Pivo, odrezak i cure: Opijanje u istočnoj Europi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 09/04/2007 10:33

Odmah nakon uvođenja jeftinih letova zrakoplovnih kompanija Easyjet i Ryanair, turisti iz zapadne Europe nagrnuli su prema istočnoeuropskim prijestolnicama Talinu i Rigi. I britanske pivopije također.
Brian iz Nottinghama izgubio je svoje srce prvo prema prelijepoj ženi u Rusiji. Potom se zaljubio u drugu iz Splita. Divlje zabave preselile su se iz londonskih puhova u "narodnjačke kavane" od Baltika do Jadrana.
Ova situacija zahtijeva još jedno piće, votku ili pivo, Britancima je svejedno. Alkoholni turizam je nova pojava koja se širi od Latvije do Hrvatske. Dicken's pub u Talinu je omiljeno odredište za momačke večeri Britanaca, gdje oni svojim samačkim danima govore zbogom i gdje se opijaju do besvijesti za petnaestak eura.
U Londonu za taj novac mogu se popiti dva-tri pića. Cijene zračnog prijevoza "jeftinim letovima" sve su niže. Povratna karta iz Londona do Tatina je izvan sezone oko 40 eura. Širenjem običaja "britanske" proslave momačke večeri mnoge agencije nude "Pivo, odrezak i cure" aranžmane za 100 eura po osobi. Smještaj je uključen.
Jedno od epicentara organiziranog alkoholnog turizma je i češki glavni grad Prag, a on se polako seli i prema Krakowu, Varšavi, Rigi i Talinu.
NewYork Times je proglasio Talin "najboljim gradom za zabavu" prošle godine koji nudi sve što maco srca mogu poželjeti, od lap dancinga do pucanja iz sačmarice. Za mizerne novce se možete i zabiti nekim automobilom ruske proizvodnje u drvo. Ali to nije ono što Britanci, koje slijede svi drugi turisti, žele.
"Sve što ovi momci žele je opijanje", objasnio je za Spiegel Andy Gleeson, Australac i vlasnik Nimeta Baara (Bezimeni bar) u Talinu. Samo u posljednjih pola godine otvoreno je na stotine agencija koje u ponudi imaju turistička odredišta u istočnoj Europi, a na ponudi se odskora nalazi i Beograd.
I dok jedni zadovoljno trljaju ruke zbog zarade koju im donosi"alkoholniturizam", mnogi se žale kako im razuzdani Britanci uništavaju grad, kulturu i mladež.
U turističkim vodičima već se može pročitati kako je "u njihovom gradu zabranjeno urinirati u javne fontane" i natpisi na ulazima u barove koji ističu kako je "zabranjen ulaz za igrače hokeja".

(Predrag Zvijerac; d.list)

Kada ne skupe dovljno novca za odlazak na egzotično putovanje na Tajland koje uključuje sex sa djevojčicama, kao dobra zanjena može poslužiti odlazak i provod u nekadašnji komunistički blok gdje su ljudi kojima demokratija nije donijela neki veliki napredak kao što su očekivali spremni za euro ili dva istrpiti razna poniženja kao što je pišanje bogatih zapadnjaka u fontanu na glavnom trgu njihovog grada.. :(

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/04/2007 14:46

ne znam zasto ti to dozivljavas kao ponizenje nacije?

I u London dodju nijemci pa se pisaju u fontane...u berlin ili barcelonu dodju englezi pa prave haos.

Sjecam se u barceloni, bruka engleza pravi sranja po gradu..deru se, pisaju, povracaju...i jebi ga, policija nista posebno..malo upozori i to je to.

doduse, englezi su najgori po tom pitanju ali ih i ostali prate u stopu...a da ne govorimo sta nasi studenti rade po ekskurzijama po tunisu i slicno.

eh jedino ovdje u ameriki ne moze...jer nema piti alkohol na ulici (bices uhapsen), nema deranja po ulici jer ces opet biti uhapsen zbog krsenja javnog reda, mozes biti uhapsen zbog "being drunk in public" dakle sto si pijan na javnom mjestu (ali bas da si raznesen) itd itd...i englezi su ovdje bubice. kao i ameri doduse..i svi drugi.

