Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1726 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

maliq53 wrote: 05/04/2020 13:00 Kakva je ova ruta od PD Napredak, pa PD Trebevic i preko Bijelih stijena pa do vrha? Ovo gledam na viadinarica sajtu staze pa planiram neku rutu, koja bi najbolja ruta bila do vrha, ne mora nuzno ici od Prvog Sumara :-D

p.s. evo gledam ovu rutu preko Bijelih stijena, ovo je izgleda jedan dio via ferrata, ako ko zna vise valjalo bi :-D
jeste via ferata, mada je možeš i obići ali je to lomatanje uzbrdo

puno ti je bolje napredak-pd trebević-tri budalaša-dobre vode pa odatle možeš da biraš
1. desno od dobrih voda pa pravo preko KuK artiljeriskih položaja do ispod Jure franko, pa na zapadni greben do vrha
2. lijevo, pa sredinom do ostataka doma Vaso Miskin, što je najlakša varijanta (na ovoj strani imaš varijantu i sa odvojkom do Puhove ravni pa na istočni greben)
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1727 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

JoseMujica wrote: 02/04/2020 20:29
Giancarlo wrote: 02/04/2020 20:19 Jeli se neko pjeske penjao na vrh Trebevica, a da je krenuo sa Dobrinje ? Kojim putem/stazom ici, koliko treba vremena ? Imate li kakvih informacija i iskustava ?
imaš markiranu stazu iz Lukavice, nekih 100 metara iza Energoinvesta EOP (neka 3-4 km od zadnje trola stanice na Dobrinji)...znači prođeš EOp i sa lijeve strane ćeš vidjeti put se odvaja, stoje kante za smeće i iza njih tabla sa mapom staze. Odatle krećeš i sve ti je markirano...izbićeš na Primoža ...do njega imaš 12km ili cca 3 sata,a od Primoža ideš dalje zapadnim grebenom do vrha

staza je super, lagano se uspinje


Image
samo da dodam da je ovu stazu uredio PD Trebević I. Sarajevo. na onoj tabli piše 5h čini mi se.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1728 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

El_comadante wrote: 05/04/2020 19:26
JoseMujica wrote: 02/04/2020 20:29
Giancarlo wrote: 02/04/2020 20:19 Jeli se neko pjeske penjao na vrh Trebevica, a da je krenuo sa Dobrinje ? Kojim putem/stazom ici, koliko treba vremena ? Imate li kakvih informacija i iskustava ?
imaš markiranu stazu iz Lukavice, nekih 100 metara iza Energoinvesta EOP (neka 3-4 km od zadnje trola stanice na Dobrinji)...znači prođeš EOp i sa lijeve strane ćeš vidjeti put se odvaja, stoje kante za smeće i iza njih tabla sa mapom staze. Odatle krećeš i sve ti je markirano...izbićeš na Primoža ...do njega imaš 12km ili cca 3 sata,a od Primoža ideš dalje zapadnim grebenom do vrha

staza je super, lagano se uspinje


Image
samo da dodam da je ovu stazu uredio PD Trebević I. Sarajevo. na onoj tabli piše 5h čini mi se.
Image

jeste
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1729 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

JoseMujica wrote: 05/04/2020 16:08
maliq53 wrote: 05/04/2020 13:00 Kakva je ova ruta od PD Napredak, pa PD Trebevic i preko Bijelih stijena pa do vrha? Ovo gledam na viadinarica sajtu staze pa planiram neku rutu, koja bi najbolja ruta bila do vrha, ne mora nuzno ici od Prvog Sumara :-D

p.s. evo gledam ovu rutu preko Bijelih stijena, ovo je izgleda jedan dio via ferrata, ako ko zna vise valjalo bi :-D
jeste via ferata, mada je možeš i obići ali je to lomatanje uzbrdo

puno ti je bolje napredak-pd trebević-tri budalaša-dobre vode pa odatle možeš da biraš
1. desno od dobrih voda pa pravo preko KuK artiljeriskih položaja do ispod Jure franko, pa na zapadni greben do vrha
2. lijevo, pa sredinom do ostataka doma Vaso Miskin, što je najlakša varijanta (na ovoj strani imaš varijantu i sa odvojkom do Puhove ravni pa na istočni greben)
Super valja, mozda se moze i iskombinovat' ove dvije, da dodjem kecom a vratim se dvicom... Koliko treba otprilike vremenski kada bi se kombinovalo?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1730 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

bolje ti je idi kecom a vrni se dvicom

znači napredak-trebevic-tri budalaša-dobre vode-vaso miskin-vrh-zapadni greben-pa spičiš pored jure franko i onda se vracas na dobre vode i silaziš zadnji dio kuda si i došao

to je djir od nekih 10-12km, 3 do 5 sati, u zavisnosti od forme i pauza

evo ti i track:
https://www.wikiloc.com/hiking-trails/t ... a-43872687
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1731 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

