Pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#801 Re: Pitanje za vjernike

Post by Hakiz »

Challenger_ wrote:Momak, vjerovatno, pokušava da vidi da li je i koliko takav pogled na svijet rasprostranjen u našem duboko podjeljenom društvu. Nepoznavanje jednih i drugih, te predrasude su kolosalne.
Razumijem ja to. U moje vrijeme se koristila enciklopedija.

Ali, enciklopediju je neko pripremio, neko izdao, neko je formirao i kontrolisao tijelo koej je je biralo ljude koji će na enciklopediji raditi. Biografije i ljudi u tom tijelu, kao i onih koji su odabrani da rade na samoj enciklopediji su bile provjeravane.

Na youtubeu bilo ko može postaviti klip. I autentični poznavalac materije, kao i neka zlonamjerna budala.

A kako neko ko tek počinje da postavlja pitanja može znati da li gleda klip autentučnog autoriteta za tu materiju ili neke zlonamjerne budale?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#802 Re: Pitanje za vjernike

Post by Challenger_ »

Hakiz wrote:
Challenger_ wrote:Momak, vjerovatno, pokušava da vidi da li je i koliko takav pogled na svijet rasprostranjen u našem duboko podjeljenom društvu. Nepoznavanje jednih i drugih, te predrasude su kolosalne.
Razumijem ja to. U moje vrijeme se koristila enciklopedija.

Ali, enciklopediju je neko pripremio, neko izdao, neko je formirao i kontrolisao tijelo koej je je biralo ljude koji će na enciklopediji raditi. Biografije i ljudi u tom tijelu, kao i onih koji su odabrani da rade na samoj enciklopediji su bile provjeravane.

Na youtubeu bilo ko može postaviti klip. I autentični poznavalac materije, kao i neka zlonamjerna budala.

A kako neko ko tek počinje da postavlja pitanja može znati da li gleda klip autentučnog autoriteta za tu materiju ili neke zlonamjerne budale?
Razumijem, ali u živoj interakciji sa ljudima na forumu (kada je već nema u RL ili je ima sve manje) provjerava svoje zebnje i zapitanosti...

Sve je to OK.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#803 Re: Pitanje za vjernike

Post by Challenger_ »

Nešto nije OK: postati bez ikakvog razloga zatočenik predrasuda i stereotipa. Iskrena komunikacija to sprječava.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#804 Re: Pitanje za vjernike

Post by Hakiz »

Humljanin wrote:
Hakiz wrote:
Humljanin wrote:
Hvala, baš zato i pitam jer dosta toga se čuje a svjestan sam da ima dosta i zlonamjernih izjava.
Međutim, nisam baš upućen a mogu se po internetu naći svakojaka tumačenja islamskih propisa.
Eto nekoj zamjerit.
A volio bi kada bi malo razjasnio pogled islama na nevjernike? Šta je od toga ispravjo i prava zapovijed?
Samo da te pitam jednu stvar:

Ako bi ti trebao doktor zbog neke ozbiljne stvari, da li bi gledao youtube i sam se liječio, i za liječenje se obratio nekome ko je medicinu učio gledajući youtube? Ili bi otišao u bolnicu i tamo tražio ljekare koji će ti pomoći.

Odgovor na to pitanje će ti reći koliko bi trebao i o religiji učiti od ljudi čije klipove gledaš na youtubeu.

Ili na ovom forumu, uostalom.
To si 100% u pravu. Ali pošto nemam hodžu pored sebe pa da ga priupitam šta je istina a šta nije , dobro dođe i internet.

S obzirom na svakakva sranja, čovjeku ne može biti svejedno kad čuje nekakve čudne i radikalne interpretacije vjere koja je jako zastupljena u svijetu a i u nas.

Baš zato pitam.
Znam da moja pitanja mogu zvučati kao provokacija , to mi nije cilj, ali ako ću tako saznati istinu o svome susjedu onda mi je bolje da ne glumim ljubaznost nego da pitam odmah u srž problema u što on vjeruje ili ne.

Valjda si svjestan i sam različitih interpretacija islama. A s obzirom da ovim migracijama dolaze horde ljudi iz nama ne baš bliskih mjesta i kultura, čovjeka zanima što oni vjeruju i kakav sustav vrijednosti imaju.
Eto, halali ako sam možda bio provokativan, nije intencija bila.
Pozdrav i hvala na odgovorima :thumbup:
Ne, sve je u redu, interesuju te stvari i postavljaš pitanja.

