pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#1 pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

Kako se moze racionalno objasniti vjecni boravak u dzehenemu? Krscani u to vjeruju a Kuran je pun prijetnji dzehenemom. Kakav je ovaj narod mnogi zasluzuju adekvatku kaznu ali kako se pomiriti sa cinjenicom da je pakao vjecan za one koji to "zasluze"?

Ako covjeka nesto boli jako i neprestano a nemoze naci lijek taj covjek ce najvjerovatniji pociniti suicid jer nemoze da izdrzi bolove. U paklu nema izlaza.

Da ne duljim, i da ne pisem o tome sto Bog sve zna unaprijed odnosno neki vjeruju da je sve odredio bez obzira sto imamo slobodnu volju, sta je to za Boga da przi milijarde ljudi u vatri, vjecno? I to ne zbog toga ako cine okrutnosti prema drugima jer se mogu pokajati vec zbog nevjerovanja/pogresnog vjerovanja.

Prije dok sam slusao Pezica jer sam tada imao drugacije misljenje o njegovom ucenju, neko ga je upitao ovako "Pezicu, bil ti stvorioo ljude i przio ih vjecno u vatri"?. Njegov odgovor je bio.....da nekazem glup. Citao sam misljenje od jos nekih znalaca ali ni jedan odgovor nije bio logican. Shabir Ally je pokusao da zakljuci da dzehenem nije vjecan na osnovu par nekih hadisa ali je priznao da samo sasvim mali dio Islamski ucenjaka vjeruje u to.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Nisam vjernik ali objasnjenje je jednostavno - religije su sto bi raja rekla full of shit i kraj price.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Idemedosumom »

U jednom ajetu stoji, (parafraziram) da je Dzehenem vjecan, dok Allah drugacije ne odredi. Mi ne mozemo razumjeti pojam vjecnosti :)
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#4 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

broj dva wrote: 22/10/2021 09:29 Nisam vjernik ali objasnjenje je jednostavno - religije su sto bi raja rekla full of shit i kraj price.
Pitanje je bilo za vjernike. Tvoje uplicanje i psovka su nepotrebni i nekulturni. Kraj price s tobom.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#5 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

Idemedosumom wrote: 22/10/2021 09:37 U jednom ajetu stoji, (parafraziram) da je Dzehenem vjecan, dok Allah drugacije ne odredi. Mi ne mozemo razumjeti pojam vjecnosti :)
Da ali u drugim ajetima pise samo vjecno. Ako nemozemo razumjeti sta znaci "vjecno" onda bi se za sve mogao naci izgovor i niti mozemo citati Kuran (ako barem jasne stvari nisu jasne). Osim toga svaki tefsir potvrdjuje da vjecno znaci vjecno.

BTW, taj ajet koji si naveo se mozda odnosi na Muslimane samo.
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#6 Re: pitanje za sve vjernike

Post by MujkicHaris »

Preporučio bih da pogledaš serijale "The Descriptions of Jannah" i "The Descriptions of Jahannam". Mislim da je to trenutno najpotpuniji serijal najvažnijih informacija o Džennetu i Džehennemu. Pored osnovnih informacija ima tu i nekih detalja koje običan čitalac Kur'ana i hadisa nikada ne bi primjetio. Autor serijala Šejh Yasir Qadhi uvijek prilazi temi sa dosta detalja, osvrće se, uz hadise, i na mišljenja i predaje ashaba i tabiina ali i učenjaka poslije njih. Dakle, svoje mišljenje on potkrijepljuje radom prethodnih generacija. Mislim da je to najbolji način da se dođe do približne istine. A apsolutna i cjelovita istina je kod Allaha dž.š.

Što se tiče samog pitanja, pomenuo sam taj serijal od šejha jer moj odgovor je ustvari u većini sjena onog što šejh govori.
Prvo i najvažnije shvatanje je da u Džehennem neće ići vjernici. Ko je vjernik? Ukoliko je čovjek obožavao i činio sedždu Allahu dž.š., klonio se velikih grijeha a posebno širka (stavljanje stvorenja u istu ravan sa Allahom dž.š., negiranje postojanja Allaha dž.š. i sl.) takvi ljudi neće NIKADA kročiti u sami Džehennem.
Prema Kur'anskim ajetima i objašnjenju kojeg nudi Yasir Qadhi, iznad Džehennema postoji prostor Al-A’rāf u kojem će biti vjernici koji su puno griješili. To su kao što ih i Kur'an opisuje ljudi koji su bili veliki griješnici ali vjernici, klanjali, nekada i postili ali zbog količine grijeha nisu uspjeli odmah zaslužiti Džennet. Tu će biti određeno vrijeme prije nego im se Allah dž.š. smiluje i oni budu pozvani u Džennet. Do tog mjesta će dopirati vrućina Džehennema i ti ljudi će moći vidjeti one u Džehennemu kako su kažnjavani. Dakle ni to mjesto nije nimalo ugodno i sve opisano je jedna vrsta kazne.

