Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1426 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

maliq53 wrote:
Jel ovo Vaude Brenta ? Planiram neki sebi ruksak uzeti ali se dvoumim na koju litrazu da idem..Nekako ciljam od 30 do jedno 45 litara, sto je prepostavljam dovoljno za jednodnevne ture ali da li moze za nesto duze npr 2-3 dana bi svakako maksimum neki bio koji bi ikada i isao , ali opet i to ce biti nekad u nekad vjerovatno a vecinom ce to biti jednodnevne ture...
za jednodnevne 30-35 L ti je max...čoek je prokletinja i što veći ruksak uzmeš, sa razmišljanjem neka trebaće, samo ćeš ga natrpat s metar stvari koje ti ni za šta neće služit osim što će te slomit

što manji to bolji i unutra moraju bit, bez obzira na doba godine, kapa, rukavice, lampa, izolir traka, čakija, čarape, makar tanka jakna i tanka flis majica, šta klope i vode, a ostalo šta ko preferira
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#1427 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Namce »

maliq53 wrote:
Jel ovo Vaude Brenta ? Planiram neki sebi ruksak uzeti ali se dvoumim na koju litrazu da idem..Nekako ciljam od 30 do jedno 45 litara, sto je prepostavljam dovoljno za jednodnevne ture ali da li moze za nesto duze npr 2-3 dana bi svakako maksimum neki bio koji bi ikada i isao , ali opet i to ce biti nekad u nekad vjerovatno a vecinom ce to biti jednodnevne ture...
Ja koristim dvije veličine, za jednodnevne ture Deuter 32 l (sa uključenim hidrapekom od 2l) i to mi je donja granica, čini mi se idealno bi bilo 40 l a za 2-3 dana koristim 65 litara ruksak.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1428 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

maliq53 wrote:
Jel ovo Vaude Brenta ? Planiram neki sebi ruksak uzeti ali se dvoumim na koju litrazu da idem..Nekako ciljam od 30 do jedno 45 litara, sto je prepostavljam dovoljno za jednodnevne ture ali da li moze za nesto duze npr 2-3 dana bi svakako maksimum neki bio koji bi ikada i isao , ali opet i to ce biti nekad u nekad vjerovatno a vecinom ce to biti jednodnevne ture...
Jeste, Vaude Brenta 30. Nedavno sam kupio isti model sa 35 litara. Za jednodnevne ture mi je 30-ka apsolutno dovoljna, a moze posluziti i za visednevne ture ukoliko nocis u domovima i ne moras nosati prave vrece za spavanje. Za jednodnevne ture imam mjesta i za luksus bez kojeg se moze i koji se uglavnom ne nosaju po planinama: rucni mlin za kafu, moka express, kuhalo itd :) Garantujem ti da ti ne treba ni mililitar vise od 30 litara za jednodnevne ture (;

Generalno mi je Vaude Brenta 30 najbolji ruksak sto sam do sada imao (s tim da to zavisi i od konstitucije/gradje osobe: ne mora znaciti da bi i tebi odgovarao).

Evo jednog pretjeranog sadrzaja koji mi komotno stane u 30 litara:

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1429 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1430 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

SmokingMan wrote:Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
Nju sam u termosku spakovao :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18642
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1431 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

bunardzija wrote:
SmokingMan wrote:Vala mogao bi u ruksaku naći mjesta i za kilu visočke pečenice. :D
Nju sam u termosku spakovao :D
Dobar ruksak,i bogam nimalo skromna oprema,saso mange.... :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8065
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1432 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

Moze li neko preporuciti neke carape? Gledati vunu, ili neku sintetiku ? Gdje ih vi kupujete?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#1433 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Namce wrote:Pored obuće najvažnija je meza u rusaku :D kako su ljudi prije hodali bez ovih čudesa gore-texa i ostalih mega giga materijala.
Zahvaljujuci mezi. :lol:
Suhog masnijeg mesa I rakije i mozes I gologuz. :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#1434 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

kabal1337 wrote:Moze li neko preporuciti neke carape? Gledati vunu, ili neku sintetiku ? Gdje ih vi kupujete?
Imas dva dobra izbora, carape za skijanje - za pancerice, imaju one male jastucice na bitnim mjestima i cuvaju stopala od zuljeva, a drugi izbor pletene vunene sa pijace. :D
Najbolje imati oba para, ako je kundura malo hladnija vunene su bolje.

Ali za duze ture ove skijaske svakako.

Ako furas old school sa kratkim samtanim dokoljenkama, imas u Kluzu visokih planinarskih carapa.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1435 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

bunardzija wrote: Evo jednog pretjeranog sadrzaja koji mi komotno stane u 30 litara:

Image
Fali presvlaka, pa recimo jakna/odjeca za stanje mirovanja/pauze, zastita u slucaju kise i sl. Mozda je ovo ljetna varijanta, ali za zimu nije sigurno. "Zimski" ruksak, ni jednodnevni, ne moze biti 30l.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1436 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

coek wrote:
bunardzija wrote: Evo jednog pretjeranog sadrzaja koji mi komotno stane u 30 litara:

Image
Fali presvlaka, pa recimo jakna/odjeca za stanje mirovanja/pauze, zastita u slucaju kise i sl. Mozda je ovo ljetna varijanta, ali za zimu nije sigurno. "Zimski" ruksak, ni jednodnevni, ne moze biti 30l.
Pozdrav,
presvlaka je sastavni dio ruksaka koji se nalazi u jednom malo dzepu na dnu. Rezervnu odjecu nisam slikao, ali i ona stane u 30-ku bez problema.

