Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#76 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by zlokruhovic »

Objektivni navijac wrote: Ja ,zbrkana posta :-)
Hajde da pokusamo redom ,koliko toliko :D
Cuj meni spocitava mitologiju :-) Hajde mi za pocetak objasni odakle ti ovih 500 godina :? Jos kada sam kao dijete to prvi put cuo,sam se strao racunajuci,nikako da izracunam na 500 :D Evo sam ostario,jos mi nije jasno odkuda 500 godina :D
Pa jednostavno imas civilizacijske norme,koje se mjenjaju ali recimo da za neku zemlju i narod vaze civilizacijske norme,koje su u tom trenutku aktuelne. U vrijeme srpskih ustanaka,govorimo o vremenu poslije americke i francuske revolucije,poslije Napoleonovih ratova,kada se karta Evrope stalno mijenjala,tada vec niko nije znao za etnicka ciscenja i masovne progone stanovnistva na vjerskoj osnovi. Tako da je ponasanje Srba tada bilo ispod civilizacijskih normi. Daleko je to bilo i ispod turskih/islamskih civilizacijskih normi,jer poznato je da Turci nisu nikada protjerivali Srbe. U turskom sistemu mileta se znao red i Srbi su u njemu bili zasticeni,poput Titinih medjeda.
Recimo da su muslimani bili okupatori. Pa sta :? :? Vec smo zakljucili da se postoje civilizacijske norme ponasanja prema neprijatelju ili narodu na zauzetoj/oslobodjenoj teritoriji. Drugo,isto smo skontali da u muslimanskoj porodici od 10-ak clanova,mozda tek 1-2 clana mozes podvesti pod 'okupatore' . Jedino ako nisu i djeca u kolijevci 'okupatori' :?
Osim toga radi se o domicilnom stanovnistvu,Srbima a ne o okupatorima. Pa Bakir Izetbegovic se rodio kao Srbin a ti pricas o okupatorima 1804-e u Srbiji :-)
Radi se iskljucivo o nekontrolisanoj vjerskoj i klasnoj mrznji,podstaknutoj seljackom zeljom za pljackom i otimanjem tudjega. A najgore je sto hajde tada niko nije bio u stanju da to osudi i zaustavi,nego i danas,200 godina poslije,nema javnoga stava osude tih barbarstava.
Naravno da su Srbi posijali sjeme mrznje i rata medju Juznim Slavenima. Srbi su se pokazali nedostojnim i nedoraslim zadatku oslobadjanja i ujedinjenja Slavena. Pokazali su tada svoju losu stranu i mrznja je krenula,da se nikada vise ne zaustavi.
Prosto je nemoguće da sebi kažeš kako su muslimani obični okupatori zato što su se tako ponašali a ne zato što su to bili krvno.
Čuj Bakir Srbin?? :lol:

Pa mogao je biti njegov predak ali nije hteo kao što nisu hteli ni svi ostali već su prezirali Srbe a sebe smatrali Turcima.

I najglavnije ratovali su protiv ustanika , i to više puta jer je prvi ustanak propao zahvaljujući "hrabrim Bošnjacima" iz Bosne koji su branili svoju braću Srbe uf pardon Srbe-muslimane uf pardon Bošnjake iz Srbije.

http://bs.wikisource.org/wiki/Sarajlije ... tiv_Srbije

Evo ti čitaj svoju tradiciju.

A sad da se ouzbiljimo jer vidim da priča kreće na "nadjebavanje".

Nisi mi odgovorio , kako zamišljaš da bi muslimani mogli ostati u Srbiji?? , na koji način posle dva ustanka??
Moraš računati na 75% stanovništva bezzemljaša i svi su Srbi , a 25% muslimana živi u gradovina živeći na račun tih Srba.
E sad šta se moglo učiniti?? , jel bi muslimani pristali da budu isto ono što su Srbi bili za njihovog vladanja , znači bezzemljaši i čuvari ovaca za gospodare??
Jel misliš da bi Srbi posle ustanka delili vlast sa begovima koji su ih smatrali nižim bićima??, jel misliš da bi "raja" pristala da opet rinta na begovskoj zemlji??

Moraš mi objasniti na osnovu tadašnjih prilika i mentaliteta kako bi muslimani opstali u srpskoj novoj državi??

Pošto opravdavaš turski tadašnji sistem kao odličan i tolerantan onda mislim da se slažeš kako je rešenje bilo da muslimani Srbije imaju identičan položaj kao što su imali Srbi u vreme njihove vladavine??



Jbt , ovo je prosto neverovatno, ispade da su Srbi krivi za okupaciju i za svoju slobodu jer su eto terali muslimane okupatore iz svoje zemlje koji nikad nisu stali na stranu svoga naroda jer prosto taj potlačeni narod nisu ni smatrali svojim.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#77 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Havatar »

Doslo takvo vrijeme da se gleda lose na etnicko ciscenje :roll:
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#78 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Stoner »

Što se tiče Bosne i Hercegovine , Srbi su se borili za okupatora u Velikom Bosanskom Ustanku protiv Bošnjaka i Hrvata.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#79 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Zeljocity »

zlokruhovic wrote:
Objektivni navijac wrote: Ja ,zbrkana posta :-)
Hajde da pokusamo redom ,koliko toliko :D
Cuj meni spocitava mitologiju :-) Hajde mi za pocetak objasni odakle ti ovih 500 godina :? Jos kada sam kao dijete to prvi put cuo,sam se strao racunajuci,nikako da izracunam na 500 :D Evo sam ostario,jos mi nije jasno odkuda 500 godina :D
Pa jednostavno imas civilizacijske norme,koje se mjenjaju ali recimo da za neku zemlju i narod vaze civilizacijske norme,koje su u tom trenutku aktuelne. U vrijeme srpskih ustanaka,govorimo o vremenu poslije americke i francuske revolucije,poslije Napoleonovih ratova,kada se karta Evrope stalno mijenjala,tada vec niko nije znao za etnicka ciscenja i masovne progone stanovnistva na vjerskoj osnovi. Tako da je ponasanje Srba tada bilo ispod civilizacijskih normi. Daleko je to bilo i ispod turskih/islamskih civilizacijskih normi,jer poznato je da Turci nisu nikada protjerivali Srbe. U turskom sistemu mileta se znao red i Srbi su u njemu bili zasticeni,poput Titinih medjeda.
Recimo da su muslimani bili okupatori. Pa sta :? :? Vec smo zakljucili da se postoje civilizacijske norme ponasanja prema neprijatelju ili narodu na zauzetoj/oslobodjenoj teritoriji. Drugo,isto smo skontali da u muslimanskoj porodici od 10-ak clanova,mozda tek 1-2 clana mozes podvesti pod 'okupatore' . Jedino ako nisu i djeca u kolijevci 'okupatori' :?
Osim toga radi se o domicilnom stanovnistvu,Srbima a ne o okupatorima. Pa Bakir Izetbegovic se rodio kao Srbin a ti pricas o okupatorima 1804-e u Srbiji :-)
Radi se iskljucivo o nekontrolisanoj vjerskoj i klasnoj mrznji,podstaknutoj seljackom zeljom za pljackom i otimanjem tudjega. A najgore je sto hajde tada niko nije bio u stanju da to osudi i zaustavi,nego i danas,200 godina poslije,nema javnoga stava osude tih barbarstava.
Naravno da su Srbi posijali sjeme mrznje i rata medju Juznim Slavenima. Srbi su se pokazali nedostojnim i nedoraslim zadatku oslobadjanja i ujedinjenja Slavena. Pokazali su tada svoju losu stranu i mrznja je krenula,da se nikada vise ne zaustavi.
Prosto je nemoguće da sebi kažeš kako su muslimani obični okupatori zato što su se tako ponašali a ne zato što su to bili krvno.
Čuj Bakir Srbin?? :lol:

Pa mogao je biti njegov predak ali nije hteo kao što nisu hteli ni svi ostali već su prezirali Srbe a sebe smatrali Turcima.

I najglavnije ratovali su protiv ustanika , i to više puta jer je prvi ustanak propao zahvaljujući "hrabrim Bošnjacima" iz Bosne koji su branili svoju braću Srbe uf pardon Srbe-muslimane uf pardon Bošnjake iz Srbije.

http://bs.wikisource.org/wiki/Sarajlije ... tiv_Srbije

Evo ti čitaj svoju tradiciju.

A sad da se ouzbiljimo jer vidim da priča kreće na "nadjebavanje".

Nisi mi odgovorio , kako zamišljaš da bi muslimani mogli ostati u Srbiji?? , na koji način posle dva ustanka??
Moraš računati na 75% stanovništva bezzemljaša i svi su Srbi , a 25% muslimana živi u gradovina živeći na račun tih Srba.
E sad šta se moglo učiniti?? , jel bi muslimani pristali da budu isto ono što su Srbi bili za njihovog vladanja , znači bezzemljaši i čuvari ovaca za gospodare??
Jel misliš da bi Srbi posle ustanka delili vlast sa begovima koji su ih smatrali nižim bićima??, jel misliš da bi "raja" pristala da opet rinta na begovskoj zemlji??

Moraš mi objasniti na osnovu tadašnjih prilika i mentaliteta kako bi muslimani opstali u srpskoj novoj državi??

Pošto opravdavaš turski tadašnji sistem kao odličan i tolerantan onda mislim da se slažeš kako je rešenje bilo da muslimani Srbije imaju identičan položaj kao što su imali Srbi u vreme njihove vladavine??



