pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#26 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

mk ultra wrote: 24/10/2021 07:07 @HAMZABUZIM

U Kur anu, pa i hadisu, imas milion mijesta gdje se se kaze da ce u dzennet svako onaj ko.... Nesto
I da ce u dzehennem svako onaj ko to to to, pobrojana razna djela

A sta ako je radio oboje?
Sta ce prevagnuti?
Sta ako se iskreno pokajao?

A opet svi nevjernici su nevjernici jer je Allah to htio.

Moj je zakljucak u tome nekad davno bio da je to neka logika van ljudskih dometa
Znaci u dzenet ce svako ko vjeruje mada ce neki prvo u dzehenem dok se ne ociste od grijeha i to ima smisla. Ali ako dobar covjek zavrsii u vjecnom paklu zato sto je pogresno vjerovao, to nemogu da shvatim. I ja sam pomisljao da je to nesto van nase inteligencije kao naprimjer ako upitas "dali Bog moze stvoriti kamen kkoji nemoze da podigne", ali slucaj sa vjecnim przenjem u vatri je malo drugacija stvar po meni. Znam mnogo dobrih ljudi nemuslimana i nije mi jasno kako to da ce neki od njih zavrsiti u vjecnoj vatri mada su se molili Bogu ali na pogresan nacin jer je to njima bilo logicno.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#27 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

Sanjarko wrote: 24/10/2021 06:49 Kakvu bi kaznu dao zlocincima koji su ucinili razna zla mnogim drugim ljudima?
Kakvu bi im ti dao? Ja bi ih mogao gledati da pate dugo i dugo....neko ce reci mozda i zauvjek baciti ih u vatru i zaboravir za njih....ali da ih svaki dan gledas kako se muce ja mislim da bi nakon godinu ili milion godina rekao dosta su dobili?
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#28 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

¤ jelena ¤ wrote: 24/10/2021 14:36 Vječnost je nepojmljiva ljudskom umu, tako da se o vječnosti može samo nagađati.

Nijedan mogući tj. ljudskom umu donekle zamisliv scenario koji bi mogao trajati vječno ne zvuči mi primamljivo. Naprotiv - poguban je, štetan ili destruktivan.
I Biblija kaze da je pakao vjecan za one koji ne prihvate Isusa kao Boga i spasioca, iako mislim da znas to.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#29 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

KraljicaIzJajca wrote: 24/10/2021 14:13
MujkicHaris wrote: 24/10/2021 10:32
Islam nije došao sa Muhammedom s.a.w.s. On je upotpunio Islam i svojim dolaskom potvrdio istinitost prijašnjih Objava. Islam je tu od prvog čovjeka Adema a.s. i poruka svih Poslanika se nije mjenjala. Tako da iako je Biblija izmjenjena ljudskim faktorom, neke krupnije stvari su ostale izvorne te zbog toga ima sličnosti sa Kur'anom.
Sa ovom izjavom postajete svaki put iritantniji.

Abrahamske religije su bazirane na objavama proroka. Prvi prorok je bio Abraham, a ti pišeš o prvom čovjeku Ademu. :-)

Abraham, Ismael i ostali su bili Hebrejci, a službeni datum početka judaizma ne postoji, iako u njihovim skrpitama vjerovanje u jednog Bog počinje tek 6.st.p.n.e. Hebrejci i rani Jevreji su vjerovali u više Bogova, ali je jedan od njih bio Glavni Bog.

