Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1051 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Leotar je ovaj zanimljiv...rijetko ko tamo ide....ovo ostalo je ko kod kone na kafu
The BEN10
Posts: 7566
Joined: 19/09/2011 09:03

#1052 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by The BEN10 »

JoseMujica wrote:Leotar je ovaj zanimljiv...rijetko ko tamo ide....ovo ostalo je ko kod kone na kafu
Hahhahahahaa!!!
:lol: :D :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1053 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Bloo »

JoseMujica wrote:Leotar je ovaj zanimljiv...rijetko ko tamo ide....ovo ostalo je ko kod kone na kafu
Ima dosta omladine i ljudi koji nisu bili ni na jednom dolje navedenom mjestu, pa je fino da se podijeli :)

a ti nastavi da se pentraš po Mont Blancu :D
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#1054 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Forsaken »

JoseMujica wrote:
Bloo wrote:
Coki mi ga Mujice :D

pod divljačke sam mislila da nisu za početnika i druga stvar etika im nije jača strana. Uspon nije trka do vrha, gdje se ostavljaju u zaleđu stariji i slabiji.-
hoću srećo ne sekiraj se, samo dok zube operem da ne bi ostali spojeni zauvjek ko super ljepkom :D



za Nomade i Avantur bi se složio, al brate ovi mrski plavi patuljci nisu taki

U Želji je baš fina raja...čoka ko salate...i to mlađahne...priznaj babo stara da tebi to smeta :evil: :lol: :lol: :lol: :lol:
zar Avantur jos hoda? Ne vidim da su bas aktivni
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1055 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Bloo wrote:
JoseMujica wrote:Leotar je ovaj zanimljiv...rijetko ko tamo ide....ovo ostalo je ko kod kone na kafu
Ima dosta omladine i ljudi koji nisu bili ni na jednom dolje navedenom mjestu, pa je fino da se podijeli :)

a ti nastavi da se pentraš po Mont Blancu :D
tobe jarabi...estakvirulah.....ja ne idem u brda da liječim impotenciju i ginem, no da uživam u prirodi i miru koji ona nudi
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1056 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Gojeni H »

Dobra vam ova tema. :thumbup: :bih:
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#1057 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by sandzokan »

Ne znam šta se zamjera Avanturu, išao sam 3-4 puta sa njima i sasvim su OK. Iskreno, ja nisam aktivan planinar pa možda ne vidim nešto što vi iskusniji vidite ali svaki put s njima mi je bilo ugodno. Mlada ekipa, vesela, Muamer je kulturan momak, o njegovom znanju i kvalitetima kao vodiča ne bih jer nisam kompetentan. Neko spomenu da se sporiji planinari ostavljaju, možda se i desilo, ali kada sam ja išao s njima i na čelu i na kraju kolone bili su vodiči. Tako da sam se uvijek osjećao sigurno, što je meni kao neiskusnom i sporom bitno. Na jednom pohodu sa Avanturom sam upoznao vodiča koji mi je kao osoba odmah legao, što nije čest slučaj. Čovjek ozbiljan, ali nije dosadan, baš je raja i spreman da pomogne svakome bilo savjetom ili nečim drugim. Zaboravio sam mu ime ali znam da je oženjen i žena mu je planinar, završio je farmaciju ili hemiju...vjerovatno ga neko od vas zna.Nisam ga poslije viđao sa Muamerom, bilo mi je nešto bezveze da pitam šta je s njim. Ali ako je napravio neku svoju agenciju molio bih za ime i kontakt telefon, rado bih sa njim opet na planinu.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1058 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Hadzi Lojo »

Da li je neko obnovi stazu na Prenju koja ide direktno malo desno od lavinista (desno od staze koja ide preko Ploce) pa izlazi gore ispod Tarasa, blizu kuce na Jezercu? Bila je nekada i sajla na jednom dijelu staze, mozda neko zna?
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1059 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Hadzi Lojo wrote:Da li je neko obnovi stazu na Prenju koja ide direktno malo desno od lavinista (desno od staze koja ide preko Ploce) pa izlazi gore ispod Tarasa, blizu kuce na Jezercu? Bila je nekada i sajla na jednom dijelu staze, mozda neko zna?
Ne. Minski sumnjivo podrucje, mada znam jednog koji je prosao na svoju odgovornost
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1060 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Hadzi Lojo wrote:Da li je neko obnovi stazu na Prenju koja ide direktno malo desno od lavinista (desno od staze koja ide preko Ploce) pa izlazi gore ispod Tarasa, blizu kuce na Jezercu? Bila je nekada i sajla na jednom dijelu staze, mozda neko zna?
ne...kazu zbog mina...iz Rakovog laza se i dalje izlazi tamo ljevlje ispod Osobca

ps

dvije pozitive s Prenja...na Osobcu otvorena sajla/ferata i put koji ide iz Boraka do Crnog polja popravljen (zapravo popravljen je prema Ruištu, tako da je kritično jedino onih zadnih 300 metara gdje se desno skrene prije samog parkinga na Crnom polju)
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1061 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

