pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8224
Joined: 25/05/2013 23:49

#51 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

sale07 wrote: 28/10/2021 10:09
Za mene nije patnja to sto mi je Bog dao zivot. A pored toga mi dao odredjena pravila i upute da bi na zemlji bio red. Rekao da budem pazljiv prema roditeljima i starijima i blag prema djeci. Da ne cinim nered po zemlji, nego da gdje mogu ispravljam nepravdu.
Tebi neko mora kazati da trebas biti pazljiv prema roditeljima i starijima a blag prema djeci? To nisi mogao sam skontati nikako? Drustva koja nemaju boga i koja su zivjela prije nego je bog odlucio da se javi ljudima nisu bila pazljiva prema roditeljima i blaga prema djeci?

Evo jedan savjet od mene, ako zelis da ga prihvatis. Jedan dobronamjeran savjet tebi a i ostalima. Ako zelis vidjeti da li je neka tvrdnja istinita ili "preseravanje" gdje ti neko prodaje muda pod bubrege, bez obzira o cemu se radi, uvijek pogledaj njen negativ. Evo recimo imas ljude koji idu gatarima. Ako zelis vidjeti da li gatanje funkcionise nemoj brojati samo kad oni pogode. Broj i kada profulaju i onda uporedi ta dva broja. Ako te neko nagovara na neki poslovni poduhvat, pogledaj uspjeh slicnih poduhvata ali i te osobe. Nadji njihov negativ i uporedi.

E tako i ovdje. Ti si napisao nesto za sta ja vjerujem da je preseravanje: "Bog ti dao pravila kako bi bio red"! Ako zelim testirati nivo preseravanja u ovoj tvrdnji onda je trebam podvrgnuti negativu, a negativ je trazenje situacija kada bozija pravila prave nered ili kada neka druga pravila prave isti takav red kao sto ti tvrdis. Pogledamo bilo koju zapadnu drzavu koja se bazira na sekularnom uredjenju (bez boga) i vidimo da imaju model penzionog sistema, imaju gerijatrijsku njegu, staracke domove ako neko zeli. Sistem postoji i mnogo je kvalitetniji zivot penzionera na zapadu nego u vjerskim drzavama. Dakle ta pravila koja bog daje mozda jesu dobra ali nisu jedini nacin da se napravi uspjeh. U svakom slucaju nisu najbolji nacin jer u praksi ne funkcionisu najbolje.

Onda pogledas pravila gdje se pravi nered na zemlji sa bozijim pravilima i samo se osvrnes na danasnju Siriju gdje ISIL ima vlast (bozija pravila), Afganisatan gdje talibani imaju vlast (bozija pravila), Somaliju, Libiju, Egipat, pa cak i Saudiju. Ne mislim da je lijepo i u Iranu.

Gdje je ta ljepota bozijih pravila?
apsidejzi wrote: 25/10/2021 09:32
Ne volim pravila, pogotovo teoloske prirode. Imam potrebu da ih namjerno krsim!
Necu ulaziti u dublju raspravu s tobom, mislim da si rekao o sebi i previse.
Neces ulaziti u dublju raspravu ne zbog toga sto sam rekao o sebi nego zato sto duboko dole znas da to sto pises je preseravanje i bojis se da cu ja to javno pokazati.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#52 Re: pitanje za sve vjernike

Post by sale07 »

apsidejzi wrote: 28/10/2021 10:22
sale07 wrote: 28/10/2021 10:09
Za mene nije patnja to sto mi je Bog dao zivot. A pored toga mi dao odredjena pravila i upute da bi na zemlji bio red. Rekao da budem pazljiv prema roditeljima i starijima i blag prema djeci. Da ne cinim nered po zemlji, nego da gdje mogu ispravljam nepravdu.
Tebi neko mora kazati da trebas biti pazljiv prema roditeljima i starijima a blag prema djeci? To nisi mogao sam skontati nikako? Drustva koja nemaju boga i koja su zivjela prije nego je bog odlucio da se javi ljudima nisu bila pazljiva prema roditeljima i blaga prema djeci?

Evo jedan savjet od mene, ako zelis da ga prihvatis. Jedan dobronamjeran savjet tebi a i ostalima. Ako zelis vidjeti da li je neka tvrdnja istinita ili "preseravanje" gdje ti neko prodaje muda pod bubrege, bez obzira o cemu se radi, uvijek pogledaj njen negativ. Evo recimo imas ljude koji idu gatarima. Ako zelis vidjeti da li gatanje funkcionise nemoj brojati samo kad oni pogode. Broj i kada profulaju i onda uporedi ta dva broja. Ako te neko nagovara na neki poslovni poduhvat, pogledaj uspjeh slicnih poduhvata ali i te osobe. Nadji njihov negativ i uporedi.

