Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1601 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

SmokingMan wrote:Pa ko kaže da ga treba pretrpavati,dodatni prostor je poželjan,nikada se ne zna za sve šta..... :D

Koljena se troše svakako,sa ili bez štapova,blaži ili veći uspon.... :thumbup:
eeeee druže ljudska priroda je takva da samo gleda đe će utrpat šta :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1602 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

JoseMujica wrote:
SmokingMan wrote:Pa ko kaže da ga treba pretrpavati,dodatni prostor je poželjan,nikada se ne zna za sve šta..... :D

Koljena se troše svakako,sa ili bez štapova,blaži ili veći uspon.... :thumbup:
eeeee druže ljudska priroda je takva da samo gleda đe će utrpat šta :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma desi se uvijek nedaj Bože da nekome zatreba prostora,vala ovo pralnianrenje je tako nepredvidivo.Neki dan sam bio u tolikoj euforiji i očaju od kotlinske vreline da sam zaoravio na krplje i razne bizarne insekte i da trreba obući nešto duže,i šta ti bude kada odeš u bermudama. :D

Nosio sam mali ruksak od 20 l i skontao sam da mi je bio premal da sve ponesem što sam namjeravao.Drugi put ide ovaj "standardni" za zadovoljavanje svih potreba... :D :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1603 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

JaneEyre wrote:
štapove obavezno, pa makar i skupljene pa ih zakačit za ruksak. Dobro dođu u slučaju nepredviđenog umora, ili ne daj bože kakve blaže povrede, uganuća i sl.
Onda ti je isto tako jednako važno,ako ne i važnije navući kompresijske čarape. :thumbup:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1604 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by dobar osjecaj »

JoseMujica wrote: ko hoće koljena da čuva štapovi itekako valjaju, a ruksak od 45L je prevelik za dnevne ture ....samo će ga čoek pretrpat bespotrebnim stvarima
Meni nikad ništa nije nedostajalo za dnevne ture s jako funkcionalnim od 28 l. Stapovi uvijek sa mnom.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#1605 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Namce »

dobar osjecaj wrote:
JoseMujica wrote: ko hoće koljena da čuva štapovi itekako valjaju, a ruksak od 45L je prevelik za dnevne ture ....samo će ga čoek pretrpat bespotrebnim stvarima
Meni nikad ništa nije nedostajalo za dnevne ture s jako funkcionalnim od 28 l. Stapovi uvijek sa mnom.
Ni meni nikad nije nista nedostajalo, pogotovo kad nas ide više, uvijek se ogrebem za nešto ako eventualno zafali :D
I ja sam navikao mozak na štapove i sad bez njih nikako, što ti je navika.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#1606 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Namce »

adda_sa wrote:Image
ako neko od forumasa ide da mi se javi na pp, da udruzimo snage... :D
Ide i PD Visočica u nedjelju na tresku na vrh Barice, pa maši mi sa Male Ćabe na Barice :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1607 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Pa ionako je ljepsa tura Rakitnica - Mala Caba - Barice - Rakitnica, napraviš da bude kružna tura, i ne znam što se ovi iz Avantura vraćaju istim putem kad ne moraš, a dodješ na početnu tačku.
Last edited by _Reds_ on 16/08/2019 08:35, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1608 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1609 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Pocinjem kondicione za Mount Kinabalu … 4.095 metara nadmorske visine. :D
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Dozvoljena kvota je 180 penjaca dnevno, penje se dva dana. :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1610 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

_Reds_ wrote:Pa ionako je ljepsa tura Rakitnica - Mala Caba - Barice - Rakitnica, napraviš da bude kružna tura, i ne znam što se ovi iz Avantura vraćaju istim putem kad ne moraš, a dodješ na početnu tačku.
još puno raje ne smije da ide tim pravcem preko Đevigrada i Opaljenog kuka....ratna zona :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1611 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Ramzess Veliki wrote:Pocinjem kondicione za Mount Kinabalu … 4.095 metara nadmorske visine. :D
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Dozvoljena kvota je 180 penjaca dnevno, penje se dva dana. :D
:thumbup:

Poizitivno ti zavidim... :bih:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1612 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

SmokingMan wrote:
Ramzess Veliki wrote:Pocinjem kondicione za Mount Kinabalu … 4.095 metara nadmorske visine. :D

