Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1251 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

Zdravo,
Ima li neko iskustva sa planinarskom obucom alpina? Isplati li se kupovati, jesu li kvalitetne ili gledati neki drugi brend ?
Hvala!
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1252 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

kabal1337 wrote:Zdravo,
Ima li neko iskustva sa planinarskom obucom alpina? Isplati li se kupovati, jesu li kvalitetne ili gledati neki drugi brend ?
Hvala!
:thumbup: odlične...posebno visokogorski i zimski program

ali peije svega nadji cipelu za svoju nogu i cipelu za podlogu i uvjete u kojima ćeš hodati...danas je veliko šarenilo što se tiče modela i teško da ćeš naći jednu cipelu za sve uvjete i godišnja doba
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1253 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

Hvala na preporuci, bas gledam za zimskih uslova
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1254 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

kabal1337 wrote:Zdravo,
Ima li neko iskustva sa planinarskom obucom alpina? Isplati li se kupovati, jesu li kvalitetne ili gledati neki drugi brend ?
Hvala!
Ja sam mislio da su odlične dok nisam nabavio gtx Löwa.
Neuporedivo.

Ako ikako možeš, nabavi gtx gojzerice neke kvalitetne marke. Ima ih i u Sloveniji, Hrvatskoj, a i preko interneta gledaj
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#1255 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hali gali halid »

Gdje ba planinarske pantalone/hlace da uzmem?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1256 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

hali gali halid wrote:Gdje ba planinarske pantalone/hlace da uzmem?

u second handovima, na piku, osim ako nisi gracki šminker :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1257 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

hali gali halid wrote:Gdje ba planinarske pantalone/hlace da uzmem?
https://www.ebay.com/itm/Mens-Sports-Hi ... :rk:7:pf:0
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#1258 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Warashii »

:thumbup:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1259 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by MarlboroGold »

Gdje se mogu kupiti dobri ruksaci za planinarenje? Moram promijeniti stari jer ga je vlaga uništila.

Neki shop ili da naručim na netu?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1260 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

MarlboroGold wrote:Gdje se mogu kupiti dobri ruksaci za planinarenje? Moram promijeniti stari jer ga je vlaga uništila.

Neki shop ili da naručim na netu?
Ja sam sebi na Pik.ba kupio pristojan vojni waterproof ranac 45.l(65 KM),i mogu reći da je jako udoban,isprobao sam ga nedavno na ruti do vrha Trebevića.

Image

A inače ako te striktno zanima ruksak za planinarenje pogledaj u Intersportu u nekom od Mercatora.Nisu nimalo jeftini cijena varira od "litraže" znači od 80-250 KM.Ljetos na popustu bilo Mekinlijevih ruksasa po petobu (20l).Ustalom imaši Ebay.I sve zavisi koliko si spreman da izdvojiš para za ruksak

PS:Imapš popust u Sport vision.u na Stupu,dole ima ruksaka,pa ako ti nije mrsko skokni dole,akcija traje još danas.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1261 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by MarlboroGold »

SmokingMan wrote:
MarlboroGold wrote:Gdje se mogu kupiti dobri ruksaci za planinarenje? Moram promijeniti stari jer ga je vlaga uništila.

Neki shop ili da naručim na netu?
Ja sam sebi na Pik.ba kupio pristojan vojni waterproof ranac 45.l(65 KM),i mogu reći da je jako udoban,isprobao sam ga nedavno na ruti do vrha Trebevića.

Image

A inače ako te striktno zanima ruksak za planinarenje pogledaj u Intersportu u nekom od Mercatora.Nisu nimalo jeftini cijena varira od "litraže" znači od 80-250 KM.Ljetos na popustu bilo Mekinlijevih ruksasa po petobu (20l).Ustalom imaši Ebay.I sve zavisi koliko si spreman da izdvojiš para za ruksak

PS:Imapš popust u Sport vision.u na Stupu,dole ima ruksaka,pa ako ti nije mrsko skokni dole,akcija traje još danas.
Pogledam iako nisam iz Sarajeva. Svakako bih trebao ovih dana doći, pa ću i to usput riješiti.
U Tuzli baš i nema nekog izbora. Kako vidim biće preko ebaya...

Hvala.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1262 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

za ruksake pogledajte i gearbest i bangood bude pristojnih ranaca 30-40L (za dnevnih tura u cjenovnom rangu do 40 usd)
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1263 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

kamen spoticanja wrote:od Babinog dola do opservatorija ima neka markacija?
ima...kod fude iza kucica markacija (ne znam ko radio, nije loše uradio) vodi do bivka , a otalen moRe na vrh jal stazom jal sajlom.
Od 2sjeda marka do kuće spasa, a otalen jal drito jal austrougarskom do vrha (sve markirano).

