Placa pripravnika

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#26 Re: Placa pripravnika

Post by Urban B. »

Irma jedno je moje uvjerenje da necu radit za sicu a drugo je ibretit se kao tag da kod nas i sa dipkomom ljudi imaju platu 300-400 KM!Meni je iskreno zao tvojih prijatelja al o nekim stvarima se moze i malo ranije razmisliti,nigdje ne pise da se ne smije radit dok studiras al vecini je mrsko i onda kukaju sto moraju sa diplomom negdje "volontirati" da bi imali makar godinu radnog staza!Za mene je ta plata mizerna i stim ne znam kako bi prezivio do 15-tog i onda bi mi bolje bilo konobarisati jer bi tu uzeo duplo vise sigurno.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#27 Re: Placa pripravnika

Post by azurna_obala »

Urban B. wrote:Irma jedno je moje uvjerenje da necu radit za sicu a drugo je ibretit se kao tag da kod nas i sa dipkomom ljudi imaju platu 300-400 KM!Meni je iskreno zao tvojih prijatelja al o nekim stvarima se moze i malo ranije razmisliti,nigdje ne pise da se ne smije radit dok studiras al vecini je mrsko i onda kukaju sto moraju sa diplomom negdje "volontirati" da bi imali makar godinu radnog staza!Za mene je ta plata mizerna i stim ne znam kako bi prezivio do 15-tog i onda bi mi bolje bilo konobarisati jer bi tu uzeo duplo vise sigurno.
Tebi očito nikad nije falila ni marka...zato ovako i razmišljaš. A ti si vjerovatno razmislio na vrijeme, pa si sebi tako zacrto da nećeš raditi za siću, a kamoli volontirati, a zašto si to tako zacrto??? Zato što ti ne treba, zato što ti ne fali...
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#28 Re: Placa pripravnika

Post by Irm@ »

veljaca wrote:
Irm@ wrote:
Urban B. wrote:tag ti il si zivio u nekoj 3 dimenziji il si tek doselio u Bosnu pa se cudis nekim stvarima!al jednu stvar si upravu jer ne bi ni ja sa diplomom radio za nekih 300-400 KM,moze neko pricat sta hoce al bolje je dzaba lezat nego dzaba raditi!
e pa bit ce da ti i dalje zivis u trecoj dimenziji...mene je sramota da kazem kolika mi je plata mojim prijateljima koji rade za 300-400 KM jer su im sefovi s*pci ili rade kao volonteri..
nije to dzaba raditi jer ide radni staz a to je ono zbog cega odradjujes pripravnicki..da bi se sutra mogao prijaviti na radno mjesto gdje se trazi godina radnog staza a ne iskustva...
i u svakom slucaju bolje i raditi za 400 KM nego lezati kuci i jos od roditelja traziti novac..to je vec bezobrazluk..
nigdje u svijetu se ne krece sa milionima nego se isti sticu radom..cim prije nasa omladina to shvati bit ce nam svima puno bolje :)
:?

Velika vecina konkursa je minimum 3 godine radnog staza ...... na zalost ....
nisam mislila bukvalno 1 godina..nego firugativno da je potreban radni STAZ... :D

@Urban B.: ja te skroz razumijem oko dijela da se volontira za vrijeme studiranja pa cak i radi ali kad si redovan student to ti nije radni STAZ vec radno iskustvo.. radno iskustvo ti moze pomoci kod privatnika (moj je bio odusevljen kad sam 5 dana nakon diplomiranja dosla sa 6 strana CV-a)..ali u drzavnim kompanijama da bi se zaposlio potreban je radni STAZ..a kod pravnika je potrebam da bi se polozio pravosudni...
tako da nazalost strpiti se MOZE i MORA sa tim iznosom ;-)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#29 Re: Placa pripravnika

Post by azurna_obala »

eyesburn wrote:
azurna_obala wrote:A šta ne daj Bože ne primaš ništa, da radiš pripravnički kao volonter...pa na kraju sama plaćaš polaganje državnog??
možeš li pojasniti ovo? nisam u zakonu primjetio razliku u vezi polaganja stručnog između volontera i pripravnika.

