Pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#776 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
Boemica wrote: Nope, meni Bog ni vjera, ni vjernici ne smetaju.

Smetaju mi takvi kao ti što bi da drugima nameću svoje.
citam ovo i kontam....kako bi bilo da ja trazim Hinduisticke forume, registrujem se na njih i onda pocnem optuzivati hinduiste kako namecu svoju vjeru drugima :-) :-)

jeli vidis koji je to apsurd...sama dodjes da ti se namece, i onda kuknjava kako ti se namece :-) pa kojeg vraga ulazis na religijske teme??+

dobro tvrdokorni rece, moze ateista izaci iz religije, ali religija nemoze izaci iz ateiste :lol: :lol: :lol: ziva istina
1. Ovo nije islamski forum.
2. Argument da se PF zove Religija ne implicira da ce samo vjernici boraviti na njemu, vec da se na istom raspravlja o temama koje se doticu religije, bozanstava, ostalih ideologija, ateizma, spiritualizam...et cetera
3. Nisu svi ateisti murtedi
4. Istom logikom, sta ces ti onda na temi Ateizam
5. Ti nameces svoje videnje prirodnih nauka kroz prizmu religije, i odredenih cinjenica kroz prizmu religije koje se kose sa zdravim razumom (ne samo ateistickim ili jednostavno opet procitaj Luciferov post) pa ti niko ne govori da razgulis sa foruma kao ignorant, potencijalno neobrazovana osoba i trol, stoga svoje pausalne zakljucke o tome iz kojeg razloga je neko na kojim temama ostavi za sebe.
nije islamski ali je vjerski dio foruma tj tema religija, i sub-teme u njoj.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50443
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#777 Re: Pitanje za vjernike

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
nije islamski ali je vjerski dio foruma tj tema religija, i sub-teme u njoj.

Ne mogu da se sjetim da li je ijedan ateista ili bivši vjernik "tjerao" vjernike sa PF Religija ili pak drugih PF-ova koji nisu Religija? Mislim da ne. Tako da si ne uzimaj za pravo ko će, kad će i šta će gdje pisati. Ako tolerišemo tvoje besmislice i latentno nezananje o temama poput astrofizike, astronomije, medicine, matematike na temama koje se nalaze u okviru PF Religija, ko si ti da pitaš korisnika foruma šta radi na nekom PF-u?

Svjestan si da pojam religija obuhvaća mnogo više od onog što ti smatraš da je religija?
I kao što rekoh, nemoj da ti se desi da ti neko isti taj argument koji ti koristiš podastre na nekim drugim temama jer si vjernik.
PF Religija je otvoren za razgovore o religijama i sve što se dotiče istih, o raznim ostalim ideologijama i dogmama kao i o pokretima ili sistemima vrijednosti.
Možda je ovaj PF namijenjen ateistima da razglabaju o besmislenosti religija? Ipak smo na opštim diskusijama. :wink:
Na dalje, ako nisi primjeio ili pak vješto izbjegavaš, većina forumaša diskutanata na ovom PF-u nema problem sa vjernicima, već sa tobom i načinom na koji iznosiš i obrazlažeš svoje stavove. Ili da te opet uputim na Luciferov post upućen tebi.
Za mene si običan trol koji nije vrijedan da mu se više obraća sa bilo kakvim odgovorom a koji se tiče diskusije o religiji ili bilo kojim drugim ideologijama. Ali kao što znamo, ti ćeš povlačenje interpretirati na svoj osebujan ograničeni način.

Samo ti.

Ali ti ne određuješ ko će boraviti na kojim temama i iz kojeg razloga, tako da ti toplo preporučujem da prestaneš moderirati diskusije.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#778 Re: Pitanje za vjernike

Post by Boemica »

Predlažem da smrle uvede neku lozinku koja će se ukucavat prilikom ulaska na PF Religija i koja će se dodjeljivat samo muslimanima.

ups

Smrle nije moderator :run:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#779 Re: Pitanje za vjernike

Post by triconja »

Boemica wrote:Predlažem da smrle uvede neku lozinku koja će se ukucavat prilikom ulaska na PF Religija i koja će se dodjeljivat samo muslimanima.

