pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#601 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Piaty wrote: 01/03/2024 23:59
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Ti kada napraviš robota, ne napraviš ga da može sve, pa mu onda stavljaš zabrane. Ako mu stavljaš zabrane, ne želiš da nešta uradi. Ako ne želiš, onda, kao njegov tvorac, nećeš mu dati, ugraditi mogućnost da to može napraviti. Bilo da ćeš mu uskratiti softversku, bilo hardverku mogućnost, bilo obje.

Tako da bog, tvorac svega koji sve zna, sve može i sve određuje i logika u istoj rečenici ne idu zajedno.

E, da, iskušenje. Iskušenje je izmišljeno kao odgovor na ovo šta sam napisao, zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš kada uradi ono šta si joj omogućio i kao rezultat tog pitanja logičan zaključak da nisi tvorac, naročito ne svemogući.

Jednom rječju, vadiona :-D
John Cleese
Posts: 37307
Joined: 25/05/2010 18:30

#602 Re: pitanje za sve vjernike

Post by John Cleese »

Ateista wrote: 02/03/2024 12:29
Piaty wrote: 01/03/2024 23:59
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Kako bi ti nazvao to sto se bavi poprilicno banalnim stvarina vezanim za nas zivot, sta jedemo, kad i koga jebemo (ni slucajno prije braka i isti spol) kako mu se molimo i slicno. :D
Poprilicno banalne stvari za bice koje je stvorilo svemir...
Nije to banalno, to je naprosto bozanski - upravo zato i sami imamo poriv da se pasionirano bavimo svim nabrojanim zanimljivostima (i jos bezbroj izostavljenih k tome), jer:

"Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih" (Post 1, 27)

Zlobnici bi rekli da je prilicno ocito da je bilo obratno te da je covjek, buduci antropocentricna pizda kakva vec i jeste, kreirao ovakvog boga na svoju sliku :|
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#603 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

John Cleese wrote: 02/03/2024 12:44
Ateista wrote: 02/03/2024 12:29
Piaty wrote: 01/03/2024 23:59

Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Kako bi ti nazvao to sto se bavi poprilicno banalnim stvarina vezanim za nas zivot, sta jedemo, kad i koga jebemo (ni slucajno prije braka i isti spol) kako mu se molimo i slicno. :D
Poprilicno banalne stvari za bice koje je stvorilo svemir...
Nije to banalno, to je naprosto bozanski - upravo zato i sami imamo poriv da se pasionirano bavimo svim nabrojanim zanimljivostima (i jos bezbroj izostavljenih k tome), jer:

"Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih" (Post 1, 27)

Zlobnici bi rekli da je prilicno ocito da je bilo obratno te da je covjek, buduci antropocentricna pizda kakva vec i jeste, kreirao ovakvog boga na svoju sliku :|
U tom slučaju, kazna, pakao imaju nekog uvrnutog smisla.

Bog nas stvori na njegovu sliku, pa se ljuti što smo takvi.

Bit će da bog sebe i ne voli nešto?
John Cleese
Posts: 37307
Joined: 25/05/2010 18:30

#604 Re: pitanje za sve vjernike

Post by John Cleese »

Hakiz wrote: 02/03/2024 12:48
John Cleese wrote: 02/03/2024 12:44
Ateista wrote: 02/03/2024 12:29

Kako bi ti nazvao to sto se bavi poprilicno banalnim stvarina vezanim za nas zivot, sta jedemo, kad i koga jebemo (ni slucajno prije braka i isti spol) kako mu se molimo i slicno. :D
Poprilicno banalne stvari za bice koje je stvorilo svemir...
Nije to banalno, to je naprosto bozanski - upravo zato i sami imamo poriv da se pasionirano bavimo svim nabrojanim zanimljivostima (i jos bezbroj izostavljenih k tome), jer:

"Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih" (Post 1, 27)

Zlobnici bi rekli da je prilicno ocito da je bilo obratno te da je covjek, buduci antropocentricna pizda kakva vec i jeste, kreirao ovakvog boga na svoju sliku :|
U tom slučaju, kazna, pakao imaju nekog uvrnutog smisla.

Bog nas stvori na njegovu sliku, pa se ljuti što smo takvi.

