pitanje za sve vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#576 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

Edouard wrote: 10/06/2023 00:12
Hakiz wrote: 09/06/2023 20:50

Činjenica je da ne znaš odgovor. Pa čak i kada ide tebi u prilog, a protiv mene. Ali, uvijek postoji doskočica kojom se odgovori.

Proguglat ćeš ti nešta, ne bojim se.
Nema tu potrebe guglati. Ali drago mi je kad moj sagovornik nešto nauči.
Pretpostavke, hipoteze se dokazuju, i ako se dokažu, postaju teorije. A termini: dokazana/nedokazana teorija se ne koriste, Teorija se može opovrgavati, i sve dok se ne opovrgne, teorija ostaje važeća, ali nikada ne postaje činjenica; teorija je tu da objasni činjenicu.
Nadam se da je koristilo, da je nešto jasniji odnos teorije i činjenice.
Vidiš da si imao potrebu za googlanjem.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#577 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

piupiu wrote: 06/06/2023 21:15
planinar60 wrote: 06/06/2023 13:44 Imamo dokaz da je svi ljudi na svijetu su potomci zene iz zapadne Afrike koja je zivjela tu prije 150 000 godina, to je nauka sad dokazala, a ljudi koji vjeruju su to "znali" bolje reci vjerovali da su stvoreni od jednog covjeka i jedne zene.
A šta se tu ima vjerovati? Do prvog čovjeka i prve žene može se doći prostim logičkim rasudjivanjem, a i opservacijom živog svijeta oko sebe.
S tim da je razlika izmedju prvog muskarca i prve zene nekih 5000 godina :D Kako sad to?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#578 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 10/06/2023 14:09
piupiu wrote: 06/06/2023 21:15

A šta se tu ima vjerovati? Do prvog čovjeka i prve žene može se doći prostim logičkim rasudjivanjem, a i opservacijom živog svijeta oko sebe.
S tim da je razlika izmedju prvog muskarca i prve zene nekih 5000 godina :D Kako sad to?
Da li je razlika tolika, ili smo mi našli ostatke koji imaju toliku razliku?

To jeste, prije 2.005.000 godina živjeli Lucy i njen muž, i mi našli samo nju. I to je prva žena koju smo našli.

A onda, prije 2.000.000 godina, živio neki drugi par i mi našli samo njega. I on je prvi muškarac kojeg smo našli.

Ne možeš izvući zaključak da su mužjaci i ženke čovjeka nastali u različitim periodima, da se jedan spol razvio ranije, na osnovu nađenih ostataka. Da je tako bilo, ne bi ljudi postojali. Kako bi imali potomke, ako ne žive oba spola iste vrste u isto vrijeme?
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#579 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Daft Haruki »

Ev ovako. Prije svega moras svatiti da si ti bice ogranicenog shvatanja . Da ti to docaram pogledas muhu na prozoru kako lupa od staklo. Tako i mi lupamo od staklo jer nemozemo skontati da je tu prepreka jer smo jednostavno ograniceni .
To ko ce goriti i nece goriti vjecno oli ti privremeno si bukvalno shvatio
Poenta je da ce ljudi za djela odgovarati. Dakle ne moze jedan faraon u grobnicu povesti 300ljudi jer je on glavni baja. Mislim mogao je ali ce odgovarati
Ne moze Mladic naredivati razvlacenje pameti i snajperisanje i lagano umre i nikom nista.Jos heroj. Nebitno sto je srb. Moze biti Muhamed ako si ucinio nepravdu odgovarat ces.
Naravno nigdje pravde nema na ovom svjetu pa sto bi bilo gore. Prvo sto pada napamet. I da je dobra prica za narodnu masu da bi levate stjeralo u tor.
I mozes misliti od ovo dvije opcije sta ti volja. Tj da neces odgovarati i da ces odgovarati. Dato ti je da odlucis.
Et to ti je kompletna bit vjere. To ti je jedna noga.Da vjerujes u obracun.
Druga noga je da vjerujes u Boga. Zasto je to bitno valjda sto Bog sve stvorio i samo trazi priznanje. To je nekakva energija pocetna i vjecna ,ne stvorena.
Mozes biti u dzungli loviti strelom,mozes se zvati kako hoces ,zivjeti na sjevernom polu nebitno. Ove dvije stavke su dovoljne svakom covjeku . To ti je poenta cjele price.
To sto ljudi rade,filozofiraju,palamude nema veze ni sa cim. Ti ces svoje dobiti kako si zasluzio. A kazu da je glavna i najveca odlika Boga milost .I Bog ne voli skrte ljude. Et tolko
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#580 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ludzak »