Kakva je pristup Zelengori autom... Odavno mjerkam da tamo idem jer prelijepo izgleda taj citav dio tamo ali mi je totalna nepoznanica. Ono sto mogu vidjeti je da ima neki makadam ali u kakvom stanju. Prepostavljam na vecim visinama je vec prilicno samo za off roadere, ali da li je onaj dio do Planinske kuce "Orlovacko jezero" pristupacan makadam. Ako je kao za Prokosko onda vjerovatno ne bi isao, ali ako je kao za Lukomir onda se moze makar jednom otici pa nek ide sve :lol: Ukoliko je samo za dzipove, kakve su onda opcije sa obicnim autom, gdje ostaviti i koliko bi trebalo do jezera i vrha Bregoč :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1732 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

maliq53 wrote: 06/04/2020 09:54 Kakva je pristup Zelengori autom... Odavno mjerkam da tamo idem jer prelijepo izgleda taj citav dio tamo ali mi je totalna nepoznanica. Ono sto mogu vidjeti je da ima neki makadam ali u kakvom stanju. Prepostavljam na vecim visinama je vec prilicno samo za off roadere, ali da li je onaj dio do Planinske kuce "Orlovacko jezero" pristupacan makadam. Ako je kao za Prokosko onda vjerovatno ne bi isao, ali ako je kao za Lukomir onda se moze makar jednom otici pa nek ide sve :lol: Ukoliko je samo za dzipove, kakve su onda opcije sa obicnim autom, gdje ostaviti i koliko bi trebalo do jezera i vrha Bregoč :-D
možeš do Bregoča a da ne silaziš do jezera.....do zadnjih kuća, prije nego što krene silazak ka jezeru, put je odličan (barem kada sam zadnji put išao), a dalje odatle ka jezeru je baš grozan...prepoznaćeš to imaš par kuća sa lijeve strane a sa desne strane vidiš markantni Stog. Kod kuća pakiraj i odatle ima markacija koja prolazi desno od Stoga i ide prema Bregoču

Meni najljepše na Zelengori je Gornje bare-Uglješin vrh- greben Tovarnice (ili ovdje okreneš nizbdo nazad a može i dalje)-Planinica-Donje bare

potraži kakav track na planinarenje.ba, wikilocu ili staze i bogaze ako nisi nikada išao...imaš danas more gps aplikacija za mobilni, tek da imaš siguran orjentir i naravno, uvijek ponesi powerbank

Image

Image

slikano otprilike sa Uglješinog...ovaj desno greben je Tovarnica i njom ide staza (ako ćeš kraću varijantu na kraju grebena oboriš nizbrdo i lijevo natrag ka Gornjim barama)...onaj greben stijena u sredini (preko koje se vidi Volujak) je Planinica...ako ćeš dužu varijantu ispod nje nastavljaš ka Donjim barama...ako odeš dobro tu pazi...stijene su, sipar i dešava se puno odrona i tu nema markacije
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1733 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

To je iz pravca Čemerna put? Razmisljao sam i o opciji da auto ostavim npr. u Kalinoviku a dalje bajkom, ili obrnuto u Čemerno pa dalje bajkom zavisi koja je tura privlacnija i sa boljim pejzazima !? :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1734 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

maliq53 wrote: 06/04/2020 17:32 To je iz pravca Čemerna put? Razmisljao sam i o opciji da auto ostavim npr. u Kalinoviku a dalje bajkom, ili obrnuto u Čemerno pa dalje bajkom zavisi koja je tura privlacnija i sa boljim pejzazima !? :-D
prije samog izlaska na Tjentište ima desno skretanje za Donje i Gornje bare
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1735 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

maliq53 wrote: 06/04/2020 17:32 To je iz pravca Čemerna put? Razmisljao sam i o opciji da auto ostavim npr. u Kalinoviku a dalje bajkom, ili obrnuto u Čemerno pa dalje bajkom zavisi koja je tura privlacnija i sa boljim pejzazima !? :-D
mozda je malo ljepse s one strane od cemerna ali je blize od kalinovika. Dobar put bio prije 2 godine kad sam isao ovaj iz kalinovika.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1736 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

