Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
emmir1
Posts: 4488
Joined: 07/06/2013 15:28

#76 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by emmir1 »

archi_a wrote:Može i nek ne spominje to da je bilo prije 10 god. Samo nek nazove u poreznu upravu i podnese zahtjev za izlazak komisije na procjenu. Neće biti nikakvih kamata :thumbup:

A kako sa ugovorom, u ugovoru se vidi kada je kupio
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#77 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by hrle1976 »

archi_a wrote:Može i nek ne spominje to da je bilo prije 10 god. Samo nek nazove u poreznu upravu i podnese zahtjev za izlazak komisije na procjenu. Neće biti nikakvih kamata :thumbup:
Nije bas tako. Nece komisija izlaiti na racun telefonskog poziva :oops: Rijec je o predmetu na koji se treba platiti porez. Znaci komisija mora imati u ruci dokumentaciju o objektu, jel to sudsko rijesenje o nasljedstvu ili sta drugo sto oznacava vlasnistvo onoga sto ce da plati je nebitno.

PS: kosta komisija da izadje na teren a poneki iz komisije vole da ih pogurate u procijeni :D

Nema dzabe ni u stare babe.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#78 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by boshniak »

emmir1 wrote:Ako je neko imao iskustva

Čovjek je kupio stan prije 10 godina i nikada nije prijavio poreskoj promet nekretninama jer jednostavno nije imao para za porez

Sada hoće da prijavi i plati, no boji se hoće li mu zaračunati kamatu??

Može li proći samo da plati porez 5 posto i to je to?


Ako mu budu računali kamatu bit će to povelika cifra

Nema nikakve kamate, samo će biti uknjižen kao vlasnik od datuma kad plati porez, neplaćanje poreza nosi sa sobom određene rizike odnosno mogućnost da istu nekretninu prodavač proda više puta odnosno različitim osobama, a vlasnik će postati onaj koji prvi podnese zahtjev za uknjiženje nekretnine, a da bi taj zahtjev podnio mora biti plaćen porez.
Nikakve kamate ne idu.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#79 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

emmir1 wrote:Ako je neko imao iskustva

Čovjek je kupio stan prije 10 godina i nikada nije prijavio poreskoj promet nekretninama jer jednostavno nije imao para za porez

Sada hoće da prijavi i plati, no boji se hoće li mu zaračunati kamatu??

Može li proći samo da plati porez 5 posto i to je to?


Ako mu budu računali kamatu bit će to povelika cifra
Ja sam porez platio nakon 4 god od kupovine. Nine bilo kamata.
Treba se predati ugovor poreskoj i zahtjev i onda izlazi inspekcija. Nakon obracuna i dostave rjesenja imas 15 dana da platis inace onda stvarno idu kamate.
emmir1
Posts: 4488
Joined: 07/06/2013 15:28

#80 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by emmir1 »

e hvala vam puno
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#81 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by hrle1976 »

mali_milojica wrote:
emmir1 wrote:Ako je neko imao iskustva

Čovjek je kupio stan prije 10 godina i nikada nije prijavio poreskoj promet nekretninama jer jednostavno nije imao para za porez

Sada hoće da prijavi i plati, no boji se hoće li mu zaračunati kamatu??

Može li proći samo da plati porez 5 posto i to je to?


Ako mu budu računali kamatu bit će to povelika cifra
Ja sam porez platio nakon 4 god od kupovine. Nine bilo kamata.
Treba se predati ugovor poreskoj i zahtjev i onda izlazi inspekcija. Nakon obracuna i dostave rjesenja imas 15 dana da platis inace onda stvarno idu kamate.
Kod mene je bilo: prvo sam platio taksu za rad komisije - ne sjecam se ali mislim da je bilo oko 200-250km. Pa je komisija izasla i procijenila astronomsku vrijednost. :D Ko god uspije da proda za onu cijenu koju su procijenili ja ga ljubim u dupe. Kad su fino sve obradili i kad je izracun pao, imao sam svega isti dan vremena da platim. Jedva sam sve i jednu katicu izmaksiro na bankomatu kako bi platio, jer toliko u kesi nisam imao a kao strane kartice imas limit na BiH automatima, cak sam isao u jednu trgovinu da kupim nesto pa pitao da mi isplati u kesu a da prebije preko kartice, sva se izgubila teta na kasi, kad ono nije ko USA da moze :D

Ovo je bilo 2012
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#82 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by archi_a »

Što se takse za izlazak komisije tiče, ne sjećam se koliko je iznosila i da li je uopšte bilo.
Kada sam rekao nazvati nadležnu poresku upravu, svakako bi po tom pozivu dobio uputu gdje i kako da preda zahtjev za izlazak komisije za procjenu i šta od papira treba da donese. Joj što ne mogu ovih pametnih što se tako sarkastično "emberesuju". :-D
U svakom slučaju, druže ne brini, neće biti kamate.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#83 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by iceman ze »

