Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#1 Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Downunda »

Izvinjavam se naravno ako se o ovoj temi već govorilo, ali bih bio zahvalan ako bi mi neko mogao reći
da li se plaća porez (5%) na prvu nekretninu (u ovom slučaju stan), jer sam čuo da mlađi bračni parovi ne plaćaju porez bez obzira da li se radi o novogradnji ili o starijem stanu (što je normalno slučaj kod nas).

Čuo sam da ta komisija koji izlazi na teren i "procjenjuje" vrijednost nekretnine uopšte ne smatra vjerodostojnim izvještaj sudskog vještaka i njegovu procjenu, nego rade na osnovu "pijačnog cjenkanja" tipa:
"Jel' vam puno xxxx,00 KM po m2 ?

Hvala svima puno
User avatar
mayab
Posts: 26957
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by mayab »

Bojim se da nije ovo drzava gdje bi postojao tako pametan zakon(a po meni, sasvim logičan!), hajde da me neko razuvjeri, ali cini mi se da ces platiti porez kao sto sam ga i ja platio 2003. i razmisljao o tome kako bi bilo poticajno za mlade parove da to ne moraju platiti :x
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#3 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by illuminated »

ne znam odgovor, ali znam da mi je prijatelj nedavno platio, i prva mu je nekretnina...dakle, vjerovatno se mora platiti.
maxell_sarajevo
Posts: 2218
Joined: 08/02/2008 19:19

#4 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by maxell_sarajevo »

Ja sam 2007 kupio stan u novogradnji i nisam platio porez, znaci prvi vlasnik te nekretnine.A stan koji sam prodao kupac je morao platiti porez od 5%.Dakle idi u opstinu u poresku sluzbu sa kupoprodajnim ugovorom i za dva dana ces dobiti potvrdu da se oslobađas poreza.
meris
Posts: 56
Joined: 08/06/2005 11:24

#5 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by meris »

Ja sam kupio stan prosle godine. Jos uvijek nisam prijavio poreskoj...dakle, nisam platio porez jos uvijek. Obaveza placanja poreza postoji za sve osim onih koji su bili pripadnici Armije i koji prvi put rjesavaju svoje stambeno pitanje.

Porez necu platiti sve dok ne budem imao novca (cca6000KM) sa kojim cu se moci halaliti...

BEZOBRAZNICI JEDNI...OVE PARE ONI OD NAS UZIMAJU ZA SVOJE PLATE.
maxell_sarajevo
Posts: 2218
Joined: 08/02/2008 19:19

#6 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by maxell_sarajevo »

meris wrote:Ja sam kupio stan prosle godine. Jos uvijek nisam prijavio poreskoj...dakle, nisam platio porez jos uvijek. Obaveza placanja poreza postoji za sve osim onih koji su bili pripadnici Armije i koji prvi put rjesavaju svoje stambeno pitanje.

Porez necu platiti sve dok ne budem imao novca (cca6000KM) sa kojim cu se moci halaliti...

BEZOBRAZNICI JEDNI...OVE PARE ONI OD NAS UZIMAJU ZA SVOJE PLATE.

Mislim da neces moci ni rjesenje za stan dobiti dok ne platis porez ;-)
User avatar
alica.k
Posts: 8765
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#7 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by alica.k »

maxell_sarajevo wrote:
meris wrote:Ja sam kupio stan prosle godine. Jos uvijek nisam prijavio poreskoj...dakle, nisam platio porez jos uvijek. Obaveza placanja poreza postoji za sve osim onih koji su bili pripadnici Armije i koji prvi put rjesavaju svoje stambeno pitanje.

Porez necu platiti sve dok ne budem imao novca (cca6000KM) sa kojim cu se moci halaliti...

BEZOBRAZNICI JEDNI...OVE PARE ONI OD NAS UZIMAJU ZA SVOJE PLATE.

