Pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
k3ngur
Posts: 1946
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#26 Re: Pitanje za vjernike

Post by k3ngur »

Nastasia wrote:
k3ngur wrote:More bit da postoji more bit ne. 50/50. U mom slucaju ja vjerujem da Bog postoji i tu za mene nema dileme. Ako umrem i ne bude ga, nista nisam izgubio. Niko se od mrtvih nije vratio da nas obavijesti.

Zamisli treba da predjes planinu al neznas dal ce biti nevrijeme il hladno i ti lijepo uzmes jaknju barem za svaki slucaj, tako ti je i sa pitanjem u vezi boga. Sta ti fali da uzmes jaknju odnosno povjerujes u njega. Kako da vjerujes u boga i kojoj vjeri da pripadas to je vec do tebe i tvoje odluke.

Zapamti nijedan nevjernik pored svih dokaza nemoze reci da je sto posto siguran da nema boga a ako kaze on laze, on moze reci da je 99.9 posto siguran al sto posto nema sanse. Vjernik istinski opet moze, on ce reci da je sto posto bit siguran da postoji jer ima sve dokaze. Jedina crta koja ce dokazati ko je tacan a ko ne je smrt i tu nema dileme.
Ti si toliko puta sam sebi proturječio u ovih par rečenica, ja sam ugodno iznenađena da je i to moguće.

...

Helem, Paskalova dilema kaže da je bolje vjerovati u Boga nego ne vjerovati. Ako umreš i nema ga, načelno nisi ništa izgubio osim što si se pridržavao određenih pravila tokom života. Ako umreš i ima ga, onda si se "spasio od vječne kazne". Ipak, kakav to čovjek može vjerovati u nešto "za svaki slučaj"? Kada ideš na planinu i poneseš jaknu, to je zato što će možda biti hladno i jakna će te spasiti.

ALI, nikako se ne može izjednačiti sa vjerovanjem u Boga jer sve i da pristaneš živjeti život prema određenim pravilima i vjerovati "za svaki slučaj", ako taj Bog u kojeg prevencije radi vjeruješ postoji, zar stvarno misliš da ga možeš "prevariti", vjerujući u nešto samo zato što si ostavio mogućnost da ćeš možda biti kažnjen.

Ja sam, poput autora teme, imala u nekom periodu velike dileme.
Ono što ti mogu reći jeste da se okaniš slušanja ljudi i njihovih uvjerenja jer su to ipak samo njihova UVJERENJA, a nikako činjenice i stvarno stanje. Uzmi zvaničnu literaturu, čitaj Kur'an, čitaj Bibliju, čitaj o drugim religijama, čitaj i o filozofiji, ateizmu i nauci, pogledaj govore stručnjaka iz svih tih oblasti. Budi otvorena uma i spremna na iznenađenja, kolebanja, pitanja. A kad ti jedno saznanje otvori nova pitanja, traži odgovore i na njih. Budi spremna da će ti se možda viđenje religije a i sam tvoj život promjeniti. Možda se nakon tog puta učenja tvoja vjera utvrdi i budeš mnogo sigurnija u nju nego prije, a možda se pronađeš u nečemu drugom.