"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Me obožavaju." (Sura Ez-Zarijat - Oni koji pušu, 56)

Kako neko može zaslužiti Džehennem i vječnu kaznu? Čovjek ili džin dovoljno arogantan da negira postojanje Allaha dž.š. ili stvorenje stavlja u istu ravan sa Allahom dž.š. ili čini velike grijehe, zaslužuje vječnu kaznu u Džehennemu. Dakle, Gospodar tvoj ti podari život, daje ti nafaku, porodicu, mladost, slobodno vrijeme, slobodnu volju; za nas je ukrasio nebesa zvijezdama, stvorio životinje i potčinio ih da nam budu korisne, stvorio planine da nas Zemlja ne potresa, uredio staze kojima ćemo hodati na Zemlji, kako On to kaže u Kur'anu, dao nam ne samo hranu kao potrebu nego i različitost u istoj kako bi uživali i još mnogo blagodati za koje znamo ali i za koje ne.
Od tebe Allah dž.š. samo traži da Ga obožavaš, kloniš se zla i dvadeset minuta dnevno potrošiš padajući Mu na sedždu. Pored svega nabrojanog, Allah dž.š. još iz svoje Milosti, pusti ljude da Ga negiraju i vrijeđaju čitav život, čekajući da se pokaju. Pa zar takav Gospodar nije vrijedan obožavanja?

Kada su u pitanju ljudi do kojih islam nije došao niti su ikada za isti saznali oni neće zaslužiti džehennem po defaultu. Na Sudnjem Danu će biti iskušani.

Nisam stručnjak kada je tematika u pitanju i molim Allaha dž.š. da tebi ali i meni oprosti za sve propuste koje smo napravili govoreći o temi.
Allah dž.š. najbolje zna.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#7 Re: pitanje za sve vjernike

Post by KraljicaIzJajca »

MujkicHaris wrote: 23/10/2021 06:27 Na Sudnjem Danu će biti iskušani.
Javno posramljivanje golim tijelom i čitanje o osobnim plusevima i minusima je bizarna ideja ljudske mašte.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#8 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

MujkicHaris wrote: 23/10/2021 06:27 Preporučio bih da pogledaš serijale "The Descriptions of Jannah" i "The Descriptions of Jahannam". Mislim da je to trenutno najpotpuniji serijal najvažnijih informacija o Džennetu i Džehennemu. Pored osnovnih informacija ima tu i nekih detalja koje običan čitalac Kur'ana i hadisa nikada ne bi primjetio. Autor serijala Šejh Yasir Qadhi uvijek prilazi temi sa dosta detalja, osvrće se, uz hadise, i na mišljenja i predaje ashaba i tabiina ali i učenjaka poslije njih. Dakle, svoje mišljenje on potkrijepljuje radom prethodnih generacija. Mislim da je to najbolji način da se dođe do približne istine. A apsolutna i cjelovita istina je kod Allaha dž.š.

Što se tiče samog pitanja, pomenuo sam taj serijal od šejha jer moj odgovor je ustvari u većini sjena onog što šejh govori.
Prvo i najvažnije shvatanje je da u Džehennem neće ići vjernici. Ko je vjernik? Ukoliko je čovjek obožavao i činio sedždu Allahu dž.š., klonio se velikih grijeha a posebno širka (stavljanje stvorenja u istu ravan sa Allahom dž.š., negiranje postojanja Allaha dž.š. i sl.) takvi ljudi neće NIKADA kročiti u sami Džehennem.
Prema Kur'anskim ajetima i objašnjenju kojeg nudi Yasir Qadhi, iznad Džehennema postoji prostor Al-A’rāf u kojem će biti vjernici koji su puno griješili. To su kao što ih i Kur'an opisuje ljudi koji su bili veliki griješnici ali vjernici, klanjali, nekada i postili ali zbog količine grijeha nisu uspjeli odmah zaslužiti Džennet. Tu će biti određeno vrijeme prije nego im se Allah dž.š. smiluje i oni budu pozvani u Džennet. Do tog mjesta će dopirati vrućina Džehennema i ti ljudi će moći vidjeti one u Džehennemu kako su kažnjavani. Dakle ni to mjesto nije nimalo ugodno i sve opisano je jedna vrsta kazne.

