pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hakiz
Posts: 40508
Joined: 30/07/2015 20:01

#526 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

skupljac_zeljeza wrote: 05/06/2023 14:50
Hakiz wrote: 05/06/2023 10:45 Sada imamo novi problem.
Dope_Man wrote: 05/06/2023 10:50 Nista ti ovdje nisi objasnio. Los pokusaj.
Dope_Man wrote: 05/06/2023 11:35 Dakle argument nula bodova. Probaj ponovo.
Dope_Man wrote: 05/06/2023 12:15 Nista vise. Ne moras se kriti iza nekih nepovezanih prica.
Hakiz wrote: 05/06/2023 13:14 Da znaš objasniti navedene kontradikcije, to bi uradio.
Hakiz wrote: 05/06/2023 13:14 Naravno da ih ne možeš objasniti. Kako staviti smisao u besmislenost?
Samo sa prethodne stranice meni upućeno i nakon toliko ostavljenih znakova što upućuje da sam precijenio sagovornika što nisam crtao nego davao asocijacije. Nemaš u Kur'anu nigdje tačnog opisa dženneta nego je tu Bog upotrijebio metafore jer govorimo o nepojavnom svijetu koji je nemoguće oslikati u pojavnom. I po običaju ovako se zavrti circulus vitiosus pa između ubaci tradicionalno i klasično za forum po koji ad hominem. Nisam ni očekivao konkluzije i potvrdu da je ovo ispravno jer to je tradicija foruma da je uvijek rovovska borba dva tabora.Niko na forumu nije postao ni ateista ni teista. Analiziram reakcije na informacije jer u cijelom tekstu sam strana koja ne dobija nikakve informacije nego samo pitanja i nezadovoljstvo odgovorom koliko god ih pružiš što dalje upućuje da je više sagovornika antiteista nego teista uzimajući bukvalno značenje riječi ateista - odsustvo vjere, a ne borba protiv vjere. :mrgreen:
Za druge neću govoriti:

Prvi citat nema veze sa tobom, ne znam kako si ga sa sobom povezao.

Posljednji takođe.

A onaj koji ima veze sa tobom je reakcija na:
Ti stvaraš problem neposjedovanjem potrebnog predznanja čime samo trošiš vrijeme sagovornika.
Akcija i reakcija, zakon fizike.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#527 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

Pruzio si JEDAN odgovor/primjer na moje pitanje gdje si rekao da je bog morao tek u cetvrtoj verziji knjige napraviti zakon o davanju onima koji nemaju, jer je haman prvim ljudima to bilo tesko za skontati.

To si ponudio kao opravdanje za 4 knjige jer "Mr. Savrseni" nije "ubo" prave rijeci iz prve, a ja cu ti ponoviti opet da ti je taj odgovor smijesan, i svakom sa bar dva grama mozga je to jasno.

Dakle nisi sposoban pronaci niti jedan dobar argument zasto je bogu trebalo da 4 puta pise knjigu, iako je savrsen i sveznajuci pa je kao takav trebalo da iz jednog pokusaja to uradi (i da je "zastiti" jednako kako se tvrdi da je Kur'an "zasticen od promjene"). Uletio si sa opravdavanjem i sad bjezis u neku lijevu pricu da te se napada il sta vec. Ne, ljepoto, samo se trazi da ono sto tvrdis potkrijepis bilo kakvim primjerom koji ima smisla.
toska
Posts: 2978
Joined: 26/09/2016 14:08

#528 Re: pitanje za sve vjernike

Post by toska »

Ateista wrote: 05/06/2023 08:22
toska wrote: 04/06/2023 13:20

- postojanje duše u ljudima, ako je ima onda ništa više nije isto i jednostavno.

Ako pricamo o dusi, meni se opet postavlja pitanje kako su one nastale takve kakve jesu? Moja dusa, ko je i kako odredio kakva ce biti? Ako sam ja sam odredio i izabrao, nebitno da li u ovom svijetu ili nekom drugom, na osnovu cega sam izabrao?
Vec sam prije pisao poredjenje sa AI, da bi AI donio neku samostalnu odluku programer mora zadati neke parametre kako donosi tu odluku. Ako imamo dva ili vise razlicitih AI koje donose razlicite odluke,to je zato sto su programeri dali razlicite parametre, ako su dali potpuno iste onda je nemoguce da u potpuno istoj situaciji razlicito reaguju.
nažalost o tome nema puno ni u svetim knjigama, spominje se ali bez detalja, kroz historiju tumači kako ko stigne.
ljudima je možda najjači dokaz postojanja iste neki vlastiti osjećaj da je imaju i to seže daleko u prošlost, sve dok možemo pratiti ljudski rod.

