Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
newcomer
Posts: 18
Joined: 08/06/2013 17:15

#101 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by newcomer »

NEOPLAN wrote:Ja sam za stan od 36 kvadrata platio 690 maraka notardkih usluga (predugovor, ugovor, hipoteka, uknjizenje). Porez mi je izasao 2400 maraka.

Na kojoj lokaciji je tvoj stan i u kakvom stanju je bio? Ukupna cijena stana ti je bila 48 000 KM?
User avatar
NEOPLAN
Posts: 989
Joined: 02/05/2009 12:15

#102 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by NEOPLAN »

newcomer wrote:
NEOPLAN wrote:Ja sam za stan od 36 kvadrata platio 690 maraka notardkih usluga (predugovor, ugovor, hipoteka, uknjizenje). Porez mi je izasao 2400 maraka.

Na kojoj lokaciji je tvoj stan i u kakvom stanju je bio? Ukupna cijena stana ti je bila 48 000 KM?
Alipasino, useljiv, stara gradnja, placen 41000, procijenjen na 47000
newcomer
Posts: 18
Joined: 08/06/2013 17:15

#103 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by newcomer »

Fakat im je to bezveze al hajd, učinjen posao. Koliko ja shvatih, postoji i neko pravo žalbe na procijenjenu vrijednost, samo ne znam koliko je to isplativo ganjati.

Hvala ti za info.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#104 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

Kod mene je stan plaćen 79k,procjenjen na 85k. Platio 4250 KM poreza. Za sta da se žalim. Zbog 6000 veće procjene i razlike u porezu od 200-300 KM,ne isplati se.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#105 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by amar1994 »

mali_milojica wrote:Kod mene je stan plaćen 79k,procjenjen na 85k. Platio 4250 KM poreza. Za sta da se žalim. Zbog 6000 veće procjene i razlike u porezu od 200-300 KM,ne isplati se.
jesi li trazio povrat PDV-a , imas pravo na to 8)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#106 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

amar1994 wrote:
mali_milojica wrote:Kod mene je stan plaćen 79k,procjenjen na 85k. Platio 4250 KM poreza. Za sta da se žalim. Zbog 6000 veće procjene i razlike u porezu od 200-300 KM,ne isplati se.
jesi li trazio povrat PDV-a , imas pravo na to 8)
Jesam,svake godine predajem zahtjev i vraća mi se uplaćeni porez za prethodnu godinu ;-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#107 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by amar1994 »

mali_milojica wrote:
amar1994 wrote:
mali_milojica wrote:Kod mene je stan plaćen 79k,procjenjen na 85k. Platio 4250 KM poreza. Za sta da se žalim. Zbog 6000 veće procjene i razlike u porezu od 200-300 KM,ne isplati se.
jesi li trazio povrat PDV-a , imas pravo na to 8)
Jesam,svake godine predajem zahtjev i vraća mi se uplaćeni porez za prethodnu godinu ;-)
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#108 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Truba »

mora kapitalist kapitalistu vraćat pare :D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#109 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

Samo da naglasim,da pravo na povrat poreza imaju samo oni koji imaju kredit kojim su kupili svoju prvu nekretninu. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#110 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by amar1994 »

mali_milojica wrote:Samo da naglasim,da pravo na povrat poreza imaju samo oni koji imaju kredit kojim su kupili svoju prvu nekretninu. :D
po mogucnosti u svicarcima ko moj stari :-) :skoljka:
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#111 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by johntra »