"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Me obožavaju." (Sura Ez-Zarijat - Oni koji pušu, 56)

Kako neko može zaslužiti Džehennem i vječnu kaznu? Čovjek ili džin dovoljno arogantan da negira postojanje Allaha dž.š. ili stvorenje stavlja u istu ravan sa Allahom dž.š. ili čini velike grijehe, zaslužuje vječnu kaznu u Džehennemu. Dakle, Gospodar tvoj ti podari život, daje ti nafaku, porodicu, mladost, slobodno vrijeme, slobodnu volju; za nas je ukrasio nebesa zvijezdama, stvorio životinje i potčinio ih da nam budu korisne, stvorio planine da nas Zemlja ne potresa, uredio staze kojima ćemo hodati na Zemlji, kako On to kaže u Kur'anu, dao nam ne samo hranu kao potrebu nego i različitost u istoj kako bi uživali i još mnogo blagodati za koje znamo ali i za koje ne.
Od tebe Allah dž.š. samo traži da Ga obožavaš, kloniš se zla i dvadeset minuta dnevno potrošiš padajući Mu na sedždu. Pored svega nabrojanog, Allah dž.š. još iz svoje Milosti, pusti ljude da Ga negiraju i vrijeđaju čitav život, čekajući da se pokaju. Pa zar takav Gospodar nije vrijedan obožavanja?

Kada su u pitanju ljudi do kojih islam nije došao niti su ikada za isti saznali oni neće zaslužiti džehennem po defaultu. Na Sudnjem Danu će biti iskušani.

Nisam stručnjak kada je tematika u pitanju i molim Allaha dž.š. da tebi ali i meni oprosti za sve propuste koje smo napravili govoreći o temi.
Allah dž.š. najbolje zna.
Hvala za video zapise, pogledat cu ih.

Neznam dali si pogresno procitao moju temu ili sam ja pogresno napisao ali moje pitanje je bas za one koji ce biti tamo vjecno. Jer kao prvo, covjek nije trazio da bude stvoren. Stvoren je bez svoje volje i ako se odluci za pogresnu vjeru ide u vjecnu vatru. Neki kazu da pise u Kuranu da su duse bile pitane a neki kazu da su izgovorile sehadet 50 000 godina prije stvaranja ali im je izbrisano iz memorije. Ali ako nekome pozajmis novac pa mu to izbrises iz memorije ta osoba nije kriva sto ti ne vrati novac.Znaci to je nesto u sta je tesko povjerovat.

Drugo, ako osoba nevjeruje sto pise u Kuranu jer ima 1000 razloga za to, po Islamu odmah se definise kao neko ko je odbio cistu istinu. Ali razlika je odbiti jasnu istinu i odbiti nesto u sto sumnjas. A kao covjek imas pravo sumnjati i istrazivati jer ako uzmes sve zdravo za gotovo samo zato sto pise "da je Bog to rekao" onda si uzasni neznalica. Pogotovo danas kada nauka koja je zbog napretka zaustavila mnoge bolesti i rana umiranja koja su bila normala do prije 100 godina, kaze da evolucija je to kako je covjek nastao i to uce u skolama vecine svijeta, imas druge vjere i (u ovom slucaju) islamofobe koji sire laz o Islamu i samim tim nanose stetu vjeri i jos raznih stvari, mislim da je sasvim normalno da se osoba "uvjeri" da je Islam istina. Ja sam citao mnogo o Krscanstvu jer kao djete sam otisao vani i pokusavali su me prekrstiti dok nisam sam uvjerio se da Krscanstvo nemoze biti Istina. U mom slucaju ili Islam ili agnostisizam/ateizam iako nebi volio biti ovo drugo poput pojedinih koji se ubace u koment a neznaju zasto zive niti imaju kakav validan cilj u zivotu. Zato pokusavam da razumijem i prihvatim stvari jasno a ne da slijedim coravo.