Daft Haruki wrote: 10/06/2023 14:43 Ev ovako. Prije svega moras svatiti da si ti bice ogranicenog shvatanja . Da ti to docaram pogledas muhu na prozoru kako lupa od staklo. Tako i mi lupamo od staklo jer nemozemo skontati da je tu prepreka jer smo jednostavno ograniceni .
To ko ce goriti i nece goriti vjecno oli ti privremeno si bukvalno shvatio
Poenta je da ce ljudi za djela odgovarati. Dakle ne moze jedan faraon u grobnicu povesti 300ljudi jer je on glavni baja. Mislim mogao je ali ce odgovarati
Ne moze Mladic naredivati razvlacenje pameti i snajperisanje i lagano umre i nikom nista.Jos heroj. Nebitno sto je srb. Moze biti Muhamed ako si ucinio nepravdu odgovarat ces.
Naravno nigdje pravde nema na ovom svjetu pa sto bi bilo gore. Prvo sto pada napamet. I da je dobra prica za narodnu masu da bi levate stjeralo u tor.
I mozes misliti od ovo dvije opcije sta ti volja. Tj da neces odgovarati i da ces odgovarati. Dato ti je da odlucis.
Et to ti je kompletna bit vjere. To ti je jedna noga.Da vjerujes u obracun.
Druga noga je da vjerujes u Boga. Zasto je to bitno valjda sto Bog sve stvorio i samo trazi priznanje. To je nekakva energija pocetna i vjecna ,ne stvorena.
Mozes biti u dzungli loviti strelom,mozes se zvati kako hoces ,zivjeti na sjevernom polu nebitno. Ove dvije stavke su dovoljne svakom covjeku . To ti je poenta cjele price.
To sto ljudi rade,filozofiraju,palamude nema veze ni sa cim. Ti ces svoje dobiti kako si zasluzio. A kazu da je glavna i najveca odlika Boga milost .I Bog ne voli skrte ljude. Et tolko
...
User avatar
piupiu
Posts: 16646
Joined: 05/01/2008 05:08

#581 Re: pitanje za sve vjernike

Post by piupiu »

:roll: :-? :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#582 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote: 10/06/2023 14:39
apsidejzi wrote: 10/06/2023 14:09
S tim da je razlika izmedju prvog muskarca i prve zene nekih 5000 godina :D Kako sad to?
Da li je razlika tolika, ili smo mi našli ostatke koji imaju toliku razliku?

To jeste, prije 2.005.000 godina živjeli Lucy i njen muž, i mi našli samo nju. I to je prva žena koju smo našli.

A onda, prije 2.000.000 godina, živio neki drugi par i mi našli samo njega. I on je prvi muškarac kojeg smo našli.