u kontekstu tvog pitanja, a na osnovu ovo malo mog znanja, mislim da duša nije direktno vezana za intelekt, racio ali postoji neka veza, međuovisnost.

toska wrote: 03/06/2023 17:32
pitanje postojanja slobodne volje je jednako teško i za vjernike i za ateiste s tim da ateisti mogu obrazložiti kao što si ti učinio i da to većini bude prihvatljivo, pretpostavljam da se neće svi složiti ali to bi bila neka druga tema.
vjernici bi slobodnu volju trebali dokazivati jer bez nje svo vjerovanje gubi smisao, postaje apsurd.
...
ponovo čitam ovu moju zadnju rečenicu u postu sa prethodne strane i ona može, ali i ne mora biti tačna.
ako Bog upućuje onog koga on hoće i unaprijed sve određuje, slobodna volja opet postaje upitna.

previše je logičkih zagonetki

- a u vezi ove aktuelne diskusije, evolucija ljudskog društva i civilizacije, vođena Bogom, ka nečemu djeluje kao prihvatljiva opcija.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#529 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Dope_Man wrote: 05/06/2023 14:58 Pruzio si JEDAN odgovor na moje pitanje gdje si rekao da je bog morao tek u cetvrtoj verziji knjige napraviti zakon o davanju onima koji nemaju, jer je haman prvim ljudima to bilo tesko za skontati.

To si ponudio kao opravdanje za 4 knjige jer "Mr. Savrseni" nije "ubo" prave rijeci iz prve, a ja cu ti ponoviti opet da ti je taj odgovor smijesan, i svakom sa dva grama mozda je to jasno.

Dakle nisi sposoban pronaci niti jedan dobar argument zasto je bogu trebalo da 4 puta pise knjigu, iako je savrsen i sveznajuci. A uletio si sa opravdavanjem i sad bjezis u neku lijevu pricu da te se napada il sta vec. Ne, ljepoto, samo se trazi da ono sto tvrdis potkrijepis bilo kakvim primjerom koji ima smisla.
Ponavljam se, a valjda ćeš se sjetiti. Adem a.s. je bio na nivou učenja pojmova. Idris a.s. je učio šiti odjeću, pisati perom, graditi gradove. Nuhov narod je bio nadmen i ohol i većina nije htjela da primi objavu od siromašnog, ali rijetko dobrog čovjeka tog vremena kao što je Nuh a.s. Musaov narod pretvoren u roblje nije imao razvijene nauke sve do Davuda a.s. kada Jevreji postaju moćni. Itd...itd... čovjek jeste poučavan vjeri u Boga i poučavan onome šta je dobro za njega, a šta nije, ali nemamo sačuvanih tragova prije Musa a.s., a i nemamo ništa sačuvano od onoga što se zvalo suhufima/starnicama. I ti kažeš da je čovjek tog vremena trebao dobiti Objavu koju ne bi razumio. Tek ove 4 Knjige sadrže zakone koji su nam dostupni i koji su mijenjani kroz po-Vijest. Bog u dijelu objave daje konačne zakone i savjete, ali mnogo je i onih rečenica koje potiču čovjeka na traganje pa i danas u 21. stoljeću imamo fakultete i magistre i doktore koji proučavaju Božiju riječ.

Ne mogu više. Uključi TV Bir pa slušaj. :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#530 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

Ja sam postavio jasno pitanje, to sto izvjegavas dati jasan odgovor, iako si uletio sa tvrdnjom da ga imas, je do tebe.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#531 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Cherry-Cherry »

Bog upućuje, koga on hoće, pa te onda pošalje u pakao jer te nije uputio.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#532 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Dope_Man wrote: 05/06/2023 15:28 Ja sam postavio jasno pitanje, to sto izvjegavas dati jasan odgovor, iako si uletio sa tvrdnjom da ga imas, je do tebe.
toska
Posts: 2978
Joined: 26/09/2016 14:08

#533 Re: pitanje za sve vjernike

Post by toska »

Cherry-Cherry wrote: 05/06/2023 16:18 Bog upućuje, koga on hoće, pa te onda pošalje u pakao jer te nije uputio.
:D

možda i ovako, čovjek koji je svjestan da se pogubio, da ne može naći sebe niti put kroz život, će očajnički tražiti rješenje, odgovore. možda Bog takve upućuje ?

oni koji se na navedene probleme ne obaziru i samo kažu ja sam takav ili odbijaju prihvatiti bilo šta nematerijalno iz bilo kojeg razloga, na njih ni Bog ne obaća pažnju?
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#534 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 05/06/2023 01:50
planinar60 wrote: 04/06/2023 20:10

