Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1176 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by wewa »

mi smo termoska-sendvic turisti :D malodobna, zivahna djeca i to :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1177 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

wewa wrote:mi smo termoska-sendvic turisti :D malodobna, zivahna djeca i to :D

nema veze...sad je fino vrijeme a svi imaju vani stolove na livadi...nikom neće smetati
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1178 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

wewa wrote:molicu preporuku za jednodnevni izlet za peteroclanu porodicu s rasponom godina od 3-42 :-D
Igmanska džamija prema hrasnickom stanu, ili tušila prema Jelenjači.
sandzokan wrote:Zezajući se po Google Earthu naletih na nekropolu stećaka Močioci relativno blizu Bukovika. Nisam za ovu nekropolu ni čuo a čini mi se ni Google nema neke informacije. Pa ako neko zna kakav je teren u pitanju, koliko je pristupačno i koja je udaljenost između Bukovika i nekropole( ne mogu da neđem onaj alat za mjerenje udaljenosti na Google Earthu) neka napiše. Volio bih posjetiti tu nekropolu a ne bih išao bez osnovnih informacija jer ni Bukovik nije blizu a ne ti Močioci. Hvala!
Ili putem kako je vec objasnjeno ili od Dragana (zmajevo gnijezdo-Uzevica) markacijom na 7 vrela-Čardaklija (desno od 7 vrela),kad dođeš do ograde ranč Đozo prođi kroz njeg i na brdu preko puta je nišan i stećci iznad. Sretno
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#1179 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by The BEN10 »

Gdje kupiti gojzerice za ljetne ture? Ima li dole u Osijeku u onoj radnji? Ili u Pennyu?
@Hoze - nasjetuj me brate :)
JoseMujica wrote:...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1180 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

The BEN10 wrote:Gdje kupiti gojzerice za ljetne ture? Ima li dole u Osijeku u onoj radnji? Ili u Pennyu?
@Hoze - nasjetuj me brate :)
JoseMujica wrote:...
ako su ti dobre noge mogu i planinarske patike/tene...potražiš na olx

mada je uvijek bolje imati neke gojzerice...kod nas Alpina/Planika neprikosnovene, sve drugo puno skuplja varijanta...i nakon olx bi tu tražio
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#1181 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by abondanzieri »

Pozdrav raja,ima li možda neko ko se uspio popeti na vrh Zubac na Prenju,ako je to uopšte moguće?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1182 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

abondanzieri wrote:Pozdrav raja,ima li možda neko ko se uspio popeti na vrh Zubac na Prenju,ako je to uopšte moguće?
nisam lično išao tamo, ali jeste moguće kada mu se priđe iz leđa....samo ne idi tamo bez nekoga ko pozna taj teren kao avliju zbog mina
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#1183 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by MaD_ProfessoR »

Pozdrav, ekipa.

Interesuju me vaša iskustva sa la sportiva obućom, napose hiking, isplati li se ovo kupiti? omjer kvalitete spram cijene, budući da su poprilično skupi.

Hvala unaprijed
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#1184 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by abondanzieri »

JoseMujica wrote:
abondanzieri wrote:Pozdrav raja,ima li možda neko ko se uspio popeti na vrh Zubac na Prenju,ako je to uopšte moguće?
nisam lično išao tamo, ali jeste moguće kada mu se priđe iz leđa....samo ne idi tamo bez nekoga ko pozna taj teren kao avliju zbog mina
Mnogo bi mi značilo kada bi se javio neko ko se popeo na taj vrh,da opiše kako je izgledala ta avantura.Ne bih rekao da je mnogo ljudi to uradilo jer na internetu nisam naišao ni na jedan tekst o tome.Moja ekipa i ja smo se popeli na Zelenu glavu i Osobac i bosanski Matterhorn nam je naredna velika želja
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1185 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

abondanzieri wrote:
JoseMujica wrote:
abondanzieri wrote:Pozdrav raja,ima li možda neko ko se uspio popeti na vrh Zubac na Prenju,ako je to uopšte moguće?
nisam lično išao tamo, ali jeste moguće kada mu se priđe iz leđa....samo ne idi tamo bez nekoga ko pozna taj teren kao avliju zbog mina
Mnogo bi mi značilo kada bi se javio neko ko se popeo na taj vrh,da opiše kako je izgledala ta avantura.Ne bih rekao da je mnogo ljudi to uradilo jer na internetu nisam naišao ni na jedan tekst o tome.Moja ekipa i ja smo se popeli na Zelenu glavu i Osobac i bosanski Matterhorn nam je naredna velika želja
Jarane, minirano je okolo. Fakat nemoj ici bez vodica, a i to je vrlo upitno koliko je pametno. Imas na Prenju milion drugih stvari za obici, a koje nisu minirane.

Image
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#1186 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by triton »

Jeste li sami isli na Osobac ili vas je vodio neko? I Osobac ima miniranih podrucja, i to bas na stazi.
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#1187 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by tr_ba »

MaD_ProfessoR wrote:Pozdrav, ekipa.