Bit će da bog sebe i ne voli nešto?
Ili su ipak zlobnici u pravu :| :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#605 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

John Cleese wrote: 02/03/2024 12:44
Ateista wrote: 02/03/2024 12:29
Piaty wrote: 01/03/2024 23:59

Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Kako bi ti nazvao to sto se bavi poprilicno banalnim stvarina vezanim za nas zivot, sta jedemo, kad i koga jebemo (ni slucajno prije braka i isti spol) kako mu se molimo i slicno. :D
Poprilicno banalne stvari za bice koje je stvorilo svemir...
Nije to banalno, to je naprosto bozanski - upravo zato i sami imamo poriv da se pasionirano bavimo svim nabrojanim zanimljivostima (i jos bezbroj izostavljenih k tome), jer:

"Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih" (Post 1, 27)

Zlobnici bi rekli da je prilicno ocito da je bilo obratno te da je covjek, buduci antropocentricna pizda kakva vec i jeste, kreirao ovakvog boga na svoju sliku :|
Zlobnici i bogohulnici, sram ih bilo. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#606 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42
Piaty wrote: 01/03/2024 23:59
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Ti kada napraviš robota, ne napraviš ga da može sve, pa mu onda stavljaš zabrane. Ako mu stavljaš zabrane, ne želiš da nešta uradi. Ako ne želiš, onda, kao njegov tvorac, nećeš mu dati, ugraditi mogućnost da to može napraviti. Bilo da ćeš mu uskratiti softversku, bilo hardverku mogućnost, bilo obje.

Tako da bog, tvorac svega koji sve zna, sve može i sve određuje i logika u istoj rečenici ne idu zajedno.

E, da, iskušenje. Iskušenje je izmišljeno kao odgovor na ovo šta sam napisao, zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš kada uradi ono šta si joj omogućio i kao rezultat tog pitanja logičan zaključak da nisi tvorac, naročito ne svemogući.

Jednom rječju, vadiona :-D
To je to, i ja sam vise puta pominjao taj problem, ne postoji mogucnost da svemoguci tvorac nema uticaj na svoju kreaciju. Jedini nacin je da nema dovoljno uticaja i da nije znao kakvi cemo biti, ali to znaci da nije svemoguc i opet ne opravdava nagradu i kaznu zbog svoje greske u nacinu na koji nas je kreirao. Ako je svemoguc, onda je prilikom stvaranja zao tacno kakav ce ko od od nas biti i on je bukvalno direktno odgovoran za sve sto njegova kreacija uradi, i dobro i lose. Dobro je poredjenje sa robotima, da sada neki super pametni programer napravi AI za koji tacno zna u sta ce izrasti i kako ce se razviti i da zna da ca ta AI uraditi neka sranja, taj programer je direktno odgovoran za to. Cak i ako nije znao sta ce njegov AI napraviti, opet je odgovoran samo na drugaciji nacin, prvo bi se moglo nazvati zlocin sa predumisljajem a drugo zlocin iz nehata. Bog dakle ako je svemoguc je napravio toliko zlocina sa predumisljajem, ako kojim slucajem nije bas svemoguc kako se predstavlja onda je napravio zlocin iz nehata. :D
Nema nacina da ne bude kriv za sve sto ljudi rade, ako je nas tvorac. :D
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#607 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42

Ti kada napraviš robota....

Fulio si totalno metaforu. Niti je čovjek programiran kao robot niti je Bog čovjek i ne razmišlja, niti se ponaša kao čovjek. Kada inženjer napravi mašinu za veš, pošalje u bubnju knjigu sa uputstvom za upotrebu i šta ne trebamo činiti da bi sačuvali mašinu od kvara kao i drugi inženjeri za druge uređaje. Čovjek je dobio Uputstvo i tamo piše... 5. Poštuj oca svoga i majku svoju, 6. Ne ubij!, 7. Ne učini preljuba!, 8. Ne ukradi!, 9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!, 10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Itd....itd.... Debelo je Uputstvo. A na stranu to što čovjek nije vječno na Zemlji nego samo određeni broj godina što isto mijenja njegov smisao.
John Cleese
Posts: 37307
Joined: 25/05/2010 18:30

#608 Re: pitanje za sve vjernike

Post by John Cleese »

skupljac_zeljeza wrote: 02/03/2024 14:17
Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42

Ti kada napraviš robota....
Fulio si totalno metaforu. Niti je čovjek programiran kao robot niti je Bog čovjek i ne razmišlja, niti se ponaša kao čovjek. Kada inženjer napravi mašinu za veš, pošalje u bubnju knjigu sa uputstvom za upotrebu i šta ne trebamo činiti da bi sačuvali mašinu od kvara kao i drugi inženjeri za druge uređaje. Čovjek je dobio Uputstvo i tamo piše... 5. Poštuj oca svoga i majku svoju, 6. Ne ubij!, 7. Ne učini preljuba!, 8. Ne ukradi!, 9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!, 10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Itd....itd.... Debelo je Uputstvo.
Covjek je, dakle, poput masine za ves koja je od nekakvog inzenjera dobila detaljno uputstvo kako bi sama sebe ispravno upotrebljavala?

Fascinantnan komentar, zaista. Ljudski um je... ma jednom rijecju - cudo(viste) :D

Helem, Staljin je i tu bio u krivu - inzenjer ljudskih dusa je zapravo sam drug bog, a ne nekakvi tamo drugovi pisci (i jos ruski i to socrealisti).
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#609 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

skupljac_zeljeza wrote: 02/03/2024 14:17
Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42

Ti kada napraviš robota....

