Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

NbLsU
Posts: 22
Joined: 15/05/2012 12:46

#1 Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by NbLsU »

Pozdrav,

živim na Stupu u tibrinim stanovima, prilikom kupovine stana potpisao sam ugovor i o grijanju, koje ce se kasnije ispostaviti, koristio ili ne koristio dajem 30KM MJESECNO TOKOM CIJELE GODINE, sto na kraju izadje 360KM. Ja sam im rekao da mi ne treba njihovo grijanje, oni kazu da moram placati fixni dio jer se grijem od drugih stanova.

Ja se grijem na struju i jeftinije me izadje nego da koristim njihovo grijanje.

Prosli mjesec u holu na tabli sam procitao da ko ne plati 2 racuna uzastopno, oni ce ga iskljuciti sa sistema. Sto meni i odgovara ali opet ne znam hoce li slati racun sa onim fixnim dijelom, jer oni govore da to svi moraju placati.

Kakva su vasa iskustva sto zivite u tim stanovima, jel moguce raskinuti ugovor i da im se ne placa ovaj fixni dio. Ako im i prestanem placati, hoce li mi skupljati kamate i da li je moguce da me tuze?

Hvala
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by starii »

dosao bosnjak u carsiju, pa sto nisi gledao sta potpisujes :D
tuitamo
Posts: 385
Joined: 14/04/2013 00:35

#3 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by tuitamo »

NbLsU wrote:Pozdrav,

živim na Stupu u tibrinim stanovima, prilikom kupovine stana potpisao sam ugovor i o grijanju, koje ce se kasnije ispostaviti, koristio ili ne koristio dajem 30KM MJESECNO TOKOM CIJELE GODINE, sto na kraju izadje 360KM. Ja sam im rekao da mi ne treba njihovo grijanje, oni kazu da moram placati fixni dio jer se grijem od drugih stanova.

Ja se grijem na struju i jeftinije me izadje nego da koristim njihovo grijanje.

Prosli mjesec u holu na tabli sam procitao da ko ne plati 2 racuna uzastopno, oni ce ga iskljuciti sa sistema. Sto meni i odgovara ali opet ne znam hoce li slati racun sa onim fixnim dijelom, jer oni govore da to svi moraju placati.

Kakva su vasa iskustva sto zivite u tim stanovima, jel moguce raskinuti ugovor i da im se ne placa ovaj fixni dio. Ako im i prestanem placati, hoce li mi skupljati kamate i da li je moguce da me tuze?

Hvala
Plaćaj i koristi grijanje kao normalan svijet. Ljudi imaju kotlovnice i proizvode toplotnu energiju koju ti dobiješ za 30 KM. A ovako ideš nelogičnim putem pretvrajući električnu u toplotnu iz koje je ova i nastala. Treba imati malo odgovornosti prema okolini i odgovornom korištenju energije.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Truba »

starii wrote:dosao bosnjak u carsiju, pa sto nisi gledao sta potpisujes :D
kolega mi kupovo stan u novbim zgradama za mlade

joj da vidis njihovih sjednica...najgori su oni sto su do jucer se grijali na drva i priglavke u provinciji
njihove zahtjeve ni bil gejts ne bi ispunio
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#5 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Dr.medicine »

30 maraka mjesecno? i to ti puno za onu ljepotu............
mislim no comment
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Truba »

meni struje 119 i plina 70 doslo :mrgreen:
:roll:
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#7 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by vade_mecum »

ne placaj, mogu te za tuki povuci :D
strucnjak_kofol
Posts: 183
Joined: 26/08/2015 09:33

#8 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by strucnjak_kofol »

Ma stavi bubnjaru i nacjepaj drva u sobi ko sto si i u svom selu iz kog si dotepO u grad....
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#9 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by channel10 »

Većini vas ovdje Tito ne bi ugodio. Jednu priču pričate ovdje, a drugu na temi toplana. Čovjek samo ne želi da placa nečije fiksne troškove jer se želi grijati na sta on hoće, a ne na sta ga neko tjera. Boli nekog q jesu li to drva, struja ili nesto treće.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Haris.ba »

Fiksni troškovi nije samo grijanje od okolnih stanova. Po hiljaditi put.

Niko nikoga nije tjerao da kupuje stan u Tibri. Prodat stan, i otići u stan bez Toplana. Ili uspjeti dogovoriti se sa svim stanarima o prekidanju usluge (skoro nemoguće u BiH).