Demobilisani borac da li placa porez od 5 %? Prvi put rjesava stambeno pitanje Ako ne, sta kao dokaz se mora priloziti? Ako je neko vec prosao tu proceduru...hvala
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#84 Re: RE: Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Miki123 »

iceman ze wrote:Demobilisani borac da li placa porez od 5 %? Prvi put rjesava stambeno pitanje Ako ne, sta kao dokaz se mora priloziti? Ako je neko vec prosao tu proceduru...hvala
Zavisi u kojem kantonu je nekretnina. Obicno se prilozi potvrda iz bor in organizacije i jedna izjava da rješava stambeno pitanje prvi put.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#85 Re: RE: Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by iceman ze »

Miki123 wrote:
iceman ze wrote:Demobilisani borac da li placa porez od 5 %? Prvi put rjesava stambeno pitanje Ako ne, sta kao dokaz se mora priloziti? Ako je neko vec prosao tu proceduru...hvala
Zavisi u kojem kantonu je nekretnina. Obicno se prilozi potvrda iz bor in organizacije i jedna izjava da rješava stambeno pitanje prvi put.
U Novom Sarajevu je nekretnina
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#86 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

iceman ze wrote:Demobilisani borac da li placa porez od 5 %? Prvi put rjesava stambeno pitanje Ako ne, sta kao dokaz se mora priloziti? Ako je neko vec prosao tu proceduru...hvala
Ako ima ratnog staza najmanje 2 godine,ne placa porez.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#87 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by iceman ze »

mali_milojica wrote:
iceman ze wrote:Demobilisani borac da li placa porez od 5 %? Prvi put rjesava stambeno pitanje Ako ne, sta kao dokaz se mora priloziti? Ako je neko vec prosao tu proceduru...hvala
Ako ima ratnog staza najmanje 2 godine,ne placa porez.
Ima 92-95....momci hvala na infu....pozz
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#88 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by starii »

da li neko ima informaciju koliko se placa porez na stan kada roditelj poklanja djetetu stan? hvala...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#89 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

starii wrote:da li neko ima informaciju koliko se placa porez na stan kada roditelj poklanja djetetu stan? hvala...
99% sam siguran da se ne placa jer se radi o poklonu.
Naravno,posto je slucaj da roditelj poklanja djetetu.
Da neko ne pokusa sa potpuno nepoznatim ljudima,jer nece moci.
User avatar
holowey
Posts: 8432
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#90 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by holowey »

starii wrote:da li neko ima informaciju koliko se placa porez na stan kada roditelj poklanja djetetu stan? hvala...
nedavno sam pitao notara o proceduri poklona roditelja djetetu... poreza nema... placa se samo notarska "nagrada" a ona zavisi od vrijednosti nekretnine... u slucaju da ima brace/sestara, moraju dati svoju saglasnost...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#91 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by iceman ze »

Kad ide ovaj porez na promet? Potpisao sam predugovor, banka odobrila kredit s hipotekom. Zatim sam potpisao ugovor o hipoteci kod notara, gdje su bili vlasnik, ja i banka. Notar je rekao da ce odnijeti u zk da se upise ta hipoteka.....sta je sljedece? hvala


Dakle, demobilisani borac sam 92-95, nekretnina u Sarajevu, prvi put rjesavam stambeno pitanje. Vlasnistvo ce biti 1/2( supruga i ja). Ako sam ja oslobodjen poreza, sta onda s njom koja nije? :|
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#92 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

Dobio si vjerovatno nekoliko kupoprodajnih ugovora.
Jedan za tebe,jedan za poreznu (kad budes rjesavao pitanje oko poreza na promet nekretninama),jedan za Sud (kada zavrsis sa porezom vjerovatno postoji mogucnost upisa na tvoje ime,huipoteka ostaje).
Ne znam kako ide kad je vlasnistvo 1/2,ali ti si oslobodjen sigurno (ako prvi put rjesavas stambeno pitanje)
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#93 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by iceman ze »

mali_milojica wrote:Dobio si vjerovatno nekoliko kupoprodajnih ugovora.
Jedan za tebe,jedan za poreznu (kad budes rjesavao pitanje oko poreza na promet nekretninama),jedan za Sud (kada zavrsis sa porezom vjerovatno postoji mogucnost upisa na tvoje ime,huipoteka ostaje).
Ne znam kako ide kad je vlasnistvo 1/2,ali ti si oslobodjen sigurno (ako prvi put rjesavas stambeno pitanje)
Dali su mi samo jedan primjerak. Evo sutra bi trebala hipoteka biti upisana. Oticu do poreske da vidim oko oslobadjanja placanja.