Mislim da neces moci ni rjesenje za stan dobiti dok ne platis porez ;-)
ne, jer ti ugovor koji nosis u sud da se stan upise u zk mora imat pecat na sebi od poreske.

na temu: ja sam pretprosle godine prvi put upisivala nekretninu na svoje ime, i morala sam to cudo platit.

downunda, meni su dosli i popisali nekakve faktore, peti sprat, nema lifta, tu i tu se nalazi, toliko i toliko pristupacan javni prevoz, bla bla, i na kraju dosli do neke srednje cijene kvadrata, pomnozili sa brojem kvadrata, i uzeli sebi 5%. nije bilo nikakvog cjenkanja.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

maxell_sarajevo wrote:Ja sam 2007 kupio stan u novogradnji i nisam platio porez, znaci prvi vlasnik te nekretnine.A stan koji sam prodao kupac je morao platiti porez od 5%.Dakle idi u opstinu u poresku sluzbu sa kupoprodajnim ugovorom i za dva dana ces dobiti potvrdu da se oslobađas poreza.
ti si na novu nekretninu platio PDV. neces placati i pdv i 5%. nakon svake iduce prodaje novi kupac placa porez od 5% procijenjene vrijednosti od strane opstine. to se i dalje placa, eno neki dan citam da u tuzlanskom kantonu hoce to da ukinu ali ni tamo nisu jos nista konkretno izglasali, a u sarajevu se to ukidanje ni ne spominje. dakle, placa se.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#9 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by amrica »

Mislim da si malo pobrkao neke stvari, na prvu tvoju nekretninu-stambeni prostor placas sve dazbine, kao i na drugu, petu... desetu nekretninu u tvom vlasnistvu.

Jedina varijanta gdje se spominje necija PRVA nekretnina = rjesenje stambenog problema je porez na dohodak, smanjuje ti se osnovica za obracun poreza na dohodak na osnovu kredita-kamate za stan.
maxell_sarajevo
Posts: 2218
Joined: 08/02/2008 19:19

#10 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by maxell_sarajevo »

Ama platio 2950 KM sa PDV-om, otisao sa ugovorom u opstinu i oslobodili me poreza od 5%.Znaci ako si prvi vlasnik neces placati ovih 5%.
ssmmiilleeyy
Posts: 1165
Joined: 02/03/2010 16:51

#11 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by ssmmiilleeyy »

Dobro neko jednom reče : ovu Državu su stvarali kriminalci

Izgleda da je većina na pogrešnoj strani
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#12 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by amrica »

maxell_sarajevo wrote:Ama platio 2950 KM sa PDV-om, otisao sa ugovorom u opstinu i oslobodili me poreza od 5%.Znaci ako si prvi vlasnik neces placati ovih 5%.

Postoji razlika imedju:
-"prvi" vlasnik neke novonapravljene nekretnine
-vlasnik svog prvog licnog, osobnog privatnog stambenog prostora.
User avatar
starii
Posts: 3297
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#13 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by starii »

porez se ne more platiti al onda nekretnina nece ni biti uknjizena u ZK...kad platis ljudi ti uknjize u tome je fol...
koliko znam za sve nekretnine se placa porez od 5% bilo da je staro il novo...
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#14 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Oticon »

Ukoliko je kupovina prve nekretnine ne plaćaš porez.
Takođe ukoliko se radi o novogradnji ne plaćaš porez na nekretnine jer plaćaš PDV.
Komisija procjenjuje po zonama , a ne po vrijednosti na Ugovoru, sa malom iznimkom jer za svaku zonu imaju određenu skalu od-do tržišne vrijednosti, na koju bi trebalo da utiče stanje stana, ali često nije tako.
Ukoliko se radi o prvoj nekretnini i kupuješ je na kredit, kamata po kreditu ti je odbitna stavka kod plaćanja poreza na platu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#15 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Miki123 »

Oticon wrote:Ukoliko je kupovina prve nekretnine ne plaćaš porez.
Takođe ukoliko se radi o novogradnji ne plaćaš porez na nekretnine jer plaćaš PDV.
Komisija procjenjuje po zonama , a ne po vrijednosti na Ugovoru, sa malom iznimkom jer za svaku zonu imaju određenu skalu od-do tržišne vrijednosti, na koju bi trebalo da utiče stanje stana, ali često nije tako.
Ukoliko se radi o prvoj nekretnini i kupuješ je na kredit, kamata po kreditu ti je odbitna stavka kod plaćanja poreza na platu.
Nekretnina mora biti novosagrađeni stambeni prostor koji ti prvi kupuješ i na njega plaćaš PDV pa nije logično da platiš i porez na promet nekretnina. Recimo, na novosagrađeni garažni prostor (garaža ili samo parking mjesto) se i pored plaćenog pdv-a plaća i porez na promet nekretnina. Jedino što tu, ako su dobri :D mogu kao osnovicu uzeti cijenu prije PDV-a pod uslovom da je navedena u ugovoru.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