Samo ne dozvoli da se samookrivljuješ, osjećaš sram jer iskačeš iz okvira u kojima si dosad bila i ne zapadaj u deperesiju (ovo govorim iz ličnog iskustva, možda ti ne doživljavaš kolebanje u vjeru tako - ja sam doživljavala - za mene je to bio mnogo depresivan, emotivan, tužan period).
Nastasia, draga Nastasia, ja sebe nista nisam proturijecio, jera ti i ustvari neznas ni ko sam ni kakav je moj iman kao sto ni ja neznam tebe. Ovo piskaranje je vise bilo o trecem licu nego o meni kao ono ako. Doduse nije moj biznis kako ko vjeruje i da li vjeruje, to je izmedju boga i osobe, ali rekoh hajd da napisem nesto zato sto je osoba postavila pitanje. Mozda se nisam dobro izrazio ili nisam shvacen i ako je tako, onda u redu. Sto sam zelio reci jeste da ce svima nama smrtni cas pokazati sta je istina, dal postoji Bog il ne, koja je vjera istinita koja nije. Svi koji ne vjerujemo, il smo u dilemi il vjerujemo, to cemo svi saznat kad umremo. To je razumna logika. Za mene licno jedan Bog postoji, strah me je njega i njemu se klanjam i kao sto sam rekao u prvom postu za mene nema dileme.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#27 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Nastasia wrote: ALI, nikako se ne može izjednačiti sa vjerovanjem u Boga jer sve i da pristaneš živjeti život prema određenim pravilima i vjerovati "za svaki slučaj", ako taj Bog u kojeg prevencije radi vjeruješ postoji, zar stvarno misliš da ga možeš "prevariti", vjerujući u nešto samo zato što si ostavio mogućnost da ćeš možda biti kažnjen.
ili istinski vjerujes da postoji ili ne, a to se djelima pokazuje

covjek koji je sam , moze da grijesi sam, jedino ga sprecava da cini grijehe to sto vjeruje u Boga i vjeruje da ga on vidi.

Eh covjek koji u srcu zna da nema BOga a pravi se na javi da vjeruje, pa kad se osami radi sve moguce grijehe, takav ne vjeruje u Boga.

ako kazes za svaki slucaj, nema to za svaki slucaj, jer ce vjerovanje ili nevjerovanje isplivati na povrsinu kad tad.


Ako covjek povjeruje zaista da Bog postoji, evo recimo da ga ne bi kaznio, vjeruje iz straha, takav covjek je na ogromnom plusu kod BOga, jer to sto je bogobojazan moze biti razlog da mu Bog oprosti grijehe i uvede u raj.

Vidi ovaj primjer, Muhammed je rekao jedan hadis u vezi straha od Allaha...

jedan covjek je trazio od ljudi da ga zapale kad umre i prospu pepeo po moru, jer je mislio da ce pobjeci od Allaha, bilo ga je strah Allaha, pa kad ga je Allah poslije smrti upitao, zasto si to uradio, rekao je covjek: uradio sa to iz straha od tebe, da me ne kaznis. Pa Allah mu je zbog tog straha oprostio i uveo u Dzennet.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#28 Re: Pitanje za vjernike

Post by Nastasia »

Smrcak15 wrote:
Nastasia wrote: ALI, nikako se ne može izjednačiti sa vjerovanjem u Boga jer sve i da pristaneš živjeti život prema određenim pravilima i vjerovati "za svaki slučaj", ako taj Bog u kojeg prevencije radi vjeruješ postoji, zar stvarno misliš da ga možeš "prevariti", vjerujući u nešto samo zato što si ostavio mogućnost da ćeš možda biti kažnjen.
ili istinski vjerujes da postoji ili ne, a to se djelima pokazuje

covjek koji je sam , moze da grijesi sam, jedino ga sprecava da cini grijehe to sto vjeruje u Boga i vjeruje da ga on vidi.

Eh covjek koji u srcu zna da nema BOga a pravi se na javi da vjeruje, pa kad se osami radi sve moguce grijehe, takav ne vjeruje u Boga.

ako kazes za svaki slucaj, nema to za svaki slucaj, jer ce vjerovanje ili nevjerovanje isplivati na povrsinu kad tad.


Ako covjek povjeruje zaista da Bog postoji, evo recimo da ga ne bi kaznio, vjeruje iz straha, takav covjek je na ogromnom plusu kod BOga, jer to sto je bogobojazan moze biti razlog da mu Bog oprosti grijehe i uvede u raj.

