Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#176 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by shape of despair »

Meni bila komisija, Centar. Ušli u stan, obišli 2 minute i izašli. Zvao sam ih u par navrata da vidim što ih nema 4 mjeseca, kad eto ti ih.
Sad taj zapisnik ide u poreznu i valjda na oslobađanje, sa komisijom više nemam ništa.
KOmisija je forme radi, nit su me pitali kakav je stan bio prije renoviranja nit išta, bezveze pravo. Za 2 minute čekaš 120 dana.
EDIT, ispunjavam sve uslove za oslobađanje, al čitajuć vaše postove sam se zabrinuo, nikome više ne vjerujem, samo ti traže grešku da naplate.
Koliki je ono porez? 5% od kupoprodajne cijene
User avatar
sime_cipol
Posts: 16290
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#177 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by sime_cipol »

5% od procijenjene vrijednosti. Zato i izlazi komisija :D
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#178 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by shape of despair »

Ja idem na oslobadanje, dva sina, supruga i ja imamo do 75m2, a stan je manji od toga. Niko nikad nije imao na sebi nikakvih nekretnina, vala budem li im plaćao ostadoh go ko lipa, mogu komotno u njemačku, stan ću prodat, banci kredit necu vratit :D
Ivana87
Posts: 7
Joined: 16/12/2019 22:25

#179 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Ivana87 »

SemsudinPurivatra wrote: 17/12/2019 11:56 Pozdrav svima, imam jedno pitanje, dolazim iz HNK i kupujem stan u Sarajevu , supruga i dijete su prijavljeni u KS a ja planiram da kada kupim stan se prijavim u KS. Da li na taj način stičem pravo da dobijemo sve troje olakšicu na porez ili samo supruga i dijete naravno imamo svi ispod 38 godina :D
Hvala unaprijed svima.
Ja sam iz BPK i kupila sam stan u Sa, moram platiti pprez jer su oslobodjeni placanja ppreza na prvu nekretninu samo oni koji su prijavljeni u KS.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#180 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Tomahawk11 »

shape of despair wrote: 17/12/2019 14:06 Ja idem na oslobadanje, dva sina, supruga i ja imamo do 75m2, a stan je manji od toga. Niko nikad nije imao na sebi nikakvih nekretnina, vala budem li im plaćao ostadoh go ko lipa, mogu komotno u njemačku, stan ću prodat, banci kredit necu vratit :D
Odeš u poreznu, daće ti listu dokumentacije koju trebaš prikupiti, predaš i čekaš.

Poslije kad bude gotovo, odneseš ugovore da ti ovjere, jedan primjerak ide u grunt i to je to.
SemsudinPurivatra
Posts: 51
Joined: 10/04/2014 10:44

#181 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by SemsudinPurivatra »

Ivana87 wrote: 17/12/2019 14:25
SemsudinPurivatra wrote: 17/12/2019 11:56 Pozdrav svima, imam jedno pitanje, dolazim iz HNK i kupujem stan u Sarajevu , supruga i dijete su prijavljeni u KS a ja planiram da kada kupim stan se prijavim u KS. Da li na taj način stičem pravo da dobijemo sve troje olakšicu na porez ili samo supruga i dijete naravno imamo svi ispod 38 godina :D
Hvala unaprijed svima.
Ja sam iz BPK i kupila sam stan u Sa, moram platiti pprez jer su oslobodjeni placanja ppreza na prvu nekretninu samo oni koji su prijavljeni u KS.
Hvala na odgovoru !!! :thumbup:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#182 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Industrialyzer »

shape of despair wrote: 17/12/2019 14:06 Ja idem na oslobadanje, dva sina, supruga i ja imamo do 75m2, a stan je manji od toga. Niko nikad nije imao na sebi nikakvih nekretnina, vala budem li im plaćao ostadoh go ko lipa, mogu komotno u njemačku, stan ću prodat, banci kredit necu vratit :D
Naravno da ce te osloboditi, ako bude nekih problema, imas pravo na zalbu i da izadje nova komisija.
Eleuthia
Posts: 3
Joined: 25/01/2013 23:38

#183 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Eleuthia »

Dobro veče, ima li neko slučajno iskustva sa procjenom nekternina od strane porezne - naime, upravo nam je dosla procjena vrijednosti i veća je za skoro 20 ooo od cijene koju smo platili za stan (a nije da smo platili ispod cijene stan). Vidim u Zakonu da je moguće raditi prigovor na ovu procjenu, pa me zanima je li neko imao iskustva sa tim, i moze li podijeliti iskustvo
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#184 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by triple mama »

