pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#551 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

planinar60 wrote: 05/06/2023 23:25
Hakiz wrote: 05/06/2023 22:58

Ma ne, bog je sve to izgradio. Tako je lakše, nema potrebe mučiti se razmišljanjem, hipotezama, teorijama, dokazivanjem, kreiranjem novih ako se stare ne dokažu sve dok se ne "ubode".

A boga smo, naravno, dokazali, nije on kao neke tamo teorije, nedokazane. Ne moramo u njega više samo vjerovati, znamo da postoji. Nismo više vjernici, znalci smo.
Ma izvini druze, samo sam te pitao obicno pitanje, znaci zbog nekih ne nuzno laznih ili cak teorija koje mogu mozda i dokazati da je na "pocetku" bio jedan par ljudi, odbacujemo odnosno pitamo vjernike neka pitanja i trazimo odgovore o Bogu ali ga negirate, pa ako nesto negirate to za vas ne postoji, zasto vas to tangira, boli vas djon jel tak.
Cim ti kao ateista ,jer si to sam rekao, trazis neka objasnjenja vec je tu prisutna neka vrsta vjere, a sad ti odluci koje, u sta i zasto.
Osim toga, malo mi je priglupo biti ateista i imati bilo kakve norme ponasanja ili uredjenja u drustvu, koji je smisao ako znas da si tu slucajno dosao i da oni koji ostanu iza tebe su eto zbog tebe tu, ti si ih uvalio, a nema nikakvog smisla zivjeti, mislim ta logika mi otvara vrata da me zabole djon za patnju ljudi u svijetu, da sutra u nekom ratu budem ratni zlocinac epskih razmjera, da unistavam ,lomim , skrsin sve oko sebe jer yebaji ga sta ima veze sto radim bilo sta kad nema ko da me kazni, kad umrem nema vise nista, zasto ce mi savjest onda.
Mnogi pogresno shvataju pitanja ateista,nije to trazenje objasnjenja zbog nekih dilema i vjere kako ti mislis, to je cisto razgovor da se vidi kako vjernici gledaju na mnoge nelogicnosti i paradokse vezane za vjeru, te da damo neki svoj stav zasto smo izmedju ostalog ateisti i zasto smo toliko sigurni u svoj stav. Ovo govorim u svoje ime, a cini mi se da bi se mnogi na ovoj temi slozili, ne znaci da nema onih koji nisu sigurni u svoj stav, ali nije to ovdje slucaj.
Sto se tice smisla zivota i normi ponasanja, nema vjera monopol ni nad jednim ni nad drugim. Razliciti ljudi nalaze smisao u razlicitim stvarima, a moralne norme imaju nevezano za kaznu i nagradu, neki ne zele da povrijede drugo zivo bice zbog empatije i nece to uraditi makar bili sigurni da nece biti nikad kaznjeni za to.
Ja bih tebi postavio pitanje - da li je tebi vjera jedini smisao zivota i da li bi ti radio svo sto si nabrojao i kada bi se na neki nacin uvjerio da nema boga, nagrade i kazne, cisto hipoteticki?
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#552 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

planinar60 wrote: 05/06/2023 22:43
Hakiz wrote: 05/06/2023 22:40

Ne znam.

Ćelije se ne razmnožavaju seksom. Jedna ćelija sama sebe podijeli na dvije, te dvije na 4 itd.

Da li su se vremenom ćelije toliko količinskk i prostorno raširile da bića koja su evoluirala iz pojedinih ćelija ili grupa ćelija su imala tako malo zajedničkog, pa da seks između njih više nije bio seks bliskih srodnika, nije bio incest, ili je bilo nešta drugo, to treba reći neko ko zna, ja ne znam.

To je teško istražiti, radi se o vremenu samog nastanka života, nema baš puno materijala, a pogotovo podataka nema, koji bi olakšali istraživanja.

Ali, ovo malo šta se zna mene čini ateistom. Bog tu, naprosto, nije bio potreban.
Znaci sve iz jedne celije, i ljudi i biljke i zivotinje, i bas na ovoj nasoj planeti? I istrazivanja nam nista bas puno ne mogu ponuditi, osim nekih teorija, nedokazanih?
Da. I dalje je to neuporedivo vise i konkretnije od bljuvotine servirane u svetim knjigama.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#553 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Dok Kur'an i Biblija već 1.500-2.000 godina govore o Adamu i Evi, kada nauka kaže da postoji mogućnost da je zaista tako bilo, da jesmo od jednog čovjeka i jedne žene, odjednom je to vjerniku tamo neka možda i lažna, ali u svakom slučaju nedokazana, teorija.

