Pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
oksi
Posts: 33
Joined: 19/04/2014 06:51

#1 Pitanje za vjernike

Post by oksi »

koja vera?
Last edited by oksi on 08/04/2022 06:51, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#2 Re: Pitanje za vjernike

Post by Ramzess Veliki »

oksi wrote:Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?
Pa kao bio-gorivo ... logicno. :thumbup:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

oksi wrote:Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?

Razlog zasto si ti i ja postali covjek na zemlji su nase duse u Ezelu(praiskonu)

U praiskonu Bog je stvorio sve duse od prvog do posljednjeg covjeka na zemlji, pa nas je sviju odjednom pitao

Jesam li ja vas Gospodar?

Sve nase duse su potvrdno odgovorile:

Jesi.

Bog je svakog od nas pitao , u stvari nasu dusu, prije nego smo se rodili na zemlji, HOces li da budes podlozan testu pa da dobijes nagradu ako ga prodjes ili ako budes pao na testu da dobijes kaznu za to.
Svako ko je prihvatio rodjen je na zemlji, samim tim postao je covjek kada se dusa prikopca za tijelo, koje ima strasti, da osjeca slasti uzivanja. i jos dobio slobodnu volju, samim tim je usao u test.

Cak sta vise Bog kaze za tu nasu odluku da se prihvatimo testa da smo lahkomisleno prihvatili to.

Imas opciju

AKo budes covjek, dobit ces strasti i uzivanja , slobodnu volju a cijena toga je test, da se prodje kroz taj filter na testu ko zasluzuje Boziju milost a ko ne.

a sta ako ti je receno, hoces li da dobijes slobodnu volju da radis sta hcoes, da dobijes strasti Preko koje ces moci uzivati ili da budes andjeo bez strasti, nesto poput robota, radis kako te uprogramira a nema strasti ni za hranu, ni pice, ni sexualne kontakte, ni strasti oka ni uha, ni nosa, niti strasti dodira?

Sta bi prije prihvatio , naravno da budes covjek, ko bi volio da budes robot iz nase perspektive sad.

Zato je po islamu covjek moze da dostigne vece stepene od andjela, upravo zbog ukrocavanja svojih strasti i pokornosti Bogu. zato se andjeli dive pravim pokornim vjernicima ljudima koji pored svih strasti, slobodne volje, izazova, odaberu Boziji put a ostave put strasti i grijeha.
User avatar
shbc
Posts: 3348
Joined: 20/07/2012 12:13

#4 Re: Pitanje za vjernike

Post by shbc »

Je li znao sta ce te duse odgovoriti i sta ce biti sa njima prije tog stvaranja u praiskonu?
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#5 Re: Pitanje za vjernike

Post by sekerbay »

Biće prilike da Ga upitaš. Šta znaš, možda i uskoro :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#6 Re: Pitanje za vjernike

Post by S4mpion »

oksi wrote:Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?
Ovo nije pitanje za vjernike, nego za Boga. Zašto ljudi žive u ubjeđenju da vjernici znaju odgovore na sva pitanja koja im padnu na pamet?

Ne možemo baš svi bit' k'o pojedine forumske evlije koje znaju odgovor na svako pitanje. :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:Je li znao sta ce te duse odgovoriti i sta ce biti sa njima prije tog stvaranja u praiskonu?
da znao je, kada nekome das slobodnu volju , da bira kako zeli ,da ce sa svojom slobodnom voljom krenuti put prema dzehennemu.
to sto neko nece da iskoristiti svoju slobodnu volju ne moze Boga sputavati od stvaranja bica koje je Bog naumio dati slobodnu volju

kada ti dadne slobodnu volju, odvaja te od andjela, jer andjeli nemaju slobodnu volju a ni strasti. sa slobodnom voljom dolaze i strasti a to je odmah test.

do Raja i Bozije milosti je lahko doci, a kriviti Boga za odlazak u Dzehennem koji covjek svojim rukama zaradi, zbog svoje bahatosti, oholosti i namjernog suprostavlja Bogu...to je sam pao sam se ubio.
User avatar
shbc
Posts: 3348
Joined: 20/07/2012 12:13

#8 Re: Pitanje za vjernike

Post by shbc »

Zasto je onda stvorio te duse i pitao ih, ako je znao sta ce biti odgovor i posljedica?
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#9 Re: Pitanje za vjernike

Post by choxnox »

Iako tema nije pokrenuta da bi se OP stvarno informisao ili da bi shvatio zasto vjernici vjeruju u Boga nego da se pokrene jedna od redovnih besciljnih diskusija koje se periodicno javljaju na forumu ipak cu odgovoriti na postavljeno pitanje.