Moze li se kopirati ovaj ugovor i gdje da ga ovjerim?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#94 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

iceman ze wrote:
mali_milojica wrote:Dobio si vjerovatno nekoliko kupoprodajnih ugovora.
Jedan za tebe,jedan za poreznu (kad budes rjesavao pitanje oko poreza na promet nekretninama),jedan za Sud (kada zavrsis sa porezom vjerovatno postoji mogucnost upisa na tvoje ime,huipoteka ostaje).
Ne znam kako ide kad je vlasnistvo 1/2,ali ti si oslobodjen sigurno (ako prvi put rjesavas stambeno pitanje)
Dali su mi samo jedan primjerak. Evo sutra bi trebala hipoteka biti upisana. Oticu do poreske da vidim oko oslobadjanja placanja.

Moze li se kopirati ovaj ugovor i gdje da ga ovjerim?
Ja kad sam kupovao stan notar je napravio 5 KP ugovora. Jedan je ostao njemu. Jedan prodavcu stana. Tri meni od cega su dva za sud i poresku,a a jedan za mene.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4455
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#95 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by VladaFBiH »

mali_milojica wrote:Dobio si vjerovatno nekoliko kupoprodajnih ugovora.
Jedan za tebe,jedan za poreznu (kad budes rjesavao pitanje oko poreza na promet nekretninama),jedan za Sud (kada zavrsis sa porezom vjerovatno postoji mogucnost upisa na tvoje ime,huipoteka ostaje).
Ne znam kako ide kad je vlasnistvo 1/2,ali ti si oslobodjen sigurno (ako prvi put rjesavas stambeno pitanje)
zašto 1/2 kad si ti oslobođen poreza - ovako plaćate 50% poreza umjesto da ste ga utrošili na sebe? svakako je sve što je stečeno u braku 1/2... ovako samo pola poreza nećete platiti (imao sam istu situaciju u porodici gdje se rođak identično za*ebao i morali su platiti porez na 1/2)...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4455
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#96 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by VladaFBiH »

iceman ze wrote:
mali_milojica wrote:Dobio si vjerovatno nekoliko kupoprodajnih ugovora.
Jedan za tebe,jedan za poreznu (kad budes rjesavao pitanje oko poreza na promet nekretninama),jedan za Sud (kada zavrsis sa porezom vjerovatno postoji mogucnost upisa na tvoje ime,huipoteka ostaje).
Ne znam kako ide kad je vlasnistvo 1/2,ali ti si oslobodjen sigurno (ako prvi put rjesavas stambeno pitanje)
Dali su mi samo jedan primjerak. Evo sutra bi trebala hipoteka biti upisana. Oticu do poreske da vidim oko oslobadjanja placanja.

Moze li se kopirati ovaj ugovor i gdje da ga ovjerim?
Ja sam dobio 3 primjerka:
1. supruga
2. ja
3. poreska
a ostalo je notar završavao... ne vrijedi se maltertirati i čekati u redovima za 50KM koliko mi je naplatio usluge (uz ovo imaš još troškova ali bi ih imao i kad bi sam nosio tako da ih ne navodim)
newcomer
Posts: 18
Joined: 08/06/2013 17:15

#97 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by newcomer »

Pozz svima,

da li bi mi neko mogao napisati koliko su ga koštale notarske usluge (sklapanje ugovora)? Ima li dažbina za upis u ZK? Plaća li se ili ne komisija za procjenu poreza?

Mimo cijene za sami stan i poreza na promet nekretnina, koje još stavke da ukalkulišem u troškove?

Hvala unaprijed.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#98 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

newcomer wrote:Pozz svima,

da li bi mi neko mogao napisati koliko su ga koštale notarske usluge (sklapanje ugovora)? Ima li dažbina za upis u ZK? Plaća li se ili ne komisija za procjenu poreza?

Mimo cijene za sami stan i poreza na promet nekretnina, koje još stavke da ukalkulišem u troškove?

Hvala unaprijed.
Zavisno od vrijednosti nekretnine koja se kupuje,hajmo reći za 2soban stan od 60m2 vrijednosti oko 80k KM 500-600 KM
Ako ide hipoteka stan treba platiti i notarski ugovor izmedju banke i kupca,opet oko 500-600 KM. Ukupno oko 1100-1200 KM
Mislim da taksi ima oko 60 KM za polaganje ugovora u ZK. Ne znam točno,meni išlo sve u cijenu notarski usluga.
Komisija se ne plaća,meni izašla oko 15 dana nakon podnošenja zahtjeva. Opet nakon 15ak dana došlo rješenje o uplati poreza na promet nekretnina. 15 dana si slobodan za plaćanje,nakon 15 dana ide kamata.
Notarskih usluga i PPN oko 5500 KM imao.
newcomer
Posts: 18
Joined: 08/06/2013 17:15

#99 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by newcomer »

Hvala ti puno za konkretan odgovor! Sve najbolje!

:thumbup:
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#100 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by NEOPLAN »

Ja sam za stan od 36 kvadrata platio 690 maraka notardkih usluga (predugovor, ugovor, hipoteka, uknjizenje). Porez mi je izasao 2400 maraka.
Post Reply