Jbt , ovo je prosto neverovatno, ispade da su Srbi krivi za okupaciju i za svoju slobodu jer su eto terali muslimane okupatore iz svoje zemlje koji nikad nisu stali na stranu svoga naroda jer prosto taj potlačeni narod nisu ni smatrali svojim.

Kako to da nekome nesto pripisujes a isto ste radili?? Pa kao sto rekoh prvi ste surovali sa turcima i Bosnu napadali i sad nekome nesto pripisujes??
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#80 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Objektivni navijac »

zlokruhovic wrote:
Objektivni navijac wrote: Ja ,zbrkana posta :-)
Hajde da pokusamo redom ,koliko toliko :D
Cuj meni spocitava mitologiju :-) Hajde mi za pocetak objasni odakle ti ovih 500 godina :? Jos kada sam kao dijete to prvi put cuo,sam se strao racunajuci,nikako da izracunam na 500 :D Evo sam ostario,jos mi nije jasno odkuda 500 godina :D
Pa jednostavno imas civilizacijske norme,koje se mjenjaju ali recimo da za neku zemlju i narod vaze civilizacijske norme,koje su u tom trenutku aktuelne. U vrijeme srpskih ustanaka,govorimo o vremenu poslije americke i francuske revolucije,poslije Napoleonovih ratova,kada se karta Evrope stalno mijenjala,tada vec niko nije znao za etnicka ciscenja i masovne progone stanovnistva na vjerskoj osnovi. Tako da je ponasanje Srba tada bilo ispod civilizacijskih normi. Daleko je to bilo i ispod turskih/islamskih civilizacijskih normi,jer poznato je da Turci nisu nikada protjerivali Srbe. U turskom sistemu mileta se znao red i Srbi su u njemu bili zasticeni,poput Titinih medjeda.
Recimo da su muslimani bili okupatori. Pa sta :? :? Vec smo zakljucili da se postoje civilizacijske norme ponasanja prema neprijatelju ili narodu na zauzetoj/oslobodjenoj teritoriji. Drugo,isto smo skontali da u muslimanskoj porodici od 10-ak clanova,mozda tek 1-2 clana mozes podvesti pod 'okupatore' . Jedino ako nisu i djeca u kolijevci 'okupatori' :?
Osim toga radi se o domicilnom stanovnistvu,Srbima a ne o okupatorima. Pa Bakir Izetbegovic se rodio kao Srbin a ti pricas o okupatorima 1804-e u Srbiji :-)
Radi se iskljucivo o nekontrolisanoj vjerskoj i klasnoj mrznji,podstaknutoj seljackom zeljom za pljackom i otimanjem tudjega. A najgore je sto hajde tada niko nije bio u stanju da to osudi i zaustavi,nego i danas,200 godina poslije,nema javnoga stava osude tih barbarstava.
Naravno da su Srbi posijali sjeme mrznje i rata medju Juznim Slavenima. Srbi su se pokazali nedostojnim i nedoraslim zadatku oslobadjanja i ujedinjenja Slavena. Pokazali su tada svoju losu stranu i mrznja je krenula,da se nikada vise ne zaustavi.
Prosto je nemoguće da sebi kažeš kako su muslimani obični okupatori zato što su se tako ponašali a ne zato što su to bili krvno.
Čuj Bakir Srbin?? :lol:

Pa mogao je biti njegov predak ali nije hteo kao što nisu hteli ni svi ostali već su prezirali Srbe a sebe smatrali Turcima.

I najglavnije ratovali su protiv ustanika , i to više puta jer je prvi ustanak propao zahvaljujući "hrabrim Bošnjacima" iz Bosne koji su branili svoju braću Srbe uf pardon Srbe-muslimane uf pardon Bošnjake iz Srbije.

http://bs.wikisource.org/wiki/Sarajlije ... tiv_Srbije

Evo ti čitaj svoju tradiciju.

A sad da se ouzbiljimo jer vidim da priča kreće na "nadjebavanje".

Nisi mi odgovorio , kako zamišljaš da bi muslimani mogli ostati u Srbiji?? , na koji način posle dva ustanka??
Moraš računati na 75% stanovništva bezzemljaša i svi su Srbi , a 25% muslimana živi u gradovina živeći na račun tih Srba.
E sad šta se moglo učiniti?? , jel bi muslimani pristali da budu isto ono što su Srbi bili za njihovog vladanja , znači bezzemljaši i čuvari ovaca za gospodare??
Jel misliš da bi Srbi posle ustanka delili vlast sa begovima koji su ih smatrali nižim bićima??, jel misliš da bi "raja" pristala da opet rinta na begovskoj zemlji??

Moraš mi objasniti na osnovu tadašnjih prilika i mentaliteta kako bi muslimani opstali u srpskoj novoj državi??

Pošto opravdavaš turski tadašnji sistem kao odličan i tolerantan onda mislim da se slažeš kako je rešenje bilo da muslimani Srbije imaju identičan položaj kao što su imali Srbi u vreme njihove vladavine??



Jbt , ovo je prosto neverovatno, ispade da su Srbi krivi za okupaciju i za svoju slobodu jer su eto terali muslimane okupatore iz svoje zemlje koji nikad nisu stali na stranu svoga naroda jer prosto taj potlačeni narod nisu ni smatrali svojim.
Ne odgovori ti meni za onih mitoloskih 500 godina :D
Pa ova nasa rasprava se svodi na to :'ja u klin,ti u plocu' :D
Zato sto imamo drugacija ishodisna polazista. Ja pisem i razmisljam sa stajalista Zapadne civilizacije,etike i humanosti. Dok tvoje stajaliste temelji na rigidnom vizantinskom srednjevjekovnom nacionalizmu baziranom na vjeri i krvi. Posto ja nazad u primitivizam ne zelim a ti u napredak isto tako,tesko cemo se sloziti. Prevelike su civilizacijske razlike. Otprilike ove : Srpski vojnik zarobljene bosnjacke civile ubije ,dok ja zarobljenom srpskom vojniku dam cigara i cokolade.
Ja sam rekao da je srpsko stajaliste i ponasanje u Srpskim ustancima,uzrok i razlog svih kasnijih balkanskih krvoprolica. Srpsko ideja o 'okupatorima' o protjerivanju istih,o 'oslobadjanju od istih' je duboko necivilizacijska i neljudska. To sto se Srbi nikada,( kao narod,ne mislim pojedince ) nisu odmakli od nje je i uzrok raspada Jugoslavije,odnosno nemogucnosti ocuvanja iste.
Tvoja prica o 'okupatorima' je kurac. To je ista prica koju su imali velikosrpski nacionalisti tokom rata u BiH,koja je rezultirala genocidom,urbicidom i protjerivanjem Bosnjaka. Kao 'osveta Turcima' i rusenje 'turskih spomenika okupaciji' :-)
Ne moze autohtono stanovnistvo jedne zemlje ( CG,Srbije,BiH,Makedonije ) biti okupator. Moze imati drugu vjeru,druge politicke ,klasne ,pa cak i etnicke ciljeve ali to nije i ne moze biti razlog za pomenuti : Genocid,urbicid ,progon. To sto se neko bori protiv tebe,nije razlog i opravdanje da ga se u slucaju pobjede ili poraza,progoni,protjeruje i rusi kompletno urbano nasljedze. Nije danas,nije ni pocetkom 19 vijeka bilo,nije bilo cak ni kada su Turci dosli u Srbiju.
Nisu Srbi,jedini narod koji je ratovao,oslobadjao i bunio se. Rat,pobune,revolucije su osnovna ljudska djelatnost,svugdje po Evropi i svijetu su ratovali,pa niko nije vrsio etnicko/vjerske progone. Pitas me kako bi Srbi sa muslimanima,ovo-ono :? Nemoj mene pitati. Historia est magistra vita :D Kao sto rekoh,nije to prvi rat na svijetu bio. Pogledaj ,kako je Napoleon tretirao osvojena podrucja,kako Prusi,kako Austrijanci i slicno. Niko nije vrsio masovne progone na etnickoj/vjerskoj osnovi. Niko nije dozvolio da njegova vojska zbog gole pljacke potjera 15-20 % stanovnistva zemlje,kao sto se desilo u Srbiji. Civilizirani narod i zemlja su sposobni izgraditi sistem kojim ce pokriti svo stanovnistvo. Turska je imala sistem mileta,koji nije savrsen ali je opet puno bolji od etnickoga ciscenja,Srbi nisu ni za to bili sposobni,mada su prosipali ideju i prosvetiteljstvu :-) ,koje je imalo puno dobrih rjesenja za te situacije.

Alija Izetbegovic je bio Srbin ,kada mu se sin rodio,pa je valjda i Bakir rodjen kao Srbin :D Da ste ih pripazili,kako bi to lijepa beogradska porodica bila,ugledni clanovi radikalne stanke :D Ali nisu vam valjali :D Mada ni nama ne valjaju.pa ih ne tjeramo :D
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#81 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Woody »

Auuuu... Što si ljut, @Objektivni navijac... Toliko si se naljutio da bi @zlokruhovica "povukal za vestu" :lol: Ne. U stvari, toliko si ljut da počinješ da balegaš:

Pišeš o "Zapadnoj civilizaciji, etici i humanosti (poserem ti se na nju)" pa (namjerno) zaboraviš jednu inkvizitorsku Španiju, Bartolomejsku noć u Francuskoj, stogodišnje ratove između njemačkih držav(ic)a, mračnu Englesku (vazda spremnu da zaplovi - e, radi klanja prekomorskih im susjeda), istjerivanja đavola i ućerivanja... Paljenja sirotih starica po trgovima Praga, Bratislave i Varšave, sve pod izgovorom da su vještice... A privališ jednu blistavu vizantijsku civilizaciju koja je po mnogo čemu bila uzor štrokavom i smrdljivom West European "plemstvu", i veliš da je takav jedan "rigidni srednjevjekovni (anamo-oni) nacionalistički etnikum baziran na vjeri i krvi", isključivo iz razloga što su pravoslavni :? A opet koliko ti je govno pripelo, zaboravljaš da su ti tebi obožavani Srbi vodili dugotrajne i kravave ratove sa tom istom Vizantijom koju svaki ozbiljniji srpski istoričar meće među Top-5 najvećih srpskih dušmana.