Hajde da zamislimo analognu situaciju u kojoj imamo dvogodisnjaka i vrucu soljicu sa kafom. U jednom trenutku dvogodisnjak krene da dodirne soljicu. Mi odrasli u tom trenutku znamo da ce se dvogodisnjak oprziti, a dvogodisnjak to ne zna. I pustimo ga da se oprzi. Time ce dvogodisnjak steci iskustvo da vrucu soljicu vise ne dira jer je vruca. Kada odraste i intelektualno dovoljno sazrije ima izbor, odnosno slobodnu volju da vrucu soljicu dira ili da je ne dira.

Dakle, isti princip se moze primjeniti i na nevjernika. Nevjernik je bice koje ima slobodnu volju da radi sta zeli, a Bog kao Onaj koji je u stanju da stvori takvo bice zna sta ce takvo bice i uraditi i kako ce se ponasati i kada, gdje i na koji nacin ce umrijeti. To sto je Bog stvorio covjeka, pa covjek umre kao nevjernik nije iz razloga sto je Bog covjeka stvorio kao nevjernika nego je Bog covjeku dao slobodnu volju, a onda se covjek osilio i postao nevjernik.

Iz toga razloga kada se kaze da je covjekova sudbina davno zapisana to ne znaci da je Bog predodredio da neki ljudi budu vjernici, a neki nevjernici nego znaci da Bog zna kako cemo se mi ponasati i kakve cemo odluke donijeti tokom svog zivota i na osnovu tog i takvog svog znanja (a koje je za nas ljude naravno nepojmljivo) zapisuje ono sto cemo uraditi i kako cemo se ponasati.

Ljudi su se radjali u nevjernickim porodicama, pa su postajali vjernici i umirali kao vjernici, a ljudi su se radjali u vjernickim porodicama, pa su postajali nevjernici i umirali kao nevjernici - dakle, data im je slobodna volja i izbor.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#10 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:Zasto je onda stvorio te duse i pitao ih, ako je znao sta ce biti odgovor i posljedica?
inicijalno sta je podstaklo Boga da stvori bica ljude i dzinne po onome sto sam shvatio iz Kurana je milost Bozija, iz svoje milosti Bog je stvorio ljude kako bi im on davao svoju milost kako ko zasluzi.
User avatar
shbc
Posts: 3348
Joined: 20/07/2012 12:13

#11 Re: Pitanje za vjernike

Post by shbc »

Kakva mu je to milost? Prije nego mi je stvorio dusu na tom praiskonu znao da ce mi dusa reci da hoce na test i da ce pasti, pa da ce me vjecno prziti. Bolje onda da me nije ni stvarao.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#12 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:Kakva mu je to milost? Prije nego mi je stvorio dusu na tom praiskonu znao da ce mi dusa reci da hoce na test i da ce pasti, pa da ce me vjecno prziti. Bolje onda da me nije ni stvarao.
znaci ti si svjestan da namjerno ides u dzehnnem, i cak promoviras to, pa ako bi stvarno zaglavio tamo....koga kriviti onda, da krivis Boga mozda???

Mozda sam i ja trebao krivitia svog profesora sto mi je jedinicu dao kad sam odlucio da se ne pripremam za test, pa onako dodjem nepripremljen i neznam odgovoriti ni na jednop itanje...pa ja odlucim kriviti profesora za svoj bahatost i nerad....tako i ti nastavi kriviti BOga za svoj nerad pa ces da vidis dokle ces dogurati druze
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: Pitanje za vjernike

Post by Dope_Man »

choxnox wrote:Iako tema nije pokrenuta da bi se OP stvarno informisao ili da bi shvatio zasto vjernici vjeruju u Boga nego da se pokrene jedna od redovnih besciljnih diskusija koje se periodicno javljaju na forumu ipak cu odgovoriti na postavljeno pitanje.

