Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Truba »

ja redovito kačim svoje troškove za struju i plin u zgradi sa individualnim grijanjem
konvektori, drva, struja, pelet...

119 struja
85 plin
za 57 kvadara
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#27 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Distortion »

960 KM za 12 mjeseci stan 70 m2 je sasvim solida cijena grijanja ako je to grijanje dobro. Nema sta da se ko zaki na ovu cijenu ako je grijanje dobro. To je po kvadratu negdje oko 1,28 KM.
U Zenici se za stan od 70 m2 placa cca 1180 KM. Problem u Zenici je to sto grijanja nestaje jako puno. Ja mislim da je prosle sezone 40-50 dana Zenica bila bez grijanja. To je jako puno puno dana a posebno kad je vanjska temperatura -10. Tad kotao u Mittalu rikne...

Sreca pa imam invertEre i grijem se na njih.
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#28 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by mekses »

Veoma dobro si rekla, nije mnogo ako je dobro... Ali meni npr je za stan od 44 m2 i 30KM mjesecno, odnosno 360KM godisnje previse ako ja od tog grijanja nemam nikakve koristi i realno ne mogu da se ugrijem...

Realno ja bih sad potpisao da za ovu kvadraturu placam 70KM mjesecno ili koliko vec iznosi kod Toplana ako cu znati sta placam, imati non-stop toplu vodu itd... Tako da ta tumacenja ne piju vodu... Bar u mom slucaju i u slucaju velikog broja ostalih ljudi kojima grijanje uopste ne valja i koji se iskljucuju ili zele da se iskljuce sa istog..
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#29 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by imim »

Da ne otvaram novu temu... a tiče se Eurofarma.
Već dva mjeseca dobijam račun za grijanje od Euroterma, i čini mi se prevelik obzirom na malu kvadraturu i činjenicu da veći dio dana nisam kući kada i gasim grijanje. Prema obračunu, naplaćuj mi i grijanje pola balkona (pola kvadrature). Kada sam ih pitala za to, objasnili su da je to po zakonu. Interesuje me je li zna neko koji bi to zakon mogao biti da pogledam i provjerim? Jer imam još jedan stan u starojgradnji koji se grije na Toplane, i tamo se ne naplaćuje ni cm grijanja balkona.
Također, na računu mi dva puta računaju pdv. Jednom na fiksni dio i drugi put na paušalni dio. Što meni djeluje ukupno kao 34% pdv-a, a ne 17%. Je li to u redu? Pitam jer se ne razumijem pretjerano u zakone i generalno ove stvari, pa ako ima neko da objasni, bila bih zahvalna.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#30 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by kockica_kockica »

Mislim da grijanje u Tibri nije tako lose kako ga ljudi prikazuju...

Prvi dan kad su dosli rekli su mi: kad dobijete obavijest da je grija je pusteno sat vremena stavite na najjace da se grije. Probajte vrata na prostorijama ne zatvarajte. Radijatore ne zavrcite imate ovaj regulator. Kad kvrcne znacete da pali i gasi.

Proslu zimu nisam dva put upalila grijanje jer mi nije trebalo. Ove godine povremeno palim radi ovih minusa. Meni racun za grijanje nije veliki i u odnosu na topla e sorry ali su mnogo povoljniji.

Svaki stan ima mogucnost ugradnje dodatnih rebara na radijatorima ako nije dovoljan broj. Kod mene ima cak mogucnost postavljanja jednog radijatora vise ako je potrebno.

Klima radi i toplo i hladno..

Ja stvarno nemam potrebu za nekim alternativnim nacinima grijanja...

Toplanama se placa cijelu godinu ista cifra over rated cijena da budemo iskreni i griju ili ne griju... sve neka patnja s njima..