Ne možeš izvući zaključak da su mužjaci i ženke čovjeka nastali u različitim periodima, da se jedan spol razvio ranije, na osnovu nađenih ostataka. Da je tako bilo, ne bi ljudi postojali. Kako bi imali potomke, ako ne žive oba spola iste vrste u isto vrijeme?
Ma joj, nismo se mi samo razmnozavali sa ostalim homosapiensima :) IMalo je tu malo i neandertalaca, denosinovaca il kako se vec zovu, pa ni cimpanze nisu toliko daleki rodjaci. Ljudski rod se granao vise puta i mjesao sa ostalim vrstama. Ovo sto vidimo danas je rezultat dugotrajnih procesa gdje nema jasne granice. Bile su razne varijante homo sapiensa. Kad uzmemo danasnje zene i gledamo njihov X hromozom vidimo da sve dijele jedan gen sto znaci da poticu od jedne zene. TO ne znaci da istovremeno nije bilo drugih zena. TO samo znaci da su potomci svih ostalih zena izumrli. Isto tako kada gledamo nas Y hromosom vidimo da i on ima jedan zajednicki gen sto kazuje da poticemo od jednog muskarca s tim da je on zivio 5000 godina nakon zajednicke mame. U tih 5000 godina bilo je dosta zena i muskaraca, ali jednostavno njihov genetski materijal je izumro.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#583 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Daft Haruki wrote: 10/06/2023 14:43 Ev ovako. Prije svega moras svatiti da si ti bice ogranicenog shvatanja . Da ti to docaram pogledas muhu na prozoru kako lupa od staklo. Tako i mi lupamo od staklo jer nemozemo skontati da je tu prepreka jer smo jednostavno ograniceni .
To ko ce goriti i nece goriti vjecno oli ti privremeno si bukvalno shvatio
Poenta je da ce ljudi za djela odgovarati. Dakle ne moze jedan faraon u grobnicu povesti 300ljudi jer je on glavni baja. Mislim mogao je ali ce odgovarati
Ne moze Mladic naredivati razvlacenje pameti i snajperisanje i lagano umre i nikom nista.Jos heroj. Nebitno sto je srb. Moze biti Muhamed ako si ucinio nepravdu odgovarat ces.
Naravno nigdje pravde nema na ovom svjetu pa sto bi bilo gore. Prvo sto pada napamet. I da je dobra prica za narodnu masu da bi levate stjeralo u tor.
I mozes misliti od ovo dvije opcije sta ti volja. Tj da neces odgovarati i da ces odgovarati. Dato ti je da odlucis.
Et to ti je kompletna bit vjere. To ti je jedna noga.Da vjerujes u obracun.
Druga noga je da vjerujes u Boga. Zasto je to bitno valjda sto Bog sve stvorio i samo trazi priznanje. To je nekakva energija pocetna i vjecna ,ne stvorena.
Mozes biti u dzungli loviti strelom,mozes se zvati kako hoces ,zivjeti na sjevernom polu nebitno. Ove dvije stavke su dovoljne svakom covjeku . To ti je poenta cjele price.
To sto ljudi rade,filozofiraju,palamude nema veze ni sa cim. Ti ces svoje dobiti kako si zasluzio. A kazu da je glavna i najveca odlika Boga milost .I Bog ne voli skrte ljude. Et tolko
Nadaj se, jer nada zadnja umire. Nit ce ko muciti Mladica, nit ce Hitler biti u nekim tegobama, nit ces ti biti nagradjen jer si bio dobar. TO su price za malu djecu. Ova prica o eventualnoj nagradi/kazni nije nista drugo nego jeftini psiholoski trik drzanja ovaca u toru s jedne strane, i kreiranje serotonina s druge strane. Jedni zaradjuju pare, drugi zaradjuju serotinin. Evo ti hadz najbolji primjer za to. TI mislis da ces biti nagradjen i onda platis 12.500KM da bi zivio u sobi sa jos tri osobe i metrom kvadratnim slobodnog prostora, sa jajima za dorucak i bez placenog rucka. A za te pare si mogao dobiti dva mjeseca all inclusive u hotelu sa 5 zvjezdica u Spaniji il TUrskoj. ALi zato dobijes mnogo serotinina jer mislis da je upravo tebe bog izabrao. Sto bas tebe od 100 milijardi ljudi koji su do sada zivjeli... ostaje nepoznato.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#584 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Pitanje za sve vjernike: Zasto je bog dopustio da 20 djece pogine dok su se igrali sa granatom u Somaliji? Otkud njima granata i zasto nije poslao nekog odraslog da se brine o njima? Kakav je to Allah koji dopusti da 20 muslimana pogine na takav nacin?