Evo vidim da su ti vec odgovarali, ono sto treba znati jeste da su pojedine grupe imala neke restrikcije u pogledu hrane, recimo jevrejski kosher je stroziji od halala u islamu, po pitanju hrane, a sto se tice alkohola pa nije bas ni kod jevreja ili krscana receno deder se odvalite od alkohola, prije ce biti cak i da se preporucuje ne konzumiranje, al eto ako ima neko od krscana nek odgovori, iako ovaj primjer nije isao na to sta je halal sta haram, nego da ukaze da covjek ina slobodnu volju, mozemo uzeti i nesto drugo sto je po nekim vjerskin ili etickim nacelima dozvoljeno ili zabranjeno, pa se covjek moze po njima ponasati ili ne ponasati, znaci sudjeno nam je da cemo uciniti neko djelo a do nas je hoce li biti dobro ili lose.
Pa, vidi, ako idemo hronološki, bog na kojeg se u ovim diskusijama misli je prvo stvorio jevreje, poslije njih hrišćane i na kraju muslimane. I ono šta su mi napisali da je u Kur'anu napisano da je bog konačno zadovoljan da ljudima islam bude religija implicira da je bog u najmanje dva prethodna pokušaja, judaizmom i hrišćanstvom, napravio greške. Ako uzmemo u obzir druge religije, napravio ih je mnogo više dok konačno nije došao do islama.

Svemoćni i sveznajući bog je napravio greške? Nemoguće, zar ne?

Pa tako, zašto jedni moraju, a drugi ne smiju piti vino? U istog boga vjeruju, a on ih je sve napravio na svoju sliku. U čemu je fazon? Kada se pređe Bosfor njegova slika se okrene za 180 stepeni, šta?

Da, znam. Čudni su putevi božiji i nije moje da ih propitujem i u njih, kao i u njega, sumnjam :wink:
Ako zanemarimo sve religije, ljude cemo podijeliti na obe koji se pokoravaju i one koji se ne pokoravaju, a bit pokoran znaci biti musliman, a koje si religije to sad igra manju ulogu.
Opet kazem, propisi su se mijenjali, a konkretno za zidove jer nisu bili "zadovoljni" hranom pa su pozeljeli drugu, pa eto dobijamo i razlicitu hranu, a za pice eto da piramo krscane, a sigurno je da je prije zabranjeno nego da nije.
Super je da se propituju stvari, sigurno si dozivio bar jedno deja vu, sto se cesto objasnjava da smo vec sve prozivjeli, i eto vidis i sam zakljucis da je to bilo odredjeno da vidis i prije nego se desilo.
Kad propitivas sigurno je dobro jer ces nekada doci do odgovora, ali to nuzno ne znaci da ces ga i prihvatiti kao ispravnog jer su kroz povijest razni narodi unisteni iako su im predocavani dokazi, o tome su cak i naucnici dosli do raznih cinjenica i zakljucaka.
A ovi koji smatraju da je sve sprdancija pa eto sto ne potegnu argument gdje se spominju mravi kako pricaju, o dzinnima recimo isto tako jer normalno je i logicno da u ovon nasem pojavnom svijetu to nije "moguce" da postoji iki da se desava da mravi pricaju, ili cak ptice da pricaju itd itd. Taj je argument toliko jak i danas a pogotove prije hiljade i hiljade godina, pa i to da je Nuh a.s. skupio od svake vrste po par, ma daj, pa to ni danas ne mogu ljudi, ili da smo svi od jednog covjeka i zene, pa kako to moze biti.

Eto reci vjerujes li da je moguce da smo od jednog covjeka i zene svi mi ljudi?
Hakiz
Posts: 40508
Joined: 30/07/2015 20:01

#535 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 05/06/2023 16:57
Hakiz wrote: 05/06/2023 01:50

Pa, vidi, ako idemo hronološki, bog na kojeg se u ovim diskusijama misli je prvo stvorio jevreje, poslije njih hrišćane i na kraju muslimane. I ono šta su mi napisali da je u Kur'anu napisano da je bog konačno zadovoljan da ljudima islam bude religija implicira da je bog u najmanje dva prethodna pokušaja, judaizmom i hrišćanstvom, napravio greške. Ako uzmemo u obzir druge religije, napravio ih je mnogo više dok konačno nije došao do islama.

Svemoćni i sveznajući bog je napravio greške? Nemoguće, zar ne?

Pa tako, zašto jedni moraju, a drugi ne smiju piti vino? U istog boga vjeruju, a on ih je sve napravio na svoju sliku. U čemu je fazon? Kada se pređe Bosfor njegova slika se okrene za 180 stepeni, šta?