Ovdje kad nema grijanja placas odrzavanje itd. Iskreno nie mi zao dati novac za to od kako sam tu.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#31 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by sumirprimus »

haha jebemu kace nama prebacit onu centralu elektroprivrede,jer imat centralu dol i ovolke antitalente za energetiku je smrtni grijeh...
alija alija :-)
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#32 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by gradskadjeca »

Eh ovako, tice se grijanja, koliko vidim grijanje stanova u novijim zgradama koje imasju svoju kotlovnicu je kudikamo jeftinije nego da iznajmljujem stan u zgradama sa centralnim grijanjem. Sa obzirom da se kod nas grije 7 mjeseci godisnje ( na papiru ), naravno i manje ovisno o vremenskim prilikama, interesuje me da li mi nejko moze direktno reci prosjecnu cijenu grijanja za dvosoban stan recimo.

Koliko sam racunao, npr po starogradnji ima dio od 45-ak KM mjesecno 5 mjeseci van sezone, a 105 KM mjesecno u sezoni 7 mjeseci.

cca 1000 KM.

Ono sto sam cuo je da u tim zgradama ima taj vansezonski dio od nekih 35 KM, a da je u sezoni maksimum 55-ak KM. Ukupno 560 KM za godinu dana, sto je drasticna razlika. Ovo racunam za stan od nekih 45 m kvadratnih, kvadrat gore dole. Ja grijanje placam tako sto kompletan trosak podijelim na 12 mjeseci i uplacujem uvijek jednaku ratu, koja marka gore dole naravno. Razlika izmedju uplacivanja 80-ak KM mjesecno naspram 45 KM je mnogo.

Da li mi se zaista isplati u TIbri na stupu ( odgovara mi i zbog blizine posla i svega ) uzeti stan Da li se treba obratiti paznja na nesto posebno.

Mjesecne rezije su mi najbitnije i idem na stan do 45 kvadrata ( dvosoban po strukturi ). HVALA
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#33 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by bumerangss »

Problemi Tibre su: parking mjesta i za tebe a kad ti se gisti najave zamoliš ih da dodju taxijem :D
Problem br 2 je kriminal i narkomanija, kockaste glave pa cak i prostutucija
Problem br 3 je blizina drugih zgrada pa ne vidiš ni sunce ni mjesec ali zato vidiš šta komšija vecera
problem br 4 sto nema osnovne skole i obdaništa
problem br 5 je slaba zvucna izolacija pa cijes kad komsija iznad ili ispod prne
problem br 6 je... nek nastave drugu :run:
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#34 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by ado_sar »

bumerangss wrote:Problemi Tibre su: parking mjesta i za tebe a kad ti se gisti najave zamoliš ih da dodju taxijem :D
Problem br 2 je kriminal i narkomanija, kockaste glave pa cak i prostutucija
Problem br 3 je blizina drugih zgrada pa ne vidiš ni sunce ni mjesec ali zato vidiš šta komšija vecera
problem br 4 sto nema osnovne skole i obdaništa
problem br 5 je slaba zvucna izolacija pa cijes kad komsija iznad ili ispod prne
problem br 6 je... nek nastave drugu :run:
Tibra nije za zivot, dobra je za rentanje studentima i samcima. Bolje garsonjera u normalnom naselju nego trosoban dole
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#35 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Ajs_Nigrutin »

imim wrote: 11/01/2017 15:49 Da ne otvaram novu temu... a tiče se Eurofarma.
Već dva mjeseca dobijam račun za grijanje od Euroterma, i čini mi se prevelik obzirom na malu kvadraturu i činjenicu da veći dio dana nisam kući kada i gasim grijanje.
Pozdrav, pišem jer imam problem sa sljedećim: Stan je 36m2, obično se grije samo jedna manja prostorija. Ponekad nema nikog u stanu i po 10-tak dana (evo konkretno prošli mjesec), a cijena grijanja (83KM) dolazi uredno kao i kada se grijanje pali cijeli mjesec.
Da li neko ima slično iskustvo? Uposleni kažu da oni nemaju nikoga ko bi to došao i provjerio na bilo koji način te da je kao jedina opcija omogućeno da se kupi novi termostat.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#36 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Daryl Dixon »

