Pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#826 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

derion wrote:
Smrcak15 wrote:
Dino34 wrote:Što se mene tiče, mu'min nije definitivno :mrgreen:
A musliman? Teško pitanje.
Dzahil je, u to nema sumnje.
Vjeruje u Allaha. Budući da je bošnjo, vjerujem da ima potpuni šehadet.
Ono što je također očigledno jeste to da se ne može pohvaliti nekom posebnom inteligencijom.
Isto tako, vidim da nije ohalalio alkohol, naprotiv!
Smatra ga haramom, ali ga konzumira.
Nije notorni pjano. Konzumiranje alkohola ne izvodi iz vjere.
Ko što bi kazala braća selefije, da bi se neko protekfirio, potrebno je otkloniti prepreke.
U našem slučaju, prepreka je neznanje.
Sve u svemu, ako preseli u ovom stanju, njemu će se klanjati dzenaza i biće ukopan među muslimanima, a sud o njemu ostavljamo Allahu.
A Allah zna najbolje.
veci je problem sa vjerske strane kada se hinjski sprda sa vjerom nego piti alkohol, mozda covjek pije alkhol a nije svjestan tezine grijeha itd ali kada nego se sprda sa vjerom , daleko gore djeluje to.
A možda je zezancija sa vjerom i sloboda uma jedna od najbitnijih stvari Bogu, samo što su sve svete knjige korumpirane od strane čovjeka, pa su zbog toga nedovršene? Možda. Uvijek može bolje (s ljudima i od ljudi). Zato imamo sve silne verzije u svemu (1.2, 3.5, 4.6.11...).
E, zato Božja poruka ne može i ne smije imati (ljudske) posrednike. Samo direktna objava, bez ljudske subjektivnosti (a subjektivni smo UVIJEK i u SVAKOJ situaciji), može biti autentična. Do tada, sve što danas imamo na polju vjere i religije je ljudsko tumačenje (na hiljade i jos par tisuća verzija).

zezancija sa vjerom niposto, jer vjera je previse ozbiljna stvar da bi se neko zafrkavao sa njom, jer Preko vjere se kroji tvoja sudbina, tvoja vjecnost poslije smrti....ali to ne znaci da Allah ne zna za humor, cak ima hadis od poslanika Muhammeda koji govori o situaciji na sudnjem danu da ce covjek nesto reci smijesno Allahu pa ce se Allah nasmijati na to...

kada zadnji covjek treba da udje u Dzennet i Allah ce mu reci dobit ce toliko i toliko, i jos 10 puta toliko, dopbit ce sve sto pozelis, covjek ce mu reci Je li se to ti zafrkavas sa mnom a ti Gospodar svih svjetova i na tu recenu ce se Allah nasmijati na sudnjem danu.
kariko
Posts: 19
Joined: 21/11/2018 23:51

#827 Re: Pitanje za vjernike

Post by kariko »

Hajde da i ja pitam nesto.

Malo je sira prica ali eto. Do prije nekih godinu dana imao sam problema sa spavanjem, znaci jednostavno kad god i u koje god vrijeme sam legao da spavam uvijek sam osjecao nekakvu nelagodu i nisam mogao zaspati dok me bas umor ne slomi do maksimuma. Nije to bio strah samo nekakav neugodan osjecaj, televizor sam uvijek ostavljao upaljen, nikada nisam mogao pogasiti sve i leci da spavam, nisam mogao okrenuti ledja prema sobi dok lezim...glupost totalna koju ne mogu ni objasniti kako treba, ali toliko me smaralo to da sam vec poceo i na zdravlju osjecati posljedice.

Onda prije nekih godinu dana bio sam na vikendici sa prijateljima, rostilj i tako to...ali taj rostilj mi zezne stomak tako da sam otisao u vikendicu i legao jer nisam mogao kuci, morao sam da cekam prijatelja koji je bio sa autom...dolazim kuci oko pola 2 ujutro i opet ista stvar ne mogu da zaspim, stomak me ujedno zafrkava toliko da sam otisao u WC povratio i onako cucnuo sam u WCu kontam sacekat cu da vidim hoce li prestati povracanje i tu sam tako cuceci zakunjao...
I onda sok 8 ujutro, budim se u sobi do moje, u toj sobi inace prespavaju samo gosti i tako to...ali kompletna posteljina iz moje sobe prenesena na krevet u toj sobi, uredno namjesteno, zategnuto a ja nemam sjecanja uopce kako sam dospio tu.
Kontam niti sam pio, niti sam to ikada tako napravio, kako doci iz zakljucanog WCa u prizemlju na sprati, prenijeti to sve u drugu sobu, namjestiti krevet...mjesecario nisam nikada, a zasto bi i da sam u snu dosao do sobe, zasto bi prenosio sve u drugu sobu...i onako sjedim na krevetu pokusavam se sjetiti bilo cega, i sve cega sam se sjetio je neka ljepota, to opisati ne mogu...znaci kao da me neko spustio na oblak, toliko mi je lijepo bilo da znam dobro da sam se smijao...ne znam, ne mogu to opisati, taj osjecaj...jednostavno zinem da kazem, da opisem to...i ne mogu, ne znam kao da sam lebdio do kreveta...