Ovako ti je u obrazovanju, volonteri plaćaju svoje polaganje pripravničkog 250 KM, nakon odrađenih 6 mjeseci stažiranja. To sam navela kao primjer da ima i gorih slučajeva od mizernih 360 KM, ko što veli ova u prethodnim postovima.
Prema tome, volonter nema ni marke..,a još i sam snosi troškove samog polaganja. Pa onda ova gospoda koja ima i tih 360 KM, neka se Bogu zahvale i onima kod kojih rade.
User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#30 Re: Placa pripravnika

Post by Urban B. »

@azurna_obala
da ti iskreno kazem ja i jesam razmislio na vrijeme pa sam tako od svoje 19 god poceo raditi i ako mi u zivotu nikad nije falilo al su me roditelji na vrijeme naucili da cijenim sebe i svoje sposobnosti al i da znam sa parama(al tu ipak malo skripi).Meni je drago sto ja u svojim godinama mogu predati pun CV a ne samo ime i prezime na papiru.

@Irma
to si upravu za staz i iskustvo al opet je vecini mrsko da rade jer su studenti,jbg sto bi volontirali il dzeparac neki zaradili kad je lakse kafu piti i kasnije kukati!ni ja ne radim u drzavnoj firmi al mi to nije bio ni primarni cilj,takodjer radim kod privatnika sto ja ne smatram nekim minusom za sebe jer ovdje puno brze mogu napredovati :-)
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3338
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#31 Re: Placa pripravnika

Post by Dupli_skalp »

e pa to je onda skroz nešto drugo, pričaš iz pozicije nekog ko ima posao i (pretpostavljam) solidna primanja.

međutim, imaš masu mladih sa završenim fakultetom koji bi jedva čekali da odrade volonterski i za tu cifru od 300 i nešto KM, a ne da razmišljaju na način da im je bolje sjediti kući ili visiti na kafama ili pred kompom po cijele dane, jer je eto ponižavajuće malo plaćeno. jeste malo, slažem se, ali kad nemaš bolju mogućnost, što da ne? uvijek ću više cijeniti mladu osobu koja će se prihvatiti volontiranja, nego neku koja će sjediti kući i pametovati u stilu "završio/la sam fax, nemam posao, ali neću da volonitram za 300 i kusur maraka, to je ispod mog nivoa". to su za mene obični neradnici i ljenčine.

niti jedan početak nije lagan.
azurna_obala wrote:Ovako ti je u obrazovanju, volonteri plaćaju svoje polaganje pripravničkog 250 KM, nakon odrađenih 6 mjeseci stažiranja.
aha, mislila si konkretno na obrazovanje. jer u organima javne uprave je godina dana.

mislim da je nešto drugačije i u zdravstvu, ali nisam 100% siguran.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#32 Re: Placa pripravnika

Post by veljaca »

eyesburn wrote:e pa to je onda skroz nešto drugo, pričaš iz pozicije nekog ko ima posao i (pretpostavljam) solidna primanja.

međutim, imaš masu mladih sa završenim fakultetom koji bi jedva čekali da odrade volonterski i za tu cifru od 300 i nešto KM, a ne da razmišljaju na način da im je bolje sjediti kući ili visiti na kafama ili pred kompom po cijele dane, jer je eto ponižavajuće malo plaćeno. jeste malo, slažem se, ali kad nemaš bolju mogućnost, što da ne? uvijek ću više cijeniti mladu osobu koja će se prihvatiti volontiranja, nego neku koja će sjediti kući i pametovati u stilu "završio/la sam fax, nemam posao, ali neću da volonitram za 300 i kusur maraka, to je ispod mog nivoa". to su za mene obični neradnici i ljenčine.

niti jedan početak nije lagan.
azurna_obala wrote:Ovako ti je u obrazovanju, volonteri plaćaju svoje polaganje pripravničkog 250 KM, nakon odrađenih 6 mjeseci stažiranja.
aha, mislila si konkretno na obrazovanje. jer u organima javne uprave je godina dana.

mislim da je nešto drugačije i u zdravstvu, ali nisam 100% siguran.
Svjesno ili ne svjesno - problem nezaposlenosti MLADIH, STRUCNIH ljudi ( govorim o vecini koji su zavrsili na svoje znanje i rad ) se prebacuje na njih a ne na one koji dobijaju ogromne pare da bi zaposlili te ljude .....
Polako ce po nekima biti krivi ti mladi zasto su se i rodili i usavrsili svoje znanje i sposobnosti .... zasto ne rade - ko im je kriv sto nemaju veze i stele .... napadaju se oni - a ne generatori toga stanja .... :?