Dok je religija govorila, bilo je OK. Kada je nauka dala mogućnost da će to prisvojiti, da neće biti neprikosnoveno vlasništvo religije, odjednom više ne valja. A jedan od temelja religije.

I šta na to reći?

I da, naravno da je nedokazana teorija. Ako se dokaže neće više biti teorija, postat će činjenica. Ako se ne dokaže ili će ostati teorija, ili će se biti odbačena kao neistina u korist neke druge teorije za koju postoje jače indicije i veća mogućnost da se dokaže, da bude tačna.

Tako da reći "nedokazana teorija" u svrhu diskreditacije nauke je, naprosto, besmisleno.

Evo primjer, religijski: Bezgrešno začeće.

Teorija kaže da je i moguće. Isto tako kaže da, koliko o biologiji znamo, ako se i dogodi, rezultat, dijete, može biti isključivo žensko, nikako muško.

Kako je dokazati? Dva su problema, jedan je praktičan, kako znati da će neka žena imati "bezgrešno začeće" da bi je se pratilo. Ne postoji test kojim bi se moglo utvrditi da će žena imati bezgrešno začeće, pa testirati dobrovoljke i one pozitivne pratiti. Još jedan praktičan problem je taj da, iako u teoriji takvo začeće jeste moguće, u praksi ne postoji dokazan slučaj, to znači da je vjerovatno da takva žena, jedna, a pogotovo više njih zbog repetitivnosti i kao kontrolna grupa, nikada neće biti pronađene.

Drugi je etički. Čak i kada bi test postojao i takve žene bile pronađene, to bi značilo da te žene treba još prije puberteta izolovati od muškaraca. To je nehumano, zločin, kršenje prava.

Dakle, teorija o bezgrešnom začeću će, vjerovatno, osim ako budućnost nešto promijeni, zauvijek ostati teorija. Nedokazana. Moguća, ali nedokazana.

Problem je što čovjek nije bog, nema apsolutnu moć. Pa je ograničen u mogućnosti dokazivanha teorija. Bog ima apsolutnu moć. Sve šta je uradio, stvaranje, Isusovo hodanje po vodi, slanje Kur'ana Muhamedu, sve može opet uraditi. Jer je svemoćan. Dakle, lako se može dokazati, neka bilo šta od toga ponovi. Meni bi bilo najdraže da za mene ponovi pretvaranje vode u vino :wink:

Neka učini da Nicku Vujicicu izrastu ruke i noge. To i slična djela bi bila dokaz. Ono za šta je dokazano da se ne može desiti drugačije, prirodom, svemirom, slučajem, nikako osim božijom intervencijom da se desi, to bi bio dokaz.

A i pored te svemoćne lakoće dokazivanja, ništa od onoga šta bi ga definitivno dokazalo se ne dešava.

Pa, po Oksamovom (opet religiozan čovjek, sveštenik) pravilu da je najjednostavnije objašnjenje tačno, ako se ništa od onoga šta bi ga dokazalo ne dešava, iako je lako da on to uradi, tačno bi bilo da ga nema. Tako jedan sveštenik ruši boga :wink:

To da on ne želi da se dokaže već pušta ljude da slobodnom voljom odaberu da u njega vjeruju, za šta će ih nekada, na kraju svijeta i vremena, nagraditi i slične akrobacije su samo izgovori da se ne bi moralo sebi i drugima, urbi et orbi, priznati da ga nema. Tako ga se ne mora dokazati.

To su komplikovanja, a onaj Oksam kaže da komplikovanje znači laž.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#554 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Svi vi vjerujete,ali skrivate to vjerovanje, jer da ne vjerujete ne biste ni trazili odgovore, jer sta te briga za nesto sto kazes da ne postoji. I zaista, sad iz vaseg ugla da pogledamo: nema duse, nismo postojali kao dusa ranije, kad umremo nema nas vise nikada, zivot je eto onako da se prozivi, pa eto "usput" i potomstvo uvalimo u taj zivot i poslije nista, pa sta ti je smisao, ili ugodno zivio ili se patio, fakat je svejedno.