Ergot

Post by Ergot » 09/04/2007 15:20

Od anglofobije na ovom forumu mi se prevrce zeludac. Prodji malo zapadnim zemljama pa vidi kako se ponasaju Bosanci, pisanje u fontanu je mila majka. I kakav majke ti seks sa djevojcicama? To je, kao, tipican engleski hobi? Procitaj malo pa ces vidjeti da na Tajland iz tih razloga najvise dolaze Njemci i Amerikanci. A ne bih se iznenadio ni da kakvog Bosnju uhvate.

Rania

Post by Rania » 09/04/2007 15:21

Proslo ljeto sam provela par nedjelja u Krakowu i mogu samo reci da je ponasanje mladih Engleza bilo fuj!!

I ne, ne pricamo o sporadicnim incidentima, nego o prelijepom glavnom gradskom trgu, punom ljetnih basti, okruzenom srednjevijekovnim gradjevinama koje odisu istorijom i kulturom prepunom engleskih psovki, dobacivanja, povracanja, galame, krajnje nepristojnosti, tretiranja svake djevojke koja (u drustvu) seta trgom kao da je "na prodaju".

Ja kao stanovnik jos jedne "zemlje u tranziciji" (sa poljskom nemam nikakve veze) sam se osjecala potpuno ponizeno..ali fakat izazvali su moj potpuni bijes...i uopste nije rijec o bogatim zapadnjacima, naime radi se o engleskoj studentariji i fukari koja "hadzija" za male pare po istocnoj evropi jer tako si nesto ne mogu priustiti u londonu ni u snu. I ne nije tacno da je svaka cura na prodaju. Tacno je samo da su poljakinje puno ljepse i sredjenije od engleskinja. Tacno je i to da lokali u poljskoj rade i u sitne sate dok vecina britanskih pabova bude zatvorena u 11. Tacno je i da je pivo neuporedivo jeftinije.

Ali tacno je i to da poljski policajci ne zamjeraju previse mladim britancima, neka turista pa kakvi god. Makar dosli samo da se olese sto prije i ne vidjeli nista od bogate istorije prelijepog grada. E to je vec zalosno :(

I prije nego sto me napadnu sa svih strana kako pojma nemam o cemu govorim, da kazem da sam zivila, studirala i radila u Engleskoj te znam sve o UOBICAJENOM ponasanju mladih engleza i prije i poslije zatvaranja pabova po engleskoj. Ove ispade koje sam dozivljavala u Krakowu na svakom koraku za ta tri vikenda koliko sam bila tamo, u engleskoj ne vidjeh (osim sporadicno) za nekoliko godina.

SJ ovdje ne govorimo o hordama navijaca koji pustose sve pred sobom, nego o manjim grupicama mladica (uglavnom bezveznjakovica) koji se nevjerovatno "osile" kad slete na tlo "istocne" evrope.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/04/2007 15:22

upravo tako ergot. postaje mucno...

a bosnje nikad ne bi isle na tajland samo da imaju od cega :roll: :roll: kazem ti, sto ne pogledas kako se nasi studenti ponasaju na ekskurzijama...ko pisa u fontane?

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/04/2007 15:29

Rania wrote:Proslo ljeto sam provela par nedjelja u Krakowu i mogu samo reci da je ponasanje mladih Engleza bilo fuj!!

I ne, ne pricamo o sporadicnim incidentima, nego o prelijepom glavnom gradskom trgu, punom ljetnih basti, okruzenom srednjevijekovnim gradjevinama koje odisu istorijom i kulturom prepunom engleskih psovki, dobacivanja, povracanja, galame, krajnje nepristojnosti, tretiranja svake djevojke koja (u drustvu) seta trgom kao da je "na prodaju".

Ja kao stanovnik jos jedne "zemlje u tranziciji" (sa poljskom nemam nikakve veze) sam se osjecala potpuno ponizeno..ali fakat izazvali su moj potpuni bijes...i uopste nije rijec o bogatim zapadnjacima, naime radi se o engleskoj studentariji i fukari koja "hadzija" za male pare po istocnoj evropi jer tako si nesto ne mogu priustiti u londonu ni u snu. I ne nije tacno da je svaka cura na prodaju. Tacno je samo da su poljakinje puno ljepse i sredjenije od engleskinja. Tacno je i to da lokali u poljskoj rade i u sitne sate dok vecina britanskih pabova bude zatvorena u 11. Tacno je i da je pivo neuporedivo jeftinije.