P.S.
Ima već ova tema.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by _BataZiv_0809 »

30 KM mjesecno, gdje da potpisem :shock:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#12 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by channel10 »

_BataZiv_0809 wrote:30 KM mjesecno, gdje da potpisem :shock:
Sta da potpises?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by _BataZiv_0809 »

channel10 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:30 KM mjesecno, gdje da potpisem :shock:
Sta da potpises?
Pa u Zenici ovo antigrijanje placam 72 KM :shock:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#14 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by channel10 »

Mislim da se otvarac teme nije dobro izrazio i htio je napisati da ne zeli da placa 30 KM ako je odjavio grijanje, a ne da ga griju mjesecno za 30 KM jer je nemoguce da ima centralno grijanje za 30KM mjesecno.

Samo treba procitati cijeli post i ko god ima centralno u stanu, zna o cemu je covjek govorio.
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#15 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Rizvan »

[quote="channel10"]Mislim da se otvarac teme nije dobro izrazio i htio je napisati da ne zeli da placa 30 KM ako je odjavio grijanje, a ne da ga griju mjesecno za 30 KM jer je nemoguce da ima centralno grijanje za 30KM mjesecno.

Samo treba procitati cijeli post i ko god ima centralno u stanu, zna o cemu je covjek govorio.[/quote
Zašto ne nemoguće. možda čovjek živi u garsonjeri?
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by karanana »

zar ste stvarno mislili da mu 30 KM ukljucuje cjelokupni trosak grijanja?
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Truba »

oni s invertrom imaju manje :mrgreen: :mrgreen: :sax:
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#18 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by mekses »

Isti problem imam i ja. Generalno, isto tako placam 30KM fiksno, ali je fora sto je, bar kod mene u stanu, a kako cujem i kod jos nekih stanara u mojoj zgradi, grijanje i kada ga upalis jedna katastrofa. Znaci ne moze apsolutno nista da se zagrije i vec sad moram koristiti i grijalicu ili neki drugi vid zagrijavanja. Tako da ja, i da nije jeftinije grijanje na struju ili sl, te alternativne varijante moram da koristim. Drugi problem je sto i grijanje na klimi koju su postavili ne radi (znaci klima moze samo da hladi), ali to nije vezano za ovu temu.

Eh sad, ja konkretno sam podstanar ovdje i jos neko kratko vrijeme cu biti u ovoj zgradi, tako da mi se ne isplati "ganjati'' se sa njima oko placanja/iskljucivanja i ostalog. Ali ono sto ti trebas uraditi kao prvo je dobro uzeti ugovor koji si potpisao sa EUroterm-om (btw cerka firma od Tibre), prouciti ga i vidjeti po njemu koje su ti opcije (svaki ugovor se moze raskinuti). Po mom misljenju mora postojati nacin da izvrsis iskljucenje sa njihovog sistema jer ne moze ti niko nista na silu nametnuti da koristis, a pogotovo ako je neucinkovito i jako bezobrazno sa njihove strane.
NbLsU
Posts: 22
Joined: 15/05/2012 12:46

#19 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by NbLsU »

Black swan wrote:oni s invertrom imaju manje :mrgreen: :mrgreen: :sax:
Upravo tako :D. Zelim da ugradim inverter kao sto imam u drugom stanu, i struje bi mi dolazilo za grijanje taman oko 20KM.

Problem je u tome, sto placam fixno 30KM i VARIJABILNI DIO, ukoliko se grijem na njihovo grijanje, placam 30KM + VARIJABILNI DIO. Gledao sam racune kod komsija i oni placaju preko 100KM za nekih 70m2. Sto je doista mnogo.

Da ja placam ovih 30KM kada je samo sezona grijanja, tj. kada oni drze sistem upaljen, to je nekih 6 mjeseci, OK, nebi meni bilo zao, jer u stanu je 19 stepeni i kada je napolju -10 a da nista ne grijem.

Problem je sto ja placam cijelu godinu 30KM a nikada se nisam grijao na njihovo grijanje, i placa se svaki mjesec.

Meni jeftinije izadje da se grijem inverterom jer ovo je stan, nema nikakvih gubitaka toplote i inverter bi mi trosio max. 20km struje.

Ne znam zasto se vi palite na nakve seljake i drva, kada nisam o tome ni govorio :).

Haris.ba kaze da ima tema, ja nisam mogao naci na search, ako znate da ima tema, molim da objavite ovdje. Ako imate korisne informacije, slobodno pisite a ostali koji su nagodni da se svadjaju i probleme prave, molim budite pristojni i napustite temu :)

Hvala
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#20 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by studiorum_tuzlaensis »

mekses wrote:Isti problem imam i ja. Generalno, isto tako placam 30KM fiksno, ali je fora sto je, bar kod mene u stanu, a kako cujem i kod jos nekih stanara u mojoj zgradi, grijanje i kada ga upalis jedna katastrofa. Znaci ne moze apsolutno nista da se zagrije i vec sad moram koristiti i grijalicu ili neki drugi vid zagrijavanja. Tako da ja, i da nije jeftinije grijanje na struju ili sl, te alternativne varijante moram da koristim. Drugi problem je sto i grijanje na klimi koju su postavili ne radi (znaci klima moze samo da hladi), ali to nije vezano za ovu temu.
Pa zato i jeste truba, svi su se ištekali sa sistema.

