Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1526 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Nije skupo, ne sjećam se koliko tacno. A treba rezervisati, NP je to, navala u sezoni.

http://www.kampkodboce.me/location-contact/
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1527 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

baja wrote:
she+ wrote:Džaba, ne mogu te ja ovako skontati.. ali nema veze, probam idući put sa tog parkinga izaći na Igmansku pa ću dalje istim putem kao i prošli put. Svakako mi je to bio najveći problem, a i zgodnije mi tu ostaviti auto.

Usput, u šumi su neka stabla označena sa crvenim krugom, a neka još imaju žuti X preko.. kakve su to oznake, nešto za sječu ili?
https://www.hps.hr/specijalisticke-djel ... markacije/

da si ih slijedila došla bi na hrasnički...ići onim putem je 2-3x duze i ne bih preprorucio
Sasvim uredna markacija ima od džamije u sokaku Alije ef Lokvancica
Image
https://imgur.com/nrzgHem

ovakve “markacije”.. nema bijelo unutra.. i često su na više drveća koja su vrlo blizu ili pored drveća sa ovom normalnom crveno-bijelom markacijom.. ?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1528

Post by SmokingMan »

coek wrote:
AhmetShabo wrote:Zna li neko moze li se na Durmitoru prenociti u šatoru?
Da ne ides u one kampove ili u bungalove i slicne stvari?
Dakle jednostavno negdje ondje u blizini Žabljaka da stavim šator i prenocim
Ne znam. Ali kampovi sa bungalovim nisu skupi, a imaš krevet, vodu i wc, korištenje kuhinje. Definitivno se isplati.
BTW, ja sam bio kod Boce. Preporucujem
Kolko su na Bjelašnici "drvene" kučice?
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1529 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

she+ wrote:
baja wrote:
she+ wrote:Džaba, ne mogu te ja ovako skontati.. ali nema veze, probam idući put sa tog parkinga izaći na Igmansku pa ću dalje istim putem kao i prošli put. Svakako mi je to bio najveći problem, a i zgodnije mi tu ostaviti auto.

Usput, u šumi su neka stabla označena sa crvenim krugom, a neka još imaju žuti X preko.. kakve su to oznake, nešto za sječu ili?
https://www.hps.hr/specijalisticke-djel ... markacije/

da si ih slijedila došla bi na hrasnički...ići onim putem je 2-3x duze i ne bih preprorucio
Sasvim uredna markacija ima od džamije u sokaku Alije ef Lokvancica
Image
https://imgur.com/nrzgHem

ovakve “markacije”.. nema bijelo unutra.. i često su na više drveća koja su vrlo blizu ili pored drveća sa ovom normalnom crveno-bijelom markacijom.. ?
ma to je neko bezze nasarao...sumarija tuda vozi drva ko ce ga znat kome je to naumpalo
i ja sam to vidio stoji vec duze
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1530 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

she+ wrote:
baja wrote:
she+ wrote:Džaba, ne mogu te ja ovako skontati.. ali nema veze, probam idući put sa tog parkinga izaći na Igmansku pa ću dalje istim putem kao i prošli put. Svakako mi je to bio najveći problem, a i zgodnije mi tu ostaviti auto.

Usput, u šumi su neka stabla označena sa crvenim krugom, a neka još imaju žuti X preko.. kakve su to oznake, nešto za sječu ili?
https://www.hps.hr/specijalisticke-djel ... markacije/

da si ih slijedila došla bi na hrasnički...ići onim putem je 2-3x duze i ne bih preprorucio
Sasvim uredna markacija ima od džamije u sokaku Alije ef Lokvancica
Image
https://imgur.com/nrzgHem

ovakve “markacije”.. nema bijelo unutra.. i često su na više drveća koja su vrlo blizu ili pored drveća sa ovom normalnom crveno-bijelom markacijom.. ?
to nisu markacije, već neke šumarske oznake. Birvaktile sam ih slijedio i dosao in the middle of nowhere :mrgreen:
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1531 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

pretpostavljala sam, ali eto, interesuje me šta znače..

nego,

da li je ikog od vas uhvatila ta čuvena magla na Hranisavi? Evo friško su se neki čobani izgubili gore, poznanici također imaju neke horor priče al iz vremena prije GPSa na mobitelima i to. Sad me evo interesuje ako baš budem te sreće da me zahvati ta magluština, jesam li išta sigurnija sa Wikiloc-om il je isti vrag? Šta raditi u tom slučaju uopće? Nas dvoje smo mislili sami ići do Stanara, prenoćiti tu, pa sutradan do Hranisave. Friško smo u ovome, ne znamo ni put (al tu je Wikiloc), pa zato i parčamo. Ne vjerujem ni da će iko od ovih društava ići tamo uskoro da im se prikačimo. Bili smo već do Podgradine. Mislim, naravno da nećemo ići ako bude ružno vrijeme ali i ove priče što sam čula ne počinju sa nevremenom, već se kao samo naglo spusti ta gusta magla, ne vidiš metar pred sobom i tako to.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1532 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Samo moraš imati sreće pa da to ne bude samoubilačka ekspedicija....
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1533 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