Znaci to stvaranje dzina i ljudi samo da se klanjaju inace idu u vjecnu vatru i jeste problem kod mene. Mnogi Muslimani sebe zovu vjernicima jer se boje prijetnji da ce biti przeni na onom svijetu. Ali kako neko to moze zasluziti? Spominjes blagodati od Boga i ja to razumijem ali to nije tako jednostavno jer zamisli, stvoris covjeka bez njegova pitanja (iako su vecina ljuti sretni sto su rodjeni) i onda das mu te sve blagodati ali ces ga za 50, 80 godina koje brzo prodju staviti u vjecnu vatru. (A jos si i znao da ce ljudi tu zavrsiti nakon jadnih 50 godina ako nisi to i odredio). Gdje je tu logika prijatelju? Nemoj reci odgovor je u Kuranu jer napisao sam paragraf o tome gore.

Jos dok sam ucio o Krscanstvu citao sam pismo od "Petra" koje je napisano u drugom stoljecu po njihovom kalendaru, pa iako to pismo nisu stavili u bibliju jer ga smatraju laznim i da ga nije pisao Petar (pravi Petar nije ni znao da pise) ali u njemu pise kako je Isa poslao Petra na onaj svijet i sve se skoro poklapa sa onim o Miradzu u Islamu. Poenta je sto je neko prije Muhameda vec govorio kako ce tamo bludnici biti objeseni za polne organe, zene vise za kosu itd itd. Zato Krscani kazu Muhamed je prepisao iz Biblije ali posto Biblija nije bila kanonizovana 400-500 godina kruzili su razni gospeli i pisma iz kojih je Muhamed po njima uzimao znanje. A u Kuranu ima stvari koje se prepisuju Bibliji a nema ih u Bibliji. Al dobro to se moze prepisati korumpiranosti kitabija mada moram priznati o tim se moze razgovarati mnogo.

A ako bi bilo istina da je Muhamed bio "mad genius" i koristio stvari od Krscanja (to sto je bio nepismen ne znaci da covjek nemoze nauciti mnogo o nekoj vjeri) to onda znaci Islam nije istina a ako bi bilo da Islam nije istina, a Krscanstvo zasigurno nije, znaci nijedna vjera nije tacna niti ima zivot poslije smrti, a ako Bog i postoji koji je sve stvorio ostavio nas je bez cilja. Ali to nije bitno moje je pitanje bilo o logicnosti vjecnog dzehenema za one koji ne vjeruju. Znaci ako je Hitler ili Mladic prije smrti iskreno se pokajao i povjerovao ispravno, jednog dana bi usao u dzennet? Zar to ima smisla?

Zaboravio sam da dodam. Milioni ljudi na ovom svijetu pate. Milijuni se ubiju jer nemogu podnojet bol. Ali oni koji zive u teskoj patnji recimo jaka depresija,ima i gore ali nije bitno, ali je svjesno nevjernik. Znaci ta osoba pati cijeli zivot na ovom svijetu a na onom ce jos vise patiti. Samo zato sto je molio se Isusu ili Krisni a ne Allahu? Kuran cak i pise da ce neki nevjernici patiti i ovdje i tamo. Ali kako to racionalno shvatiti da "milostivi "Bog" tako nesto dozvoli? Svaki covjek bi izabrao da se nije nikad rodio ili odma da umre umjesto da ide u dzehenem, a po vjeri moras pobjediti tu lutriju vjerovanja u "pravog Boga" da izbjegnes sto je vec odredjeno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Sanjarko »

Kakvu bi kaznu dao zlocincima koji su ucinili razna zla mnogim drugim ljudima?
User avatar
mk ultra
Posts: 19227
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10 Re: pitanje za sve vjernike

Post by mk ultra »

@HAMZABUZIM

U Kur anu, pa i hadisu, imas milion mijesta gdje se se kaze da ce u dzennet svako onaj ko.... Nesto
I da ce u dzehennem svako onaj ko to to to, pobrojana razna djela

A sta ako je radio oboje?
Sta ce prevagnuti?
Sta ako se iskreno pokajao?

A opet svi nevjernici su nevjernici jer je Allah to htio.

Moj je zakljucak u tome nekad davno bio da je to neka logika van ljudskih dometa
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#11 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Pryda »

I dobro i zlo su od ljudi, tj posljedica slobodne volje. A dzehenem je "nagrada" za slobodnu volju koja bira da bude loša, destruktivna, zla..