Hajde da zamislimo analognu situaciju u kojoj imamo dvogodisnjaka i vrucu soljicu sa kafom. U jednom trenutku dvogodisnjak krene da dodirne soljicu. Mi odrasli u tom trenutku znamo da ce se dvogodisnjak oprziti, a dvogodisnjak to ne zna. I pustimo ga da se oprzi. Time ce dvogodisnjak steci iskustvo da vrucu soljicu vise ne dira jer je vruca. Kada odraste i intelektualno dovoljno sazrije ima izbor, odnosno slobodnu volju da vrucu soljicu dira ili da je ne dira.

Dakle, isti princip se moze primjeniti i na nevjernika. Nevjernik je bice koje ima slobodnu volju da radi sta zeli, a Bog kao Onaj koji je u stanju da stvori takvo bice zna sta ce takvo bice i uraditi i kako ce se ponasati i kada, gdje i na koji nacin ce umrijeti. To sto je Bog stvorio covjeka, pa covjek umre kao nevjernik nije iz razloga sto je Bog covjeka stvorio kao nevjernika nego je Bog covjeku dao slobodnu volju, a onda se covjek osilio i postao nevjernik.

Iz toga razloga kada se kaze da je covjekova sudbina davno zapisana to ne znaci da je Bog predodredio da neki ljudi budu vjernici, a neki nevjernici nego znaci da Bog zna kako cemo se mi ponasati i kakve cemo odluke donijeti tokom svog zivota i na osnovu tog i takvog svog znanja (a koje je za nas ljude naravno nepojmljivo) zapisuje ono sto cemo uraditi i kako cemo se ponasati.

Ljudi su se radjali u nevjernickim porodicama, pa su postajali vjernici i umirali kao vjernici, a ljudi su se radjali u vjernickim porodicama, pa su postajali nevjernici i umirali kao nevjernici - dakle, data im je slobodna volja i izbor.
Velika je razlika izmedju mitologije abrahamskih (pa i mnogih drugih religija) i primjera sa djetetom. Naime, sa djetetom se desava to da mu u samo jednom trenutku ziovota pustas da napravi malu gresku koja nece ostaviti trajne posljedice, ali ce iz nje nauciti nesto sto ce mu biti korisno do kraja zivota.

U abrahamskim religijama dijete si pustio da se uhvati za vrelu solju, i onda ga vezujes zauvijek za tu vrelu solju da ga przi konstantno. Nema perioda poslije gdje je nakon male greske nesto mogao nauciti i zivjeti onda u skladu sa novim znanjem. Samo vjecna, krajenje besmislena, kazna.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#14 Re: Pitanje za vjernike

Post by choxnox »

Dope_Man wrote:Velika je razlika izmedju mitologije abrahamskih (pa i mnogih drugih religija) i primjera sa djetetom. Naime, sa djetetom se desava to da mu u samo jednom trenutku ziovota pustas da napravi malu gresku koja nece ostaviti trajne posljedice, ali ce iz nje nauciti nesto sto ce mu biti korisno do kraja zivota.

U abrahamskim religijama dijete si pustio da se uhvati za vrelu solju, i onda ga vezujes zauvijek za tu vrelu solju da ga przi konstantno. Nema perioda poslije gdje je nakon male greske nesto mogao nauciti i zivjeti onda u skladu sa novim znanjem. Samo vjecna, krajenje besmislena, kazna.
Ma naravno. Ostaj ti meni zdravo.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#15 Re: Pitanje za vjernike

Post by Irsar »

oksi wrote:Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?
Da se oprobam u pokušaju odgovora... Ali ovo pitanje se sastoji od 2 podpitanja, prvo "zašto je išta stvoreno?" i drugo "zašto postoji zlo?" Odgovaranjem na ta 2 podpitanja se ujedno odgovaara i na ovo pitanje.