Mislim da se ne vraća porez, nego ti valjda porezna vraća dio kamate na kredit i ne znam na koliko godina to imaš pravo...tako nekako...i ja sam predao zahtjev za porez, kupio prvu nekretninu...
u nekim opštinama u SA je na vijećima prošla inicijativa da opština odvoji novac za porez onima koji su prvi put kupili stan...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#112 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

johntra wrote:Mislim da se ne vraća porez, nego ti valjda porezna vraća dio kamate na kredit i ne znam na koliko godina to imaš pravo...tako nekako...i ja sam predao zahtjev za porez, kupio prvu nekretninu...
u nekim opštinama u SA je na vijećima prošla inicijativa da opština odvoji novac za porez onima koji su prvi put kupili stan...
Porezna vraća uplaceni porez,a sve na osnovu kamata koje plaćaš u stambenom kreditu. Mislim da je do 10% iznosa kamata plaćenih u prethodnoj godini.
amar1994 wrote:
mali_milojica wrote:Samo da naglasim,da pravo na povrat poreza imaju samo oni koji imaju kredit kojim su kupili svoju prvu nekretninu. :D
po mogucnosti u svicarcima ko moj stari :-) :skoljka:
Nisu CHF,nego u € :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#113 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by johntra »

mali_milojica wrote: Porezna vraća uplaceni porez,a sve na osnovu kamata koje plaćaš u stambenom kreditu. Mislim da je do 10% iznosa kamata plaćenih u prethodnoj godini.

Vrate sve kamate onda ili?
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#114 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by veliki_ah »

mali_milojica wrote:Samo da naglasim,da pravo na povrat poreza imaju samo oni koji imaju kredit kojim su kupili svoju prvu nekretninu. :D
Jel to fakat tako?
Šta ako je dio plaćen kreditom, a dio ušteđevinom? :?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#115 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mali_milojica »

johntra wrote:
mali_milojica wrote: Porezna vraća uplaceni porez,a sve na osnovu kamata koje plaćaš u stambenom kreditu. Mislim da je do 10% iznosa kamata plaćenih u prethodnoj godini.

Vrate sve kamate onda ili?
Ako si platio npr 5000 KM kamata u 2017 godini,a uplatio si poreza (na platu,ne pdv) oko 450 KM. Dobit ćeš povrat poreza onoliko koliko si uplatio. Ne mogu oni tebi vratiti nešto što nisi sam uplatio. Koliko si uplatio,toliko ćeš dobiti nazad. Poreza,ne kamata :D
veliki_ah wrote:
mali_milojica wrote:Samo da naglasim,da pravo na povrat poreza imaju samo oni koji imaju kredit kojim su kupili svoju prvu nekretninu. :D
Jel to fakat tako?
Šta ako je dio plaćen kreditom, a dio ušteđevinom? :?
Nema veze kako je placeno,ako imaš kredit. Zato ti treba potvrda iz banke o iznosu plaćenih kamata u prethodnoj godini,na osnovu kojih i tražiš povrat poreza. I sam sam kupio stan sa nešto ušteđevine i plus digao kredit ;-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#116 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by amar1994 »

mali_milojica wrote:
amar1994 wrote:
mali_milojica wrote:Samo da naglasim,da pravo na povrat poreza imaju samo oni koji imaju kredit kojim su kupili svoju prvu nekretninu. :D
po mogucnosti u svicarcima ko moj stari :-) :skoljka:
Nisu CHF,nego u € :D
I on je pretvorio na u € :-D
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#117 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by rumenige_brajtner »

moje lično iskustvo je ovakvo;

prilikom procjene vrijednosti stana (radi plaćanja poreza) izašla je komisija koja je napravila nerealnu procjenu (ne sjećam se tačno, ali oko 7 hiljada više od plaćene vrijednosti). komisija je bila pravo raspoložena da primi "poticaj" za realnu procjenu, na šta sam se ja napravio lud, a oni procijenili kako su procijenili. nakon toga sam napisao žalbu na tu njihovu procjenu, a onda je u roku od 10ak dana izašla druga komisija koja je stan procijenila puno realnije. e sad, nekome se mrsko s tim zajebavat, nekom nije. meni nije bilo, jer kako god pogledam, obrnem i okrenem, bolje mi je ono što uštedim na porezu dat za neku stvar u stanu, malter, boju, 3 pločice, štagod, umjesto mudroserima iz komisije.