Dozvoljena kvota je 180 penjaca dnevno, penje se dva dana. :D
:thumbup:

Poizitivno ti zavidim... :bih:
:mrgreen:

Jos nisam svu opremu spakovao, plan mi je da se popnem do oktobra jer u novembru pocinje sezona monsuna I onda nema penjanja do marta.
Mislio sam se penjati u Adidaskama Treckericama, ali se dzon opasno kliza na mokrom … :shock: Moracu naci druge …
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1613 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Ramzess Veliki wrote:
SmokingMan wrote:
Ramzess Veliki wrote:Pocinjem kondicione za Mount Kinabalu … 4.095 metara nadmorske visine. :D

Dozvoljena kvota je 180 penjaca dnevno, penje se dva dana. :D
:thumbup:

Poizitivno ti zavidim... :bih:
:mrgreen:

Jos nisam svu opremu spakovao, plan mi je da se popnem do oktobra jer u novembru pocinje sezona monsuna I onda nema penjanja do marta.
Mislio sam se penjati u Adidaskama Treckericama, ali se dzon opasno kliza na mokrom … :shock: Moracu naci druge …
Heben monsu kada zapadaju kishe,ljudi koji nisu doživjel tko nevrijeme lično ne znaju kakav je belaj...Pa Ramo,možel kako ranije. :D

I nemoj slučajno da nam zaboravish slikati ljepote.... :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih:
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1615 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

JoseMujica wrote:
_Reds_ wrote:Pa ionako je ljepsa tura Rakitnica - Mala Caba - Barice - Rakitnica, napraviš da bude kružna tura, i ne znam što se ovi iz Avantura vraćaju istim putem kad ne moraš, a dodješ na početnu tačku.
još puno raje ne smije da ide tim pravcem preko Đevigrada i Opaljenog kuka....ratna zona :D
Ma ta zona nije opasna uopće, a prelijepa je.

Ima označena staza, pregažena na stotine puta, imate i gps trackove.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1616 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

_Reds_ wrote:
JoseMujica wrote:
_Reds_ wrote:Pa ionako je ljepsa tura Rakitnica - Mala Caba - Barice - Rakitnica, napraviš da bude kružna tura, i ne znam što se ovi iz Avantura vraćaju istim putem kad ne moraš, a dodješ na početnu tačku.
još puno raje ne smije da ide tim pravcem preko Đevigrada i Opaljenog kuka....ratna zona :D
Ma ta zona nije opasna uopće, a prelijepa je.

Ima označena staza, pregažena na stotine puta, imate i gps trackove.
PO MAC minskim mapama Ćaba i Đevigrad su u opasnoj zoni a Barice ne. Greben je isto sumnjiv do opaljenog kuka.
Gore se hoda isključivo na vlastitu odgvornost a zahvalnost dugujemo volonterima koji su poodavno izmarkirali staze po treski.
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1617 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Ne kazem da nema sta zaostalo gdje, ali staze su utabane, i pregaze ko zna koliko puta, par ova staza od Cabe do Barica, tako da mi je bezveze ovo plasenje ljudi.

Ratna zona je i Hojta, Proskok, Igman, Bijela Lijeska, u biti sve okolo.

usotalom evo:

https://planinarenje.ba/gps-tracks/206- ... -23-9-2018
https://planinarenje.ba/gps-tracks/206- ... -djevigrad
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1618 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

_Reds_ wrote:Ne kazem da nema sta zaostalo gdje, ali staze su utabane, i pregaze ko zna koliko puta, par ova staza od Cabe do Barica, tako da mi je bezveze ovo plasenje ljudi.

Ratna zona je i Hojta, Proskok, Igman, Bijela Lijeska, u biti sve okolo.

usotalom evo:

https://planinarenje.ba/gps-tracks/206- ... -23-9-2018
https://planinarenje.ba/gps-tracks/206- ... -djevigrad
Nema tu plašenja, to je realno stanje. To što je neko stavio trek, koji sam i ja prošao više puta, ne daje nikakvu sigurnost.