I taj ajet koji citiraš da je smisao stvaranja klanjanje možeš li pokušati da ga shvatiš kao neku metaforu, npr da je smisao da ti svojom slobodnom voljom prihvatiš te univerzalno dobre vrijednosti i tako se klanjaš Bogu koji te vrijednosti voli i cijeni.

Jer na drugim mjestima imaš i objašnjeno da to "klanjanje" niti šteti niti doprinosi Bogu, to radiš zbog sebe, njemu tvoja sedžda neće ni uzeti ni dodati, ali tebi hoće :thumbup:

U nekoj knjizi sam pročitao kako jedan "nevjernik" koji se koleba da postane musliman priča nekom učenjaku o sebi i svom životu i djelima i da bi ovaj na kraju zaključio "Pa brate moj ti si musliman od svog rođenja, čitav svoj život, a nisi to ni znao". Izvlači taj zaključak iz onog što vidi u tom čovjeku, tako da bi ti to mogao biti i odgovor šta je sa ljudima koji nisu ni mogli doći u doticaj sa Islamom.

Ko će znati čije srce izgovara Šehadet :)
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#12 Re: pitanje za sve vjernike

Post by MujkicHaris »

HAMZABUZIM wrote: 24/10/2021 06:25 Jer kao prvo, covjek nije trazio da bude stvoren. Stvoren je bez svoje volje i ako se odluci za pogresnu vjeru ide u vjecnu vatru. Neki kazu da pise u Kuranu da su duse bile pitane a neki kazu da su izgovorile sehadet 50 000 godina prije stvaranja ali im je izbrisano iz memorije. Ali ako nekome pozajmis novac pa mu to izbrises iz memorije ta osoba nije kriva sto ti ne vrati novac.Znaci to je nesto u sta je tesko povjerovat.

"Zar je to davno bilo kad čovjek nije bio spomena vrijedan?" (Sura El-Insan, 76:1)

Nećeš mnogo napredovati u svom traženju istine ako čovjeka budeš toliko visoko postavljao u hijerarhiji. Čovjek je samo stvorenje i u odnosu na neka druga, jako nemoćan i slab. Da bi donekle shvatio smisao vječne kazne moraš znati Allahova dž.š. svojstva. Neka od tih su Mudrost i Uzvišenost.
Allah dž.š. je apsolutno i istinski neovisan o bilo kome. On može stvarati kada hoće, kako hoće bez da bilo kome polaže račune i odgovara za ono što radi. Uostalom, to je jedno od Njegovih svojstava, konstantno stvaranje i održavanje stvorenog. Jedna od manifestacija te apsolutne moći i mudrosti je i Allahova dž.š. odredba, da oni koji ZASLUŽE idu u vječnu vatru. Ta odredba nije donešena u skladu sa čovjekovom mudrošću nego Božijom. Što isključuje da ja ili ti možemo dokučiti cjelinu. Naše je da prihvatimo onaj prvi, lagano dokučiv sloj koji kaže da čovjek koji svjesno čini veliko zlo i pravi nered na Zemlji i pored svih prijetnji, zaslužuje vječnu kaznu. Ako npr. čovjek ubije drugog čovjeka, samo Allah dž.š. zna šta bi ubijeni postigao da je živ i za koliko dobra i blagodati je uskraćen.

HAMZABUZIM wrote: 24/10/2021 06:25 Drugo, ako osoba nevjeruje sto pise u Kuranu jer ima 1000 razloga za to, po Islamu odmah se definise kao neko ko je odbio cistu istinu. Ali razlika je odbiti jasnu istinu i odbiti nesto u sto sumnjas. A kao covjek imas pravo sumnjati i istrazivati jer ako uzmes sve zdravo za gotovo samo zato sto pise "da je Bog to rekao" onda si uzasni neznalica.


Islam ohrabruje istraživanje i učenje. U Kur'anu ćeš naći i priču o Ibrahimu a.s. koji je u mladosti mislio da su Mjesec ili Sunce božanstva dok nije došao do konačne istine. Ti ne moraš tragati. Riječ Božija, Kur'an, je svima dostupna. Ja npr. nisam nikada vidio meleka, imam hiljadu pitanja o njihovom načinu života i stvaranju koje bih volio znati ali... Količina pitanja i nedostatak cjelovitih odgovora nikada nije uticalo na moje temeljno vjerovanje da ta bića postoje.
U tvom slučaju, nemoj dopuštati da ako ne vidiš smisao u vječnoj kazni ili realnosti iste ili bilo kojem drugom pitanju --- da odmah moraš reći da ne vjeruješ. Često znanje o takvim stvarima nije bitno za naš konačan cilj --- Džennet. Imaš pitanja, ok, ali neka te to ne spriječava da uzmeš abdest i čitaš Kur'an, klanjaš i sl.