što se tiče povrata poreza, moj kredit je bio hipotekarni i uredno sam svake godine dobija povrat. prve godine (kad je i kamata najveća, taj povrat je bio najveći). ono što ne znam je da li postoji povrat poreza za kredite koji nisu hipotekarni. sve što sam napisao je moje iskusvo, nije ništa rekla-kazala.
newcomer
Posts: 18
Joined: 08/06/2013 17:15

#118 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by newcomer »

Hvala svima.



johntra wrote:....
u nekim opštinama u SA je na vijećima prošla inicijativa da opština odvoji novac za porez onima koji su prvi put kupili stan...
Koje bi to opštine mogle biti i kojim aktom je to uređeno?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#119 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by johntra »

Centar, vijećnićka inicijativa...negdje sam to nedavno pročitao...da općina finansira plaćanje poreza i da odvoji sredstva za tu namjenu..
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#120 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by shalla »

rumenige_brajtner wrote:moje lično iskustvo je ovakvo;

prilikom procjene vrijednosti stana (radi plaćanja poreza) izašla je komisija koja je napravila nerealnu procjenu (ne sjećam se tačno, ali oko 7 hiljada više od plaćene vrijednosti). komisija je bila pravo raspoložena da primi "poticaj" za realnu procjenu, na šta sam se ja napravio lud, a oni procijenili kako su procijenili. nakon toga sam napisao žalbu na tu njihovu procjenu, a onda je u roku od 10ak dana izašla druga komisija koja je stan procijenila puno realnije. e sad, nekome se mrsko s tim zajebavat, nekom nije. meni nije bilo, jer kako god pogledam, obrnem i okrenem, bolje mi je ono što uštedim na porezu dat za neku stvar u stanu, malter, boju, 3 pločice, štagod, umjesto mudroserima iz komisije.
Eeeee al mnogi vole da im je ta procjena vrijednosti veća jer banke ne daju kredit u omjeru 1:1 već npr 1:1,25 pa ako hoćeš 100 hiljada kredita mora ti nekretnina biti vrijedna 125000 :mrgreen: ;-)
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#121 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by saga »

^ imaju dvije procjene, jednu radi procjenitelj za banku
A drugu rade iz poreske uprave, i na tu drugu se placa 5% poreza...
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#122 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by shalla »

saga wrote:^ imaju dvije procjene, jednu radi procjenitelj za banku
A drugu rade iz poreske uprave, i na tu drugu se placa 5% poreza...
Ma znam, nisam ja njemu kontrirao nego kažem kako je to još jedan u nizu fakinluka ove države. Kad hoćeš kredit, da ti mogu smanjili bi procjenu na mrtvi minimum a onda kad se treba platiti porez odjednom cijena vrtoglavo raste :mrgreen:
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#123 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by saga »

Ne znam vala, meni dosao ovaj procjenitelj iz banke sa zenom :lol: Nahvalili stan, lokaciju, kako sam super prosla :-) i estimirao na 68k
Kasnije dosao taj iz poreske, snebivao se na sta stan lici, popljuvao ga fino i procijenio na 61k
Stan placen 60k, tako da mi je to bilo sasvim uredu :mrgreen:
newcomer
Posts: 18
Joined: 08/06/2013 17:15

#124 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by newcomer »

johntra wrote:Centar, vijećnićka inicijativa...negdje sam to nedavno pročitao...da općina finansira plaćanje poreza i da odvoji sredstva za tu namjenu..
mah...bio javni poziv nekad ljetos... uslov...mladi do 35 godine starosti koji prvi put kupuju nekretninu....e trt...

Valja biti mlad i imati stabilan posao a možeš dignuti kredit, ili imati dobru podršku da ikeširaš novac za stan...


Ako si bio borac 24 mjeseca, oslobođen si plaćanja poreza, ako si bio borac 23 mjeseca - nisi.... Ako si bio borac 24 mjeseca a imaš 200 kvadrata zemlje u genocidnoj tvorevini, moš se pozdraviti sa olakšicama, jer posjeduješ "nekretninu"...

Suma summarum..sve u ovoj državi je nakaradno za prost puk, a dotjerano da ne može biti bolje za bogatune koji sve završavaju "po zakonu".
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#125 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Daryl Dixon »

.
Post Reply