ups

Smrle nije moderator :run:
Kakvi to, ko god ode u van drzave nedje odmah se pravi pametan ko da mu iq presisa mortija preko noci :lol: :lol: :lol:

Rjesenje je ne dopustati (zabraniti) dijaspori pristup forumu :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#780 Re: Pitanje za vjernike

Post by Boemica »

triconja wrote:
Boemica wrote:Predlažem da smrle uvede neku lozinku koja će se ukucavat prilikom ulaska na PF Religija i koja će se dodjeljivat samo muslimanima.

ups

Smrle nije moderator :run:
Kakvi to, ko god ode u van drzave nedje odmah se pravi pametan ko da mu iq presisa mortija preko noci :lol: :lol: :lol:

Rjesenje je ne dopustati (zabraniti) dijaspori pristup forumu :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
I ja bih zabranila dijaspori pristup :P

Al' šta ću onda bez insomnie :srce:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#781 Re: Pitanje za vjernike

Post by beni-bu-man »

Boemica wrote:Predlažem da smrle uvede neku lozinku koja će se ukucavat prilikom ulaska na PF Religija i koja će se dodjeljivat samo muslimanima.

ups

Smrle nije moderator :run:
pa vidis da ga "njegovi" muslimani ne handre ni 2%
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#782 Re: Pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote: Ne mogu da se sjetim da li je ijedan ateista ili bivši vjernik "tjerao" vjernike sa PF Religija ili pak drugih PF-ova koji nisu Religija? Mislim da ne. Tako da si ne uzimaj za pravo ko će, kad će i šta će gdje pisati. Ako tolerišemo tvoje besmislice i latentno nezananje o temama poput astrofizike, astronomije, medicine, matematike na temama koje se nalaze u okviru PF Religija, ko si ti da pitaš korisnika foruma šta radi na nekom PF-u?

Svjestan si da pojam religija obuhvaća mnogo više od onog što ti smatraš da je religija?
I kao što rekoh, nemoj da ti se desi da ti neko isti taj argument koji ti koristiš podastre na nekim drugim temama jer si vjernik.
PF Religija je otvoren za razgovore o religijama i sve što se dotiče istih, o raznim ostalim ideologijama i dogmama kao i o pokretima ili sistemima vrijednosti.
Možda je ovaj PF namijenjen ateistima da razglabaju o besmislenosti religija? Ipak smo na opštim diskusijama. :wink:
Na dalje, ako nisi primjeio ili pak vješto izbjegavaš, većina forumaša diskutanata na ovom PF-u nema problem sa vjernicima, već sa tobom i načinom na koji iznosiš i obrazlažeš svoje stavove. Ili da te opet uputim na Luciferov post upućen tebi.
Za mene si običan trol koji nije vrijedan da mu se više obraća sa bilo kakvim odgovorom a koji se tiče diskusije o religiji ili bilo kojim drugim ideologijama. Ali kao što znamo, ti ćeš povlačenje interpretirati na svoj osebujan ograničeni način.

Samo ti.

Ali ti ne određuješ ko će boraviti na kojim temama i iz kojeg razloga, tako da ti toplo preporučujem da prestaneš moderirati diskusije.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Mislim da ste Lucifer i ti zaokružili sve što se govorilo možda i godinama unazad kad je Smrle u pitanju.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#783 Re: Pitanje za vjernike

Post by Irsar »

Boemica wrote:
Irsar wrote:
Boemica wrote:Ma jok, on bi da nametne kako drugi treba da rade, isto kao da će i za tuđa djela on ispaštat. :lol:
Izbaci mene iz priče i reci slobodno da misliš na Boga. Jer je jasno da tebi Bog smeta, i vjera. Pa kao šta će taj Bog kojeg čak ni "ne vidimo" da nama govori šta i kako da radimo.

A vezano uz ispaštanje, recimo ovako: ako znam šta je istina, a istu prešutim iako sam je mogao reći, onda donekle imam "saučešće" u ignorisanju istine i posljedičnom promovisanju laži. To je onako samo vrlo mali dio sve ove priče.

Nope, meni Bog ni vjera, ni vjernici ne smetaju.