Fulio si totalno metaforu. Niti je čovjek programiran kao robot niti je Bog čovjek i ne razmišlja, niti se ponaša kao čovjek. Kada inženjer napravi mašinu za veš, pošalje u bubnju knjigu sa uputstvom za upotrebu i šta ne trebamo činiti da bi sačuvali mašinu od kvara kao i drugi inženjeri za druge uređaje. Čovjek je dobio Uputstvo i tamo piše... 5. Poštuj oca svoga i majku svoju, 6. Ne ubij!, 7. Ne učini preljuba!, 8. Ne ukradi!, 9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!, 10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Itd....itd.... Debelo je Uputstvo. A na stranu to što čovjek nije vječno na Zemlji nego samo određeni broj godina što isto mijenja njegov smisao.
Inzinjer je napravio masinu i dao uputstvo, ali ne moze uticati na covjeka hoce li ga procitati i koristiti. Bog je sa druge strane, kazu, stvorio covjeka a ne samo knjigu sa uputstvom. Analogija bi imala smisla da je bog zatekao ljude i dao im uputstvo za zivot, ali ako ih je stvorio nema potrebe za uputstvom kad se to u samom korijenu "programira" hoce li ljudi biti dobri ili losi.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#610 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Piaty »

Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42
Piaty wrote: 01/03/2024 23:59
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Ti kada napraviš robota, ne napraviš ga da može sve, pa mu onda stavljaš zabrane. Ako mu stavljaš zabrane, ne želiš da nešta uradi. Ako ne želiš, onda, kao njegov tvorac, nećeš mu dati, ugraditi mogućnost da to može napraviti. Bilo da ćeš mu uskratiti softversku, bilo hardverku mogućnost, bilo obje.

Tako da bog, tvorac svega koji sve zna, sve može i sve određuje i logika u istoj rečenici ne idu zajedno.

E, da, iskušenje. Iskušenje je izmišljeno kao odgovor na ovo šta sam napisao, zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš kada uradi ono šta si joj omogućio i kao rezultat tog pitanja logičan zaključak da nisi tvorac, naročito ne svemogući.

Jednom rječju, vadiona :-D
Pa to jednostavno nije tačno što si napisao.

Čovjek nije robot, daleko od toga da je robot.

Ti kažeš: zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš, a odgovor je da Bog daje uputu čovjeku zbog samog čovjeka, a ne zbog Boga i njegovog benefita.
Stvari koje Bog omogućuje čovjeku postoje baš zato jer čovjeku data i sloboda (volja).
U toj slobodi ima milion divnih stvari koje čovjek može raditi, a ima i rđavih stvari pa je logično da se na njih ukaže.
Savršeno da savršenije ne može biti.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#611 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Ateista wrote: 02/03/2024 14:53 .... ali ako ih je stvorio nema potrebe za uputstvom kad se to u samom korijenu "programira" hoce li ljudi biti dobri ili losi.
Ljudi nisu pčele i mravi 'koji su nadahnuti'. Nisu stvoreni ni kao roboti. Nisu stvoreni ni kao anđeli/meleki. Čovjek je stvoren po drugačijem principu sa mogućnošću izbora da li će se i koliko pridržavati Uputstva svog Inženjera. Mrav ne može napraviti kompjuter niti pčela auto iako 'su nadahnuti' pa prave zanimljive, ali iste stvari hiljadama godina, a nisu dužni pridržavati se Uputstva. Zar je to teško skontati?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#612 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

skupljac_zeljeza wrote: 02/03/2024 14:17
Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42

Ti kada napraviš robota....

Fulio si totalno metaforu. Niti je čovjek programiran kao robot niti je Bog čovjek i ne razmišlja, niti se ponaša kao čovjek. Kada inženjer napravi mašinu za veš, pošalje u bubnju knjigu sa uputstvom za upotrebu i šta ne trebamo činiti da bi sačuvali mašinu od kvara kao i drugi inženjeri za druge uređaje. Čovjek je dobio Uputstvo i tamo piše... 5. Poštuj oca svoga i majku svoju, 6. Ne ubij!, 7. Ne učini preljuba!, 8. Ne ukradi!, 9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!, 10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Itd....itd.... Debelo je Uputstvo. A na stranu to što čovjek nije vječno na Zemlji nego samo određeni broj godina što isto mijenja njegov smisao.
Kada čovjek napravi mašinu za veš, napravi i uputstvo. A to uputstvo treba drugom čovjeku. Ne treba ni onome koji je mašinu napravi, on već zna kako da upravlja tom mašinom, a ne treba ni mašini jer ona radi ono šta joj tvorac kaže.

Nema smisla napraviti nešta pa onda reći mu da bih te nagradio moraš se ponašati dobro, a ne loše. Ti si onaj koji je to napravio, napravi da ne može da se ponaša loše. Tako da je cijeli taj koncept potrebe da se zasluži raj, zapravo, besmislen.