Kuda ide ovo drustvo ?
User avatar
drndalo
Posts: 22792
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#33 Re: Placa pripravnika

Post by drndalo »

U gu*icu ako nisi primjetila... :wink:

Vec 20-30-40 godina...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#34 Re: Placa pripravnika

Post by condy »

Gdje još ima da se volontira jedna ili dvije godine :-)
Volontiranje treba skratit na max. dva do tri mjeseca poslije studija odnosno bez ograničenja za vrijeme studija.
Svrha volontiranja je općenito i kratko upoznavanje sa poslom, bez poduzimanja određenih poslovnih aktivnosti, dok je svrha pripravničkog rada osposobljavanje za samostalan rad u struci, koje traje 6 mjeseci ili 1 godinu ili 2 godine, zavisno od zanimanja.

Nažalost kod nas to tako nije... :sad:
Mezopotamija
Posts: 122
Joined: 21/10/2009 20:52

#35 Re: Placa pripravnika

Post by Mezopotamija »

condy wrote:Gdje još ima da se volontira jedna ili dvije godine :-)
Volontiranje treba skratit na max. dva do tri mjeseca poslije studija odnosno bez ograničenja za vrijeme studija.
Svrha volontiranja je općenito i kratko upoznavanje sa poslom, bez poduzimanja određenih poslovnih aktivnosti, dok je svrha pripravničkog rada osposobljavanje za samostalan rad u struci, koje traje 6 mjeseci ili 1 godinu ili 2 godine, zavisno od zanimanja.

Nažalost kod nas to tako nije... :sad:

mozda bi bilo bolje pitati gdje nema da se volontira vise od 1-2 godine? Moja prijateljica volontira u Hayatu vec drugu godinu, a druga je prije mjesec dana potpisala volonterski ugovor na 26 mjeseci u Raiffeisen banci, sta reci...
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#36 Re: Placa pripravnika

Post by blesava »

ja sam kao pripranvik imala preko hiljadu maraka, al jebi ga takva je firma da oni sa sss imaju platu skoro 2 hiljade.
zavisi kako gdje upadnes, al u vecini slucajeva ne nadaj se vise od 4 stoje...
beca071
Posts: 6
Joined: 08/11/2012 19:55

#37 Re: Placa pripravnika

Post by beca071 »

Trabam da pocnem da radim kao pripravnik za jednu firmu ali nikako da me zovnu, kad god ih nazovem kazu mi sve je u redu uskoro cemo te zvati, ubrzo ces poceti itd. Zadnji put su mi rekli dosli su im svi papiri sta je trebalo iz FZZZ za koji dan cemo te zvati, od tada je proslo evo 2 sedmice niko me ne zove. Interesuje me da li je neko vec poceo radili kao pripravnik u nekim firmama ili vi isto cekate. Govorim o projektu "Prilika za sve" sto je FZZZ objavio i raspisao. Hvala
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#38 Re: Placa pripravnika

Post by Opal_89 »

Jel to odavno nisu placali pripravnike :roll: Ako moze neko da mi pojasni par stvari. Bruto placa po Ugovoru za pripravnika sa SSS je 600 KM. Nekako on dobija 369 KM, kad se odbiju svi doprinosi i porez. Na godisnjem izvjestaju iz porezne pise da je bruto 546 KM. Jel pogresan podatak o bruto iznosu u Ugovoru ili u izvjestaju? Ili ja fakat ne znam odbiti 31% od bruto iznosa :D
Druga stvar, ako je bruto za VSS 600, kako se dobije na ruke 366? Zar nije negdje oko 400? Jel to ima jos nesto da se odbija a da ja nisam skopcala? Ili gazda uzima sebi za kafu :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#39 Re: Placa pripravnika

Post by hrle1976 »

Za ove koji spomenuse tri godine radnog staza.