Da, znam. Čudni su putevi božiji i nije moje da ih propitujem i u njih, kao i u njega, sumnjam :wink:
Ako zanemarimo sve religije, ljude cemo podijeliti na obe koji se pokoravaju i one koji se ne pokoravaju, a bit pokoran znaci biti musliman, a koje si religije to sad igra manju ulogu.
Opet kazem, propisi su se mijenjali, a konkretno za zidove jer nisu bili "zadovoljni" hranom pa su pozeljeli drugu, pa eto dobijamo i razlicitu hranu, a za pice eto da piramo krscane, a sigurno je da je prije zabranjeno nego da nije.
Super je da se propituju stvari, sigurno si dozivio bar jedno deja vu, sto se cesto objasnjava da smo vec sve prozivjeli, i eto vidis i sam zakljucis da je to bilo odredjeno da vidis i prije nego se desilo.
Kad propitivas sigurno je dobro jer ces nekada doci do odgovora, ali to nuzno ne znaci da ces ga i prihvatiti kao ispravnog jer su kroz povijest razni narodi unisteni iako su im predocavani dokazi, o tome su cak i naucnici dosli do raznih cinjenica i zakljucaka.
A ovi koji smatraju da je sve sprdancija pa eto sto ne potegnu argument gdje se spominju mravi kako pricaju, o dzinnima recimo isto tako jer normalno je i logicno da u ovon nasem pojavnom svijetu to nije "moguce" da postoji iki da se desava da mravi pricaju, ili cak ptice da pricaju itd itd. Taj je argument toliko jak i danas a pogotove prije hiljade i hiljade godina, pa i to da je Nuh a.s. skupio od svake vrste po par, ma daj, pa to ni danas ne mogu ljudi, ili da smo svi od jednog covjeka i zene, pa kako to moze biti.

Eto reci vjerujes li da je moguce da smo od jednog covjeka i zene svi mi ljudi?
Moguće je. Kažu da je sav život potekao od jedne jedine ćelije.

Ali, ako smo od jednog čovjeka i jedne žene, onda smo svi proizvod incesta.

Čudo da nemamo svi habsburgovske usne.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#536 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 05/06/2023 20:23
planinar60 wrote: 05/06/2023 16:57

Ako zanemarimo sve religije, ljude cemo podijeliti na obe koji se pokoravaju i one koji se ne pokoravaju, a bit pokoran znaci biti musliman, a koje si religije to sad igra manju ulogu.
Opet kazem, propisi su se mijenjali, a konkretno za zidove jer nisu bili "zadovoljni" hranom pa su pozeljeli drugu, pa eto dobijamo i razlicitu hranu, a za pice eto da piramo krscane, a sigurno je da je prije zabranjeno nego da nije.
Super je da se propituju stvari, sigurno si dozivio bar jedno deja vu, sto se cesto objasnjava da smo vec sve prozivjeli, i eto vidis i sam zakljucis da je to bilo odredjeno da vidis i prije nego se desilo.
Kad propitivas sigurno je dobro jer ces nekada doci do odgovora, ali to nuzno ne znaci da ces ga i prihvatiti kao ispravnog jer su kroz povijest razni narodi unisteni iako su im predocavani dokazi, o tome su cak i naucnici dosli do raznih cinjenica i zakljucaka.
A ovi koji smatraju da je sve sprdancija pa eto sto ne potegnu argument gdje se spominju mravi kako pricaju, o dzinnima recimo isto tako jer normalno je i logicno da u ovon nasem pojavnom svijetu to nije "moguce" da postoji iki da se desava da mravi pricaju, ili cak ptice da pricaju itd itd. Taj je argument toliko jak i danas a pogotove prije hiljade i hiljade godina, pa i to da je Nuh a.s. skupio od svake vrste po par, ma daj, pa to ni danas ne mogu ljudi, ili da smo svi od jednog covjeka i zene, pa kako to moze biti.

Eto reci vjerujes li da je moguce da smo od jednog covjeka i zene svi mi ljudi?
Moguće je. Kažu da je sav život potekao od jedne jedine ćelije.

Ali, ako smo od jednog čovjeka i jedne žene, onda smo svi proizvod incesta.

Čudo da nemamo svi habsburgovske usne.
Od jedne celije???
Hakiz
Posts: 40508
Joined: 30/07/2015 20:01

#537 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 05/06/2023 21:50
Hakiz wrote: 05/06/2023 20:23

Moguće je. Kažu da je sav život potekao od jedne jedine ćelije.

Ali, ako smo od jednog čovjeka i jedne žene, onda smo svi proizvod incesta.