Sa druge strane, ni ta priča da dobro ponašanje ne treba bogu, nego treba nama, pa zato moramo zaslužiti, opet je besmislena. Zašto bi trebalo da praviti me da biram da budem dobar? Napravi me bog da je nemoguće da budem loš i sve je riješeno. Da li ima neki cilj zbog kojeg čovjek kroz borbu i patnju treba da zasluži nagradu? Recim oda ima. Zbog čega bi to trebao? To ne znaju ni oni koji tvrde da ima, ali uprkos tome što ne znaju i dalje tvrde da ima.

Imaš dva vrlo jednostavna rješenja:

Odmah čovjeka odvedi na cilj koji si mu odredio kao svhu postojanja, preskoči poigravanje sa njim.

Drugo rješenje je mnogo logičnije: Nemoj ga praviti. Čemu čovjek? Treba li čovjek bogu? Ne treba. Postoji li i jedna stvar koju će samo čovjek moći riješiti, nekada u budućnosti, a bog neće moći, pa je bog morao stvoriti čovjeka da popravi stvari u trenutku kada bog ne bude sposoban da ih popravi? Naravno da ne, bog je svemoguć. Treba li čovjek svemiru? Ne treba. Svemir, pa i sama naša planeta i život na njoj ne da mogu bez čovjeka, nego bi im bez čovjeka bilo i bolje. Dake, čovjek je nepotreban. Ako nije u pitanju zadovoljavanje ega boga, pravljenje igračke kojom će se igrati, čemu onda sve ovo, čemu ga praviti da ispuni sudbinu? Ne napraviš ga pa i nema sudbine koju mora ispuniti. A i tu sudbinu si ti napravio.

Postoji još jedan odgovor: Bog je morao ovo napraviti ovako. Nije mogao ne napraviti. Nešto šta je odredilo koja je sudbina boga i šta mora uraditi da on ne bi bio kažnjen mu je odredilo da mora da nas napravi baš ovako. Ali, onda "bog" i nije bog, zar ne?

Odgovor je jasan: Sva ta filozofska akrobacija, od izmišljanja pojma boga do sve ove akrobacije da se ta izmišljotina učini nečim šta je postojeće, a ne izmišljeno, da se opravda vjerovanje u tu ideju, je potrebna nama. Kao bijeg od zastrašujuće pomisli da smo nepotrebni i da postojimo zahvaljujući slučajnosti. I da zahvaljujući slučajnosti možemo i nestati bez ičega šta bi mogli uraditi da t ospiječimo.

Strah i osjećaj nemoći. To je name of the game.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#613 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

Piaty wrote: 02/03/2024 16:03
Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42
Piaty wrote: 01/03/2024 23:59

Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Ti kada napraviš robota, ne napraviš ga da može sve, pa mu onda stavljaš zabrane. Ako mu stavljaš zabrane, ne želiš da nešta uradi. Ako ne želiš, onda, kao njegov tvorac, nećeš mu dati, ugraditi mogućnost da to može napraviti. Bilo da ćeš mu uskratiti softversku, bilo hardverku mogućnost, bilo obje.

Tako da bog, tvorac svega koji sve zna, sve može i sve određuje i logika u istoj rečenici ne idu zajedno.

E, da, iskušenje. Iskušenje je izmišljeno kao odgovor na ovo šta sam napisao, zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš kada uradi ono šta si joj omogućio i kao rezultat tog pitanja logičan zaključak da nisi tvorac, naročito ne svemogući.

Jednom rječju, vadiona :-D
Pa to jednostavno nije tačno što si napisao.

Čovjek nije robot, daleko od toga da je robot.

Ti kažeš: zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš, a odgovor je da Bog daje uputu čovjeku zbog samog čovjeka, a ne zbog Boga i njegovog benefita.
Stvari koje Bog omogućuje čovjeku postoje baš zato jer čovjeku data i sloboda (volja).
U toj slobodi ima milion divnih stvari koje čovjek može raditi, a ima i rđavih stvari pa je logično da se na njih ukaže.
Savršeno da savršenije ne može biti.
Slobodna volja u takvoj prici je paradoks koji nema nikakvog smisla. Vec sam objasnio, kreator je odgovoran za postupke svoje kreacije, ne postoji ni teoretska mogucnost slobodne volje.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#614 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