HAMZABUZIM wrote: 24/10/2021 06:25 Znaci to stvaranje dzina i ljudi samo da se klanjaju inace idu u vjecnu vatru i jeste problem kod mene. Mnogi Muslimani sebe zovu vjernicima jer se boje prijetnji da ce biti przeni na onom svijetu. Ali kako neko to moze zasluziti? Spominjes blagodati od Boga i ja to razumijem ali to nije tako jednostavno jer zamisli, stvoris covjeka bez njegova pitanja (iako su vecina ljuti sretni sto su rodjeni) i onda das mu te sve blagodati ali ces ga za 50, 80 godina koje brzo prodju staviti u vjecnu vatru. (A jos si i znao da ce ljudi tu zavrsiti nakon jadnih 50 godina ako nisi to i odredio). Gdje je tu logika prijatelju? Nemoj reci odgovor je u Kuranu jer napisao sam paragraf o tome gore.

Jedan od temelja Islama i vjerovanja jeste strah od Džehennema i žudnja za Džennetom. Nema problema da to bude i neka vrsta motivacije, kako ti kažeš jer i sam Kur'an na mnogo mjesta pominje iste kako bi motivisao čitaoca. Čak šta više, prema hadisu Poslanika Muhammeda s.a.w.s. onaj ko dnevno bude molio Allaha dž.š. da bude spašen kazne, Džehennem će moliti Allaha dž.š. za spas te osobe (Džehennem je živo biće a ne statična lokacija).
"Ali kako neko to moze zasluziti?" Tako što čini stvari koje tvoj i moj Gospodar, Allah dž.š. smatra velikim grijesima. Nije morao ali je objavio čitavu Knjigu o tome i upozorio ljude. Nije morao ali je detaljno opisao kaznu. Nije morao ali je odredio i čovjeka koji će svoj život žrtvovati kako bi dostavio Njegovu poruku. Nije morao ali nam je pripremio nagradu za poslušnost, nagradu koju nismo u stanju pojmiti i smisliti. I opet, pored svih tih ustupanja čovjek otvoreno negira, čini zlo i nered na Zemlji.

HAMZABUZIM wrote: 24/10/2021 06:25 Jos dok sam ucio o Krscanstvu citao sam pismo od "Petra"... koristio stvari od Krscanja (to sto je bio nepismen ne znaci da covjek nemoze nauciti mnogo o nekoj vjeri)

Islam nije došao sa Muhammedom s.a.w.s. On je upotpunio Islam i svojim dolaskom potvrdio istinitost prijašnjih Objava. Islam je tu od prvog čovjeka Adema a.s. i poruka svih Poslanika se nije mjenjala. Tako da iako je Biblija izmjenjena ljudskim faktorom, neke krupnije stvari su ostale izvorne te zbog toga ima sličnosti sa Kur'anom.

HAMZABUZIM wrote: 24/10/2021 06:25 Ali to nije bitno moje je pitanje bilo o logicnosti vjecnog dzehenema za one koji ne vjeruju. Znaci ako je Hitler ili Mladic prije smrti iskreno se pokajao i povjerovao ispravno, jednog dana bi usao u dzennet? Zar to ima smisla?

Ne smijemo zaboraviti da grijesi mogu biti oprošteni na ovom svijetu na različite načine ili nakon smrti, u toku zagrobnog života (prije Sudnjeg Dana). Međutim, takvi ljudi se obično ne kaju. Ali ako se pokaju iskreno i izgovore šehadet na ovom svijetu, velika je mogućnost da će Allah dž.š. oprostiti.

