Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1201 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Sonac wrote: Taj jaran je Zubac očito vidio samo s jedne strane :). S leđa je drugačija situacija a evo vidim i ostali već napisaše. Nisam ni ja bio iz istog razloga (mine) ali planiram nekada u rano proljeće dok je još snijeg gore, to ti je najsigurnija ali i zahtjevnija opcija. Evo zakasnio si možda mjesec dana. Tako sam ja popeo Lupoč npr.
baja wrote: ...
Eeee drug, na Lupoc se moze i mimo snijega, ali ne od Kozje Luke, vec s druge strane. Baja, reci mu :D

Image
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1202 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

coek wrote:
Eeee drug, na Lupoc se moze i mimo snijega, ali ne od Kozje Luke, vec s druge strane. Baja, reci mu :D

Image
:bih:
Sonac
Posts: 243
Joined: 06/06/2013 10:58

#1203 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Sonac »

coek wrote:
Sonac wrote: Taj jaran je Zubac očito vidio samo s jedne strane :). S leđa je drugačija situacija a evo vidim i ostali već napisaše. Nisam ni ja bio iz istog razloga (mine) ali planiram nekada u rano proljeće dok je još snijeg gore, to ti je najsigurnija ali i zahtjevnija opcija. Evo zakasnio si možda mjesec dana. Tako sam ja popeo Lupoč npr.
baja wrote: ...
Eeee drug, na Lupoc se moze i mimo snijega, ali ne od Kozje Luke, vec s druge strane. Baja, reci mu :D

Image
Nisam se vjeruješ ni raspitivao mnogo već ono, zanimljiv vrh, minirano, idem po snijegu i to je to :). Kadkad čovjek treba izazov, mimo utabanih staza...
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1204 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Sonac wrote: Nisam se vjeruješ ni raspitivao mnogo već ono, zanimljiv vrh, minirano, idem po snijegu i to je to :). Kadkad čovjek treba izazov, mimo utabanih staza...
:thumbup:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1205 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

JoseMujica wrote:
triton wrote:Jeste li sami isli na Osobac ili vas je vodio neko? I Osobac ima miniranih podrucja, i to bas na stazi.
ja sam išao sa svojom rajom, ali znali smo put otprilike i gdje smijemo a gdje ne

marker vam je onaj drveni parmak u Lasnom dolu i od njega ideš pravo prema šumovitom brdu ispod sipara, gdje nalaziš ugazanu stazu i marku i ideš njome do kraja šume gdje marka i staza prestaju....tu si već prošao iza Osobca i okrećeš lijevo uz brdo, pa kako se snađeš da se popenješ jer niti ima marke niti staze :sad: dok ideš tom stazom kroz šumu pod Osobcem imaš i jedan mali izvor sa lijeve strane, možda neka 2-3 metra od staze

A nekako mi je taj Osobac ostao u sjećanju baš kao gadan za popeti...prije bi dvaput na Zelenu iz Konjičke Bijele nego jednom na njega s Crnog polja

to je inače boljka naših planina da su uglavnom do kraja markirani samo njihovi najvisočiji vrhovi, dok za sve ostalo penješ kako se snađeš na licu mjesta...Prenj je sav takav :sad:
Ne igrajte se bez pravog iskusnog vodica! I onaj lagani alpinisticki uspon na desnoj strani kada gleda sa jezerca je takodje miniran. Ne igrajte se!
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1206 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

abondanzieri wrote:Pozdrav raja,ima li možda neko ko se uspio popeti na vrh Zubac na Prenju,ako je to uopšte moguće?
Jest ja mislim Dino Kasalo, aktivan je na fejsu pa bi trebao odgovoriti
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1207 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by TDK-90 »

Ima li neka preporuka (po iskustvu) za hlace za trekking - planinarenje po mogucnosti strech/elasticne :)
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1208 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

TDK-90 wrote:Ima li neka preporuka (po iskustvu) za hlace za trekking - planinarenje po mogucnosti strech/elasticne :)
U Intersportu sam kupovao solidne hlace, na odjelu za planinarenje.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1209 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

Pozdrav,
rijetko sam u BiH, ali ikoristim svaku priliku dok sam u Sarajevu da odem na planinu. Imao bih dva pitanja, pa bih vas zamolio za pomoc.

Nedavno sam bio na Visocici (Crveni kuk) i prosao pored jednog dominantnog vrha koji mi se mnogo dojmio: Puzim. Na putokazu za Puzim sam primjetio usklicnik, pa sam kasnije saznao da na Puzimu ima minskih polja. Pitanje: je li oznacena staza do vrha Puzima? Pretpostavljam da je u tom slucajno bezbjedno planinariti, pod uslovom da se ne skrece sa staze?