skupljac_zeljeza wrote: 02/03/2024 16:14
Ateista wrote: 02/03/2024 14:53 .... ali ako ih je stvorio nema potrebe za uputstvom kad se to u samom korijenu "programira" hoce li ljudi biti dobri ili losi.
Ljudi nisu pčele i mravi 'koji su nadahnuti'. Nisu stvoreni ni kao roboti. Nisu stvoreni ni kao anđeli/meleki. Čovjek je stvoren po drugačijem principu sa mogućnošću izbora da li će se i koliko pridržavati Uputstva svog Inženjera. Mrav ne može napraviti kompjuter niti pčela auto iako 'su nadahnuti' pa prave zanimljive, ali iste stvari hiljadama godina, a nisu dužni pridržavati se Uputstva. Zar je to teško skontati?
Jednostavno nema smisla, kao sto sam objasnio nema slobode izbora tu. Ljudi ne biraju kakvi ce se roditi, kakve gene ce naslijediti, dusu ili sta god, u kojoj okolini koja ce uticati na njega, a to sve odredjuje kakav ce ko biti. Svako od nas da se rodio negdje drugo bi bio puno drugaciji, da su se neki geni drugacije poklopili bio bi drugaciji,da se desiko neko ostecenje mozga tokom rodjenja bili bi drugaciji, niko od nas nije birao nista od onoga sto nas je ucinilo takvima kakvi smo.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#615 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 02/03/2024 19:03
Piaty wrote: 02/03/2024 16:03
Hakiz wrote: 02/03/2024 12:42

Ti kada napraviš robota, ne napraviš ga da može sve, pa mu onda stavljaš zabrane. Ako mu stavljaš zabrane, ne želiš da nešta uradi. Ako ne želiš, onda, kao njegov tvorac, nećeš mu dati, ugraditi mogućnost da to može napraviti. Bilo da ćeš mu uskratiti softversku, bilo hardverku mogućnost, bilo obje.

Tako da bog, tvorac svega koji sve zna, sve može i sve određuje i logika u istoj rečenici ne idu zajedno.

E, da, iskušenje. Iskušenje je izmišljeno kao odgovor na ovo šta sam napisao, zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš kada uradi ono šta si joj omogućio i kao rezultat tog pitanja logičan zaključak da nisi tvorac, naročito ne svemogući.

Jednom rječju, vadiona :-D
Pa to jednostavno nije tačno što si napisao.

Čovjek nije robot, daleko od toga da je robot.

Ti kažeš: zašto kao svemogući tvorac daješ mogućnost svojoj tvorevini da radi šta ne želiš, pa je onda kažnjavaš, a odgovor je da Bog daje uputu čovjeku zbog samog čovjeka, a ne zbog Boga i njegovog benefita.
Stvari koje Bog omogućuje čovjeku postoje baš zato jer čovjeku data i sloboda (volja).
U toj slobodi ima milion divnih stvari koje čovjek može raditi, a ima i rđavih stvari pa je logično da se na njih ukaže.
Savršeno da savršenije ne može biti.
Slobodna volja u takvoj prici je paradoks koji nema nikakvog smisla. Vec sam objasnio, kreator je odgovoran za postupke svoje kreacije, ne postoji ni teoretska mogucnost slobodne volje.
Osim što je odgovoran zbog samog davanja "slobodne volje", odgovoran je i zbog toga što kao svemogući sveznajući zna šta će svaki pojedinsac uraditi vođen "slobodnom voljom".

Tako da nema slobodne volje, a kreator je odgovoran u svakom slučaju. A krivim ga čini apsolutna moć. Da nije apsolutno moćan, moglo bi se kriviti i druge. Ovako, jedini je kriv.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#616 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Hakiz wrote: 02/03/2024 18:22
Kada čovjek napravi mašinu za veš, napravi i uputstvo. A to uputstvo treba drugom čovjeku. Ne treba ni onome koji je mašinu napravi, on već zna kako da upravlja tom mašinom, a ne treba ni mašini jer ona radi ono šta joj tvorac kaže.
Ti se ne baviš suštinom metafore nego metaforom. Ako tjeraš mak na konac nije svaki čovjek dobio Uputstvo nego preko Poslanika drugi ljudi. Jel' ti sada lakše za shvatiti? :mrgreen: Čovjek kao čovjek je dobio Uputu. Kontaš? Ili da ti ovdje crtam venomov dijagram pa da dođe na isto? :mrgreen:

I šta vi velite? Bog je čovjeka trebao stvoriti kao pčele pa da vrijedni i korisni radimo i činimo samo korisno i pravimo med koji je čudo ili pravimo saće koje su isto čudo zbog savršenog oblika za pohranu prvog čuda? Stvarno bi voljeli da ste pčele? Ili eto anđeli/meleki koji promišljaju, ali su 'operisani' od mogućnosti činjenja onog što je loše? Da budeš melek koji je duhovno biće, nema muških i ženskih, ne jedu, ne piju....? :mrgreen:

A onda zato što to nije kako ste vi zamislili da bi trebao da bude čovjek je argument protiv Boga. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#617 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bloo »

skupljac_zeljeza wrote: 02/03/2024 19:29
Hakiz wrote: 02/03/2024 18:22
Kada čovjek napravi mašinu za veš, napravi i uputstvo. A to uputstvo treba drugom čovjeku. Ne treba ni onome koji je mašinu napravi, on već zna kako da upravlja tom mašinom, a ne treba ni mašini jer ona radi ono šta joj tvorac kaže.
Ti se ne baviš suštinom metafore nego metaforom. Ako tjeraš mak na konac nije svaki čovjek dobio Uputstvo nego preko Poslanika drugi ljudi. Jel' ti sada lakše za shvatiti? :mrgreen: Čovjek kao čovjek je dobio Uputu. Kontaš? Ili da ti ovdje crtam venomov dijagram pa da dođe na isto? :mrgreen:

I šta vi velite? Bog je čovjeka trebao stvoriti kao pčele pa da vrijedni i korisni radimo i činimo samo korisno i pravimo med koji je čudo ili pravimo saće koje su isto čudo zbog savršenog oblika za pohranu prvog čuda? Stvarno bi voljeli da ste pčele? Ili eto anđeli/meleki koji promišljaju, ali su 'operisani' od mogućnosti činjenja onog što je loše? Da budeš melek koji je duhovno biće, nema muških i ženskih, ne jedu, ne piju....? :mrgreen:

A onda zato što to nije kako ste vi zamislili da bi trebao da bude čovjek je argument protiv Boga. :mrgreen:
Ovo je istina samo ako cemo se kretati unutar limitiranog diskursa - abrahamskih religija. :D
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#618 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Moja perspektiva koja me čini vjernikom. Po svakoj drugoj nisam prozvan na ovoj temi. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#619 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Bloo »

Pa Onaj koji sve savršeno stvara, stvorio je i nas. :D On je stvoritelj svega i On upravlja svim. On je zapisao sudbine stvorenja prije nego Što je stvorio nebesa i Zemlju na pedeset hiljada godina...udahnuo u nas Svoga duha...
Al eto, dade božanstvo i uputstvo jer očito smo stvoreni sa falinkom. Štaš---serijska proizvodnja, omakne se. :D
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#620 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Nihil homine est miserius aut superbus. I tako postade Iblis šejtan jer je pročitao samo do pola izreke. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#621 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

skupljac_zeljeza wrote: 02/03/2024 19:29
Hakiz wrote: 02/03/2024 18:22
Kada čovjek napravi mašinu za veš, napravi i uputstvo. A to uputstvo treba drugom čovjeku. Ne treba ni onome koji je mašinu napravi, on već zna kako da upravlja tom mašinom, a ne treba ni mašini jer ona radi ono šta joj tvorac kaže.
Ti se ne baviš suštinom metafore nego metaforom. Ako tjeraš mak na konac nije svaki čovjek dobio Uputstvo nego preko Poslanika drugi ljudi. Jel' ti sada lakše za shvatiti? :mrgreen: Čovjek kao čovjek je dobio Uputu. Kontaš? Ili da ti ovdje crtam venomov dijagram pa da dođe na isto? :mrgreen:

I šta vi velite? Bog je čovjeka trebao stvoriti kao pčele pa da vrijedni i korisni radimo i činimo samo korisno i pravimo med koji je čudo ili pravimo saće koje su isto čudo zbog savršenog oblika za pohranu prvog čuda? Stvarno bi voljeli da ste pčele? Ili eto anđeli/meleki koji promišljaju, ali su 'operisani' od mogućnosti činjenja onog što je loše? Da budeš melek koji je duhovno biće, nema muških i ženskih, ne jedu, ne piju....? :mrgreen:

A onda zato što to nije kako ste vi zamislili da bi trebao da bude čovjek je argument protiv Boga. :mrgreen:
Kako opravdati sebi što smo ljudi. Nije vam lako.

Nismo "mi" ništa zamslili. Ne mislimo "mi" da ljudi imaju neku veliku svrhu koju ni druga živa bića, ni svemir, niti bog ne mogu ispuniti.

To je problem vjernika, objasniti sebi ko smo, zašto smo i šta nam je svrha. Zašto nismo kao pčele, mora biti neki plan iza toga.

Bog je čovjeka trebao stvoriti kao pčele... Ta tvoja rečenica govori mnogo. Govori da misliš da su ljudi važniji oblik života od pčela. Ali, pčele bez ljudi mogu, ljudi bez pčela jedva. I sada imaš kao vrsta osjećaj nadmoći, a nikakav argument nemaš (ne, postojanje tehnologije nije važno ni planeti ni drugi moblicima života, tenologija treba samo čovjeku) da taj osljećaj podupreš, dokažeš. A onda izmisliš boga kao uzrok, zapravo opravdanje, izgovor, za taj osjećaj.

Ti si, naravno, svjestan da u slučaju da božijim djelom ovog sekunda nestanu svi ljudi na planeti, život bi se nastavio. Naša galaksija to ne bi ni primijetila. Toliko o našoj važnosti i za planetu i za ostatak Svemira.

