

3) Režije također nisu toliki trošak kao što si naveo. Stavio on 5 ili 8 programera u salu, isto mu je. Programer ne zauzima puno mjesta. Što više programera firma ima, to kirija manje pada u trošak.

To tako ja vidim iz nekog svog iskustva.
Cuj nisu budale da plate ono sto je po zakonu :-)
Ima firmi koje placaju i dosta vise nego pod 1., i to po zakonu.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#69 Re: Plata programera

Post by mirsek »

PeeJay wrote: Znaci, htjeli su, da se odradi kolicina posla X za kolicinu novca Y, nezavisno od utrosenog vremena? Odnosno, kao sto sam napisao u onoj temi tamo... ocekivanja kolicine posla x1 na jedan sat vremena su bila vislja, nego sto ste vi bili u stanju odradit/isporucit?
Pa nije nezavisno od utrosenog vremena jer su ocigledno imali neki vremenski rok koji su morali ispostovati cim su radili prekovremeno.
Ovdje je moguce da su predstavnici firme dali preoptimisticku procjenu da bi dobili posao i u tom slucaju uvijek nadrljaju developeri koji moraju da rade prekovremeno da bi ispunili te muzicke zelje.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#70 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:47, edited 2 times in total.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#71 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#72 Re: Plata programera

Post by Puf »

Trolas ti nas sa tom svojom nepovezanom pricom.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#73 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:47, edited 2 times in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#74 Re: Plata programera

Post by Puf »

PeeJay wrote:
Puf wrote:Trolas ti nas sa tom svojom nepovezanom pricom.
Nepovezanom? Cak sam vam vise manje sve predstavio i sa zvanicnih podataka. Nemoj ti meni sad o nepovezanoj prici. Kako ti ono prije rece... ja misli covjek zrio, a ti zelen ko maslina. :mrgreen:
Ma trolas ti nas.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#75 Re: Plata programera

Post by developer10 »

Puf wrote:Trolas ti nas sa tom svojom nepovezanom pricom.
Mislim da ne trola vec nije mu nas jezik jaca strana (vjerovatno je rodjen ili od malih nogu zivi vani) pa mu je teze izraziti svoje misli.
Last edited by developer10 on 15/05/2018 15:02, edited 1 time in total.
Post Reply