pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#76 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Quaresma »

ne obecavam, samo iznosim svoje misljenje
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#77 Re: pitanje za sve vjernike

Post by HAMZABUZIM »

Znaci, da zakljucimo, niko nemoze racionalno da objasni kako je to moguce da najmilostiviji ili (sin spasitelj, da se Krscani ne osjecaju zapostavljeni), stvori ljude za koje je znao da ce ici krivim putom i da ce zavrsiti vjecno u vatri ali je ipak odlucio da ih stvori i posle vjecno gleda kako se milijarde njih vjecno peku?

Ovo pitanje nije bilo da izazivam vjernike jer i ja sebe smatram agnosticnim Muslimanom ili studentom religije ,vec pitanje je postavljeno zato sto nemogu da shvatim ili bar prihvatim da Bog cini tako nesto okrutno samo zato sto se molis drugom bogu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8258
Joined: 25/05/2013 23:49

#78 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

HAMZABUZIM wrote: 01/11/2021 02:44 Znaci, da zakljucimo, niko nemoze racionalno da objasni kako je to moguce da najmilostiviji ili (sin spasitelj, da se Krscani ne osjecaju zapostavljeni), stvori ljude za koje je znao da ce ici krivim putom i da ce zavrsiti vjecno u vatri ali je ipak odlucio da ih stvori i posle vjecno gleda kako se milijarde njih vjecno peku?

Ovo pitanje nije bilo da izazivam vjernike jer i ja sebe smatram agnosticnim Muslimanom ili studentom religije ,vec pitanje je postavljeno zato sto nemogu da shvatim ili bar prihvatim da Bog cini tako nesto okrutno samo zato sto se molis drugom bogu.
Ja recimo ne mogu da razumijem kako je taj milostivi bog mogao dozvoliti da dijete bude operisano u stomatoloskoj sali i sadisticki gledati kako mu nestaje zraka i kako mu odumiru mozdane celije bez da posalje neki signal doktorima i javi im da spase dijete.
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#79 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bostan »

Bog je sebe opisao svojstvima dzelala, Uzvisenosti i Gordosti, i svojstva dzemala, Ljepote i Milosti.Kada dođe presuda na Sudnjem danu za one koji zavrse u dzehenemu nad njima ce se ocitavati dzelal svostva (Gordosti) jer i sami oni su bili gordi naspram Bozijih znakova. Posto je na Sudnjem danu presuda konacna tako je i vjek trajanja dzeneta zauvjek i konacan. Dzehenem je udaljenost od Boga .
Zato sto je dzehennem vjecan to ne znaci da je boravljenje u njemu vjecno, neki ce ostati samo dio vremena u dzehenemu.
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#80 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Piaty »

Kada sam vidio sta je taj pitao Pezica, nisam nista dalje citao. Samo vidjeh jedno ekstremno glupo pitanje ("Pezicu, da si ti Bog da li bi..." ), na temelju kojeg bi sada neko trebao razglabati uzimajuci takvu, jednu ultimativno nebuloznu, pretpostavku da se covjek iz svoje ovozemaljske pozicije stavlja u Bozju.

Ima li kakvih drugih pitanja?
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#81 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Bostan wrote: 10/12/2021 01:22 Bog je sebe opisao svojstvima dzelala, Uzvisenosti i Gordosti, i svojstva dzemala, Ljepote i Milosti.Kada dođe presuda na Sudnjem danu za one koji zavrse u dzehenemu nad njima ce se ocitavati dzelal svostva (Gordosti) jer i sami oni su bili gordi naspram Bozijih znakova. Posto je na Sudnjem danu presuda konacna tako je i vjek trajanja dzeneta zauvjek i konacan. Dzehenem je udaljenost od Boga .
Zato sto je dzehennem vjecan to ne znaci da je boravljenje u njemu vjecno, neki ce ostati samo dio vremena u dzehenemu.
Kakva bolan uzvisenost i gordost, ako je ista pokazao kroz djela to je narcizizam i krvolocnost.
Prvorodjencad u Egiptu, Job i bozje drkanje Joba, Sodoma i Gomora, poplava...
Mislim naravno da ne vjerujem da bog postoji ali da postoji onda bi ga se moglo opisati kao krvolocnog psihopatu.
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#82 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bostan »