Ali tacno je i to da poljski policajci ne zamjeraju previse mladim britancima, neka turista pa kakvi god. Makar dosli samo da se olese sto prije i ne vidjeli nista od bogate istorije prelijepog grada. E to je vec zalosno :(

I prije nego sto me napadnu sa svih strana kako pojma nemam o cemu govorim, da kazem da sam zivila, studirala i radila u Engleskoj te znam sve o UOBICAJENOM ponasanju mladih engleza i prije i poslije zatvaranja pabova po engleskoj. Ove ispade koje sam dozivljavala u Krakowu na svakom koraku za ta tri vikenda koliko sam bila tamo, u engleskoj ne vidjeh (osim sporadicno) za nekoliko godina.

SJ ovdje ne govorimo o hordama navijaca koji pustose sve pred sobom, nego o manjim grupicama mladica (uglavnom bezveznjakovica) koji se nevjerovatno "osile" kad slete na tlo "istocne" evrope.

vrlo dobro poznajem nacin zabave engleza, pogotovo nize klase...ovi iz vise klase su uglavnom gay svakako :D :D

salu na stranu, kazem vrlo dobro mi je poznato takvo ponasanje. medjutim, govoriti o tome u mnozini je smijesno...jer nisu englezi jedini koji se tako ponasaju, mada prednjace. nijemci imaju slicne sklonosti...i sam sam to vidio.

ali nista drugacije nije ponasanje mladih bosanaca kada su u grupi - jedino sto oni ne mogu prisutiti da idu igdje pa ih zato niko i ne vidi.

Kazem ti, vidio sam kako se ponasaju nasi studenti na eksurziji u Tunisu...opijanje, dreka po ulicama, pisanje gdje se stigne, povracanje i slicno...

A da budem posten, kad se ide na takva putovanja - jedino sto sam i sam radio je sjedi pored bazena ili na plazi, cuganje cijeli dan, ponekad se okupas, jedes , spavanje i opet cuga navece...nisam ni vidio grada.

Jednostavno, putovanja gdje je vise mladjih ljudi pa bili oni bosanci, englezi, nijemci ili bugari su takva...ne ide se tamo da se gleda istorija nego da se cuga, pokupi kakva treba ili mozda da se i zabelaji u kafani.

A kad hocu da vidim historiju i arhitekturu, onda ides sa zenom... :D

array

Post by array » 09/04/2007 15:33

Svemirski_Jebach wrote:eh jedino ovdje u ameriki ne moze...jer nema piti alkohol na ulici (bices uhapsen), nema deranja po ulici jer ces opet biti uhapsen zbog krsenja javnog reda, mozes biti uhapsen zbog "being drunk in public" dakle sto si pijan na javnom mjestu (ali bas da si raznesen) itd itd...i englezi su ovdje bubice. kao i ameri doduse..i svi drugi.

lol .... Zavisi gdje si jebach ... neko ce sad pomisliti da se kod nas ne pije ne drogira i ne guzi po ulicama :D
Sta bi raja bez mardi gras, spring breaks ... :D

nineac

Post by nineac » 09/04/2007 15:41

array wrote:
Svemirski_Jebach wrote:eh jedino ovdje u ameriki ne moze...jer nema piti alkohol na ulici (bices uhapsen), nema deranja po ulici jer ces opet biti uhapsen zbog krsenja javnog reda, mozes biti uhapsen zbog "being drunk in public" dakle sto si pijan na javnom mjestu (ali bas da si raznesen) itd itd...i englezi su ovdje bubice. kao i ameri doduse..i svi drugi.

lol .... Zavisi gdje si jebach ... neko ce sad pomisliti da se kod nas ne pije ne drogira i ne guzi po ulicama :D

Jest array, ali ovdje su zakoni dosta stroziji, i kad Sheriff naidje nema zajebancije i dogovora. Licno, ja s ejos nisam navikao na neke stvari. Ovdje si u studentskom, i po naski bi bilo normalno sjest napolje sa rajompivu popit, ali qrtz, nemoze! Idi u sobu i sjedi. A onda o nekom pisanju vani i slicnim glupostima necu da govorim. Jebote, pa ovdje ako prekoracis brzinu 20mph mozes nocu provest u zatvoru, a kamoli da te uhvate pijanog da vozis, mozes odma dic kredit da platis kaznu.
Licno mislim da bi nama ovakvi zakoni super dosli.
A sto se tice bosanaca, mislim da smo mi gori od engleza jer nikakvog respekta nemamo!

