Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#851 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

JaneEyre wrote: Također dosta povoljne planinarske opreme ima po second hand shopovima, pa i hlača...i naravno PIK.ba :)
Nemam više volje da ih tražim, poslušat ću Mujicu, i tako ide ljeto ... :oops:
User avatar
edo82
Posts: 124
Joined: 28/04/2010 07:43

#852 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by edo82 »

hali gali halid wrote:Htio bih ove godine da se malo aktiviram što se tiče planinarenja, a nemam baš iskustva s tim. Šta mi kao početniku treba, da li da se učlanim u neko PD, i koje je dobro? I ostali savjeti naravno.
Ja sam hodao sa PD Energoinvest i PD Visočica i jako sam zadovoljan sa rajom u tim društvima. Osim toga pogledaj i PD Željezničar ili Avantur. naravno ima još dobrih, ali ja nekeko "pratim" ova, pa uletim kada nađem neku turu koja mi odgovoara.
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#853 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hali gali halid »

Hvala na savjetima, u suštini ne moram biti član društva, samo pratim kada ko šta organizuje i priključim se turi koja mi odgovara. Odjeća, oprema? Neka osnovna za početak? Ruksak, gojzerice, gdje odjeću nabaviti, i kakvu? Ono u Intersportu je skupo baš. Second hand, pik?
Na kojim stranicama na fb pratiti ture koje se organizuju?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#854 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

hali gali halid wrote:Hvala na savjetima, u suštini ne moram biti član društva, samo pratim kada ko šta organizuje i priključim se turi koja mi odgovara. Odjeća, oprema? Neka osnovna za početak? Ruksak, gojzerice, gdje odjeću nabaviti, i kakvu? Ono u Intersportu je skupo baš. Second hand, pik?
Na kojim stranicama na fb pratiti ture koje se organizuju?

glede društava na fb su aktivna i imaju stalne aktivnosti:

Energoinvest, Željezničar, Igman-Vratnik, HPD Bjelašnica, Pazarić, izleti.ba ili Haris Bašić, Avantur ili Muamer Drugovac, Visočica, Udruženje planinara Federacije, udruženje Stopa ili Adis Čingić, nahla, Konjuh-Tuzla, Trebević, Bobovac-Kakanj, Vedro-Zenica, Bitovnja-Kreševo, Vranica-Fojnica, HPD Prenj-Mostar, Prenj-Glogošnica 1979 itd.

npr. najredovniji što se tiče organizovanih tura su Haris Bašić (izleti.ba), Muamer (Avantur) i Adis (Stopa) koji se ovim bave kao osnovnom životnom djelatnošću, tj. žive od toga, pa samim tim rijetko fule neki vikend a da nemaju barem jedne ture...a od njih meni najnagodniji za hodati je Haris

što se tiče opreme sad je moderna oprema od ovih plastičnih materijala koji su lagani, brzo se suše i drže toplotu, no oni stari planinari i dan danas hodaju u pamučnim košuljama i samtanim tolama, tako da tu nema pravila nego se opremi sa onim šta tebi paše i godi.....ljudi su različiti neko se ne znoji neko znoji, neko presvlači svako malo neko nikako...možeš se solidno i jeftino opremiti na PIK-u, Penny plusu, po second handovima i pijaci.....meni se sasvim solidnom pokazala ova njemačka Crivit oprema koja je veoma jeftina (npr. najskuplje su im softshell jakne koje kostaju 40-50KM, a pantalone možeš naći do 30 KM)... i jedan savjet, pošto ne znam kojih si godina i kakvog zdravlja, ali preporučujem da obavezno nabaviš štapove za hodanje radi čuvanja koljena...imaš ih u penny plusu i na pijaci na Grbavici 2 komada 20KM...intersport će te odrati na njima a isti klinac

ruksaka ima na autopijaci raznih vrsta i raznih veličina...savjet je da se ne zalijećeš i kupuješ nešto ogromno, već max do 30l, što je optimalna veličina za dnevnih tura

po meni najbitniji dio opreme je obuća...sad se prave namjenski modeli za različite uslove pa je stvarno teško naći jedne za svako vrijeme...ja npr imam troje u upotrebi koje rotiram u zavisnosti od terena i vremenskih uslova...ako su ti zdrave noge i tene ljeti mogu poslužiti :D
Last edited by JoseMujica on 28/04/2016 14:01, edited 1 time in total.
User avatar
edo82
Posts: 124
Joined: 28/04/2010 07:43

#855 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by edo82 »