Pa onda nešto sereš o čokoladama zarobljenim srpskim vojnicima, al' dobro, možda Munđe i Krajišnici nisu imali čokolade uza se. Nejse...

Eto, ispade da su srpski ustanci uzrok svih ovozemaljskih (in onozemaljskih) zala. Koji prolom... Hoćeš li time da kažeš da su svi ratovi kojima je Srbija bila zahvaćena od 1804 do 2000-e opravdani i bili potrebni da se Vlasi "ućeraju u pamet"? Hoćeš, hoćeš, vidima ja... Jerbo, ti imaš haman istu priču kao oni mastodonti iz SANU-a 90-ih, pa bi još i kakav "memorandum" da sastaviš, jelte?

Autohtono (muslimansko) stanovništvo nije obitavalo samo u pravoslavnim zemljama (CG, Srbiji, BiH i Makedoniji), isto takvo je itekako dugo živjelo u "dragim nam" katoličkim zemljama Hrvatskoj, Mađarskoj, na Siciliji, već pomenuh Španiju... I nisu Srbi "patentirali" raseljavanje muslimana i nije se to dešavalo samo na Balkanu, nauči te lekcije malo bolje, pitaću te opet ;-)

Ali šećer ti je ova:
Nisu Srbi,jedini narod koji je ratovao,oslobadjao i bunio se. Rat,pobune,revolucije su osnovna ljudska djelatnost,svugdje po Evropi i svijetu su ratovali,pa niko nije vrsio etnicko/vjerske progone
Čekaj prvo da se malo ismijem, pa da ti odgovorim. Pa znaš li ti... (evo, opet ne mogu nastaviti od smjeha) Pa koga su to poraženog pobjednici milovali po glavi i davali mu veći rahatluk od onoga koji je imao prije toga? Napoleon, Prusi i Austrijanci nisu sigurno. Samo da te napomenem, Napoleon je udario temelje onom što zovemo "klasični kolonijalizam", Austrijanci nisu ostavili ni "muslimansko uho" na teritoriji koju su zauzimali u svoje vrijeme (do 1878, a kasnije je... kasnije), a Prusi su pioniri i polagači "kamena temeljca" za ono što je jedan moler 1933. nazvao "Konačno rješenje (Jevrejskog pitanja)"

I, još te molim da mi odgovoriš na pitanje koje bi po tvom referatu bilo "contradictio in adjecto": kako to muslimani ostaše u Sanadžaku i na Kosovu i poslije 1913-e (činivši i tada i do dan-danas apsolutnu većinu), u Bosni i Hercegovini i nakon 1918-e, a u samom Beogradu ih danas 20.000? Pa zar nisu svi pobijeni i protjerani (Za veću ocjenu: Uporediti te brojeve sa brojevima Jevreja u... hajde recimo samo u Sarajevu od 1941 do danas - to ti je domaća zadaća, pa ćeš se i sam uvjeriti šta je definicija "planskog protjerivanja")

Spusti malo loptu, pogledaj po terenu i pripremi napad. Nemoj više tako napamet.

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#82 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by zlokruhovic »

Objektivni navijac wrote: Ne odgovori ti meni za onih mitoloskih 500 godina :D
Pa ova nasa rasprava se svodi na to :'ja u klin,ti u plocu' :D
Zato sto imamo drugacija ishodisna polazista. Ja pisem i razmisljam sa stajalista Zapadne civilizacije,etike i humanosti. Dok tvoje stajaliste temelji na rigidnom vizantinskom srednjevjekovnom nacionalizmu baziranom na vjeri i krvi. Posto ja nazad u primitivizam ne zelim a ti u napredak isto tako,tesko cemo se sloziti. Prevelike su civilizacijske razlike. Otprilike ove : Srpski vojnik zarobljene bosnjacke civile ubije ,dok ja zarobljenom srpskom vojniku dam cigara i cokolade.
Ja sam rekao da je srpsko stajaliste i ponasanje u Srpskim ustancima,uzrok i razlog svih kasnijih balkanskih krvoprolica. Srpsko ideja o 'okupatorima' o protjerivanju istih,o 'oslobadjanju od istih' je duboko necivilizacijska i neljudska. To sto se Srbi nikada,( kao narod,ne mislim pojedince ) nisu odmakli od nje je i uzrok raspada Jugoslavije,odnosno nemogucnosti ocuvanja iste.
Tvoja prica o 'okupatorima' je kurac. To je ista prica koju su imali velikosrpski nacionalisti tokom rata u BiH,koja je rezultirala genocidom,urbicidom i protjerivanjem Bosnjaka. Kao 'osveta Turcima' i rusenje 'turskih spomenika okupaciji' :-)
Ne moze autohtono stanovnistvo jedne zemlje ( CG,Srbije,BiH,Makedonije ) biti okupator. Moze imati drugu vjeru,druge politicke ,klasne ,pa cak i etnicke ciljeve ali to nije i ne moze biti razlog za pomenuti : Genocid,urbicid ,progon. To sto se neko bori protiv tebe,nije razlog i opravdanje da ga se u slucaju pobjede ili poraza,progoni,protjeruje i rusi kompletno urbano nasljedze. Nije danas,nije ni pocetkom 19 vijeka bilo,nije bilo cak ni kada su Turci dosli u Srbiju.
Nisu Srbi,jedini narod koji je ratovao,oslobadjao i bunio se. Rat,pobune,revolucije su osnovna ljudska djelatnost,svugdje po Evropi i svijetu su ratovali,pa niko nije vrsio etnicko/vjerske progone. Pitas me kako bi Srbi sa muslimanima,ovo-ono :? Nemoj mene pitati. Historia est magistra vita :D Kao sto rekoh,nije to prvi rat na svijetu bio. Pogledaj ,kako je Napoleon tretirao osvojena podrucja,kako Prusi,kako Austrijanci i slicno. Niko nije vrsio masovne progone na etnickoj/vjerskoj osnovi. Niko nije dozvolio da njegova vojska zbog gole pljacke potjera 15-20 % stanovnistva zemlje,kao sto se desilo u Srbiji. Civilizirani narod i zemlja su sposobni izgraditi sistem kojim ce pokriti svo stanovnistvo. Turska je imala sistem mileta,koji nije savrsen ali je opet puno bolji od etnickoga ciscenja,Srbi nisu ni za to bili sposobni,mada su prosipali ideju i prosvetiteljstvu :-) ,koje je imalo puno dobrih rjesenja za te situacije.

Alija Izetbegovic je bio Srbin ,kada mu se sin rodio,pa je valjda i Bakir rodjen kao Srbin :D Da ste ih pripazili,kako bi to lijepa beogradska porodica bila,ugledni clanovi radikalne stanke :D Ali nisu vam valjali :D Mada ni nama ne valjaju.pa ih ne tjeramo :D
Nema šanse sa ovakvim ignoratnima pričati , jer ti sve reflektuješ na današnjicu pa iz svoje fotelje mi govoriš o dostignućima zapadne civilizacije a nisi u stanju osuditi najgoru i najodvratniju imepriju i njene sluga koje su u ime te TUĐINSKE imperije gazili svoj narod koji nis ni SMATRALI SVOJIM.

Lepo sam napisao da je iseljavanje i preterivanje jedina opcija bila , ako ti misliš da je moglo biti drugačije onda mi to i objasni tako što ćeš na osnovu ondašnjih prilika i mentaliteta to uraditi.
Puste tvoje želje kao zapadnjaka i civilizovanog čoveka me ne zanimaju jer ovo nije tema psihologije i društvenih nauka već istorije.