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/djec ... /230610019
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#585 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Daft Haruki »

apsidejzi wrote: 10/06/2023 16:28
Daft Haruki wrote: 10/06/2023 14:43 Ev ovako. Prije svega moras svatiti da si ti bice ogranicenog shvatanja . Da ti to docaram pogledas muhu na prozoru kako lupa od staklo. Tako i mi lupamo od staklo jer nemozemo skontati da je tu prepreka jer smo jednostavno ograniceni .
To ko ce goriti i nece goriti vjecno oli ti privremeno si bukvalno shvatio
Poenta je da ce ljudi za djela odgovarati. Dakle ne moze jedan faraon u grobnicu povesti 300ljudi jer je on glavni baja. Mislim mogao je ali ce odgovarati
Ne moze Mladic naredivati razvlacenje pameti i snajperisanje i lagano umre i nikom nista.Jos heroj. Nebitno sto je srb. Moze biti Muhamed ako si ucinio nepravdu odgovarat ces.
Naravno nigdje pravde nema na ovom svjetu pa sto bi bilo gore. Prvo sto pada napamet. I da je dobra prica za narodnu masu da bi levate stjeralo u tor.
I mozes misliti od ovo dvije opcije sta ti volja. Tj da neces odgovarati i da ces odgovarati. Dato ti je da odlucis.
Et to ti je kompletna bit vjere. To ti je jedna noga.Da vjerujes u obracun.
Druga noga je da vjerujes u Boga. Zasto je to bitno valjda sto Bog sve stvorio i samo trazi priznanje. To je nekakva energija pocetna i vjecna ,ne stvorena.
Mozes biti u dzungli loviti strelom,mozes se zvati kako hoces ,zivjeti na sjevernom polu nebitno. Ove dvije stavke su dovoljne svakom covjeku . To ti je poenta cjele price.
To sto ljudi rade,filozofiraju,palamude nema veze ni sa cim. Ti ces svoje dobiti kako si zasluzio. A kazu da je glavna i najveca odlika Boga milost .I Bog ne voli skrte ljude. Et tolko
Nadaj se, jer nada zadnja umire. Nit ce ko muciti Mladica, nit ce Hitler biti u nekim tegobama, nit ces ti biti nagradjen jer si bio dobar. TO su price za malu djecu. Ova prica o eventualnoj nagradi/kazni nije nista drugo nego jeftini psiholoski trik drzanja ovaca u toru s jedne strane, i kreiranje serotonina s druge strane. Jedni zaradjuju pare, drugi zaradjuju serotinin. Evo ti hadz najbolji primjer za to. TI mislis da ces biti nagradjen i onda platis 12.500KM da bi zivio u sobi sa jos tri osobe i metrom kvadratnim slobodnog prostora, sa jajima za dorucak i bez placenog rucka. A za te pare si mogao dobiti dva mjeseca all inclusive u hotelu sa 5 zvjezdica u Spaniji il TUrskoj. ALi zato dobijes mnogo serotinina jer mislis da je upravo tebe bog izabrao. Sto bas tebe od 100 milijardi ljudi koji su do sada zivjeli... ostaje nepoznato.
Druze ti mislis ja i nas milione ne kontamo tu pricu torovi ,psiholoski trikovi serotini. Ti sam odlucis kako ces se ponasati. Tvoja djela te cine boljim ili losijom osobom .
Mene ne zanima hoces li vjerovati da tvoja djela snose posljedice ili neces . To je irelevantno . Zato dobijas sta si zasluzio. Ne vjerujes ok. Radi sta hoces.
Ne priznanes Boga i njegovo stvaranje.Bradonja na nebu koji kaznjava pa smjesno . U 21 stoljecu. Moraa da smo ispranog mozga. Kontam sve. Bajkice za malu djecu.
Furaj svoje.
Ja samo kazem da si slobodan da svojim umom se odlucis.
Mi smo previse ne bitni .
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#586 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 10/06/2023 16:21
Hakiz wrote: 10/06/2023 14:39

Da li je razlika tolika, ili smo mi našli ostatke koji imaju toliku razliku?

To jeste, prije 2.005.000 godina živjeli Lucy i njen muž, i mi našli samo nju. I to je prva žena koju smo našli.

A onda, prije 2.000.000 godina, živio neki drugi par i mi našli samo njega. I on je prvi muškarac kojeg smo našli.