Smetaju mi takvi kao ti što bi da drugima nameću svoje.
Džaba ponavljaš kada je svima jasno šta i ko tebi smeta. Jer svi znamo da pod "Bog" "vjera" i "vjernici" ti misliš na neke razvodnjene ideje o istima, poput "kulturoloških vjernika" koji se od nevjernika gotovo i ne razlikuju, dok oni iole "ozbiljniji" (čitaj: iskreniji) su kao problem.

A ako je istina da ti Bog, vjera i vjernici ne smetaju, onda sigurno ti neće smetati niti štošta od onoga šta taj Bog veli, poput (boldirano):
Nisu isti. Od sljedbenika Knjige (ima) zajednica ispravna, uče ajete Allahove svu noć i oni padaju na sedždu, [3:113, Mlivo]

Vjeruju u Allaha i Dan posljednji, i naređuju dobro a zabranjuju nevaljalo, i natječu se u dobrim djelima; a takvi su od dobrih. [3:114]
Pa da vidimo, kako tačno ti misliš da ti Bog, vjera i vjernici nisu problem, ako ti isti traže da se čini dobro i traže da se ne čini zlo? A pod "traženjem" naravno da se podrazumijevaju svi u tom trenutku dostupni načini, bez da se učini veće zlo. Poput, na primjer, traženja da se izglasaju izvjesni zakoni, ili protestvovanja protiv ovog ili onog, i tako dalje. Ili ti misliš da "traženje" je ništa drugo doli puko piskaranje po nekom forumu (ovdje mislim na sebe, usput rečeno...) koje nikog ni na šta ne obavezuje (bar ne trenutno, to što će te Bog pitati šta si uradio/uradila sa predočenim ti znanjem je druga priča) i koje možeš lagano odmahnuti kao "priče ostrašćenog vjernika"?

A to je samo jedan mali primjer onoga šta u Kur'anu stoji. Možda bi radije Bibliju, odnosno Kršćanstvo? Pa, znaj da su neki od Križarskih ratova vođeni sa ciljem suzbijanja ili eliminisanja hereza i naravno njihovih pripadnika.

Da rezimiram: tebi smeta istina, Bog, vjera i vjernici. Oni pravi. Dok oni koji su samo takvi u imenu, a nikako u suštini, su ti OK, sasvim očekivano naravno. :wink:
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#784 Re: Pitanje za vjernike

Post by Irsar »

Idemedosumom wrote:@Irsar Zašto ti smatraš da je prihvatanje istine/vjere u Boga jednako patnji i tegobi? Nemoj zaboraviti: "...Allah želi da vam olakša, a ne da poteškoće imate..."
Pa ne mislim to, iako znam na koje moje upise ovdje misliš. Nego se vodim onime kako je trenutno stanje navodnih vjernika i njihove vjere širom svijeta, a primarno u mom okruženju; ukratko: ako nešto od vjere "zasmeta" vođenju ugodnog života, to se odbacuje. Pri čemu "ugodan život" bukvalno znači "živjeti kako hoćeš".

Pa tako kamata prestaje biti problem, popiti koju pivcu u društvu i muških i ženskih je sasvim OK, postiti mjesec Ramazan je pretegobno, klanjanje svih 5 dnevnih namaza oduzima previše vremena, intimni odnosi prije braka (i van braka) nisu nešto strašno što vodi još većim zlima, i tako dalje... lista je beskrajna.

A vjera jeste lahka, ali to je samo jedna od tvrdnji u okviru sveukupnosti istine, sveukupnosti koja se može razumjeti samo ako se uzmu i sljedeće tvrdnje primjerice (Sura 29:1-3, Mlivo):
Alif. Lam. Mim.
Računaju li ljudi da će biti ostavljeni, ako kažu: “Vjerujemo”, i da neće biti iskušavani?
A doista smo iskušavali one prije njih. Pa sigurno Allah zna one koji su istiniti i sigurno zna lašce.
Ali ono, puno lakše izgovoriti šehadet i oplesti po svemu što je nekome ćejf. :sampanjac:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#785 Re: Pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

triconja wrote: Kakvi to, ko god ode u van drzave nedje odmah se pravi pametan ko da mu iq presisa mortija preko noci :lol: :lol: :lol:

Rjesenje je ne dopustati (zabraniti) dijaspori pristup forumu :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Ih tad bi se smanjio broj forumaša na PF politika za nekih 50% :lol:
Sara bi bojkotovala tu zabranu :D
vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#786 Re: Pitanje za vjernike

Post by vjecnikomentator »

@Irsar

Brate imam par pitanja za tebe jer vidim da se dosta razumiješ u Islam.