Vidi ovaj primjer, Muhammed je rekao jedan hadis u vezi straha od Allaha...

jedan covjek je trazio od ljudi da ga zapale kad umre i prospu pepeo po moru, jer je mislio da ce pobjeci od Allaha, bilo ga je strah Allaha, pa kad ga je Allah poslije smrti upitao, zasto si to uradio, rekao je covjek: uradio sa to iz straha od tebe, da me ne kaznis. Pa Allah mu je zbog tog straha oprostio i uveo u Dzennet.
To sam i rekla. Neko je spomenuo čini mi se da je bolje vjerovati "za svaki slučaj". Iz neke predostrožnosti valjda.

Nema tu za svaki slučaj, ili vjeruješ ili ne vjeruješ.

Čuj biti toliko naivan da misliš da ćeš prevariti Boga ako vjeruješ u njega tokom života samo "za svaki slučaj."
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#29 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Nastasia wrote:
Smrcak15 wrote:
Nastasia wrote: ALI, nikako se ne može izjednačiti sa vjerovanjem u Boga jer sve i da pristaneš živjeti život prema određenim pravilima i vjerovati "za svaki slučaj", ako taj Bog u kojeg prevencije radi vjeruješ postoji, zar stvarno misliš da ga možeš "prevariti", vjerujući u nešto samo zato što si ostavio mogućnost da ćeš možda biti kažnjen.
ili istinski vjerujes da postoji ili ne, a to se djelima pokazuje

covjek koji je sam , moze da grijesi sam, jedino ga sprecava da cini grijehe to sto vjeruje u Boga i vjeruje da ga on vidi.

Eh covjek koji u srcu zna da nema BOga a pravi se na javi da vjeruje, pa kad se osami radi sve moguce grijehe, takav ne vjeruje u Boga.

ako kazes za svaki slucaj, nema to za svaki slucaj, jer ce vjerovanje ili nevjerovanje isplivati na povrsinu kad tad.


Ako covjek povjeruje zaista da Bog postoji, evo recimo da ga ne bi kaznio, vjeruje iz straha, takav covjek je na ogromnom plusu kod BOga, jer to sto je bogobojazan moze biti razlog da mu Bog oprosti grijehe i uvede u raj.

Vidi ovaj primjer, Muhammed je rekao jedan hadis u vezi straha od Allaha...

jedan covjek je trazio od ljudi da ga zapale kad umre i prospu pepeo po moru, jer je mislio da ce pobjeci od Allaha, bilo ga je strah Allaha, pa kad ga je Allah poslije smrti upitao, zasto si to uradio, rekao je covjek: uradio sa to iz straha od tebe, da me ne kaznis. Pa Allah mu je zbog tog straha oprostio i uveo u Dzennet.
To sam i rekla. Neko je spomenuo čini mi se da je bolje vjerovati "za svaki slučaj". Iz neke predostrožnosti valjda.

Nema tu za svaki slučaj, ili vjeruješ ili ne vjeruješ.

Čuj biti toliko naivan da misliš da ćeš prevariti Boga ako vjeruješ u njega tokom života samo "za svaki slučaj."
nema to, slazemo se, ili vjerujes ili nevjerujes, preavirit se Bog ne moze...a ako pomislis da mozes preavriti, i pokusas prevariti, znaj da si vec krenuo putem za dzehennem, da je to znak. :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#30 Re: Pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

Nastasia wrote:
k3ngur wrote:More bit da postoji more bit ne. 50/50. U mom slucaju ja vjerujem da Bog postoji i tu za mene nema dileme. Ako umrem i ne bude ga, nista nisam izgubio. Niko se od mrtvih nije vratio da nas obavijesti.

Zamisli treba da predjes planinu al neznas dal ce biti nevrijeme il hladno i ti lijepo uzmes jaknju barem za svaki slucaj, tako ti je i sa pitanjem u vezi boga. Sta ti fali da uzmes jaknju odnosno povjerujes u njega. Kako da vjerujes u boga i kojoj vjeri da pripadas to je vec do tebe i tvoje odluke.