Ali moj post prije ovog kazuje u čemu je problem.

Možda bi ti literatura, knjige izdane od autentičnih autoriteta bile bolja polazna tačka od youtubea.

Jer, teško će se desiti da neki izdavač koji izdaje knjige autoriteta za neku oblast sebi dozvoli da mu se potkrade knjiga nekog šarlatana. Pa kada iz takvih knjiga naučiš osnove i razviješ instinkt pomoću kojeg ćeš prepoznati ko je šarlatan, a ko je osoba sa alternativnim ali argumentovanim i ozbiljnim pristupom, onda ti youtube, Wikipedia i slični izvori mogu biti od koristi.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#805 Re: Pitanje za vjernike

Post by Hakiz »

Challenger_ wrote:Nešto nije OK: postati bez ikakvog razloga zatočenik predrasuda i stereotipa. Iskrena komunikacija to sprječava.
Samo još da je znati da li kada komuniciraš sa anonimusom na forumu komuniciraš sa iskrenom osobom :)

Ali da, komunikacija je uvijek bolja.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#806 Re: Pitanje za vjernike

Post by Humljanin »

Hakiz wrote:
Challenger_ wrote:Momak, vjerovatno, pokušava da vidi da li je i koliko takav pogled na svijet rasprostranjen u našem duboko podjeljenom društvu. Nepoznavanje jednih i drugih, te predrasude su kolosalne.
Razumijem ja to. U moje vrijeme se koristila enciklopedija.

Ali, enciklopediju je neko pripremio, neko izdao, neko je formirao i kontrolisao tijelo koej je je biralo ljude koji će na enciklopediji raditi. Biografije i ljudi u tom tijelu, kao i onih koji su odabrani da rade na samoj enciklopediji su bile provjeravane.

Na youtubeu bilo ko može postaviti klip. I autentični poznavalac materije, kao i neka zlonamjerna budala.

A kako neko ko tek počinje da postavlja pitanja može znati da li gleda klip autentučnog autoriteta za tu materiju ili neke zlonamjerne budale?

Eeeeee da je Bogdo tako pa da se svi mi informiramo isključivo preko enciklopedija...!

Problem i jest to što najveće preglede po Youtubeu imaju totalni kreteni, idioti, dangube, neobrazovane budale i slučajevi u svakom pogledu...
To i jest problem ako će jedna "neobrazovana" i ratoborna budala zaludit određenu masu ljudi svojim čudnim interpretiranjem vjere, to više nije samo njihov problem, nego postaje i moj i tvoj.
Shvaćaš li sad zašto pitam neke stvari?
Jer nisam u mogućnosti da znam sve o nečijoj vjeri, pa me zanima je li neke stvari koje čujem stvarno imaju utemeljenja u istini ili su totalne budalaštine i dezinformacije, a možda i sredstvo za manipulaciju.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#807 Re: Pitanje za vjernike

Post by sale07 »

Humljanin wrote:
Hakiz wrote:
Challenger_ wrote:Momak, vjerovatno, pokušava da vidi da li je i koliko takav pogled na svijet rasprostranjen u našem duboko podjeljenom društvu. Nepoznavanje jednih i drugih, te predrasude su kolosalne.
Razumijem ja to. U moje vrijeme se koristila enciklopedija.

Ali, enciklopediju je neko pripremio, neko izdao, neko je formirao i kontrolisao tijelo koej je je biralo ljude koji će na enciklopediji raditi. Biografije i ljudi u tom tijelu, kao i onih koji su odabrani da rade na samoj enciklopediji su bile provjeravane.

Na youtubeu bilo ko može postaviti klip. I autentični poznavalac materije, kao i neka zlonamjerna budala.

A kako neko ko tek počinje da postavlja pitanja može znati da li gleda klip autentučnog autoriteta za tu materiju ili neke zlonamjerne budale?

Eeeeee da je Bogdo tako pa da se svi mi informiramo isključivo preko enciklopedija...!