broj dva wrote: 10/12/2021 08:37
Bostan wrote: 10/12/2021 01:22 Bog je sebe opisao svojstvima dzelala, Uzvisenosti i Gordosti, i svojstva dzemala, Ljepote i Milosti.Kada dođe presuda na Sudnjem danu za one koji zavrse u dzehenemu nad njima ce se ocitavati dzelal svostva (Gordosti) jer i sami oni su bili gordi naspram Bozijih znakova. Posto je na Sudnjem danu presuda konacna tako je i vjek trajanja dzeneta zauvjek i konacan. Dzehenem je udaljenost od Boga .
Zato sto je dzehennem vjecan to ne znaci da je boravljenje u njemu vjecno, neki ce ostati samo dio vremena u dzehenemu.
Kakva bolan uzvisenost i gordost, ako je ista pokazao kroz djela to je narcizizam i krvolocnost.
Prvorodjencad u Egiptu, Job i bozje drkanje Joba, Sodoma i Gomora, poplava...
Mislim naravno da ne vjerujem da bog postoji ali da postoji onda bi ga se moglo opisati kao krvolocnog psihopatu.

Prijasnji narodi su kaznjavani jer su se oglusili od poziv Poslanika, stalno su ih ismijavali i predavali ruglu.Ono sto se radi Poslanicima to se radi Bogu.
Na onom svijetu cvor uvjerenja ce se odrijesiti te ce sve vidljivo biti, ovo znaci da ce ljudi Boga vidjeti po svom uvjerenju.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#83 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Bostan wrote: 10/12/2021 10:18
broj dva wrote: 10/12/2021 08:37

Kakva bolan uzvisenost i gordost, ako je ista pokazao kroz djela to je narcizizam i krvolocnost.
Prvorodjencad u Egiptu, Job i bozje drkanje Joba, Sodoma i Gomora, poplava...
Mislim naravno da ne vjerujem da bog postoji ali da postoji onda bi ga se moglo opisati kao krvolocnog psihopatu.

Prijasnji narodi su kaznjavani jer su se oglusili od poziv Poslanika, stalno su ih ismijavali i predavali ruglu.Ono sto se radi Poslanicima to se radi Bogu.
Na onom svijetu cvor uvjerenja ce se odrijesiti te ce sve vidljivo biti, ovo znaci da ce ljudi Boga vidjeti po svom uvjerenju.
Slazem se da je abrahamski bog izuzetno osvetoljubiv. Nema veze ako prijasnji narodi imaju nevinih ljudi, djece i slicno...svi su krivi, svi su istrebljenji.
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#84 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bostan »

broj dva wrote: 10/12/2021 11:26
Bostan wrote: 10/12/2021 10:18


Prijasnji narodi su kaznjavani jer su se oglusili od poziv Poslanika, stalno su ih ismijavali i predavali ruglu.Ono sto se radi Poslanicima to se radi Bogu.
Na onom svijetu cvor uvjerenja ce se odrijesiti te ce sve vidljivo biti, ovo znaci da ce ljudi Boga vidjeti po svom uvjerenju.
Slazem se da je abrahamski bog izuzetno osvetoljubiv. Nema veze ako prijasnji narodi imaju nevinih ljudi, djece i slicno...svi su krivi, svi su istrebljenji.
Prije bi rekao da je Bog ljubomoran, On jedini je vrijedan obozavanja.
U judaizmu Bog je kaznjavao cjelokupne narode zbog neposluha, Isus je propovjedao 'ljubi i svoje neprijatelje' , a Muhammed spaja ovo dvoje iz razloga tog sto je Muhammed a.s .primordijalna priroda.U Muhammedu a.s. su se ogledala sva Bozija imena.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#85 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Bostan wrote: 10/12/2021 12:20
broj dva wrote: 10/12/2021 11:26

