Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1451 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

jeste
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1452 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

SmokingMan wrote:Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
I dasku za rezanje!

ja nosim uvijek jarecu stelju prosaranu od ustrojenog jarca, kad se toga naklopas sve ti usi gore, nema da lipsas uzbrdo.
Za dorucak obavezno tahanhalve sa slatkog coseta a za pice sve cajevi i mali primus. Sto manje i lakse a kaloricnije.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1453 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Hadzi Lojo wrote:
SmokingMan wrote:Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
I dasku za rezanje!

ja nosim uvijek jarecu stelju prosaranu od ustrojenog jarca, kad se toga naklopas sve ti usi gore, nema da lipsas uzbrdo.
Za dorucak obavezno tahanhalve sa slatkog coseta a za pice sve cajevi i mali primus. Sto manje i lakse a kaloricnije.
De ba,mogao si reći da preko ramena redovno ponešeš i 10 kila pečene janjetine. :D

Kod mene je slučaj da nosim veoma malo hrane (integralni keksići,suhe smokve,tamna čokolada,i neki osrednji sendvičić,malo više tečnosti,osim ako idem na Tresku,tada mi je dovoljan jedna flaša od 1.5 litra,svkakao se ima gdje nasuti vode.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1454 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

SmokingMan wrote:
Hadzi Lojo wrote:
SmokingMan wrote:Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
I dasku za rezanje!

ja nosim uvijek jarecu stelju prosaranu od ustrojenog jarca, kad se toga naklopas sve ti usi gore, nema da lipsas uzbrdo.
Za dorucak obavezno tahanhalve sa slatkog coseta a za pice sve cajevi i mali primus. Sto manje i lakse a kaloricnije.
De ba,mogao si reći da preko ramena redovno ponešeš i 10 kila pečene janjetine. :D

Kod mene je slučaj da nosim veoma malo hrane (integralni keksići,suhe smokve,tamna čokolada,i neki osrednji sendvičić,malo više tečnosti,osim ako idem na Tresku,tada mi je dovoljan jedna flaša od 1.5 litra,svkakao se ima gdje nasuti vode.
Ja obavezno ponesem i jednu teglu Nutelle (onu veliku od 750 g) i litar mlijeka :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1455 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

zimi obavezno termos bocica da se ne bi flasa pretvorila u kocku leda kao sto se meni desilo.
Ja sam pretabanao u subotu 40 km bez ikakvog ruksaka. Dzabe nekada sebe opteretite stvarima koje vam ne trebaju
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1456 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Hadzi Lojo wrote:
SmokingMan wrote:Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
I dasku za rezanje!

ja nosim uvijek jarecu stelju prosaranu od ustrojenog jarca, kad se toga naklopas sve ti usi gore, nema da lipsas uzbrdo.
Za dorucak obavezno tahanhalve sa slatkog coseta a za pice sve cajevi i mali primus. Sto manje i lakse a kaloricnije.
to brate! :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1457 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

bunardzija wrote:
Ja obavezno ponesem i jednu teglu Nutelle (onu veliku od 750 g) i litar mlijeka :D
Kakva crna Nutella,od nje bi me mrtvi srklet ufatio dok se penjem.Jedino bi ponio eurokrem Mazu ako bi ostao slučajno duže od 3-4 dana,da me može držati u taktu,odlična kompenzacija za bespotrebno pretovaranje hranom.Ovaj litar mlijeka može proći,veliki sam ljubitelj kravljih prozivoda. :mrgreen:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1458 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by dobar osjecaj »

kabal1337 wrote:zimi obavezno termos bocica da se ne bi flasa pretvorila u kocku leda kao sto se meni desilo.
Ja sam pretabanao u subotu 40 km bez ikakvog ruksaka. Dzabe nekada sebe opteretite stvarima koje vam ne trebaju
40 čega? po snijegu? u kojoj vremenskoj zoni?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1459 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

SmokingMan wrote:
Hadzi Lojo wrote:
SmokingMan wrote:Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
I dasku za rezanje!

ja nosim uvijek jarecu stelju prosaranu od ustrojenog jarca, kad se toga naklopas sve ti usi gore, nema da lipsas uzbrdo.
Za dorucak obavezno tahanhalve sa slatkog coseta a za pice sve cajevi i mali primus. Sto manje i lakse a kaloricnije.
De ba,mogao si reći da preko ramena redovno ponešeš i 10 kila pečene janjetine. :D

Kod mene je slučaj da nosim veoma malo hrane (integralni keksići,suhe smokve,tamna čokolada,i neki osrednji sendvičić,malo više tečnosti,osim ako idem na Tresku,tada mi je dovoljan jedna flaša od 1.5 litra,svkakao se ima gdje nasuti vode.
nista te hapice i pahuljice mogu urme i suho grozdje al ti keksici je nista, ali stvar ukusa.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1460 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Lojo ja samo s tobom mogu u šumu

ovo sve naki pederluci da prostite....đe se more na -10-15 na bobicama izdurat ili prtit snijeg do guzova 15-20 km :roll:

đeco draga u kakim vi filmovima živite :-)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1461 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Zboravio sam i maksuziju!

