Placanje RTV pretplate

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#1 Placanje RTV pretplate

Post by Piaty »

Da li je zakon isti za sve?

Ja placam pretplatu od samog pocetka i nisam fulao mjeseca ali kada sam odlucio da ne placam jer cujem da pola drzave ne placa (tj RS entitet) onda cujem od poznanika pricu da je nekom penzioneru pocelo da se skida od penzije sto nije placao.

Pa jel zakon isti za sve, majku mu?

Ja bih rado da placam ali i da svi ostali placaju ali opet ispadam magarac ako platim jer je nekom to zajebancija.

Dajte nesto sigurno, konkretno, sta vele pravnici?
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Placanje RTV pretplate

Post by mayab »

Gledaj, u ovoj državi odavno zakon nije jednak za sve ljude!

Kako reče, penzioneru za neplaćanje pretplate vrlo brzo "sjednu" na račun i nema više puno priče...

Sa druge strane, visokorangirani političar, očiti rušitelj države , javno na svim medijima izjavi da on nema namjeru to plaćati, i ne desi se ništa!

E sada, politika je definitivno kurvanjski posao, može biti da on to ipak uredno plaća , a ljude pali lažima i političkom propagandom :| (realno , i za to bi trebao biti kažnjen!)

Ili ipak ne plaća, pa sud postupi isto kao i prema tom peMzioneru golji , ali samoprozvani "lider" to naravno nigdje i nikome ne govori !

Ili treće opcija, ne plaća on to, i ništa se ne dešava!
Spoiler
Show
Jbga, morebit ćoek bio ranjavan u ratu i sliĆno :wink:
Stvar je samo u tome koliko vjeruješ ovoj korumpiranoj državi i sistemu !
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Dope_Man »

Ne, nije.

Ja istu ne placam vec 15tak godina i ne namjeravam poceti. Ne zato sto mi je to neka cifra, vec iskljucivo zato sto ja apsolutno ne gledam TV, dakle ni druge kanale a definitivno ne nijedan domaci. Uvodjenjem kablovske sam odmah prestao sa svim domacim i gledao iskljucivo Discovery, NG i slicne.. al ubrzo sam i potpuno prestao gledati TV i danas sluzi samo da se streama neki film po mom izboru.

A dabome, druga je strana price to sto cijela RS i zapadna Hercegovina nemaju namjeru da daju marke za javni servis, a rado bi da dobiju pare za svoje separatisticke servise. To je drugi razlog zbog kojeg ne bih nikad davao pare za javni servis ako znam da mogu otici na te strane.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#4 Re: Placanje RTV pretplate

Post by NediM17 »

Placa se taksa na posjedovanje TV prijemnika, sta koga boli qrac ko sta gleda.
Lijepa titina drzava, mor'o si placati i pretplatu za radiJo u autu.
Nadam se da ce naci modus da naplate od ovih neplatisa.
Bosnjo bi drzavu ali da to neko drugi finansira.
I vjerovali ili ne, najveca naplativost RTV takse je u PC, nema kod Mileta labavo.
U zapadnoj 'ercegovini niko ne placa, zato im je Cirilo sad propis'o "dragovoljno" po markicu za hbtv.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#5 Re: Placanje RTV pretplate

Post by spinel_ »

Da finansiram stoku sto negira BiH i promovise na istoj cetnistvo i uz to zaposlen ko uhljeb ne pada mi napamet.
Uostalom, sav su sadrzaj izgubili.
Nekad su imali najvaznije sportske dogadjaje. Danas ni to.
Sto se mene tice mogu se ugasiti.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#6 Re: Placanje RTV pretplate

Post by NediM17 »

Kako sitne duse nadju krupno opravdanje za neispunjavanje zakonskih obaveza.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#7 Re: Placanje RTV pretplate

Post by spinel_ »

Ti mora da si uposlenik iste pa se zalazes.
Gdje nestao sportski sadrzaj?
Ne prenose ni utakmice reprezentacije.
Bio EURO - nista. Sad ce OI - isto nista.
Nije bitno da li se gleda ili ne.
Ali drzavna televizija je duzna da svojim gradjanima obezbjedji globalne sadrzaje i utakmice reprezentacija BiH.
Nema toga - nema ni pretplate.
Vozdra
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Placanje RTV pretplate

Post by NediM17 »

Naravno da nisam, niti imam koga bliskog da radi tamo, niti primam platu iz budzeta. Samo ne kontam kako zamisljas da ti neko nesto obezbjedi bez para kad takvi kao ti da mogu ni pekaru hljeba ne bi platili.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#9 Re: Placanje RTV pretplate