Ne kontam ove izjave skupo/nije skupo ...ba ako ti je skupo zaobiđi i idi sam, i kao to opravdanje za bojkot cijele planinarske organizacije.
Ja skoro neki prevoz organizovao za raju i kontam jel mi skupo (nisam ga dugo zvao), kad vozač veli "imaj na umu da je gorivo sad 2,4KM a zadnji put je bilo 1,8 kad si zvao".

Isao sam svojevremeno pojeftino nekim prevoznicima Maglic i Zelengoru, ali imali su dvije brzine...prva i rikverc :run:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1264 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

MarlboroGold wrote:
SmokingMan wrote:
MarlboroGold wrote:Gdje se mogu kupiti dobri ruksaci za planinarenje? Moram promijeniti stari jer ga je vlaga uništila.

Neki shop ili da naručim na netu?
Ja sam sebi na Pik.ba kupio pristojan vojni waterproof ranac 45.l(65 KM),i mogu reći da je jako udoban,isprobao sam ga nedavno na ruti do vrha Trebevića.

Image

A inače ako te striktno zanima ruksak za planinarenje pogledaj u Intersportu u nekom od Mercatora.Nisu nimalo jeftini cijena varira od "litraže" znači od 80-250 KM.Ljetos na popustu bilo Mekinlijevih ruksasa po petobu (20l).Ustalom imaši Ebay.I sve zavisi koliko si spreman da izdvojiš para za ruksak

PS:Imapš popust u Sport vision.u na Stupu,dole ima ruksaka,pa ako ti nije mrsko skokni dole,akcija traje još danas.
Pogledam iako nisam iz Sarajeva. Svakako bih trebao ovih dana doći, pa ću i to usput riješiti.
U Tuzli baš i nema nekog izbora. Kako vidim biće preko ebaya...

Hvala.
Pa nissi sumar!
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1265 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by MarlboroGold »

Hadzi Lojo wrote: Pa nissi sumar!
Nisam, ali hoću da je kako treba i da dugo ne razmišljam o novom. Planinarim svake druge sedmice.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1266 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

MarlboroGold wrote:
Hadzi Lojo wrote: Pa nissi sumar!
Nisam, ali hoću da je kako treba i da dugo ne razmišljam o novom. Planinarim svake druge sedmice.
Ne idu te boje ... to je za lovce. planinari treba da nose jarke boje ako se stamburas niz neku stranu da te lakse pronadju.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1267 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

JoseMujica wrote:
kabal1337 wrote:Zdravo,
Ima li neko iskustva sa planinarskom obucom alpina? Isplati li se kupovati, jesu li kvalitetne ili gledati neki drugi brend ?
Hvala!
:thumbup: odlične...posebno visokogorski i zimski program

ali peije svega nadji cipelu za svoju nogu i cipelu za podlogu i uvjete u kojima ćeš hodati...danas je veliko šarenilo što se tiče modela i teško da ćeš naći jednu cipelu za sve uvjete i godišnja doba
Ima ona Alpinina Tibet razgrabise je planinari. I Nepal je beton samo je malo skuplja.
Ja imam Teton ali to je kundura za alpinizam, preteska je za setanje sa rancem. Najvjerovatnije cu kad dodjem uzeti Nepalke.
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#1268 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hali gali halid »

Kod mene su Alpina Tundra i zadovoljan sam, iduce ce biti ili Tibet ili Nepal...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1269 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Alpina je in general :thumbup:
samo treba probrati cipelu prema terenu i uvjetima...obuci zuimsku ljeti ima da je proklinješ :lol:
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#1270 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by MaD_ProfessoR »

MarlboroGold wrote:Gdje se mogu kupiti dobri ruksaci za planinarenje? Moram promijeniti stari jer ga je vlaga uništila.

Neki shop ili da naručim na netu?
prošle hefte u intersportu vidio nekoliko modela 40l - 60l na sniženju, mekkinli - oko petobe
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1271 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by MarlboroGold »

MaD_ProfessoR wrote: prošle hefte u intersportu vidio nekoliko modela 40l - 60l na sniženju, mekkinli - oko petobe
:thumbup:

Pogledam.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#1272 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Max Bunker »

Kada smo kod ruksaka za planinu :D

Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1273 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Da mi je naci onaj starinski sto su bili ostali od njemacke vojske pa se prodavali na vojnom otpadu.

Kad bi neko htio da se mijenja ja bi mu kupio najnoviji i to da bira u intersportu
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1274 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1275 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Za kisnu jesen i proljece, nije za snijega, odlicna i ljeti na vrucinama ... Adidas Terrex.
Imam plitke i tako su udobne da ih ne skidam ni na +35. :thumbup:
Image
Image
Post Reply