Već sam napisao o nemogućnosti da oni ostanu tamo , ali ti se na to nisi referisao već veslaš po svome , dakle molim te reci mi način kako bi oni u srbiji ostali i da ravnopravno žive sa Srbima??

p.s
Navedi mi ijedan slučaj da su ondašnji muslimani hteli živeti sa Srbima ravnopravno i biti ono što jesu-Srbi?? , navedi mi to isto i u Bosni u 19.veku od strane muslimana??
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#83 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by SkyLimit »

zlokruhovic,prepostavljam da smatraš i da vlasi stočari,tj.Srbi,koji su dovedeni od strane Osmanlija u Bosnu,dakle njihovo prisustvo ovdje je produkt osmanlijskih osvjanja,također su trebali biti protjerani iz Bosne?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#84 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by LBVIEW »

SkyLimit wrote:zlokruhovic,prepostavljam da smatraš i da vlasi stočari,tj.Srbi,koji su dovedeni od strane Osmanlija u Bosnu,dakle njihovo prisustvo ovdje je produkt osmanlijskih osvjanja,također su trebali biti protjerani iz Bosne?
Ili,recimo pravoslavlje,koje je u Bosnu(za razliku od istocne Hercegovine) stiglo upravo s "mrskim" Osmanllijama. :D
Samo tu vrijede dvostruki arsini jer ne odgovara Srbima, inace se olako poteze za kvalifikacijama i generalizacijama drugih i ide se toliko daleko da se istim opravdavaju progon i masovni zlocini jos od srpskih ustanaka i masakra nad stanovnistvom muslimanske vjeroispovjesti Beograda,Sjenice... pa preko Balkanskih ratova i nasilnog pokrstavanja, II Svjetskog rata i cetnickih zlocina do genocida 90-tih. Pa nije tek onako psihijatar srpstva i pisopija Dabic tvrdio kako je rat koji su zapoceli ustvari nastavak srpskih "oslobodilackih" ratova, ista je to matrica tretiranja "muslimanskog pitanja" od strane srpske politicke elite i potpuno ista opravdanja u stilu "sami ste krivi sto ste prodali veru za veceru i prikolonili se okupatoru i zasluzili ste to sto vas je snaslo".S toga i ne cudi "razmisljnaje" ovog zlog kruhovica i bratije mu.
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#85 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by fakat »

@zlokruhovic

Prijavio sam ti ovaj zadnji post jer uporno na ovoj temi ponavljas kako su muslimani Balkana bili sluge okupatora i kako za njih nije bilo drugog rijesenja nego ih pobiti i protjerati. Ne razumijem uporne pokusaje drugih forumasha da se raspravljaju s tobom kome eto nije nikako jasno sta su tu Srbi pogrijesili.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#86 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by zlokruhovic »

fakat wrote:@zlokruhovic

Prijavio sam ti ovaj zadnji post jer uporno na ovoj temi ponavljas kako su muslimani Balkana bili sluge okupatora i kako za njih nije bilo drugog rijesenja nego ih pobiti i protjerati. Ne razumijem uporne pokusaje drugih forumasha da se raspravljaju s tobom kome eto nije nikako jasno sta su tu Srbi pogrijesili.
Odlično što si pirjavio , tome sam se i nadao iskreno rečeno jer većina komentatora hoće svesti priču na današnjicu a ne na ono što se stvarno dešavalo i kakvi su tada bili ljudi(I Srbi i muslimani) u ono doba.

Ovo je istorijska tema , i žao mi je što ne možeš da podneseš istinu , ali to je tako i gotovo jer muslimani u ono vreme jesu sluge okupatora i svoj sopstveni narod su gazili zarad okupatora vekovima , i nikad se nisu osećali sa njima kao jedan narod već su sebe smatrali Turcima.

Ovo je fakat(ne tvoj nick) , a ako ti znaš da je drugačije bilo , molim te iznesi dokaze!!

p.s
I najgore i najpodlije je što mi podmećeš da ja mislim kako je trebalo nekoga proterati ili pobiti , ja sam rekao da nije bilo šanse da ti ljudi zajedno žive , jer je to vreme "MI" ili "ONI" s'obzirom da su bili ustanci za slobodu protiv okupatora a ne višestranački izbori.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#87 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by bdzs »


MUSLIMANI SRBIJE 1830-1867.GODINE
Muslimansko stanovnistvo na prostoru Beogradskog pasaluka u kojem je bilo veoma malo etnickih Turaka koje su nazivali Gangricima ili Mandzukama, pocetkom 19 stoljeca cinilo je vecinsko stanovnistvo, narocito u Beogradu, Sapcu i Uzicu. U jedanaest nahija ovog pasaluka oni su predstavljali 58% stanovnistva. Jezgro muslimanskog stanovnistva formiralo se kroz jedan dugotrajan i slozen proces, dijelom islamizacijom domaceg slavenskog stanovnistva, raznorodne etnicke pripadnosti, doseljavanjem sa istoka, trajnjim nastanjenjem i asimilacijom grupa i pojedinaca neslavenskog porijekla. Tako su u Beogradu muslimani cinili cetiri petine u odnosu na drugo stanovnistvo, a u Uzucu 96,7% od ukupnog broja stanovnistva grada, dok je u Pomoravlju taj procenat iznosio 65%. U Sokolu i osam okolnih sela bilo je 1.600 muslimana, dok je u Sapcu bilo oko 1000 muslimana. Beograd je pocetkom sedme decenije 19 vijeka imao 730 muslimanska 536 nemuslimaska i 3 romska domcinstva, 2.328 zgrada, kuca, od kojih su 842 bile
srpske a 1486 muslimanske. Joakim Vujic u svom “Putesestviju” navodi da je u Uzicu
1826.godine bilo 1200 muslimaskih kuca, 20 dzamija i 80 srpskih kuca, dok je engleski putopisac Andreja Arcibalda Patona navodi da je Uzice 1834.godine imalo 3.500 muslimanskih i 600 srpskih kuca, dok Vladimir Karic pise da je u Uzicu 1844.godine bilo 3697 Turaka, (citaj muslimana) I samo 707 Srba. Iseljenje muslimanskog stanovnista sa ovih prostora zakljuceno je 1876.godine, a iz jugoistocne Srbije 1882.godine. Tome je doprinijela i Medjunarodna konferencija odrzana 1862.godine u Kanlidzi, isambulskom predgradju, kojom prilikom su francuska i ruska vlada napravile poseban Sporazum o zajednickom istupanju u korist Srbije. Ugovorom je
bilo propisano da se muslimani imaju “iseliti sto je moguce brze”. Ostetu za njihovu
pokretnu i nepokretnu imovinu od 9.000.000 grosa Srbija je trebala ispaltiti Turskoj. Muslimani Srbije mogli su ostati na svojim ognjistima, zadrzati sva svija dobra, ali samo pod sledecim uslovima:
-da se vrate veri pradedovskoj, a ako to nece onda mogu
- da budu Srbi islamske vere, a ako i to nece,
- onda moraju da da se pisu u vode kao Cigani, a ako i to nece
-onda moraju da se isle iz Srbije.

Masa se odlucila na iseljavanje, a jedan broj je radije prihvatio da budu Cigani, nego da
se vrate “veri pradedovskoj”, ili da “budu Srbi islamske vere”, pa smo u pocetk
u imali, a
mozda i danas imamo “ciganske male” ili mahame u:Beogradu, Uzicu, Sapcu, Loznici itd. Neki od ovih samoproglasenih “Cigana” kasnije su isli istim onim putevima kojim su ranije isli njihovi sunarodnjaci, a jedan broj je dosao i Bosnu.Oni su dolazili pojedinacno i u grupama i tako su u manjim varosima nastajala manja nasalja-mahale, ali kako su u Bosnu dolazili sa papirima da su Cigani, bez obzira sto su imali isti ili slican zivot kao starosjedioci, bez obzira sto nisu imali crnu nego bijelu put kao i starosjedioci, ostali su do dan danas obiljezeni kao “bijeli cigani” a njihove mahale, kao ciganska mahala,
ciganski zaseok, ciganska kuca.
Interesantno je kako su muslimani Srbije, lako uzgubili svjest o "veri pradjedovskoj" pa se listom iselili u Bosnu i Tursku, pa su čak pristali da se zovu i Cigani nego Srbi, ali su i kao takvi kasnije protjerani u Bosnu. Naravno to lako gubljenje svjesti o "veri pradedovskoj" se lako može objasniti nepostojanjem iste kod muslimana Srbije, a pogotovu Bosne.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#88 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Objektivni navijac »

Woody wrote:Auuuu... Što si ljut, @Objektivni navijac... Toliko si se naljutio da bi @zlokruhovica "povukal za vestu" :lol: Ne. U stvari, toliko si ljut da počinješ da balegaš:

Pišeš o "Zapadnoj civilizaciji, etici i humanosti (poserem ti se na nju)" pa (namjerno) zaboraviš jednu inkvizitorsku Španiju, Bartolomejsku noć u Francuskoj, stogodišnje ratove između njemačkih držav(ic)a, mračnu Englesku (vazda spremnu da zaplovi - e, radi klanja prekomorskih im susjeda), istjerivanja đavola i ućerivanja... Paljenja sirotih starica po trgovima Praga, Bratislave i Varšave, sve pod izgovorom da su vještice... A privališ jednu blistavu vizantijsku civilizaciju koja je po mnogo čemu bila uzor štrokavom i smrdljivom West European "plemstvu", i veliš da je takav jedan "rigidni srednjevjekovni (anamo-oni) nacionalistički etnikum baziran na vjeri i krvi", isključivo iz razloga što su pravoslavni :? A opet koliko ti je govno pripelo, zaboravljaš da su ti tebi obožavani Srbi vodili dugotrajne i kravave ratove sa tom istom Vizantijom koju svaki ozbiljniji srpski istoričar meće među Top-5 najvećih srpskih dušmana.

Pa onda nešto sereš o čokoladama zarobljenim srpskim vojnicima, al' dobro, možda Munđe i Krajišnici nisu imali čokolade uza se. Nejse...

Eto, ispade da su srpski ustanci uzrok svih ovozemaljskih (in onozemaljskih) zala. Koji prolom... Hoćeš li time da kažeš da su svi ratovi kojima je Srbija bila zahvaćena od 1804 do 2000-e opravdani i bili potrebni da se Vlasi "ućeraju u pamet"? Hoćeš, hoćeš, vidima ja... Jerbo, ti imaš haman istu priču kao oni mastodonti iz SANU-a 90-ih, pa bi još i kakav "memorandum" da sastaviš, jelte?