i za međede su nas isprepadali, kupili smo neke petarde u Lukavici.. kad bolje skontam, dobro igdje i odemo :lol:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1534 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Realno, ako padne 'ona' magla ništa osim GPS-a ti neće pomoći. Do Hranisave od Stanara nije problem, sano uzbrdo, a povratak nizbrdo. Tu bi se cak tesko mogla izgubiti i po magli :)
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#1535 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by lmo »

coek wrote: to nisu markacije, već neke šumarske oznake. Birvaktile sam ih slijedio i dosao in the middle of nowhere :mrgreen:
+1 :skoljka:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1536 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

coek wrote:
to nisu markacije, već neke šumarske oznake. Birvaktile sam ih slijedio i dosao in the middle of nowhere :mrgreen:
Ono si slijedio :)
vala nema pozvanijeg u kantonu da to oproba :D :kiss:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1537 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

she+ wrote:pretpostavljala sam, ali eto, interesuje me šta znače..

nego,

da li je ikog od vas uhvatila ta čuvena magla na Hranisavi? Evo friško su se neki čobani izgubili gore, poznanici također imaju neke horor priče al iz vremena prije GPSa na mobitelima i to. Sad me evo interesuje ako baš budem te sreće da me zahvati ta magluština, jesam li išta sigurnija sa Wikiloc-om il je isti vrag? Šta raditi u tom slučaju uopće? Nas dvoje smo mislili sami ići do Stanara, prenoćiti tu, pa sutradan do Hranisave. Friško smo u ovome, ne znamo ni put (al tu je Wikiloc), pa zato i parčamo. Ne vjerujem ni da će iko od ovih društava ići tamo uskoro da im se prikačimo. Bili smo već do Podgradine. Mislim, naravno da nećemo ići ako bude ružno vrijeme ali i ove priče što sam čula ne počinju sa nevremenom, već se kao samo naglo spusti ta gusta magla, ne vidiš metar pred sobom i tako to.
Cuvena magla je ista na Hranisavi i bilo gdje drugo, vrlo opasna i #ebena stvar.
Kako coek rece GPS i trekove pripremi. Mobitel ne smatram GPS uredjajem vec workaround rjesenjem (power bank ponesi)
Sretno!
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1538 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

nosim powerbank svakako.. i pripremamo trekove prije svakog polaska bez drustava
a moze preporuka za neki GPS uredjaj?

i ne znam, meni su skrenuli paznju bas za Hranisavu, valjda kako sam spominjala da bih gore.. i nije me to nesto uznemirilo dok nisam jucer vidjela post od GSS
Gorska Služba Spašavanja, Sarajevo - Mountain Rescue Service, Sarajevo
Jučer u 05:37 ·

AKCIJA u toku:
06:04h Pronadjen je jos jedan izgubljeni tako da je akcija uspjesno zavrsena...

Iza ponoci GSS prima poziv od OKC i informaciju o izgubljenim cobanima na planini Bjelasnici, rejon Hranisave. Izgubljen je jedan coban za kojim su krenula jos cetvorica koja su zbog magle izgubila orjentaciju i takodje se izgubili.
Oko 05:00 su locirana cetvorica a za jednim se i dalje traga u vrlo teskim uslovima. Na terenu su dva tima a akcijom rukovodi nacelnik stanice Hadzici.
Kasnije vise informacija...

Vas GSS Team
al eto, kontam valjda bih sa GPSom nasla put nazad..
coek wrote:Realno, ako padne 'ona' magla ništa osim GPS-a ti neće pomoći. Do Hranisave od Stanara nije problem, sano uzbrdo, a povratak nizbrdo. Tu bi se cak tesko mogla izgubiti i po magli :)
ma kakva sam, i sa GPSom bih se izgubila :D
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1539 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

she+ wrote:nosim powerbank svakako.. i pripremamo trekove prije svakog polaska bez drustava
a moze preporuka za neki GPS uredjaj?

i ne znam, meni su skrenuli paznju bas za Hranisavu, valjda kako sam spominjala da bih gore.. i nije me to nesto uznemirilo dok nisam jucer vidjela post od GSS
Gorska Služba Spašavanja, Sarajevo - Mountain Rescue Service, Sarajevo
Jučer u 05:37 ·

AKCIJA u toku:
06:04h Pronadjen je jos jedan izgubljeni tako da je akcija uspjesno zavrsena...