Interesuje me zašto muslimani grade ogromne džamije kad je sve što gradimo na ovom svijetu prolazno? Zašto ljudi ratuju međusobno kad će na kraju svi završiti pod zemljom? Zašto vlada nemir na zemlji kad je i sama zemlja prolazna? Zašto se čovjek odaje materijalizmu i materijalnim stvarima kad nisu bitne? Kako živjeti sa činjenicom da ono što gradiš svojoj djeci, svojim potomcima, da ono što će oni graditi će jednom samo nestati? Čemu sve to?

Moj pogled na sva ova pitanja koja sam postavio je u tome da trebamo isključivo imati onoliko koliko nam je dovoljno, da trebamo graditi memorije - odnosno uspomene, a zanemariti materijalizam.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#787 Re: Pitanje za vjernike

Post by Irsar »

Nemam šta posebno odgovoriti ili reći na ovo što si napisao; donekle si u pravu i to ne sporim. Toliko.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#788 Re: Pitanje za vjernike

Post by Humljanin »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ukin ... /181031002

Zanima me najviše od ovog čistavog slučaja da li je zaista po islamu voda koju dodirnu kršćani nečista?

Evo na stranu sad pustiti te zakone o blasfemiji gdje se može zaraditi smrtna kazna ako samo jedna osoba izjavi da si uvrijedio Proroka ili Kuran... To na dušu Pakistancima.

Ali zanima me odnos islama prema nevjernicima. Da li je istina da su nevjernici nečisti i da se prema njima treba drugačije ponašati nego prema muslimanima?
Negdje sam još pročitao sa musliman treba gurnuti sa puta nevjernika kad ga susretne (ili tako nešto slično)...
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#789 Re: Pitanje za vjernike

Post by sale07 »

Humljanin wrote:https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ukin ... /181031002

Zanima me najviše od ovog čistavog slučaja da li je zaista po islamu voda koju dodirnu kršćani nečista?

Evo na stranu sad pustiti te zakone o blasfemiji gdje se može zaraditi smrtna kazna ako samo jedna osoba izjavi da si uvrijedio Proroka ili Kuran... To na dušu Pakistancima.

Ali zanima me odnos islama prema nevjernicima. Da li je istina da su nevjernici nečisti i da se prema njima treba drugačije ponašati nego prema muslimanima?
Negdje sam još pročitao sa musliman treba gurnuti sa puta nevjernika kad ga susretne (ili tako nešto slično)...
Pametnije ti je da prestanes to citati sto si do sad citao, za tvoju dobrobit i dobrobit ostalih.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#790 Re: Pitanje za vjernike

Post by Humljanin »

sale07 wrote:
Pametnije ti je da prestanes to citati sto si do sad citao, za tvoju dobrobit i dobrobit ostalih.
Dobro samo pitam, bez ljutnje...
Ovo sam gledao neke arape na youtubeu pa neznam više šta je ispravno a šta nije...
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#791 Re: Pitanje za vjernike

Post by sale07 »

Humljanin wrote:
sale07 wrote:
Pametnije ti je da prestanes to citati sto si do sad citao, za tvoju dobrobit i dobrobit ostalih.
Dobro samo pitam, bez ljutnje...
Ovo sam gledao neke arape na youtubeu pa neznam više šta je ispravno a šta nije...
U danasnjem vaktu covjek s prosjecnim IQ 99% stvari moze sam razluciti sta je ispravno a sta ne, a onih 1% a mozda i manje pitati pametnije i ucenije.
Bog nam je dao razum i s njim se treba koristiti i svi mi u podsvijesti uglavnom znamo kad uradimo nesto ispravno ili pogresno.