da se ne upali ona jarcetina suha.
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1462 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

dobar osjecaj wrote:
kabal1337 wrote:zimi obavezno termos bocica da se ne bi flasa pretvorila u kocku leda kao sto se meni desilo.
Ja sam pretabanao u subotu 40 km bez ikakvog ruksaka. Dzabe nekada sebe opteretite stvarima koje vam ne trebaju
40 čega? po snijegu? u kojoj vremenskoj zoni?
Logicno da nije 40 km samo snijega. Vec do nekih 15 tak km. Snijeg je na nekim dijelovima bio preko visine koljena.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1463 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

Image

Starija fotka od jarana. Nije fotosop. Uhvatio momenat kada momci gledaju u mobitel/gps uredjaje dok cuko njih gleda. Na vrhu Windberg (1900 i kusur metara) u Austriji.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1464 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Imal ko nvijih slika sa Prenja i Cvrsnice sad u toku zime, ideli iko gore.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1465 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

Iz osamdesetih godina proslog stoljeca, ali je i dalje dobar orijentir koliko je potrebno da se predje odredjena distanca uzimajuci u obzir i visinsku razliku. "Svicarski visinski dijagram" - slobodni prevod.

Image
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1466 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

Fura li ko od vas turno skijanje ? Mislio sam u buducnosti se malo opremiti za tu vrstu skijanja pa ako ima ko da baci pokoji savjet... Sad me najvise zanimaju vezovi, da li da ganjam onaj adapter neki koji se stavi na standardne vezove ili da uzmem namjenski... Mislim logicno da je namjenski vez bolji ali vjerovatno to sve kosta jos kad ukalkulisem da imam dosta popratne opreme uzeti nece to biti manja svota a ko zna hocu li to dovoljno i koristiti... Mana ovih adaptera koliko sam shvtio jeste to sto su tezi za hodanje u njima tako da jace ture vjerovatno nece biti toliko izvodive !?
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#1467 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Namce »

Hadzi Lojo wrote:Imal ko nvijih slika sa Prenja i Cvrsnice sad u toku zime, ideli iko gore.
Ide se, bilo se i na Prenju (Cetina) i na Čvrsnici prošli vikend (Žlijeb). Snijega ima ali se može. Vidio sam i Vilinac su penjali neki za vikend (mora da su dobre stelje imali) :D
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#1468 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Forsaken »

nisam odavno planinario, malo gledam sad ove ponude planinarski drustava i cudim se, kakve su ono cijene? placas godisnje 50km + za svaku turu 20ak km?? Jesam li sta fulio? ( avantur, nomadi, zeljeznicar i td).
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1469 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Puno bato,ja odustao,čekam proljeće da spremim offline mape sa označenim rutama i pucaj.Za avanture sa udruženjima potrebna ti je malo ozbiljnija plata (over 1.000 KM),i to ako nemaš porodičnih obaveza,a ako još ako želiš neku avanturu sa udruženjem preko granice,onda je to već druga priča.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1470 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ljuspica »

Moze li mi neko napisati kako se dodje do doma Hrasnicki stan na Igmanu? Znam doci do puta koji se racva i jedan ide za Igman drugi za Bjelasnicu. Zatim znam doci do Igmanskog polja, ali dalje ne znam....
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1471 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

ljuspica wrote:Moze li mi neko napisati kako se dodje do doma Hrasnicki stan na Igmanu? Znam doci do puta koji se racva i jedan ide za Igman drugi za Bjelasnicu. Zatim znam doci do Igmanskog polja, ali dalje ne znam....
skreneš prema ratnoj džamiji na Igmanu pa pored nje

imaš google maps pa pogledaj ako ideš autom
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1472 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Treba snmimiti offline mapu i to koristit za orijentir.Inače ruta nije teška.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#1473 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by shandrprcSA »

JoseMujica wrote:
ljuspica wrote:Moze li mi neko napisati kako se dodje do doma Hrasnicki stan na Igmanu? Znam doci do puta koji se racva i jedan ide za Igman drugi za Bjelasnicu. Zatim znam doci do Igmanskog polja, ali dalje ne znam....
skreneš prema ratnoj džamiji na Igmanu pa pored nje

imaš google maps pa pogledaj ako ideš autom
https://www.google.com/maps/dir/43.8366 ... 725528!3e0
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1474 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

shandrprcSA wrote:
JoseMujica wrote:
ljuspica wrote:Moze li mi neko napisati kako se dodje do doma Hrasnicki stan na Igmanu? Znam doci do puta koji se racva i jedan ide za Igman drugi za Bjelasnicu. Zatim znam doci do Igmanskog polja, ali dalje ne znam....
skreneš prema ratnoj džamiji na Igmanu pa pored nje

imaš google maps pa pogledaj ako ideš autom
https://www.google.com/maps/dir/43.8366 ... 725528!3e0

to je to :thumbup:

ps

sad znamo dže stanuješ :lol: :lol: :lol:
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1475 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ljuspica »

shandrprcSA wrote:
JoseMujica wrote:
ljuspica wrote:Moze li mi neko napisati kako se dodje do doma Hrasnicki stan na Igmanu? Znam doci do puta koji se racva i jedan ide za Igman drugi za Bjelasnicu. Zatim znam doci do Igmanskog polja, ali dalje ne znam....
skreneš prema ratnoj džamiji na Igmanu pa pored nje

imaš google maps pa pogledaj ako ideš autom
https://www.google.com/maps/dir/43.8366 ... 725528!3e0
Hvala!
Post Reply