E tako i ovdje. Ti si napisao nesto za sta ja vjerujem da je preseravanje: "Bog ti dao pravila kako bi bio red"! Ako zelim testirati nivo preseravanja u ovoj tvrdnji onda je trebam podvrgnuti negativu, a negativ je trazenje situacija kada bozija pravila prave nered ili kada neka druga pravila prave isti takav red kao sto ti tvrdis. Pogledamo bilo koju zapadnu drzavu koja se bazira na sekularnom uredjenju (bez boga) i vidimo da imaju model penzionog sistema, imaju gerijatrijsku njegu, staracke domove ako neko zeli. Sistem postoji i mnogo je kvalitetniji zivot penzionera na zapadu nego u vjerskim drzavama. Dakle ta pravila koja bog daje mozda jesu dobra ali nisu jedini nacin da se napravi uspjeh. U svakom slucaju nisu najbolji nacin jer u praksi ne funkcionisu najbolje.

Onda pogledas pravila gdje se pravi nered na zemlji sa bozijim pravilima i samo se osvrnes na danasnju Siriju gdje ISIL ima vlast (bozija pravila), Afganisatan gdje talibani imaju vlast (bozija pravila), Somaliju, Libiju, Egipat, pa cak i Saudiju. Ne mislim da je lijepo i u Iranu.

Gdje je ta ljepota bozijih pravila?

Necu ulaziti u dublju raspravu s tobom, mislim da si rekao o sebi i previse.
Neces ulaziti u dublju raspravu ne zbog toga sto sam rekao o sebi nego zato sto duboko dole znas da to sto pises je preseravanje i bojis se da cu ja to javno pokazati.
Ja imam dvoje djece koji su razlicitih karaktera. Jednom djetetu je dovoljno jednom reci da ne smije se gurati s drugom djecom kada su na stepenicama jer rezultat toga moze biti katastrofalan. Dok drugo dijete to ne shvata i ono ponavlja isti postupak jer mu je to zabavno, vrlo vjerovatno.
Jel ja trebam drugo djete pustiti da to radi do momenta dok ne dodje do katastrofe i nauci lekciju ili primjeniti neku kaznu da bi sprjecio katastrofu?

Isto tako je i sa ljudima, svakodnevno se krecemo medju ljudima i lahko je uvidjeti dvije osobe istog uzrasta koje ne rezonuju stvari isto. Nekom je normalno baciti papiric na ulici, voziti gradskim prijevozu a ne platiti kartu, parkirati na trotuaru, dok druga osoba ne moze da shvati taj nacin razmisljanja. Zato moraju postojati pravila da bi vladao red, a onaj ko je stvorio covjeka logicno je i da je postavio odredjena pravila.

Sirija ISIL, Afganistan, Somalija, Libija, Egipat, Saudijska Arabaija, Iran itd.
Mi u BiH imamo dosta slican zakon svicarskom zakonu ili zakonu bilo koje evropske zemlje, i jel to neki garant da je ovdje zivot slican onom tamo u evropi ? Nije, iz jednog prostog razloga a to je primjenjivanje zakona. Jel cinjenica da u Svicarskoj ako bacis smece na ne propisno mjesto vrlo vjerovatno ces platiti kaznu za to? Isti zakon i mi imamo a sta se ovdje desava?
Ista stvar je i sa ovim nabrojanim zemljama, ti stvarno mislis da se tamo primjenjuju Bozija pravila, to jest da sistem funkcionise po Bozijem zakonu?
Neces ulaziti u dublju raspravu ne zbog toga sto sam rekao o sebi nego zato sto duboko dole znas da to sto pises je preseravanje i bojis se da cu ja to javno pokazati.
Kad s nekim razgovars treba pokazati odredjenu dozu postovanja bio on u pravu ili ne. Vidis tebi neko ne treba kazati da buds pazljiv prema roditeljima, al sigurno je jako puno stvari koje ti neko treba reci ili dati primjer jer to ne mozes sam dokuciti.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#53 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

MujkicHaris wrote: 27/10/2021 02:37 Tvoje pitanje je za vjernike. Musliman koji ignoriše Kur'an u raspravi o Džehennemu ili musliman koji ignoriše Kur'an općenito je na krivom putu.


Druze, ja sam pitao za racionalno objasnjenje. Kur'an nije dao logicno objasnjenje za vjecni dzehenem po mome razumijevanju a koliko vidim nije nikako jer niko nemoze da odgovori na to pitanje. Imas na YT kratak video od Shabir Ally ukucaj samo "Let the Quran speak" i lako ces ga naci. On priznaje da nakog svakog objasnjenja ostaje pitanje "what is it to God"? da przi ljude vjecno. Mada pokusava da izvuce zakljucak da djehenem nije vjecit na osnovu slabih hadisa
MujkicHaris wrote: 27/10/2021 02:37Moramo se, Hamza, oslanjati na Kur'an jer on dolazi od Onog koji je stvorio Džehennem, dao mu smisao i svrhu. Sve što je važno da znaš o Džehennemu je u Kur'anu i hadisima.

Tvoja logika bi tražila da u razgovoru o dizajnu i smislu Appleovih uređaja ignorišem šta Jony Ive ili Steve Jobs ima reći.