Autohtono (muslimansko) stanovništvo nije obitavalo samo u pravoslavnim zemljama (CG, Srbiji, BiH i Makedoniji), isto takvo je itekako dugo živjelo u "dragim nam" katoličkim zemljama Hrvatskoj, Mađarskoj, na Siciliji, već pomenuh Španiju... I nisu Srbi "patentirali" raseljavanje muslimana i nije se to dešavalo samo na Balkanu, nauči te lekcije malo bolje, pitaću te opet ;-)

Ali šećer ti je ova:
Nisu Srbi,jedini narod koji je ratovao,oslobadjao i bunio se. Rat,pobune,revolucije su osnovna ljudska djelatnost,svugdje po Evropi i svijetu su ratovali,pa niko nije vrsio etnicko/vjerske progone
Čekaj prvo da se malo ismijem, pa da ti odgovorim. Pa znaš li ti... (evo, opet ne mogu nastaviti od smjeha) Pa koga su to poraženog pobjednici milovali po glavi i davali mu veći rahatluk od onoga koji je imao prije toga? Napoleon, Prusi i Austrijanci nisu sigurno. Samo da te napomenem, Napoleon je udario temelje onom što zovemo "klasični kolonijalizam", Austrijanci nisu ostavili ni "muslimansko uho" na teritoriji koju su zauzimali u svoje vrijeme (do 1878, a kasnije je... kasnije), a Prusi su pioniri i polagači "kamena temeljca" za ono što je jedan moler 1933. nazvao "Konačno rješenje (Jevrejskog pitanja)"

I, još te molim da mi odgovoriš na pitanje koje bi po tvom referatu bilo "contradictio in adjecto": kako to muslimani ostaše u Sanadžaku i na Kosovu i poslije 1913-e (činivši i tada i do dan-danas apsolutnu većinu), u Bosni i Hercegovini i nakon 1918-e, a u samom Beogradu ih danas 20.000? Pa zar nisu svi pobijeni i protjerani (Za veću ocjenu: Uporediti te brojeve sa brojevima Jevreja u... hajde recimo samo u Sarajevu od 1941 do danas - to ti je domaća zadaća, pa ćeš se i sam uvjeriti šta je definicija "planskog protjerivanja")

Spusti malo loptu, pogledaj po terenu i pripremi napad. Nemoj više tako napamet.

Pozdrav domovini :thumbup:
Poslije dugog napornoga radnoga dana u sluzbi okupatora ,da razmijenim par rijeci sa mojim velikosrpskim prijateljima :D
@woody razocarao si me kao intelektualac i kao covjek. Kada sam pisao u odbranu ugrozenih Srba na drugim temama,izrazito pohvalno si se izrazivao o mojim postovima. No,cak i Srbin-intelektualac izgleda ne moze bez 'istrage poturica' i obracuna sa 'okupatorskim elementima' .
Jbg,seres se na Zapadnu civilizaciju,etiku i humanost,jer vjerovatno kod Srba ima srpska etika i humanost ali koja ne vazi za 'okupatore' . Zapadna civilizacija je progresivno-linearna u stalnom je revidiranju i evoluiranju,zato je superiorna svemu na svijetu. Zapadna civilizacija ima jasan stav i o inkviziciji,o vjesticama,o Hugenotima o Dzordzu Vasingtonu-robovlasniku o svemu. Davno,jako davno je dosla osuda i samorevidiranje. Pogledati polozaj afroamerikanaca 60-ih godina i danas,sa Obamom u Bijeloj kuci. Zapadna civilizacija je drustvena evolucija koja tece,koja se krece i koja je pozitivna. Dok Srbi,ubijaju i protjeruju okupatore ,ruse dzamije od 1804 do 2014-e bez ikakve promjene u stavu i ponasanju. Tu je odgovor na sto si pomenuo o protjerivanju muslimana Hrvatske ( Madjarsku necu pominjati,tamo su muslimani bili doseljeni slavenski elemenat uglavnom ) ,Hrvati su protjerali muslimane,porusili dzamije,dosta prije vremenski,sto je veoma bitno i onda su Hrvati krenuli putem drustvenoga progresa i evolucije,vec sredinom 19 stoljeca ,Hrvati imaju potpuno pozitivan odnos ka muslimanima,koji ce i dalje evoluirati i pozivati na jedinstvo muslimana i Hrvata,u Hrvatskoj se odavno grade nove dzamije i ima izuzetno pozitivan odnos prema muslimanima. Broj muslimana u Hrvatskoj neprestano raste,Bosanskih muslimana,da budemo jasni. Dok Srbi u kontinuitetu kolju i protjeruju 'okupatore'.
Vrli istoricar Ekmecic je na pitanje u nekom intervju na pocetku sukoba u Bosni,upitan kao hoce li biti rata. Na sta je Ekmecic ,mrtav hladan odgovorio : Ovaj rat je poceo 1804-e i nece se zavrsiti do potpunoga oslobodjenja srpskoga naroda. Ista ta matrica ,tretiranja autohtonoga muslimanskoga stanovnistva kao 'okupatora' i njihovoga protjerivanja je ista od 1804-e do 1999. Tako,da odgovor je da,tretman autohtonih muslimana Srbije u prvom i drugo srpskom ustanku jeste izvor svih zala na Balkanu. Ti to vidis i tebi je to jasno ali si ipak pristalica obracuna sa 'okupatorima'. Tvoj izbor,mada nije za ponos.
Sto se tice muslimana Sandzaka i Kosova,Srbi ih nisu pobili i protjerali,jer to tehnicki nisu stigli izvesti a radili su na tome trudili su se. Sto se tice muslimana Bosne,bili ,vidjeli,odbranili se. Jos smo stigli cigara i cokolade podijeliti :D
Usporedbe sa Jevrejima Sarajeva su gnusne,vise je Jevreja zivjelo u Beogradu i brze su 'rijeseni' . Osim toga Bosanski muslimani nisu imali nikakve poluge vlasti prilikom donosenja odluka o Jevrejima Sarajeva i BiH.
Previse ograda imas u svojoj prezentaciji istorije,pominjes spansku rekonkvistu koja je zavrsena 1492 :-) Pa Austrijance ali do neke godine. Zlocini srpskih ustanika i vlasti su izvrseni u prvoj polovini 19 vijeka,tako da se govori o tome periodu,tada nijedna evropska vojska.drzava nije vrsila etnicko/vjerske progone ,da ne zaboravimo napomenuti da je srpska vojska.drzava nastavila ,kao sto smo rekli te iste etnicko/vjerske progone sve do 1999-e i samo je silom zaustavljena.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#89 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by zlokruhovic »

Koja zamena teza i koje foliranje da čovek ne poveruje.

Pa nisu Srbi tada imali državu i uređenje i osnovne odlike nekog evropskog društva već su živeli gotovo u kamenom dobu po planinama zahyaljujući upravo svojoj "braći muslimanima".

I molio bih te da konačno odogovoriš , kako zamišljaš da je trebala biti država Srbija a da muslimani su ostali?? tj.kako zamišljaš da je to bilo moguće izvesti uz sve prilike i mentalitet i jednih i drugih??
Udostoji me više ili da prekino raspravu jer ovo ignorisanje više nema smisla.

p.s
Zaboravljaš namerno da je 1.srpski ustanak propao i da su muslimani zajedno sa bosanskim muslimanima i Albancima vratili gradove i vlasdt , i nije im palo napamet da se udurže sa BRAĆOM SRBIMA I BRAĆOM SLOVENIMA već su i dalje ostali turski policajci i izvrišioci turskog okupatora.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#90 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Objektivni navijac »

zlokruhovic wrote:
Objektivni navijac wrote: Ne odgovori ti meni za onih mitoloskih 500 godina :D
Pa ova nasa rasprava se svodi na to :'ja u klin,ti u plocu' :D
Zato sto imamo drugacija ishodisna polazista. Ja pisem i razmisljam sa stajalista Zapadne civilizacije,etike i humanosti. Dok tvoje stajaliste temelji na rigidnom vizantinskom srednjevjekovnom nacionalizmu baziranom na vjeri i krvi. Posto ja nazad u primitivizam ne zelim a ti u napredak isto tako,tesko cemo se sloziti. Prevelike su civilizacijske razlike. Otprilike ove : Srpski vojnik zarobljene bosnjacke civile ubije ,dok ja zarobljenom srpskom vojniku dam cigara i cokolade.
Ja sam rekao da je srpsko stajaliste i ponasanje u Srpskim ustancima,uzrok i razlog svih kasnijih balkanskih krvoprolica. Srpsko ideja o 'okupatorima' o protjerivanju istih,o 'oslobadjanju od istih' je duboko necivilizacijska i neljudska. To sto se Srbi nikada,( kao narod,ne mislim pojedince ) nisu odmakli od nje je i uzrok raspada Jugoslavije,odnosno nemogucnosti ocuvanja iste.
Tvoja prica o 'okupatorima' je kurac. To je ista prica koju su imali velikosrpski nacionalisti tokom rata u BiH,koja je rezultirala genocidom,urbicidom i protjerivanjem Bosnjaka. Kao 'osveta Turcima' i rusenje 'turskih spomenika okupaciji' :-)
Ne moze autohtono stanovnistvo jedne zemlje ( CG,Srbije,BiH,Makedonije ) biti okupator. Moze imati drugu vjeru,druge politicke ,klasne ,pa cak i etnicke ciljeve ali to nije i ne moze biti razlog za pomenuti : Genocid,urbicid ,progon. To sto se neko bori protiv tebe,nije razlog i opravdanje da ga se u slucaju pobjede ili poraza,progoni,protjeruje i rusi kompletno urbano nasljedze. Nije danas,nije ni pocetkom 19 vijeka bilo,nije bilo cak ni kada su Turci dosli u Srbiju.
Nisu Srbi,jedini narod koji je ratovao,oslobadjao i bunio se. Rat,pobune,revolucije su osnovna ljudska djelatnost,svugdje po Evropi i svijetu su ratovali,pa niko nije vrsio etnicko/vjerske progone. Pitas me kako bi Srbi sa muslimanima,ovo-ono :? Nemoj mene pitati. Historia est magistra vita :D Kao sto rekoh,nije to prvi rat na svijetu bio. Pogledaj ,kako je Napoleon tretirao osvojena podrucja,kako Prusi,kako Austrijanci i slicno. Niko nije vrsio masovne progone na etnickoj/vjerskoj osnovi. Niko nije dozvolio da njegova vojska zbog gole pljacke potjera 15-20 % stanovnistva zemlje,kao sto se desilo u Srbiji. Civilizirani narod i zemlja su sposobni izgraditi sistem kojim ce pokriti svo stanovnistvo. Turska je imala sistem mileta,koji nije savrsen ali je opet puno bolji od etnickoga ciscenja,Srbi nisu ni za to bili sposobni,mada su prosipali ideju i prosvetiteljstvu :-) ,koje je imalo puno dobrih rjesenja za te situacije.