Ove Civit opreme imu u Lidlu (mislim da ima i u Penny, ali je manji izbor). Ako budeš negdje vani išao obavezno svrati do Lidla. Takođe se vani po ovim outletima može naći dosta povoljna oprema. Pogotovo se ovo odnosi na gojze, obzirom da njih ne treba uzimati svakakve. Ja sam npr. u Milano našao karabinjere po 5-6 eura, a kod nas su takvi od 25-50 KM. Vani je dosta veći izbor, a i pristupačnije cijene.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#856 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

edo82 wrote:Ove Civit opreme imu u Lidlu (mislim da ima i u Penny, ali je manji izbor). Ako budeš negdje vani išao obavezno svrati do Lidla. Takođe se vani po ovim outletima može naći dosta povoljna oprema. Pogotovo se ovo odnosi na gojze, obzirom da njih ne treba uzimati svakakve. Ja sam npr. u Milano našao karabinjere po 5-6 eura, a kod nas su takvi od 25-50 KM. Vani je dosta veći izbor, a i pristupačnije cijene.
Ja ako izađem vani više me niko ne vrati ... :lol: :lol: :lol:
User avatar
edo82
Posts: 124
Joined: 28/04/2010 07:43

#857 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by edo82 »

Ramzess Veliki wrote:
edo82 wrote:Ove Civit opreme imu u Lidlu (mislim da ima i u Penny, ali je manji izbor). Ako budeš negdje vani išao obavezno svrati do Lidla. Takođe se vani po ovim outletima može naći dosta povoljna oprema. Pogotovo se ovo odnosi na gojze, obzirom da njih ne treba uzimati svakakve. Ja sam npr. u Milano našao karabinjere po 5-6 eura, a kod nas su takvi od 25-50 KM. Vani je dosta veći izbor, a i pristupačnije cijene.
Ja ako izađem vani više me niko ne vrati ... :lol: :lol: :lol:
Ima i ta mjesta...
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#858 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hali gali halid »

A šta ima u Pennyu od opreme? Je li ima odjeće? Hlače recimo? I gdje uzeti gojzerice? Planika? Alpina? Ne mogu kupovati gojze za svaku priliku, imaju li jedne, a da su all around :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#859 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

u Peniju je bilo ženskih tola kad sam zadnji put gledao

glede cipela tu ti fakat nema pravila jer sve zavisi kakva je kome noga i kako hoda....ljudi se nako kunu u Planiku i Alpinu, neko u North Face, neko u Salewu
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#860 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Posto idem koju sedmicu u Sloveniju ,zamolio bi iskusne planinare da mi daju savjet za osiguranje prilikom planinarenja uz ferate?
Od kojeg proizvodjaca su najbolji pojasevi i one sigurnosne zamke- kako se vec zovu i koje su najsigurnije, jer ovo sto gledam na internetu je sve nesto tanko i siveno, pa razmisljam bolje nesto svezati od uzeta kao neku sjedaljku itd.
Eto ako neko ima iskustva nek nesto napise
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#861 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Imal koga za savjet, putujem u pijetak, ipak mislim da je to kod nas jeftinije.
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#862 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by triton »

petzl, mammut, black diamond

idi na neki planinarski forum tipa: http://www.zone-2000.net/forum/index.php

nesto se moze naci u sarajevu i mostaru, al iglusport u splitu je neuporedivo opremljeniji robom

sretno
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#863 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Onda cu kupiti u Sloveniji. Hvala
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#864 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by The BEN10 »

Hoda li se kuda narode? :)
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#865 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

nikad se nije ni prestajalo, samo se manje piše ovde :D
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#866 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by The BEN10 »

baja wrote:nikad se nije ni prestajalo, samo se manje piše ovde :D
:thumbup:
Btw, jel moguće da si na ovom forumu od 2002!?!? :shock:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#867 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Slabo forumam, vise hodam ;)
Ev jedna s Bukvovika prema Sara'jvu, Subota prije kiše
Image
User avatar
jasko_ba
Posts: 7807
Joined: 13/11/2006 17:47

#868 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by jasko_ba »

Pored pika, gdje se moze kupiti kvalitetan dvogled? Imao davno prije, ali se zagubilo negdje nazalost, a ljepota je isti imati kad si na vrhu.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#869 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ciza_bliza »

Ko želi pročitati nešto, besplatni download magazina, za ovu temu preporučujem ovaj broj http://www.mojaplaneta.net/moja-planeta-40-01-2014/
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#870 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

ciza_bliza wrote:Ko želi pročitati nešto, besplatni download magazina, za ovu temu preporučujem ovaj broj http://www.mojaplaneta.net/moja-planeta-40-01-2014/
kad si več ovo zalijepio kako se zove onaj časopi o prirodi čini mi se da su iz jajce? bio je intersantan i mogao se čitati preko interenta ali evo zaboravi kako se zove
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#871 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by perfect_guy »

El_comadante wrote:
ciza_bliza wrote:Ko želi pročitati nešto, besplatni download magazina, za ovu temu preporučujem ovaj broj http://www.mojaplaneta.net/moja-planeta-40-01-2014/
kad si več ovo zalijepio kako se zove onaj časopi o prirodi čini mi se da su iz jajce? bio je intersantan i mogao se čitati preko interenta ali evo zaboravi kako se zove
http://www.moja-avantura.ba/
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#872 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

jasko_ba wrote:Pored pika, gdje se moze kupiti kvalitetan dvogled? Imao davno prije, ali se zagubilo negdje nazalost, a ljepota je isti imati kad si na vrhu.