Ali poslije toga znaci svi problemi koje sam imao sa spavanjem su nestali, a to sam cak tek kasnije shvatio...najnormalnije pogasim u sobi sve i zaspim za par minuta, nema vise nelagode, nema vise nesanice...

I evo svo ovo vrijeme razmisljam o tome, vjerujem ja da postoji visa sila, vjerujem i da postoji Bog ali tu vjeru iskreno slabo prakticiram...i nemam nekih poznanika koji su u vjeri na taj nacin da bi mogao njih pitati nesto o ovome, a tema i prica je sama po sebi skakljiva da to nisam nikome ni pricao...nije to bas za pricu, ali zanima me bilo kakvo misljenje, teoriju sta se desilo...ne mogu da shvatim.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#828 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

kariko wrote:Hajde da i ja pitam nesto.

Malo je sira prica ali eto. Do prije nekih godinu dana imao sam problema sa spavanjem, znaci jednostavno kad god i u koje god vrijeme sam legao da spavam uvijek sam osjecao nekakvu nelagodu i nisam mogao zaspati dok me bas umor ne slomi do maksimuma. Nije to bio strah samo nekakav neugodan osjecaj, televizor sam uvijek ostavljao upaljen, nikada nisam mogao pogasiti sve i leci da spavam, nisam mogao okrenuti ledja prema sobi dok lezim...glupost totalna koju ne mogu ni objasniti kako treba, ali toliko me smaralo to da sam vec poceo i na zdravlju osjecati posljedice.

Onda prije nekih godinu dana bio sam na vikendici sa prijateljima, rostilj i tako to...ali taj rostilj mi zezne stomak tako da sam otisao u vikendicu i legao jer nisam mogao kuci, morao sam da cekam prijatelja koji je bio sa autom...dolazim kuci oko pola 2 ujutro i opet ista stvar ne mogu da zaspim, stomak me ujedno zafrkava toliko da sam otisao u WC povratio i onako cucnuo sam u WCu kontam sacekat cu da vidim hoce li prestati povracanje i tu sam tako cuceci zakunjao...
I onda sok 8 ujutro, budim se u sobi do moje, u toj sobi inace prespavaju samo gosti i tako to...ali kompletna posteljina iz moje sobe prenesena na krevet u toj sobi, uredno namjesteno, zategnuto a ja nemam sjecanja uopce kako sam dospio tu.
Kontam niti sam pio, niti sam to ikada tako napravio, kako doci iz zakljucanog WCa u prizemlju na sprati, prenijeti to sve u drugu sobu, namjestiti krevet...mjesecario nisam nikada, a zasto bi i da sam u snu dosao do sobe, zasto bi prenosio sve u drugu sobu...i onako sjedim na krevetu pokusavam se sjetiti bilo cega, i sve cega sam se sjetio je neka ljepota, to opisati ne mogu...znaci kao da me neko spustio na oblak, toliko mi je lijepo bilo da znam dobro da sam se smijao...ne znam, ne mogu to opisati, taj osjecaj...jednostavno zinem da kazem, da opisem to...i ne mogu, ne znam kao da sam lebdio do kreveta...

Ali poslije toga znaci svi problemi koje sam imao sa spavanjem su nestali, a to sam cak tek kasnije shvatio...najnormalnije pogasim u sobi sve i zaspim za par minuta, nema vise nelagode, nema vise nesanice...