JoseMujica wrote:
Hadzi Lojo wrote:Da li je neko obnovi stazu na Prenju koja ide direktno malo desno od lavinista (desno od staze koja ide preko Ploce) pa izlazi gore ispod Tarasa, blizu kuce na Jezercu? Bila je nekada i sajla na jednom dijelu staze, mozda neko zna?
ne...kazu zbog mina...iz Rakovog laza se i dalje izlazi tamo ljevlje ispod Osobca

ps

dvije pozitive s Prenja...na Osobcu otvorena sajla/ferata i put koji ide iz Boraka do Crnog polja popravljen (zapravo popravljen je prema Ruištu, tako da je kritično jedino onih zadnih 300 metara gdje se desno skrene prije samog parkinga na Crnom polju)
Drug, odvajanje ka Rujistu je puno prije, 2-3 km od Boraka. A taj put, sa kojeg ide zadnjih 300m na CP, je slijepa ulica (za izvlacenje sume), tako bar sumari rekose. A i Google Earth to potvrdjuje
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1062 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

coek wrote:
JoseMujica wrote:
Hadzi Lojo wrote:Da li je neko obnovi stazu na Prenju koja ide direktno malo desno od lavinista (desno od staze koja ide preko Ploce) pa izlazi gore ispod Tarasa, blizu kuce na Jezercu? Bila je nekada i sajla na jednom dijelu staze, mozda neko zna?
ne...kazu zbog mina...iz Rakovog laza se i dalje izlazi tamo ljevlje ispod Osobca

ps

dvije pozitive s Prenja...na Osobcu otvorena sajla/ferata i put koji ide iz Boraka do Crnog polja popravljen (zapravo popravljen je prema Ruištu, tako da je kritično jedino onih zadnih 300 metara gdje se desno skrene prije samog parkinga na Crnom polju)
Drug, odvajanje ka Rujistu je puno prije, 2-3 km od Boraka. A taj put, sa kojeg ide zadnjih 300m na CP, je slijepa ulica (za izvlacenje sume), tako bar sumari rekose. A i Google Earth to potvrdjuje
čak i ono tamo lijevo što se odvaja?

nisam to znao jer nisam išao dalje, al što je za nas bitno put je popravljan
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1063 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

JoseMujica wrote:
čak i ono tamo lijevo što se odvaja?

nisam to znao jer nisam išao dalje, al što je za nas bitno put je popravljan
Da to gore je slijepa ulica.
A ovaj put Rujiste - Borci su poceli i asfaltirati, sa strane Rujista, ali ocigledno nije nikakav prioritet pa ide po 1km svake 2 godine :) Doduse, ne znam ni da li bih volio da se to asfaltira u cijelosti, jer se gradski "seljaci" uzasavaju makadama :D A dobar makadam je odlicna vijest
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#1064 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ST11 »

Znam, da je tema prvenstveno namjenjena planinarenju u BiH, ali moram.

Sinoc zbog nepaznje strane planinarke izbio je pozar u, za mene, najlijepsem planinarskom domu u SLO i potpuno ga unistio.
http://www.rtvslo.si/crna-kronika/pogor ... jci/435747


Image

Igranje nogometa sa drustvom na 1800 metara - neprocenljivo.

Image
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#1065 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by shake69 »

Obisao sam nekoliko bh.planina i pitam se kako niko ozbiljniji od travel agencija ne dovodi planinare u grupama na nase planine? Ima li toga. Posebno ove popularne trekking staze.
Na Bjelasnici sam vidio stranaca u manjim grupama s nasim. Bude tu ''strendzera'' ozenjenih nasim zenama a par puta sam vidio Amerikance ili Engleze koji idu sami. Malo je to, ljudi! Sta rade agencije. Ili stranci misle da je sve jos minirano! :?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1066 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

nije baš...imaš dosta ljudi koji su se specijalizirali za vodanje takvih grupa....npr. Avantur, Braco itd.

Veliki problem naših planina, za nekog ozbiljnijeg turizma, je planinarska infrastruktura počevši sa ne markiranim ili katastrofalno markiranim stazama do planinarskih kuća i domova, koje su u lošem stanju ili u kojima su tzv. domari takvi da poželiš prije međeda sresti nego njih
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#1067 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by triton »

UPOZORENJE POSJETIOCIMA KUĆE JEZERCE:

UGINULA KRAVA LEŽI 30 TAK METARA SJEVERNO OD IZVORA JEZERCE. MIKROBIOLOŠKA ISPRAVNOST IZVORA JE UPITNA. PREPORUČUJE SE PROKUHAVANJE VODE IZ IZVORA (I) ILI UPOTREBA TABLETA ZA DEZINFEKCIJU VODE ZA PIĆE.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1068 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Na Veležu, u prvu (donju) čatrnju upala divlja svinja i uginula
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1069 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

lijepo je vidjeti da se povečava broj planinara... i PD
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1070 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by perfect_guy »