Ma nema ljutnje :thumbup:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#792 Re: Pitanje za vjernike

Post by Humljanin »

sale07 wrote:
Humljanin wrote:
sale07 wrote:
Pametnije ti je da prestanes to citati sto si do sad citao, za tvoju dobrobit i dobrobit ostalih.
Dobro samo pitam, bez ljutnje...
Ovo sam gledao neke arape na youtubeu pa neznam više šta je ispravno a šta nije...
U danasnjem vaktu covjek s prosjecnim IQ 99% stvari moze sam razluciti sta je ispravno a sta ne, a onih 1% a mozda i manje pitati pametnije i ucenije.
Bog nam je dao razum i s njim se treba koristiti i svi mi u podsvijesti uglavnom znamo kad uradimo nesto ispravno ili pogresno.

Ma nema ljutnje :thumbup:
Hvala, baš zato i pitam jer dosta toga se čuje a svjestan sam da ima dosta i zlonamjernih izjava.
Međutim, nisam baš upućen a mogu se po internetu naći svakojaka tumačenja islamskih propisa.
Eto nekoj zamjerit.
A volio bi kada bi malo razjasnio pogled islama na nevjernike? Šta je od toga ispravjo i prava zapovijed?
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#793 Re: Pitanje za vjernike

Post by sale07 »

Humljanin wrote:
Hvala, baš zato i pitam jer dosta toga se čuje a svjestan sam da ima dosta i zlonamjernih izjava.
Međutim, nisam baš upućen a mogu se po internetu naći svakojaka tumačenja islamskih propisa.
Eto nekoj zamjerit.
A volio bi kada bi malo razjasnio pogled islama na nevjernike? Šta je od toga ispravjo i prava zapovijed?
Ja nisam kompetentna osoba za to ja ti mogu prenijeti ono sto su mene ucili, ali i to je mozda pogresno pa ti je bolja opcija da odgovore potrazis negdje drugo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#794 Re: Pitanje za vjernike

Post by Idemedosumom »

Humljanin wrote:https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ukin ... /181031002

Zanima me najviše od ovog čistavog slučaja da li je zaista po islamu voda koju dodirnu kršćani nečista?

Evo na stranu sad pustiti te zakone o blasfemiji gdje se može zaraditi smrtna kazna ako samo jedna osoba izjavi da si uvrijedio Proroka ili Kuran... To na dušu Pakistancima.

Ali zanima me odnos islama prema nevjernicima. Da li je istina da su nevjernici nečisti i da se prema njima treba drugačije ponašati nego prema muslimanima?
Negdje sam još pročitao sa musliman treba gurnuti sa puta nevjernika kad ga susretne (ili tako nešto slično)...
Prije svega, kršćani nisu mušrici.

Allah je u Kur'anu mekanske mušrike okarakterisao kao nečiste, ja lično smatram da se ne radi o fizičkoj nečistoći.

Muslimanima su nasilje i agresija zabranjene, čak i prema onima koji ne vjeruju. Nisam do sada čuo da treba ćafire tjerati s puteva :lol:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#795 Re: Pitanje za vjernike

Post by Humljanin »

Idemedosumom wrote:
Prije svega, kršćani nisu mušrici.

Allah je u Kur'anu mekanske mušrike okarakterisao kao nečiste, ja lično smatram da se ne radi o fizičkoj nečistoći.

Muslimanima su nasilje i agresija zabranjene, čak i prema onima koji ne vjeruju. Nisam do sada čuo da treba ćafire tjerati s puteva :lol:
Hvala ti puno na odgovoru cijenim to puno :thumbup:

Šta znači mušrik?