Čudo da nemamo svi habsburgovske usne.
Od jedne celije???
Da, ima teorija, ozbiljna, koja kaže da je život krenuo od jedne ćelije. Naravno, treba je dokazati, ali ima indicija.

Takođe, Adam i Eva možda i nisu daleko od istine, neka genetska istraživanja kažu da je moguće da svi potičemo od jednog para. Zapravo, jednog mužjaka, moguće je da je ženki bilo nekoliko. Adam je vjerovatniji od Eve, Eva je moguće bilo više. Možda trio Adam, Eva, Lilit nije samo mit.

Utvrđeno je da je naša ljudska vrsta, homosapiens, nastala u Centralnoj Africi i da homosapiens, u trenutku kada je krenuo da se širi po svijetu, nije imao veću populaciju od procijenjenih 200-2.000 jedinki.

Čudo da postojimo, mogli smo lako nestati kao vrsta.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#538 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 05/06/2023 21:57
planinar60 wrote: 05/06/2023 21:50

Od jedne celije???
Da, ima teorija, ozbiljna, koja kaže da je život krenuo od jedne ćelije. Naravno, treba je dokazati, ali ima indicija.

Takođe, Adam i Eva možda i nisu daleko od istine, neka genetska istraživanja kažu da je moguće da svi potičemo od jednog para. Zapravo, jednog mužjaka, moguće je da je ženki bilo nekoliko. Adam je vjerovatniji od Eve, Eva je moguće bilo više. Možda trio Adam, Eva, Lilit nije samo mit.

Utvrđeno je da je naša ljudska vrsta, homosapiens, nastala u Centralnoj Africi i da homosapiens, u trenutku kada je krenuo da se širi po svijetu, nije imao veću populaciju od procijenjenih 200-2.000 jedinki.

Čudo da postojimo, mogli smo lako nestati kao vrsta.
Cekaj, njih dvoje ili troje su nastali iz jedne celije? Kojim redom? Kako smo ondA crni, bijeli ili zuti?
Hakiz
Posts: 40508
Joined: 30/07/2015 20:01

#539 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 05/06/2023 22:08
Hakiz wrote: 05/06/2023 21:57

Da, ima teorija, ozbiljna, koja kaže da je život krenuo od jedne ćelije. Naravno, treba je dokazati, ali ima indicija.

Takođe, Adam i Eva možda i nisu daleko od istine, neka genetska istraživanja kažu da je moguće da svi potičemo od jednog para. Zapravo, jednog mužjaka, moguće je da je ženki bilo nekoliko. Adam je vjerovatniji od Eve, Eva je moguće bilo više. Možda trio Adam, Eva, Lilit nije samo mit.

Utvrđeno je da je naša ljudska vrsta, homosapiens, nastala u Centralnoj Africi i da homosapiens, u trenutku kada je krenuo da se širi po svijetu, nije imao veću populaciju od procijenjenih 200-2.000 jedinki.

Čudo da postojimo, mogli smo lako nestati kao vrsta.
Cekaj, njih dvoje ili troje su nastali iz jedne celije? Kojim redom? Kako smo ondA crni, bijeli ili zuti?
Ne njih dvoje ili troje. Sav život, sve biljke, životinje, sve. Ne zaboravi, čovjek i drvo, sva živa bića bez obzira na svijet (biljni, životinjski kojem pripada i čovjek, kopneni, vodni itd) imaju oko 50 % istih gena. Čovjek i čimpanza oko 90 %.

Koje smo boje i druge karakteristike zavise od okoline, uslova u kojima su jedinke ili grupe evoluirale.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#540 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 05/06/2023 22:10
planinar60 wrote: 05/06/2023 22:08

Cekaj, njih dvoje ili troje su nastali iz jedne celije? Kojim redom? Kako smo ondA crni, bijeli ili zuti?
Ne njih dvoje ili troje. Sav život, sve biljke, životinje, sve. Ne zaboravi, čovjek i drvo, sva živa bića bez obzira na svijet (biljni, životinjski kojem pripada i čovjek, kopneni, vodni itd) imaju oko 50 % istih gena. Čovjek i čimpanza oko 90 %.

Koje smo boje i druge karakteristike zavise od okoline, uslova u kojima su jedinke ili grupe evoluirale.
Jel to onda sav zivot nastao kao sto kazes kao incest, kod svih zivotinjskih i biljnih vrsta?
Hakiz
Posts: 40508
Joined: 30/07/2015 20:01

#541 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 05/06/2023 22:17
Hakiz wrote: 05/06/2023 22:10

Ne njih dvoje ili troje. Sav život, sve biljke, životinje, sve. Ne zaboravi, čovjek i drvo, sva živa bića bez obzira na svijet (biljni, životinjski kojem pripada i čovjek, kopneni, vodni itd) imaju oko 50 % istih gena. Čovjek i čimpanza oko 90 %.