Iza ponoci GSS prima poziv od OKC i informaciju o izgubljenim cobanima na planini Bjelasnici, rejon Hranisave. Izgubljen je jedan coban za kojim su krenula jos cetvorica koja su zbog magle izgubila orjentaciju i takodje se izgubili.
Oko 05:00 su locirana cetvorica a za jednim se i dalje traga u vrlo teskim uslovima. Na terenu su dva tima a akcijom rukovodi nacelnik stanice Hadzici.
Kasnije vise informacija...

Vas GSS Team
al eto, kontam valjda bih sa GPSom nasla put nazad..
coek wrote:Realno, ako padne 'ona' magla ništa osim GPS-a ti neće pomoći. Do Hranisave od Stanara nije problem, sano uzbrdo, a povratak nizbrdo. Tu bi se cak tesko mogla izgubiti i po magli :)
ma kakva sam, i sa GPSom bih se izgubila :D
Koristim garmin gpsmap64s i odlican je. Ovde reltivno skup vani se mozeuzeti za 40% manje para (izasao noviji 66s pa je sad povoljan)
Znam da neki forumasi koriste i oregon Garmin modele isto sve ok...malo skuplje al i par boljih detalja npr veci displej..

za mobitel mozda neke orux mape ili nesto sa oflajn kartama jer nema interneta u brdu vecinom.

Svakako treba nauciti to koristiti i po finu vremenu pa da znas po losem kako dalje :)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1540 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

she+ wrote:nosim powerbank svakako.. i pripremamo trekove prije svakog polaska bez drustava
a moze preporuka za neki GPS uredjaj?

i ne znam, meni su skrenuli paznju bas za Hranisavu, valjda kako sam spominjala da bih gore.. i nije me to nesto uznemirilo dok nisam jucer vidjela post od GSS
Gorska Služba Spašavanja, Sarajevo - Mountain Rescue Service, Sarajevo
Jučer u 05:37 ·

AKCIJA u toku:
06:04h Pronadjen je jos jedan izgubljeni tako da je akcija uspjesno zavrsena...

Iza ponoci GSS prima poziv od OKC i informaciju o izgubljenim cobanima na planini Bjelasnici, rejon Hranisave. Izgubljen je jedan coban za kojim su krenula jos cetvorica koja su zbog magle izgubila orjentaciju i takodje se izgubili.
Oko 05:00 su locirana cetvorica a za jednim se i dalje traga u vrlo teskim uslovima. Na terenu su dva tima a akcijom rukovodi nacelnik stanice Hadzici.
Kasnije vise informacija...

Vas GSS Team
al eto, kontam valjda bih sa GPSom nasla put nazad..
coek wrote:Realno, ako padne 'ona' magla ništa osim GPS-a ti neće pomoći. Do Hranisave od Stanara nije problem, sano uzbrdo, a povratak nizbrdo. Tu bi se cak tesko mogla izgubiti i po magli :)
ma kakva sam, i sa GPSom bih se izgubila :D
mobitel sa dobrom baterijom...neki iz tipa xiaomi redmi linije (4000mha) i instaliraš wikiloc

to ti je najjednostavnije za koristiti, pogotovo ako se pretplatiš na wikiloc jer tada možeš u aplikaciji trakove skidati

imam i garmin etrex 20 ...nisam ga u dvije godine dvaput upalio...trebaće ti kurs za bilo koji samostalni gps uređaj
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1541 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Nije svaka planina ista.

Bejlašnica je vrlo čudna planina i za dan se smijene 4 godišnja doba. Tako da se ne treba zezati, može čitav dan u mali u krug hodati. Ali hvala bogu sada imaju GPS uređaji i mislim da ako ih znaš koristiti da se teško izgubiti, uz naravno obavezni power bank od bar 10.000mah, neki kvalitetan, ne fušeraj, na kome pise 10k, a ne ni 1k.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1542 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

oki, hvala svima na preporukama. trenutno ću ostati na mobitelu, powerbanku i wikilocu. GPS uređaj će ipak pričekati.. valja se educirati oko toga i to sve.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1543 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Koliko je zjbna magla, a i sta znaci GPS, evo prica bas sa Stanara.