Opet, pitanje nije teolosko koliko logicno. Kuran i hadisi jesu sve sto se zna o dzehenemu ali ne daju racionalno objasnjenje. Kad bi Apple napravio npr. ios2 i koji nije bas jasan logicno je da o tome prvo ucis iz njihovih izvora informacija. Ali taj novi sistem i njegova logika se moze diskutovati i bez njih ako oni nemaju odgovor koji zadovoljava covjeka.
MujkicHaris wrote: 27/10/2021 02:37Da li je znao i zna ko su ti koji će biti u vječnoj vatri? Da. Njemu pripada apsolutno znanje o svemu. Da li je odredio da ti ljudi idu u vječnu vatru bez da su to zaradili svojim rukama? Ne. "Onaj Koji je dao smrt i život da bi iskušao koji će od vas bolje postupati" (Sura El-Mulk, 2).


Po toj logiki Bog je znao ko ce u vatru i znao je ko ce zaraditi dzehenem ali je opet odlucio da ga stvori i vjecno muci. To se malo kosi sa rijec "milostivi". Znaci ti znas da ce milijarde ljudi zavrsiti u vjecnoj vatri ali ces ih ipak stvoriti. Ja bi zaista volio da mogu shvatiti tu logiku.

MujkicHaris wrote: 27/10/2021 02:37"A onaj ko želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena..." (Sura Ali -Imran, 85)

Tako kazu i Krscani. A naucnici vele nista od tog, to je evolucija.
MujkicHaris wrote: 27/10/2021 02:37Sada dolazimo do najbitnijeg: Širk je jedino djelo za koje, ako osoba preseli i nije se pokajala na ovom svijetu, nema oprosta. Sva ostala djela? Postoji mogućnost da čovjek musliman kroz neku fazu: iskušenja na ovom svijetu, zagrobni život, Sudnji Dan (različite etape) dobije oprost od Allah dž.š. Širk? Samo ako se čovjek pokaje na ovom svijetu.

Dakle, ako imamo: A) za širk nema oprosta na onom svijetu B) čovjek se nije pokajao na ovom svijetu a C) Džennet je mjesto gdje griješnik neće ući... Šta ostaje takvom čovjek na budućem svijetu? Smrt? Smrti više nema. Ostaje Džehennem i vječna kazna.


Znaci Hitler, Staljin, Karadzic i Mladic i njima slicni kad bi se pred smrt pokajali i primili Islam jednog dana bi usli u dzenet a onaj tamo neki jadnik koji nije nikome zlo nanijeo samo bio uvjeren da je njegova vjera prava ce u vjecni dzehenem. Jeli to pravedno?

MujkicHaris wrote: 27/10/2021 02:37Nisam u mogućnosti da odgovorim jer sam u potpunosti i svim svojim bićem siguran da je Islam jedina priznata vjera kod Allaha dž.š. Ako ti odgovorim drugačije to bi onda značilo da ne priznajem Kur'an i riječ Božiju jer tamo piše:
“Jedina priznata vjera kod Allaha je islam.” (Sura Ali-Imran, 19)
Neka si uvjeren da si na pravom putu ovo nije retoricko pitanje i nije tacno da sa odgovorom ne priznajes Kuran vec odgovor bi bio ovakav "Boze nije fer da me stavis u vatru a ja te onoliko obozavao". Ako nisam u pravu opet te pitam. Sta bi ti rekao Bogu kad bi ti bilo receno ides u vatru i to zauvijek jer si izabrao pogresnu vjeru?
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#54 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

¤ jelena ¤ wrote: 26/10/2021 06:41

Pakao, raj....džehenem, dženet....

bilo koja od opcija vječnosti mi je zastrašujuća.
Probaj malo opijuma pa ces vidjeti, kazu toliko je fino da osoba pozeli da nikad ne prodje. :D
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#55 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

KraljicaIzJajca wrote: 26/10/2021 10:27
Islam ne uči drugaćije, jer kod abrahamskih religija su stavovi isprepleteni. Sve se promjenilo tokom 2.st.p.n.e., odnosno utjecajem Helena (starih Grka) i Babilonaca na judaizam.Prije toga je bio ovako:

Like water spilled on the ground, which cannot be recovered, so we must die” (2 Samuel 14:14).