Naravno da će se postojanje boga braniti. Da nema ideje boga, bili bismo samo još jedan oblik života. A ne, to neću to dozvoliti :lol:

Da, zaista je mozak čovjekov najveći problem :lol:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#622 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Hakiz wrote: 02/03/2024 20:25
To je problem vjernika, objasniti sebi ko smo, zašto smo i šta nam je svrha. Zašto nismo kao pčele, mora biti neki plan iza toga.
Zašto misliš da imam taj problem? Nemam ga. Volim život i uživam u njemu u skladu sa onim ajetom Rabbena atina fid-dunja, haseneten ve fil ahireti, haseneten (Naš Gospodaru, podari nam dobro na ovom svijetu i dobro na budućem svijetu). Svjestan da sam ovdje samo određeni broj godina i da ih po Božijem savjetu i svojom sviješću trebam provesti ugodno i biti pripremljen fizički, intelektualno i duhovno za još ugodniji nastavak. Moram naučiti pričati, čitati, naučiti tablicu množenja, razne teoreme itd. da ne pređem u džennet glup. Izgraditi u sebi vrijednosti kao što je poštenje, pravda, empatija, plemenitost, iskrenost...itd... Koja mi može sve biti misija i svrha zavisi između ostalog od predodređenosti i kreativnosti i osviješćenosti itd...itd. Sa resursima koji su mi dati, a posebno onim koji nisu drugim živim bićima mogu svašta da sam sebe iznenadim koliko mogu. Npr. proučavati Božije zakone fizike i njima sebi i drugima činiti ovaj život ugodnijim. Svako sebi može sam naći svrhu i smisao u skladu sa sposobnostima kako biti sa svrhom. Pekar, ljekar, apotekar, poljodjelac, vatrogasac, pisac.... :mrgreen:
Hakiz wrote: 02/03/2024 20:25
Ti si, naravno, svjestan da u slučaju da božijim djelom ovog sekunda nestanu svi ljudi na planeti, život bi se nastavio. Naša galaksija to ne bi ni primijetila. Toliko o našoj važnosti i za planetu i za ostatak Svemira.
A što bih ja sa tim deverao ili želiš obesmisliti smisao čovjeka kao nebitbnog u svemu ovome? To je tvoja filozofija sa kojom će se neko složiti, ali neko neće. Postavio sam onu latinsku par komentara iznad. Ti si kao Iblis izabrao samo prvo pola. A što?
Hakiz wrote: 02/03/2024 20:25
Naravno da će se postojanje boga braniti. Da nema ideje boga, bili bismo samo još jedan oblik života. A ne, to neću to dozvoliti :lol:
To Bogu niti je potrebno niti od mene to traži kako kaže u Uputi:" "A da je Gospodar tvoj htio, sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere/uvjerenja učinio. Međutim, oni će se uvijek u vjerovanju/uvjerenju razilaziti". Ili.... "Da Gospodar tvoj hoće, na Zemlji bi doista bili svi vjernici. Pa zašto onda ti da nagoniš ljude da budu vjernici?"

A ti ako misliš da si samo jedna od ameba u zemaljskom glibu i blatu ja te neću uvjeravati da nisi jer po Članu 9. Evropske konvencije imaš pravo na svoje mišljenje. :mrgreen: Ima na Netflixu dokumentarac "Život na našem planetu" i kako su prošle milijarde godina da bi se pripremio teren za čovjeka. :wink: :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#623 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 09:27
Hakiz wrote: 02/03/2024 20:25
To je problem vjernika, objasniti sebi ko smo, zašto smo i šta nam je svrha. Zašto nismo kao pčele, mora biti neki plan iza toga.
Zašto misliš da imam taj problem? Nemam ga. Volim život i uživam u njemu u skladu sa onim ajetom Rabbena atina fid-dunja, haseneten ve fil ahireti, haseneten (Naš Gospodaru, podari nam dobro na ovom svijetu i dobro na budućem svijetu). Svjestan da sam ovdje samo određeni broj godina i da ih po Božijem savjetu i svojom sviješću trebam provesti ugodno i biti pripremljen fizički, intelektualno i duhovno za još ugodniji nastavak. Moram naučiti pričati, čitati, naučiti tablicu množenja, razne teoreme itd. da ne pređem u džennet glup. Izgraditi u sebi vrijednosti kao što je poštenje, pravda, empatija, plemenitost, iskrenost...itd... Koja mi može sve biti misija i svrha zavisi između ostalog od predodređenosti i kreativnosti i osviješćenosti itd...itd. Sa resursima koji su mi dati, a posebno onim koji nisu drugim živim bićima mogu svašta da sam sebe iznenadim koliko mogu. Npr. proučavati Božije zakone fizike i njima sebi i drugima činiti ovaj život ugodnijim. Svako sebi može sam naći svrhu i smisao u skladu sa sposobnostima kako biti sa svrhom. Pekar, ljekar, apotekar, poljodjelac, vatrogasac, pisac.... :mrgreen:
Hakiz wrote: 02/03/2024 20:25
Ti si, naravno, svjestan da u slučaju da božijim djelom ovog sekunda nestanu svi ljudi na planeti, život bi se nastavio. Naša galaksija to ne bi ni primijetila. Toliko o našoj važnosti i za planetu i za ostatak Svemira.
A što bih ja sa tim deverao ili želiš obesmisliti smisao čovjeka kao nebitbnog u svemu ovome? To je tvoja filozofija sa kojom će se neko složiti, ali neko neće. Postavio sam onu latinsku par komentara iznad. Ti si kao Iblis izabrao samo prvo pola. A što?
Hakiz wrote: 02/03/2024 20:25
Naravno da će se postojanje boga braniti. Da nema ideje boga, bili bismo samo još jedan oblik života. A ne, to neću to dozvoliti :lol:
To Bogu niti je potrebno niti od mene to traži kako kaže u Uputi:" "A da je Gospodar tvoj htio, sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere/uvjerenja učinio. Međutim, oni će se uvijek u vjerovanju/uvjerenju razilaziti". Ili.... "Da Gospodar tvoj hoće, na Zemlji bi doista bili svi vjernici. Pa zašto onda ti da nagoniš ljude da budu vjernici?"