Vecina poslodavaca nema pojma sta trazi. Zaposle ljude da regrutiraju a ni ti nemaju pojma. Znate kad ste bili 20 godina na radnom trzistu, vi vise i volje nemate - sve sto radite je zbog pare i poletini ste za vecom zaradom a manje posla. Kad si mlad pun si energije, pogotovo novo peceni hoce da se pokaze i sl. Ja bi prije zaposlio 20 novo pecenih i dao im malo vremena da se uhodaju, jer svi smo mi imali trebe i sl. pa cak i dan danas. Treba dati sansu i malo vremena, pa da vidis ona kako ide. A ne vako sve ove strace zaposli koji ma je stalo do posla kao do lanjskog snjega. Pogledajte samo Francuski javni sistem, sve go rod i prijatelj Niko nista ne radi po citav dan.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#40 Re: Placa pripravnika

Post by mirsek »

Opal_89 wrote:Jel to odavno nisu placali pripravnike :roll: Ako moze neko da mi pojasni par stvari. Bruto placa po Ugovoru za pripravnika sa SSS je 600 KM. Nekako on dobija 369 KM, kad se odbiju svi doprinosi i porez. Na godisnjem izvjestaju iz porezne pise da je bruto 546 KM. Jel pogresan podatak o bruto iznosu u Ugovoru ili u izvjestaju? Ili ja fakat ne znam odbiti 31% od bruto iznosa :D
Druga stvar, ako je bruto za VSS 600, kako se dobije na ruke 366? Zar nije negdje oko 400? Jel to ima jos nesto da se odbija a da ja nisam skopcala? Ili gazda uzima sebi za kafu :D
Sve je OK. 600 KM je ukupni iznos za jednog pripravnika i obuhvata neto ne ruke platu, porez na dohodak, doprinose iz i doprinose na platu. Osnovica za racunanje doprinosa je bruto 1 plata. To ti je ovaj iznos od 550 KM. Kad na njega dodas doprinose koje placa poslodavac dobijes bruto 2 platu ( to ti je ovih 600 KM ). Kad od 550 KM tj. bruto 1 plate odbijes doprinose koje placa zaposlenik dobijes neto platu prije oprezivanja. Kad od tog iznosa odbijes porez na dohodak dobijes tkz. neto neto platu ili neto na ruke platu. ( to je onaj konacni iznos koji ti dobijes na kraju tj. ovih 370 KM ). :D
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#41 Re: Placa pripravnika

Post by Opal_89 »

Znaci isto ti ga dodje VSS i SSS plata za pripravnika. Ja skontah da poslodavac nista ne placa, jer su se odmah ogradili od toplog obroka i prevoza da nece savati, pa sad se kontam gdje mi onda fali 40 KM od bruto iznosa kad uplate doprinos i porez :D
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#42 Re: Placa pripravnika

Post by mirsek »

Opal_89 wrote:Znaci isto ti ga dodje VSS i SSS plata za pripravnika. Ja skontah da poslodavac nista ne placa, jer su se odmah ogradili od toplog obroka i prevoza da nece savati, pa sad se kontam gdje mi onda fali 40 KM od bruto iznosa kad uplate doprinos i porez :D
Pa ako ides npr. preko Zavoda za zaposljavanje i njegove akcije onda Zavod sa 600 KM koje daje poslodavcu pokriva sve mjesecne troskove u vezi sa tobom, samim tim i doprinose koje placa poslodavac. A topli obrok i prevoz je mimo toga i dobra volja poslodavca.Ti u biti za poslodavca radis dzaba jer sve pokriva Zavod.
Ne znam preko koga je tvoj ugovor ali zakonske obaveze poslodavca su u tvom slucaju ovih 50 KM razlike.
Mislim da nije isto za SSS i VSS ali to zavisi od firme do firme. U telekomu pripravnik VSS ima oko 1400 KM ili je to bilo u skupstini BIH ne sjecam se sad. .
Last edited by mirsek on 08/06/2016 01:04, edited 1 time in total.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#43 Re: Placa pripravnika