Judaizam ni danas nije 'opterečen' o konceptu života poslije smrti.
Znam da stari testament ne govori o tome. Ali gdje pise u Bibliji da je Abraham bio prvi "prorok"?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8224
Joined: 25/05/2013 23:49

#56 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

sale07 wrote: 28/10/2021 11:02 Ja imam dvoje djece koji su razlicitih karaktera. Jednom djetetu je dovoljno jednom reci da ne smije se gurati s drugom djecom kada su na stepenicama jer rezultat toga moze biti katastrofalan. Dok drugo dijete to ne shvata i ono ponavlja isti postupak jer mu je to zabavno, vrlo vjerovatno.
Jel ja trebam drugo djete pustiti da to radi do momenta dok ne dodje do katastrofe i nauci lekciju ili primjeniti neku kaznu da bi sprjecio katastrofu?
Ovdje se otkriva jedan drugi aspekt religije o kojem ja cesto pricam na ovom podforumu. Naime, bog je arheotip oca. Veoma je intrigantno da ti ovdje sebe stavljas kao nekoga ko treba da se brine o djeci i ko zna sta je ispravno za njih i da si ti taj koji im daje sigurnost. Iz perspektive djeteta ti si bog. Sve ono sto ti osjecas prema bogu je ono sto djeca osjecaju prema tebi. Bog je materijalizacija oca zastitnika kad odrastes. Arheotip oca i ovo tvoje izlaganje savrseno dobro objasnjava to. Ti sam vidis boga kao oca zastinika.

Dalje, veoma je intrigantno da ti bozije kaznjavanje poredis sa roditeljskim kaznjavanjem. To pokazuje kako ti gledas na ulogu roditelja. Za mene je apsolutno pogresno KAZNITI dijete zato sto skace na stepenicama. Kazniti ga za rizike koje ne razumije. Dijete treba upozoriti na rizike i objasniti mu sta se moze desiti ako lose doskoci a ne treba ga kaznjavati samo zato sto skace. Nema nista pogresno u skakanju. Imam i ja dvoje djece i kad radim nesto oko kuce sto moze predstavljati rizik, ja ih zovnem da dodju i objasnim. Vidite ove daske sto su tu? Na njima ima dosta eksera. Ja ih jos nisam stigao odnijeti a ni eksere povaditi. Nije problem da se igrate ovdje ali ako neko padne moze se dobro povrijediti. Onda uzmem dasku sa ekserom i pokazem koliko duboko ekser moze uci. Nikad se jos nije desilo da se djeca povrijede kad im ovako objasnim. Nisu se cak ni igrali tu gdje su daske bile. Razumiju.

No intrigantno je da otac kaznjava kad pogrijesis. Nije ti objasnio sta si pogrijesio i zasto si pogrijesio. Nije ti objasnio posljedice nego ti je zaprijetio da nesto ne smijes a ti ne znas sto ne smijes. Ne smijes skakati na stepenicama ako budes skakao bice kaznjen. Ali skakanje na stepenicama je zabavno. nema veze, ja poznajem rizike i moze doci do katastrofe. To se ne spominje direktno, ali poruka koja se salje indirektno jeste: ti si dijete i ti si nesposoban da sam skontas sta je rizik.

Kad odraste, to dijete ce tako gledati i na boga jer bog je zapravo arheotip oca. Ne smije uzivati u zivotu jer ce biti kaznjen posto svako uzivanje nosi odredjeni rizik. Seks nosi rizik da se zarazis ili da napravis dijete. Tvoje dijete nece uzivati u seksu (pogotovo ako je curica) jer ce se bojati bozije kazne. Uzivanje i zabava = kazna. Zato sva religijska pravila i jesu takva da blokiraju zabavu. Samo zato sto roditelji nisu znali objasniti potencijalne rizike i sto su smatrali da su im djeca nesposobna da sama ocijene da li nesto vrijedi rizikovati ili ne.