Interesuju me vaša iskustva sa la sportiva obućom, napose hiking, isplati li se ovo kupiti? omjer kvalitete spram cijene, budući da su poprilično skupi.

Hvala unaprijed
Ako su original,onda su vrh.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1188 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

triton wrote:Jeste li sami isli na Osobac ili vas je vodio neko? I Osobac ima miniranih podrucja, i to bas na stazi.
ja sam išao sa svojom rajom, ali znali smo put otprilike i gdje smijemo a gdje ne

marker vam je onaj drveni parmak u Lasnom dolu i od njega ideš pravo prema šumovitom brdu ispod sipara, gdje nalaziš ugazanu stazu i marku i ideš njome do kraja šume gdje marka i staza prestaju....tu si već prošao iza Osobca i okrećeš lijevo uz brdo, pa kako se snađeš da se popenješ jer niti ima marke niti staze :sad: dok ideš tom stazom kroz šumu pod Osobcem imaš i jedan mali izvor sa lijeve strane, možda neka 2-3 metra od staze

A nekako mi je taj Osobac ostao u sjećanju baš kao gadan za popeti...prije bi dvaput na Zelenu iz Konjičke Bijele nego jednom na njega s Crnog polja

to je inače boljka naših planina da su uglavnom do kraja markirani samo njihovi najvisočiji vrhovi, dok za sve ostalo penješ kako se snađeš na licu mjesta...Prenj je sav takav :sad:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1189 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote:
to je inače boljka naših planina da su uglavnom do kraja markirani samo njihovi najvisočiji vrhovi, dok za sve ostalo penješ kako se snađeš na licu mjesta...Prenj je sav takav :sad:
Jarane četka 1KM i kila farbe 10KM, pa udri da izliječiš boljku :D

COEK <3 fino rece, pazite na MINE! imate karte MAC download pa provjera staze. Na Osobac se ide ali to nije garancija da 20m od staze nije belaj. A staze i nema haman.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1190 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:
JoseMujica wrote:
to je inače boljka naših planina da su uglavnom do kraja markirani samo njihovi najvisočiji vrhovi, dok za sve ostalo penješ kako se snađeš na licu mjesta...Prenj je sav takav :sad:
Jarane četka 1KM i kila farbe 10KM, pa udri da izliječiš boljku :D

COEK <3 fino rece, pazite na MINE! imate karte MAC download pa provjera staze. Na Osobac se ide ali to nije garancija da 20m od staze nije belaj. A staze i nema haman.
mani se te šuplje :roll:

nigdje u svijetu se staze ne markiraju tako što se meni ili tebi ćefne ili što mi mislimo da treba....to su ozbiljne stvari i za njih treba znanje i sistemski pristup jer je staza osnova za razvoj planinskog turizma pa onda prema čvorištima staza raspoređuješ drugu infrastrukturu. To bi trebao da radi PS i društva u svojim zonama odgovornosti
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1191 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Tako i ide. Ako si član PD aktiviraj se...Ako nisi član, zašto nisi?
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1192 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

E moj Jose, da mi čekamo PS i institucije, nijedna staza ne bi bila markirana ...
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#1193 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by abondanzieri »

JoseMujica wrote:
triton wrote:Jeste li sami isli na Osobac ili vas je vodio neko? I Osobac ima miniranih podrucja, i to bas na stazi.
ja sam išao sa svojom rajom, ali znali smo put otprilike i gdje smijemo a gdje ne

marker vam je onaj drveni parmak u Lasnom dolu i od njega ideš pravo prema šumovitom brdu ispod sipara, gdje nalaziš ugazanu stazu i marku i ideš njome do kraja šume gdje marka i staza prestaju....tu si već prošao iza Osobca i okrećeš lijevo uz brdo, pa kako se snađeš da se popenješ jer niti ima marke niti staze :sad: dok ideš tom stazom kroz šumu pod Osobcem imaš i jedan mali izvor sa lijeve strane, možda neka 2-3 metra od staze

A nekako mi je taj Osobac ostao u sjećanju baš kao gadan za popeti...prije bi dvaput na Zelenu iz Konjičke Bijele nego jednom na njega s Crnog polja

to je inače boljka naših planina da su uglavnom do kraja markirani samo njihovi najvisočiji vrhovi, dok za sve ostalo penješ kako se snađeš na licu mjesta...Prenj je sav takav :sad:
Na isti način smo se i mi popeli,s tim što su nam od velike pomoći pri završnom penjanju na brdo bile markacije od kamenica koje je postavila raja koja je prije tim putem prolazila.Inače Zubac nam je veliki izazov najviše zbog opklade sa jaranom koji je potpuno siguran da ne postoji teoretska šansa da se gore popnemo.Nudi veliku svotu novca i spreman je kako kaže da ga p....ako uspijemo u tom pothvatu :D
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#1194 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by abondanzieri »

...
Last edited by abondanzieri on 21/05/2018 21:51, edited 1 time in total.
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#1195 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by abondanzieri »

abondanzieri wrote: Mnogo bi mi značilo kada bi se javio neko ko se popeo na taj vrh,da opiše kako je izgledala ta avantura.Ne bih rekao da je mnogo ljudi to uradilo jer na internetu nisam naišao ni na jedan tekst o tome.Moja ekipa i ja smo se popeli na Zelenu glavu i Osobac i bosanski Matterhorn nam je naredna velika želja
Jarane, minirano je okolo. Fakat nemoj ici bez vodica, a i to je vrlo upitno koliko je pametno. Imas na Prenju milion drugih stvari za obici, a koje nisu minirane.