Post by -Chesterfield- »

NediM17 wrote: 17/07/2021 11:53 Placa se taksa na posjedovanje TV prijemnika, sta koga boli qrac ko sta gleda.
Lijepa titina drzava, mor'o si placati i pretplatu za radiJo u autu.
Nadam se da ce naci modus da naplate od ovih neplatisa.
Bosnjo bi drzavu ali da to neko drugi finansira.
I vjerovali ili ne, najveca naplativost RTV takse je u PC, nema kod Mileta labavo.
U zapadnoj 'ercegovini niko ne placa, zato im je Cirilo sad propis'o "dragovoljno" po markicu za hbtv.
Koja korist što kod Mileta nema labavo kada ne prebacuju dio BHRT-u, nego zadržavaju uglavnom sve za RTRS.

https://dnevnevijesti24sata.info/procur ... i-za-sebe/
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10 Re: Placanje RTV pretplate

Post by seoBIH »

-Chesterfield- wrote: 17/07/2021 12:18 Koja korist što kod Mileta nema labavo kada ne prebacuju dio BHRT-u, nego zadržavaju uglavnom sve za RTRS.
Ma pusti to, samo placaj.
elk
Posts: 2795
Joined: 14/08/2006 12:03

#11 Re: Placanje RTV pretplate

Post by elk »

Placam sve racune, pa i ovaj
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#12 Re: Placanje RTV pretplate

Post by NediM17 »

U onom izvjestaju vidim da ima zanimljiva stavka "prinudna naplata sudskim putem".
Nije nesto velika u FBiH oko 250 milja za 2019. Kod mileta 3.5. miliona.
Uglavnom,veca je nego u 2018. tako da se ove neplatise mogu nadati u buducnosti da ce doci djavo po svoje, dug za taksu, zakonska kamata i sudski troskovi.
Stara jevrejska kaze "nikad se ne kockaj sa drzavom", ja cu dodati, pa makar to bila i ovakva BiH. :bih:
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#13 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Piaty »

NediM17 wrote: 17/07/2021 11:53 Placa se taksa na posjedovanje TV prijemnika, sta koga boli qrac ko sta gleda.
Lijepa titina drzava, mor'o si placati i pretplatu za radiJo u autu.
Nadam se da ce naci modus da naplate od ovih neplatisa.
Bosnjo bi drzavu ali da to neko drugi finansira.
I vjerovali ili ne, najveca naplativost RTV takse je u PC, nema kod Mileta labavo.
U zapadnoj 'ercegovini niko ne placa, zato im je Cirilo sad propis'o "dragovoljno" po markicu za hbtv.
Bosnjo je rekao da RADO placa pretplatu! Rado!

I sad ti napises da Bosnjo ne voli placati pretplatu da bi spomenuo Tita ili koji vec bliskoistocni ili azijski k.... iz 17 stoljeca.
Na tvoj upis/pitanje (kojeg pocinjes "Naravno, da nisam...) komotno imas odgovor od covjeka iznad tebe.

Ali ti si ipak ujedno dao i najkorisniji komentar o prinudnoj naplati i u ton pogledu ti hvala jer cu vjerovatno sada svjestan te cinjenice nastaviti da placam.
User avatar
Ken_M
Posts: 317
Joined: 14/11/2009 23:04

#14 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Ken_M »

Dug zastarjeva nakon jedne godine ukoliko nije podnesena tužba. A nije, jer ovi uhljupi nemaju baze podataka niti pravnike i IT podršku koja bi bila sposobna da prati zastaru i blagovremeno tuži dužnike.

Tako da ako i dođe na naplatu, mogu maksimalno naplatiti retroaktivno zadnju godinu.
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#15 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Piaty »

Ken_M wrote: 17/07/2021 15:30 Dug zastarjeva nakon jedne godine ukoliko nije podnesena tužba. A nije, jer ovi uhljupi nemaju baze podataka niti pravnike i IT podršku koja bi bila sposobna da prati zastaru i blagovremeno tuži dužnike.