Tvoje dijete mozda zeli da skace na stepenicama makar nogu slomilo. Ako mu objasnis, vjerovatno nece, ali mnogo lakse je kazati: sejtan ga nagovorio nego da ti odes do stepenica i ko fol padnes i tako mu pokazes kako se moze povrijediti.
Isto tako je i sa ljudima, svakodnevno se krecemo medju ljudima i lahko je uvidjeti dvije osobe istog uzrasta koje ne rezonuju stvari isto. Nekom je normalno baciti papiric na ulici, voziti gradskim prijevozu a ne platiti kartu, parkirati na trotuaru, dok druga osoba ne moze da shvati taj nacin razmisljanja. Zato moraju postojati pravila da bi vladao red, a onaj ko je stvorio covjeka logicno je i da je postavio odredjena pravila.
Covjeka niko nije stvorio nego je evoluirao al haj necemo sad o tome. Ja ne znam ni jedno religijsko pravilo koje govori da se ne treba bacati papiric na ulici. Ta pravila su kasnije izvedena i tebi predstavljena kao religijska. Saobracajna pravila nije odredio bog nego ljudi. Avio saobracaj funkcionise sasvim odlicno a nikada bog nije nista rekao na tu temu. Ljudi su savrseno dobro sposobni napraviti set pravila koja ce postovati kako bi svakodnevnica lakse funkcionisala. Ne treba ti bog niti kakav eksterni faktor to odredjivati.
Sirija ISIL, Afganistan, Somalija, Libija, Egipat, Saudijska Arabaija, Iran itd.
Mi u BiH imamo dosta slican zakon svicarskom zakonu ili zakonu bilo koje evropske zemlje, i jel to neki garant da je ovdje zivot slican onom tamo u evropi ? Nije, iz jednog prostog razloga a to je primjenjivanje zakona. Jel cinjenica da u Svicarskoj ako bacis smece na ne propisno mjesto vrlo vjerovatno ces platiti kaznu za to? Isti zakon i mi imamo a sta se ovdje desava?
Ista stvar je i sa ovim nabrojanim zemljama, ti stvarno mislis da se tamo primjenjuju Bozija pravila, to jest da sistem funkcionise po Bozijem zakonu?
imaju dva aspekta odgovora na ovo pitanje: prvi askept je formalne prirode i veoma je direktan: boziji zakon nije funkcionalan. nesto ne funkcionise. Drugi aspekt je interne prirode i on je vezan za interno stanje covjeka. Hajde da se sada vratimo na tvoje dijete koje skace na stepenicama i koje je kaznjeno. Kaznjeno zato sto se zabavljalo. Ti mozda to tako ne vidis, ali u ocima djeteta to tako izgleda. Moj otac mi ne vjeruje dovoljno i ne misli da sam ja dovoljno pametan da sam razumijem rizike. To je na internom emotivnom planu. Sta su moje alternative: da mu radim stvari iza ledja (propusim se, drogiram, imam seks, skacem, zabavljam se) dok glumim da sam dobar pred njim. Kada generacije ljudi odrastaju u takvom okruzenju i kada manje vise vjeruju u takvog boga, jer bog je arheotip takvog oca, onda za rezultat dobijes formalno slijedjenje religijskih pravila dok istovremeno dobijes drustvo koje je naucilo da MORA imati pravila za sve. Ako mu ne dadnes pravilo on se ne zna ponasati.

Upravo odatle dolazi razlika izmedju Svicarske i BiH. Isti zakon, drugaciji rezultat. Nije to da se ne postuju bozija pravila nego su generacije odrasle u drugacijem okruzenju. Ako odrastas u okruzenju gdje imas okrutnog oca koji ne zna da ti objasni rizike i onda te PUSTI da sam izaberes ti ces odrasti u emotivno nezrelu jedinku koja ce uvijek trebati oca u svom zivotu. Da mu dadne pravila i uputi na pravi put, pa i da ga kazni kad pogrijesi. Sta mislis zasto zene uzivaju u BDSM fantazijama i imaju daddy komplekse? Odavde to dolazi. Imale su lijenog oca koji nije vjerovao u njih. Sta hocu da kazem: u Svicarskoj generacije djece odrastaju sa ocevima koji su ukljuceniji u njihove zivote i koji vjeruju u svoju djecu. Ne kaznjavaju ih kada pogrijese nego im objasnjavaju rizike koje nesto nosi sa sobom i onda vjeruju da ce djeca izabrati pravi put. Niko nikog ne sili. U BiH djeca odrastaju drugacije i kad odrastu imaju potrebu da im neko pravi pravila. Ako ne napravi oni se ponasaju kao da pravila nema, izmedju ostalog i bacaju papire na ulicu.

No ako i uvijek. Za sve sto ne znamo objasniti svalicemo na boga. Tako je najlakse. Bog izuzetaka.
Last edited by apsidejzi on 28/10/2021 14:12, edited 1 time in total.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#57 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 14:06 Sve što traje vječno je kazna.
hahaha...mogu ti nabrojati nekoliko stvari na ovom svijetu koje bi ti rado da traju vjecno :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8224
Joined: 25/05/2013 23:49

#58 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

HAMZABUZIM wrote: 28/10/2021 14:05 Znaci Hitler, Staljin, Karadzic i Mladic i njima slicni kad bi se pred smrt pokajali i primili Islam jednog dana bi usli u dzenet a onaj tamo neki jadnik koji nije nikome zlo nanijeo samo bio uvjeren da je njegova vjera prava ce u vjecni dzehenem. Jeli to pravedno?
Pitaj bilo kojeg pravoslavnog popa i on ce ti reci da Mladic i Karadjic ne samo da nece u vjecni pakao nego ce jos biti i ekstra nagradjeni. Sta ako su upravu?

A mena ateistu ce prziti i muslimanski i pravoslavni bog :lol: a mrava ne bih zgazio kakav sam dobar :D
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#59 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

apsidejzi wrote: 28/10/2021 14:17
HAMZABUZIM wrote: 28/10/2021 14:05 Znaci Hitler, Staljin, Karadzic i Mladic i njima slicni kad bi se pred smrt pokajali i primili Islam jednog dana bi usli u dzenet a onaj tamo neki jadnik koji nije nikome zlo nanijeo samo bio uvjeren da je njegova vjera prava ce u vjecni dzehenem. Jeli to pravedno?
Pitaj bilo kojeg pravoslavnog popa i on ce ti reci da Mladic i Karadjic ne samo da nece u vjecni pakao nego ce jos biti i ekstra nagradjeni. Sta ako su upravu?
Znam jarane ali pricamo sa Islamskog gledista. Po Krscanstvu skoro nijedan Musliman vjernik nece uci u raj jer nije prihvatio Isusa kao boga i spasitelja. Znaci jedino "moj" bog je ispravan i ako ga ne prihvatis tesko tebi :shock:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8224
Joined: 25/05/2013 23:49