Uzvišeni Allah dž.š. kaže: 'Čovječe, opraštat ću ti grijehe ne obazirući se na njih sve dok Me budeš dozivao i molio. Čovječe, kada bi ti grijesi dostigli nebeske visine a potom Me zamolio za oprost, oprostio bih ti. Čovječe, kada bi Mi došao sa punom Zemljom grijeha i susreo Me bez truna širka, obasuo bih te sa isto toliko oprosta!" (Tirmizi i Ahmed, sahih hadis)
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#13 Re: pitanje za sve vjernike

Post by KraljicaIzJajca »

MujkicHaris wrote: 24/10/2021 10:32
Islam nije došao sa Muhammedom s.a.w.s. On je upotpunio Islam i svojim dolaskom potvrdio istinitost prijašnjih Objava. Islam je tu od prvog čovjeka Adema a.s. i poruka svih Poslanika se nije mjenjala. Tako da iako je Biblija izmjenjena ljudskim faktorom, neke krupnije stvari su ostale izvorne te zbog toga ima sličnosti sa Kur'anom.
Sa ovom izjavom postajete svaki put iritantniji.

Abrahamske religije su bazirane na objavama proroka. Prvi prorok je bio Abraham, a ti pišeš o prvom čovjeku Ademu. :-)

Abraham, Ismael i ostali su bili Hebrejci, a službeni datum početka judaizma ne postoji, iako u njihovim skrpitama vjerovanje u jednog Bog počinje tek 6.st.p.n.e. Hebrejci i rani Jevreji su vjerovali u više Bogova, ali je jedan od njih bio Glavni Bog.

Stoga, poruke svih proroka se se definitvno mjenjale. ;-)
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#14 Re: pitanje za sve vjernike

Post by ¤ jelena ¤ »

Vječnost je nepojmljiva ljudskom umu, tako da se o vječnosti može samo nagađati.

Nijedan mogući tj. ljudskom umu donekle zamisliv scenario koji bi mogao trajati vječno ne zvuči mi primamljivo. Naprotiv - poguban je, štetan ili destruktivan.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#15 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Samo par tehnickih ispravki Sveznajuceg:
MujkicHaris wrote: 23/10/2021 06:27 Dakle, Gospodar tvoj ti podari život, daje ti nafaku, porodicu, mladost, slobodno vrijeme, slobodnu volju; za nas je ukrasio nebesa zvijezdama,
Na nebu vidis veoma mali broj zvijezda. Vecinu onog sto vidis su GALAKSIJE ili planete suncevog sistema. Neobicno da sveznajuci napravi takav gaf al eto desava se i najboljima.
stvorio životinje
Zivotinje nisu stvorene nego su evoluirale prirodnom selekcijom. Opet cudno da sveznajuci napravi ovakav propust.
i potčinio ih da nam budu korisne,
Imamo koristi od veoma malog broja zivotinja. Vecina ih je direktno beskorisna. Imaju ulogu u kruzenju materije u prirodi ali samom covjeku 99,999999999% zivotinjskih vrsta je beskorisno.
stvorio planine da nas Zemlja ne potresa,
Jos jedan gaf sveznajuceg. Planine nastaju upravo potresanjem zemlje tacnije sudaranjem geoloskih ploca. Potpuno obrnuto od onog sto nas sveznajuci "uci".
uredio staze kojima ćemo hodati na Zemlji,
Zaboravio je urediti avionski, zeljeznicki i pomorski saobracaj a u posljednje vrijeme i medjuplanetarni. Al nema veze, snasli smo se i bez njega.
Nisam stručnjak kada je tematika u pitanju
Naravno da nisi kad te sveznajuci pogresno naucio.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#16 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

mk ultra wrote: 24/10/2021 07:07 A opet svi nevjernici su nevjernici jer je Allah to htio.
Diktator.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#17 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Idemedosumom »

HAMZABUZIM wrote: 23/10/2021 04:43
Idemedosumom wrote: 22/10/2021 09:37 U jednom ajetu stoji, (parafraziram) da je Dzehenem vjecan, dok Allah drugacije ne odredi. Mi ne mozemo razumjeti pojam vjecnosti :)
Da ali u drugim ajetima pise samo vjecno. Ako nemozemo razumjeti sta znaci "vjecno" onda bi se za sve mogao naci izgovor i niti mozemo citati Kuran (ako barem jasne stvari nisu jasne). Osim toga svaki tefsir potvrdjuje da vjecno znaci vjecno.

BTW, taj ajet koji si naveo se mozda odnosi na Muslimane samo.
Da, ali to nužno ne tvori kontradikciju. Vječan je. Ostat će vječan, sve dok se Gospodar ne predomisli. Odnosi se na Džehenem, bez klauzule- za koga?