Tako da ako i dođe na naplatu, mogu maksimalno naplatiti retroaktivno zadnju godinu.
Koliko je to sigurno?
udri me jace
Posts: 275
Joined: 24/06/2021 11:31

#16 Re: Placanje RTV pretplate

Post by udri me jace »

Ovu taksu placa samo onaj sto ne zna uplatnicu popuniti
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#17 Re: Placanje RTV pretplate

Post by problemnatravunu »

-dakle, tzv. rtv pretplata nije nikakva pretplata za gledanje nekih tv kanala, nego "porez na posjedovanje tv prijemnika" , pa ti ne moraš ništa gledati, ili možeš samo strane kanale gledati, opet si na istom
-znaš kako je sa porezima i državom, zašto ne pokušaš odbiti plaćanje i nekog drugog poreza kojeg smatraš tebi neopravdanim i nepotrebnim ?
-ja je plaćam i zato jer smatram da ne mogu biti patriota sa željom da se ova država izgradi kako treba ,a da ne plaćam ono šta je obaveza, uz to, koliko vas je ovdje pušača , mjesečna rtv taksa je skoro pa iznos jedne kutije cigara, realno minoran iznos
-i konačno kako napisa @mayab
Gledaj, u ovoj državi odavno zakon nije jednak za sve ljude!

Kako reče, penzioneru za neplaćanje pretplate vrlo brzo "sjednu" na račun i nema više puno priče...

Sa druge strane, visokorangirani političar, očiti rušitelj države , javno na svim medijima izjavi da on nema namjeru to plaćati, i ne desi se ništa!
User avatar
Ken_M
Posts: 317
Joined: 14/11/2009 23:04

#18 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Ken_M »

Piaty wrote: 17/07/2021 20:17
Ken_M wrote: 17/07/2021 15:30 Dug zastarjeva nakon jedne godine ukoliko nije podnesena tužba. A nije, jer ovi uhljupi nemaju baze podataka niti pravnike i IT podršku koja bi bila sposobna da prati zastaru i blagovremeno tuži dužnike.

Tako da ako i dođe na naplatu, mogu maksimalno naplatiti retroaktivno zadnju godinu.
Koliko je to sigurno?

Zakon o obligacionim odnosima
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... osima.html
Jednogodišnji rok zastarjelosti
Član 378
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kada je isporuka, odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio- prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarijevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#19 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Piaty »

Ken_M wrote: 18/07/2021 08:25
Piaty wrote: 17/07/2021 20:17

Koliko je to sigurno?

Zakon o obligacionim odnosima
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... osima.html
Jednogodišnji rok zastarjelosti
Član 378
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kada je isporuka, odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio- prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarijevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.
Hvala.

Ja mislim da je ovo to. Pitao sam i ja jednog pravnika i on je spominjao zastarjevanje nakon godine.
User avatar
Ken_M
Posts: 317
Joined: 14/11/2009 23:04

#20 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Ken_M »

Piaty wrote: 18/07/2021 13:37
Ken_M wrote: 18/07/2021 08:25


Zakon o obligacionim odnosima
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... osima.html
Jednogodišnji rok zastarjelosti
Član 378
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kada je isporuka, odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio- prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarijevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.
Hvala.

Ja mislim da je ovo to. Pitao sam i ja jednog pravnika i on je spominjao zastarjevanje nakon godine.
Naravno, ako ne podnesu tužbu u tom roku. Tužba prekida zastaru.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#21 Re: Placanje RTV pretplate

Post by Dope_Man »

A sta zakon uopste podrazumjeva kao TV da bi naplacivao porez na isti?

Danas su recimo sve popularniji po EU i USA "televizori" koji nemaju tuner. U sustini, to je obicni monitor koji moze ili ne mora imati neki OS instaliran, ako nema OS lako se na njeg nakaci neki uredjaj koji mu daje OS (Android box, Amazon Fire Stick itd) i moderan covjek ima veliki ekran na kojem gleda ono sto stvarno i gleda: YouTube, Netflix i slicno.

Znam konkretno za Austriju da se moze kupiti takav TV, onda lijepo zovnes ured koji se bavi naplatom i kazes da se odjavljujes jer vise nemas TV. I trenutno zakon je takav gore da ljudi provjere, vide da imas TV bez tunera, i skinu te s liste. Dalje nisi obavezan placati jer tehnicki tvoj TV nema standardnu funkciju TV-a.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#22 Re: Placanje RTV pretplate

Post by tvojkomsija »

:-D
User avatar
vaučer
Posts: 9135
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#23 Re: Placanje RTV pretplate

Post by vaučer »

S druge strane iste medalje, TV i radio programima možeš pristupiti s mobitela - dakle treba li opaliti pretplatu svim vlasnicima mobitela ili računara ako se već plaća posjedovanje opreme koja omogućuje pristup javnim servisima? Kako god okreneš koncept televizije je izmjenjen i naplaćivanje usluga po zakonima iz 60-ih je bezveze. Bolje da se okrenu oporezivanju streaming servisa i taj novac usmjere na javne medije.
Post Reply