To i jeste problem ovih novogradnji Tibrinih, i zato tamo nikad nebi ni uzeo stan. Znači svako sebi kroji politiku kako da uštedi, nema pravila i krkanluk živi. Vas 5 će sebi invertore, ovih pet će se isključiti sa sistema po politici grije mi komšija ispod i imam dosta unutrašnjih zidova.

Na kraju to se pretvori u jedno veliko sranje kada vam je svima hladno, jer i tvoj komšija se isključi i dobiješ zgradu gdje 5 ljudi ima pošteno grijanje, ostali lože kroz ventilaciju, invertori neki sa trenutnim zagrijavanjem ili kvarcne grijalice. Pa se zimi zgrada ohladi i svi poobolijevaju dobro.

Nemam ništa protiv uštede, jbg svako se snalazi kako može, ali u taj seljakluk i krkanluk dole nikad nebi zakoračio. Imam 2 prijatelja koji su svojevremeno pokupuvali stanove dole, sad ih ne mogu porodat po 1300 KM po kvadratu. Kad sam im govorio da je to promašena investicija jer je očigledno da je naselje favela živa bez veze sa pameću, govorili su mi bolje je da pare ne leže. Sad otplaćuju kredite, prodaju stan i isti traže da kupe na Malti, Hrasnom ili Otoci.
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#21 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by mekses »

Slazem se sa tobom, samo sto su ovdje oni (Euroterm - Tibra) napravili propust jer grijanje (bar u zgradama A lamele) nikada nije bilo dobro niti moze da postigne temperaturu dovoljnu za normalno grijanje u zimskim uslovima. Iz tog razloga prvenstveno se ljudi i iskljucuju. Recimo Tibra 1 iza HIfa pumpe je na TOplanama i oni nemaju nikakvih problema sa tim. A ovdje je Tibra htjela da napravi kao svoju kotlovnicu i da li stede pa slabije griju ili sta vec ne znam, ali definitivno je katastrofa.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by Truba »

NbLsU wrote:
Black swan wrote:oni s invertrom imaju manje :mrgreen: :mrgreen: :sax:
Upravo tako :D. Zelim da ugradim inverter kao sto imam u drugom stanu, i struje bi mi dolazilo za grijanje taman oko 20KM.

Problem je u tome, sto placam fixno 30KM i VARIJABILNI DIO, ukoliko se grijem na njihovo grijanje, placam 30KM + VARIJABILNI DIO. Gledao sam racune kod komsija i oni placaju preko 100KM za nekih 70m2. Sto je doista mnogo.

Da ja placam ovih 30KM kada je samo sezona grijanja, tj. kada oni drze sistem upaljen, to je nekih 6 mjeseci, OK, nebi meni bilo zao, jer u stanu je 19 stepeni i kada je napolju -10 a da nista ne grijem.

Problem je sto ja placam cijelu godinu 30KM a nikada se nisam grijao na njihovo grijanje, i placa se svaki mjesec.

Meni jeftinije izadje da se grijem inverterom jer ovo je stan, nema nikakvih gubitaka toplote i inverter bi mi trosio max. 20km struje.

Ne znam zasto se vi palite na nakve seljake i drva, kada nisam o tome ni govorio :).

Haris.ba kaze da ima tema, ja nisam mogao naci na search, ako znate da ima tema, molim da objavite ovdje. Ako imate korisne informacije, slobodno pisite a ostali koji su nagodni da se svadjaju i probleme prave, molim budite pristojni i napustite temu :)

Hvala
čovjek ti je sve objasnio fino post dva prije mene

uopće ne shvaćate vrijednost zajedničkog grijanja
kao što ona koza sa 6 sinova ne kapira vrijednost kolektivne imunizacije
kad svi budu radili ko ti kad propadne grijanje u zgradi onda će te dolaziti malo više jer pola zgrade neće grijati preko dana ili prostorije gdje ne žive i tako to... i tako dalje... biće ti mokri zidovi vlaga i generalno hladno
vi to ne kontate
ja sam bio i na centralnom i na drvima i na plinu i na struju...
centralno je zakon tu ne bi trebalo štedjeti... fiksni dio ima ima svoj smisao zbog zajedničkog grijanja
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#23 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by modem33 »

NbLsU wrote:Pozdrav,

živim na Stupu u tibrinim stanovima, prilikom kupovine stana potpisao sam ugovor i o grijanju, koje ce se kasnije ispostaviti, koristio ili ne koristio dajem 30KM MJESECNO TOKOM CIJELE GODINE, sto na kraju izadje 360KM. Ja sam im rekao da mi ne treba njihovo grijanje, oni kazu da moram placati fixni dio jer se grijem od drugih stanova.