Vasa pitanja i razmisljanja su dobra, nadam se da ce vas dovesti do odgovora. Uopce ne sumnjam u ono sto bauka dokaze i sva moja pitanja su isla prema tome da "vidin i izvucem" te vase argumente, za koje iako su labavi su vam eto ipak jaci od vjerovanja u Objave.
Imamo dokaz da je svi ljudi na svijetu su potomci zene iz zapadne Afrike koja je zivjela tu prije 150 000 godina, to je nauka sad dokazala, a ljudi koji vjeruju su to "znali" bolje reci vjerovali da su stvoreni od jednog covjeka i jedne zene.
Ne bojte se, jer ce nauka Objavu sigurno potvrdjivati.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#555 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

:lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#556 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

planinar60 wrote: 06/06/2023 13:44 Svi vi vjerujete,ali skrivate to vjerovanje, jer da ne vjerujete ne biste ni trazili odgovore, jer sta te briga za nesto sto kazes da ne postoji. I zaista, sad iz vaseg ugla da pogledamo: nema duse, nismo postojali kao dusa ranije, kad umremo nema nas vise nikada, zivot je eto onako da se prozivi, pa eto "usput" i potomstvo uvalimo u taj zivot i poslije nista, pa sta ti je smisao, ili ugodno zivio ili se patio, fakat je svejedno.

Vasa pitanja i razmisljanja su dobra, nadam se da ce vas dovesti do odgovora. Uopce ne sumnjam u ono sto bauka dokaze i sva moja pitanja su isla prema tome da "vidin i izvucem" te vase argumente, za koje iako su labavi su vam eto ipak jaci od vjerovanja u Objave.
Imamo dokaz da je svi ljudi na svijetu su potomci zene iz zapadne Afrike koja je zivjela tu prije 150 000 godina, to je nauka sad dokazala, a ljudi koji vjeruju su to "znali" bolje reci vjerovali da su stvoreni od jednog covjeka i jedne zene.
Ne bojte se, jer ce nauka Objavu sigurno potvrdjivati.
Ja bih prije rekao da i mnogi vjernici sumnjaju u svoju vjeru, ali zele da vjeruju. :D

Pogresno ti je shvatanje ateizma, tvoje pravo je da tako mislis ali grijesis. Neki nemaju potrebu da vjeruju u tako nesto, prihvataju iskljucivo naucne dokaze a oni ni malo ne idu u prilog religijama, da ne idem sad u detalje, ali sto vise saznam o religijama sve sam sigurniji u svoj stav, iako ni sad nemam ni najmanje sumnje u njega i mogu sa sigurnoscu reci da ne postoji svjesno svemoguce bice koje je sve stvorilo i koje ce nas kazniti ili nagraditi poslije smrti. To sa 100% sigurnoscu mogu tvrditi.
Sto se tice mog smisla zivota, to je duga tema.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#557 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Ateista wrote: 06/06/2023 14:01
planinar60 wrote: 06/06/2023 13:44 Svi vi vjerujete,ali skrivate to vjerovanje, jer da ne vjerujete ne biste ni trazili odgovore, jer sta te briga za nesto sto kazes da ne postoji. I zaista, sad iz vaseg ugla da pogledamo: nema duse, nismo postojali kao dusa ranije, kad umremo nema nas vise nikada, zivot je eto onako da se prozivi, pa eto "usput" i potomstvo uvalimo u taj zivot i poslije nista, pa sta ti je smisao, ili ugodno zivio ili se patio, fakat je svejedno.

Vasa pitanja i razmisljanja su dobra, nadam se da ce vas dovesti do odgovora. Uopce ne sumnjam u ono sto bauka dokaze i sva moja pitanja su isla prema tome da "vidin i izvucem" te vase argumente, za koje iako su labavi su vam eto ipak jaci od vjerovanja u Objave.
Imamo dokaz da je svi ljudi na svijetu su potomci zene iz zapadne Afrike koja je zivjela tu prije 150 000 godina, to je nauka sad dokazala, a ljudi koji vjeruju su to "znali" bolje reci vjerovali da su stvoreni od jednog covjeka i jedne zene.
Ne bojte se, jer ce nauka Objavu sigurno potvrdjivati.
Ja bih prije rekao da i mnogi vjernici sumnjaju u svoju vjeru, ali zele da vjeruju. :D