pa sad, za broj PD je diskutabilno. Imaš bjelašnicu, ni sami ne znaju kad su zadnji put napravili turu (da li više rade i bjelašnički dan na stanarima?), Runolist isto tako, jednom godišnje (možda i rjeđe) se pojavi tura punog mjeseca na bukovik, Muamer odavno isto nije ništa izbacivao... Prosto ako ne praviš ture, koja ti je onda svrha?
El_comadante
Posts: 7937
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1071 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

perfect_guy wrote:pa sad, za broj PD je diskutabilno. Imaš bjelašnicu, ni sami ne znaju kad su zadnji put napravili turu (da li više rade i bjelašnički dan na stanarima?), Runolist isto tako, jednom godišnje (možda i rjeđe) se pojavi tura punog mjeseca na bukovik, Muamer odavno isto nije ništa izbacivao... Prosto ako ne praviš ture, koja ti je onda svrha?
to si upravu ali....
ima u KS par aktivnih društava koji rade dobar posao npr.: Energoinvest imaju turu barem jednom mjesečno, Igman Vratnik također plus vikednom imaju druženje u svom domu na ozrenu, brezovača Hadzici je također aktivna bili su u Makodniji, Zlatni ljiljan pokrenu program predavanja u OŠ na područiju NG o planinarenju.... itsl.
medjtim ima i društava samo na papiru npr. u KS je registrovano 24 društva max 10ak je koliko toiko aktivno ostali samo na papiru
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1072 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Broj planinara se povecava, i to je dobro.
Broj PD je diskutabilan, jer udruzenja tipa "one man show" nisu mjera poboljsanja kvalitete.

Imate sad "Humanitarnu turu" na Igman - Crni vrh, vodiči organizuju, sav prilog koliko ko dadne ide nekoj zeni u Jablanici s 3 djece, a muz joj stradao u saobracajki.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1073 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

shake69 wrote:Obisao sam nekoliko bh.planina i pitam se kako niko ozbiljniji od travel agencija ne dovodi planinare u grupama na nase planine? Ima li toga. Posebno ove popularne trekking staze.
Na Bjelasnici sam vidio stranaca u manjim grupama s nasim. Bude tu ''strendzera'' ozenjenih nasim zenama a par puta sam vidio Amerikance ili Engleze koji idu sami. Malo je to, ljudi! Sta rade agencije. Ili stranci misle da je sve jos minirano! :?
Zato sto je u nas mentalitet kod tih iz agencija "hajd kad svakako ides povedi i ove moje malo u planinu", a on mu uzeo 60 eura po carsiji a tebi ako da 20km i to je golemo! :D
Ima nasih ljudi koji pristojno rade (neki cak i zive od tog kao green vison) u ovoj sferi, sretao sam ih po planinama. Obicno su stranci klijenti, jer nasim je puno kako-god okrenes. A i strana klijentela (u vecoj mjeri) ne zeli dati pare vec dzabe spavaju po jezercu (Prenj), imaju GPS uredjaje i sl. Koliko hoces sreo sam ceha, slovenaca po Prenju Treskavici i sl
Ova Via dinarica moze malo izreklamirati te stvari da se poveca fond turista planinara, a i tu dok se ogriju oni najblizi vatri vidicemo sta ce ostati kao rezultat projekta
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1074 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:
shake69 wrote:Obisao sam nekoliko bh.planina i pitam se kako niko ozbiljniji od travel agencija ne dovodi planinare u grupama na nase planine? Ima li toga. Posebno ove popularne trekking staze.
Na Bjelasnici sam vidio stranaca u manjim grupama s nasim. Bude tu ''strendzera'' ozenjenih nasim zenama a par puta sam vidio Amerikance ili Engleze koji idu sami. Malo je to, ljudi! Sta rade agencije. Ili stranci misle da je sve jos minirano! :?
Zato sto je u nas mentalitet kod tih iz agencija "hajd kad svakako ides povedi i ove moje malo u planinu", a on mu uzeo 60 eura po carsiji a tebi ako da 20km i to je golemo! :D
Ima nasih ljudi koji pristojno rade (neki cak i zive od tog kao green vison) u ovoj sferi, sretao sam ih po planinama. Obicno su stranci klijenti, jer nasim je puno kako-god okrenes. A i strana klijentela (u vecoj mjeri) ne zeli dati pare vec dzabe spavaju po jezercu (Prenj), imaju GPS uredjaje i sl. Koliko hoces sreo sam ceha, slovenaca po Prenju Treskavici i sl
Ova Via dinarica moze malo izreklamirati te stvari da se poveca fond turista planinara, a i tu dok se ogriju oni najblizi vatri vidicemo sta ce ostati kao rezultat projekta
nama, za sada, samo dobar dio markiranih staza

Planinarska društva su potpuno podbacila u tom segmentu rada, da održavaju i markiraju staze
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1075 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Vjeruj da su oni vise izreklamirali to sto su markirali, od PD pa nam se tako cini. Dobrim dijelom su PD markirali za njih, i to je ok.
Mada si u pravu za dio markiranih staza, slabo se odrzava a negdje gdje treba uzet laku lovu markira staze ko gdje stigne (odes npr Perun da vidis)...

Kako god, sve ovo potvrdjuje tegobnu atmosferu u drzavi. No nama je hodat svakako :bih:
Post Reply