1. Stvaranje (bilo čega) je opravdano u slučaju da je količina dobra time učinjena veća od količine zla. To zato što sama riječ "dobro" nam govori da je to "nešto što bi trebalo biti"; stoga, ako uzmemo tvrdnju "stvaranje je dobro" to je isto kao da kažemo "stvaranje je dobro i stoga treba stvarati". Jer činiti dobro je dobro i... treba činiti dobro koje je dobro. Jezik nam nekako to sam govori i upućuje nas na taj zaključak. Voditi računa da nešto može biti opisano sa samo jednom riječju "dobro" i onda kada sadrži nešto od zla, jer i dobro i zlo su ne samo kvalitativni ("ima li ili nema?") već i količinski ("koliko ima dobra, odnosno zla?"). Stoga, ako Bog zna da će stvaranjem učiniti više dobra nego zla, Bog već ima razlog da stvori (bilo šta, nešto). Jer ako bismo količinu zla i dobra izrazili u nekoj mjernoj jedinici (npr. "broj jedinica dobra" i "broj jedinica zla"), te ako je u tom slučaju količina dobra veća od zla, onda Bog praktično već ima razlog za stvaranje, a dodatno kao što sam rekao šta nam jezik govori - Bog svakako zna da bi trebao stvarati, jer time čini dobro. To jeste, čini "više dobra nego zla" što kraće možemo reći kao "čini dobro".

2. Koja je osobina "čistog/apsolutnog" dobra? Jedna od osobina bi bila savršenstvo. Jer nešto što je u svakom svom dijelu posve dobro i lišeno svake manjkavosti je savršeno. Možemo reći da je to "nešto" zapravo samo Bog, jer samo Bog je lišen svake manjkavosti i savršen u svakom pogledu. S druge strane, šta je zlo? Kako to definisati? Jedna od mogućih definicija je "manjak savršenstva", jer npr. za bolest obično kažemo da je loša (tj. zla) stvar, a realno bolest je ništa drugo doli posljedica narušavanja savršenstva koje predstavlja zdravlje. Eh sada, ako je samo Bog savršen, onda to nužno znači da Bog ne može stvoriti nešto a da to bude savršeno. Čak ni Džennet/Raj nisu savršeni. Sve što Bog stvori, bio to čovjek ili neki drugi predmet, nužno mora biti u nekom smislu nesavršeno. Stoga su i nevjernici, griješnici i td. stvoreni, oni su stvoreni jer... njihovo griješenje i nevjerstvo su samo manifestacije mogućih nesavršenstava.

OK, dosta. Zadovoljan sam napisanim pod 1., ali priznajem da je 2. teško razumljiv jer je vrlo "kondenzovan". Doduše i pod 1. se može dalje pričati o tome kako znamo da Bog čini više dobra nego zla i td., ali realno prvo se moramo razumjeti oko nekih osnovnih postavki.

Poenta je u sljedećem: samo Bog je savršen i samo Bog može biti savršen, ako je stvaranje "više dobro nego loše" (tj. jednom riječju "dobro") onda Bog ima razlog i treba da stvara (jer činiti dobro je dobro i treba se činiti), no kako je samo Bog savršen onda slijedi da je sve i svako stvoren sa nekim nesavršenstvom; kod nekih je to nesavršenstvo npr. neka bolest, manja inteligencija, sklonost grijesima i td.

O svakoj navedenoj stvari možemo dalje pričati. Npr. kako znamo da je Bog uopšte savršen? Ali to je već nešto gdje i ja imam limite znanja, a pogotovo da se izrazim ispravno i prenesem to znanje, pa ne znam koliko bih bio od koristi...
oksi
Posts: 33
Joined: 19/04/2014 06:51

#16 Re: Pitanje za vjernike

Post by oksi »

@Choxnox. Nemoj tvrditi ono sto neznas. Moja jedna od najvecih zelja ako ne i najveca je da budem vjernik ali pitanja poput ovih koje sam postaovio mi nedaju jer nemogu vjerovati naslijepo. Zato ne prdi u kacu.

A sto se tice da smo bili pitani sve to i da smo rekli DA, kako veli Zakir Naik, sta to znaci da nekoga pitas pa mu tu memoriju izbrises i kao da niste ni pitali. Normalno svako ce reci DA kad ga Bog pita i kad ima dokaz vecina ce vjerovati a kad izbrises covjeku memoriju taj dogadjaj ne postoji.