#60 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

HAMZABUZIM wrote: 28/10/2021 14:20
apsidejzi wrote: 28/10/2021 14:17
Pitaj bilo kojeg pravoslavnog popa i on ce ti reci da Mladic i Karadjic ne samo da nece u vjecni pakao nego ce jos biti i ekstra nagradjeni. Sta ako su upravu?
Znam jarane ali pricamo sa Islamskog gledista. Po Krscanstvu skoro nijedan Musliman vjernik nece uci u raj jer nije prihvatio Isusa kao boga i spasitelja. Znaci jedino "moj" bog je ispravan i ako ga ne prihvatis tesko tebi :shock:
Ja sam stava da su i krscani i muslimani upravu kad govore o onom drugom bogu :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#61 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

HAMZABUZIM wrote: 28/10/2021 14:10
¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 14:06 Sve što traje vječno je kazna.
hahaha...mogu ti nabrojati nekoliko stvari na ovom svijetu koje bi ti rado da traju vjecno :lol:
Hajde, nabroj....
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#62 Re: pitanje za sve vjernike

Post by seno_bh »

Ima jedna stvar koja se potencira u zadnje vrijeme toliko da je meni kao nekom ko se trudi shvatit vjeru, postala naporna.

Aktuelne su riječi utjehe za sve i što god se desi
Znači: "sabur, strpi se, Bog ima plan za tebe, Bozija odredba je bolja nego tvoj plan, strpi se jer te čeka ono što je suđeno i td.."

Ispada da čovjek treba sve progutati, sve čekati, nadati se novom danu koji možda uopšte neće doći, a vrijeme prođe.
Za mene je vrijeme najveće bogatstvo, apsurdno mi bude da oko svega mislim ovako i da čovjek ništa ne poduzima jer bi strpljenjem sve trebalo doci, poslozit se, dobit što je potrebno
A kad ce covjek nadoknadit propušteno, jer život jeprekratak
Hakiz
Posts: 40375
Joined: 30/07/2015 20:01

#63 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

seno_bh wrote: 28/10/2021 21:16 Ima jedna stvar koja se potencira u zadnje vrijeme toliko da je meni kao nekom ko se trudi shvatit vjeru, postala naporna.

Aktuelne su riječi utjehe za sve i što god se desi
Znači: "sabur, strpi se, Bog ima plan za tebe, Bozija odredba je bolja nego tvoj plan, strpi se jer te čeka ono što je suđeno i td.."

Ispada da čovjek treba sve progutati, sve čekati, nadati se novom danu koji možda uopšte neće doći, a vrijeme prođe.
Za mene je vrijeme najveće bogatstvo, apsurdno mi bude da oko svega mislim ovako i da čovjek ništa ne poduzima jer bi strpljenjem sve trebalo doci, poslozit se, dobit što je potrebno
A kad ce covjek nadoknadit propušteno, jer život jeprekratak
To je razlog za Marxovu "Religija je opijum za mase". Čekaj nagradu za patnju na onom svijetu, dakle, ne buni se zbog uslova života na ovom. Vlast i crkva su uvijek bile kao prst i nokat.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#64 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

¤ jelena ¤ wrote: 28/10/2021 14:54
HAMZABUZIM wrote: 28/10/2021 14:10

hahaha...mogu ti nabrojati nekoliko stvari na ovom svijetu koje bi ti rado da traju vjecno :lol:
Hajde, nabroj....
Droga, sex, rock n roll (ili slusas izvorne) :lol:
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#65 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

seno_bh wrote: 28/10/2021 21:16 Ima jedna stvar koja se potencira u zadnje vrijeme toliko da je meni kao nekom ko se trudi shvatit vjeru, postala naporna.

Aktuelne su riječi utjehe za sve i što god se desi
Znači: "sabur, strpi se, Bog ima plan za tebe, Bozija odredba je bolja nego tvoj plan, strpi se jer te čeka ono što je suđeno i td.."

Ispada da čovjek treba sve progutati, sve čekati, nadati se novom danu koji možda uopšte neće doći, a vrijeme prođe.
Za mene je vrijeme najveće bogatstvo, apsurdno mi bude da oko svega mislim ovako i da čovjek ništa ne poduzima jer bi strpljenjem sve trebalo doci, poslozit se, dobit što je potrebno
A kad ce covjek nadoknadit propušteno, jer život jeprekratak
Ja mislim da je covjek koji je iskreni vjernik ono bas 110% vrlo sretna osoba. Cak i u nesretnim okolnostima takve osobe se manje stresuju i rahatnije su. Pa bio je neki test na pacijentima koji, kad se spomene Bog pa makar bili i ateisti, malo im se dopamin poraste. Zamisli onda one koji su uvjereni da Bog postoji i koji se ne plase nikoga i nicega osim Boga.

