plaćanje poreza na dobitak u "igrama na sreću"

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
nemam_ideje

plaćanje poreza na dobitak u "igrama na sreću"

Post by nemam_ideje » 19/02/2012 00:00

Konkretno, čovjek dobije "solidan" iznos u inostranstvu u "igri na sreću"(on-line pokeru konkretno). Dobitak će mu se isplaćivati u mjesečnim/sedmičnim/dnevnim ratama(može da bira). Kakve su obaveze što se tiče poreza, kako se banke ponašaju u toj vrsti isplate ( da li se to prijavljuje višoj instanci, koji iznosi ), može li se to izbjeći :D

Eto, kratko i jasno :D

žulijan asanž

Re: plaćanje poreza na dobitak u "igrama na sreću"

Post by žulijan asanž » 19/02/2012 00:06

nemam_ideje wrote:Konkretno, čovjek dobije "solidan" iznos u inostranstvu u "igri na sreću"(on-line pokeru konkretno). Dobitak će mu se isplaćivati u mjesečnim/sedmičnim/dnevnim ratama(može da bira). Kakve su obaveze što se tiče poreza, kako se banke ponašaju u toj vrsti isplate ( da li se to prijavljuje višoj instanci, koji iznosi ), može li se to izbjeći :D

ma hebo sad porez, nego...jesi oženjen? imam sestru, fina, o sebi pri sebi. treća godina prava, govori dva jezika aktivno i jedan pasivno. pa eto, javi se ako si zainteresovan.

nemam_ideje

Post by nemam_ideje » 19/02/2012 00:10

:D

Fulio si adresu, ne koriste svi forume. Ne dijelim ja platu, ja samo čitam vijesti.

Bez oftopičarenja, konkretne informacije molim :D

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 19/02/2012 00:14

nemam_ideje wrote::D

Fulio si adresu, ne koriste svi forume. Ne dijelim ja platu, ja samo čitam vijesti.

Bez oftopičarenja, konkretne informacije molim :D
konkretno, ja kad sam dobio na online kladionici 600 kmica nisam nikakav porez platio nit sam kome prijavljivao.... najbolje ti je nazovi banku ili u krajnjem slučaju, ako je baš bruka para, onda zovi poreznu upravu pa pitaj...

ako je baš toliko para da gori hala :D onda zovi advokata i pitaj ga moze li se zajebat kako porezna i njemu plati 30% od iznosa poreza koji bi platio i mirna bosna :D

Ricken

Post by Ricken » 19/02/2012 10:52

nemam_ideje wrote:Konkretno, čovjek dobije "solidan" iznos u inostranstvu u "igri na sreću"(on-line pokeru konkretno). Dobitak će mu se isplaćivati u mjesečnim/sedmičnim/dnevnim ratama(može da bira). Kakve su obaveze što se tiče poreza, kako se banke ponašaju u toj vrsti isplate ( da li se to prijavljuje višoj instanci, koji iznosi ), može li se to izbjeći :D

Imaš obavezu platiti porez. Banka se ponaša tako što će ti isplatiti iznos koji je legao na tvoj račun. Porezna uprava će dobiti na uvid pregled novčanih kretanja na tvom računu. Možda će te neko za par godina i pitati kakve su to pare prika.

atko

Post by atko » 19/02/2012 11:00

osnujes neku organizaciju za dobrotvorne svrhe i doniras svojoj organizaciji i onda ta organizacija tebi pomaze da ti bude dobro :D

talić

Post by talić » 19/02/2012 11:07

Porez plaćaš u zemlji u kojoj je dobitak ostvaren. Ako se u toj zemlji porez ne plaća onda si čist. Kod nas se porezi plaćaju prema zakonu o dohotku a ne prema ukupnim prihodima kao što je to nekad bio slučaj. Mislim da prihodi iz inostranstva nisu obuhvaćeni jer bi se onda plaćao i porez na doznake iz inostranstva.
Last edited by talić on 19/02/2012 11:08, edited 1 time in total.

respo

Post by respo » 19/02/2012 11:08

sve preko 100 maraka na igrama na srecu je 10% poreza to je sigurno a kako se placa kad dobijes negdje tamo e to ti ne bi znao reci

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 19/02/2012 11:22

respo wrote:sve preko 100 maraka na igrama na srecu je 10% poreza to je sigurno a kako se placa kad dobijes negdje tamo e to ti ne bi znao reci

kazem vam ja sam dobio 600 maraka na stranoj online kladionici i dobio sve na račun regularno. nije me niko ništa pitao....