Zapamti nijedan nevjernik pored svih dokaza nemoze reci da je sto posto siguran da nema boga a ako kaze on laze, on moze reci da je 99.9 posto siguran al sto posto nema sanse. Vjernik istinski opet moze, on ce reci da je sto posto bit siguran da postoji jer ima sve dokaze. Jedina crta koja ce dokazati ko je tacan a ko ne je smrt i tu nema dileme.
Ti si toliko puta sam sebi proturječio u ovih par rečenica, ja sam ugodno iznenađena da je i to moguće.

...

Helem, Paskalova dilema kaže da je bolje vjerovati u Boga nego ne vjerovati. Ako umreš i nema ga, načelno nisi ništa izgubio osim što si se pridržavao određenih pravila tokom života. Ako umreš i ima ga, onda si se "spasio od vječne kazne". Ipak, kakav to čovjek može vjerovati u nešto "za svaki slučaj"? Kada ideš na planinu i poneseš jaknu, to je zato što će možda biti hladno i jakna će te spasiti.

ALI, nikako se ne može izjednačiti sa vjerovanjem u Boga jer sve i da pristaneš živjeti život prema određenim pravilima i vjerovati "za svaki slučaj", ako taj Bog u kojeg prevencije radi vjeruješ postoji, zar stvarno misliš da ga možeš "prevariti", vjerujući u nešto samo zato što si ostavio mogućnost da ćeš možda biti kažnjen.

Ja sam, poput autora teme, imala u nekom periodu velike dileme.
Ono što ti mogu reći jeste da se okaniš slušanja ljudi i njihovih uvjerenja jer su to ipak samo njihova UVJERENJA, a nikako činjenice i stvarno stanje. Uzmi zvaničnu literaturu, čitaj Kur'an, čitaj Bibliju, čitaj o drugim religijama, čitaj i o filozofiji, ateizmu i nauci, pogledaj govore stručnjaka iz svih tih oblasti. Budi otvorena uma i spremna na iznenađenja, kolebanja, pitanja. A kad ti jedno saznanje otvori nova pitanja, traži odgovore i na njih. Budi spremna da će ti se možda viđenje religije a i sam tvoj život promjeniti. Možda se nakon tog puta učenja tvoja vjera utvrdi i budeš mnogo sigurnija u nju nego prije, a možda se pronađeš u nečemu drugom.


Samo ne dozvoli da se samookrivljuješ, osjećaš sram jer iskačeš iz okvira u kojima si dosad bila i ne zapadaj u deperesiju (ovo govorim iz ličnog iskustva, možda ti ne doživljavaš kolebanje u vjeru tako - ja sam doživljavala - za mene je to bio mnogo depresivan, emotivan, tužan period).
Tako je. Treba sve preispitivati, a tako se na najbolji način dolazi do istine i pravog puta. Ako slijepo nešto slijediš što čak i ne razumiješ, to može biti pravi put, ali i ne mora.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#31 Re: Pitanje za vjernike

Post by triconja »

Nije istina da je potrebno vjerovati u postojanje boga da bi bio spasen, moras biti pripadnik neke mejnstrim religije i postovati propise i placati porez na vjerovanje inace ode ti kod belzelbuba u kazan :skoljka:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#32 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

triconja wrote:Nije istina da je potrebno vjerovati u postojanje boga da bi bio spasen, moras biti pripadnik neke mejnstrim religije i postovati propise i placati porez na vjerovanje inace ode ti kod belzelbuba u kazan :skoljka:

Kakav porez na vjerovanje??
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#33 Re: Pitanje za vjernike

Post by kerima1 »

IZ placati hodzarinu..
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#34 Re: Pitanje za vjernike

Post by Zejnep »

Mogu li ja ovdje postaviti par pitanja? :zoka:

Prvo: Tetoviranje je zabranjeno za muslimane. Da li se to odnosi i na tetoviranje obrva?

Drugo: Kada i na koji najbolji način početi upoznavati dijete sa vjerom?
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#35 Re: Pitanje za vjernike

Post by perfekcionista1 »

Zejnep wrote:Mogu li ja ovdje postaviti par pitanja? :zoka:

Prvo: Tetoviranje je zabranjeno za muslimane. Da li se to odnosi i na tetoviranje obrva?