Znaci to je jedna velika blagodan. Ja sam uvjek govorio najvece bogatstvo je zdravlje ali vjera je odmah iza ako nije i veca blagodat. E sada dali je istina ili ne to je drugo. Ali beneficije su velike.

I mene to smeta sto vreme brzo prolazi a nista dobro ne dolazi. Znaci cekaj onaj svijet. Ali ako nevjerujem dzaba i patnja opet cu u jos goru patnju. Zato pokusavam da shvatim vjeru jer nastranu te blagodati vjera ipak ima smisla. Ali ja zelim smisao da bude 100%. Nemogu coravo vjerovati. Naravno ima stvari koje nemozemo niti trebamo dokuciti ali ova tema koju sam otvorio je za mene najveca prepreka. Poznajem jednog doktora koji eto klanja i na poslu ali mi je priznao da ga muci ono staro pitanje "Ako je Bog svemoguc moze li stvoriti jos jednog Boga istog kao on ili moze li stvoriti kamen da nemoze podici"? Za mene to pitanje nije problem jer Bog se nemoze zamisliti nije on covjekoliki lik negdje na nebu ali eto nekoga muci to.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#66 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

Hakiz wrote: 28/10/2021 23:39 To je razlog za Marxovu "Religija je opijum za mase". Čekaj nagradu za patnju na onom svijetu, dakle, ne buni se zbog uslova života na ovom. Vlast i crkva su uvijek bile kao prst i nokat.
Vjera i Bog imaju smisla ako ih shvatis. Ako si "open minded" i upustis se u debatu Bog vs. Ateizam bez obzira bio vjernik ili ne niko nemoze pobjediti taj dijalog niti doci do kraja. Obe stranu imaju jake argumente kao i slabosti. Na kraju krajeva zato se zove VJERA. Vjerujes ili nevjerujes.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#67 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

HAMZABUZIM wrote: 29/10/2021 03:20
¤ jelena ¤ wrote: 28/10/2021 14:54

Hajde, nabroj....
Droga, sex, rock n roll (ili slusas izvorne) :lol:
Eo, još jedno pitanje za vjernike koji predenduju na mjesto u dženetu/raju...

Šta odgovoriti na ovo....
na ovakav način razmišljanja, a ne uvrijediti sagovornika?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#68 Re: pitanje za sve vjernike

Post by -Chesterfield- »

seno_bh wrote: 28/10/2021 21:16 Ima jedna stvar koja se potencira u zadnje vrijeme toliko da je meni kao nekom ko se trudi shvatit vjeru, postala naporna.

Aktuelne su riječi utjehe za sve i što god se desi
Znači: "sabur, strpi se, Bog ima plan za tebe, Bozija odredba je bolja nego tvoj plan, strpi se jer te čeka ono što je suđeno i td.."

Ispada da čovjek treba sve progutati, sve čekati, nadati se novom danu koji možda uopšte neće doći, a vrijeme prođe.
Za mene je vrijeme najveće bogatstvo, apsurdno mi bude da oko svega mislim ovako i da čovjek ništa ne poduzima jer bi strpljenjem sve trebalo doci, poslozit se, dobit što je potrebno
A kad ce covjek nadoknadit propušteno, jer život jeprekratak
Ja sam to razumio da se sabur odnosi na ono loše što te zadesi u životu.
Ako si u neimaštini da se strpiš, a ne da kradeš, pljačkaš, ubijaš ljude... da bi izašao iz nekog lošeg stanja. Okreneš drugi obraz da te ošamare i po njemu. :D

A ako nisi u takvom stanju, onda moraš požuriti u činjenju dobrih dijela. Od Boga naređeno da se natječeš sa drugima u činjenju dobrih dijela. Nikakav sabur, ako ti je komšija bolestan, siromašan, ako poznaješ neko siroče, samohrane majke i drugi slični primjeri... tada moraš požuriti da im pomogneš...
KraljicaIzJajca
Posts: 3985
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#69 Re: pitanje za sve vjernike

Post by KraljicaIzJajca »

HAMZABUZIM wrote: 28/10/2021 14:09
KraljicaIzJajca wrote: 26/10/2021 10:27
Islam ne uči drugaćije, jer kod abrahamskih religija su stavovi isprepleteni. Sve se promjenilo tokom 2.st.p.n.e., odnosno utjecajem Helena (starih Grka) i Babilonaca na judaizam.Prije toga je bio ovako:

Like water spilled on the ground, which cannot be recovered, so we must die” (2 Samuel 14:14).

Judaizam ni danas nije 'opterečen' o konceptu života poslije smrti.
Znam da stari testament ne govori o tome. Ali gdje pise u Bibliji da je Abraham bio prvi "prorok"?
Ne piše to uvezi Abrahama (onoliko koliko znam), a Adam se spominje u raznim izvorima kao prvi sveštenik.