Alija Izetbegovic je bio Srbin ,kada mu se sin rodio,pa je valjda i Bakir rodjen kao Srbin :D Da ste ih pripazili,kako bi to lijepa beogradska porodica bila,ugledni clanovi radikalne stanke :D Ali nisu vam valjali :D Mada ni nama ne valjaju.pa ih ne tjeramo :D
Nema šanse sa ovakvim ignoratnima pričati , jer ti sve reflektuješ na današnjicu pa iz svoje fotelje mi govoriš o dostignućima zapadne civilizacije a nisi u stanju osuditi najgoru i najodvratniju imepriju i njene sluga koje su u ime te TUĐINSKE imperije gazili svoj narod koji nis ni SMATRALI SVOJIM.

Lepo sam napisao da je iseljavanje i preterivanje jedina opcija bila , ako ti misliš da je moglo biti drugačije onda mi to i objasni tako što ćeš na osnovu ondašnjih prilika i mentaliteta to uraditi.
Puste tvoje želje kao zapadnjaka i civilizovanog čoveka me ne zanimaju jer ovo nije tema psihologije i društvenih nauka već istorije.

Već sam napisao o nemogućnosti da oni ostanu tamo , ali ti se na to nisi referisao već veslaš po svome , dakle molim te reci mi način kako bi oni u srbiji ostali i da ravnopravno žive sa Srbima??

p.s
Navedi mi ijedan slučaj da su ondašnji muslimani hteli živeti sa Srbima ravnopravno i biti ono što jesu-Srbi?? , navedi mi to isto i u Bosni u 19.veku od strane muslimana??
Ne odgovori ti meni opet za onih mitoloskih 500 godina :D
Jbg,prijatelju djelujes sa pozicija najcrnjega velikosrpskoga nacionalizma,ksenofobije i nacionalno/vjerske mrznje. Nemoguce je pricati sa nekim ko tvrdi da je ubijanje i progon cijeloga jednoga naroda jedino rjesenje. Nemamo mi tu sta pricati. Ti tvrdis da je progon i ubijanje jedino rjesenje a ja tvrdim da nije . I to je kraj price.
Cak ,ako se je u toj situaciji ,desilo sto se desilo,trebalo bi postojati osuda i zaljenje,dok vidimo da kod tebe toga nema ni u tragovima,nego to vidjenje prenosis i u danasnje vrijeme. Ne uvidjajuci da takav stav doprinosi neprestanoj konfrontaciji Srba sa susjednim narodima,posebno Bosnjacima. Mi smo vidjeli i dozivjeli 'nastavak bune protiv Dahija' vidjeli i dozivjeli 'ciscenje zemlje od muslimana-sluga okupatora' ,vidjeli dozivjeli rusenje 'okupatorskih spomenika',tako da je razumljiv negativan stav,prema toj prici.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#91 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by zlokruhovic »

Objektivni navijac wrote: Ne odgovori ti meni opet za onih mitoloskih 500 godina :D
Jbg,prijatelju djelujes sa pozicija najcrnjega velikosrpskoga nacionalizma,ksenofobije i nacionalno/vjerske mrznje. Nemoguce je pricati sa nekim ko tvrdi da je ubijanje i progon cijeloga jednoga naroda jedino rjesenje. Nemamo mi tu sta pricati. Ti tvrdis da je progon i ubijanje jedino rjesenje a ja tvrdim da nije . I to je kraj price.
Cak ,ako se je u toj situaciji ,desilo sto se desilo,trebalo bi postojati osuda i zaljenje,dok vidimo da kod tebe toga nema ni u tragovima,nego to vidjenje prenosis i u danasnje vrijeme. Ne uvidjajuci da takav stav doprinosi neprestanoj konfrontaciji Srba sa susjednim narodima,posebno Bosnjacima. Mi smo vidjeli i dozivjeli 'nastavak bune protiv Dahija' vidjeli i dozivjeli 'ciscenje zemlje od muslimana-sluga okupatora' ,vidjeli dozivjeli rusenje 'okupatorskih spomenika',tako da je razumljiv negativan stav,prema toj prici.
Možeš ti meni spočitavati šta hoćeš al' to govori samo o tebi i tvojoj mržnji jer hoćeš nekome staviti etiketu genocidnosti koja traje već vekovima i da je srpska borba za slobodu svoj jadnog i unakaženog naroda zločin??
E pa druže zajebo si se , ja osuđujem sve ovo u današnjci šta se dešavalo i tu nemam nikakvu dilemu , al' da menjam istoriju i da prikažen laž za istinu samo da bi ti svoje mrzilačke ideje i snove sproveo , nema nameru jer meni je stina bitna a ne bajke.

Dakle , ja nisam mislio da ih je trebalo iseljavati ni proterivati , već je to bila jedina moguća opcija ustanika i srpskog naroda uopšte i dao sam više puta u postovima objašnjenje(u vezi zemlje,vlasti,staleža,...) zašto je neizvodljivo da muslimani ostanu tada u Srbiji.
Ali ti se nijednom nisi referisao oko toga niti te bilo briga jer tebi je bitnije da pričaš nebuloze i stavljaš etiekete.

Aj sad reci konačno kako je to moglo biti izvedeno??
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#92 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by SkyLimit »

zlokruhovic,s obzirom da su hrvatski Srbi(također dovedeni od Osmanlija) stali uz Srbiju,agresora na Hrvatsku,a ne uz branioce države Hrvatske,a nakon poraza ako bi ostali u Hrvatskoj radili bi sve protiv te države,prepostavljam da smatraš da nije bilo drugog načina nego onako kako se i desilo,većina ih završila u majčici Srbiji?
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#93 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Objektivni navijac »

zlokruhovic wrote:
Objektivni navijac wrote: Ne odgovori ti meni opet za onih mitoloskih 500 godina :D
Jbg,prijatelju djelujes sa pozicija najcrnjega velikosrpskoga nacionalizma,ksenofobije i nacionalno/vjerske mrznje. Nemoguce je pricati sa nekim ko tvrdi da je ubijanje i progon cijeloga jednoga naroda jedino rjesenje. Nemamo mi tu sta pricati. Ti tvrdis da je progon i ubijanje jedino rjesenje a ja tvrdim da nije . I to je kraj price.
Cak ,ako se je u toj situaciji ,desilo sto se desilo,trebalo bi postojati osuda i zaljenje,dok vidimo da kod tebe toga nema ni u tragovima,nego to vidjenje prenosis i u danasnje vrijeme. Ne uvidjajuci da takav stav doprinosi neprestanoj konfrontaciji Srba sa susjednim narodima,posebno Bosnjacima. Mi smo vidjeli i dozivjeli 'nastavak bune protiv Dahija' vidjeli i dozivjeli 'ciscenje zemlje od muslimana-sluga okupatora' ,vidjeli dozivjeli rusenje 'okupatorskih spomenika',tako da je razumljiv negativan stav,prema toj prici.
Možeš ti meni spočitavati šta hoćeš al' to govori samo o tebi i tvojoj mržnji jer hoćeš nekome staviti etiketu genocidnosti koja traje već vekovima i da je srpska borba za slobodu svoj jadnog i unakaženog naroda zločin??
E pa druže zajebo si se , ja osuđujem sve ovo u današnjci šta se dešavalo i tu nemam nikakvu dilemu , al' da menjam istoriju i da prikažen laž za istinu samo da bi ti svoje mrzilačke ideje i snove sproveo , nema nameru jer meni je stina bitna a ne bajke.

Dakle , ja nisam mislio da ih je trebalo iseljavati ni proterivati , već je to bila jedina moguća opcija ustanika i srpskog naroda uopšte i dao sam više puta u postovima objašnjenje(u vezi zemlje,vlasti,staleža,...) zašto je neizvodljivo da muslimani ostanu tada u Srbiji.
Ali ti se nijednom nisi referisao oko toga niti te bilo briga jer tebi je bitnije da pričaš nebuloze i stavljaš etiekete.