Stoga, poruke svih proroka se se definitvno mjenjale. ;-)
Nisam otvorio ovu temu da o tome pricamo i nisi meni se obratila ali ono sta Haris pise je pogled sa Islamskog gledista. Znaci ne treba te to iritirati nego trebas shvatiti. Islam uci drugacije. A ono u sta vi vjerujete bi bilo besmisleno kada bi ja rekao da me iritira. Ne moze me iritirati jer to je vase ucennje i vjerovanje.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#30 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

apsidejzi wrote: 25/10/2021 13:53
mk ultra wrote: 25/10/2021 10:36

to ti je kao da dođeš u crkvu ili džamiju i kažeš ljudima bog ne postoji
ne vidim da u domeni stoji crkva.klix.ba ili dzamija.klix.ba

Sad bez zeze...pitanje koje si postavio ima mnogo siri odgovor od onog kojeg ocekujes, pogotovo uzmemo li u obzir da svaki potencijalni odgovor koji ces dobiti je pogresan. Zamisli sad da neko otvori temu: "Pitanje za automehanicare" i u temi ih upita kako radi jet motor koji se koristi u avionima. I da stvar bude jos interesantnija, ne zeli cuti odgovor od drugih profesija nego iskljucivo automehanicara. A ne zna da s druge strane mozda stoji osoba koja koja je inzinjer avio motora.

No ako bas insistiras na zelji da se zadovoljis netacnim odgovorm, ostavicu te da uzivas u svojoj ignorantnosti.
Mozemo eventualno pricati i o ateizmu, nije problem.

@Haris
Shvacam sta govoris ali ti se previse oslanjas na ono sto pise u Kuranu ali moje je pitanje kako se i dali se moze racionalno objasniti da milostivi Bog stvori ljude za koje je znao (ako nije i odredio (qadr) ) da ce vjecno gorjeti u vatri i to najvise sto ne vjeruju u njega ili se klanjaju kipu. Dobro Kuran je jasan kakva su pravila ali brate, mnogo toga ima u svakoj vjeri sto ljude muci a ja sam uspio naci odgovor ili prihvatiti sve stoo me mucilo osim sto nemogu da razumijem ovo.

Jeli Bog znao ko ce ciniti shirk do smrti? Jeste
Jeli mogao da ga ne stvori da izbjegne to? Da
Zasto ga je stvorio kad je znao da ce u vjecni dzehenem? Zato sto je htjeo, vecina ce reci.
Zasto Bogu tolika smeta shirk to nije nase da raspravljamo ali da covjek ode u vjecnu vatru zbog toga ne mogu da shvatim. Kad bi pisalo da ce biti kaznjeni pa ako nisu zasluzili eventualno raj, onda moze uciniti da ih nestane.

Evo iskreno mi odgovori. Kad bi se desilo da na onom svijetu kazu ti da si pogresno vjerovao i da je Krscanstvo istina. To znaci da ako imalo znas o njihovoj vjeri ices u vjecnu vatru. Ti bi pomislio ovako, ja sam onoliko klanjao, zikrio, molio se Bogu, dijelio sadaku itd itd a sad moram u vjecni dzehenem jer sam bio uvjeren da je moja vjera ispravna? Dal bi se osjeco da je to pravedno?
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#31 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Sanjarko »

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 03:44
Sanjarko wrote: 24/10/2021 06:49 Kakvu bi kaznu dao zlocincima koji su ucinili razna zla mnogim drugim ljudima?
Kakvu bi im ti dao? Ja bi ih mogao gledati da pate dugo i dugo....neko ce reci mozda i zauvjek baciti ih u vatru i zaboravir za njih....ali da ih svaki dan gledas kako se muce ja mislim da bi nakon godinu ili milion godina rekao dosta su dobili?
Neznam. Mozda prestanak postojanja. Kazem mozda.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#32 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 03:51
¤ jelena ¤ wrote: 24/10/2021 14:36 Vječnost je nepojmljiva ljudskom umu, tako da se o vječnosti može samo nagađati.

Nijedan mogući tj. ljudskom umu donekle zamisliv scenario koji bi mogao trajati vječno ne zvuči mi primamljivo. Naprotiv - poguban je, štetan ili destruktivan.
I Biblija kaze da je pakao vjecan za one koji ne prihvate Isusa kao Boga i spasioca, iako mislim da znas to.
Pakao, raj....džehenem, dženet....

bilo koja od opcija vječnosti mi je zastrašujuća.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#33 Re: pitanje za sve vjernike

Post by mk ultra »

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 03:43
mk ultra wrote: 24/10/2021 07:07 @HAMZABUZIM

U Kur anu, pa i hadisu, imas milion mijesta gdje se se kaze da ce u dzennet svako onaj ko.... Nesto
I da ce u dzehennem svako onaj ko to to to, pobrojana razna djela

A sta ako je radio oboje?
Sta ce prevagnuti?
Sta ako se iskreno pokajao?