Najjaci odgovor koji sam ikada mogao cuti na ovo pitanje je "Bog zna ono sto mi neznamo"
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#17 Re: Pitanje za vjernike

Post by sekerbay »

oksi wrote:sto se tice da smo bili pitani sve to i da smo rekli DA, kako veli Zakir Naik, sta to znaci da nekoga pitas pa mu tu memoriju izbrises i kao da niste ni pitali. Normalno svako ce reci DA kad ga Bog pita i kad ima dokaz vecina ce vjerovati a kad izbrises covjeku memoriju taj dogadjaj ne postoji.
E moj prijatelju, kad bi to bilo tako lako.
Čovjek je zaboravan.
Allah hoće da učiš, istražuješ, pa da ga spoznaš kroz ono što je uradio.
Kad onako otvorenog srca uzmeš da iščitavaš kur'an, ne možeš doći do drugog odgovora osim da je od Allaha.
Samo što je kur'an zeznuta knjižica.
Ako mu priđeš sa razlogom s kojim prilaze mnogi nemuslimani, onda ti povećava nevjerovanje.
I kad shvatiš da je od Allaha, onda ćeš naći nešto, neki podsjetnik koji će te obavijestiti šta si obećao.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#18 Re: Pitanje za vjernike

Post by HardcoreMX »

vjernici vjeruju da su vjernici...reklo bi se samoproklamovani vjernici...dawkins govori o deluzijama, no realnije su iluzije..klasicni prototip..lik je vjernik, na solidnoj poziciji, stranacki bojovnik i prekino je kontakte sa sinom koji se izjasnio kao ateista...inace lik je korumpiran kolko je tezak, ali ide redovno na dzumu i pri tome prezire ateiste kao velike gresnike dok misli za sebe da je veliki vjernik, iako prvi Qur'an upravo korupciju svrstava u sinonim za nevjernistvo..fesad arapski korupcija..i prekidanje rodbinskih veza kao velike grijehe...
sta je poenta..poenta da je da itekako vecina vjernika smatra sebe velikim vjernikom, a druge velikim nevjernicima preziruci ateiste kao velike gresnike dok ga za svoje grijehe zaboli cosak...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#19 Re: Pitanje za vjernike

Post by arzuhal »

E za tog takvog tipa kakvog si ga opisao i ja bih koristio izraz deluzija jer su deluzije subjektivnije prirode, stvar pojedinca i njegovih lomova i zabluda, a iluzije mogu biti kolektivne, problem mase...
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#20 Re: Pitanje za vjernike

Post by HardcoreMX »

pa moze i tako zato sam i naveo oba..ne samo radi rime..usporedba moze bilo cime...jedan primjer u primjeru nikada nije usamljen..
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#21 Re: Pitanje za vjernike

Post by Challenger_ »

oksi wrote:Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?
Na ovu temu sam pročitao fascinantnu priču iz Veda ili Upanišada, nisam sad siguran, nebitno. Uglavnom, na zemlji je bio dugogodišnji rat. Stotine hiljada mrtvih, obogaljenih, siročadi; milioni prognanih, razoreni domovi, neimaština, boleščuge, ukratko: čemer i jad. I tako, ponukani tom tragedijom ljudi počnu da se pitaju "šta će to Bogu", nešto slično kao sada ti... 8)

Na kratko nastane primirje u kome su ljudi pokušali da proniknu u tajnu sopstvenog stradanja. Iznošene su različite teze i nije bilo jedinstvenog zaključka. Tamu nedoumice je odagnao jedan mudrac koji je predložio da odgovor na pitanje potraže od Boga lično. Tako, ljudi poslaše izaslanike kod Boga i ovi mu se počnu žaliti na stradanja, krvoprolića, međusobne ratove, te završiše pitanjem: "zašto se ubijamo"?

Bog, kao Bog, zažaren transcendentnom rezignacijom, reče samo ovo: "Pa prestanite".