Drugo pitanje mi se odnosi na planinu Bjelasnicu i istoimeni vrh (ili Opservatorij). Kada sam se vracao sa Visocice, primjetio sam da ima put do vrha Bjelasnice. Moze li se autom popeti do Opservatorija?

Hvala vam puno,
bunardzija
User avatar
perfect_guy
Posts: 6508
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1210 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by perfect_guy »

bunardzija wrote:Pozdrav,
rijetko sam u BiH, ali ikoristim svaku priliku dok sam u Sarajevu da odem na planinu. Imao bih dva pitanja, pa bih vas zamolio za pomoc.

Nedavno sam bio na Visocici (Crveni kuk) i prosao pored jednog dominantnog vrha koji mi se mnogo dojmio: Puzim. Na putokazu za Puzim sam primjetio usklicnik, pa sam kasnije saznao da na Puzimu ima minskih polja. Pitanje: je li oznacena staza do vrha Puzima? Pretpostavljam da je u tom slucajno bezbjedno planinariti, pod uslovom da se ne skrece sa staze?

Drugo pitanje mi se odnosi na planinu Bjelasnicu i istoimeni vrh (ili Opservatorij). Kada sam se vracao sa Visocice, primjetio sam da ima put do vrha Bjelasnice. Moze li se autom popeti do Opservatorija?

Hvala vam puno,
bunardzija
markirano je, ali Puzim je alpinistički uspon i potrebna je tehnička oprema.

i može se izaći na Opservatorij, ali bolje je izabrati kombi ili terenca
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1211 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

perfect_guy wrote:
bunardzija wrote:Pozdrav,
rijetko sam u BiH, ali ikoristim svaku priliku dok sam u Sarajevu da odem na planinu. Imao bih dva pitanja, pa bih vas zamolio za pomoc.

Nedavno sam bio na Visocici (Crveni kuk) i prosao pored jednog dominantnog vrha koji mi se mnogo dojmio: Puzim. Na putokazu za Puzim sam primjetio usklicnik, pa sam kasnije saznao da na Puzimu ima minskih polja. Pitanje: je li oznacena staza do vrha Puzima? Pretpostavljam da je u tom slucajno bezbjedno planinariti, pod uslovom da se ne skrece sa staze?

Drugo pitanje mi se odnosi na planinu Bjelasnicu i istoimeni vrh (ili Opservatorij). Kada sam se vracao sa Visocice, primjetio sam da ima put do vrha Bjelasnice. Moze li se autom popeti do Opservatorija?

Hvala vam puno,
bunardzija
markirano je, ali Puzim je alpinistički uspon i potrebna je tehnička oprema.

i može se izaći na Opservatorij, ali bolje je izabrati kombi ili terenca
Hvala ti!
User avatar
SmokingMan
Posts: 18594
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1212 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

coek wrote:
TDK-90 wrote:Ima li neka preporuka (po iskustvu) za hlace za trekking - planinarenje po mogucnosti strech/elasticne :)
U Intersportu sam kupovao solidne hlace, na odjelu za planinarenje.
Koliko keka?
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1213 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

SmokingMan wrote:
coek wrote:
TDK-90 wrote:Ima li neka preporuka (po iskustvu) za hlace za trekking - planinarenje po mogucnosti strech/elasticne :)
U Intersportu sam kupovao solidne hlace, na odjelu za planinarenje.
Koliko keka?
Poskupe ali i odlicne pantole: G-1000 Fjällräven. Postoje trisezonske (proljece, ljeto i jesen) i zimske varijante.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1214 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Diwan »

Imam neke stvari na prodaju ako koga interesuje:

Jakna sa goretex membranom - novo, veličina L, boja plava
čizme za alpinizam . Lowa - goretex - polovno . broj 46, 30cm uložak
čizme hanwag - goretex - novo, broj 43

Za daljne informacije preko pp
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#1215 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Kyuss »

bunardzija wrote:
Poskupe ali i odlicne pantole: G-1000 Fjällräven. Postoje trisezonske (proljece, ljeto i jesen) i zimske varijante.
Sa Fjällräven-om ne mozes fulat, imam nekoliko njihovih modela. Barents Pro su mi najvise srcu prirasle.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18594
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1216 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Danas fino završih baš rano sa poslom i pravac Trebević Od Vijećnice do Vrha i nazad u putu koji je trajao više od 5 sati,sam sa sobom i svojim staloženim mislima.Baš mi je bilo lijepo,još sam sreo neke strance na bajkovima koji su se uspeli istim putem kojim sam ja došao (malo sam čakulao sa jednim od njih,jer je jedni iz grupe znao engleski),samo da bi se spustili niz "divlju rampu" dole prema hotelu Pino nature.Pri povratku sretao sam raznorazne neznance,koje sam usput pozdravljao.AkoBogda jedva čekam da skoknem do meteorološke stanice na Bjelašnici što mi je slijedeći cilj. :thumbup:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1217 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

