Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Plaćate li naknadu za uslugu odvoza smeća JKP RAD?

DA
159
90%
NE
11
6%
NE ZNAM, o tome brinu ''glave obitelji/porodice''
5
3%
Svakog prvog četvrtka koji dođe plaćam
1
1%
 
Total votes: 176

User avatar
Qler
Posts: 23643
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#51 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by Qler »

Ja sam placao toplanama a nisu grijali, i na kraju kada su se smilovali da posalju tehnicara, da izmjeri temperaturu, dokazao da ne griju, smanje mi racun 50KM samo za jedan mjesec (zadnji mjesec grejne sezone) i dalje mi nastave slati opet normalne racune, 120KM svaki mjesec.. Kao ovo vazi samo kad grijemo, a 3 mjeseca ih ganjao da to urade. E ove godine cim se nasale da pocne grijanje, idem im u centralu, i ako treba za usi da dovedem odgovorne da mjere i smanjuju racun, isti mjesec.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#52 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by Eborg »

drndalo wrote:Opet su ti nesto zajebali... Uvijek je bilo, a ne sjecam se da je promijenjeno, racun ovog tipa, xx m2 x 0.xx KM = 7.10 KM/ mjesecno odvoz smeca + 1.00 KM (pausal) mjesecno odvoz kabastog otpada... Total: mjesecno 8.10 KM...

Dakle za 1 stan ne mozes dobiti 2 seta, posebno ne cifrom istih racuna...
Provjerim, hvala!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#53 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by PipiDugaDevetka »

drndalo wrote:
azdralovic wrote:inace najsmjesnije mi je zaboravis platiti jedan racun RAD-u i onda na kraju godine ti dolazi ona sudska opomena i nalog za pljenidbu...
Uh, zaboravih ovo... Pocetkom prosle godine stize zuta postanska obavijest da me preporucena "cestitka" sa suda ceka na Posti 2, jer naravno nisam bio kuci... Na sta cu pomisliti nego na saobracajnu kaznu, pa vrtim film znam li sve kamere, i jesam li neku zaboravio... Uhvatili me nisu nijednom, dakle samo neko parkiranje ili kamera... :?

Kad tamo, nalog pred pljenidbu zbog neplacenog dec. racuna od prosle godine... Dug, 7.65 KM, + 1KM sudskih troskova... Ja znam da sam platio... Hmmm. Odem u "arhivu", uredno placen decembarski racun, 23 decembra... E sad cu se posvadjati s nekim... Na svu srecu javi mi se na telefon normalna nenadrndoljena gospodja, koja mi objasni da su "podvukli godinu" (tekucu) 15 decembra, pa dug nastao odatle, tj. sviju koji su imali dug tog dana su automatski dali na sud... I da vidi u komjuteru da sam to platio... Primjetio sam joj na telefon da nije bas normalno "podvlaciti" godinu dok god jos u njoj ima radnih dana, i da mi ne pada na pamet ici na sud da to sve objasnjavam sudiji, a ni catama na sudu... Na sta je ona rekla da ce oni to sve pobrisati, i da se ne brinem, kao da nista nije bilo, te sam joj uzeo ime da se imam na sta pozvati oko tel. razgovora ako ne bude... I nije bilo problema, a bogme sam se bio naostrio da nekome skresem sve u brk...
Obično te poslove rade tete, uobičajeno ime za tete-referente je Sadžida.
:D :skoljka:
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#54 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by I am Happy »

Kad moramo placati sugavu pretplatu za tv... zasto ne bi i smece....
Ovi ljudi bar rade svoj posao, i mora se priznati da nikada ne kasne !
Dok je televizijski program truba... i tuga je sto smo prisiljeni na bacanje para. Bolje ih je "baciti u smece"
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#55 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by PipiDugaDevetka »

Yahel wrote:Kad moramo placati sugavu pretplatu za tv... zasto ne bi i smece....
Ovi ljudi bar rade svoj posao, i mora se priznati da nikada ne kasne !
Dok je televizijski program truba... i tuga je sto smo prisiljeni na bacanje para. Bolje ih je "baciti u smece"
Nije pretplata, nego taksa za posjedovanje rtv. prijemnika, mada sam znao odmah na šta si mislila.
Je li ok to što je rtv. taksa ''vezana'' sa nekim drugim plaćanjem? Ako je ok, onda i plaćanje odvoza smeća vezati sa izdavanjem saobraćajnih dozvola.