Zima je bila, sa puno snijega, ceko sam za Travnik vezu .. ne bas, ali nas cetvero smo, birvaktile, nocili u domu na Stanarima, i planirali ujutro na Hranisavu. Vrijeme nikakvo, dolje snijeg, gore magla, ne vidi se nista, trece dimenzije nema. I krenemo. Negdje na trecini uspona na Hranisavu, skontamo da se ipak vratimo. I vratimo se dolje do katuna. I idemo i idemo, ali nam nesto cudno - doma na Stanarima nema. Kako nema, majku mu, pa tu smo, dom je odmah iznad katuna. I jaran ukljuci GPS, a GPS nam kaze da smo od katuna otisli skroz desno, u smjeru Sitnika. Da mi je neko pricao, ne bih mu vjerovao. I još mi se jednom, na Romaniji, u šumetini, desilo, da sam mislio da idem pravo, a u stvari sam skretao desno i napravio pun krug. Negdje sam čitao da čovjek, iako misli da ide pravo, nesvjesno skreće desno, a u što sam se i sam uvjerio :)
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1544 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

baja wrote:Mobitel ne smatram GPS uredjajem vec workaround rjesenjem


+1 :D
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1545 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

pa da, tako su i ovi pričali, da su se u krug vrtili, baš užas
mislim, kad su se čobani uspjeli izgubiti, kud dalje

nego, još jedno pitanje.. ako nema mreže na planini, šta raditi u slučaju da se nešto desi? može li se na neki drugi način obavijestiti GSS? preko tog uređaja il nešto?
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1546 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

she+ wrote:pa da, tako su i ovi pričali, da su se u krug vrtili, baš užas
mislim, kad su se čobani uspjeli izgubiti, kud dalje

nego, još jedno pitanje.. ako nema mreže na planini, šta raditi u slučaju da se nešto desi? može li se na neki drugi način obavijestiti GSS? preko tog uređaja il nešto?
GPS je samo prijemnik, a ne i predajnik. Inace, planine su uglavom prilicno pokrivene signalom, a i gdje nisu, hodas malo s mobitelom dok ne nadjes signal. Nije ovo baš amazonska dzungla :)
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1547 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

a vidjela sam negdje da neki uređaji imaju i tu opciju, garmin inreach (zguglah evo).. to nešto ide da se poruke šalju preko satelita.. ima i ovaj neki SPOT connect za mob al nisu bas dobri reviews na Amazonu..

mi smo u nedjelju bili na nekoj penzionerskoj turi Energoinvesta na Zelengori.. išli do Kladopoljskog jezera i nazad, većinu ture nije bilo mreže.. zato i pitam
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1548 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

she+ wrote:a vidjela sam negdje da neki uređaji imaju i tu opciju, garmin inreach (zguglah evo).. to nešto ide da se poruke šalju preko satelita.. ima i ovaj neki SPOT connect za mob al nisu bas dobri reviews na Amazonu..

mi smo u nedjelju bili na nekoj penzionerskoj turi Energoinvesta na Zelengori.. išli do Kladopoljskog jezera i nazad, većinu ture nije bilo mreže.. zato i pitam
Ne znam sto se svi boje tog GPS to je tako jednostavno za koristiti a i meni je jednom spasio zivot.

Lokacija Jahorina, Crni vrh, idealna za magle. Uzeo trek od coek-a (eto ga ziva, da ne lazem :) ) doso pod vrh vedro , a na vrhu pade magla ne vidis 5m ispred sebe. Nas dva para nismo se smjeli rastavit vise od 10m. Magla ne popušta, iako silazimo. Tura je kruzna pa opcija da slijedimo postojecu prtinu je otpala (a ovo je prvo sto treba uraditi u ovakvom slucajU)
Slijepo slijedeci trek uz profil terena na karti GPS (sto na mob nema ako nisi pripremio oflajn mape) dosli do lovacke kuce i nismo primjetili famoznu Balju stijenu (atraktivan detalj na turi) od magle. Ponovo morali otici da to vidimo ko ljudi

BTW to kladopoljsko gdje si isla samo zamisli da je magla na onakvom terenu :) vrtio bi se ukrug insan danima
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1549 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

she+ wrote:a vidjela sam negdje da neki uređaji imaju i tu opciju, garmin inreach (zguglah evo).. to nešto ide da se poruke šalju preko satelita.. ima i ovaj neki SPOT connect za mob al nisu bas dobri reviews na Amazonu..

mi smo u nedjelju bili na nekoj penzionerskoj turi Energoinvesta na Zelengori.. išli do Kladopoljskog jezera i nazad, većinu ture nije bilo mreže.. zato i pitam
e jebga ti ga sada zadaješ ko da ideš sjeverni pol osvajati :roll:

imaš opciju, položiš za radio amatera i uzmeš od kineza radio stanicu, al onu od barem 50tak usd i bićeš uvijek dostupna :lol: :lol: :lol:
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1550 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by she+ »

znači prećerujem :mrgreen:

a ne idem na sjeverni pol, već u okolicu Kalinovika :mrgreen:

mada bi me tamo neke druge stvari trebale više zabrinjavati.. https://gdb-rferl-org.cdn.ampproject.or ... h608_s.jpg

@baja, oki, kontam, nisam rekla da neću uzimati, samo ne još, trebam skontati šta sve ima, šta mi treba, gdje ću najjeftinije proći i to sve..
Post Reply