Ne možeš izvući zaključak da su mužjaci i ženke čovjeka nastali u različitim periodima, da se jedan spol razvio ranije, na osnovu nađenih ostataka. Da je tako bilo, ne bi ljudi postojali. Kako bi imali potomke, ako ne žive oba spola iste vrste u isto vrijeme?
Ma joj, nismo se mi samo razmnozavali sa ostalim homosapiensima :) IMalo je tu malo i neandertalaca, denosinovaca il kako se vec zovu, pa ni cimpanze nisu toliko daleki rodjaci. Ljudski rod se granao vise puta i mjesao sa ostalim vrstama. Ovo sto vidimo danas je rezultat dugotrajnih procesa gdje nema jasne granice. Bile su razne varijante homo sapiensa. Kad uzmemo danasnje zene i gledamo njihov X hromozom vidimo da sve dijele jedan gen sto znaci da poticu od jedne zene. TO ne znaci da istovremeno nije bilo drugih zena. TO samo znaci da su potomci svih ostalih zena izumrli. Isto tako kada gledamo nas Y hromosom vidimo da i on ima jedan zajednicki gen sto kazuje da poticemo od jednog muskarca s tim da je on zivio 5000 godina nakon zajednicke mame. U tih 5000 godina bilo je dosta zena i muskaraca, ali jednostavno njihov genetski materijal je izumro.
Bile su razne vrste ljudi. Jedna od njih je Homosapiens, to jeste mi. Stvar je u tome da taj "tata" kojeg smo pronašli i koji nosi zajednički gen, ne mora biti prvi koji je imao taj gen. Ne znamo da li je bio i neki stariji za kojeg ne znamo, koji je živio u isto vrijeme kada i "mama".

Kada pogledaš ovo:

https://humanorigins.si.edu/evidence/human-family-tree

https://www.smithsonianmag.com/science- ... 125536319/

Postavlja se pitanje da li su ti naši "roditelji", ta Eva i taj Adam o kojima govorimo roditelji samo Homosapiensa, roditelji samo grupe Homo ili su roditelji svih vrsta ljudi.

Taj gen, da li je bilo već u Ardipiteku, ili, možda, ne tek u čovjeku nego već ranije u nekoj kopnenoj životinji od koje su krenule ljudske vrste, nekoj ribi u moru dok život na kopnu nije postojao koja je izašla iz vode, pa od nje nastala životinja iz koje su se razvili ljudi, pa na kraju mi? Ili ih je evolucija stvorila kasnije, samo u Homo grupi ili samo kod Homosapiensa?

Dakle, o kojim "roditeljima" govorimo? Ko su Adam i Eva?

Možda teorija da je sav život nastao od samo jedne ćelije i jeste tačna? Pa su nam orhideje rodice :-D
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#587 Re: pitanje za sve vjernike

Post by KraljicaIzJajca »

Konzumiranje khat/gat listova je legalno npr. u Izraelu, a zemlje Istocnog Maditerana tu biljku masovno žvaću.

Khat is understood by many Muslims to be permissible pursuant to the Qur'an as an alternative to alcohol. While scholars generally agree that the Qur'an expressly prohibits alcohol use (Michalak and Trocki 2006: 529) no such clear prohibition exists for khat.

Židovi i muslimani konzumiraju opijate i brane svoj stav o nepostojanju zabrane u svetim knjigama. :-)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#588 Re: pitanje za sve vjernike

Post by apsidejzi »

Malo zamrla tema pa da je probamo oziviti jednim pitanjem za vjernike. Recimo da postoji bog, neka visa sila, nebitno je sada ime i konzistencija. Koja je logika drzati vecinu ljudi u pogresnoj vjeri? Uzmi bilo koju religiju i uzmi da su svi pripadnici slozni ( iako znamo da nisu i da imaju sekte i podgrupe koje se medjusobno iskljucuju). al hajde zbog argumenta uzmimo da su krscani ( katolici, protestanti, ortodoksi...) svi zajedno sa svim vjernicima na papiru, maksimalno izlaze na 2 milijarde. Na zemlji trenutno zivi 8 mld. Dakle, manjina su. Muslimana kad brojis sve sa muslimanskim imenima nebitno jel vjeruju il ne, mozes nagurat na 1,5mld. Pa hajde u da saberemo sve abrahamske monoteisticke religije. Opet su manjina u odnosu na broj ljudi. A ne mogu svi biti u pravu.