Industrialyzer wrote: 17/12/2019 23:17
shape of despair wrote: 17/12/2019 14:06 Ja idem na oslobadanje, dva sina, supruga i ja imamo do 75m2, a stan je manji od toga. Niko nikad nije imao na sebi nikakvih nekretnina, vala budem li im plaćao ostadoh go ko lipa, mogu komotno u njemačku, stan ću prodat, banci kredit necu vratit :D
Naravno da ce te osloboditi, ako bude nekih problema, imas pravo na zalbu i da izadje nova komisija.
Mozete li mi pojasniti ko je sve oslobođen po zakonu? na osnovu čega bi shape of despair bi oslobođen?
User avatar
stachu
Posts: 4038
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#185 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by stachu »

triple mama wrote: 26/10/2020 13:34
Industrialyzer wrote: 17/12/2019 23:17
shape of despair wrote: 17/12/2019 14:06 Ja idem na oslobadanje, dva sina, supruga i ja imamo do 75m2, a stan je manji od toga. Niko nikad nije imao na sebi nikakvih nekretnina, vala budem li im plaćao ostadoh go ko lipa, mogu komotno u njemačku, stan ću prodat, banci kredit necu vratit :D
Naravno da ce te osloboditi, ako bude nekih problema, imas pravo na zalbu i da izadje nova komisija.
Mozete li mi pojasniti ko je sve oslobođen po zakonu? na osnovu čega bi shape of despair bi oslobođen?
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/o ... abilno.pdf
Clan 15, od a) do e)
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#186 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by triple mama »

stachu wrote: 27/10/2020 10:10
triple mama wrote: 26/10/2020 13:34
Industrialyzer wrote: 17/12/2019 23:17

Naravno da ce te osloboditi, ako bude nekih problema, imas pravo na zalbu i da izadje nova komisija.
Mozete li mi pojasniti ko je sve oslobođen po zakonu? na osnovu čega bi shape of despair bi oslobođen?
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/o ... abilno.pdf
Clan 15, od a) do e)

Hvala puno. Konkretno, odmah član a), ako ja na svoje ime kupujem stan, a muž mi cijeli rat bio borac - da li to znači da smo oslobođeni plačanja poreza ili samo u slučaju da on kupuje na svoje ime? hvala.
User avatar
stachu
Posts: 4038
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#187 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by stachu »

triple mama wrote: 27/10/2020 10:52
stachu wrote: 27/10/2020 10:10
triple mama wrote: 26/10/2020 13:34

Mozete li mi pojasniti ko je sve oslobođen po zakonu? na osnovu čega bi shape of despair bi oslobođen?
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/o ... abilno.pdf
Clan 15, od a) do e)

Hvala puno. Konkretno, odmah član a), ako ja na svoje ime kupujem stan, a muž mi cijeli rat bio borac - da li to znači da smo oslobođeni plačanja poreza ili samo u slučaju da on kupuje na svoje ime? hvala.
Na njegovo ime
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#188 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by redhat »

Eleuthia wrote: 24/10/2020 22:18 Dobro veče, ima li neko slučajno iskustva sa procjenom nekternina od strane porezne - naime, upravo nam je dosla procjena vrijednosti i veća je za skoro 20 ooo od cijene koju smo platili za stan (a nije da smo platili ispod cijene stan). Vidim u Zakonu da je moguće raditi prigovor na ovu procjenu, pa me zanima je li neko imao iskustva sa tim, i moze li podijeliti iskustvo
Napiši prigovor na procjenu, ukoliko stan nije novogradnja koju si od nekog kupio navedi da se radi o objektu izgrađenom tad i tad, navedi da je u izvornom stanju, napiši da je sva stolarija u izvornom derutnom stanju, izolacija loša, električne instalacije su lupam 30 godina stare. Napiši da ste kupatilo morali sanirati radi dotrajalih instalacija i tako.....nakiti ali da ima smisla. Svakako reci da je izvorna procjena na koju ulažeš prigovor za 20% veća od tržišne cijena koju si ti platio za taj stan. Ja lično do sad nisam vidio da nekom prigovor nisu uvažili, a ta razilaženja u cijenama i procjenama se dešavaju jer sve te komisije imaju tablice po regijama u gradu i ne mozgaju oni puno, stan, hrasno, tablica, godište - i procjena. A u hrasnom i Bosmal i teheranke 35 godina stare.
Uglavnom uvaže prigovore i popuste makar par stoja.
Eleuthia
Posts: 3
Joined: 25/01/2013 23:38

#189 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Eleuthia »

Hvala puno, nisu mi uvažili prigovor - navodno nisam ga poslala u roku, ali su mi uvažili neke druga stvari (tipa broj kvadrata na sve članove porodice, iako nas dvoje nismo vjenčani, nego u vanbračnoj) tako da nisam dalje ganjala. Iskreno malo su me ispizdili oko tog roka - korona je i pola službi ne radi, te sedmice ja krenula da pošaljem poslije posla, da bih skontala da pošte više nisu radile do 7 nego do pola 4, zbog velikog broja zaraženih. bio petak, naravno ni u subotu nisu radile pošte i tako zakasnim. Mogla sam se goniti, ali nije mi se dalo
User avatar
N.N.
Posts: 3022
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#190 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by N.N. »

Fercera li jos ova tema :mrgreen:

Elem, supruga prije braka imala nekretninu na sebi.

Nedavno prodala i nema vise nista na sebi.
Dobila i uvjerenje iz ZK da nema nekretninu na sebi.

Sada uzeli stan, 1/2 po ugovoru...
Da li cemo biti oslobodjeni poreza? Ispunjavamo sve uslove, godine, prebivaliste i td.

Ja hocu, go' sam sto se nekretnina tice :mrgreen:
Brine malo ova njena ex nekretnina.

Mada po zakonu o porezu na promet nekretnina ZDK se pri oslobadjanju od poreza spominje samo sadasnjost, da sada nema nista na sebi i to.
Ali su jebeni ovi poreznici :-D
Ima ta neka izjava koju treba ovjeriti u kojoj se spominje da se nikada nista niie imalo na sebi, sto ipak nije tacno...
Post Reply