Thecoldfear

Post by Thecoldfear » 19/02/2012 16:05

žulijan asanž wrote:
respo wrote:sve preko 100 maraka na igrama na srecu je 10% poreza to je sigurno a kako se placa kad dobijes negdje tamo e to ti ne bi znao reci

kazem vam ja sam dobio 600 maraka na stranoj online kladionici i dobio sve na račun regularno. nije me niko ništa pitao....
Mi nemamo zakon za takve dobitke u drugoj zemlji tako da si miran. Online kladionice umjesto tebe plate porez u kojoj je zemlji registrovan i to je to. Posto policija samo provjerava uplate preko 10.000 koje nemaju pokrice doci ce ti u stan i poceti postavljati pitanja i to je to. Tako se meni desilo na online pokeru gdje sam dobio 14.000 dollara i povukao oko 17 000 KM i nakon 1 mjeseca dosla policija, neka sluzba i postavljali pitanja oko toga.

Ricken

Post by Ricken » 19/02/2012 23:41

U skladu sa zakonom o porezu na dohodak rezient FBiH je obveznik prijave i uplate poreza na prihode koje je zaradio u inostrastvu. Sav plačeni porez u inostranstvu, ili porez koji je plačen u njegovo ime poreznom obvezniku se priznaje kao porezni kredit u FBiH ali je neophodno donijeti dokaz o uplati istog. Drugim riječima ako je porezni obveznik u inostranstvu platio porez od 8% u FBiH je dužan platiti još 2%. Ukoliko je u inostranstvu platio 12% mora priložiti dokaz izvršiti prijavu ali nema obavezu plačanja dodatnih poreza.
U svakom slučaju osnov oporezivanja ovih dobitaka leži u zakonu oporezu na dohodak FBiH iz 2009. godine.

Ricken

Post by Ricken » 19/02/2012 23:43

talić wrote:Porez plaćaš u zemlji u kojoj je dobitak ostvaren. Ako se u toj zemlji porez ne plaća onda si čist. Kod nas se porezi plaćaju prema zakonu o dohotku a ne prema ukupnim prihodima kao što je to nekad bio slučaj. Mislim da prihodi iz inostranstva nisu obuhvaćeni jer bi se onda plaćao i porez na doznake iz inostranstva.
Porez na doznake se ne plaća ako se radi o poklonima, jer se ne oporezuju niti domaće transakcije između fizičkih lica,ali ako se radi o zarađenim prihodima koje uplačuje pravno lice onda nema dvojbe.

igorailwayman

Post by igorailwayman » 19/02/2012 23:47

Svi prihodi koji se ostvare u inostranstvu ne podliježu oporezivanju!

talić

Post by talić » 20/02/2012 08:09

Prelistah zakon o igrama na sreću i nađoh sljedeće:
Član 11.
Igre na sreću putem Interneta nisu igre na sreću u smislu ovog zakona i
zabranjene su na teritoriji Federacije.

u zakonu o dohotku ništa konkretnije od ovog:

(1) Obveznik poreza na dohodak je rezident Federacije i nerezident koji ostvaruje dohodak, i to:
1) rezident koji ostvaruje dohodak na teritoriji Federacije i izvan teritorije Federacije,

Član 25.

(1) Ako fizičko lice iz Federacije stekne dohodak u stranoj državi ili u Republici Srpskoj ili u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: druga teritorija Bosne i Hercegovine), ostvareni prihod se oporezuje i u Federaciji i u stranoj državi ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine. U tom slučaju porez na dohodak koji je plaćen u stranoj državi ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine odbija se od poreza na dohodak u Federaciji.

(2) Umanjenje poreza na dohodak u Federaciji za plaćene poreze u inozemstvu ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine u poreznom periodu ne može preći visinu poreza na dohodak izračunatog primjenom stopa poreza na dohodak Federacije za poreznog obveznika za taj porezni period.

(3) Obvezniku poreza na dohodak u Federaciji može se umanjiti porez na dohodak za iznos poreza koji je platio u stranoj državi ili na drugoj teritoriji Bosne i Hercegovine isključivo na osnovu validne dokumentacije koja je ovjerena od nadležnih organa strane države ili druge teritorije Bosne i Hercegovine.

Ricken

Post by Ricken » 20/02/2012 12:52

Drugim riječima oporezivo, izuzev ako možeš dokazati da je uplatilac prihoda u svojoj zemlji obustavio jedan dio poreza.

Ricken

Post by Ricken » 20/02/2012 12:58

igorailwayman wrote:Svi prihodi koji se ostvare u inostranstvu ne podliježu oporezivanju!
U skladu s čim?

hladan.preminger

Post by hladan.preminger » 20/02/2012 13:54

Koliko se ja u to razumijem, taj dobitak se racuna kao tvoj dohodak i trebao bi ga prikazati kao takvim.
U tom se slučaju se oporezuju sa 10%. On se iskazuje kroz obrazac 1051 - Godisnja Prijava pored svih ostalih primanja koja imas u toku godine.
E sad u zavisnosti koliki ti je dobitak, možeš ga prešutati. Jer su male šanse da porezna baš tvoj račun provjerava i utvrdi da imaš na njemu primanja koja nisi prikazao. Ako je više od 10.000 KM. Uzmi da ti isplaćuju u dijelovima ispod 10.000. KM.

Post Reply