Pogresno ti je shvatanje ateizma, tvoje pravo je da tako mislis ali grijesis. Neki nemaju potrebu da vjeruju u tako nesto, prihvataju iskljucivo naucne dokaze a oni ni malo ne idu u prilog religijama, da ne idem sad u detalje, ali sto vise saznam o religijama sve sam sigurniji u svoj stav, iako ni sad nemam ni najmanje sumnje u njega i mogu sa sigurnoscu reci da ne postoji svjesno svemoguce bice koje je sve stvorilo i koje ce nas kazniti ili nagraditi poslije smrti. To sa 100% sigurnoscu mogu tvrditi.
Sto se tice mog smisla zivota, to je duga tema.
Ma druze, razumijem ja da su ljudi razocarani vjerskim zajednicama, vjerskim vodjama i njihovom politikom, neke je ljude nesto "otjeralo" iz vjere, a ima dosta i onih koji zaista deklarativno su vjernici a daleko su od toga, ja uvijek kazem da su mi drazi istrajni i sa svojim nacelima komunista/ateista nego deklarativni i prevrtljivi "vjernik".
Iako Objave nisu naucne knjige ipak neke cinjenice u njima jesu naucne i pokazale su se kao istinite, postoje stvari koje nikad necemo razumjeti jer jednostavno ljudi su limitirani u dosta svojstava koje neka druga bica imaju.
Neka vrsta vjere mora postojati kod bilo kojeg covjeka, a sad kakva to je na svakom pojedincu da procjeni kod sebe.
I ne brini, dosta ljudi je bilo nevjernicima gotovo cijeli zivot pa su na samon kraju postali vjernici, bitno je tragati, traziti smisao.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#558 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

planinar60 wrote: 06/06/2023 14:15
Ateista wrote: 06/06/2023 14:01

Ja bih prije rekao da i mnogi vjernici sumnjaju u svoju vjeru, ali zele da vjeruju. :D

Pogresno ti je shvatanje ateizma, tvoje pravo je da tako mislis ali grijesis. Neki nemaju potrebu da vjeruju u tako nesto, prihvataju iskljucivo naucne dokaze a oni ni malo ne idu u prilog religijama, da ne idem sad u detalje, ali sto vise saznam o religijama sve sam sigurniji u svoj stav, iako ni sad nemam ni najmanje sumnje u njega i mogu sa sigurnoscu reci da ne postoji svjesno svemoguce bice koje je sve stvorilo i koje ce nas kazniti ili nagraditi poslije smrti. To sa 100% sigurnoscu mogu tvrditi.
Sto se tice mog smisla zivota, to je duga tema.
Ma druze, razumijem ja da su ljudi razocarani vjerskim zajednicama, vjerskim vodjama i njihovom politikom, neke je ljude nesto "otjeralo" iz vjere, a ima dosta i onih koji zaista deklarativno su vjernici a daleko su od toga, ja uvijek kazem da su mi drazi istrajni i sa svojim nacelima komunista/ateista nego deklarativni i prevrtljivi "vjernik".
Iako Objave nisu naucne knjige ipak neke cinjenice u njima jesu naucne i pokazale su se kao istinite, postoje stvari koje nikad necemo razumjeti jer jednostavno ljudi su limitirani u dosta svojstava koje neka druga bica imaju.
Neka vrsta vjere mora postojati kod bilo kojeg covjeka, a sad kakva to je na svakom pojedincu da procjeni kod sebe.
I ne brini, dosta ljudi je bilo nevjernicima gotovo cijeli zivot pa su na samon kraju postali vjernici, bitno je tragati, traziti smisao.
Kod mene je poprilicno jasna razlika izmedju vjere i religije. Razocaranost vjerskim zajednicama stoji, ali kod mene to nije razlog sto imam stav kakav imam. Postoje i cjernici koji ne prihvataju religije pa vjeruju u nekog svog boga, kod mene ni toga nema. Ne mogu tvrditi sta ce biti kad budem stariji, ali sam poprilicno siguran da cu ostati istog misljenja. Mislim da mnogi u starosti pocnu da vjeruju zbog straha od smrti.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#559 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Ateista wrote: 06/06/2023 14:37
planinar60 wrote: 06/06/2023 14:15
Ma druze, razumijem ja da su ljudi razocarani vjerskim zajednicama, vjerskim vodjama i njihovom politikom, neke je ljude nesto "otjeralo" iz vjere, a ima dosta i onih koji zaista deklarativno su vjernici a daleko su od toga, ja uvijek kazem da su mi drazi istrajni i sa svojim nacelima komunista/ateista nego deklarativni i prevrtljivi "vjernik".
Iako Objave nisu naucne knjige ipak neke cinjenice u njima jesu naucne i pokazale su se kao istinite, postoje stvari koje nikad necemo razumjeti jer jednostavno ljudi su limitirani u dosta svojstava koje neka druga bica imaju.
Neka vrsta vjere mora postojati kod bilo kojeg covjeka, a sad kakva to je na svakom pojedincu da procjeni kod sebe.
I ne brini, dosta ljudi je bilo nevjernicima gotovo cijeli zivot pa su na samon kraju postali vjernici, bitno je tragati, traziti smisao.
Kod mene je poprilicno jasna razlika izmedju vjere i religije. Razocaranost vjerskim zajednicama stoji, ali kod mene to nije razlog sto imam stav kakav imam. Postoje i cjernici koji ne prihvataju religije pa vjeruju u nekog svog boga, kod mene ni toga nema. Ne mogu tvrditi sta ce biti kad budem stariji, ali sam poprilicno siguran da cu ostati istog misljenja. Mislim da mnogi u starosti pocnu da vjeruju zbog straha od smrti.
Respect :thumbup:
toska
Posts: 2965
Joined: 26/09/2016 14:08