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/04/2007 15:44

array wrote:

nekad popuste malo...ali govorim o obicnim danima, cak ni u NYC obicnim danima nema zajebancije. nema alkohola na cesti, nema dreke po ulici - nema sjedenja po parkovima navece jer su zatvoreni...a i ne zelis imati posla sa NYPD :D

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 09/04/2007 16:21

Svaki mladi čovjek u bilo kojoj istočnoevropskoj državi je posjetio više pozorišnih predstava, pročitao više knjiga nego većina njihovih vršnjaka sa Zapada. Postavljanjem ovog teksta nije mi bio cilj staviti akcenat na jednu naciju, nego jednostavno na sudar kultura i tradicija istočne i zapadne Evrope.

Medjutim, prema diskusijama ispada da su ovi incidenti kod npr. Engleza pojedinačni, a npr. kod Bosanaca redovna pojava, što jednostavno nije tačno, ja bih prije rekao da je situacija obrnuta. Naravno niko nije savršen, ali sam siguran da većini mladih ljudi iz Praga, Varšave, Rige, Ljubljane, Zagreba, Sarajeva, ne bi palo na pamet da rade ovo što je napisano u tekstu, u nekoj zapadnoevropskoj metropoli.

Čak ako se sjetimo, i prije rata su na Jadranu provokacije koje su imale za cilj ponižavanje domaćih turista i stanovnika (paljenje zastava, novčanica itd) uglavnom radili ljudi sa Zapada, a vrlo rijetko Česi, Slovaci, Mađari..

Šta je razlog ovome, da li je to bukvalno poimanje demokratije, u kojoj možeš raditi šta ti god padne na pamet?

Mladi ljudi sa Istoka su u EU vidjeli ostvarenje svojih ideala, ali nisu vodili računa da će pored lijepih morati dobiti i mnogo ružnih stvari. tako da u suštini to kod njih izaziva razočarenje i otpor prema tješnjim EU integracijama (Otpor donošenju EU Ustava u Češkoj i Poljskoj, ili samo 30 % podrške uvodjenju Eura u Latviji).

Dakle ovaj tekst je samo pokušaj razvijanja diskusije o dobrim i lošim stranama Evrope bez granica... :)

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/04/2007 16:55

sorry al nidje veze to sto ti pises...

trebas poceti citati postove.

teza je bila da su englezi ovakvi jer pisaju po fontanama u krakovu umesto da gledaju arhitekturu.

dakle, naglasak je na mladjim osobama. koje bolan mladje osobe d0 25-28. godina idu da gledaju arhitekturu u grupi od njih desetorice? Normalno je da idu da cugaju i ganjaju trebe...zgrade gledaju penzioneri i sredovjecni parovi, te mladji parovi s djecom...

e sad, ja kazem da englezi nisu puno gori od prosjecnog mladog covjeka iz ostatka europe...mozda su malo gori, al sigurno nisu jedini koji se tako ponasaju. nijemci su vrlo vrlo slicni...svedjani i slicno.

bosanci, da imaju mogucnost i para da putuju tako u grupama, bili bi slicni navedenima...to znam iz svojih iskustava, sa grupnih putovanja po europi, gdje su nasi bosanci...srednjoskolci ili studenti, krali po prodavnicama, povracali i pisali gdje su stigli, provocirali i ismijavali raju po cesti, opijali se i sta sve ne...

dakle, moja poenta je da mladji ljudi (muskraci pogotovo) ne idu na takva putovanja da gledaju arhitekturu, da posjecuju muzeje nego idu da cugaju...englezi nisu puno drugaciji od drugih.

e sad, zapadnjaci su malo arogantniji jer znaju da ih niko nece dirati - a bosnjo se malo prepadne jer zna da bi on najebao u toj kombinaciji..a cim se oslobodi postane isti.

cuj da idem u prag sa 5 jarana i da gledam zgrade pored toliko pivnica :D :D

zuta

Post by zuta » 09/04/2007 17:05

Svemirski_Jebach (citat):

eh jedino ovdje u ameriki ne moze...jer nema piti alkohol na ulici (bices uhapsen), nema deranja po ulici jer ces opet biti uhapsen zbog krsenja javnog reda, mozes biti uhapsen zbog "being drunk in public" dakle sto si pijan na javnom mjestu (ali bas da si raznesen) itd itd...i englezi su ovdje bubice. kao i ameri doduse..i svi drugi.