Post by Opal_89 »

Pa zato i kontam je li gore greska u ugovoru kad je sa SSS neto plata bila 369 (600 bruto) kontam da je trebala biti 500, a nije. Oboje je preko akcijske ponude Zavoda :-D . Helem trljaju nas svakako :D valjda cemo zivu glavu izvuci
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#44 Re: Placa pripravnika

Post by snake c3 »

Kad ste već oko plata pripravnika, ja radim pripravnički sa VSS za 360 KM, naravno kod privatnika.
Potpisao sam ugovor u kojem stoji i topli obrok 4 KM dnevno ali neista od toga, jer se kao nema para. Doprinose mi još nije počeo uplaćivati jer i ostalim radnicima kase pa dok me stignu :-) .

Sada jedno pitanje koje mi se vrti po glavi, a ne znam odgovor: Može li on mene zeznuti pa da mi ne uplati doprinose iako me je uredno prijavio u poreznoj?? Budimo realni i ne radim sada za zaradu nego za taj STAŽ i potvrdu o obavljenom pripravničkom.
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#45 Re: Placa pripravnika

Post by delllboy79 »

razumijem da neko radi za 360 KM ali kako moze da zivi od 360 KM.

Hajde nek ga stan odnosno soba izadje 100 KM sa rezijama mislim da se nemoze naci jeftinije ostaje mu 260 KM

To znaci da mu za hranu i higijenu ostaje dnevno manje od 10 KM

Odijeca ?
Da ode negdje na kafu ili pice?
O odmoru ljetovanju moze da sanja ?


360 KM je uvreda za ljudsko dostojanstvo to je uvreda i za cistacicu a ne mladog covijeka koji se puno toga odrekao da bi se skolovao i bio primjeran clan drustvene zajednice za razliku od onih drugih koji su odabrali put kriminala a oni nerade za 360KM jer sa tim novcem nebi mogli vozati BMW ove.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#46 Re: Placa pripravnika

Post by tututuuuu »

delllboy79 wrote:razumijem da neko radi za 360 KM ali kako moze da zivi od 360 KM.

Hajde nek ga stan odnosno soba izadje 100 KM sa rezijama mislim da se nemoze naci jeftinije ostaje mu 260 KM

To znaci da mu za hranu i higijenu ostaje dnevno manje od 10 KM

Odijeca ?
Da ode negdje na kafu ili pice?
O odmoru ljetovanju moze da sanja ?


360 KM je uvreda za ljudsko dostojanstvo to je uvreda i za cistacicu a ne mladog covijeka koji se puno toga odrekao da bi se skolovao i bio primjeran clan drustvene zajednice za razliku od onih drugih koji su odabrali put kriminala a oni nerade za 360KM jer sa tim novcem nebi mogli vozati BMW ove.
Ne moze da zivi, vec prezivljava. ali opet mnogi zive kod roditelja pa se tako izvlace, ili ih roditelji pomazu. Ko to nema najebao je, nazalost. Medjutim imaj na umu da penzici zive od te svote a mnogi ljudi rade za 500 do 600 KM a jos imaju djecu... Kako oni to je je pravo cudo.

I da, jebalo ih i volontiranje i sve ovo, sta je samo gamad smislila. Ozakonili su robovlasnistvo. Samo privilegirani imaju pripravnistvo kako spada, ostali ko ziv ko mrtav.

a 10 KM za hranu za jednu osobu dnevno ruku na srce i nije malo.
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#47 Re: Placa pripravnika

Post by delllboy79 »

tututuuuu wrote:
delllboy79 wrote:razumijem da neko radi za 360 KM ali kako moze da zivi od 360 KM.

Hajde nek ga stan odnosno soba izadje 100 KM sa rezijama mislim da se nemoze naci jeftinije ostaje mu 260 KM

To znaci da mu za hranu i higijenu ostaje dnevno manje od 10 KM

Odijeca ?
Da ode negdje na kafu ili pice?
O odmoru ljetovanju moze da sanja ?