A ti ako misliš da si samo jedna od ameba u zemaljskom glibu i blatu ja te neću uvjeravati da nisi jer po Članu 9. Evropske konvencije imaš pravo na svoje mišljenje. :mrgreen: Ima na Netflixu dokumentarac "Život na našem planetu" i kako su prošle milijarde godina da bi se pripremio teren za čovjeka. :wink: :mrgreen:
Samo što su "objavu" napisali ljudi iz razloga koje sam naveo. Zbog toga, pokušavajući mi oponirati tim tekstom, samo potvrđuješ šta sam rekao.

Nije se pripremao teren za čovjeka. Nije bog odlučio da će stvoriti čovjeka, pa je u jednom trenutku stvorio uslove u kojima će se poslije nekoliko milijardi godina pojaviti čovjek. U slučaju tvorca, Bog je, svemoguć, da je htio čovjeka stvorio bi ga u djeliću sekunde. Ni njemu, ni samom čovjeku, ni drugim oblicima života nije potrebna evolucija kada može to uraditi u trenutku.

Te milijarde godina su potrebne samo u slučaju da je razvoj živih bića išao svojim tokom, pa se evolucijom čovjek razvio iz drugih oblika života. Poništava argument intervencije kreatora.

Ah, da, zašto bog koji je mogao stvoriti nas u sekundi, stvarao nas je milijarde godina, pa, bog radi svoje i mi ne možemo to razumjeti. A možda je njemu vrijeme drugačije, njemu djelić sekunde, nama milijarde godine. Moguće je, ali, prije će biti da su to vjernički i religijski izgovori.

Razumljiv je taj pristup, ako i kada se i od religija i vjernika prihvati evolucija, mora se pronaći način kako da se uklopi u religijsku dogmu. Zbog toga milijarde godina potrebne da se uradi nešta od onoga koji to može u dijelu sekunde.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#624 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Bog je trebao ovako, Bog je trebao onako, zašto Bog nije ovako...? Čuješ sebe?

Šejh hafiz Husni ef. Numanagic je rekao: "Kako god pomisliš o Allahu - nije tako!"

I da nije Kura'n od Boga nego da mu je autor Muhammed a.s. zar nije bio mudar čovjek kada je po tvom mišljenju u Objavu ugradio ono što će u Evropi tek 1953. ugraditi u Evropsku konvenciju? Pametno je slijediti mudre ljude. :mrgreen:
John Cleese
Posts: 37307
Joined: 25/05/2010 18:30

#625 Re: pitanje za sve vjernike

Post by John Cleese »

skupljac_zeljeza wrote: 03/03/2024 11:50 Bog je trebao ovako, Bog je trebao onako, zašto Bog nije ovako...? Čuješ sebe?

Šejh hafiz Husni ef. Numanagic je rekao: "Kako god pomisliš o Allahu - nije tako!"

I da nije Kura'n od Boga nego da mu je autor Muhammed a.s. zar nije bio mudar čovjek kada je po tvom mišljenju u Objavu ugradio ono što će u Evropi tek 1953. ugraditi u Evropsku konvenciju? Pametno je slijediti mudre ljude. :mrgreen:
Neopisivo pametno. Samo naprijed (ili gore ili kuda vec to vodi, svejedno) :thumbup: :D

A glupo je, na primjer, vjerovati da plitkoumna stupidarija postaje manje stupidna, ako je nazovemo stilskom figurom i pripisemo joj nekakav zadivljujuci smisao koji izvan uobrazilje nesretnika koji ju je iznjedrio ocito nema, cerekajuci se pritom blesavo svakome ko taj nepostojeci smisao ne uvidja - razocaravajuce i sto je najgore, nedostojno harizmaticnih drugova mudraca, a druga pogonskog inzenjera da i ne spominjemo :| :D
Post Reply