Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#876 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

JoseMujica wrote:
hali gali halid wrote:Hvala na savjetima, u suštini ne moram biti član društva, samo pratim kada ko šta organizuje i priključim se turi koja mi odgovara. Odjeća, oprema? Neka osnovna za početak? Ruksak, gojzerice, gdje odjeću nabaviti, i kakvu? Ono u Intersportu je skupo baš. Second hand, pik?
Na kojim stranicama na fb pratiti ture koje se organizuju?

glede društava na fb su aktivna i imaju stalne aktivnosti:

Energoinvest, Željezničar, Igman-Vratnik, HPD Bjelašnica, Pazarić, izleti.ba ili Haris Bašić, Avantur ili Muamer Drugovac, Visočica, Udruženje planinara Federacije, udruženje Stopa ili Adis Čingić, nahla, Konjuh-Tuzla, Trebević, Bobovac-Kakanj, Vedro-Zenica, Bitovnja-Kreševo, Vranica-Fojnica, HPD Prenj-Mostar, Prenj-Glogošnica 1979 itd.

npr. najredovniji što se tiče organizovanih tura su Haris Bašić (izleti.ba), Muamer (Avantur) i Adis (Stopa) koji se ovim bave kao osnovnom životnom djelatnošću, tj. žive od toga, pa samim tim rijetko fule neki vikend a da nemaju barem jedne ture...a od njih meni najnagodniji za hodati je Haris

što se tiče opreme sad je moderna oprema od ovih plastičnih materijala koji su lagani, brzo se suše i drže toplotu, no oni stari planinari i dan danas hodaju u pamučnim košuljama i samtanim tolama, tako da tu nema pravila nego se opremi sa onim šta tebi paše i godi.....ljudi su različiti neko se ne znoji neko znoji, neko presvlači svako malo neko nikako...možeš se solidno i jeftino opremiti na PIK-u, Penny plusu, po second handovima i pijaci.....meni se sasvim solidnom pokazala ova njemačka Crivit oprema koja je veoma jeftina (npr. najskuplje su im softshell jakne koje kostaju 40-50KM, a pantalone možeš naći do 30 KM)... i jedan savjet, pošto ne znam kojih si godina i kakvog zdravlja, ali preporučujem da obavezno nabaviš štapove za hodanje radi čuvanja koljena...imaš ih u penny plusu i na pijaci na Grbavici 2 komada 20KM...intersport će te odrati na njima a isti klinac

ruksaka ima na autopijaci raznih vrsta i raznih veličina...savjet je da se ne zalijećeš i kupuješ nešto ogromno, već max do 30l, što je optimalna veličina za dnevnih tura

po meni najbitniji dio opreme je obuća...sad se prave namjenski modeli za različite uslove pa je stvarno teško naći jedne za svako vrijeme...ja npr imam troje u upotrebi koje rotiram u zavisnosti od terena i vremenskih uslova...ako su ti zdrave noge i tene ljeti mogu poslužiti :D
ja bih se osvrnu ovde na boldirane... koliko sam ja upoznat oni imaju svoj prevoz do odredišta za razliku od nekih pa ko nema svoj auto ili prevoz može iči najlakše sa ova dva društva koja imaj usvoj prevoz. Energoinvest ide ispred poslovne zgrade Ei na pofaličima koliko sam upratio a Igman Vratnik ispre Muzeja
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#877 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by zilla_ »

.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#878 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

El_comadante wrote:
ja bih se osvrnu ovde na boldirane... koliko sam ja upoznat oni imaju svoj prevoz do odredišta za razliku od nekih pa ko nema svoj auto ili prevoz može iči najlakše sa ova dva društva koja imaj usvoj prevoz. Energoinvest ide ispred poslovne zgrade Ei na pofaličima koliko sam upratio a Igman Vratnik ispre Muzeja
Od boldiranih samo izleti.ba ima svoj kombi.
Vikend iza nas je nešto što će se paNtit' :izet:
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#879 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by AhmetShabo »

.
User avatar
edo82
Posts: 124
Joined: 28/04/2010 07:43

#880 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by edo82 »

El_comadante wrote:
JoseMujica wrote:
hali gali halid wrote:Hvala na savjetima, u suštini ne moram biti član društva, samo pratim kada ko šta organizuje i priključim se turi koja mi odgovara. Odjeća, oprema? Neka osnovna za početak? Ruksak, gojzerice, gdje odjeću nabaviti, i kakvu? Ono u Intersportu je skupo baš. Second hand, pik?
Na kojim stranicama na fb pratiti ture koje se organizuju?

glede društava na fb su aktivna i imaju stalne aktivnosti:

Energoinvest, Željezničar, Igman-Vratnik, HPD Bjelašnica, Pazarić, izleti.ba ili Haris Bašić, Avantur ili Muamer Drugovac, Visočica, Udruženje planinara Federacije, udruženje Stopa ili Adis Čingić, nahla, Konjuh-Tuzla, Trebević, Bobovac-Kakanj, Vedro-Zenica, Bitovnja-Kreševo, Vranica-Fojnica, HPD Prenj-Mostar, Prenj-Glogošnica 1979 itd.

npr. najredovniji što se tiče organizovanih tura su Haris Bašić (izleti.ba), Muamer (Avantur) i Adis (Stopa) koji se ovim bave kao osnovnom životnom djelatnošću, tj. žive od toga, pa samim tim rijetko fule neki vikend a da nemaju barem jedne ture...a od njih meni najnagodniji za hodati je Haris

što se tiče opreme sad je moderna oprema od ovih plastičnih materijala koji su lagani, brzo se suše i drže toplotu, no oni stari planinari i dan danas hodaju u pamučnim košuljama i samtanim tolama, tako da tu nema pravila nego se opremi sa onim šta tebi paše i godi.....ljudi su različiti neko se ne znoji neko znoji, neko presvlači svako malo neko nikako...možeš se solidno i jeftino opremiti na PIK-u, Penny plusu, po second handovima i pijaci.....meni se sasvim solidnom pokazala ova njemačka Crivit oprema koja je veoma jeftina (npr. najskuplje su im softshell jakne koje kostaju 40-50KM, a pantalone možeš naći do 30 KM)... i jedan savjet, pošto ne znam kojih si godina i kakvog zdravlja, ali preporučujem da obavezno nabaviš štapove za hodanje radi čuvanja koljena...imaš ih u penny plusu i na pijaci na Grbavici 2 komada 20KM...intersport će te odrati na njima a isti klinac

ruksaka ima na autopijaci raznih vrsta i raznih veličina...savjet je da se ne zalijećeš i kupuješ nešto ogromno, već max do 30l, što je optimalna veličina za dnevnih tura

po meni najbitniji dio opreme je obuća...sad se prave namjenski modeli za različite uslove pa je stvarno teško naći jedne za svako vrijeme...ja npr imam troje u upotrebi koje rotiram u zavisnosti od terena i vremenskih uslova...ako su ti zdrave noge i tene ljeti mogu poslužiti :D
ja bih se osvrnu ovde na boldirane... koliko sam ja upoznat oni imaju svoj prevoz do odredišta za razliku od nekih pa ko nema svoj auto ili prevoz može iči najlakše sa ova dva društva koja imaj usvoj prevoz. Energoinvest ide ispred poslovne zgrade Ei na pofaličima koliko sam upratio a Igman Vratnik ispre Muzeja
Većina ovih društava ako pravi veće ture i organizuje prevoz.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#881 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

edo82 wrote:
El_comadante wrote:
JoseMujica wrote: glede društava na fb su aktivna i imaju stalne aktivnosti:

Energoinvest, Željezničar, Igman-Vratnik, HPD Bjelašnica, Pazarić, izleti.ba ili Haris Bašić, Avantur ili Muamer Drugovac, Visočica, Udruženje planinara Federacije, udruženje Stopa ili Adis Čingić, nahla, Konjuh-Tuzla, Trebević, Bobovac-Kakanj, Vedro-Zenica, Bitovnja-Kreševo, Vranica-Fojnica, HPD Prenj-Mostar, Prenj-Glogošnica 1979 itd.

npr. najredovniji što se tiče organizovanih tura su Haris Bašić (izleti.ba), Muamer (Avantur) i Adis (Stopa) koji se ovim bave kao osnovnom životnom djelatnošću, tj. žive od toga, pa samim tim rijetko fule neki vikend a da nemaju barem jedne ture...a od njih meni najnagodniji za hodati je Haris

što se tiče opreme sad je moderna oprema od ovih plastičnih materijala koji su lagani, brzo se suše i drže toplotu, no oni stari planinari i dan danas hodaju u pamučnim košuljama i samtanim tolama, tako da tu nema pravila nego se opremi sa onim šta tebi paše i godi.....ljudi su različiti neko se ne znoji neko znoji, neko presvlači svako malo neko nikako...možeš se solidno i jeftino opremiti na PIK-u, Penny plusu, po second handovima i pijaci.....meni se sasvim solidnom pokazala ova njemačka Crivit oprema koja je veoma jeftina (npr. najskuplje su im softshell jakne koje kostaju 40-50KM, a pantalone možeš naći do 30 KM)... i jedan savjet, pošto ne znam kojih si godina i kakvog zdravlja, ali preporučujem da obavezno nabaviš štapove za hodanje radi čuvanja koljena...imaš ih u penny plusu i na pijaci na Grbavici 2 komada 20KM...intersport će te odrati na njima a isti klinac