Drugo: Kada i na koji najbolji način početi upoznavati dijete sa vjerom?
tetoviranje ili "crtanje" obrva? Prvo je zabranjeno a drugo koliko znam zenama dozvoljeno ukoliko su izgubile obrve zbog necega

Dijete je najbolje upoznavati sa vjerom kad i sa ostalim stvarima, otprilike ako u obdanistu pocinje uciti neke sitne stvari koje ce mu kasnije koristiti moze se i tad poceti sa ucenjem nekih vjerskih osnova, da kaze bismillah prije jela, da nazove selam, i slicno.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#36 Re: Pitanje za vjernike

Post by Zejnep »

perfekcionista1 wrote:
Zejnep wrote:Mogu li ja ovdje postaviti par pitanja? :zoka:

Prvo: Tetoviranje je zabranjeno za muslimane. Da li se to odnosi i na tetoviranje obrva?

Drugo: Kada i na koji najbolji način početi upoznavati dijete sa vjerom?
tetoviranje ili "crtanje" obrva? Prvo je zabranjeno a drugo koliko znam zenama dozvoljeno ukoliko su izgubile obrve zbog necega

Dijete je najbolje upoznavati sa vjerom kad i sa ostalim stvarima, otprilike ako u obdanistu pocinje uciti neke sitne stvari koje ce mu kasnije koristiti moze se i tad poceti sa ucenjem nekih vjerskih osnova, da kaze bismillah prije jela, da nazove selam, i slicno.
Hvala na odgovorima :)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#37 Re: Pitanje za vjernike

Post by mali jomu »

laly wrote: Pitanje je namjenjeno iskljucivo vjernicima.
Radi se o tome da se u posljednje vrijeme cesto preispitujem vezano za Boga i religiju. Ne znam da li su u pitanju hormoni, jer sam se porodila prije 6 mjeseci, ali mi se cini da sam na korak da "izadjem iz vjere". Nikada prije nisam preispitivala svoju vjeru ali u posljednje vrijeme me nervira osjecaj da se ne mogu pouzdati u Boga. U K'uran-u kada govori o laznim bogovima kaze " oni vam ne mogu pomoci". Ispade da On moze pomoci ali nece. Nekako sam se razocarala u Boga.
Zanima me kako ste vi prevazisli vase dileme ukoliko ste ih imali?

Radi se o tome da ti Bog pomaze samo kad On hoce, dok ti lazni bogovi pomazu kad ti hoces samo onda kad im Bog dopusti da ti pomognu.

Bog radi sta hoce kad hoce..... ili nece.

Vjeruj ili ne vjeruj.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#38 Re: Pitanje za vjernike

Post by perfekcionista1 »

Neko napisa sjajan komentar. Kad bi svaki put kao dijete nakon sto mi otac ili majka ne ispune moju zelju ili prohtjev zanegirao da oni postoje bio bi pravi show :D
Na ovom svijetu nismo poslati da uzivamo. Ja najbolje znam koliko velika iskusenja Bog moze dati, ne mozes ni zamisliti kroz kakve probleme sam prosao i prolazim. Ali se ne sjecam da mi je Bog obecao lagodan zivot na ovom svijetu. Da jeste ja bi onda rekao On laze i nepravedan je. Obecao je cak sta vise iskusenja kao ispit. Nije vjecni dzennet lahko zaraditi. A isplati se potruditi, ipak je vjecnot u pitanju.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#39 Re: Pitanje za vjernike

Post by sarajlija120 »

Odgovor na prvo pitanje u postu leži u prvim ajetima sure El Mulk, gdje Uzvišeni kaže: "Uzvišen je Onaj u čijoj je ruci vlast - On sve može! -Onaj koji je dao smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati; - On je Silni, Onaj koji prašta..." (El Mulk, 1-2)