Problem i jest to što najveće preglede po Youtubeu imaju totalni kreteni, idioti, dangube, neobrazovane budale i slučajevi u svakom pogledu...
To i jest problem ako će jedna "neobrazovana" i ratoborna budala zaludit određenu masu ljudi svojim čudnim interpretiranjem vjere, to više nije samo njihov problem, nego postaje i moj i tvoj.
Shvaćaš li sad zašto pitam neke stvari?
Jer nisam u mogućnosti da znam sve o nečijoj vjeri, pa me zanima je li neke stvari koje čujem stvarno imaju utemeljenja u istini ili su totalne budalaštine i dezinformacije, a možda i sredstvo za manipulaciju.
Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#808 Re: Pitanje za vjernike

Post by numersi »

oksi wrote: Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?

Zasto ne upitas Boga?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#809 Re: Pitanje za vjernike

Post by beni-bu-man »

numersi wrote:
oksi wrote: Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?

Zasto ne upitas Boga?
Zato sto je sadista
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#810 Re: Pitanje za vjernike

Post by numersi »

beni-bu-man wrote:
numersi wrote:
oksi wrote: Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?

Zasto ne upitas Boga?
Zato sto je sadista

:lol: pa svako drugi je onakav kakav je i on sam
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#811 Re: Pitanje za vjernike

Post by King Theoden »

Pitanje.
Je li ovaj čovjek musliman?

https://streamable.com/6xmj9
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#812 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Pitanje.
Je li ovaj čovjek musliman?

https://streamable.com/6xmj9
A kako moze neko biti musliman ko se sprda sa islamom i Allahom????
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#813 Re: Pitanje za vjernike

Post by славянин »

Dino34 wrote:Pitanje.
Je li ovaj čovjek musliman?

https://streamable.com/6xmj9
:lol: :lol: dobar dobar za nadrealista :D
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#814 Re: Pitanje za vjernike

Post by Irsar »

Lik možda jeste Musliman, možda nije. Ne znamo da li to što govori je samo gluma ili ne.

Ali to je nebitno. Ono što je bitno je da se može biti Musliman i činiti grijehe, pa i velike grijehe; mali je broj grijeha koji nekoga izvode iz vjere, a pravljenje ili konzumacija alkohola ne spada u iste. Allah će oprostiti kome hoće, a vrata pokajanja su otvorena do malo pred smrt, tako da ako je taj lik Musliman još nije kasno za njega (pod uvjetom da još uvijek živi). S tim što oni grijesi za koje Allah ne oprosti će na drugi način da se manifestuju loše po griješnika, bio on Musliman ili ne, a jedan od tih načina je i to da će iskusiti Džehennem.

Može se reći i da lik postupa nerazumno upravo sukladno svom ponašanju (tj. griješenju) i znanju o tome da griješi; a nerazumnost nije vrlina, već "odlika" slabih.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#815 Re: Pitanje za vjernike

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Dino34 wrote:Pitanje.
Je li ovaj čovjek musliman?

https://streamable.com/6xmj9
A kako moze neko biti musliman ko se sprda sa islamom i Allahom????
To se i ja upitam svaki put kad procitam tvoj post o kodiranju Objave.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#816 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
Dino34 wrote:Pitanje.
Je li ovaj čovjek musliman?

https://streamable.com/6xmj9
A kako moze neko biti musliman ko se sprda sa islamom i Allahom????
To se i ja upitam svaki put kad procitam tvoj post o kodiranju Objave.
Ma ja...

Ja kad tvrdim ja dostavim dokaze, a to sto ti ocite stvari negiras tvoj problem.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#817 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Irsar wrote:Lik možda jeste Musliman, možda nije. Ne znamo da li to što govori je samo gluma ili ne.

Ali to je nebitno. Ono što je bitno je da se može biti Musliman i činiti grijehe, pa i velike grijehe; mali je broj grijeha koji nekoga izvode iz vjere, a pravljenje ili konzumacija alkohola ne spada u iste. Allah će oprostiti kome hoće, a vrata pokajanja su otvorena do malo pred smrt, tako da ako je taj lik Musliman još nije kasno za njega (pod uvjetom da još uvijek živi). S tim što oni grijesi za koje Allah ne oprosti će na drugi način da se manifestuju loše po griješnika, bio on Musliman ili ne, a jedan od tih načina je i to da će iskusiti Džehennem.