ruksaka ima na autopijaci raznih vrsta i raznih veličina...savjet je da se ne zalijećeš i kupuješ nešto ogromno, već max do 30l, što je optimalna veličina za dnevnih tura

po meni najbitniji dio opreme je obuća...sad se prave namjenski modeli za različite uslove pa je stvarno teško naći jedne za svako vrijeme...ja npr imam troje u upotrebi koje rotiram u zavisnosti od terena i vremenskih uslova...ako su ti zdrave noge i tene ljeti mogu poslužiti :D
ja bih se osvrnu ovde na boldirane... koliko sam ja upoznat oni imaju svoj prevoz do odredišta za razliku od nekih pa ko nema svoj auto ili prevoz može iči najlakše sa ova dva društva koja imaj usvoj prevoz. Energoinvest ide ispred poslovne zgrade Ei na pofaličima koliko sam upratio a Igman Vratnik ispre Muzeja
Većina ovih društava ako pravi veće ture i organizuje prevoz.
to neznam ali za ova dva znam sigurno da prave i oko Sarajeva ali i dalje. npr. zlatni ljiljan ima prevoz ako je dalje od Sarajeva ali ako je oko Sarajeva (Trebević, Treskavic i sl.) onda nema ni Džemal Bijedić koji su sa čaršije mada nisu spomenuti ali i to treba kazati koji imaju koji nemaju ako več neko želi/hoče da se uključi pa da zna i ovu informaciju
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#882 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by shake69 »

Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#883 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?
Zakasnio si, bilo je cijelo ljeto tih tura...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#884 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?

imaš raznih gps aplikacija za mobitel oruxmaps, strava, wikiloc itd. skineš track sa Planinarenje.ba ili staze i bogaze, ubaciš u mobitel i piči :)
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#885 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by shake69 »

JoseMujica wrote:
shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?

imaš raznih gps aplikacija za mobitel oruxmaps, strava, wikiloc itd. skineš track sa Planinarenje.ba ili staze i bogaze, ubaciš u mobitel i piči :)
Znam to, hvala, ali vise volim drustvo i pricu! I mislio sam od proljeca a za ovu godinu znam da sam zakasnio!
Proposition Joe
Posts: 285
Joined: 10/03/2012 09:26

#886 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Proposition Joe »

Najbolje solo, to i jeste svrha, pobjeci od ljudi i price, uzivati u tisini... :thumbup:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#887 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

shake69 wrote:
JoseMujica wrote:
shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?

imaš raznih gps aplikacija za mobitel oruxmaps, strava, wikiloc itd. skineš track sa Planinarenje.ba ili staze i bogaze, ubaciš u mobitel i piči :)
Znam to, hvala, ali vise volim drustvo i pricu! I mislio sam od proljeca a za ovu godinu znam da sam zakasnio!

nisam baš mislio sam samcat :D nego sa svojom rajom
User avatar
jasko_ba
Posts: 7804
Joined: 13/11/2006 17:47

#888 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by jasko_ba »

Proposition Joe wrote:Najbolje solo, to i jeste svrha, pobjeci od ljudi i price, uzivati u tisini... :thumbup:
Dok ne istrci vuk ispred tebe na 100 metara, ili krdo divljih svinja pa se onako gledate i cekate sta dalje. Jednom probao i nikad vise. Bar 3 osobe i miran. :mrgreen:
User avatar
edo82
Posts: 124
Joined: 28/04/2010 07:43

#889 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by edo82 »

shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?
Ima sad Avantur turu iz Umoljana, ali ne za Lukomir, nego za Krvavac...pogledaj na facebooku.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#890 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote:
shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?

imaš raznih gps aplikacija za mobitel oruxmaps, strava, wikiloc itd. skineš track sa Planinarenje.ba ili staze i bogaze, ubaciš u mobitel i piči :)
Ovaj "instant pristup" planinarenju je OK ali uz OBAVEZNO informisanje o dužini trajanja ture, terenu na koji se ide, orjentacijskim teškoćama i sl.
Na ovoj konkretnoj turi zna biti problem prelazak Peračkog potoka u proljeće (buk vode) i onaj odron prije Lukomira, gdje je voda provalila stazu.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#891 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:
JoseMujica wrote:
shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?

imaš raznih gps aplikacija za mobitel oruxmaps, strava, wikiloc itd. skineš track sa Planinarenje.ba ili staze i bogaze, ubaciš u mobitel i piči :)
Ovaj "instant pristup" planinarenju je OK ali uz OBAVEZNO informisanje o dužini trajanja ture, terenu na koji se ide, orjentacijskim teškoćama i sl.
Na ovoj konkretnoj turi zna biti problem prelazak Peračkog potoka u proljeće (buk vode) i onaj odron prije Lukomira, gdje je voda provalila stazu.

ma jok buraz nego mi .....hoćemo li-hajmo i udri :D
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#892 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hairlija_sa »

Pozdrav, da li neko zna gdje se moze kupiti ruksak za nosenje beba?
Naravno ako neko ima da posudi pa da se isproba prije kupovine bilo bi super. Takodjer da li neko ima iskustva sa ovime?