I evo svo ovo vrijeme razmisljam o tome, vjerujem ja da postoji visa sila, vjerujem i da postoji Bog ali tu vjeru iskreno slabo prakticiram...i nemam nekih poznanika koji su u vjeri na taj nacin da bi mogao njih pitati nesto o ovome, a tema i prica je sama po sebi skakljiva da to nisam nikome ni pricao...nije to bas za pricu, ali zanima me bilo kakvo misljenje, teoriju sta se desilo...ne mogu da shvatim.
druze, blage veze nemam kroz sta si ti prosao :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#829 Re: Pitanje za vjernike

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote:
kariko wrote:Hajde da i ja pitam nesto.

Malo je sira prica ali eto. Do prije nekih godinu dana imao sam problema sa spavanjem, znaci jednostavno kad god i u koje god vrijeme sam legao da spavam uvijek sam osjecao nekakvu nelagodu i nisam mogao zaspati dok me bas umor ne slomi do maksimuma. Nije to bio strah samo nekakav neugodan osjecaj, televizor sam uvijek ostavljao upaljen, nikada nisam mogao pogasiti sve i leci da spavam, nisam mogao okrenuti ledja prema sobi dok lezim...glupost totalna koju ne mogu ni objasniti kako treba, ali toliko me smaralo to da sam vec poceo i na zdravlju osjecati posljedice.

Onda prije nekih godinu dana bio sam na vikendici sa prijateljima, rostilj i tako to...ali taj rostilj mi zezne stomak tako da sam otisao u vikendicu i legao jer nisam mogao kuci, morao sam da cekam prijatelja koji je bio sa autom...dolazim kuci oko pola 2 ujutro i opet ista stvar ne mogu da zaspim, stomak me ujedno zafrkava toliko da sam otisao u WC povratio i onako cucnuo sam u WCu kontam sacekat cu da vidim hoce li prestati povracanje i tu sam tako cuceci zakunjao...
I onda sok 8 ujutro, budim se u sobi do moje, u toj sobi inace prespavaju samo gosti i tako to...ali kompletna posteljina iz moje sobe prenesena na krevet u toj sobi, uredno namjesteno, zategnuto a ja nemam sjecanja uopce kako sam dospio tu.
Kontam niti sam pio, niti sam to ikada tako napravio, kako doci iz zakljucanog WCa u prizemlju na sprati, prenijeti to sve u drugu sobu, namjestiti krevet...mjesecario nisam nikada, a zasto bi i da sam u snu dosao do sobe, zasto bi prenosio sve u drugu sobu...i onako sjedim na krevetu pokusavam se sjetiti bilo cega, i sve cega sam se sjetio je neka ljepota, to opisati ne mogu...znaci kao da me neko spustio na oblak, toliko mi je lijepo bilo da znam dobro da sam se smijao...ne znam, ne mogu to opisati, taj osjecaj...jednostavno zinem da kazem, da opisem to...i ne mogu, ne znam kao da sam lebdio do kreveta...

Ali poslije toga znaci svi problemi koje sam imao sa spavanjem su nestali, a to sam cak tek kasnije shvatio...najnormalnije pogasim u sobi sve i zaspim za par minuta, nema vise nelagode, nema vise nesanice...

I evo svo ovo vrijeme razmisljam o tome, vjerujem ja da postoji visa sila, vjerujem i da postoji Bog ali tu vjeru iskreno slabo prakticiram...i nemam nekih poznanika koji su u vjeri na taj nacin da bi mogao njih pitati nesto o ovome, a tema i prica je sama po sebi skakljiva da to nisam nikome ni pricao...nije to bas za pricu, ali zanima me bilo kakvo misljenje, teoriju sta se desilo...ne mogu da shvatim.
druze, blage veze nemam kroz sta si ti prosao :D
dobra roba bila 8-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#830 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote: dobra roba bila 8-)
a moguce da mu je neko tutno neku zvrk bobu u picu, pa se ocejao kako se osjecao :lol:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#831 Re: Pitanje za vjernike

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote:
beni-bu-man wrote: dobra roba bila 8-)
a moguce da mu je neko tutno neku zvrk bobu u picu, pa se ocejao kako se osjecao :lol:
more bit, jebo majku na tolko derneka i zajebancija sam bio a nikad te srece da neko sta fino podvali :mrgreen:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#832 Re: Pitanje za vjernike