baja wrote: 29/04/2020 12:31
maliq53 wrote: 06/04/2020 17:32 To je iz pravca Čemerna put? Razmisljao sam i o opciji da auto ostavim npr. u Kalinoviku a dalje bajkom, ili obrnuto u Čemerno pa dalje bajkom zavisi koja je tura privlacnija i sa boljim pejzazima !? :-D
mozda je malo ljepse s one strane od cemerna ali je blize od kalinovika. Dobar put bio prije 2 godine kad sam isao ovaj iz kalinovika.
Kakav je makadam? Jel losiji kada se pridje blize planini. Ne znam, ako mozes uporediti npr. sa nekim drugim makadamima, npr. put do Prokoskog jezera iako je moguce otici obicnim autom ipak nije preporljucivo jer ima losih dijelova. Dok makadam za Lukomir je nijasnu bolji pa se moze i obicnim autom otici.
edin_the
Posts: 297
Joined: 26/08/2014 16:14

#1737 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by edin_the »

Da i ovdje priupitam :mrgreen:
edin_the wrote: 03/05/2020 13:23 Koja je preporuka za jednodnevnu hiking turu do Lukomira? Da li je realno za dan prepješačiti od Babinog Dola do Lukomira i nazad, uz svraćanje u Umoljane? Koju rutu biste preporučili? Google pokazuje ovako https://goo.gl/maps/MWg1KCpMjHQBYA2i8
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1738 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

edin_the wrote: 03/05/2020 13:52 Da i ovdje priupitam :mrgreen:
edin_the wrote: 03/05/2020 13:23 Koja je preporuka za jednodnevnu hiking turu do Lukomira? Da li je realno za dan prepješačiti od Babinog Dola do Lukomira i nazad, uz svraćanje u Umoljane? Koju rutu biste preporučili? Google pokazuje ovako https://goo.gl/maps/MWg1KCpMjHQBYA2i8
Hm... pa realno je... ali ovo svracanje u Umoljane bas i ne ide..

I nije to bas zanimljiva tura.. Bolje ti je parkirati auto u Umoljanima pa napraviti kruznu turu preko Oblja (ili laksa varijanta kroz Crveni klanac, pa Dugim Poljem), i nazad onda kroz kanjon i Studeni potok do Gradine.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1739 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Nije realno ako nosi neki ultramaratonac ili po ovom novom trail trkač . Autom do umoljana i onda imaš par planinarskih staza ili možeš autom do Milišića pa sve lagano makadakom do Umoljana. Ova druga je tipična duga šetnja, a ove gore ipak treba malo više kondicije
edin_the
Posts: 297
Joined: 26/08/2014 16:14

#1740 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by edin_the »

Hvala na brzim dogovorima :)
_Reds_ wrote: 03/05/2020 14:20 Bolje ti je parkirati auto u Umoljanima pa napraviti kruznu turu preko Oblja (ili laksa varijanta kroz Crveni klanac, pa Dugim Poljem), i nazad onda kroz kanjon i Studeni potok do Gradine.
Ovo mi zvuči vrlo privlačno. Čini mi se da je pogled duž rute kroz kanjon Rakitnice spektakularan. Možeš li mi objasniti (možda najbolje grafički ako može) koji je to put preko Oblja? Crveni Klanac sam našao.
Admir_1984 wrote: 03/05/2020 14:23 Nije realno ako nosi neki ultramaratonac ili po ovom novom trail trkač . Autom do umoljana i onda imaš par planinarskih staza ili možeš autom do Milišića pa sve lagano makadakom do Umoljana. Ova druga je tipična duga šetnja, a ove gore ipak treba malo više kondicije
Gdje dođu ti Milišići? :D
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1741 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by perfect_guy »

https://planinarenje.ba/planinarske-tur ... -30-8-2019
a Milišići - na toj cesti kojom se dolazi do Umoljana, prije Šabića ima jedno skretanje desno, i tu se dolazi do Milišića i još par bjelašničkih sela, i gdje se takođe može uključiti na makadam dalje prema Lukomiru
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1742 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

edin_the wrote: 03/05/2020 14:51 Hvala na brzim dogovorima :)
_Reds_ wrote: 03/05/2020 14:20 Bolje ti je parkirati auto u Umoljanima pa napraviti kruznu turu preko Oblja (ili laksa varijanta kroz Crveni klanac, pa Dugim Poljem), i nazad onda kroz kanjon i Studeni potok do Gradine.
Ovo mi zvuči vrlo privlačno. Čini mi se da je pogled duž rute kroz kanjon Rakitnice spektakularan. Možeš li mi objasniti (možda najbolje grafički ako može) koji je to put preko Oblja? Crveni Klanac sam našao.
Admir_1984 wrote: 03/05/2020 14:23 Nije realno ako nosi neki ultramaratonac ili po ovom novom trail trkač . Autom do umoljana i onda imaš par planinarskih staza ili možeš autom do Milišića pa sve lagano makadakom do Umoljana. Ova druga je tipična duga šetnja, a ove gore ipak treba malo više kondicije
Gdje dođu ti Milišići? :D
https://planinarenje.ba/planinarske-tur ... -13-4-2014