Koje smo boje i druge karakteristike zavise od okoline, uslova u kojima su jedinke ili grupe evoluirale.
Jel to onda sav zivot nastao kao sto kazes kao incest, kod svih zivotinjskih i biljnih vrsta?
Ne znam.

Ćelije se ne razmnožavaju seksom. Jedna ćelija sama sebe podijeli na dvije, te dvije na 4 itd.

Da li su se vremenom ćelije toliko količinskk i prostorno raširile da bića koja su evoluirala iz pojedinih ćelija ili grupa ćelija su imala tako malo zajedničkog, pa da seks između njih više nije bio seks bliskih srodnika, nije bio incest, ili je bilo nešta drugo, to treba reći neko ko zna, ja ne znam.

To je teško istražiti, radi se o vremenu samog nastanka života, nema baš puno materijala, a pogotovo podataka nema, koji bi olakšali istraživanja.

Ali, ovo malo šta se zna mene čini ateistom. Bog tu, naprosto, nije bio potreban.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#542 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 05/06/2023 22:40
planinar60 wrote: 05/06/2023 22:17

Jel to onda sav zivot nastao kao sto kazes kao incest, kod svih zivotinjskih i biljnih vrsta?
Ne znam.

Ćelije se ne razmnožavaju seksom. Jedna ćelija sama sebe podijeli na dvije, te dvije na 4 itd.

Da li su se vremenom ćelije toliko količinskk i prostorno raširile da bića koja su evoluirala iz pojedinih ćelija ili grupa ćelija su imala tako malo zajedničkog, pa da seks između njih više nije bio seks bliskih srodnika, nije bio incest, ili je bilo nešta drugo, to treba reći neko ko zna, ja ne znam.

To je teško istražiti, radi se o vremenu samog nastanka života, nema baš puno materijala, a pogotovo podataka nema, koji bi olakšali istraživanja.

Ali, ovo malo šta se zna mene čini ateistom. Bog tu, naprosto, nije bio potreban.
Znaci sve iz jedne celije, i ljudi i biljke i zivotinje, i bas na ovoj nasoj planeti? I istrazivanja nam nista bas puno ne mogu ponuditi, osim nekih teorija, nedokazanih?
Hakiz
Posts: 40508
Joined: 30/07/2015 20:01

#543 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 05/06/2023 22:43
Hakiz wrote: 05/06/2023 22:40

Ne znam.

Ćelije se ne razmnožavaju seksom. Jedna ćelija sama sebe podijeli na dvije, te dvije na 4 itd.

Da li su se vremenom ćelije toliko količinskk i prostorno raširile da bića koja su evoluirala iz pojedinih ćelija ili grupa ćelija su imala tako malo zajedničkog, pa da seks između njih više nije bio seks bliskih srodnika, nije bio incest, ili je bilo nešta drugo, to treba reći neko ko zna, ja ne znam.

To je teško istražiti, radi se o vremenu samog nastanka života, nema baš puno materijala, a pogotovo podataka nema, koji bi olakšali istraživanja.

Ali, ovo malo šta se zna mene čini ateistom. Bog tu, naprosto, nije bio potreban.
Znaci sve iz jedne celije, i ljudi i biljke i zivotinje, i bas na ovoj nasoj planeti? I istrazivanja nam nista bas puno ne mogu ponuditi, osim nekih teorija, nedokazanih?
Ma ne, bog je sve to izgradio. Tako je lakše, nema potrebe mučiti se razmišljanjem, hipotezama, teorijama, dokazivanjem, kreiranjem novih ako se stare ne dokažu sve dok se ne "ubode".

A boga smo, naravno, dokazali, nije on kao neke tamo teorije, nedokazane. Ne moramo u njega više samo vjerovati, znamo da postoji. Nismo više vjernici, znalci smo.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#544 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 05/06/2023 22:58
planinar60 wrote: 05/06/2023 22:43
Znaci sve iz jedne celije, i ljudi i biljke i zivotinje, i bas na ovoj nasoj planeti? I istrazivanja nam nista bas puno ne mogu ponuditi, osim nekih teorija, nedokazanih?
Ma ne, bog je sve to izgradio. Tako je lakše, nema potrebe mučiti se razmišljanjem, hipotezama, teorijama, dokazivanjem, kreiranjem novih ako se stare ne dokažu sve dok se ne "ubode".