Molio bih @poznanika da objasni.
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#56 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by I am Happy »

PipiDugaDevetka wrote:
Yahel wrote:Kad moramo placati sugavu pretplatu za tv... zasto ne bi i smece....
Ovi ljudi bar rade svoj posao, i mora se priznati da nikada ne kasne !
Dok je televizijski program truba... i tuga je sto smo prisiljeni na bacanje para. Bolje ih je "baciti u smece"
Nije pretplata, nego taksa za posjedovanje rtv. prijemnika, mada sam znao odmah na šta si mislila.
Je li ok to što je rtv. taksa ''vezana'' sa nekim drugim plaćanjem? Ako je ok, onda i plaćanje odvoza smeća vezati sa izdavanjem saobraćajnih dozvola.

Molio bih @poznanika da objasni.
Bitno je da se razumijemo :)
Potpis na to boldirano
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#57 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by poznanik »

PipiDugaDevetka wrote:
Yahel wrote:Kad moramo placati sugavu pretplatu za tv... zasto ne bi i smece....
Ovi ljudi bar rade svoj posao, i mora se priznati da nikada ne kasne !
Dok je televizijski program truba... i tuga je sto smo prisiljeni na bacanje para. Bolje ih je "baciti u smece"
Nije pretplata, nego taksa za posjedovanje rtv. prijemnika, mada sam znao odmah na šta si mislila.
Je li ok to što je rtv. taksa ''vezana'' sa nekim drugim plaćanjem? Ako je ok, onda i plaćanje odvoza smeća vezati sa izdavanjem saobraćajnih dozvola.

Molio bih @poznanika da objasni.
Radi se o taksi za posjedovanje radio ili tv prijemnika, koju je, na nivou Federacije BiH, dužna plaćati svaka osoba koja ga posjeduje, i to u jednakim mjesečnim iznosima, odnosno - o RTV pretplati, kako je ta naknada zvanično definirana Zakonom o RTV FBiH. Istim Zakonom, RTV FBiH je ovlaštena da odredi način ubiranja RTV pretplate, što znači da ima pravo samostalno je prikupljati, ili taj zadatak može povjeriti bilo kojoj pravnoj osobi (npr. javna preduzeća, specijalizirane agencije, i sl.), a na osnovi ugovora. Istim Zakonom je omogućeno RTV FBiH da sa preduzećima za obavljanje javnih službi u Federaciji (elektroprivrede, pošte, telekomi i druga) zaključuju ugovor za prikupljanje RTV pretplate.

Ako skupština, npr. Kantona Sarajevo, izglasa sličnu odluku, kojom bi se plaćanje komunalnih usluga kantonalnog javnog preduzeća "RAD" vezivalo uz plaćanje računa za uslugu nekog drugog javnog preduzeća i sl. bilo bi to legalno. Pa čak i da izglasa odluku kojom bi se plaćanje komunalnih naknada plaćalo uz plaćanje naknada za izdavanje saobraćajnih knjižica, takođe bi bilo legalno, ali i potpuno neproduktivno, obzirom da svi korisnici komunalnih usluga nemaju u vlasništvu m/v, odnosno - nemaju predmete koji podliježu obaveznoj jednogodišnjoj registraciji, čime bi dio izvršenih usluga ostao neplaćen.