SmokingMan wrote:Danas fino završih baš rano sa poslom i pravac Trebević Od Vijećnice do Vrha i nazad u putu koji je trajao više od 5 sati,sam sa sobom i svojim staloženim mislima.Baš mi je bilo lijepo,još sam sreo neke strance na bajkovima koji su se uspeli istim putem kojim sam ja došao (malo sam čakulao sa jednim od njih,jer je jedni iz grupe znao engleski),samo da bi se spustili niz "divlju rampu" dole prema hotelu Pino nature.Pri povratku sretao sam raznorazne neznance,koje sam usput pozdravljao.AkoBogda jedva čekam da skoknem do meteorološke stanice na Bjelašnici što mi je slijedeći cilj. :thumbup:
Ima toga da se nahodaš. Sretno :)
El_comadante
Posts: 7913
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1218 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

uveli su kao obavezno planinarstvo u OŠ za 7me razrede od ove ŠK. što je za pohvalu
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#1219 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by sandzokan »

Gledate li novu sezonu Vrhova Balkana na Aljazeeri? Mislim da niko na Balkanu nije snimio 3 sezone dokumentarističke serije o planinama i planinarenju. Uživanje mi je gledati, još kada bih bar 30% vrhova koje su snimili mogao ispeti.... :(
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1220 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

El_comadante wrote:uveli su kao obavezno planinarstvo u OŠ za 7me razrede od ove ŠK. što je za pohvalu

dobar potez al da ministar tuši djeci knjigu koju je prepisao :evil:
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1221 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

sandzokan wrote:Gledate li novu sezonu Vrhova Balkana na Aljazeeri? Mislim da niko na Balkanu nije snimio 3 sezone dokumentarističke serije o planinama i planinarenju. Uživanje mi je gledati, još kada bih bar 30% vrhova koje su snimili mogao ispeti.... :(
Moze li se i online pogledati?
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#1222 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by sandzokan »

bunardzija wrote:
sandzokan wrote:Gledate li novu sezonu Vrhova Balkana na Aljazeeri? Mislim da niko na Balkanu nije snimio 3 sezone dokumentarističke serije o planinama i planinarenju. Uživanje mi je gledati, još kada bih bar 30% vrhova koje su snimili mogao ispeti.... :(
Moze li se i online pogledati?
Može jarane i to u 720p. Uživaj.
https://www.youtube.com/results?search_ ... vi+balkana
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1223 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bunardzija »

Pozdrav,
formatirao sam racunar i sada vise ne mogu da nadjem topografsku kartu BiH za Garmin. Moze li neko pomoci? Hvala!
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1224 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote:
El_comadante wrote:uveli su kao obavezno planinarstvo u OŠ za 7me razrede od ove ŠK. što je za pohvalu
dobar potez al da ministar tuši djeci knjigu koju je prepisao :evil:
Ima li neka druga knjiga za tu namjenu? Ja koliko znam nema...

Osim toga, čak nisam ni čuo da djeca moraju kupiti tu knjigu. Planinarstvo im je uvedeno da prohodaju, a ne da knjigu čitaju.

Pohvalan potez!
Uz skijanje i plivanje mislim da to nije loše za djecu.
El_comadante
Posts: 7913
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1225 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

baja wrote:
JoseMujica wrote:
El_comadante wrote:uveli su kao obavezno planinarstvo u OŠ za 7me razrede od ove ŠK. što je za pohvalu
dobar potez al da ministar tuši djeci knjigu koju je prepisao :evil:
Ima li neka druga knjiga za tu namjenu? Ja koliko znam nema...

Osim toga, čak nisam ni čuo da djeca moraju kupiti tu knjigu. Planinarstvo im je uvedeno da prohodaju, a ne da knjigu čitaju.

Pohvalan potez!
Uz skijanje i plivanje mislim da to nije loše za djecu.
koliko ja znam (bio sam na nekakvom sastanku) djeca će 5 puta ići na planinu (Igman, Bjelašnica, Crepoljsko, Trebević i zaboravih petu), i da če ići jednom i vozom u sklopu ovoga jer mnoga djeca nisu išla istima. e sad vidjet čemo realizaciju svega ovoga na šta će ličiti
Post Reply