Zaključak izvuci sam.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#22 Re: Pitanje za vjernike

Post by belfy »

Challenger_ wrote:
oksi wrote:Krscani, muslimani jevreji......svi vi vjerujete da Bog sve zna i da je sve znao prije nego nas stvorio. Zasto je Bog stvorio ljude za koje je znao da ce biti nevjernici ili gresnici i da ce u vatru?
Na ovu temu sam pročitao fascinantnu priču iz Veda ili Upanišada, nisam sad siguran, nebitno. Uglavnom, na zemlji je bio dugogodišnji rat. Stotine hiljada mrtvih, obogaljenih, siročadi; milioni prognanih, razoreni domovi, neimaština, boleščuge, ukratko: čemer i jad. I tako, ponukani tom tragedijom ljudi počnu da se pitaju "šta će to Bogu", nešto slično kao sada ti... 8)

Na kratko nastane primirje u kome su ljudi pokušali da proniknu u tajnu sopstvenog stradanja. Iznošene su različite teze i nije bilo jedinstvenog zaključka. Tamu nedoumice je odagnao jedan mudrac koji je predložio da odgovor na pitanje potraže od Boga lično. Tako, ljudi poslaše izaslanike kod Boga i ovi mu se počnu žaliti na stradanja, krvoprolića, međusobne ratove, te završiše pitanjem: "zašto se ubijamo"?

Bog, kao Bog, zažaren transcendentnom rezignacijom, reče samo ovo: "Pa prestanite".


Zaključak izvuci sam.
mozda jeste malo smijesno, ali me podsjeca na sve one "starlete i zvijezde" koje rjesavanje beskucnika rijese tako sto im kazu da kupe kucu.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#23 Re: Pitanje za vjernike

Post by Challenger_ »

belfy wrote:mozda jeste malo smijesno, ali me podsjeca na sve one "starlete i zvijezde" koje rjesavanje beskucnika rijese tako sto im kazu da kupe kucu.
Ne bih se baš složio da paralela stoji, u stvari nikako se ne bih složio. Siromah ne može da kupi kuću a oni koji ratuju itekako mogu da prekinu ratovanje.

Do njih je.
oksi
Posts: 33
Joined: 19/04/2014 06:51

#24 Re: Pitanje za vjernike

Post by oksi »

Mnogi ljudi nemogu ni da skontaju poentu ovog pitanja. Ali nema veze.

@Sekerbey, kako bolan da zaboravimo najvazniju stvar na svijetu, stvar koja ti odredjuje buducnost, nepodnosljivu, ponavljam NEPODNOSLJIVU patnju ili Dzenet. Mene je prije mjesec dana nesto zaboljelo ono boli 15-ak sekundi pa minut pusti ali tih 15 sekundi su neopisiva bol. Zamisli tek onda patnju u paklu. Abu Talib ce kazu u vatru jer nije izgovorio sehadet iako je bio dobar covjek. Mnogi ljudi ce u vatru jer nisu vjerovali. Nisu vjerovali ili su pogresno vjerovali jer im to ostavno ima vise smisla da vjeruju u kipove ili nikako. Ali ako su inace dobri ljudi i nikome zlo tesko nanijeli nece im pomoci. Pa cak i kad klanjas moras paziti da ne pogrijesis ima sansa nece se primiti i mozes biti kaznjen. Isto vrijedi i za krscane jer kazu ko ne vjeruje u Isusa taj ce u vatru.

Islam je previse stroga vjera a krscanstvo tragikomicno. Ja i dalje bi volio da znam zasto smo stvoreni i unapred mozemo reci osudjeni i zasto Bogu smeta toliko da ce ga muciti vjecno to sto se moli pogresno.
oksi
Posts: 33
Joined: 19/04/2014 06:51

#25 Re: Pitanje za vjernike

Post by oksi »

Challenger_ wrote: Ne bih se baš složio da paralela stoji, u stvari nikako se ne bih složio. Siromah ne može da kupi kuću a oni koji ratuju itekako mogu da prekinu ratovanje.

Do njih je.
To je drugo, covjek odgovara za svoja djela ali ako ti izaberes da vjerujes da je Isus neki Bog i kazes Kuran nije istina ne gine ti, po Islamu, vatra, a Bog je znao da ces ti izabrati Isusa i stvorio te da se poslije smrti (vjecno) przis u vatri koja je 70x zesca od ovozemaljske.
Post Reply