Pitanje za studente, a Boga mi i anketa

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Jeste li generalno zadovoljni kriterijima ocjenjivanja na fakultetu?

Poll ended at 30/04/2005 12:23

Da
4
17%
Ne
14
58%
Samo cetvrtkom
6
25%
 
Total votes: 24

User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#1 Pitanje za studente, a Boga mi i anketa

Post by horns&drums »

Treba mi za jedno istrazivanje, pitanje(a) su:

1. Kada ucite, ucite li da bude dovoljno za prolaz ili ucite da doista shvatite tematiku?

2. Kakvi su kriteriji vasih profesora pri ocjenjivanju, je l' profesori daju prolaznu ocjenu kada osjete da ste savladali gradivo ili kada vide da ste nesto ucili ili da ste ispunili kvotu padanja pa vas sada moraju pustiti?

Bilo bi pozeljno napisati sta studirate ili gdje, ali nije obavezno. Slobodno uzmite drugi nick ako mislite da bi mogli imati problema sa eventualnim izjasnjavanjem. Pitanje je iskljucivo za studente bh. Univerziteta, a ako neko studira ili je studirao van zemlje neka samo stavi napomenu i slobodno prenese svoja iskustva.

Anketa ce trajati deset dana, unaprijed hvala na odgovorima
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#2

Post by Lisac »

ovako prvo osobna iskustva. recimo da sam ja 'student'. srecom ne na jednom od 7 BH-Univerziteta :D

1) Pitanje je isuvise uopceno. Kako se uchi ovisi o curicullumu, predmetima koji se uche i na kraju krajeva o materiji. Postoje stvari koje se ne mogu uchiti 'da bude dovoljno za prolaz' i postoje stvari koje se jednostavno ne mogu drugachije uchiti. Ja pokushavam uvijek procijeniti relevantnost onoga shto se uchi. Bitne stvari ne uchim da bi ih znao nego da bi ih shvatio i eventualno znao upotrijebiti. Ali postoje i predmeti gdje je nevjerovatno opshirno i komplexno gradivo ambiciozno nabacano u jednu godinu. Tu treba biti pragmatichan, pobrinuti se da polozhish ispit i onda ukoliko ti je i zaista stalo da shvatish o chemu se radi imacesh vremena i nakon studija.

2) Kriteriji kod ocjenjivanja u nas su mi nepoznati, a sudeci po 'usmenom predanju' chini se da su u vechini sluchajeva subjektivni.
Problem je upravo u tome shto uglavnom jedna osoba odluchuje da li vi znate ili ne znate dovoljno da polozhite. Suvishno je govoriti da bi profesor trebao imati opcu predstavu o znanju i sposobnostima studenta i prije no mu se ovaj pojavi na ispitu. To je moguce jedino ako profesori i zaista predaju na univerzitetima. Kod nas su profesori multitalentirani tako da rade vishe poslova odjednom i obnashaju nerijetko vishe funkcija odjednom. Zato ih se najrjedje mozhe naci na fakultetu.

Ja kad polazhem znam tachno iz chega se sastoji moja ocjena:
Radovi (Referati, Vjezhbe, Prezentacije ...) 20% od ukupne ocjene;
Interakcija i Aktivnost na predavanjima 20% od ukupne ocjene;
Pismeni ispit (obligatoran za sve predmete) 30%-60% od ukupne ocjene;
Usmeni ispit (po potrebi) 30% od ukupne ocjene.

U svakom pojedinachnom segmentu moram imati vishe od 50% da bih mogao polozhiti. na kraju se saberu procenti i znash gdje si. Tako se prije svega kontinuirano prati i podstice aktivno uchenje a i nemoguce je doci u situaciju da potpuno ovisite o trenutnoj volji i raspolozhenju profesora.


A ova anketa je, pogledash li stanje u visokom obrazovanju te kako studenti 10 god. nakon zavrshetka rata (ne)reagiraju na isto, sasvim izlishna. Slobodno mozhesh konstatirati da 97,2 % Studenata studira da bi studiralo, eventualno dobilo papir (koji opet u 97,2 % sluchajeva izvan BiH mogu korisititi jedino kao tariguz) i ispalilo se negdje vani. Kod nas studenti samo kukaju a ni to ne znaju kako treba. Ukratko izrazheno jako nelijepim ali chesto rabljenim vulgarizmom: studenti su pichke
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#3

Post by alek »

lis :D sjajan si primjer predanog studenta :D ako svaku materiju (svakog svog ispita) analiziras na nacin na koji si ovo, oborices i vlastitu pricu da su ('ukratko') studenti picke :D :D
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#4

Post by Stari »

Davno sam studirao a i studirao sam na vise razlicitih mjesta tako da nisam bas siguran koliko ce ti moj komentar biti upotrebljiv....al hajd buduci da vidim da se malo ko javlja na temu...rekoh da pripoguram malcice.