Dakle, smisao ovog života je iskušenje da li će čovjek vjerovati ili pokleknuti, a na Dan obračuna konačno je i vječno odredište, kako Allah sam kaže: "Eto tako Mi tebi objavljujemo Kur'an, na arapskom jeziku, da bi opominjao Mekku i one oko nje i upozorio na Dan kada će se sakupiti – u koji nema nikakve sumnje. Jedni će u Džennet, a drugi u Džehennem." (Eš Šura, 7)

Ovo bi trebalo biti svakome dovoljno. :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58702
Joined: 03/08/2010 19:04

#40 Re: Pitanje za vjernike

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali jomu wrote:
laly wrote: Pitanje je namjenjeno iskljucivo vjernicima.
Radi se o tome da se u posljednje vrijeme cesto preispitujem vezano za Boga i religiju. Ne znam da li su u pitanju hormoni, jer sam se porodila prije 6 mjeseci, ali mi se cini da sam na korak da "izadjem iz vjere". Nikada prije nisam preispitivala svoju vjeru ali u posljednje vrijeme me nervira osjecaj da se ne mogu pouzdati u Boga. U K'uran-u kada govori o laznim bogovima kaze " oni vam ne mogu pomoci". Ispade da On moze pomoci ali nece. Nekako sam se razocarala u Boga.
Zanima me kako ste vi prevazisli vase dileme ukoliko ste ih imali?

Radi se o tome da ti Bog pomaze samo kad On hoce, dok ti lazni bogovi pomazu kad ti hoces samo onda kad im Bog dopusti da ti pomognu.

Bog radi sta hoce kad hoce..... ili nece.

Vjeruj ili ne vjeruj.

tacno,nije htio sprijeciti npr. aushwitz a mogao je ,ako je svemoguć,cool
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#41 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

kakavdanakneiskustvu wrote: tacno,nije htio sprijeciti npr. aushwitz a mogao je ,ako je svemoguć,cool
ima tu jedna druga stvar, ili ce potpuno blokirati zlo ili ce pustiti da se desava ali ga nece odobravati radi testa.

ako bi blokirao svako zlo na zemlji, tu bi prestao i test.

Pa je zato pustio da se odvijaju stvari po slobodnoj volji ljudi a ON je naredio ili zabraneio nesto pa do ljudi je hoce li slijediti ili kloniti se necega sto je zabranjeno, sve je to u sklopu testa.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#42 Re: Pitanje za vjernike

Post by HAVANA »

Smrcak15 wrote:
Nastasia wrote: ALI, nikako se ne može izjednačiti sa vjerovanjem u Boga jer sve i da pristaneš živjeti život prema određenim pravilima i vjerovati "za svaki slučaj", ako taj Bog u kojeg prevencije radi vjeruješ postoji, zar stvarno misliš da ga možeš "prevariti", vjerujući u nešto samo zato što si ostavio mogućnost da ćeš možda biti kažnjen.


jedan covjek je trazio od ljudi da ga zapale kad umre i prospu pepeo po moru, jer je mislio da ce pobjeci od Allaha, bilo ga je strah Allaha, pa kad ga je Allah poslije smrti upitao, zasto si to uradio, rekao je covjek: uradio sa to iz straha od tebe, da me ne kaznis. Pa Allah mu je zbog tog straha oprostio i uveo u Dzennet.
Pika li se ako me prospu s vidikovca ? Jbg ,bi ja i s trajekta al nema mora ovde.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#43 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

HAVANA wrote:
Smrcak15 wrote:
Nastasia wrote: ALI, nikako se ne može izjednačiti sa vjerovanjem u Boga jer sve i da pristaneš živjeti život prema određenim pravilima i vjerovati "za svaki slučaj", ako taj Bog u kojeg prevencije radi vjeruješ postoji, zar stvarno misliš da ga možeš "prevariti", vjerujući u nešto samo zato što si ostavio mogućnost da ćeš možda biti kažnjen.