Ja se grijem na struju i jeftinije me izadje nego da koristim njihovo grijanje.

Prosli mjesec u holu na tabli sam procitao da ko ne plati 2 racuna uzastopno, oni ce ga iskljuciti sa sistema. Sto meni i odgovara ali opet ne znam hoce li slati racun sa onim fixnim dijelom, jer oni govore da to svi moraju placati.

Kakva su vasa iskustva sto zivite u tim stanovima, jel moguce raskinuti ugovor i da im se ne placa ovaj fixni dio. Ako im i prestanem placati, hoce li mi skupljati kamate i da li je moguce da me tuze?

Hvala


Fiksni dio ne mora da se placa .... Zakon o potrosacu jasno stoji. Zamisli ti to da nama Konzum ispostavlja fiksne troskove mjesecno ...samo zato sto ta firma mozda ne prodaje dovoljno svojih proizvoda pa da kupac finansira fiksne troskove. Imalo tko se razumije finansije razumijet ce o cemu govorim. A dole jedan korisnik kaze da je centralno grijanje dobro (slazem se) ali ako netko ne zna izracunati kalkulaciju cijene troskova u upravi centralnog kao i amortizaciju (odrzavanje cijevi i ostalih troskova obnove) nemamo mi o cemu raspravljati.

Problem je nastao otkako su ove "komunisticke pretplate iz bivseg sistema sa velikim platama" uveli u kapitalistiki sistem ...gdje je vazna kupcu svaka 1 KM .... ne moze opstati u novom kapitalistickom sistemu gdje pola ljudi (zasticeno da nikad ne plate a koriste uslugu, nezasticeni koji ne zele da placaju jer ne zele koristiti , i ostali koji koriste) ... Ista sudbina ce se desiti i sa RTV pretplatom ... nece ljudi da placaju jer nisu htjeli te usluge.

8) Al problem je do ljudi jer su retardosi .... zato se ne moze nikad dogovoriti gdje je 3 i vise bosancerosa na jednom mjestu. :D

Ako mi ne vjerujete probaj sastavit 3 covjeka na poslu dogovor oko necega iste stvari i da se to sprovede do kraja a da se "jedan covjek" ne proda u medjuvremenu.
Last edited by modem33 on 30/11/2015 16:08, edited 3 times in total.
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#24 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by swatch »

mekses wrote:Slazem se sa tobom, samo sto su ovdje oni (Euroterm - Tibra) napravili propust jer grijanje (bar u zgradama A lamele) nikada nije bilo dobro niti moze da postigne temperaturu dovoljnu za normalno grijanje u zimskim uslovima. Iz tog razloga prvenstveno se ljudi i iskljucuju. Recimo Tibra 1 iza HIfa pumpe je na TOplanama i oni nemaju nikakvih problema sa tim. A ovdje je Tibra htjela da napravi kao svoju kotlovnicu i da li stede pa slabije griju ili sta vec ne znam, ali definitivno je katastrofa.


Tibra 1 koristi plin koji ide do vrha zgrade gdje se nalazi kotlovnica koju administriraju Toplane.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#25 Re: Plaćanje grijanja u Tibra Pacific Stup 2 stanovi

Post by karanana »

cekaj ba labude....covjek fino gore rece da ljudi placaju preko 100 KM za stanove od 70 kvadrata. i on kaze da je to puno. puno u odnosu na sta?
ti kazes da su toplane zakon.....ako je istina da za 70 kvadrata platis, evo hajmo reci 130 KM, posto je on reko preko 100 KM, racunajuci da se grijes 6 mjeseci u godini 130 KM x 6 mjeseci i plus preostalih 6 mjeseci imas taj fiksni trosak od 30 KM sto je = 180 KM.
znaci godina dana trosak grijanja u tibri za stan od 70 kvadrata kosta 960 KM. Dzaba.
na toplanama, za stan iste kvadrature izadjes preko 1.300 KM. tako da ne vidim s cime uporedjujete i kukate da je to skupo cak i kada imate taj fiksni dio od 30 KM citave godine. to pomaze da ublazite troskove u zimskom periodu. ja na toplanama imam 12 mjeseci isti trosak i kad griju i kad ne griju pa sta cu?
Post Reply