Kod RTV pretplate i el.distributivnih preduzeća je sasvim drugačija prilika: svako domaćinstvo ima el. energiju, i plaća je periodično, jednom mjesečno, i za ta plaćanja najjednostavnije i najsigurnije za RTV FBiH, je "kačenje" računa za pretplatu, obzirom da svako domaćinstvo "mora" platiti svoj el. račun.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#58 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by Don Zivconi »

Prica mi jaran iz mostara kaze došli nekoj nihovoj lokalnoj budali da izvrse naplatu (naknadu za odvoz smeca) :D on im rekao nemam ti ja para za to slobodno mi iskljuci :lol:

P.S placam naravno sto neko rece sta cu kad sam tako odgojen :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#59 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by PipiDugaDevetka »

@poznanik,
Hvala na detaljnom objašnjenju.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#60 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by braca »

Dakle, da sam u pravu, potvrdio je i prilog koji je bio prije desetak minuta na TVSA (03.08.2012 oko 18,35h) u kojem je vodjen razgovor sa direktorom vladine Agencije za zastitu osobnih padataka, a o javnom objavljivanju listinga neplatisa (ponavljam, ako je neko neplatisa, ne znaci da nece da plati, mozda ima razlog pa ne placa, npr. Toplane ne griju a traze novac, upravitelj ne dolazi na pozive, a tazi novac itd, znaci sud je taj koji treba da utvrdi ko je u pravu i koje su sankcije ili nisu), dakle kako kaze direktor pomenute Agencije, samovoljno objavljivanje takvih spiskova je kazneno djelo sa kaznama od 300 KM do 100.000 KM, ovisno o vrsti podataka koje su objavljene.
sith
Posts: 202
Joined: 14/08/2012 15:31

#61 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by sith »

Kad bi mi kao gradjani placali uredno, bila bi i urednija drzava. Naravno, ne bi glasali za razne dinastijske stranke u proteklih 20 godina sa takvim mindsetom.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#62 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by StupskaBitanga »

Samo kada ce se ovi kvazi strucnjaci sjetiti da u gradu treba krenuti educirati stanovnistvo da razlaze otpad
Ja kada odvojim pet boce, papir i ostalo smece pola komsiluka gleda kao da sam sa druge planete
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#63 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by ins »

Redovno placam KJKP Rad

Mislim da zasluzuju svaku KM koja im se plati... :thumbup:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#64 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by goran16v »

Placam RAD uredno, kad dobijem knjizicu sve na virman odjednom, 6 mj unaprijed i sa zadovoljstvom. Inace, postoje zablude oko nasih para i upravitelja. Tacno je da mi uplacujemo na racun upravitelja, ali upravitelju pripada svega 15% uplata, a ostalo ide u fond zgrade i ako sam dobro razimio upravitelj ne smije potrositi nijedan pfening iz fonda bez saglasnosti predstavnika etaznik stanova. Ako vidim na nesto ne valja, ja za svoje pare redovno nazovem tog predstavnika i uredno se posvadjam ako ima potrebe.
Citam postove u kojima ljudi spore obavezu placanja komunalnih usluga i prisilnu naplatu duga. Postoje naravno slucajevi kad se usluge uredno naplate unaprijed i pausalno ali se ne izvrse, ali postoje naravno slucajevi kad se usluge uredno izvrse bez obzira na nacin naplate - i neplacanje takvih usluga, samo zato sto se ne mogu iskljuciti niti prisilno naplatiti, je odraz primitivizma i malogradjanstine. U svakom slucaju, samonicijativan prestanak placanja zbog nezadovoljstva uslugama nije opravdanje, ako mislis da ti uskracuju punu uslugu, telefon, mail, dopis i zalis se, pa tek onda kad vidis da si ispucao sve nacine da dobijes uslugu koju si platio - prestanes placati, pa kad dodje do potezanja mehanizama prisilne naplate imaces se za sta uhvatiti.
Inace, kako je neko napisao, nijedan notar nece saciniti ugovor o prometu nepokretnosti ukoliko prodavac ne dostavi na uv id potvrde i dokaze o placenim komunalijama i prikljuccima, sto znaci ako ne placas racune nema prodaje!
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25860
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#65 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by BHF_Manijak »