#560 Re: pitanje za sve vjernike

Post by toska »

Svako malo može se naći upis od strane ateista da je strah od smrti i vjera u drugi svijet presudni faktor prihvatanja vjere.

kao kontraargumet bi se mogao uzeti primjer mladih ljudi vjernika, neko sa 20 godina se osjeća besmrtno (samo ih urođeni strah čuva od nevolja kao i druga živa bića), 30e ili 40e im se čine kao apstraktna budućnost, o starosti da ne pričamo, znaju oni da je smrt i za njih neizbježna ali nešto tako daleko da ne vrijedi trošiti vrijeme.
oni su okrenuti sadašnjosti i bliskoj budućnosti, vjera, molitva i Bog im trebaju radi drugih stvari, školovanje, ljubav, uspjeh i sl.

što se tiče ateista (ne samo izraz nevjernika, stvorila se razlika vremenom) i njihove vjere, meni je bio i ostao utisak da oni jako vjeruju ali u nauku, znanje, intelekt, istraživanja koja će kad-tad sve objasniti.
ovi prvi opet ne vjeruju u to.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#561 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

toska wrote: 06/06/2023 15:25 Svako malo može se naći upis od strane ateista da je strah od smrti i vjera u drugi svijet presudni faktor prihvatanja vjere.

kao kontraargumet bi se mogao uzeti primjer mladih ljudi vjernika, neko sa 20 godina se osjeća besmrtno (samo ih urođeni strah čuva od nevolja kao i druga živa bića), 30e ili 40e im se čine kao apstraktna budućnost, o starosti da ne pričamo, znaju oni da je smrt i za njih neizbježna ali nešto tako daleko da ne vrijedi trošiti vrijeme.
oni su okrenuti sadašnjosti i bliskoj budućnosti, vjera, molitva i Bog im trebaju radi drugih stvari, školovanje, ljubav, uspjeh i sl.

što se tiče ateista (ne samo izraz nevjernika, stvorila se razlika vremenom) i njihove vjere, meni je bio i ostao utisak da oni jako vjeruju ali u nauku, znanje, intelekt, istraživanja koja će kad-tad sve objasniti.
ovi prvi opet ne vjeruju u to.
Ja licno ne mislim da je to presudni faktor, u stvari mislim da je presudni faktor da li ce neko vjerovati ili ne ono kako je odgojen. Ima ih koji promijene, ali mislim da vecina ostane pri stavu onako kako je odgojen kao dijete.
Sto se tice straha od smrti kao uzroka, to se vise odnosi na odredjeni broj ljudi koji u dubokoj starosti postanu vjernici a nisu prije bili, mislim da je u tim slucajevima uglavnom to razlog.

Licno isto tako ne mislim da ce nauka bas sve kad tad objasniti, mislim da i tu postoje mnoga ogranicenja, sto nasim zivotnim vijekom, sto time sto ne mozemo dovoljno sagledati proslost, sto su male sanse da cemo moci jednom otici negdje malo dublje u svemir i slicno, tako da ce neke stvari vjerovatno uvijek ostati misterija za ljudski rod. Ja bih to prije rekao - to sto mi ne mozemo nesto objasniti, ne znaci da objasnjenje ne postoji.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#562 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Ateista wrote: 06/06/2023 19:49
toska wrote: 06/06/2023 15:25 Svako malo može se naći upis od strane ateista da je strah od smrti i vjera u drugi svijet presudni faktor prihvatanja vjere.

kao kontraargumet bi se mogao uzeti primjer mladih ljudi vjernika, neko sa 20 godina se osjeća besmrtno (samo ih urođeni strah čuva od nevolja kao i druga živa bića), 30e ili 40e im se čine kao apstraktna budućnost, o starosti da ne pričamo, znaju oni da je smrt i za njih neizbježna ali nešto tako daleko da ne vrijedi trošiti vrijeme.
oni su okrenuti sadašnjosti i bliskoj budućnosti, vjera, molitva i Bog im trebaju radi drugih stvari, školovanje, ljubav, uspjeh i sl.