Oticon wrote:Ukoliko je kupovina prve nekretnine ne plaćaš porez.
Takođe ukoliko se radi o novogradnji ne plaćaš porez na nekretnine jer plaćaš PDV.
Komisija procjenjuje po zonama , a ne po vrijednosti na Ugovoru, sa malom iznimkom jer za svaku zonu imaju određenu skalu od-do tržišne vrijednosti, na koju bi trebalo da utiče stanje stana, ali često nije tako.
Ukoliko se radi o prvoj nekretnini i kupuješ je na kredit, kamata po kreditu ti je odbitna stavka kod plaćanja poreza na platu.
sve je tacno osim prve recenice. spominjali su da ce ovo uvesti, ali sve je ostalo samo na spominjanju, jos se placa iako ti je prva nekretnina i rjesavanje stambenog pitanja.
maxell_sarajevo
Posts: 2218
Joined: 08/02/2008 19:19

#17 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by maxell_sarajevo »

Evo kopija rjesenja da su me oslobodili poreza. ;-)
Prvi vlasnik novoizgradene nekretnine ne placa porez 5%.
Image
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#18 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

maxwell, ovo je sasvim druga stvar. ti ovdje imas slucaj da ti firma koja je napravila novi stan prodaje stan. ti si prvi kupac te tek-izgradjene nekretnine. naravno, ti placas pdv na tu nekretninu i naravno ne placas porez na promet nekretnine jer si platio pdv.
znaci tema nije porez na prvu nekretninu u smislu nove nekretnine. tema je porez na prvu nekretninu u necijem zivotu pa makar ta nekretnina bila i 70 godina stara. ti kada prodas taj novi stan nekome, taj neko nece platiti pdv jer je pdv vec placen, ali ce taj neko platiti 5% poreza na nepokretnu imovinu.
maxell_sarajevo
Posts: 2218
Joined: 08/02/2008 19:19

#19 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by maxell_sarajevo »

karanana wrote:maxwell, ovo je sasvim druga stvar. ti ovdje imas slucaj da ti firma koja je napravila novi stan prodaje stan. ti si prvi kupac te tek-izgradjene nekretnine. naravno, ti placas pdv na tu nekretninu i naravno ne placas porez na promet nekretnine jer si platio pdv.
znaci tema nije porez na prvu nekretninu u smislu nove nekretnine. tema je porez na prvu nekretninu u necijem zivotu pa makar ta nekretnina bila i 70 godina stara. ti kada prodas taj novi stan nekome, taj neko nece platiti pdv jer je pdv vec placen, ali ce taj neko platiti 5% poreza na nepokretnu imovinu.

Znam, kontam :-D , eto cisto da se zna kad se oslobađa poreza, a kad ne.Zato sam i napisao da kad si prvi vlasnik tek izgrađene nekretnine neces platiti ovih 5%, a PDV se placa samo jednom.
Mado
Posts: 5
Joined: 30/06/2009 22:26

#20 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Mado »

Pozdrav

Ja sam prije dvije godine kupio nekretninu u starogradnji, uvjeravali su me da neću morati platit taj porez. Obzirom da se radi o cca 5.500 KM, nekako sam ih u proteklom periodu skupio i jednostavno ću da platim jer ne mogu mirno spavati, iako mi se ništa državi ne daje, jer nas svakako guli. Jedino me strah tih nekih zateznih kamata, postoji li to? Znači sad imam te pare. Koji mi je dalji postupak ili da još malo čekam ako izglasaju zakon' Unaprijed hvala.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#21 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by UnscarD »