Ovo naravno sve uz napomenu da se radi o jednodnevnim zimskim turama koje nisu pretjerano zahtjevne (u prosjeku predjenih 800 metara nadmorske visine u jednom smjeru) i uz temeljito studiranje vremenskih prilika.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1437 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Ne znam jarane, onda tvoj litar nije isti kao moj. Jedino mi je to logicno objasnjenje :roll:
User avatar
kabal1337
Posts: 8065
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1438 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

Moram priznati da sam pozitivno iznenadjen Tibet V cipelama, hvala svima za preporuke.
Zna li neko ima li u nekoj radnji da se kupi "paracord" i kako se krecu cijene, nesto sam gledao po piku i oko 10 KM je 15 m ?

edit: amryshop 1m X 5 mm = 1 KM
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#1439 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Max Bunker »

Ja svoje majice složim ovako i zauzmu dosta manje prostora.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1440 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

Max Bunker wrote:Ja svoje majice složim ovako i zauzmu dosta manje prostora.
Al' je smota, ko sarmu :-D
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#1441 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Max Bunker »

bunardzija wrote:
Max Bunker wrote:Ja svoje majice složim ovako i zauzmu dosta manje prostora.
Al' je smota, ko sarmu :-D
Ma ja ovo sasvim slučajno otkrio kada sam išao na jednu dužu turu u Sloveniju a imao dosta stvari. Meni je pomoglo jer mi je zauzelo manje prostora.
User avatar
necko_hz
Posts: 3592
Joined: 18/04/2009 12:36

#1442 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by necko_hz »

Pozdrav.

Može li neko preporučiti kvalitetne vojne čizme za zimu, po mogućnosti udobne i vodonepropusne, naravno.

Također i radnje u Sarajevu gdje se mogu kupiti?
User avatar
kabal1337
Posts: 8065
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1443 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

alpina
km trade
milatary shop
Za ove radnje znam da imaju takvu vrstu cizama. Imas i na piku cuvene Magnumke, takodjer pogledaj i radnje za lov i ribolov.
User avatar
necko_hz
Posts: 3592
Joined: 18/04/2009 12:36

#1444 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by necko_hz »

Na Alpinu sam i zaboravio, hvala. :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8065
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1445 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

Je li mozda neko zna gdje se imaju kupiti kramponi za led/ dereze i kako se krecu cijene? Ne bih neke sad sa velikim/ dugackim siljcima jer trenutno nemam potrebe za takvim.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#1446 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Sjetih se da sam uslikao medjeda zadnji put, pa da podijelim sliku sa vama manje islusnim planinarima, kao jedan vid motivacije. Nadam se da cete I vi obogatiti ovu temu sa slikama sa svojih pohoda ... :D

Image
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#1447 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by The BEN10 »

Ramzess Veliki wrote:
Namce wrote:Pored obuće najvažnija je meza u rusaku :D kako su ljudi prije hodali bez ovih čudesa gore-texa i ostalih mega giga materijala.
Zahvaljujuci mezi. :lol:
Suhog masnijeg mesa I rakije i mozes I gologuz. :lol:
Ma možeš malo sutra! Hajd sad kreni na planinu majčin sine - uspon i nekako, zagrije se čovjek, al' sledio bi se u povratku. :-D
bunardzija wrote:
coek wrote:
bunardzija wrote: Evo jednog pretjeranog sadrzaja koji mi komotno stane u 30 litara:

Image
Fali presvlaka, pa recimo jakna/odjeca za stanje mirovanja/pauze, zastita u slucaju kise i sl. Mozda je ovo ljetna varijanta, ali za zimu nije sigurno. "Zimski" ruksak, ni jednodnevni, ne moze biti 30l.
Pozdrav,
presvlaka je sastavni dio ruksaka koji se nalazi u jednom malo dzepu na dnu. Rezervnu odjecu nisam slikao, ali i ona stane u 30-ku bez problema.

Ovo naravno sve uz napomenu da se radi o jednodnevnim zimskim turama koje nisu pretjerano zahtjevne (u prosjeku predjenih 800 metara nadmorske visine u jednom smjeru) i uz temeljito studiranje vremenskih prilika.
Halali druže, ali i meni se čini da je 30l malo za jednodnevnu zimsku turu, ma kako je dobro planirao. Ja npr obavezno nosim zimsku jaknu kada se spuštam (dok kada se penješ zagriješ se itekako), džemper, majicu, potkošulju itd. Plus tečnost, nešto malo voća...
Nema šanse da mi to sve može stati u 30l. :-?
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1448 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

Nemam ja sta kome halaliti (: Ja i dalje sa 30 ili 35 litara na ledjima hodam po planinama. Ali kao sto neko vec spomenu, mozda moji litri nisu isti kao vasi (:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#1449 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

bunardzija wrote:Nemam ja sta kome halaliti (: Ja i dalje sa 30 ili 35 litara na ledjima hodam po planinama. Ali kao sto neko vec spomenu, mozda moji litri nisu isti kao vasi (:
To je japanski ... oni sve smanje pa u taj od 30 stane 90 litara.
User avatar
kabal1337
Posts: 8065
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1450 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

Image
Jučer, prelijepo.
Tibet izdrzao bez problema :thumbup:
Post Reply