što se tiče ateista (ne samo izraz nevjernika, stvorila se razlika vremenom) i njihove vjere, meni je bio i ostao utisak da oni jako vjeruju ali u nauku, znanje, intelekt, istraživanja koja će kad-tad sve objasniti.
ovi prvi opet ne vjeruju u to.
Ja licno ne mislim da je to presudni faktor, u stvari mislim da je presudni faktor da li ce neko vjerovati ili ne ono kako je odgojen. Ima ih koji promijene, ali mislim da vecina ostane pri stavu onako kako je odgojen kao dijete.
Sto se tice straha od smrti kao uzroka, to se vise odnosi na odredjeni broj ljudi koji u dubokoj starosti postanu vjernici a nisu prije bili, mislim da je u tim slucajevima uglavnom to razlog.

Licno isto tako ne mislim da ce nauka bas sve kad tad objasniti, mislim da i tu postoje mnoga ogranicenja, sto nasim zivotnim vijekom, sto time sto ne mozemo dovoljno sagledati proslost, sto su male sanse da cemo moci jednom otici negdje malo dublje u svemir i slicno, tako da ce neke stvari vjerovatno uvijek ostati misterija za ljudski rod. Ja bih to prije rekao - to sto mi ne mozemo nesto objasniti, ne znaci da objasnjenje ne postoji.
Do odgoja ima puno, ali evo trend na zapadu ili dalekom istoku je vrlo pozitivan sto se tice islama, koreja i japan biljeze povece brojeve omladine koja prihvata islam, pa i zapad je uveliko takav, tako da odgoj iako je zaista jako bitan ipak nije presudan, a evo jednog primjera koji ce mnogi sigurno naci i u svojim porodicama, naime, prije 50 pa i 100 godina pravilo je bilo (bar u mon selu) , prvo klanjati aksam pa onda vecerat, tj bez aksama nema vecere, i naravno javljao se kod nekih otklon ili odgovor u smislu: ako ces me natjerati klanjat ne mozes me natjerati uciti, eto recimo gdje takav odgoj bas nije donosio rezultate, s druge strane japanac, korejanac ili bilo ko pocne tragati za smislom zivota i eto pronadje islam.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#563 Re: pitanje za sve vjernike

Post by piupiu »

planinar60 wrote: 06/06/2023 13:44 Imamo dokaz da je svi ljudi na svijetu su potomci zene iz zapadne Afrike koja je zivjela tu prije 150 000 godina, to je nauka sad dokazala, a ljudi koji vjeruju su to "znali" bolje reci vjerovali da su stvoreni od jednog covjeka i jedne zene.
A šta se tu ima vjerovati? Do prvog čovjeka i prve žene može se doći prostim logičkim rasudjivanjem, a i opservacijom živog svijeta oko sebe.
toska
Posts: 2965
Joined: 26/09/2016 14:08

#564 Re: pitanje za sve vjernike

Post by toska »

Ateista wrote: 06/06/2023 19:49
Ja licno ne mislim da je to presudni faktor, u stvari mislim da je presudni faktor da li ce neko vjerovati ili ne ono kako je odgojen. Ima ih koji promijene, ali mislim da vecina ostane pri stavu onako kako je odgojen kao dijete.
riječ okruženje je možda ispravnije od odgoja, a dobar dio i mijenja stavove, počev od tinejdžerskog doba, pobune i tako to.
Ateista wrote: 06/06/2023 19:49 Sto se tice straha od smrti kao uzroka, to se vise odnosi na odredjeni broj ljudi koji u dubokoj starosti postanu vjernici a nisu prije bili, mislim da je u tim slucajevima uglavnom to razlog.
ti si i ranije naveo duboku starost i komentar se nije odnosio na tebe, ali tu postoji drugi problem.
ne znam koliko je u starosti uopšte moguće mijenjati svjetonazor jer iz ateiste prelazak u vjernika mi se čini teško izvodiv, nije taj prelazak jednostavan kako možda neko zamišlja jer se radi o (teškim) spoznajnim procesima, ono procesor na 100%, i u tim godinama teško izvodivo.