jedan covjek je trazio od ljudi da ga zapale kad umre i prospu pepeo po moru, jer je mislio da ce pobjeci od Allaha, bilo ga je strah Allaha, pa kad ga je Allah poslije smrti upitao, zasto si to uradio, rekao je covjek: uradio sa to iz straha od tebe, da me ne kaznis. Pa Allah mu je zbog tog straha oprostio i uveo u Dzennet.
Pika li se ako me prospu s vidikovca ? Jbg ,bi ja i s trajekta al nema mora ovde.
ja mislim da se Tebe pika jedino ako nadjubre kakvu bascu sa tvojim pepelom pa da raste kakvo voce i povrce :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#44 Re: Pitanje za vjernike

Post by HAVANA »

:gunjastajl:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58702
Joined: 03/08/2010 19:04

#45 Re: Pitanje za vjernike

Post by kakavdanakneiskustvu »

Smrcak15 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: tacno,nije htio sprijeciti npr. aushwitz a mogao je ,ako je svemoguć,cool
ima tu jedna druga stvar, ili ce potpuno blokirati zlo ili ce pustiti da se desava ali ga nece odobravati radi testa.

ako bi blokirao svako zlo na zemlji, tu bi prestao i test.

Pa je zato pustio da se odvijaju stvari po slobodnoj volji ljudi a ON je naredio ili zabraneio nesto pa do ljudi je hoce li slijediti ili kloniti se necega sto je zabranjeno, sve je to u sklopu testa.

valja li takav bog,koji dopusta ubijanje djece,miliona djece?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#46 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Smrcak15 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: tacno,nije htio sprijeciti npr. aushwitz a mogao je ,ako je svemoguć,cool
ima tu jedna druga stvar, ili ce potpuno blokirati zlo ili ce pustiti da se desava ali ga nece odobravati radi testa.

ako bi blokirao svako zlo na zemlji, tu bi prestao i test.

Pa je zato pustio da se odvijaju stvari po slobodnoj volji ljudi a ON je naredio ili zabraneio nesto pa do ljudi je hoce li slijediti ili kloniti se necega sto je zabranjeno, sve je to u sklopu testa.

valja li takav bog,koji dopusta ubijanje djece,miliona djece?
ON nedozvoljeva ubijanje ljudi, ali pusta da ljudi rade zlo samo zato radi testa...jer kad bi se na svako zlo uplitao i blokirao ga tu bi prestao test automatski

zamisli ti hoces neko zlo da uradis a on te blokira cijelo vrijeme in nisi u mogucnosti uraditi zlo zbog konstante blokade, a ta blokada bi bila prava anomalija na ovom svijetu, zamisli hoces zlo da uradis a ono te nesto blokira :-)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58702
Joined: 03/08/2010 19:04

#47 Re: Pitanje za vjernike

Post by kakavdanakneiskustvu »

zamisli hocu uraditi zlo a uradim neko dobro,koja zajebancija
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#48 Re: Pitanje za vjernike

Post by Mišo_Kovač »

Imaš rođeno dijete kod kuće, stvorio si ga, voliš ga. Dijete gladuje, ti imaš sendvič, al mu ne daš, jer ga testiraš. Dijete umre, dodje Smrčak i kaže kako si odličan i milostiv roditelj, pun ljubavi :P Aha :P
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58702
Joined: 03/08/2010 19:04

#49 Re: Pitanje za vjernike

Post by kakavdanakneiskustvu »

ne dozvoljava da ljudu ubijaju ljude ali pusta ih da jedno drugima nanose zlo,radi nekog testa,mi njemu o eksperiment nekakav
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#50 Re: Pitanje za vjernike

Post by славянин »

Imam ja pitanjce za vjernike - jeli vjeruju i cine (ako cine) dobro iz straha prema rostiljanju i zelji za nagradom ili onako.. cista srca samo iz razloga sto im ciniti dobro pricinjava neko zadovoljstvo ? (Kada kazem vjernike naravno ocekivati je razlicite stavove od razlicitih ljudi baravno)
Post Reply