. :bih:
Last edited by Daryl Dixon on 24/04/2022 21:08, edited 1 time in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31989
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#37 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Bobi »

A da podesite termostat, kad izlazite iz stana smanjite, ovako ce sistem non stop pokušavat da dosegne zadatu temperauru iako iskljucite ridijatore, ima u hodniku ima u kupatilu, cijevi idu po podu i non stop struji topla voda jer pokusava da dostigne zadatu temperaturu. U krajnjem slucaju imate pristup kalorimetru mozete sami ocitat kolicinu energije koju ste potrosili.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#38 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 17/09/2021 12:48 A da podesite termostat, kad izlazite iz stana smanjite, ovako ce sistem non stop pokušavat da dosegne zadatu temperauru iako iskljucite ridijatore, ima u hodniku ima u kupatilu, cijevi idu po podu i non stop struji topla voda jer pokusava da dostigne zadatu temperaturu. U krajnjem slucaju imate pristup kalorimetru mozete sami ocitat kolicinu energije koju ste potrosili.
Treba zavrnuti na kalorimetru kada nisi u stanu. Ali opet to je procedura, non stop odvrni - zavrni...
Ja sam zavrtao na radijatoru kada nisam u stanu, i opet računi visoki bili.
A ovo što kažeš jeste problem, udaljenost kalorimetra od stana. On vrti i kada se svi radijatori zavrnu.
Mislim da je isplativije platiti po m2 nego kalorimetar?

Ja na kraju isključio grijanje i ubacio klimu. Preko mobitela je aktiviram par sati prije nego ću u stan.
Isplativije nego grijanje.

Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 31989
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#39 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Bobi »

-Chesterfield- wrote: 17/09/2021 16:03 A ovo što kažeš jeste problem, udaljenost kalorimetra od stana. On vrti i kada se svi radijatori zavrnu.
A vrti ako ga termostat ne ugasi a on ga nece paliti ako se podesi na neku nisku temperaturu ali ako je neispravan nece ga gasiti nikako iako su ridijatori zavrnuti :D.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#40 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 17/09/2021 16:09
-Chesterfield- wrote: 17/09/2021 16:03 A ovo što kažeš jeste problem, udaljenost kalorimetra od stana. On vrti i kada se svi radijatori zavrnu.
A vrti ako ga termostat ne ugasi a on ga nece paliti ako se podesi na neku nisku temperaturu ali ako je neispravan nece ga gasiti nikako iako su ridijatori zavrnuti :D.
Ma ne razumijem se baš na kojem principu radi taj kalorimetar.
Možda radi kao bojler koji je stalno upaljen. Bez obzira što ne trošiš toplu vodu, bojler će se povremeno paliti da dogrije vodu koja se hladi u njemu.
Tako i ovaj kalorimetar, kada voda u cijevima hladi, on se možda aktivira?
NediM17
Posts: 21494
Joined: 05/11/2009 11:49

#41 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by NediM17 »

Namjestis na termostatu na 5-7 stepeni da eventualno ne bude smrzavanja, iako ne vjerujem da u zgradama kolektivnog stanovanja moze temperatura toliko nisko pasti, tako da ne vjerujem da bi se ikad grijanje upalilo.
Provjeri je li termostat ispravan, mozda on ne iskljucuje.
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#42 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Ajs_Nigrutin »

NediM17 wrote: 17/09/2021 16:56 Provjeri je li termostat ispravan, mozda on ne iskljucuje.
Ovo je kod mene bio slučaj.
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#43 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Dino79 »

Sud u Banjaluci presudio u korist građana da ne moraju placati fiksni dio.

https://interview.ba/2019/09/03/toplane ... van-snage/

Isto se desilo i u Sarajevu za drzavne toplane tako da isti princip vazi i za privatne tibrine toplane.
Samo neko trepa pokrenuti postupak.
Post Reply