Možda je zato on opisan kao prvi profet u Islamu. Šuštinski, stav Islama nije pogrešan.
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#70 Re: pitanje za sve vjernike

Post by belfy »

sale07 wrote: 28/10/2021 10:22
belfy wrote: 27/10/2021 19:59

ovako gledajuci onda su narkomani u pravu. doziraju si hormone srece i provedu zivot u sreci i veselju...
Ne kazem da su u pravu, ali rade to i dosta ih to radi cijeli zivot i da mogu radili bi to svaki trenutak da su u mogucnosti i ne dosadi im.
pa, upravo si djelimicno potvrdio da su u pravu. a ne dosadi im zato sto pored te i takve "srece" zive tezak i sjeban zivot i to im je "sretno vrijeme". dakle da bi bio sretan moras znati i za nesrecu. ako uzmemo i ovo u obzir onda je cak narkomanija pozeljnija od raja...
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#71 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

belfy wrote: 29/10/2021 18:48
sale07 wrote: 28/10/2021 10:22
Ne kazem da su u pravu, ali rade to i dosta ih to radi cijeli zivot i da mogu radili bi to svaki trenutak da su u mogucnosti i ne dosadi im.
pa, upravo si djelimicno potvrdio da su u pravu. a ne dosadi im zato sto pored te i takve "srece" zive tezak i sjeban zivot i to im je "sretno vrijeme". dakle da bi bio sretan moras znati i za nesrecu. ako uzmemo i ovo u obzir onda je cak narkomanija pozeljnija od raja...
Da mozes stalno biti sretan i osjecati se "high" i da neznas za nesrecu uzivao bi ti u tome. Ali razlika je, kako vjernici kazu, u raju je osjecaj neopisim ono nemoze se mjerit nisacime i osoba ne zeli da ikad prestane. Zato se zove raj i dzaba je pokusati to uporediti sa zivotom ovdje (pod uslovom da postoji)
User avatar
Quaresma
Posts: 6690
Joined: 19/07/2010 16:37

#72 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Quaresma »

seno_bh wrote: 28/10/2021 21:16 Ima jedna stvar koja se potencira u zadnje vrijeme toliko da je meni kao nekom ko se trudi shvatit vjeru, postala naporna.

Aktuelne su riječi utjehe za sve i što god se desi
Znači: "sabur, strpi se, Bog ima plan za tebe, Bozija odredba je bolja nego tvoj plan, strpi se jer te čeka ono što je suđeno i td.."

Ispada da čovjek treba sve progutati, sve čekati, nadati se novom danu koji možda uopšte neće doći, a vrijeme prođe.
Za mene je vrijeme najveće bogatstvo, apsurdno mi bude da oko svega mislim ovako i da čovjek ništa ne poduzima jer bi strpljenjem sve trebalo doci, poslozit se, dobit što je potrebno
A kad ce covjek nadoknadit propušteno, jer život jeprekratak

kad kaže sabura, ne misli se bukvalno da sjediš i da čekaš da se nešto samo od sebe desi. tvoje je da radiš na tome nečemu čemu težiš, i to će prije ili kasnije doći.
Hakiz
Posts: 40375
Joined: 30/07/2015 20:01

#73 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Quaresma wrote: 30/10/2021 00:21
seno_bh wrote: 28/10/2021 21:16 Ima jedna stvar koja se potencira u zadnje vrijeme toliko da je meni kao nekom ko se trudi shvatit vjeru, postala naporna.

Aktuelne su riječi utjehe za sve i što god se desi
Znači: "sabur, strpi se, Bog ima plan za tebe, Bozija odredba je bolja nego tvoj plan, strpi se jer te čeka ono što je suđeno i td.."

Ispada da čovjek treba sve progutati, sve čekati, nadati se novom danu koji možda uopšte neće doći, a vrijeme prođe.
Za mene je vrijeme najveće bogatstvo, apsurdno mi bude da oko svega mislim ovako i da čovjek ništa ne poduzima jer bi strpljenjem sve trebalo doci, poslozit se, dobit što je potrebno
A kad ce covjek nadoknadit propušteno, jer život jeprekratak

kad kaže sabura, ne misli se bukvalno da sjediš i da čekaš da se nešto samo od sebe desi. tvoje je da radiš na tome nečemu čemu težiš, i to će prije ili kasnije doći.
Ili neće.
User avatar
Quaresma
Posts: 6690
Joined: 19/07/2010 16:37

#74 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Quaresma »

Hakiz wrote: 30/10/2021 00:35

Ili neće.
prije da hoce, ako budes ti licno prije svega radio na tome, nego da nece.
Hakiz
Posts: 40375
Joined: 30/07/2015 20:01

#75 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Quaresma wrote: 30/10/2021 14:09
Hakiz wrote: 30/10/2021 00:35

Ili neće.
prije da hoce, ako budes ti licno prije svega radio na tome, nego da nece.
Obećavaš?
Post Reply