360 KM je uvreda za ljudsko dostojanstvo to je uvreda i za cistacicu a ne mladog covijeka koji se puno toga odrekao da bi se skolovao i bio primjeran clan drustvene zajednice za razliku od onih drugih koji su odabrali put kriminala a oni nerade za 360KM jer sa tim novcem nebi mogli vozati BMW ove.
Ne moze da zivi, vec prezivljava. ali opet mnogi zive kod roditelja pa se tako izvlace, ili ih roditelji pomazu. Ko to nema najebao je, nazalost. Medjutim imaj na umu da penzici zive od te svote a mnogi ljudi rade za 500 do 600 KM a jos imaju djecu... Kako oni to je je pravo cudo.

I da, jebalo ih i volontiranje i sve ovo, sta je samo gamad smislila. Ozakonili su robovlasnistvo. Samo privilegirani imaju pripravnistvo kako spada, ostali ko ziv ko mrtav.

a 10 KM za hranu za jednu osobu dnevno ruku na srce i nije malo.

Ovo zvuci kao crni humor. Pa i robovi su imali hranu i spavanje.sa ovom platom se moze samo priustiti hrana i to ne bas kvalitetna.

Nije tragedija o ovakom niskim platama i uopšte u ovom sistemu nego je tragedija što su navikli raju da je to normalno da obican narod misli da nemoze drugacije.

Pogledajte samo zenicu. Onaj bijelosvijetski mafijas ugusi citav grad . Ljudi obolijevaju za malu platu jer nece da ugrade filtere da bi on kupio najskuplju jahtu i krstario svijetom.

Isto je i sa domacim tajkunima daju male plate od kojih se mnemoze zivijeti i to pripravnicima koji su zavrsili fakultete a svojoj dijeci kupuju BMW ove i ostala skupa auta slikaju se po karibima i maldivima. A onda gazda govori radnicima kako se nema da plata kasni i na kraju da moze da ide ko nadje bolje.
gidra
Posts: 3568
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#48 Re: Placa pripravnika

Post by gidra »

delllboy79 wrote:
tututuuuu wrote:
delllboy79 wrote:razumijem da neko radi za 360 KM ali kako moze da zivi od 360 KM.

Hajde nek ga stan odnosno soba izadje 100 KM sa rezijama mislim da se nemoze naci jeftinije ostaje mu 260 KM

To znaci da mu za hranu i higijenu ostaje dnevno manje od 10 KM

Odijeca ?
Da ode negdje na kafu ili pice?
O odmoru ljetovanju moze da sanja ?


360 KM je uvreda za ljudsko dostojanstvo to je uvreda i za cistacicu a ne mladog covijeka koji se puno toga odrekao da bi se skolovao i bio primjeran clan drustvene zajednice za razliku od onih drugih koji su odabrali put kriminala a oni nerade za 360KM jer sa tim novcem nebi mogli vozati BMW ove.
Ne moze da zivi, vec prezivljava. ali opet mnogi zive kod roditelja pa se tako izvlace, ili ih roditelji pomazu. Ko to nema najebao je, nazalost. Medjutim imaj na umu da penzici zive od te svote a mnogi ljudi rade za 500 do 600 KM a jos imaju djecu... Kako oni to je je pravo cudo.

I da, jebalo ih i volontiranje i sve ovo, sta je samo gamad smislila. Ozakonili su robovlasnistvo. Samo privilegirani imaju pripravnistvo kako spada, ostali ko ziv ko mrtav.

a 10 KM za hranu za jednu osobu dnevno ruku na srce i nije malo.

Ovo zvuci kao crni humor. Pa i robovi su imali hranu i spavanje.
Ja sam radio za 400 KM-volonterski, živio kod roditelja, režije i hranu nisam plaćao, sasvim ok bilo.
Najveća prednost je bila ta što sam naučio da se protegnem onoliko koliko imam bez finansijske injekcije roditelja.
Pa sad kad ubijam lovu, a zarađujem debelo iznad Sarajevskog standarda, štekam bruku para, baš zbog navike na ovih 400 KM :D
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#49 Re: Placa pripravnika

Post by delllboy79 »

gidra wrote:
delllboy79 wrote:
tututuuuu wrote: Ne moze da zivi, vec prezivljava. ali opet mnogi zive kod roditelja pa se tako izvlace, ili ih roditelji pomazu. Ko to nema najebao je, nazalost. Medjutim imaj na umu da penzici zive od te svote a mnogi ljudi rade za 500 do 600 KM a jos imaju djecu... Kako oni to je je pravo cudo.