A opet svi nevjernici su nevjernici jer je Allah to htio.

Moj je zakljucak u tome nekad davno bio da je to neka logika van ljudskih dometa
Znaci u dzenet ce svako ko vjeruje mada ce neki prvo u dzehenem dok se ne ociste od grijeha i to ima smisla. Ali ako dobar covjek zavrsii u vjecnom paklu zato sto je pogresno vjerovao, to nemogu da shvatim. I ja sam pomisljao da je to nesto van nase inteligencije kao naprimjer ako upitas "dali Bog moze stvoriti kamen kkoji nemoze da podigne", ali slucaj sa vjecnim przenjem u vatri je malo drugacija stvar po meni. Znam mnogo dobrih ljudi nemuslimana i nije mi jasno kako to da ce neki od njih zavrsiti u vjecnoj vatri mada su se molili Bogu ali na pogresan nacin jer je to njima bilo logicno.
https://www.tefsir.ba/ajet/5606


Imas i ovo
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#34 Re: pitanje za sve vjernike

Post by El_comadante »

ljudi mnoge stvari nemogu da shvate. a moderni čovjek misli da smo mi najpametniji ljudi od početka civilzacije i ljudi na zemji. a neznamo kako su prije ljudi pravili piramide, pa kako su znali tačan položaj pojedinih planata i zvijezda, pa kako su izklesali pojedine gradove u stjeni isl. e tako nemožemo pojmiti i shvatiti vječnost. e sad zašto će neko završiti negdje, pa zbog svojih svjesno donesenih odluka. evo ovde na forumu na primjer ima forumaša koji nevjeruju reče jedan da namjerno krši vjerske propise po svojoj volji nije ga niko natjerao da to kaže i da tako radi. i samim tim je odgovoran za to pred Bogom kojeg nepriznaje.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#35 Re: pitanje za sve vjernike

Post by KraljicaIzJajca »

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 03:56
KraljicaIzJajca wrote: 24/10/2021 14:13

Sa ovom izjavom postajete svaki put iritantniji.

Abrahamske religije su bazirane na objavama proroka. Prvi prorok je bio Abraham, a ti pišeš o prvom čovjeku Ademu. :-)

Abraham, Ismael i ostali su bili Hebrejci, a službeni datum početka judaizma ne postoji, iako u njihovim skrpitama vjerovanje u jednog Bog počinje tek 6.st.p.n.e. Hebrejci i rani Jevreji su vjerovali u više Bogova, ali je jedan od njih bio Glavni Bog.

Stoga, poruke svih proroka se se definitvno mjenjale. ;-)
Nisam otvorio ovu temu da o tome pricamo i nisi meni se obratila ali ono sta Haris pise je pogled sa Islamskog gledista. Znaci ne treba te to iritirati nego trebas shvatiti. Islam uci drugacije. A ono u sta vi vjerujete bi bilo besmisleno kada bi ja rekao da me iritira. Ne moze me iritirati jer to je vase ucennje i vjerovanje.
Islam ne uči drugaćije, jer kod abrahamskih religija su stavovi isprepleteni. Sve se promjenilo tokom 2.st.p.n.e., odnosno utjecajem Helena (starih Grka) i Babilonaca na judaizam.Prije toga je bio ovako:

Like water spilled on the ground, which cannot be recovered, so we must die” (2 Samuel 14:14).