Slazem se da je abrahamski bog izuzetno osvetoljubiv. Nema veze ako prijasnji narodi imaju nevinih ljudi, djece i slicno...svi su krivi, svi su istrebljenji.
Prije bi rekao da je Bog ljubomoran, On jedini je vrijedan obozavanja.
U judaizmu Bog je kaznjavao cjelokupne narode zbog neposluha, Isus je propovjedao 'ljubi i svoje neprijatelje' , a Muhammed spaja ovo dvoje iz razloga tog sto je Muhammed a.s .primordijalna priroda.U Muhammedu a.s. su se ogledala sva Bozija imena.
Da li je vrijedan obozavanja ili ne je valjda stav pojedinca a moze se reci da uprkos tome bog insistira na obozavanju bez da ostavlja prostora za eventualnu dobrovoljnost. Nije rekao obozavaj me ako hoces nego obozavaj me ili...
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#86 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bostan »

broj dva wrote: 10/12/2021 12:41
Bostan wrote: 10/12/2021 12:20
Prije bi rekao da je Bog ljubomoran, On jedini je vrijedan obozavanja.
U judaizmu Bog je kaznjavao cjelokupne narode zbog neposluha, Isus je propovjedao 'ljubi i svoje neprijatelje' , a Muhammed spaja ovo dvoje iz razloga tog sto je Muhammed a.s .primordijalna priroda.U Muhammedu a.s. su se ogledala sva Bozija imena.
Da li je vrijedan obozavanja ili ne je valjda stav pojedinca a moze se reci da uprkos tome bog insistira na obozavanju bez da ostavlja prostora za eventualnu dobrovoljnost. Nije rekao obozavaj me ako hoces nego obozavaj me ili...
Jedan od načela Kur'anu jeste da nema prisile u vjeri, svakome je dat izbor.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#87 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Bostan wrote: 10/12/2021 12:54
broj dva wrote: 10/12/2021 12:41

Da li je vrijedan obozavanja ili ne je valjda stav pojedinca a moze se reci da uprkos tome bog insistira na obozavanju bez da ostavlja prostora za eventualnu dobrovoljnost. Nije rekao obozavaj me ako hoces nego obozavaj me ili...
Jedan od načela Kur'anu jeste da nema prisile u vjeri, svakome je dat izbor.
Bozja dobrovoljnost : necu te prisiljavati, samo cu te kazniti vjecnim paklom ako ne uradis ono sto ocekujem. Ali nema prisile !!
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#88 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bostan »

broj dva wrote: 10/12/2021 13:52
Bostan wrote: 10/12/2021 12:54
Jedan od načela Kur'anu jeste da nema prisile u vjeri, svakome je dat izbor.
Bozja dobrovoljnost : necu te prisiljavati, samo cu te kazniti vjecnim paklom ako ne uradis ono sto ocekujem. Ali nema prisile !!
Covjek je slobodno bice, ali to ne znaci da mu sloboda daje pravo da radi sto hoce, potrebno je shvatiti da je covjek odgovoran za ono sto radi.Posto konacan sud o tome donosi Bog, na sudnjem danu tak tamo ce se vidjeti ocigledno sta je ko radio, i nikome se nece nepravda uciniti.
Covjek je Boziji halifa-namjesnik na zemlji, to znaci da je zaduzen da vrsi Boziju volju, tacnije covjek je taj, sredstvo preko koga Bog djeluje, shodno tome Bog salje Poslanike i Objave kako bi se po njima ljudi ponasali.Bog sam veli u Kur'anu da nas je stvorio kako bi nas iskusao ko ce ljepsa djela raditi, ko ce se ljepse ponasati.
Svako dobro je od Boga, a nama pripada kazna onda kada nesto lose napravimo ako se ne pokajemo za to.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#89 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Bostan wrote: 10/12/2021 19:07
broj dva wrote: 10/12/2021 13:52