A vrtis se kroz kanjon, staza pocinje odmah ispod sela, i ide iznad kanjona Rakitnice, i ilazi se na zaravan gdje je Studeni potok, i dalje na Gradinu ili prema vodenicima, i u Umoljane.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1743 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by El_comadante »

_Reds_ wrote: 03/05/2020 18:35
edin_the wrote: 03/05/2020 14:51 Hvala na brzim dogovorima :)
_Reds_ wrote: 03/05/2020 14:20 Bolje ti je parkirati auto u Umoljanima pa napraviti kruznu turu preko Oblja (ili laksa varijanta kroz Crveni klanac, pa Dugim Poljem), i nazad onda kroz kanjon i Studeni potok do Gradine.
Ovo mi zvuči vrlo privlačno. Čini mi se da je pogled duž rute kroz kanjon Rakitnice spektakularan. Možeš li mi objasniti (možda najbolje grafički ako može) koji je to put preko Oblja? Crveni Klanac sam našao.
Admir_1984 wrote: 03/05/2020 14:23 Nije realno ako nosi neki ultramaratonac ili po ovom novom trail trkač . Autom do umoljana i onda imaš par planinarskih staza ili možeš autom do Milišića pa sve lagano makadakom do Umoljana. Ova druga je tipična duga šetnja, a ove gore ipak treba malo više kondicije
Gdje dođu ti Milišići? :D
https://planinarenje.ba/planinarske-tur ... -13-4-2014

A vrtis se kroz kanjon, staza pocinje odmah ispod sela, i ide iznad kanjona Rakitnice, i ilazi se na zaravan gdje je Studeni potok, i dalje na Gradinu ili prema vodenicima, i u Umoljane.
a iza umoljana ima još jedno selo Elezovici i tu ima asfalt. da dodam ako smijem :-D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1744 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by dobar osjecaj »

Zna li neko od planinara sto cesce hodaju po Bjelasnici i koje voce sad behara u Umoljanima, konkretno ovo na fotografiji napravljenoj jucer?

Image
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#1745 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Puf »

dobar osjecaj wrote: 11/05/2020 21:27 Zna li neko od planinara sto cesce hodaju po Bjelasnici i koje voce sad behara u Umoljanima, konkretno ovo na fotografiji napravljenoj jucer?

Image
Imas li sliku malo vise izbliza, meni se cini tresnja, ali daleko je slikano
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1746 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by dobar osjecaj »

Nemam. Sve su iz daljine. Bila sam sigurna da su tresnje ali mi sugerisu da je kasno za njihov behar. I dalje vjerujem da su tresnje.
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1747 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Divlja trešnja.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1748 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

maliq53 wrote: 29/04/2020 22:34
baja wrote: 29/04/2020 12:31
maliq53 wrote: 06/04/2020 17:32 To je iz pravca Čemerna put? Razmisljao sam i o opciji da auto ostavim npr. u Kalinoviku a dalje bajkom, ili obrnuto u Čemerno pa dalje bajkom zavisi koja je tura privlacnija i sa boljim pejzazima !? :-D
mozda je malo ljepse s one strane od cemerna ali je blize od kalinovika. Dobar put bio prije 2 godine kad sam isao ovaj iz kalinovika.
Kakav je makadam? Jel losiji kada se pridje blize planini. Ne znam, ako mozes uporediti npr. sa nekim drugim makadamima, npr. put do Prokoskog jezera iako je moguce otici obicnim autom ipak nije preporljucivo jer ima losih dijelova. Dok makadam za Lukomir je nijasnu bolji pa se moze i obicnim autom otici.
Neki dan isao iz kalinovika do orlovackog. Vidio sam da su prosli neki golfovi (2 i 5) ali dio oko Džafer potoka je bas los.
User avatar
Namce
Posts: 121
Joined: 01/06/2010 00:47

#1749 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Namce »

Otišao mi je đon tj.potrošio se na Dolomite cipelama, imate li preporuku za obućara da novi stavi, grad ili bliža okolina.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1750 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by cendlerbing »

Koliko često naletite na zmije tokom planinarenja? :lol:
Post Reply