Judaizam ni danas nije 'opterečen' o konceptu života poslije smrti.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#36 Re: pitanje za sve vjernike

Post by -Chesterfield- »

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 04:13
apsidejzi wrote: 25/10/2021 13:53
ne vidim da u domeni stoji crkva.klix.ba ili dzamija.klix.ba

Sad bez zeze...pitanje koje si postavio ima mnogo siri odgovor od onog kojeg ocekujes, pogotovo uzmemo li u obzir da svaki potencijalni odgovor koji ces dobiti je pogresan. Zamisli sad da neko otvori temu: "Pitanje za automehanicare" i u temi ih upita kako radi jet motor koji se koristi u avionima. I da stvar bude jos interesantnija, ne zeli cuti odgovor od drugih profesija nego iskljucivo automehanicara. A ne zna da s druge strane mozda stoji osoba koja koja je inzinjer avio motora.

No ako bas insistiras na zelji da se zadovoljis netacnim odgovorm, ostavicu te da uzivas u svojoj ignorantnosti.
Mozemo eventualno pricati i o ateizmu, nije problem.
Na ovoj temi neka ti pokušaju odgovoriti vjernici. A ako poželiš o ateizmu, ima dovoljno drugih tema.

Inače ćeš upropasti temu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#37 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bloo »

apsidejzi wrote: 25/10/2021 09:32
mk ultra wrote: 25/10/2021 06:02

Procitaj naslov pa ce ti se samo kazati
Ne volim pravila, pogotovo teoloske prirode. Imam potrebu da ih namjerno krsim!
Teoloske?
Mislis forumska pravila, a ne teoloska... :mrgreen:
I lijepo ti je ultra objasnio...
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#38 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

mk ultra wrote: 25/10/2021 10:36
apsidejzi wrote: 25/10/2021 09:32
Ne volim pravila, pogotovo teoloske prirode. Imam potrebu da ih namjerno krsim!
to ti je kao da dođeš u crkvu ili džamiju i kažeš ljudima bog ne postoji
Nemoj tim putem...
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#39 Re: pitanje za sve vjernike

Post by MujkicHaris »

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 04:13 Shvacam sta govoris ali ti se previse oslanjas na ono sto pise u Kuranu

Tvoje pitanje je za vjernike. Musliman koji ignoriše Kur'an u raspravi o Džehennemu ili musliman koji ignoriše Kur'an općenito je na krivom putu.

Moramo se, Hamza, oslanjati na Kur'an jer on dolazi od Onog koji je stvorio Džehennem, dao mu smisao i svrhu. Sve što je važno da znaš o Džehennemu je u Kur'anu i hadisima.

Tvoja logika bi tražila da u razgovoru o dizajnu i smislu Appleovih uređaja ignorišem šta Jony Ive ili Steve Jobs ima reći.

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 04:13 ... milostivi Bog stvori ljude za koje je znao (ako nije i odredio (qadr) ) da ce vjecno gorjeti u vatri ...

Da li je znao i zna ko su ti koji će biti u vječnoj vatri? Da. Njemu pripada apsolutno znanje o svemu. Da li je odredio da ti ljudi idu u vječnu vatru bez da su to zaradili svojim rukama? Ne. "Onaj Koji je dao smrt i život da bi iskušao koji će od vas bolje postupati" (Sura El-Mulk, 2).

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 04:13... i to najvise sto ne vjeruju u njega ili se klanjaju kipu ...


"A onaj ko želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena..." (Sura Ali -Imran, 85)

Poznato ti je da u Džennet neće ući griješnici. Čovjek da bi ušao u Džennet mora biti čist od grijeha. Poslanik Muhammed a.s. kaže da niko pa ni on neće ući u Džennet osim ako se Allah dž.š. ne smiluje. Dakle, NIKO neće ući u Džennet na osnovu svojih djela; tolika je njegova posebnost, ljepota i najbitnije - vrijednost. Djela su, prema Poslanikovim riječima razlog zbog kojeg će Allah dž.š. se smilovati, oprostiti čovjeku i poslati ga u Džennet.