Aj sad reci konačno kako je to moglo biti izvedeno??
U danasnjici se desilo apsolutno isto sto se desilo i u vrijeme prvih srpskih ustanka,balkanskih ratova. Uvijek isto,jer je ista meta,isti cilj,ista sredstva.
Smijesno je meni spocitati mrznju prema Srbima,ja na svakoj temi branim polozaj Srba u Bosni i bunim se protiv ugrozenosti i neravnopravnosti Srba u Sarajevu i Federaciji. I da,uvijek sam podrzavao borbu srpskoga naroda za slobodu,kako u srpskim ustancima,tako u balkanskim ratovima,kao i u ustanku protiv NDH. No,svaki put su Srbi,poput one krave sto prospe punu kantu mlijeka,u svojoj opravdanoj borbi protiv okupatora,prelazili granicu bratoubilastva,zlostavljanja jadnih i nemocnih i od pravednika postajali zlocinci. Zalosno.
Stalno insistiras na tehnikalijama. Muslimanima su se morale garantovati osnovne stvari : Zivot,cast,imetak,vjerske slobode. To su vec onda bili standardi. Jebes drzavu,koja nije to u stanju,drzavu koja je bazirana na krvnoj osveti i pljacki,to ne treba ni postojati a ako postoji o njoj se ne moze lijepa rijec reci.
To je ona razlika koju sam pomenuo izmedzu Hrvatske i Srbije. Evolucija drustvene svijesti. Hrvati su isto ratovali protiv Bosanskih muslimana,mnogo jace i mnogo zesce nego Srbi. Hrvatima su na Mohacu i posebno na Krbavskom polju,Bosanski muslimani skupa sa Turcima,pobili skoro cijelo plemstvo,osim nekoliko vecih upada do Austrije,neprestano upadali u manje pljacke. Okupirali veliki dio Hrvatske i naravno u kontri su Hrvati sa Austrijancima ,oslobodili sve dijelove Hrvatske,pobili i protjerali muslimane,porusili bogomolje. Ali to nije ostavilo psihopatoloske tragove na svijesti,kao kod Srba,nema te price o osveti okupatorima ,nema te mitologije i negativnosti,nego se islo dalje. Vec sredinom 19 vijeka imamo Gundulica i Mazuranica,vec se stvara pozitivna svijest o narodnom jedinstvu ,o prevazilazenju vjerskih razlika,dok kod Srba sve ovo sto si ti naveo smo imali priliku cuti od poslanika SDS-a za govornicom parlamenta BiH .
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#94 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by zlokruhovic »

Objektivni navijac wrote: U danasnjici se desilo apsolutno isto sto se desilo i u vrijeme prvih srpskih ustanka,balkanskih ratova. Uvijek isto,jer je ista meta,isti cilj,ista sredstva.
Smijesno je meni spocitati mrznju prema Srbima,ja na svakoj temi branim polozaj Srba u Bosni i bunim se protiv ugrozenosti i neravnopravnosti Srba u Sarajevu i Federaciji.
Stalno insistiras na tehnikalijama. Muslimanima su se morale garantovati osnovne stvari : Zivot,cast,imetak,vjerske slobode. To su vec onda bili standardi. Jebes drzavu,koja nije to u stanju,drzavu koja je bazirana na krvnoj osveti i pljacki,to ne treba ni postojati a ako postoji o njoj se ne moze lijepa rijec reci.
To je ona razlika koju sam pomenuo izmedzu Hrvatske i Srbije. Evolucija drustvene svijesti. Hrvati su isto ratovali protiv Bosanskih muslimana,mnogo jace i mnogo zesce nego Srbi. Hrvatima su na Mohacu i posebno na Krbavskom polju,Bosanski muslimani skupa sa Turcima,pobili skoro cijelo plemstvo,osim nekoliko vecih upada do Austrije,neprestano upadali u manje pljacke. Okupirali veliki dio Hrvatske i naravno u kontri su Hrvati sa Austrijancima ,oslobodili sve dijelove Hrvatske,pobili i protjerali muslimane,porusili bogomolje. Ali to nije ostavilo psihopatoloske tragove na svijesti,kao kod Srba,nema te price o osveti okupatorima ,nema te mitologije i negativnosti,nego se islo dalje. Vec sredinom 19 vijeka imamo Gundulica i Mazuranica,vec se stvara pozitivna svijest o narodnom jedinstvu ,o prevazilazenju vjerskih razlika,dok kod Srba sve ovo sto si ti naveo smo imali priliku cuti od poslanika SDS-a za govornicom parlamenta BiH i u Srebrenici.
Ti nisi pri sebi šta govoriš. :cry:

Srbi iliti raja je je bila u planinama odsečena od sveta i civilizacije zahvaljujući muslimanima i okupatorima koji ih je gazio , i ti očekuješ da upravo gaženi koji nisu nikad videli papir u životu i čak imali kamene sekire sa seču šuma da budu po evropskim standardima??

Oni su digli ustanak da vide leđa okupatoru a ne da žive sa njima kao da ništa nije bilo.

Gde su muslimani u tom narodnom jedinstvu nisi mi nijednom odgovorio?? , gde je svest njihova o slobodi potlačenog i skidanja turske vlasti sa sopstvenog naroda??

Začepio si sam sebi uši i ne čuješ ono što ti jako smeta , a to je upravo muslimanska mržnja i prezir prema svemu domaćem i smatranja Srba nižim bićima u ono vreme.

Izjasni se o tome , ajde više ako imaš smelosti i istinoljubivosti??

Čuj pravo na veroispovest,imetak,čast,...?? :-)

Kako čoveče?? , kad muslimani nisu mogli ni zamisliti da NIŽA BIĆA zvani VLASI vladaju u državi gde muslimani žive , a kamoli da budu sa njima ravnopravni.

Kažeš pravo naimetak?? , kako kad je sva zemlja begovska što znači da bi je svu izgubili agrarnim reformama.
Od čega bi onda živeli i sa kime bi živeli?? , zajedno u gradovima možda??

Bio je 1.srpski ustanak koji je propao i muslimani su vratili gradove po Srbiji pobedivši ustanike udruženi sa bosanskim muslimanima kao glavnim "osloboditeljima" Stojnoga Biograda i Semedra.
Šta bi sa tom muslimanskom "braćom slovenima" tada?? , gde njima ne pade napamet da podele zemlju vlašadiji i budu ravnopravni sa njima a ne to što ti drobiš da očekuješ da to Srbi kao potlačeni ustanici čine??
Zašto to muslimani kao vladajuća i jedina obrazovana kasta u zemlji nije uradila?? , kako se mogla odnositi spram "svoga naroda" toliko dugo vremena kao sa nižim bićima , i onda u 19.veku gde već vozovi idu sve u 16 oni svoje sunarodnike drže u pećini i ne pada im napamet da budu sa njima ravnopravni a kamoli slavenska braća.

Koje licemerje i koja bruka.
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#95 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Seoskivaralica »

Kako slatkorijecivo i "istinito" , ma srbima treba dati da pisu americku istoriju....ne vjerujem da bi se ameri zalili.... :lol: :lol:
User avatar
Blek Stena
Posts: 4032
Joined: 13/09/2012 11:05

#96 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Blek Stena »

Seoskivaralica wrote:Kako slatkorijecivo i "istinito" , ma srbima treba dati da pisu americku istoriju....ne vjerujem da bi se ameri zalili.... :lol: :lol:
pa jel nije i zasto nije istinito ovo sto kolega pise? daj neki dokaz /agrument!
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#97 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by nasa »

Kakve argumente, pa jel vidis da je izbjegao svako pitanje koje ima ikakve veze s argumentum I samo pise svoje misljenje koje naziva onda cijenicama, argumentima itd.
A da ne pricamo koliko je uopce besmisleno i degutantno se osvrtati na tvrdnju da planirano istrjebljenje neke skupine iskljucivo zbog religijske pripadnosti je opravdano u bilo kakvom historijskom kontekstu.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#98 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Martinez_ »

Objektivni navijac wrote:
zlokruhovic wrote:
Objektivni navijac wrote: Ja ,zbrkana posta :-)
Hajde da pokusamo redom ,koliko toliko :D
Cuj meni spocitava mitologiju :-) Hajde mi za pocetak objasni odakle ti ovih 500 godina :? Jos kada sam kao dijete to prvi put cuo,sam se strao racunajuci,nikako da izracunam na 500 :D Evo sam ostario,jos mi nije jasno odkuda 500 godina :D
Pa jednostavno imas civilizacijske norme,koje se mjenjaju ali recimo da za neku zemlju i narod vaze civilizacijske norme,koje su u tom trenutku aktuelne. U vrijeme srpskih ustanaka,govorimo o vremenu poslije americke i francuske revolucije,poslije Napoleonovih ratova,kada se karta Evrope stalno mijenjala,tada vec niko nije znao za etnicka ciscenja i masovne progone stanovnistva na vjerskoj osnovi. Tako da je ponasanje Srba tada bilo ispod civilizacijskih normi. Daleko je to bilo i ispod turskih/islamskih civilizacijskih normi,jer poznato je da Turci nisu nikada protjerivali Srbe. U turskom sistemu mileta se znao red i Srbi su u njemu bili zasticeni,poput Titinih medjeda.
Recimo da su muslimani bili okupatori. Pa sta :? :? Vec smo zakljucili da se postoje civilizacijske norme ponasanja prema neprijatelju ili narodu na zauzetoj/oslobodjenoj teritoriji. Drugo,isto smo skontali da u muslimanskoj porodici od 10-ak clanova,mozda tek 1-2 clana mozes podvesti pod 'okupatore' . Jedino ako nisu i djeca u kolijevci 'okupatori' :?
Osim toga radi se o domicilnom stanovnistvu,Srbima a ne o okupatorima. Pa Bakir Izetbegovic se rodio kao Srbin a ti pricas o okupatorima 1804-e u Srbiji :-)
Radi se iskljucivo o nekontrolisanoj vjerskoj i klasnoj mrznji,podstaknutoj seljackom zeljom za pljackom i otimanjem tudjega. A najgore je sto hajde tada niko nije bio u stanju da to osudi i zaustavi,nego i danas,200 godina poslije,nema javnoga stava osude tih barbarstava.
Naravno da su Srbi posijali sjeme mrznje i rata medju Juznim Slavenima. Srbi su se pokazali nedostojnim i nedoraslim zadatku oslobadjanja i ujedinjenja Slavena. Pokazali su tada svoju losu stranu i mrznja je krenula,da se nikada vise ne zaustavi.
Prosto je nemoguće da sebi kažeš kako su muslimani obični okupatori zato što su se tako ponašali a ne zato što su to bili krvno.
Čuj Bakir Srbin?? :lol:

Pa mogao je biti njegov predak ali nije hteo kao što nisu hteli ni svi ostali već su prezirali Srbe a sebe smatrali Turcima.