Tefsir je od ljudi. Ljudi mogu pogriješiti.
User avatar
mk ultra
Posts: 19227
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18 Re: pitanje za sve vjernike

Post by mk ultra »

apsidejzi wrote: 24/10/2021 19:16
mk ultra wrote: 24/10/2021 07:07 A opet svi nevjernici su nevjernici jer je Allah to htio.
Diktator.
Na pogresnu si temu dosao
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#19 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

mk ultra wrote: 24/10/2021 19:33
apsidejzi wrote: 24/10/2021 19:16
Diktator.
Na pogresnu si temu dosao
Privatna tema?
User avatar
mk ultra
Posts: 19227
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#20 Re: pitanje za sve vjernike

Post by mk ultra »

apsidejzi wrote: 24/10/2021 22:52
mk ultra wrote: 24/10/2021 19:33

Na pogresnu si temu dosao
Privatna tema?
Procitaj naslov pa ce ti se samo kazati
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#21 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

mk ultra wrote: 25/10/2021 06:02
apsidejzi wrote: 24/10/2021 22:52
Privatna tema?
Procitaj naslov pa ce ti se samo kazati
Ne volim pravila, pogotovo teoloske prirode. Imam potrebu da ih namjerno krsim!
User avatar
mk ultra
Posts: 19227
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#22 Re: pitanje za sve vjernike

Post by mk ultra »

apsidejzi wrote: 25/10/2021 09:32
mk ultra wrote: 25/10/2021 06:02

Procitaj naslov pa ce ti se samo kazati
Ne volim pravila, pogotovo teoloske prirode. Imam potrebu da ih namjerno krsim!
to ti je kao da dođeš u crkvu ili džamiju i kažeš ljudima bog ne postoji
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#23 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Idemedosumom »

Najbolje je ne reagovati na spamerske upise :)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#24 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

mk ultra wrote: 25/10/2021 10:36
apsidejzi wrote: 25/10/2021 09:32
Ne volim pravila, pogotovo teoloske prirode. Imam potrebu da ih namjerno krsim!
to ti je kao da dođeš u crkvu ili džamiju i kažeš ljudima bog ne postoji
ne vidim da u domeni stoji crkva.klix.ba ili dzamija.klix.ba

Sad bez zeze...pitanje koje si postavio ima mnogo siri odgovor od onog kojeg ocekujes, pogotovo uzmemo li u obzir da svaki potencijalni odgovor koji ces dobiti je pogresan. Zamisli sad da neko otvori temu: "Pitanje za automehanicare" i u temi ih upita kako radi jet motor koji se koristi u avionima. I da stvar bude jos interesantnija, ne zeli cuti odgovor od drugih profesija nego iskljucivo automehanicara. A ne zna da s druge strane mozda stoji osoba koja koja je inzinjer avio motora.

No ako bas insistiras na zelji da se zadovoljis netacnim odgovorm, ostavicu te da uzivas u svojoj ignorantnosti.
User avatar
mk ultra
Posts: 19227
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#25 Re: pitanje za sve vjernike

Post by mk ultra »

apsidejzi wrote: 25/10/2021 13:53
mk ultra wrote: 25/10/2021 10:36

to ti je kao da dođeš u crkvu ili džamiju i kažeš ljudima bog ne postoji
ne vidim da u domeni stoji crkva.klix.ba ili dzamija.klix.ba

Sad bez zeze...pitanje koje si postavio ima mnogo siri odgovor od onog kojeg ocekujes, pogotovo uzmemo li u obzir da svaki potencijalni odgovor koji ces dobiti je pogresan. Zamisli sad da neko otvori temu: "Pitanje za automehanicare" i u temi ih upita kako radi jet motor koji se koristi u avionima. I da stvar bude jos interesantnija, ne zeli cuti odgovor od drugih profesija nego iskljucivo automehanicara. A ne zna da s druge strane mozda stoji osoba koja koja je inzinjer avio motora.

No ako bas insistiras na zelji da se zadovoljis netacnim odgovorm, ostavicu te da uzivas u svojoj ignorantnosti.
nije isto
ti možeš pričati o svome koliko god hoćeš, na tom mjestu mišljenje tih ljudi promijeniti nećeš.

i nije isto pitanje o jet motoru i automehaničarima. ili vjeruješ ili ne vjeruješ, nema polu - vjerovanja, ili da tebe ili mene neko forsira u kontru.
Post Reply