Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1551 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

@she+ auf ovo je fkt realan problem, sa četnicima nisi nikad načisto. Nikad nisam imao problema ali ne bih volio po mraku tamo bauljati :bih:
Kazu neka raja su imala bliske susrete na orlovackom jezeru ali opet sve zavrsi na verbalnom zlostavljanju, tj slusanju cetnickih gangi u satoru
Sretno i samo treba gariti, pa đegod...uzivaj!

Jose, imam ja radio stanicu ali nemas nista od nje u planini vecinom osim komunikacije sa svojom ekipom u uzem prostoru (par kilometara) ...ako zelis nekog obavijestiti to iskljucivo sa vecom (namjenskom) antenom i (ili preko releja ) do drugog radio amatera.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1552 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

she+ wrote:znači prećerujem :mrgreen:

a ne idem na sjeverni pol, već u okolicu Kalinovika :mrgreen:

mada bi me tamo neke druge stvari trebale više zabrinjavati.. https://gdb-rferl-org.cdn.ampproject.or ... h608_s.jpg

@baja, oki, kontam, nisam rekla da neću uzimati, samo ne još, trebam skontati šta sve ima, šta mi treba, gdje ću najjeftinije proći i to sve..
ja ti kažem iz iskustva da ne završiš sa punom kućom raznih dziza koje ne koristiš ....uči na tuđim greškama :D

+++++

@baja, zato sam i spomenuo ove od barem 50tak usd koje koriste releje i možeš ih programirati

imam i ja one obične od 10usd koje su za one-to-one i dometa par kilometara
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1553 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote:
@baja, zato sam i spomenuo ove od barem 50tak usd koje koriste releje i možeš ih programirati

imam i ja one obične od 10usd koje su za one-to-one i dometa par kilometara
takvu imam programabilnu (40$) i vise bih se oslonio na telefon u slucaju potrebe nego dozvati nekog radio stanicom
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1554 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Baofeng UV5R

50tak KM.

Odlična za te novce.
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1555 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

Zdravo,

Planiram ići na Veliku kapu na Prenj (do sada smo sve penjali iz Konjicke Bijele - preko Jezerceta), ali mi je zao auto drndati po onom makadamu. Interesuje me, znate li nekoga ko ima terenca da nas izvuce iz Konjicke Bijele gore do Rapti, te koliko bi to kostalo :)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1556 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:
JoseMujica wrote:
@baja, zato sam i spomenuo ove od barem 50tak usd koje koriste releje i možeš ih programirati

imam i ja one obične od 10usd koje su za one-to-one i dometa par kilometara
takvu imam programabilnu (40$) i vise bih se oslonio na telefon u slucaju potrebe nego dozvati nekog radio stanicom
ubio si u she+ zadnju nadu :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1557 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

hamush wrote:Zdravo,

Planiram ići na Veliku kapu na Prenj (do sada smo sve penjali iz Konjicke Bijele - preko Jezerceta), ali mi je zao auto drndati po onom makadamu. Interesuje me, znate li nekoga ko ima terenca da nas izvuce iz Konjicke Bijele gore do Rapti, te koliko bi to kostalo :)
Edin Ribić 061 910 069 al ne znam koliko će te oderat :D

bio sam u subotu gore, malim autom izašli al čini mi se da je trenutno bolji put do Crnog polja nego do Rapti
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1558 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

JoseMujica wrote:
hamush wrote:al čini mi se da je trenutno bolji put do Crnog polja nego do Rapti
E ako je put do Crnog Polja bolji, onda mrka kapa :)
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1559 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

hamush wrote:Zdravo,

Planiram ići na Veliku kapu na Prenj (do sada smo sve penjali iz Konjicke Bijele - preko Jezerceta), ali mi je zao auto drndati po onom makadamu. Interesuje me, znate li nekoga ko ima terenca da nas izvuce iz Konjicke Bijele gore do Rapti, te koliko bi to kostalo :)
A možeš i pitati na PD Borasnica. Ima ih na fejsbuku
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1560 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

baja wrote:@she+ auf ovo je fkt realan problem, sa četnicima nisi nikad načisto. Nikad nisam imao problema ali ne bih volio po mraku tamo bauljati :bih:
Kazu neka raja su imala bliske susrete na orlovackom jezeru ali opet sve zavrsi na verbalnom zlostavljanju, tj slusanju cetnickih gangi u satoru
Sretno i samo treba gariti, pa đegod...uzivaj!

Jose, imam ja radio stanicu ali nemas nista od nje u planini vecinom osim komunikacije sa svojom ekipom u uzem prostoru (par kilometara) ...ako zelis nekog obavijestiti to iskljucivo sa vecom (namjenskom) antenom i (ili preko releja ) do drugog radio amatera.
Cetnicki omladinci uživaju doći na Orlovacko, autima isključivo, i pustati muziku. I to je sve. Ne planinare oni, nije njima do toga. Slobodno hodaj gdje hoćeš
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1561 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by anchor85 »

she+ wrote:znači prećerujem :mrgreen:

a ne idem na sjeverni pol, već u okolicu Kalinovika :mrgreen:

mada bi me tamo neke druge stvari trebale više zabrinjavati.. https://gdb-rferl-org.cdn.ampproject.or ... h608_s.jpg