Sam vrh Ćaba ili Đokin toranj, je ratna zona itakako bila u ratu!

i da dodam: na linku koji si postavio autor se crvenim slovima ogradio po ovom pitanju.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1619 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:
_Reds_ wrote:Ne kazem da nema sta zaostalo gdje, ali staze su utabane, i pregaze ko zna koliko puta, par ova staza od Cabe do Barica, tako da mi je bezveze ovo plasenje ljudi.

Ratna zona je i Hojta, Proskok, Igman, Bijela Lijeska, u biti sve okolo.

usotalom evo:

https://planinarenje.ba/gps-tracks/206- ... -23-9-2018
https://planinarenje.ba/gps-tracks/206- ... -djevigrad
Nema tu plašenja, to je realno stanje. To što je neko stavio trek, koji sam i ja prošao više puta, ne daje nikakvu sigurnost.

Sam vrh Ćaba ili Đokin toranj, je ratna zona itakako bila u ratu!

i da dodam: na linku koji si postavio autor se crvenim slovima ogradio po ovom pitanju.
tačno tako...ja sam prošle godine prvi put išao ovu rutu i kome god sam, prije toga spominjao od planinara svi mi lupe neku priču isto kao da je to neprohodno i da ti treba dan čitav da to pređeš i non stop sam odlagao taj djir. Na kraju odemo nas trojica i pređemo u sekundi, nije težak teren, ima dobrim dijelom marka, negdje se i prekida, a dole ispod Barica kad kreneš na Poljice nema uopće marke (mislim ima al bi morao ići prema Ogorjelom kuku pa se vraćati) a mi smo tu kratili i pravili piramide i kačili kese na kleku da ima raja neku orjentaciju
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1620 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Ja nisam rekao da nije bila ratna zona, jeste. I ćaba i Đevigrad i nešto malo lijevo od Đevograda prema Baricama, dalje nije bilo linija.

Ali da mina u tom području ima, niko ih nikada nije našao, niti postoje bilo kakvi zapisi da istih ima. Granata, i ostatak od granata, gelera, ima.

Ratna zona je bila 2/3 BiH.

Dio koji se zove Surdupi za Treskavici, se sa velikom vjerovatnom pretpostavlja da je miniran.

NA ovom dijelu prema Baricama lično sreo bar puta na desetine ljudi koji beru brusnicu i borovnicu.

@Mujica, hvala na marki trakom, korisna je baš, nisam morao paliti track prošle godine nekad, na dijelu kada se skušta sa Barica do onih sempentina. Ja sam kontao ponijeti ove godine sprej, pa malo neke marke popravnim.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1621 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

išli smo to prije mjesec dva opet pa popravljali i kačili crvene trakice i kese na kleku
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1622 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Baravo JoseMujica Hemuli..,.. :D :thumbup:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1623 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

a dole kad se siđe na Poljice ima marka koja ide lijevo i vrlo brzo nestaje. Dole na livadi se vidi spomenik (spomen ploča), najlakše je sići do njega i onda od njega prema šumi vodi put kojim se silazi na Balotine vode.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1624 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

_Reds_ wrote:Ja nisam rekao da nije bila ratna zona, jeste. I ćaba i Đevigrad i nešto malo lijevo od Đevograda prema Baricama, dalje nije bilo linija.

Ali da mina u tom području ima, niko ih nikada nije našao, niti postoje bilo kakvi zapisi da istih ima. Granata, i ostatak od granata, gelera, ima.

Ratna zona je bila 2/3 BiH.

Dio koji se zove Surdupi za Treskavici, se sa velikom vjerovatnom pretpostavlja da je miniran.

NA ovom dijelu prema Baricama lično sreo bar puta na desetine ljudi koji beru brusnicu i borovnicu.

@Mujica, hvala na marki trakom, korisna je baš, nisam morao paliti track prošle godine nekad, na dijelu kada se skušta sa Barica do onih sempentina. Ja sam kontao ponijeti ove godine sprej, pa malo neke marke popravnim.
30.8.2018 MAC (FU CZ) uklonio sa staze koja se spominje
evo link ako radi vidi se caba u pozadini

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... uE&theater
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1625 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

JoseMujica wrote:išli smo to prije mjesec dva opet pa popravljali i kačili crvene trakice i kese na kleku
Nazalost, ili vjetar ili neko je skoro sve potrgao.

Bez GPS tracka je opasno ici, obzirom da ljudi ne idu baš često i zaraslo je baš.
Post Reply