A boga smo, naravno, dokazali, nije on kao neke tamo teorije, nedokazane. Ne moramo u njega više samo vjerovati, znamo da postoji. Nismo više vjernici, znalci smo.
Ma izvini druze, samo sam te pitao obicno pitanje, znaci zbog nekih ne nuzno laznih ili cak teorija koje mogu mozda i dokazati da je na "pocetku" bio jedan par ljudi, odbacujemo odnosno pitamo vjernike neka pitanja i trazimo odgovore o Bogu ali ga negirate, pa ako nesto negirate to za vas ne postoji, zasto vas to tangira, boli vas djon jel tak.
Cim ti kao ateista ,jer si to sam rekao, trazis neka objasnjenja vec je tu prisutna neka vrsta vjere, a sad ti odluci koje, u sta i zasto.
Osim toga, malo mi je priglupo biti ateista i imati bilo kakve norme ponasanja ili uredjenja u drustvu, koji je smisao ako znas da si tu slucajno dosao i da oni koji ostanu iza tebe su eto zbog tebe tu, ti si ih uvalio, a nema nikakvog smisla zivjeti, mislim ta logika mi otvara vrata da me zabole djon za patnju ljudi u svijetu, da sutra u nekom ratu budem ratni zlocinac epskih razmjera, da unistavam ,lomim , skrsin sve oko sebe jer yebaji ga sta ima veze sto radim bilo sta kad nema ko da me kazni, kad umrem nema vise nista, zasto ce mi savjest onda.
Hakiz
Posts: 40508
Joined: 30/07/2015 20:01

#545 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

planinar60 wrote: 05/06/2023 23:25
Hakiz wrote: 05/06/2023 22:58

Ma ne, bog je sve to izgradio. Tako je lakše, nema potrebe mučiti se razmišljanjem, hipotezama, teorijama, dokazivanjem, kreiranjem novih ako se stare ne dokažu sve dok se ne "ubode".

A boga smo, naravno, dokazali, nije on kao neke tamo teorije, nedokazane. Ne moramo u njega više samo vjerovati, znamo da postoji. Nismo više vjernici, znalci smo.
Ma izvini druze, samo sam te pitao obicno pitanje, znaci zbog nekih ne nuzno laznih ili cak teorija koje mogu mozda i dokazati da je na "pocetku" bio jedan par ljudi, odbacujemo odnosno pitamo vjernike neka pitanja i trazimo odgovore o Bogu ali ga negirate, pa ako nesto negirate to za vas ne postoji, zasto vas to tangira, boli vas djon jel tak.
Cim ti kao ateista ,jer si to sam rekao, trazis neka objasnjenja vec je tu prisutna neka vrsta vjere, a sad ti odluci koje, u sta i zasto.
Osim toga, malo mi je priglupo biti ateista i imati bilo kakve norme ponasanja ili uredjenja u drustvu, koji je smisao ako znas da si tu slucajno dosao i da oni koji ostanu iza tebe su eto zbog tebe tu, ti si ih uvalio, a nema nikakvog smisla zivjeti, mislim ta logika mi otvara vrata da me zabole djon za patnju ljudi u svijetu, da sutra u nekom ratu budem ratni zlocinac epskih razmjera, da unistavam ,lomim , skrsin sve oko sebe jer yebaji ga sta ima veze sto radim bilo sta kad nema ko da me kazni, kad umrem nema vise nista, zasto ce mi savjest onda.
O, čovječe :roll:

Nema veze.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#546 Re: pitanje za sve vjernike

Post by planinar60 »

Hakiz wrote: 05/06/2023 23:33
planinar60 wrote: 05/06/2023 23:25

Ma izvini druze, samo sam te pitao obicno pitanje, znaci zbog nekih ne nuzno laznih ili cak teorija koje mogu mozda i dokazati da je na "pocetku" bio jedan par ljudi, odbacujemo odnosno pitamo vjernike neka pitanja i trazimo odgovore o Bogu ali ga negirate, pa ako nesto negirate to za vas ne postoji, zasto vas to tangira, boli vas djon jel tak.
Cim ti kao ateista ,jer si to sam rekao, trazis neka objasnjenja vec je tu prisutna neka vrsta vjere, a sad ti odluci koje, u sta i zasto.
Osim toga, malo mi je priglupo biti ateista i imati bilo kakve norme ponasanja ili uredjenja u drustvu, koji je smisao ako znas da si tu slucajno dosao i da oni koji ostanu iza tebe su eto zbog tebe tu, ti si ih uvalio, a nema nikakvog smisla zivjeti, mislim ta logika mi otvara vrata da me zabole djon za patnju ljudi u svijetu, da sutra u nekom ratu budem ratni zlocinac epskih razmjera, da unistavam ,lomim , skrsin sve oko sebe jer yebaji ga sta ima veze sto radim bilo sta kad nema ko da me kazni, kad umrem nema vise nista, zasto ce mi savjest onda.
O, čovječe :roll:

Nema veze.
Dobro.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#547 Re: pitanje za sve vjernike

Post by kiligonzales »

Hakiz wrote: 05/06/2023 21:57
planinar60 wrote: 05/06/2023 21:50

Od jedne celije???
Da, ima teorija, ozbiljna, koja kaže da je život krenuo od jedne ćelije. Naravno, treba je dokazati, ali ima indicija.