I najglavnije ratovali su protiv ustanika , i to više puta jer je prvi ustanak propao zahvaljujući "hrabrim Bošnjacima" iz Bosne koji su branili svoju braću Srbe uf pardon Srbe-muslimane uf pardon Bošnjake iz Srbije.

http://bs.wikisource.org/wiki/Sarajlije ... tiv_Srbije

Evo ti čitaj svoju tradiciju.

A sad da se ouzbiljimo jer vidim da priča kreće na "nadjebavanje".

Nisi mi odgovorio , kako zamišljaš da bi muslimani mogli ostati u Srbiji?? , na koji način posle dva ustanka??
Moraš računati na 75% stanovništva bezzemljaša i svi su Srbi , a 25% muslimana živi u gradovina živeći na račun tih Srba.
E sad šta se moglo učiniti?? , jel bi muslimani pristali da budu isto ono što su Srbi bili za njihovog vladanja , znači bezzemljaši i čuvari ovaca za gospodare??
Jel misliš da bi Srbi posle ustanka delili vlast sa begovima koji su ih smatrali nižim bićima??, jel misliš da bi "raja" pristala da opet rinta na begovskoj zemlji??

Moraš mi objasniti na osnovu tadašnjih prilika i mentaliteta kako bi muslimani opstali u srpskoj novoj državi??

Pošto opravdavaš turski tadašnji sistem kao odličan i tolerantan onda mislim da se slažeš kako je rešenje bilo da muslimani Srbije imaju identičan položaj kao što su imali Srbi u vreme njihove vladavine??



Jbt , ovo je prosto neverovatno, ispade da su Srbi krivi za okupaciju i za svoju slobodu jer su eto terali muslimane okupatore iz svoje zemlje koji nikad nisu stali na stranu svoga naroda jer prosto taj potlačeni narod nisu ni smatrali svojim.
Ne odgovori ti meni za onih mitoloskih 500 godina :D
Pa ova nasa rasprava se svodi na to :'ja u klin,ti u plocu' :D
Zato sto imamo drugacija ishodisna polazista. Ja pisem i razmisljam sa stajalista Zapadne civilizacije,etike i humanosti. Dok tvoje stajaliste temelji na rigidnom vizantinskom srednjevjekovnom nacionalizmu baziranom na vjeri i krvi. Posto ja nazad u primitivizam ne zelim a ti u napredak isto tako,tesko cemo se sloziti. Prevelike su civilizacijske razlike. Otprilike ove : Srpski vojnik zarobljene bosnjacke civile ubije ,dok ja zarobljenom srpskom vojniku dam cigara i cokolade.
Ja sam rekao da je srpsko stajaliste i ponasanje u Srpskim ustancima,uzrok i razlog svih kasnijih balkanskih krvoprolica. Srpsko ideja o 'okupatorima' o protjerivanju istih,o 'oslobadjanju od istih' je duboko necivilizacijska i neljudska. To sto se Srbi nikada,( kao narod,ne mislim pojedince ) nisu odmakli od nje je i uzrok raspada Jugoslavije,odnosno nemogucnosti ocuvanja iste.
Tvoja prica o 'okupatorima' je kurac. To je ista prica koju su imali velikosrpski nacionalisti tokom rata u BiH,koja je rezultirala genocidom,urbicidom i protjerivanjem Bosnjaka. Kao 'osveta Turcima' i rusenje 'turskih spomenika okupaciji' :-)
Ne moze autohtono stanovnistvo jedne zemlje ( CG,Srbije,BiH,Makedonije ) biti okupator. Moze imati drugu vjeru,druge politicke ,klasne ,pa cak i etnicke ciljeve ali to nije i ne moze biti razlog za pomenuti : Genocid,urbicid ,progon. To sto se neko bori protiv tebe,nije razlog i opravdanje da ga se u slucaju pobjede ili poraza,progoni,protjeruje i rusi kompletno urbano nasljedze. Nije danas,nije ni pocetkom 19 vijeka bilo,nije bilo cak ni kada su Turci dosli u Srbiju.
Nisu Srbi,jedini narod koji je ratovao,oslobadjao i bunio se. Rat,pobune,revolucije su osnovna ljudska djelatnost,svugdje po Evropi i svijetu su ratovali,pa niko nije vrsio etnicko/vjerske progone. Pitas me kako bi Srbi sa muslimanima,ovo-ono :? Nemoj mene pitati. Historia est magistra vita :D Kao sto rekoh,nije to prvi rat na svijetu bio. Pogledaj ,kako je Napoleon tretirao osvojena podrucja,kako Prusi,kako Austrijanci i slicno. Niko nije vrsio masovne progone na etnickoj/vjerskoj osnovi. Niko nije dozvolio da njegova vojska zbog gole pljacke potjera 15-20 % stanovnistva zemlje,kao sto se desilo u Srbiji. Civilizirani narod i zemlja su sposobni izgraditi sistem kojim ce pokriti svo stanovnistvo. Turska je imala sistem mileta,koji nije savrsen ali je opet puno bolji od etnickoga ciscenja,Srbi nisu ni za to bili sposobni,mada su prosipali ideju i prosvetiteljstvu :-) ,koje je imalo puno dobrih rjesenja za te situacije.

Alija Izetbegovic je bio Srbin ,kada mu se sin rodio,pa je valjda i Bakir rodjen kao Srbin :D Da ste ih pripazili,kako bi to lijepa beogradska porodica bila,ugledni clanovi radikalne stanke :D Ali nisu vam valjali :D Mada ni nama ne valjaju.pa ih ne tjeramo :D

Svemu tome je uzrok osmanlijska okupacija jer, jer te religijske grupacije u sistemu mileta nisu bile jednakopravne. A gde ne postoji jednakopravnost postojaće podozrenje, segregacija, osveta itd....ako moja zajednica plaća porez jedan dinar manje od tvoje, tvoji će se, za očekivati je, kad tad obrušiti na moje.

Nigde na tlu ex Osmanskog carstva nije izgrađen zdrav i pravičan i tolerantan sistem, sve je vrvilo i još vrvi etničkim i religijskim mržnjama i neraščišćenim računima. Srbija nije ništa gora od Bugarske, Jermenije, Libana...


Koja je to demokratska tolerantna i civilizovana zemlja izrasla na telu Osmanskog carstva?
Last edited by Martinez_ on 14/05/2014 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4032
Joined: 13/09/2012 11:05

#99 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by Blek Stena »

nasa wrote:Kakve argumente, pa jel vidis da je izbjegao svako pitanje koje ima ikakve veze s argumentum I samo pise svoje misljenje koje naziva onda cijenicama, argumentima itd.
A da ne pricamo koliko je uopce besmisleno i degutantno se osvrtati na tvrdnju da planirano istrjebljenje neke skupine iskljucivo zbog religijske pripadnosti je opravdano u bilo kakvom historijskom kontekstu.
ja to nisam shvatio kao pokusaj pravdanja vec njegovo vidjenje razloga zbog cega se to desilo i zbog cega nije postojalo drugo rjesenje. I ne radi se o istrebljenju, kako ti kazes, "vjerske skupine" vec okupatora i onih koji se potpuno identifikuju sa okupatorom, sto, priznaces, nije isto. A sto vi njemu bar ne pokusate dati odgovor kako drugacije su se stvari mogle odvijati u zemlji koja je nakon toliko godina okupacije uspjela da izbori slobodu?
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#100 Re: Plansko protjerivanje balkanskih muslimana

Post by zlokruhovic »

nasa wrote:Kakve argumente, pa jel vidis da je izbjegao svako pitanje koje ima ikakve veze s argumentum I samo pise svoje misljenje koje naziva onda cijenicama, argumentima itd.
A da ne pricamo koliko je uopce besmisleno i degutantno se osvrtati na tvrdnju da planirano istrjebljenje neke skupine iskljucivo zbog religijske pripadnosti je opravdano u bilo kakvom historijskom kontekstu.
Zašto si tako bezobrazna i podla?? , gde sam ja išta opravdao i gde ja to kažem da je u BILO KAKVOM HISTORIJSKOM KONTEKSTU opravdano ubijati zbog religijske pripadnosti.

Srami se kad mi pred očima lepiš gadosti.
Locked