Sada dolazimo do najbitnijeg: Širk je jedino djelo za koje, ako osoba preseli i nije se pokajala na ovom svijetu, nema oprosta. Sva ostala djela? Postoji mogućnost da čovjek musliman kroz neku fazu: iskušenja na ovom svijetu, zagrobni život, Sudnji Dan (različite etape) dobije oprost od Allah dž.š. Širk? Samo ako se čovjek pokaje na ovom svijetu.

Dakle, ako imamo: A) za širk nema oprosta na onom svijetu B) čovjek se nije pokajao na ovom svijetu a C) Džennet je mjesto gdje griješnik neće ući... Šta ostaje takvom čovjek na budućem svijetu? Smrt? Smrti više nema. Ostaje Džehennem i vječna kazna.

HAMZABUZIM wrote: 26/10/2021 04:13 Evo iskreno mi odgovori. Kad bi se desilo da na onom svijetu kazu ti da si pogresno vjerovao i da je Krscanstvo istina. To znaci da ako imalo znas o njihovoj vjeri ices u vjecnu vatru. Ti bi pomislio ovako, ja sam onoliko klanjao, zikrio, molio se Bogu, dijelio sadaku itd itd a sad moram u vjecni dzehenem jer sam bio uvjeren da je moja vjera ispravna? Dal bi se osjeco da je to pravedno?


Nisam u mogućnosti da odgovorim jer sam u potpunosti i svim svojim bićem siguran da je Islam jedina priznata vjera kod Allaha dž.š. Ako ti odgovorim drugačije to bi onda značilo da ne priznajem Kur'an i riječ Božiju jer tamo piše:
“Jedina priznata vjera kod Allaha je islam.” (Sura Ali-Imran, 19)

A što se tiče Dženneta, to nije obećana stvar. Niko meni ne garantuje da neću završiti u Džehennemu. Nego truditi se, koliko se može i nadati se da će se Allah dž.š. smilovati.

To je to što se tiče mog doprinosa temi. Molim Allaha dž.š. da nas uputi, olakša nam i podari Džennet Firdevs. :)
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#40 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

Sve što traje vječno je kazna.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#41 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 14:06 Sve što traje vječno je kazna.
Jest, vala, i baklava svaki dan dosadi.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#42 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

Hakiz wrote: 27/10/2021 15:49
¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 14:06 Sve što traje vječno je kazna.
Jest, vala, i baklava svaki dan dosadi.
Naravno.

Sad zamisli da živiš vječno...dakle stotinama....hiljadama....milionima.....milijardama....zilionima.....pa bezbroj godina....

samo jedeš, piješ, seksaš se i to, valjda, sve na jednom mjestu koje se samo puni novim ljudima, a iz njega niko ne izlazi.

Gomila zaludnih ljudi, bez ikakvih obaveza, samo uživaju ispunjavajući svoje elementarne biološke potrebe, a nisu živa bića...i tako, vječno zarobljen u toj gužvi i tom izobilju vegetiraš ko biljka.

I jedini izvor sreće ti to što nisi negdje drugo, za šta si čuo da je nešto strašno i da se tamo pržiš u vječnom plamenu.
sale07
Posts: 1281
Joined: 18/05/2018 12:28

#43 Re: pitanje za sve vjernike

Post by sale07 »

¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 17:03
Hakiz wrote: 27/10/2021 15:49

Jest, vala, i baklava svaki dan dosadi.
Naravno.

Sad zamisli da živiš vječno...dakle stotinama....hiljadama....milionima.....milijardama....zilionima.....pa bezbroj godina....

samo jedeš, piješ, seksaš se i to, valjda, sve na jednom mjestu koje se samo puni novim ljudima, a iz njega niko ne izlazi.

Gomila zaludnih ljudi, bez ikakvih obaveza, samo uživaju ispunjavajući svoje elementarne biološke potrebe, a nisu živa bića...i tako, vječno zarobljen u toj gužvi i tom izobilju vegetiraš ko biljka.