E svemirko i ti pretjerujes. Sta im je ono bogati sto drze u papirnoj kesi ( sto bi se kod nas reklo fiseku), i naginju po parkovima autobuskim stanicama itd?

Ergot

Post by Ergot » 09/04/2007 17:06

valterbranisarajevo wrote:Svaki mladi èovjek u bilo kojoj istoènoevropskoj dr¾avi je posjetio vi¹e pozori¹nih predstava, proèitao vi¹e knjiga nego veæina njihovih vr¹njaka sa Zapada. Postavljanjem ovog teksta nije mi bio cilj staviti akcenat na jednu naciju, nego jednostavno na sudar kultura i tradicija istoène i zapadne Evrope.

1.) U Bosni potpuno nepismenih mladih ljudi koliko hoces. Vjerujem da je slicno u ostatku tkz. istocne Europe. Nadji mi nepismenog Engleza.

2.) Jebo te Huntington.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/04/2007 17:07

drze dok se drotovi ne pojave...oni to drze kao u papirnoj kesi, kao fol da drotovi ne vide...a svaka budala zna sta je unutra.

zakon kaze da je zabranjeno imati otvorenu bocu sa alkoholnim picem izvan za to namijenjenih prostorija - barova, restorana i naravno svoje kuce.

array

Post by array » 09/04/2007 17:51

nineac wrote:
array wrote:

Jest array, ali ovdje su zakoni dosta stroziji, i kad Sheriff naidje nema zajebancije i dogovora. Licno, ja s ejos nisam navikao na neke stvari. Ovdje si u studentskom, i po naski bi bilo normalno sjest napolje sa rajompivu popit, ali qrtz, nemoze! Idi u sobu i sjedi. A onda o nekom pisanju vani i slicnim glupostima necu da govorim. Jebote, pa ovdje ako prekoracis brzinu 20mph mozes nocu provest u zatvoru, a kamoli da te uhvate pijanog da vozis, mozes odma dic kredit da platis kaznu.
Licno mislim da bi nama ovakvi zakoni super dosli.
A sto se tice bosanaca, mislim da smo mi gori od engleza jer nikakvog respekta nemamo!

Nisu zakoni stroziji nego se provode za razliku od BH. Nemozes ti po zakonu ni u Bosni galamiti pijan po ulicama ili auto voziti samo sto nasi pajkani ne jebu pa nam zato i gine toliko ljudi na ulicama. Sve normalne drzave imaju zakon o javnom redu i miru razlika je da se u civilizovanijim drzavama on vise provodi.
BTW, niko te u Americi nemoze uhapsiti zato sto si pijan ali ce te uhapsiti zato sto narusavas javni red i mir sto skoro uvijek ide s pijanstvom. Nije nelegalno cak ni biti drogiran i niko ti nista nemoze ako ne pravis nikakvu frku.

bc_chupo

Post by bc_chupo » 09/04/2007 18:05

ljudiiii slusajte me ......

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 09/04/2007 18:32

Ergot wrote:
valterbranisarajevo wrote:Svaki mladi čovjek u bilo kojoj istočnoevropskoj državi je posjetio više pozorišnih predstava, pročitao više knjiga nego većina njihovih vršnjaka sa Zapada. Postavljanjem ovog teksta nije mi bio cilj staviti akcenat na jednu naciju, nego jednostavno na sudar kultura i tradicija istočne i zapadne Evrope.

1.) U Bosni potpuno nepismenih mladih ljudi koliko hoces. Vjerujem da je slicno u ostatku tkz. istocne Europe. Nadji mi nepismenog Engleza.

2.) Jebo te Huntington.

Jebo tebe :) Sudar civilizacija o kojem ja ovdje ja govorim nije ono šta zastupa Huntington. Ovdje se govori o samo o razlikama u mentalitetu.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 09/04/2007 18:38

Mislim da se može napraviti sasvim lijep provod bilo gdje, a da sačuvaš mrvu dostojanstva i tako ne ponižavaš državu koju si posjetio, državu iz koje si došao a i samog sebe. Ali to je već stvar kućnog odgoja, valjda...

Ergot

Post by Ergot » 09/04/2007 18:59

valterbranisarajevo wrote:Ovdje se govori o samo o razlikama u mentalitetu.

Nema mentaliteta. Ko ni uskrsnjeg zeca.

Post Reply