1)
Slozio bih se sa Lijom sto se tice nacina strebanja. Neke stvari (predmete ili ispite kako god) covjek jednostavno nabuba ...samo da se ispit prodje ....i nakon toga ... ma ne prodje ni 15 dana ....vise se ne sjeca ni elementarnih stvari vezanih za taj isti predmet. Extremni slucajevi takvog tipa su se onomad znali polagati i na fusch...tj prepisivacinu recimo marxizam, odbrana i zastita, fiskultura (ja recimo ni dan danas ne znam napraviti dvokorak). Ali bilo je predmeta koji su se ucili i polagali sa kontanjem ....sad u vecoj ili manjoj mjeri, nije bitno.

2)
Kriterijumi ocijenjivanja u sadasnjoj BiH mi nisu ni izbliza poznati...onomad u SFRJ je bila standardna schema: pismeni + usmeni +laboratorijske vjebe.... sve to mora biti OK i onda si (ako nisi asistenta ili profesora u PM poslao ni jednom tokom godine)...prosao taj aktuelni predmet. Ovdje u Svedskoj je bilo isto to ....s tim da se usmeni oblik egzaminacije vrlo rijetko sprovodi....na tehnickim i prirodnim naukama. Dakle pismeni +laboratorijske vjezbe (gdje je obavezno prisustvo dok na predavanjima i ostalim srackama ... nije).
Last edited by Stari on 20/04/2005 15:37, edited 1 time in total.
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#5

Post by Lisac »

ja sam 'student' a ne student. A nastavim li i dalje svoje talente pokazivati ovdje, jedino shto cu oboriti je predstava koju drugi imaju o meni :D

I vis-a-vis teme. Kvalifikacija 'studenti su pichke' nema veze sa uchinkom i predanosti kada je uchenje u pitanju. Mislim da BiH ne nedostaje briljantnih mladih umova. Ali (opet 'ulicharim') jebo glavu bez muda.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#6

Post by alek »

Lisac wrote:Kod nas studenti samo kukaju a ni to ne znaju kako treba. studenti su pichke
da, ovdje mi se desio previd. preformulisacu :D ne bih se slozila sa tvrdnjom da su studenti picke. otrcana je, a i vise bi rekla o drugima (o onima od kojih i nastaje problem), nego o samim studentima.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#7

Post by novalic »

Lisac wrote:ja sam 'student' a ne student. A nastavim li i dalje svoje talente pokazivati ovdje, jedino shto cu oboriti je predstava koju drugi imaju o meni :D

I vis-a-vis teme. Kvalifikacija 'studenti su pichke' nema veze sa uchinkom i predanosti kada je uchenje u pitanju. Mislim da BiH ne nedostaje briljantnih mladih umova. Ali (opet 'ulicharim') jebo glavu bez muda.

ne mogu a da ne pitam.. ono... curicullum... hoces reci curriculum...

"studentu"... 8-)
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#8

Post by Šandor »

Lisko, presabrah se na brzinu.
I, meni se cini da ovdje ima vise od 7 univerziteta. :roll:
Ima ih barem 8. Ili 9. Ili cak 10. Jer izgleda da sad i u Bijeljini i u Brckom ima Univerzitet.

Jos malo pa ce i u Pindichitjima otvoriti univerzitet. :roll:

Ukratko, ocjena na mom faksu uglavnom ovisi o raspolozenju profesora (usmeni ispit).
Ukoliko je taj dan mahmuran i/ili nenaspavan tesko da cu taj dan poletjeti. :roll:
Vrlo malo profesora radi onako kako bi trebalo. Na mom odsjeku samo jedan profesor radi ovako:

"Ja kad polazhem znam tachno iz chega se sastoji moja ocjena:
Radovi (Referati, Vjezhbe, Prezentacije ...) 20% od ukupne ocjene;
Interakcija i Aktivnost na predavanjima 20% od ukupne ocjene;
Pismeni ispit (obligatoran za sve predmete) 30%-60% od ukupne ocjene;
Usmeni ispit (po potrebi) 30% od ukupne ocjene."

Jedan jedini. :roll:

Svi krive studente. Studenti jesu krivi jer nisu napravili haos u ovom gradu. Lijeni su. Nikakvi. I ja sam takav. Jedino sto me zanima je da zavrsim faks. Nemam ambicija po pitanju ispravljanja krive Drine.
Al vako slicno stanje bilo je i prije rata na Univerzitetu u Sarajevu. Malo bolje. Za nijansu ili dvije.
Oni koji su tad predavali samo su nastavili sa starim nacinom predavanja.
Konkretno na mom fakultetu.....da bi se nesto promijenilo......neophodno je poslati u penziju kompletnu garnituru starih profesora.....i ostaviti samo par.....ostalo sve rastjerat....poostrit pravila studiranja i kriterij za upis na faks.......povecat godisnju skolarinu za studente........povecat plate profesorima ali dovesti profesore koji su se skolovali vani........