Image
Proposition Joe
Posts: 285
Joined: 10/03/2012 09:26

#893 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Proposition Joe »

Ima li iko frisku info o stanju puta prema Prokoskom? Naisla ideja da se ide na Vranicu sutra, medjutim nisam siguran koliko je put adekvatan za malo auto?
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#894 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Proposition Joe wrote:Ima li iko frisku info o stanju puta prema Prokoskom? Naisla ideja da se ide na Vranicu sutra, medjutim nisam siguran koliko je put adekvatan za malo auto?
i kakav je put? :)
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#895 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Forsaken »

shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?
Avantur organizuje turu u subotu za Lukomir. Ne preporucujem sami da idete ako niste isli, put preko Obalja nije bas jednostavan, posebno silazak u Lukomir.
baja wrote:
Proposition Joe wrote:Ima li iko frisku info o stanju puta prema Prokoskom? Naisla ideja da se ide na Vranicu sutra, medjutim nisam siguran koliko je put adekvatan za malo auto?
i kakav je put? :)
Put nije pogodan za malo auto. Da se razumijemo, moze se proci malim autom do gore, ali cete vjerovatno nakon toga morati na popravku :) Dzip ili kombi moja preporuka.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#896 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by shake69 »

Forsaken wrote:
shake69 wrote:Sta je s ovim turama za Lukomir, negdje iz Umoljana, nema veze gdje? Moze li se ''prisloniti'' nekoj grupi posto bi nas bilo samo dvoje a nismo nikad isli?
Avantur organizuje turu u subotu za Lukomir. Ne preporucujem sami da idete ako niste isli, put preko Obalja nije bas jednostavan, posebno silazak u Lukomir.
baja wrote:
Proposition Joe wrote:Ima li iko frisku info o stanju puta prema Prokoskom? Naisla ideja da se ide na Vranicu sutra, medjutim nisam siguran koliko je put adekvatan za malo auto?
i kakav je put? :)
Put nije pogodan za malo auto. Da se razumijemo, moze se proci malim autom do gore, ali cete vjerovatno nakon toga morati na popravku :) Dzip ili kombi moja preporuka.
Hvala. Koliko kosta ta tura za Lukomir u organizaciji ''Avantura''?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#897 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by perfect_guy »

shake69 wrote: Hvala. Koliko kosta ta tura za Lukomir u organizaciji ''Avantura''?
https://www.facebook.com/events/137375036807220/
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#898 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Nabavio sam polovni padobran za ono spustanje niz planinu pa se pripremam za prvo spustanje. Zanima me da li je ko letio sa Hranisave niz Djevojacke stijene, gledao sam sa Opservatorije ali jos nisam cuo da je neko letio sa Hranisave. Gledam malo topografske karte, Sa vrha Hranisave ima negdje oko 1000 m razlike u visini do prvog putaispod stijena, pa me zanima ima li ko ideju koliko je to zracne linije? Ako neko zna nek sta napise, mozda budem prvi koji ce letiti sa Djevojackih stijena. Ne bojte se necu odma na prvo letenje ali malo dok uvjezbam.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#899 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

:) pola planinara ovde leti :D
To ti je sve šuma, nećeš sletit prije Pazarića niĐe...Vidi ti s nekim ko ima klub (Zenuni vako nešto), da te ne ponese van Kantona :run:
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#900 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by NoriDeNoir »

Ja sam dosta aktivan ali imam problema pri pronalasku suplaninara i dosta tura i otakzem radi toga sto me ljudi izlevate a sam necu da idem.

Pa me interesuje da li negdje na netu ima mjesto gdje se malo iskusniji (oni koji samostalno mogu i imaju iskustva u odlasku u planine) okupljaju i organizuju. Na facebooku ne mogu da nadjem takvu stranicu osim ovih sto vode ture za pare. Nemam nista protiv toga ali mi to ne treba....

Ja bi se vrlo rado pridruzio grupam ali ne mogu da ih nadjem.

Planinarska drustva mi nisu od koristi jer organizuju ture ili koje me ne zanimaju ili ne mogu na njih ici i to se sve vrlo rijetko organizuje.
Post Reply