I jedini izvor sreće ti to što nisi negdje drugo, za šta si čuo da je nešto strašno i da se tamo pržiš u vječnom plamenu.
A mozes li ti zamisliti sljedece
Npr. covjek ima hormon srece/zadovoljstva, i taj hormon ti neko konstantno dozira da ti je dobro.
Kako ce ti dosaditi, ako tvoje tijelo organizam stalno ima tu dozu, ne bitno sta radio. Mozes cijelo vrijeme sjediti na stolici i gledati u zid, al tvoje tijelo dobija signal da ti je super i da si zadovoljan.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#44 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

sale07 wrote: 27/10/2021 17:28
¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 17:03

Naravno.

Sad zamisli da živiš vječno...dakle stotinama....hiljadama....milionima.....milijardama....zilionima.....pa bezbroj godina....

samo jedeš, piješ, seksaš se i to, valjda, sve na jednom mjestu koje se samo puni novim ljudima, a iz njega niko ne izlazi.

Gomila zaludnih ljudi, bez ikakvih obaveza, samo uživaju ispunjavajući svoje elementarne biološke potrebe, a nisu živa bića...i tako, vječno zarobljen u toj gužvi i tom izobilju vegetiraš ko biljka.

I jedini izvor sreće ti to što nisi negdje drugo, za šta si čuo da je nešto strašno i da se tamo pržiš u vječnom plamenu.
A mozes li ti zamisliti sljedece
Npr. covjek ima hormon srece/zadovoljstva, i taj hormon ti neko konstantno dozira da ti je dobro.
Kako ce ti dosaditi, ako tvoje tijelo organizam stalno ima tu dozu, ne bitno sta radio. Mozes cijelo vrijeme sjediti na stolici i gledati u zid, al tvoje tijelo dobija signal da ti je super i da si zadovoljan.
Ne mogu zamisliti hormon sreće bez živog, ljudskog organizma u cjelini, što podrazumijeva i CNS i svijest o sebi i sve ostale dijelove tijela.... kojima bi stalno sjedenje na jednom mjestu i gledanje u jednu površinu nanijelo više štete, nego taj subjektivni osjećaj sreće koristi.

Ali, hajde, eto, mogu pokušati...
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#45 Re: pitanje za sve vjernike

Post by geralt »

¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 17:03 Naravno.

Sad zamisli da živiš vječno...dakle stotinama....hiljadama....milionima.....milijardama....zilionima.....pa bezbroj godina....

samo jedeš, piješ, seksaš se i to, valjda, sve na jednom mjestu koje se samo puni novim ljudima, a iz njega niko ne izlazi.

Gomila zaludnih ljudi, bez ikakvih obaveza, samo uživaju ispunjavajući svoje elementarne biološke potrebe, a nisu živa bića...i tako, vječno zarobljen u toj gužvi i tom izobilju vegetiraš ko biljka.

I jedini izvor sreće ti to što nisi negdje drugo, za šta si čuo da je nešto strašno i da se tamo pržiš u vječnom plamenu.
Preporucujem ti da pogledas seriju The Good Place, koja iako je komedija, prilicno ozbiljno razmatra mnoga filozofska pitanja.


Spoiler
Show
Rjesenje je da svako ima izbor da u bilo kojem trenutku prekine dalje postojanje u svjesnom obliku.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#46 Re: pitanje za sve vjernike

Post by belfy »

sale07 wrote: 27/10/2021 17:28
¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 17:03

Naravno.

Sad zamisli da živiš vječno...dakle stotinama....hiljadama....milionima.....milijardama....zilionima.....pa bezbroj godina....

samo jedeš, piješ, seksaš se i to, valjda, sve na jednom mjestu koje se samo puni novim ljudima, a iz njega niko ne izlazi.

Gomila zaludnih ljudi, bez ikakvih obaveza, samo uživaju ispunjavajući svoje elementarne biološke potrebe, a nisu živa bića...i tako, vječno zarobljen u toj gužvi i tom izobilju vegetiraš ko biljka.