Može se reći i da lik postupa nerazumno upravo sukladno svom ponašanju (tj. griješenju) i znanju o tome da griješi; a nerazumnost nije vrlina, već "odlika" slabih.
De pogledaj opet i to cijeli, covjek ti kaze

Najteze bi mi bilo da me Allah okrene vjeri pa da moram prosuti ovoliki alkohol.... a musliman znaci biti pokoran Bogu...pa da li ima smisla da neko ko se sprda sa islamom svjesno kao onaj podsmijeh na kraju...daleko je taj od islama
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#818 Re: Pitanje za vjernike

Post by Irsar »

Kao što rekoh, da li je Musliman ili ne nije poznato, nemam razloga da ga smatram takvim, mada mi nije bitno svejedno.

Nisam vidio nikakav podsmijeh doduše, već više njegovu reakciju na smijanja idiota kojima je okružen; idioti jer se smiju nečemu što je u suštini tragično, a sami su možda i gori, plus što makar riječju ne pokušavaju ovog lika da opomenu ili savjetuju (doduše to se i ne radi javno, odnosno na videu).

Njegovo priznanje da nije neki vjernik, te da okretanje vjeri podrazumijeva odustajanje od alkohola, ako ništa drugo kazuje da je lik (bar tako izgleda) iskren i svjestan da griješi; za razliku do mnogih koji će reći nešto tipa "ma hajd nije alkohol tako strašan".

Inače, alkohol je ogromno zlo, a čak sam i jednu temu pokrenuo gdje sam koristio kao primjer jednu analogiju sa alkoholom: o-zabrani-necega-svima-radi-jednog-ili- ... 50821.html
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#819 Re: Pitanje za vjernike

Post by славянин »

Irsar wrote:Kao što rekoh, da li je Musliman ili ne nije poznato, nemam razloga da ga smatram takvim, mada mi nije bitno svejedno.

Nisam vidio nikakav podsmijeh doduše, već više njegovu reakciju na smijanja idiota kojima je okružen; idioti jer se smiju nečemu što je u suštini tragično, a sami su možda i gori, plus što makar riječju ne pokušavaju ovog lika da opomenu ili savjetuju (doduše to se i ne radi javno, odnosno na videu).

Njegovo priznanje da nije neki vjernik, te da okretanje vjeri podrazumijeva odustajanje od alkohola, ako ništa drugo kazuje da je lik (bar tako izgleda) iskren i svjestan da griješi; za razliku do mnogih koji će reći nešto tipa "ma hajd nije alkohol tako strašan".

Inače, alkohol je ogromno zlo, a čak sam i jednu temu pokrenuo gdje sam koristio kao primjer jednu analogiju sa alkoholom: o-zabrani-necega-svima-radi-jednog-ili- ... 50821.html
Samo Allah zna sto kaze... ako ga "okrene" u vjeru mozda i hurije zaradi.A rakiju moze ostaviti ... ima drugih cafira. :D :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#820 Re: Pitanje za vjernike

Post by King Theoden »

Što se mene tiče, mu'min nije definitivno :mrgreen:
A musliman? Teško pitanje.
Dzahil je, u to nema sumnje.
Vjeruje u Allaha. Budući da je bošnjo, vjerujem da ima potpuni šehadet.
Ono što je također očigledno jeste to da se ne može pohvaliti nekom posebnom inteligencijom.
Isto tako, vidim da nije ohalalio alkohol, naprotiv!
Smatra ga haramom, ali ga konzumira.
Nije notorni pjano. Konzumiranje alkohola ne izvodi iz vjere.
Ko što bi kazala braća selefije, da bi se neko protekfirio, potrebno je otkloniti prepreke.
U našem slučaju, prepreka je neznanje.
Sve u svemu, ako preseli u ovom stanju, njemu će se klanjati dzenaza i biće ukopan među muslimanima, a sud o njemu ostavljamo Allahu.
A Allah zna najbolje.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#821 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Što se mene tiče, mu'min nije definitivno :mrgreen:
A musliman? Teško pitanje.
Dzahil je, u to nema sumnje.
Vjeruje u Allaha. Budući da je bošnjo, vjerujem da ima potpuni šehadet.
Ono što je također očigledno jeste to da se ne može pohvaliti nekom posebnom inteligencijom.
Isto tako, vidim da nije ohalalio alkohol, naprotiv!
Smatra ga haramom, ali ga konzumira.
Nije notorni pjano. Konzumiranje alkohola ne izvodi iz vjere.
Ko što bi kazala braća selefije, da bi se neko protekfirio, potrebno je otkloniti prepreke.
U našem slučaju, prepreka je neznanje.
Sve u svemu, ako preseli u ovom stanju, njemu će se klanjati dzenaza i biće ukopan među muslimanima, a sud o njemu ostavljamo Allahu.
A Allah zna najbolje.
veci je problem sa vjerske strane kada se hinjski sprda sa vjerom nego piti alkohol, mozda covjek pije alkhol a nije svjestan tezine grijeha itd ali kada nego se sprda sa vjerom , daleko gore djeluje to.
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#822 Re: Pitanje za vjernike