Takođe, Adam i Eva možda i nisu daleko od istine, neka genetska istraživanja kažu da je moguće da svi potičemo od jednog para. Zapravo, jednog mužjaka, moguće je da je ženki bilo nekoliko. Adam je vjerovatniji od Eve, Eva je moguće bilo više. Možda trio Adam, Eva, Lilit nije samo mit.

Utvrđeno je da je naša ljudska vrsta, homosapiens, nastala u Centralnoj Africi i da homosapiens, u trenutku kada je krenuo da se širi po svijetu, nije imao veću populaciju od procijenjenih 200-2.000 jedinki.

Čudo da postojimo, mogli smo lako nestati kao vrsta.
De jos spomeni Anunaki, Nubiru i teorija o postanku covjeka moze da bude kompletna. :lol:

Realno nauka nekada moze biti 100% tacna, a nekada spekulativna do te mjere da neke teorije nisu nista nego skup pretpostavki i lazi.

Koliko kreacionizam moze biti manjkav zbog nacina na koji pristupa postanku covjeka, tako i nauka nista manje nije spekulativna. Samo je stvar nasih izbora sta smo spremni vjerovati.
HelaS
Posts: 5654
Joined: 22/09/2018 13:21

#548 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HelaS »

Marijana Cecilija Mašić, prešla je na islam nakon što je večeras poslije akšam-namaza u sarajevskoj Istiklal džamiji izgovorila šehadet.
A kako se izlazi iz Islama?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#549 Re: pitanje za sve vjernike

Post by -Chesterfield- »

Dope_Man wrote: 05/06/2023 14:58
Dakle nisi sposoban pronaci niti jedan dobar argument zasto je bogu trebalo da 4 puta pise knjigu, iako je savrsen i sveznajuci pa je kao takav trebalo da iz jednog pokusaja to uradi (i da je "zastiti" jednako kako se tvrdi da je Kur'an "zasticen od promjene"). Uletio si sa opravdavanjem i sad bjezis u neku lijevu pricu da te se napada il sta vec. Ne, ljepoto, samo se trazi da ono sto tvrdis potkrijepis bilo kakvim primjerom koji ima smisla.
Pa da...
Logično bi bilo da je odmah spustio tablet ili mobitel na kojem je objava.
Google translate bi bio obavezan tako da sva plemena, narodi, beduini... imaju original na svom jeziku.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#550 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

-Chesterfield- wrote: 06/06/2023 01:07
Dope_Man wrote: 05/06/2023 14:58
Dakle nisi sposoban pronaci niti jedan dobar argument zasto je bogu trebalo da 4 puta pise knjigu, iako je savrsen i sveznajuci pa je kao takav trebalo da iz jednog pokusaja to uradi (i da je "zastiti" jednako kako se tvrdi da je Kur'an "zasticen od promjene"). Uletio si sa opravdavanjem i sad bjezis u neku lijevu pricu da te se napada il sta vec. Ne, ljepoto, samo se trazi da ono sto tvrdis potkrijepis bilo kakvim primjerom koji ima smisla.
Pa da...
Logično bi bilo da je odmah spustio tablet ili mobitel na kojem je objava.
Google translate bi bio obavezan tako da sva plemena, narodi, beduini... imaju original na svom jeziku.
S obzirom da je i "finalnu" dostavio samo na jednom jeziku, jednom plemenu, u vrijeme kada se broj pismenih ljudi mjerio u procentima na prste jedne ruke (sto je sve tacno i za prethodne)... da, od "savrsenog, svemoguceg, sveznajuceg" bica mislim da nije puno za ocekivati da iz prvog, a ne tek iz cetvrtog pokusaja, ubode finalnu formu teksta, skonta da je treba zastititi od promjena itd.. a da ne govorim o trazenju kakvog distributera za cijeli svijet, a da to nije "Hej Muhamede, eto ti knjiga, sad uzmi sablju u ruke i kreni siriti ljubav po svijetu".

Uglavnom, nema dobrog odgovora na pitanje zasto je "savrseno, svemoguce, sveznajuce" bice moralo svoju veliku objavu slati 4 puta (iz ugla islama) umjesto da to uradi ispravno iz prvog puta.
Post Reply