I jedini izvor sreće ti to što nisi negdje drugo, za šta si čuo da je nešto strašno i da se tamo pržiš u vječnom plamenu.
A mozes li ti zamisliti sljedece
Npr. covjek ima hormon srece/zadovoljstva, i taj hormon ti neko konstantno dozira da ti je dobro.
Kako ce ti dosaditi, ako tvoje tijelo organizam stalno ima tu dozu, ne bitno sta radio. Mozes cijelo vrijeme sjediti na stolici i gledati u zid, al tvoje tijelo dobija signal da ti je super i da si zadovoljan.
ovako gledajuci onda su narkomani u pravu. doziraju si hormone srece i provedu zivot u sreci i veselju...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#47 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

geralt wrote: 27/10/2021 19:54
¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 17:03 Naravno.

Sad zamisli da živiš vječno...dakle stotinama....hiljadama....milionima.....milijardama....zilionima.....pa bezbroj godina....

samo jedeš, piješ, seksaš se i to, valjda, sve na jednom mjestu koje se samo puni novim ljudima, a iz njega niko ne izlazi.

Gomila zaludnih ljudi, bez ikakvih obaveza, samo uživaju ispunjavajući svoje elementarne biološke potrebe, a nisu živa bića...i tako, vječno zarobljen u toj gužvi i tom izobilju vegetiraš ko biljka.

I jedini izvor sreće ti to što nisi negdje drugo, za šta si čuo da je nešto strašno i da se tamo pržiš u vječnom plamenu.
Preporucujem ti da pogledas seriju The Good Place, koja iako je komedija, prilicno ozbiljno razmatra mnoga filozofska pitanja.


Spoiler
Show
Rjesenje je da svako ima izbor da u bilo kojem trenutku prekine dalje postojanje u svjesnom obliku.
Haha...hi, I'm milkshake... :D Taman tako. :cry:

Pogledaću. :thumbup:

E, sad...što se spojlera tiče...hm...

bolje je i imati izbor pa makar ga i nikad ne iskoristiti, nego ne imati izbor i morati da živiš vječno.

I nije isto, bez obzira na to što se svodi na isto ako izabereš ovo nikad. :D

Pišem napamet i na osnovu trejlera jer nisam gledala: uglavnom, i dalje mislim da je bilo koja bezizlazna situacija koja traje vječno - kazna....i zlatni kavez je kavez jer svijest o kavezu narušava koncept potpune ispunjenosti mirom, zadovoljstvom i srećom. Ipak nemaš sve, nemaš slobodu, a priželjkivao si je pa i zaslužio, možda, u životu prije smrti jer si bio vrijedan, pošten, velikodušan i radio za druge...zavisio od tuđe volje kao što zavisiš i u toj zamci vječnosti zvanoj raj/dženet.

A opet, s druge strane, žrtvovati sve moguće i nezamislive blagodati zarad ispunjenja "samo" slobodne volje...i izabrati prekid filma iliti ništavilo....

Ne znam. Pakleno teška odluka. :D

Svašta mi se još vrzma po glavi, ali stavljam tačku. Zasad. :razz:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#48 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

sale07 wrote: 27/10/2021 17:28
¤ jelena ¤ wrote: 27/10/2021 17:03

Naravno.

Sad zamisli da živiš vječno...dakle stotinama....hiljadama....milionima.....milijardama....zilionima.....pa bezbroj godina....

samo jedeš, piješ, seksaš se i to, valjda, sve na jednom mjestu koje se samo puni novim ljudima, a iz njega niko ne izlazi.

Gomila zaludnih ljudi, bez ikakvih obaveza, samo uživaju ispunjavajući svoje elementarne biološke potrebe, a nisu živa bića...i tako, vječno zarobljen u toj gužvi i tom izobilju vegetiraš ko biljka.