Post by zforumas »

beni-bu-man wrote: more bit, jebo majku na tolko derneka i zajebancija sam bio a nikad te srece da neko sta fino podvali :mrgreen:
Raja racuna da ces ti njima podvalit'
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#833 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Smrcak15 wrote:
beni-bu-man wrote: dobra roba bila 8-)
a moguce da mu je neko tutno neku zvrk bobu u picu, pa se ocejao kako se osjecao :lol:
more bit, jebo majku na tolko derneka i zajebancija sam bio a nikad te srece da neko sta fino podvali :mrgreen:
a bili bio sretan, da ti neko podvali i sutradan se probudis a dupe ti otkazalo :lol: kao da je anestezija pred operaciju :lol: neki pedercina te dobro posevio :lol:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#834 Re: Pitanje za vjernike

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote:
a bili bio sretan, da ti neko podvali i sutradan se probudis a dupe ti otkazalo :lol: kao da je anestezija pred operaciju :lol: neki pedercina te dobro posevio :lol:

sto da ne, ako se necu nicega sjecat, nek radi samnom sta hoce :izet:

ne kaze se "pedercina" nego homosexualac
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#835 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Smrcak15 wrote:
a bili bio sretan, da ti neko podvali i sutradan se probudis a dupe ti otkazalo :lol: kao da je anestezija pred operaciju :lol: neki pedercina te dobro posevio :lol:

sto da ne, ako se necu nicega sjecat, nek radi samnom sta hoce :izet:

ne kaze se "pedercina" nego homosexualac

znaci ti sebe smatras kao maramicu za nos, obrise sline i baci te na pod :lol: :-) :run: nemam rijeci.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#836 -mod comment-

Post by Bloo »

Još jednom upotrijebite taj izraz i biće veselo.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#837 Re: Pitanje za vjernike

Post by beni-bu-man »

Bjazi ba Smrle fasovat cu beze ban
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#838 Re: Pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

beni-bu-man wrote:
Smrcak15 wrote:
a bili bio sretan, da ti neko podvali i sutradan se probudis a dupe ti otkazalo :lol: kao da je anestezija pred operaciju :lol: neki pedercina te dobro posevio :lol:

sto da ne, ako se necu nicega sjecat, nek radi samnom sta hoce :izet:

ne kaze se "pedercina" nego homosexualac
Ovo Smrletovo kad sam pročitao sve mi se mota forumaš Anestezija u glavi :lol:
User avatar
denimb
Posts: 2615
Joined: 27/03/2009 14:33

#839 Re: Pitanje za vjernike

Post by denimb »

Pa vidi ako pisemo na pdf religija, bas me cudi takva reakcija vas, a vidite da kaze da je povracao pa daleko je to od dobre robe :D

Ali ja koliko razumijem religije, sve one imaju osim vjerovanja u boga i to poimanje vise svijetova, dzini, sejtani meleci...uvijek imaju ti zli i dobri, koji u neka doba mogu utjecati i ispreplitati se sa zivotom i obicnog covjeka.

Sta se ovom desilo pojma nemam, ali bas bi volio kad bi neko objasnio kako djeluju ti svijetovi sa stajalista vjera, i ako vec svi kazu da su ti zli u mogucnosti da napadaju covjeka, je li moguce da je ovog sto iznad napisa svja ta iskustva na kraju i zastitilo nesto?

Ali ipak, teska tema...nije ni cudo da kaze da ne prica nikome :lol:
TitaniuM.ba
Posts: 19
Joined: 10/05/2011 15:27

#840 Re: Pitanje za vjernike

Post by TitaniuM.ba »

Smrcak15 wrote:
Ma ja...

Ja kad tvrdim ja dostavim dokaze, a to sto ti ocite stvari negiras tvoj problem.
Ulijećem kao padobranac, ali me zanima, druže, da li ti knjige naučnofantastičnog sadržaja i sumnjivog porijekla zaista smatraš čvrstim, empirijskim dokazima? Primjetio sam da na dosta postova odgovaraš sa nekakvim citatima i ajetima. Ne želim ulaziti u rasprave, toga sam se okanio davno, ali ovo fakat ne mogu ignorisati. Fasciniraju me ljudi koji dokazom smatraju nekakve spise arapske scifi poezije...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#841 Re: Pitanje za vjernike

Post by Idemedosumom »

Ispravan pojam jeste "bajke"... Mog'o si barem prelistati malo :oops:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#842 Re: Pitanje za vjernike

Post by Boemica »