Post by derion »

Smrcak15 wrote:
Dino34 wrote:Što se mene tiče, mu'min nije definitivno :mrgreen:
A musliman? Teško pitanje.
Dzahil je, u to nema sumnje.
Vjeruje u Allaha. Budući da je bošnjo, vjerujem da ima potpuni šehadet.
Ono što je također očigledno jeste to da se ne može pohvaliti nekom posebnom inteligencijom.
Isto tako, vidim da nije ohalalio alkohol, naprotiv!
Smatra ga haramom, ali ga konzumira.
Nije notorni pjano. Konzumiranje alkohola ne izvodi iz vjere.
Ko što bi kazala braća selefije, da bi se neko protekfirio, potrebno je otkloniti prepreke.
U našem slučaju, prepreka je neznanje.
Sve u svemu, ako preseli u ovom stanju, njemu će se klanjati dzenaza i biće ukopan među muslimanima, a sud o njemu ostavljamo Allahu.
A Allah zna najbolje.
veci je problem sa vjerske strane kada se hinjski sprda sa vjerom nego piti alkohol, mozda covjek pije alkhol a nije svjestan tezine grijeha itd ali kada nego se sprda sa vjerom , daleko gore djeluje to.
A možda je zezancija sa vjerom i sloboda uma jedna od najbitnijih stvari Bogu, samo što su sve svete knjige korumpirane od strane čovjeka, pa su zbog toga nedovršene? Možda. Uvijek može bolje (s ljudima i od ljudi). Zato imamo sve silne verzije u svemu (1.2, 3.5, 4.6.11...).
E, zato Božja poruka ne može i ne smije imati (ljudske) posrednike. Samo direktna objava, bez ljudske subjektivnosti (a subjektivni smo UVIJEK i u SVAKOJ situaciji), može biti autentična. Do tada, sve što danas imamo na polju vjere i religije je ljudsko tumačenje (na hiljade i jos par tisuća verzija).
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#823 Re: Pitanje za vjernike

Post by King Theoden »

Smrcak15 wrote:veci je problem sa vjerske strane kada se hinjski sprda sa vjerom nego piti alkohol
To je tačno.
Samo, treba dokazati da se sprda.
Ovako gledajući, mislim da se radi o nekom skromnom čovjeku koji u dosadašnjem dijelu života nije pročitao više od vesele sveske.
Ustvari, ni nju nije pročitao, nego je onako prelistao :mrgreen:
Uglavnom, da je situacija kristalno jasna, misliš da bi se uopšte postavljao taj video :wink:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#824 Re: Pitanje za vjernike

Post by seln »

Dino34 wrote:Pitanje.
Je li ovaj čovjek musliman?

https://streamable.com/6xmj9
Nadam se da nije - bojim se da jeste.
Ne zbog alkohola, vec zato sto je kockoglavi krezubi idiot.
Drazi mi je inteligentan musliman koji pije, nego glupan koji se strogo drzi farza i suneta.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#825 Re: Pitanje za vjernike

Post by King Theoden »

U dženetu mjesta za kockoglave nema :( :mrgreen:
Ima ba. U dženetu neće biti kockastih glava.

A što se tiče ovozemaljskog života, treba biti tolerantan.
Riječ tolerancija nema korijen u njemačkoj riječi Toll (finden) što bi značilo sjajno il divno.
Korijen je pušten malo juznije i nažalost u značenju neš istrpit.
Post Reply