neuroplastičnost mozga nam govori i da se u takvim procesima mozak i fizički mijenja, to se odnosi na svako novo usvajanje znanja i nova životna iskustva, vjerovatno posebno za AHA efekat.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#565 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 06/06/2023 14:15
Ateista wrote: 06/06/2023 14:01

Ja bih prije rekao da i mnogi vjernici sumnjaju u svoju vjeru, ali zele da vjeruju. :D

Pogresno ti je shvatanje ateizma, tvoje pravo je da tako mislis ali grijesis. Neki nemaju potrebu da vjeruju u tako nesto, prihvataju iskljucivo naucne dokaze a oni ni malo ne idu u prilog religijama, da ne idem sad u detalje, ali sto vise saznam o religijama sve sam sigurniji u svoj stav, iako ni sad nemam ni najmanje sumnje u njega i mogu sa sigurnoscu reci da ne postoji svjesno svemoguce bice koje je sve stvorilo i koje ce nas kazniti ili nagraditi poslije smrti. To sa 100% sigurnoscu mogu tvrditi.
Sto se tice mog smisla zivota, to je duga tema.
Ma druze, razumijem ja da su ljudi razocarani vjerskim zajednicama, vjerskim vodjama i njihovom politikom, neke je ljude nesto "otjeralo" iz vjere, a ima dosta i onih koji zaista deklarativno su vjernici a daleko su od toga, ja uvijek kazem da su mi drazi istrajni i sa svojim nacelima komunista/ateista nego deklarativni i prevrtljivi "vjernik".
Iako Objave nisu naucne knjige ipak neke cinjenice u njima jesu naucne i pokazale su se kao istinite, postoje stvari koje nikad necemo razumjeti jer jednostavno ljudi su limitirani u dosta svojstava koje neka druga bica imaju.
Neka vrsta vjere mora postojati kod bilo kojeg covjeka, a sad kakva to je na svakom pojedincu da procjeni kod sebe.
I ne brini, dosta ljudi je bilo nevjernicima gotovo cijeli zivot pa su na samon kraju postali vjernici, bitno je tragati, traziti smisao.
Postoji vjera u bolje sutra, u ljubav, u prijatelje itd.

Mi govorimo iskljičivo o vjeri u boga(bogove) u širem, a boga/ove kako nam ih predstavljaju religije. Pogotovo Abrahamovog boga i abrahamske religije.

Da ne bude zabune o kojoj vjeri govorimo.

A ni ove ostale nemaju više smisla od teološke.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#566 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Ateista wrote: 06/06/2023 14:01

Ja bih prije rekao da i mnogi vjernici sumnjaju u svoju vjeru, ali zele da vjeruju. :D
Jašta su. :mrgreen: Ovdje je ono utrkivanje ko će postaviti teže pitanje vjernicima i ko će ispasti pametniji sa tim pitanjem, a bez dovoljno predznanja što otkriva samo pitanje. Al' hajd' nek se truni.

Na najteže pitanje se odgovara ovako. :mrgreen:

https://www.klix.ba/magazin/showbiz/gos ... /230607141
Edouard
Posts: 1780
Joined: 17/03/2014 14:31

#567 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 06/06/2023 11:07 Ako se dokaže neće više biti teorija, postat će činjenica.
Pa otkuda ti Haki ovakvi biseri, gdje li ih samo nađe?
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#568 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 06/06/2023 22:44
planinar60 wrote: 06/06/2023 14:15
Ma druze, razumijem ja da su ljudi razocarani vjerskim zajednicama, vjerskim vodjama i njihovom politikom, neke je ljude nesto "otjeralo" iz vjere, a ima dosta i onih koji zaista deklarativno su vjernici a daleko su od toga, ja uvijek kazem da su mi drazi istrajni i sa svojim nacelima komunista/ateista nego deklarativni i prevrtljivi "vjernik".
Iako Objave nisu naucne knjige ipak neke cinjenice u njima jesu naucne i pokazale su se kao istinite, postoje stvari koje nikad necemo razumjeti jer jednostavno ljudi su limitirani u dosta svojstava koje neka druga bica imaju.
Neka vrsta vjere mora postojati kod bilo kojeg covjeka, a sad kakva to je na svakom pojedincu da procjeni kod sebe.
I ne brini, dosta ljudi je bilo nevjernicima gotovo cijeli zivot pa su na samon kraju postali vjernici, bitno je tragati, traziti smisao.
Postoji vjera u bolje sutra, u ljubav, u prijatelje itd.