Ja i dalje tvrdim da opstine potpuno nelegalno naplacuju porez na promet nekretnina jer u BiH postoji samo jedna JEDINA poreska stopa na nivou drzave i to je PDV. Taj zakon o porezu na promet nekretnina se nalazi "ispod" (postoji i pravno objasnjenje) krovnog zakona drzave BiH o jedinstvenoj poreskoj stopi - PDV-u i on mora kad tad biti ukinut na isti nacin na koji je prije par godina ukinut porez na kupo-prodaju auta. Ista je pravna osnova samo sto se u ovom slucaju radi o velikim parama pa opstine odbijaju da implementiraju zakon o PDV-u kojim se jasno definise da NE MOGU postojati nikakvi drugi porezi na teritoriji BiH osim PDV-a.
Dendrlix
Posts: 1104
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#22 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Dendrlix »

Hajd sad malo procitaj o indirektnim i direktnim porezima pa razmisli sta si napisao.

Cuj "ne mogu postojati nikakvi drugi porezi na teritoriji BiH osim PDV-a"!

:lol:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#23 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by UnscarD »

Evo da malo pojasnim :

Zakon o porezu nepokretnosti i pava (kantonalni zakon), po kojem se i zahtjeva placanje poreza na kupovinu nepokretnosti, u svom članu 2 definiše pojam prometa nepokrenosti pa tako kaže: „Pod prometom nepokretnosi u smislu ovog zakona podrazumjeva se prodaja, zamjena i drugi prenos vlasništva na nepokrenosti (zemljište i građevinski objekti), pava na patente (licence)i prava na modele i žigove (nepokretnosti i prava).
Zakon o porezu na dodatnu vrijednost definiše da se oporezuje promet dobara i usluga (član 3 stav 1)
Nadalje, promet dobara je, u smislu ovog zakona, prijenos prava raspolaganja na stvarima licu koje tim dobrima može raspolagati kao vlasnik. (član 4)

Promet dobara i usluga oslobođen od plaćanja PDV-a je, između ostalog:
- promet nepokretne imovine, izuzev prvog prijenosa prava vlasništva ili prava raspolaganja novoizgrađenom nepokrentom imovinom.
Na osnovu ove zakonske odredbe, kod kupovine novog stana od investitra se placa porez na osnovu ovog zakona ali se ne placa porez na promet nepokretnosti i prava (kantonalni zakon).

Nadalje, Uprava za indirektna oporezivanja daje pojašnjenje u svome „Vodiču za PDV“ pa definiše da se promet dobara vrši ako se prenosi pravo raspolaganja na stvarima osobi koja tim dobrima može raspolagati kao vlasnik.
A kupovinom stana osoba može raspolagati kao vlasnik.

Nadalje, Uprava za indirektno oporezivanje u svom Vodiču pojašnjava šta je bit pdv-a:
„Porez na dodatnu vrijednost je neto svefazni porez na potrošnju. Za razliku od poreza na promet, kojeg zamjenjuje, .....“
Zakon o porezu na promet proizvoda i usluga, kojeg je zamijenio Zakon o porezu na dodatnu vrijednost, definiše i šta se ne smatra prometom proizvoda koje služe krajnjoj potrošnji, pa tako stoji da prodaja upotrebljavanih proizvoda neposredno između građana, osim proizvoda koji podliježu obavezi godišnje registracije se ne smatra prometom proizvoda.
Stupanjem na snagu Zakona o dodatnoj vrijednosti načinjena je greška te u kanotnalom zakonu o porezu na nepokretnosti i prava nije došlo do izmjene istog a koji se odnosi na brisanje odredbi koje se odnose na obavezu placanja poreza prilikom prenosa vlasništva nad nepokrenostima (u ovom slučaju građevinskih objekata).
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#24 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Miki123 »

To znači da bi se kod prometa nekretnina trebao plaćati PDV po stopi od 17 %?
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#25 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by UnscarD »

Samo na novu nekretninu kao sto se i placa. Po istim ovim odredbama je ukinuto placanje poreza na kupo-prodaju polovnih auta (radi se o istom porezu koji je naravno iznosio takodjer 5% kao i na stanove) a iz nekog razloga (koji nije tesko odgonetnuti jer se radi o velikim prihodima za opstine) je ostavljeno na stanove.
Drago mi je sto neko rece da u Tuzli razmisljaju da ga ukinu jer on nema osnova da ostane.
Post Reply