Prilog u HAyatovim vijestima kao nesto u fazonu nemojte se iznenadit kad vam uskoro postar na vrata donese taksu kojom placate komunalije za one koji nemaju srewdstava da ih plate, sta je ba ovo??? Da jos i to narodu na grbacu stave mamicu im poganu, pa nek politicari skinu po 100KM s plate, cuj da ja za nekog jos placam! :x :x :x :x
dragonz
Posts: 1808
Joined: 20/09/2008 13:12

#66 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by dragonz »

Komunalna taksa već postoji u zakonu ali niko ne zna da objasni šta ona treba da predstavlja tj. šta treba da platimo.
Ako neko zna objasniti jednostavno neka se javi i nemoj da mi kopira iz zakona jer tamo piše bez ikakvog smisla.
User avatar
Edin H.
Posts: 47125
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#67 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by Edin H. »

karanana wrote:placam.
6 mjeseci unaprijed. ima se moze se.
zadovoljan sam sa odvozom smeca.
Velika podrska kolegi redovnom platisi :D

Premda ocekujem da se vise apeluje na ekolosku savjest gradjana :mrgreen: :skoljka: u ubaprijedi sistem reciklaze otpada :dance:
elk
Posts: 2816
Joined: 14/08/2006 12:03

#68 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by elk »

plaćam i ne žalim. jedni od rijetkih koji rade posao solidno kod nas. e sad što stoka zaprlja, da ne bi 3 rada očistila, to je drugi par rukava.
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#69 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by mirnisan »

placam redovno.nemam nekih vecih zamjerki na njihov rad.
uvela bih kazne za idiote koji odlazu kabasti otpad pored kontejnera.svaki dan neki delija izbaci tonu kabastog otpada i nikom nista.e,tu bi bila rigorozna.
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#70 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by anonimnaosoba »

elk wrote:plaćam i ne žalim. jedni od rijetkih koji rade posao solidno kod nas. e sad što stoka zaprlja, da ne bi 3 rada očistila, to je drugi par rukava.
:thumbup: također ;-) :bih:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#71 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by PipiDugaDevetka »

mirnisan wrote:placam redovno.nemam nekih vecih zamjerki na njihov rad.
uvela bih kazne za idiote koji odlazu kabasti otpad pored kontejnera.svaki dan neki delija izbaci tonu kabastog otpada i nikom nista.e,tu bi bila rigorozna.
Jesi li primila moju PP kao odgovor na tvoju? Bio banovan na mjesec dana, pa nisam mogao odmah odgovoriti.
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#72 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by mirnisan »

PipiDugaDevetka wrote:
mirnisan wrote:placam redovno.nemam nekih vecih zamjerki na njihov rad.
uvela bih kazne za idiote koji odlazu kabasti otpad pored kontejnera.svaki dan neki delija izbaci tonu kabastog otpada i nikom nista.e,tu bi bila rigorozna.
Jesi li primila moju PP kao odgovor na tvoju? Bio banovan na mjesec dana, pa nisam mogao odmah odgovoriti.
jesam jarane i hvala :thumbup:

kloni se politike,mirnije je na sportu ili kulturi :-D
SLISKOVIC
Posts: 58
Joined: 06/09/2012 22:45
Location: Peyton

#73 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by SLISKOVIC »

PipiDugaDevetka wrote:Ne možeš izvaditi l.k., vozačku i saobraćajnu ako te ne nadju u sistemu da si platiša?!
cisto i ljepo sarajevo
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#74 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by PipiDugaDevetka »

Neprijatno iznenađenje od strane kurira u subotnje poslijepodne. Kao fol ja zaboravio platiti odvoz smetlja nekada u ne znam kojem mjesecu 2009.
Razguli kuriru, proš'o voz, zakasnili ste. Po Zakonu, čim prođe godina zastarilo.
Žao mi je.
User avatar
karanana
Posts: 47315
Joined: 26/02/2004 00:00

#75 Re: Plaćate li naknadu odvoza smeća JKP RAD

Post by karanana »

godinu i zastarilo?
jesi siguran?
koji zakon? je li o obligacionim odnosima?
Post Reply