I da, jebalo ih i volontiranje i sve ovo, sta je samo gamad smislila. Ozakonili su robovlasnistvo. Samo privilegirani imaju pripravnistvo kako spada, ostali ko ziv ko mrtav.

a 10 KM za hranu za jednu osobu dnevno ruku na srce i nije malo.

Ovo zvuci kao crni humor. Pa i robovi su imali hranu i spavanje.
Ja sam radio za 400 KM-volonterski, živio kod roditelja, režije i hranu nisam plaćao, sasvim ok bilo.
Najveća prednost je bila ta što sam naučio da se protegnem onoliko koliko imam bez finansijske injekcije roditelja.
Pa sad kad ubijam lovu, a zarađujem debelo iznad Sarajevskog standarda, štekam bruku para, baš zbog navike na ovih 400 KM :D
Nije OK zavrsiti fakultet i raditi za 400 KM .
Ovo za ucenje stednje je samo jos jedna suplja kojom se zamazuju oci mladim ljudima.
Pazi samo logike
Uci godinama se odrici svega pa kad zavrsis fakultet umjesto da postanes svoj covijek da formiras porodicu itd
Treba da jos zivis sa roditeljima i ucis se stednj kao da je studiranje bilo u izobilju svega pa sad moras da formiras navike stednje i eto to je dobar razlog da radis za mizernu sumu novca koja se naziva pripravnicka plata.
Tvoja prica nepije vode gidra@ . Jedino u slucaju da sad imas svoju firmu pa iskoristavas mlade ljude kao sto su tebe nekad iskoristavali.
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#50 Re: Placa pripravnika

Post by delllboy79 »

gidra wrote:
delllboy79 wrote:
tututuuuu wrote: Ne moze da zivi, vec prezivljava. ali opet mnogi zive kod roditelja pa se tako izvlace, ili ih roditelji pomazu. Ko to nema najebao je, nazalost. Medjutim imaj na umu da penzici zive od te svote a mnogi ljudi rade za 500 do 600 KM a jos imaju djecu... Kako oni to je je pravo cudo.

I da, jebalo ih i volontiranje i sve ovo, sta je samo gamad smislila. Ozakonili su robovlasnistvo. Samo privilegirani imaju pripravnistvo kako spada, ostali ko ziv ko mrtav.

a 10 KM za hranu za jednu osobu dnevno ruku na srce i nije malo.

Ovo zvuci kao crni humor. Pa i robovi su imali hranu i spavanje.
Ja sam radio za 400 KM-volonterski, živio kod roditelja, režije i hranu nisam plaćao, sasvim ok bilo.
Najveća prednost je bila ta što sam naučio da se protegnem onoliko koliko imam bez finansijske injekcije roditelja.
Pa sad kad ubijam lovu, a zarađujem debelo iznad Sarajevskog standarda, štekam bruku para, baš zbog navike na ovih 400 KM :D
Nije OK zavrsiti fakultet i raditi za 400 KM .
Ovo za ucenje stednje je samo jos jedna suplja kojom se zamazuju oci mladim ljudima.
Pazi samo logike
Uci godinama se odrici svega pa kad zavrsis fakultet umjesto da postanes svoj covijek da formiras porodicu itd
Treba da jos zivis sa roditeljima i ucis se stednj kao da je studiranje bilo u izobilju svega pa sad moras da formiras navike stednje i eto to je dobar razlog da radis za mizernu sumu novca koja se naziva pripravnicka plata.
Tvoja prica nepije vode gidra@ . Jedino u slucaju da sad imas svoju firmu pa iskoristavas mlade ljude kao sto su tebe nekad iskoristavali.
Post Reply