(A ta fora nekakva za tjeranje sa puteva i slično, to sam čuo nekad na youtubeu od nekih dole likova i kvaziučenjaka sa Bliskog Istoka. Pa kontam šta ovaj priča :shock: )
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#796 Re: Pitanje za vjernike

Post by Challenger_ »

Humljanin wrote:Šta znači mušrik?
:arrow: LINK
Hakiz
Posts: 40543
Joined: 30/07/2015 20:01

#797 Re: Pitanje za vjernike

Post by Hakiz »

Humljanin wrote:
Hvala, baš zato i pitam jer dosta toga se čuje a svjestan sam da ima dosta i zlonamjernih izjava.
Međutim, nisam baš upućen a mogu se po internetu naći svakojaka tumačenja islamskih propisa.
Eto nekoj zamjerit.
A volio bi kada bi malo razjasnio pogled islama na nevjernike? Šta je od toga ispravjo i prava zapovijed?
Samo da te pitam jednu stvar:

Ako bi ti trebao doktor zbog neke ozbiljne stvari, da li bi gledao youtube i sam se liječio, i za liječenje se obratio nekome ko je medicinu učio gledajući youtube? Ili bi otišao u bolnicu i tamo tražio ljekare koji će ti pomoći.

Odgovor na to pitanje će ti reći koliko bi trebao i o religiji učiti od ljudi čije klipove gledaš na youtubeu.

Ili na ovom forumu, uostalom.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#798 Re: Pitanje za vjernike

Post by Challenger_ »

Momak, vjerovatno, pokušava da vidi da li je i koliko takav pogled na svijet rasprostranjen u našem duboko podjeljenom društvu. Nepoznavanje jednih i drugih, te predrasude su kolosalne.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#799 Re: Pitanje za vjernike

Post by Humljanin »

Hakiz wrote:
Humljanin wrote:
Hvala, baš zato i pitam jer dosta toga se čuje a svjestan sam da ima dosta i zlonamjernih izjava.
Međutim, nisam baš upućen a mogu se po internetu naći svakojaka tumačenja islamskih propisa.
Eto nekoj zamjerit.
A volio bi kada bi malo razjasnio pogled islama na nevjernike? Šta je od toga ispravjo i prava zapovijed?
Samo da te pitam jednu stvar:

Ako bi ti trebao doktor zbog neke ozbiljne stvari, da li bi gledao youtube i sam se liječio, i za liječenje se obratio nekome ko je medicinu učio gledajući youtube? Ili bi otišao u bolnicu i tamo tražio ljekare koji će ti pomoći.

Odgovor na to pitanje će ti reći koliko bi trebao i o religiji učiti od ljudi čije klipove gledaš na youtubeu.

Ili na ovom forumu, uostalom.
To si 100% u pravu. Ali pošto nemam hodžu pored sebe pa da ga priupitam šta je istina a šta nije , dobro dođe i internet.

S obzirom na svakakva sranja, čovjeku ne može biti svejedno kad čuje nekakve čudne i radikalne interpretacije vjere koja je jako zastupljena u svijetu a i u nas.

Baš zato pitam.
Znam da moja pitanja mogu zvučati kao provokacija , to mi nije cilj, ali ako ću tako saznati istinu o svome susjedu onda mi je bolje da ne glumim ljubaznost nego da pitam odmah u srž problema u što on vjeruje ili ne.

Valjda si svjestan i sam različitih interpretacija islama. A s obzirom da ovim migracijama dolaze horde ljudi iz nama ne baš bliskih mjesta i kultura, čovjeka zanima što oni vjeruju i kakav sustav vrijednosti imaju.
Eto, halali ako sam možda bio provokativan, nije intencija bila.
Pozdrav i hvala na odgovorima :thumbup:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#800 Re: Pitanje za vjernike

Post by Humljanin »

Challenger_ wrote:Momak, vjerovatno, pokušava da vidi da li je i koliko takav pogled na svijet rasprostranjen u našem duboko podjeljenom društvu. Nepoznavanje jednih i drugih, te predrasude su kolosalne.
Točno! To je sve što me zanima. :thumbup:
Svakakvih se gluposti danas da naći na internetu, ali što je najgore od svega i što me duboko žalosti i zabrinjava je to kako se sve te gluposti danas lako šire i lako prihvaćaju od masa...
Ako dolaze neki "čudni ljudi" iz dalekih krajeva i drugačije kulture i svega od nas ovdje i ako oni kažu "to nije islam nego je islam ovo" e onda me dobro zabrinjava što je ajmo reći "pravi" islam.

Što o meni misli moj prvi susjed?
Post Reply