Image[/quote]

Hvala na savjetu,provjerit ćemo sve opcije prije eventualnog polaska.[/quote]
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1196 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

coek wrote:E moj Jose, da mi čekamo PS i institucije, nijedna staza ne bi bila markirana ...
to je to! :thumbup:

abondanzieri wrote: Na isti način smo se i mi popeli,s tim što su nam od velike pomoći pri završnom penjanju na brdo bile markacije od kamenica koje je postavila raja koja je prije tim putem prolazila.Inače Zubac nam je veliki izazov najviše zbog opklade sa jaranom koji je potpuno siguran da ne postoji teoretska šansa da se gore popnemo.Nudi veliku svotu novca i spreman je kako kaže da ga p....ako uspijemo u tom pothvatu :D
Nije ti to vala neki poduhvat. s druge strane je livada (postrma ali ipak livada)...samo su problem mine. Ja sam ga gledao s puta za Borašnicu, nije ni blizu kao s Jezerca.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1197 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

abondanzieri , ako vec trazis adrenalinski izazov, predlazem da prvo prođeš Bosansko vratlo na Treskavici :D Ako to živ prođeš, onda si "kvalifikovan" i za Zubac :D
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#1198 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by abondanzieri »

coek wrote:abondanzieri , ako vec trazis adrenalinski izazov, predlazem da prvo prođeš Bosansko vratlo na Treskavici :D Ako to živ prođeš, onda si "kvalifikovan" i za Zubac :D
Evo kažu da je Zubac mačiji kašalj,samo su problem mine :D
Što se tiče penjanja,bez razmišljanja bih pokušao osvojiti bilo koji vrh za koji sam siguran da je na njega kročila ljudska noga.Pokušao bih,pa šta bude :mrgreen:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1199 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

abondanzieri wrote: Evo kažu da je Zubac mačiji kašalj,samo su problem mine :D
Što se tiče penjanja,bez razmišljanja bih pokušao osvojiti bilo koji vrh za koji sam siguran da je na njega kročila ljudska noga.Pokušao bih,pa šta bude :mrgreen:
to nije niko rekao za mačji kašalj, ali nije ni bitno.
evo ga Zubac s leđa pa će biti jasnije
Image
https://ibb.co/hEMLSd
Sonac
Posts: 243
Joined: 06/06/2013 10:58

#1200 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Sonac »

abondanzieri wrote:
JoseMujica wrote:
triton wrote:Jeste li sami isli na Osobac ili vas je vodio neko? I Osobac ima miniranih podrucja, i to bas na stazi.
ja sam išao sa svojom rajom, ali znali smo put otprilike i gdje smijemo a gdje ne

marker vam je onaj drveni parmak u Lasnom dolu i od njega ideš pravo prema šumovitom brdu ispod sipara, gdje nalaziš ugazanu stazu i marku i ideš njome do kraja šume gdje marka i staza prestaju....tu si već prošao iza Osobca i okrećeš lijevo uz brdo, pa kako se snađeš da se popenješ jer niti ima marke niti staze :sad: dok ideš tom stazom kroz šumu pod Osobcem imaš i jedan mali izvor sa lijeve strane, možda neka 2-3 metra od staze

A nekako mi je taj Osobac ostao u sjećanju baš kao gadan za popeti...prije bi dvaput na Zelenu iz Konjičke Bijele nego jednom na njega s Crnog polja

to je inače boljka naših planina da su uglavnom do kraja markirani samo njihovi najvisočiji vrhovi, dok za sve ostalo penješ kako se snađeš na licu mjesta...Prenj je sav takav :sad:
Na isti način smo se i mi popeli,s tim što su nam od velike pomoći pri završnom penjanju na brdo bile markacije od kamenica koje je postavila raja koja je prije tim putem prolazila.Inače Zubac nam je veliki izazov najviše zbog opklade sa jaranom koji je potpuno siguran da ne postoji teoretska šansa da se gore popnemo.Nudi veliku svotu novca i spreman je kako kaže da ga p....ako uspijemo u tom pothvatu :D
Taj jaran je Zubac očito vidio samo s jedne strane :). S leđa je drugačija situacija a evo vidim i ostali već napisaše. Nisam ni ja bio iz istog razloga (mine) ali planiram nekada u rano proljeće dok je još snijeg gore, to ti je najsigurnija ali i zahtjevnija opcija. Evo zakasnio si možda mjesec dana. Tako sam ja popeo Lupoč npr.
Post Reply