Koja je logika te vise sile, uzmi koju hoces religiju, da bas ona bude prava a sve ostale krive? Pogotovo ako krenes cjepidlacit pa udjes na nivo sekti. Vehabije su recimo ubijedjeni da su samo oni na pravom putu. A njih ima par miliona. Sad sa procenata idemo na promile.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#589 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Pitanje ti sliči pitanju nekog roditelja na roditeljskom sastanku zašto je u tom odjeljenju samo 5 odličnih učenika, a ostali dovoljni, dobri, padaju, vrlodobri. Ili pitanju što je Bog čovjeku stvorio ovoliki mozak kada ni trećinu njega ne koristimo? Ili pitanju šta će ovoliki svemir kada čovjek koristi samo jednu planetu?

Albert Einstein je rekao:" Vidim strukturu, ali ne mogu si predočiti tvorca te strukture. Vidim uru, ali ne mogu zamisliti urara. Ljudski um ne može pojmiti četiri dimenzije, pa kako bi onda mogao pojmiti Boga, pred kojim su tisuće godine i tisuće dimenzija kao jedno? Ako je Bog stvorio svijet, njegova glavna briga sigurno nije bila da ga učini nama lako razumljivim." I onda zapada u problem kada kaže" Želim znati njegove misli." To ga je vjerovatno odvelo u ateizam.

Razgovarao sam davno nekada sa orijentalistom, poliglotom, ateistom i islamofobom Darkom Tanaskovićem dok još nije konvertovao na pravoslavno hrišćanstvo i rekao mi je da bi kada bi morao da bi radije živio sa rasterećenim beduinima nego opterećenim Amerikancima, Skandinavcima, Nijemcima...I čak je jedno vrijeme ozbiljno razmišljao da to i uradi. To je njegovo iskustvo poslije dugih putovanja po planeti. Mnogi ne bi kao on i vjerovatno im je to glupo što je rekao. Prvi ja ne bih osim možda otići u avanturu na nekoliko mjeseci. Čovjeku je dar što nismo svi kanalisani kao mravi i pčele nego svako može birati kako će doživljavati okruženje oko sebe. Drugačije ne bi ni ti volio.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#590 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

apsidejzi wrote: 21/01/2024 08:49 Malo zamrla tema pa da je probamo oziviti jednim pitanjem za vjernike. Recimo da postoji bog, neka visa sila, nebitno je sada ime i konzistencija. Koja je logika drzati vecinu ljudi u pogresnoj vjeri? Uzmi bilo koju religiju i uzmi da su svi pripadnici slozni ( iako znamo da nisu i da imaju sekte i podgrupe koje se medjusobno iskljucuju). al hajde zbog argumenta uzmimo da su krscani ( katolici, protestanti, ortodoksi...) svi zajedno sa svim vjernicima na papiru, maksimalno izlaze na 2 milijarde. Na zemlji trenutno zivi 8 mld. Dakle, manjina su. Muslimana kad brojis sve sa muslimanskim imenima nebitno jel vjeruju il ne, mozes nagurat na 1,5mld. Pa hajde u da saberemo sve abrahamske monoteisticke religije. Opet su manjina u odnosu na broj ljudi. A ne mogu svi biti u pravu.


Koja je logika te vise sile, uzmi koju hoces religiju, da bas ona bude prava a sve ostale krive? Pogotovo ako krenes cjepidlacit pa udjes na nivo sekti. Vehabije su recimo ubijedjeni da su samo oni na pravom putu. A njih ima par miliona. Sad sa procenata idemo na promile.