gearbest.com i slične stranice.....imaš kod kiineza dvogleda od zadnjeg fuša do da ti pamet stane
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#873 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

JoseMujica wrote:
jasko_ba wrote:Pored pika, gdje se moze kupiti kvalitetan dvogled? Imao davno prije, ali se zagubilo negdje nazalost, a ljepota je isti imati kad si na vrhu.

gearbest.com i slične stranice.....imaš kod kiineza dvogleda od zadnjeg fuša do da ti pamet stane
ps

što se tiče ove alpinističke opreme i opreme za osiguranje...eno vam češki Singing Rock u Mercur centru na otoci....teško da ćete igdje naći jefitinije a kvalitetnije
El_comadante
Posts: 7947
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#874 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

perfect_guy wrote:
El_comadante wrote:
ciza_bliza wrote:Ko želi pročitati nešto, besplatni download magazina, za ovu temu preporučujem ovaj broj http://www.mojaplaneta.net/moja-planeta-40-01-2014/
kad si več ovo zalijepio kako se zove onaj časopi o prirodi čini mi se da su iz jajce? bio je intersantan i mogao se čitati preko interenta ali evo zaboravi kako se zove
http://www.moja-avantura.ba/
hvala. pročitao sam prva 3 broja ali pošto izazi jednom u 4-5 mjeseci zaboravi kako se ono zove
User avatar
JaneEyre
Posts: 265
Joined: 20/02/2008 21:32

#875 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JaneEyre »

JoseMujica wrote:
hali gali halid wrote:Hvala na savjetima, u suštini ne moram biti član društva, samo pratim kada ko šta organizuje i priključim se turi koja mi odgovara. Odjeća, oprema? Neka osnovna za početak? Ruksak, gojzerice, gdje odjeću nabaviti, i kakvu? Ono u Intersportu je skupo baš. Second hand, pik?
Na kojim stranicama na fb pratiti ture koje se organizuju?

glede društava na fb su aktivna i imaju stalne aktivnosti:

Energoinvest, Željezničar, Igman-Vratnik, HPD Bjelašnica, Pazarić, izleti.ba ili Haris Bašić, Avantur ili Muamer Drugovac, Visočica, Udruženje planinara Federacije, udruženje Stopa ili Adis Čingić, nahla, Konjuh-Tuzla, Trebević, Bobovac-Kakanj, Vedro-Zenica, Bitovnja-Kreševo, Vranica-Fojnica, HPD Prenj-Mostar, Prenj-Glogošnica 1979 itd.

npr. najredovniji što se tiče organizovanih tura su Haris Bašić (izleti.ba), Muamer (Avantur) i Adis (Stopa) koji se ovim bave kao osnovnom životnom djelatnošću, tj. žive od toga, pa samim tim rijetko fule neki vikend a da nemaju barem jedne ture...a od njih meni najnagodniji za hodati je Haris

što se tiče opreme sad je moderna oprema od ovih plastičnih materijala koji su lagani, brzo se suše i drže toplotu, no oni stari planinari i dan danas hodaju u pamučnim košuljama i samtanim tolama, tako da tu nema pravila nego se opremi sa onim šta tebi paše i godi.....ljudi su različiti neko se ne znoji neko znoji, neko presvlači svako malo neko nikako...možeš se solidno i jeftino opremiti na PIK-u, Penny plusu, po second handovima i pijaci.....meni se sasvim solidnom pokazala ova njemačka Crivit oprema koja je veoma jeftina (npr. najskuplje su im softshell jakne koje kostaju 40-50KM, a pantalone možeš naći do 30 KM)... i jedan savjet, pošto ne znam kojih si godina i kakvog zdravlja, ali preporučujem da obavezno nabaviš štapove za hodanje radi čuvanja koljena...imaš ih u penny plusu i na pijaci na Grbavici 2 komada 20KM...intersport će te odrati na njima a isti klinac

ruksaka ima na autopijaci raznih vrsta i raznih veličina...savjet je da se ne zalijećeš i kupuješ nešto ogromno, već max do 30l, što je optimalna veličina za dnevnih tura

po meni najbitniji dio opreme je obuća...sad se prave namjenski modeli za različite uslove pa je stvarno teško naći jedne za svako vrijeme...ja npr imam troje u upotrebi koje rotiram u zavisnosti od terena i vremenskih uslova...ako su ti zdrave noge i tene ljeti mogu poslužiti :D
Ja samo što se tiče organiziranih tura ne bih preporučila Harisa (izleti.ba), a više puta sam išla s njim na ture, pa znam o čemu pričam. Pitanje je dana kad će neko stradati njegovim turama.
Post Reply