Bozja dobrovoljnost : necu te prisiljavati, samo cu te kazniti vjecnim paklom ako ne uradis ono sto ocekujem. Ali nema prisile !!
Covjek je slobodno bice, ali to ne znaci da mu sloboda daje pravo da radi sto hoce, potrebno je shvatiti da je covjek odgovoran za ono sto radi.Posto konacan sud o tome donosi Bog, na sudnjem danu tak tamo ce se vidjeti ocigledno sta je ko radio, i nikome se nece nepravda uciniti.
Covjek je Boziji halifa-namjesnik na zemlji, to znaci da je zaduzen da vrsi Boziju volju, tacnije covjek je taj, sredstvo preko koga Bog djeluje, shodno tome Bog salje Poslanike i Objave kako bi se po njima ljudi ponasali.Bog sam veli u Kur'anu da nas je stvorio kako bi nas iskusao ko ce ljepsa djela raditi, ko ce se ljepse ponasati.
Svako dobro je od Boga, a nama pripada kazna onda kada nesto lose napravimo ako se ne pokajemo za to.
I sad ti vjeruj...
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#90 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bostan »

veca sam ja budala, s kim pricam.
Selam
PitamZaJarana
Posts: 11
Joined: 18/01/2022 20:05

#91 Re: pitanje za sve vjernike

Post by PitamZaJarana »

Pitanje za vjernike:
Zar ne mislite da postoji logicnija mogucnost da su Bozija predanja, Knjige ljudima predstavile daleko naprednije rase vanzemaljaca koji su nas veoma moguce Ili stvorili Ili su nas genetski modificirali od vec postojeceg divljeg covjeka Ili majmuna te su uz pomoc svoje tehnologije lako ostvarili ono sto ljudi smatraju pojavom andjela I slicno. Dakle Ako je ta neka rasa daleko naprednija hiljadama Ili milionima godina njima ne bi predstavljao nikakav problem napisati Bozije Knjige I praviti ostala cuda. Motiva iza toga moze biti jako mnogo neke od njih mozemo predpostaviti (kao recimo da smo neka vrsta resursa ..dali fizickog Ili spiritualnog) a neke razloge mozda ne mozemo ni pojmiti jer o mnogim stvarima I ne znamo pogotovo Ako je ovako nesto istina. U svakom slucaju ako pogledamo sav zivot I sistem na ovoj planeti doci cemo do spoznaje da su vjere samo jedna vrsta kontrole covjecanstva...da nam se da neki zivotni cilj, svrha... Medjutim s druge strane od kako postojimo pojavilo se I nestalo hiljade vjera I svaka od njih je bila sigurna da je bas njihova najispravnija.. opet zamislite da ste se rodili kao Kinez, Indijac, Amerikanac it'd. Bili bi ste druga vjera automatski I bili bi ste uvjereni da ste na pravom put jer svi oko vas to isto misle. Takodje cinjenica da imamo kolektivnu amneziju da ne znamo ni sta je bilo prije 5-6000 godina ...odnosno vrijeme piramida I prije toga...gradjevine koje se nisu mogle izgraditi bez pomoci masina daju mnogo za razmisljanje...ne shvatite me pogresno..Znam mnogo I o religijama ..a sve ovo Sam se zapitao pocevsi proucavati Islam..gdje jedan od prvih ajeta u Kuranu kaze ,Ikre bismi rabike, Ili ti UCI IZUCAVAJ. ..sto sam vise izucavao stvari su imale manje smisla s vjerske strane..a vise u nekom drugom pogledu...ne kazem da je ova teorija tacna Ali Sam danas mnogo sigurniji da stvari nisu onakve kakvim nam ih predstavljaju . Ne zelim nikoga uvrijediti s toga mi oprostite.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#92 Re: pitanje za sve vjernike