Samo mormonizam spasava

User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#591 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Dope_Man »

skupljac_zeljeza wrote: 21/01/2024 14:11 Ili pitanju što je Bog čovjeku stvorio ovoliki mozak kada ni trećinu njega ne koristimo?
Iz koje religije je ova suplja?
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#592 Re: pitanje za sve vjernike

Post by darius_maximus »

Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#593 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
A pogotovo se interesuje sta jedemo, pijemo i jebemo.
Religija u jednoj recenici
Stvorio sam beskonacan svemir pun cuda i neoopisive ljepote, ako pojedes komad krmetine ili se zaljubis u osobu istog spola ides u pakao gjde cu te mucit zauvjek jer te volim.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#594 Re: pitanje za sve vjernike

Post by dr_Evil »

broj dva wrote: 23/01/2024 09:41
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
A pogotovo se interesuje sta jedemo, pijemo i jebemo.
Religija u jednoj recenici
Stvorio sam beskonacan svemir pun cuda i neoopisive ljepote, ako pojedes komad krmetine ili se zaljubis u osobu istog spola ides u pakao gjde cu te mucit zauvjek jer te volim.
Image
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5622
Joined: 12/10/2014 01:12

#595 Re: pitanje za sve vjernike

Post by skupljac_zeljeza »

Dope_Man wrote: 23/01/2024 09:11
skupljac_zeljeza wrote: 21/01/2024 14:11 Ili pitanju što je Bog čovjeku stvorio ovoliki mozak kada ni trećinu njega ne koristimo?
Iz koje religije je ova suplja?
Mislio sam na neurone koje koristimo kada mislimo jer glijalne stanice nije moguće pretvoriti u neurone i navesti ih da “misle” i tako povećati snagu mozga!
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#596 Re: pitanje za sve vjernike

Post by darius_maximus »

broj dva wrote: 23/01/2024 09:41
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
A pogotovo se interesuje sta jedemo, pijemo i jebemo.
Religija u jednoj recenici
Stvorio sam beskonacan svemir pun cuda i neoopisive ljepote, ako pojedes komad krmetine ili se zaljubis u osobu istog spola ides u pakao gjde cu te mucit zauvjek jer te volim.
Ma hajde i pakao i sve to.
Ali, savršeno biće postoji i mi smo mu najbitniji.
Nas prati, nas voli, mi, mi, mi.
Nekad mislim da je vjera samo odraz toga koliko mi vjerujemo za sebe da smo posebni.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#597 Re: pitanje za sve vjernike

Post by broj dva »

Meni je fascinantno kako bog mrzi sve iste gruppe/ljude/stvari koje i ja mrzim.
Ako ja mrzim zidove, mrzi ih i bog. Ako ja mrzim komuniste, mrzi ih i bog. Ako ja mrzim pedere, mrzi ih i bog. Ako ja mrzim kapitalizam ili komunizam, mrzi ga i bog.

Cudesno zar ne.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#598 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Piaty »

darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#599 Re: pitanje za sve vjernike

Post by billy organ »

Piaty wrote: 01/03/2024 23:59
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Ali zato zna sve nase postupke koje cemo napraviti.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#600 Re: pitanje za sve vjernike

Post by Ateista »

Piaty wrote: 01/03/2024 23:59
darius_maximus wrote: 23/01/2024 09:30 Pored milion i jednog problema i nelogičnosti, mislim da mi je najgori što i vjera mora biti egocentrična, jer ljudi ne znaju drugačije nego da sve bude o njima.
Hajde što postoji sveznajuće, svemoguće, sveprisutno biće, nego se to biće zanima za nas, jer smo mi tako bitni.
Zanima ga čak šta jedemo i pijemo, toliko smo bitni.
To mi je najfascinantnije od svega.
Nije bit u biću, nego koliko se on(o) zanima za nas i naše živote.
Kako si ti to nazvao zanimanjem?

Sveznajuće biće ima svo znanje o nama i pošto nas je stvorilo onda nam je dalo upute i zabrane, logično.
Fora je što ti to nazivaš zanimanjem.

Ako misliš, zašto nas nije pustilo da mi to sami sve...?
Onda ništa nema logiku jer ako te neko stvorio i zna šta je za tebe dobro, zašto da ti to i ne kaže. Nije to zanimanje.
Kako bi ti nazvao to sto se bavi poprilicno banalnim stvarina vezanim za nas zivot, sta jedemo, kad i koga jebemo (ni slucajno prije braka i isti spol) kako mu se molimo i slicno. :D
Poprilicno banalne stvari za bice koje je stvorilo svemir...
Post Reply