TitaniuM.ba wrote:
Ulijećem kao padobranac, ali me zanima, druže, da li ti knjige naučnofantastičnog sadržaja i sumnjivog porijekla zaista smatraš čvrstim, empirijskim dokazima? Primjetio sam da na dosta postova odgovaraš sa nekakvim citatima i ajetima. Ne želim ulaziti u rasprave, toga sam se okanio davno, ali ovo fakat ne mogu ignorisati. Fasciniraju me ljudi koji dokazom smatraju nekakve spise arapske scifi poezije...
Da, a ako malo prelistaš temu, upoznaćeš se sa revolucionarnim otkrićem "dokaza za vjerovanje". :wink:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#843 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Boemica wrote:
TitaniuM.ba wrote:
Ulijećem kao padobranac, ali me zanima, druže, da li ti knjige naučnofantastičnog sadržaja i sumnjivog porijekla zaista smatraš čvrstim, empirijskim dokazima? Primjetio sam da na dosta postova odgovaraš sa nekakvim citatima i ajetima. Ne želim ulaziti u rasprave, toga sam se okanio davno, ali ovo fakat ne mogu ignorisati. Fasciniraju me ljudi koji dokazom smatraju nekakve spise arapske scifi poezije...
Da, a ako malo prelistaš temu, upoznaćeš se sa revolucionarnim otkrićem "dokaza za vjerovanje". :wink:
hvala ti sto radis posao za mene, pa napominjes i ucis druge ono sto bi ja trebao... :kiss: :kiss: :kiss:

dobro je svemena na vrijeme podsjediti narod na te stvari pa i oni koji ne znaju da se informisu.

:thumbup:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#844 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

TitaniuM.ba wrote:
Smrcak15 wrote:
Ma ja...

Ja kad tvrdim ja dostavim dokaze, a to sto ti ocite stvari negiras tvoj problem.
Ulijećem kao padobranac, ali me zanima, druže, da li ti knjige naučnofantastičnog sadržaja i sumnjivog porijekla zaista smatraš čvrstim, empirijskim dokazima? Primjetio sam da na dosta postova odgovaraš sa nekakvim citatima i ajetima. Ne želim ulaziti u rasprave, toga sam se okanio davno, ali ovo fakat ne mogu ignorisati. Fasciniraju me ljudi koji dokazom smatraju nekakve spise arapske scifi poezije...
da li ti knjige naučnofantastičnog sadržaja i sumnjivog porijekla zaista smatraš čvrstim empirijskim dokazima?
koja knjiga u pitanju, budi precizan
Fasciniraju me ljudi koji dokazom smatraju nekakve spise arapske scifi poezije
koje poezije, nikakvu ja poeziju ne prezentiram ovdje.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#845 Re: Pitanje za vjernike

Post by славянин »

Boemica wrote:
TitaniuM.ba wrote:
Ulijećem kao padobranac, ali me zanima, druže, da li ti knjige naučnofantastičnog sadržaja i sumnjivog porijekla zaista smatraš čvrstim, empirijskim dokazima? Primjetio sam da na dosta postova odgovaraš sa nekakvim citatima i ajetima. Ne želim ulaziti u rasprave, toga sam se okanio davno, ali ovo fakat ne mogu ignorisati. Fasciniraju me ljudi koji dokazom smatraju nekakve spise arapske scifi poezije...
Da, a ako malo prelistaš temu, upoznaćeš se sa revolucionarnim otkrićem "dokaza za vjerovanje". :wink:
Moj zakljucak je - da je sve ovo dokaz teorije evolucije - jer oni koji nasjednu tj. Prihvate ove nakaradne zakljucke i “naucna” istrazivanja upravo to i zasluzuju :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#846 Re: Pitanje za vjernike

Post by mali jomu »

Zasto veliki muslimani "Šerijat" izvrsavaju nad malim muslimanima, a sebe izostvljaju, preskacu i ne primjenjuju ga na sebe???
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#847 Re: Pitanje za vjernike

Post by fortaleza »

mali jomu wrote:Zasto veliki muslimani "Šerijat" izvrsavaju nad malim muslimanima, a sebe izostvljaju, preskacu i ne primjenjuju ga na sebe???
Zašto Kim Jong Un gleda NBA, a narodu prodaje antiameričku priču?

Jes vidio ti njega, gleda NBA, a korejski vođa. :mrgreen:

---------------

Jer su ljudi, po svojoj prirodi nesavršeni, sebi daju na važnosti, izdvajaju se, očekuju nagradu, rangiraju, prave hijerarhiju, zaboravljaju, plivaju na suhom...
Post Reply