@baja, oki, kontam, nisam rekla da neću uzimati, samo ne još, trebam skontati šta sve ima, šta mi treba, gdje ću najjeftinije proći i to sve..
E, fkt nemoj pretjerivati sa opremom. Mislim, super su te džidže, ali nisu baš prijeko neophodne. Ono što ti jeste neophodno je: prva pomoć, astro folija, presvlaka, čeona lampa + rezervne baterije (a može i neka druga lampa, samo da radi), powerbank, nož, hrana (ja nosim npr. dvije konzerve ribe/paštete, nešto hljeba i suho voće), voda. Na mob sam skinula app Routes koja sasvim fino radi. Kada hodaš obavezno obraćaj pažnju na signal i pokušaj da zapamtiš (ili obilježi na gps tracku) lokaciju gdje si ga imala pa u slučaju da trebaš zvati znaš gdje da se eventualno vratiš. Na Bjelašnici i Igmanu ja nisam nikad imala problem sa signalom, a na Zelengori ako ga uhvatiš premija :D I u slučaju da nešto krene naopako, slijediti upute koje dobiješ, poželjno ostati na mjestu odakle zoveš, ne kretati se.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1562 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by anchor85 »

coek wrote:
baja wrote:@she+ auf ovo je fkt realan problem, sa četnicima nisi nikad načisto. Nikad nisam imao problema ali ne bih volio po mraku tamo bauljati :bih:
Kazu neka raja su imala bliske susrete na orlovackom jezeru ali opet sve zavrsi na verbalnom zlostavljanju, tj slusanju cetnickih gangi u satoru
Sretno i samo treba gariti, pa đegod...uzivaj!

Jose, imam ja radio stanicu ali nemas nista od nje u planini vecinom osim komunikacije sa svojom ekipom u uzem prostoru (par kilometara) ...ako zelis nekog obavijestiti to iskljucivo sa vecom (namjenskom) antenom i (ili preko releja ) do drugog radio amatera.
Cetnicki omladinci uživaju doći na Orlovacko, autima isključivo, i pustati muziku. I to je sve. Ne planinare oni, nije njima do toga. Slobodno hodaj gdje hoćeš
Ja sam se samo jednom vratila sa Romanije ali bili su pijani lovci u pitanju. Nekako mi se nije dalo da im budem meta :lol:

A problem sa raznim izvedbama sam imala u Javorovom dolu za prvi maj.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1563 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by anchor85 »

A kakvi genijalci :lol: :lol: :lol:

Image

Image

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1564 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Da li mi neko može reći cijene noćenja u planianrskim domovima u okolici Sarajeva.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#1565 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Namce »

U većini domova je 10 KM za planinare sa plaćenom članarinom za tekuću godinu u bilo kojem planinarskom društvu a 15 KM bez članske karte.
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1566 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

Ljudi,

Je li ko išao na planinu Ljubišnju? Kakva su vam iskustva?

Poprilično je nepristupačna za doći na početnu tačku, ali po slikama izgleda premoćno :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1567 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Koja je najbolja GPS aplikacija za učitavanje planinskih ruta?Skinuo sam .gpx rutu Unoljani-Lukomir,pa mi je potrebna pouzdana aplikacija...
User avatar
glitch
Posts: 3241
Joined: 09/07/2014 03:07

#1568 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by glitch »

SmokingMan wrote:Koja je najbolja GPS aplikacija za učitavanje planinskih ruta?Skinuo sam .gpx rutu Unoljani-Lukomir,pa mi je potrebna pouzdana aplikacija...
ne znam moze li ti pomoci, slicno je, ja sam koristio Geo Tracker da ucitam unaprijed mapirane rute na google earthu doduse za biciklo al po bjelasnici i igmanu i radilo je savrseno
Giancarlo
Posts: 483
Joined: 26/12/2008 21:22

#1569 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Giancarlo »

Postoji li u nasim planinarskim drustvima ili Pl. savezu BiH/FBiH neka vrsta planinarske knjizice u koju se mogu biljeziti osvojeni vrhovi ili toga vise nema ?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1570 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

glitch wrote:
SmokingMan wrote:Koja je najbolja GPS aplikacija za učitavanje planinskih ruta?Skinuo sam .gpx rutu Unoljani-Lukomir,pa mi je potrebna pouzdana aplikacija...
ne znam moze li ti pomoci, slicno je, ja sam koristio Geo Tracker da ucitam unaprijed mapirane rute na google earthu doduse za biciklo al po bjelasnici i igmanu i radilo je savrseno
Z sada mi ovo izgleda super,samo ga treba isprobati na terenu.BItnio je da imam pravac kojim se mogu kretati,čisto da ne bi zalutao.Lijepo je vrijeme pa ovaj August treba iskoristit max. :thumbup: :bih:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1571 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

anchor85 wrote:
A problem sa raznim izvedbama sam imala u Javorovom dolu za prvi maj.
a sta je bilo tamo :)
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1572 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

mislim da je uvijek super imati kompas i kartu, pa makar topogfaski isprintanu sliku sa google maps. Nikad se ne zna sa baterijama. A ovako sigurno neces zakazati.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#1573 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

kabal1337 wrote:mislim da je uvijek super imati kompas i kartu, pa makar topogfaski isprintanu sliku sa google maps. Nikad se ne zna sa baterijama. A ovako sigurno neces zakazati.
Slazem se, I ja sam old fashion. A I da se ne zaborave osnove orijentacije. Jednom ce se desiti da se baterija na Garminu isprazni i sta onda ...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#1574 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Uz to stare "specijalke" su imale ucrtan svaki stalni a I periodicni izvor pitke vode, toga na Google mapama nema.
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1575 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Ramzess Veliki wrote:
kabal1337 wrote:mislim da je uvijek super imati kompas i kartu, pa makar topogfaski isprintanu sliku sa google maps. Nikad se ne zna sa baterijama. A ovako sigurno neces zakazati.
Slazem se, I ja sam old fashion. A I da se ne zaborave osnove orijentacije. Jednom ce se desiti da se baterija na Garminu isprazni i sta onda ...
Zato uvijek ima power bank u rezervi.
Post Reply