I jedini izvor sreće ti to što nisi negdje drugo, za šta si čuo da je nešto strašno i da se tamo pržiš u vječnom plamenu.
A mozes li ti zamisliti sljedece
Npr. covjek ima hormon srece/zadovoljstva, i taj hormon ti neko konstantno dozira da ti je dobro.
Kako ce ti dosaditi, ako tvoje tijelo organizam stalno ima tu dozu, ne bitno sta radio. Mozes cijelo vrijeme sjediti na stolici i gledati u zid, al tvoje tijelo dobija signal da ti je super i da si zadovoljan.
Mozak ima zajebanu osobinu da se navikne. Sta mislis sto neko postane ovisan o heroinu ili kokainu? Droge rade upravo to sto ti zamisljas da ces imati u raju. Daje ti laznu srecu. Dozira ti hormone srece i ti se naviknes da imas taj hormon u sebi bez da si ga zasluzio. Hormoni srece su mehanizam nagrade koji se evolutivno razvio da te podstakne na efikasnije prezivljavanje i produzenje vrste. Sto si efikasniji to vise hormona dobijes.

Sad bi ti dzabenije da dobijes tih hormona? Mozes na dva nacina: drogirat se, molit se bogu da te on nadrogira. S druge strane, mozes nesto napraviti u svom zivotu i onda ces prirodno dobiti te hormone. Ne u tolikoj kolicini, ali ces dobiti u dovoljnoj kolicini.

Problem sa hormonima je sto se naviknes. Ako od boga ocekujes da te drogira onda on mora konstantno povecavati dozu. Kako misli to regulisati sa krvnim pritiskom, cirozom jetre i ostalim problemima nije nam pojasnio. Al on je Bog, sve moze tako da ce smislit neki fazon da vas drogira a da nemate fizickih posljedica.


Mislim... cilj zivota je da se patis kako bi te bog drogirao u drugom zivotu. Logicno!
sale07
Posts: 1281
Joined: 18/05/2018 12:28

#49 Re: pitanje za sve vjernike

Post by sale07 »

apsidejzi wrote: 28/10/2021 09:42
sale07 wrote: 27/10/2021 17:28

A mozes li ti zamisliti sljedece
Npr. covjek ima hormon srece/zadovoljstva, i taj hormon ti neko konstantno dozira da ti je dobro.
Kako ce ti dosaditi, ako tvoje tijelo organizam stalno ima tu dozu, ne bitno sta radio. Mozes cijelo vrijeme sjediti na stolici i gledati u zid, al tvoje tijelo dobija signal da ti je super i da si zadovoljan.
Mislim... cilj zivota je da se patis kako bi te bog drogirao u drugom zivotu. Logicno!
Za mene nije patnja to sto mi je Bog dao zivot. A pored toga mi dao odredjena pravila i upute da bi na zemlji bio red. Rekao da budem pazljiv prema roditeljima i starijima i blag prema djeci. Da ne cinim nered po zemlji, nego da gdje mogu ispravljam nepravdu.

apsidejzi wrote: 25/10/2021 09:32
mk ultra wrote: 25/10/2021 06:02

Procitaj naslov pa ce ti se samo kazati
Ne volim pravila, pogotovo teoloske prirode. Imam potrebu da ih namjerno krsim!
Necu ulaziti u dublju raspravu s tobom, mislim da si rekao o sebi i previse.
sale07
Posts: 1281
Joined: 18/05/2018 12:28

#50 Re: pitanje za sve vjernike

Post by sale07 »

belfy wrote: 27/10/2021 19:59
sale07 wrote: 27/10/2021 17:28

A mozes li ti zamisliti sljedece
Npr. covjek ima hormon srece/zadovoljstva, i taj hormon ti neko konstantno dozira da ti je dobro.
Kako ce ti dosaditi, ako tvoje tijelo organizam stalno ima tu dozu, ne bitno sta radio. Mozes cijelo vrijeme sjediti na stolici i gledati u zid, al tvoje tijelo dobija signal da ti je super i da si zadovoljan.
ovako gledajuci onda su narkomani u pravu. doziraju si hormone srece i provedu zivot u sreci i veselju...
Ne kazem da su u pravu, ali rade to i dosta ih to radi cijeli zivot i da mogu radili bi to svaki trenutak da su u mogucnosti i ne dosadi im.
Post Reply