Mi govorimo iskljičivo o vjeri u boga(bogove) u širem, a boga/ove kako nam ih predstavljaju religije. Pogotovo Abrahamovog boga i abrahamske religije.

Da ne bude zabune o kojoj vjeri govorimo.

A ni ove ostale nemaju više smisla od teološke.
Samo istrazuj i propitivaj, pa i Ibrahim a.s. je tragao i propitivao.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#569 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 07/06/2023 20:08
Hakiz wrote: 06/06/2023 11:07 Ako se dokaže neće više biti teorija, postat će činjenica.
Pa otkuda ti Haki ovakvi biseri, gdje li ih samo nađe?
Šta je dokazana teorija?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#570 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 07/06/2023 20:41
Hakiz wrote: 06/06/2023 22:44

Postoji vjera u bolje sutra, u ljubav, u prijatelje itd.

Mi govorimo iskljičivo o vjeri u boga(bogove) u širem, a boga/ove kako nam ih predstavljaju religije. Pogotovo Abrahamovog boga i abrahamske religije.

Da ne bude zabune o kojoj vjeri govorimo.

A ni ove ostale nemaju više smisla od teološke.
Samo istrazuj i propitivaj, pa i Ibrahim a.s. je tragao i propitivao.
Nemoj. Sa jednom riječi si izgubio pravo da mi daješ savjete.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#571 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 07/06/2023 22:51
planinar60 wrote: 07/06/2023 20:41

Samo istrazuj i propitivaj, pa i Ibrahim a.s. je tragao i propitivao.
Nemoj. Sa jednom riječi si izgubio pravo da mi daješ savjete.
?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#572 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 07/06/2023 23:16
Hakiz wrote: 07/06/2023 22:51

Nemoj. Sa jednom riječi si izgubio pravo da mi daješ savjete.
?
Nema veze.

U stvari, da kažem ovako:

Što se tiče mišljenja, stava o ovim stvarima, ja tvoje mišljenje i tvoj stav poštujem iako se sa njima ne slažem. Imaš pravo na njih isto koliko i ja na svoje. I podjednako su vrijedni.

Ali, to da li bih i šta bih ja trebao ili ne bih trebao, to mi ne možeš reći. Nije stvar u nekom egu, u smislu "ko si ti". Ne. Stvar je u nečem drugom ali neću reći u čemu. Bolje da se na ovome završi. Na forumu se lako posvađati, a nema potrebe. Nisi me naljutio, ali bih možda ja naljutio tebe, a to mi nije namjera.
Edouard
Posts: 1780
Joined: 17/03/2014 14:31

#573 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 07/06/2023 22:39
Edouard wrote: 07/06/2023 20:08

Pa otkuda ti Haki ovakvi biseri, gdje li ih samo nađe?
Šta je dokazana teorija?
Činjenica je da tebi nije jasan odnos teorije i činjenice.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#574 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 09/06/2023 20:46
Hakiz wrote: 07/06/2023 22:39

Šta je dokazana teorija?
Činjenica je da tebi nije jasan odnos teorije i činjenice.
Činjenica je da ne znaš odgovor. Pa čak i kada ide tebi u prilog, a protiv mene. Ali, uvijek postoji doskočica kojom se odgovori.

Proguglat ćeš ti nešta, ne bojim se.
Edouard
Posts: 1780
Joined: 17/03/2014 14:31

#575 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Edouard »

Hakiz wrote: 09/06/2023 20:50
Edouard wrote: 09/06/2023 20:46

Činjenica je da tebi nije jasan odnos teorije i činjenice.
Činjenica je da ne znaš odgovor. Pa čak i kada ide tebi u prilog, a protiv mene. Ali, uvijek postoji doskočica kojom se odgovori.

Proguglat ćeš ti nešta, ne bojim se.
Nema tu potrebe guglati. Ali drago mi je kad moj sagovornik nešto nauči.
Pretpostavke, hipoteze se dokazuju, i ako se dokažu, postaju teorije. A termini: dokazana/nedokazana teorija se ne koriste, Teorija se može opovrgavati, i sve dok se ne opovrgne, teorija ostaje važeća, ali nikada ne postaje činjenica; teorija je tu da objasni činjenicu.
Nadam se da je koristilo, da je nešto jasniji odnos teorije i činjenice.
Post Reply