Post by -Chesterfield- »

PitamZaJarana wrote: 08/02/2022 21:50 Pitanje za vjernike:
Zar ne mislite da postoji logicnija mogucnost da su Bozija predanja, Knjige ljudima predstavile daleko naprednije rase vanzemaljaca koji su nas veoma moguce Ili stvorili
Ja koliko sam skontao, nisu nas stvorili, ali imaju zaduženja koja izvršavaju.
U to odrastanje u utrobi znaju se umiješati i zli vanzemaljci, pa se rađaju djeca sa deformacijama.
Ovi dobri vanzemaljci rade ono što im se naredi.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#93 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Bostan wrote: 13/12/2021 20:26 veca sam ja budala, s kim pricam.
Selam
Šta je, je li čovjek odgovoran za ono šta radi ili vrši božiju volju?

Odluči se.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#94 Re: pitanje za sve vjernike

Post by YuGiOhMoDDeR »

Hakiz wrote: 09/02/2022 21:43
Bostan wrote: 13/12/2021 20:26 veca sam ja budala, s kim pricam.
Selam
Šta je, je li čovjek odgovoran za ono šta radi ili vrši božiju volju?

Odluči se.
Dužan da sprovodi Božje zakone, i biće odgovoran (nagrađen ili kažnjen) za ono što radi.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#95 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

YuGiOhMoDDeR wrote: 13/02/2022 22:45
Hakiz wrote: 09/02/2022 21:43

Šta je, je li čovjek odgovoran za ono šta radi ili vrši božiju volju?

Odluči se.
Dužan da sprovodi Božje zakone, i biće odgovoran (nagrađen ili kažnjen) za ono što radi.
Ako je dužan da provodi, ne može biti odgovoran.

Osim ako bogu nije cilj da ga stavi u nemoguću poziciju.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#96 Re: pitanje za sve vjernike

Post by YuGiOhMoDDeR »

Hakiz wrote: 13/02/2022 23:10
Ako je dužan da provodi, ne može biti odgovoran.

Osim ako bogu nije cilj da ga stavi u nemoguću poziciju.
to je isto k'o kad kažeš neću raditi kako moj šef, moj otac ili neki Zakon (nebitno koji) kaže, nego kako ja mislim da je bolje.. i kako ne možeš biti odgovoran???

i Bogu je cilj da te stavi u što povoljniju poziciju, a ne nemoguću ili bezizlaznu :)
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#97 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

YuGiOhMoDDeR wrote: 13/02/2022 23:31
Hakiz wrote: 13/02/2022 23:10
Ako je dužan da provodi, ne može biti odgovoran.

Osim ako bogu nije cilj da ga stavi u nemoguću poziciju.
to je isto k'o kad kažeš neću raditi kako moj šef, moj otac ili neki Zakon (nebitno koji) kaže, nego kako ja mislim da je bolje.. i kako ne možeš biti odgovoran???

i Bogu je cilj da te stavi u što povoljniju poziciju, a ne nemoguću ili bezizlaznu :)
Nisi me razumio.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#98 Re: pitanje za sve vjernike

Post by YuGiOhMoDDeR »

Hakiz wrote: 14/02/2022 12:26
Nisi me razumio.
na koji te način nisam razumio
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#99 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

YuGiOhMoDDeR wrote: 14/02/2022 16:14
Hakiz wrote: 14/02/2022 12:26
Nisi me razumio.
na koji te način nisam razumio
Dobro, jesi.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8258
Joined: 25/05/2013 23:49

#100 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

broj dva wrote: 10/12/2021 13:52
Bostan wrote: 10/12/2021 12:54
Jedan od načela Kur'anu jeste da nema prisile u vjeri, svakome je dat izbor.
Bozja dobrovoljnost : necu te prisiljavati, samo cu te kazniti vjecnim paklom ako ne uradis ono sto ocekujem. Ali nema prisile !!
Putin style
Post Reply