Valjda bi tad moj faks licio na nesto. :roll:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#9

Post by pitt »

Lako je tebi kame...tebe je stranka gurala :D:D:D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#10

Post by Šandor »

pitt wrote:Lako je tebi kame...tebe je stranka gurala :D:D:D
Samo jedan profesor na mom faksu nije u stranci.

A 70% njih su u trenutno najjacoj opozicionoj stranci. :-) :)
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#11

Post by Lisac »

alek wrote:... ne bih se slozila sa tvrdnjom da su studenti picke. otrcana je, a i vise bi rekla o drugima (o onima od kojih i nastaje problem), nego o samim studentima.
o drugima? porodica, drushtvo, okruzhenje, profesori ...
ma jebo to. klasichna bih-prica. koji god problem potegnesh nismo ga mi napravili i mi ga ne mozhemo rijeshiti. naravno da onda nema potrebe ni prichati o tome, samo se loshe osjecamo :D najlakshe je sa svojih 20-tak chekati da se stvari promjene. i dok chekash skontash da ti je 30-tak i da josh uvijek zhivish sa roditeljima. onda josh samo morash sachekati da roditelji umru i da naslijedish stan ili stanarsko pravo :D :D onda napravish par klinaca koji ce vrijedno chekati da ti umresh i krug se nastavlja :D


Kame, nikad te upratiti. Mjenjash pseudonime nevjerovatnom brzinom.
da, samo jedan usmeni i jedan pismeni ispit :D po predmetu.:D mogu i dva,tri, cetiri ako ti ne podje za rukom iz prvog pokushaja :D :D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#12

Post by Šandor »

"Kame, nikad te upratiti. Mjenjash pseudonime nevjerovatnom brzinom."

kame->vuk->sanjanin->Šandor :roll: :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#13

Post by pitt »

=> Hadum (u pripremi) :D:D:D:D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#14

Post by alek »

Lisac wrote:o drugima? porodica, drushtvo, okruzhenje, profesori ...
ne, ja u stvari mislim na one zbog kojih imamo 7 univerziteta
Lisac wrote:klasichna bih-prica
da, ali samo ako mislis da smo mi (bih) zaista u svemu posebni (i usamljeni slucajevi). ja ne mislim tako.
Lisac wrote:najlakshe je sa svojih 20-tak chekati da se stvari promjene. i dok chekash skontash da ti je 30-tak i da josh uvijek zhivish sa roditeljima. onda josh samo morash sachekati da roditelji umru i da naslijedish stan ili stanarsko pravo :D :D onda napravish par klinaca koji ce vrijedno chekati da ti umresh i krug se nastavlja :D
mislim da ovo nije najlakse. mislim da ovo uopste nije lako. ali, kad na sve ovo gledas sa distance (fizicke), stvari uvijek izgledaju drugacije.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#15

Post by Bumbar »

Kada ucite, ucite li da bude dovoljno za prolaz ili ucite da doista shvatite tematiku?

Uglavnom gotovo sve predmete ucim da shvatim tematiku...ako mi je narocito interesantna (ili me zeza) ona se uhvatim i dodatne literature... sto me u nekim slucajevima pravo zezne...


2. Kakvi su kriteriji vasih profesora pri ocjenjivanju, je l' profesori daju prolaznu ocjenu kada osjete da ste savladali gradivo ili kada vide da ste nesto ucili ili da ste ispunili kvotu padanja pa vas sada moraju pustiti?

Sada su...standard... neko ovako, neki onako... a jedna profesorica (hvala Bogu prosla je) je imala kriterij ucenja napamet...
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#16

Post by alek »

moderator wrote:alek, je l' ti dobro?...:?...zabrinuo si me...:(...hem se drzish teme, hem ne zachatavash...:-)...neverovatno...:D:D:D
juda :D nesto je ovladalo mnome :D :D vratio sam se :D dodaj mi to suho grozdje :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#17

Post by Bumbar »

A niste culi da ima Univerzitet i u Doboju?
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by Lace »

ja sam ti ispricala neki dan sve..valjda si nesto zapamtio...a nisam u stanju sad ponoviti sve..u pismenoj formi :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#19

Post by pitt »

Lace wrote:ja sam ti ispricala neki dan sve..valjda si nesto zapamtio...a nisam u stanju sad ponoviti sve..u pismenoj formi :D
de da i mi cujemo.... :D:D:D
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#20

Post by Lisac »

alek wrote:ne, ja u stvari mislim na one zbog kojih imamo 7 univerziteta
bez obzira na apsurdan broj univerziteta isti bi trebali da postoje radi studenata. samo kada ce to studenti shvatiti, pokazati makar zrnce hrabrosti i barem pokushati, za svoje dobro, suprotstaviti se sitnim lokal-politichkim tashtinama.
alek wrote:da, ali samo ako mislis da smo mi (bih) zaista u svemu posebni (i usamljeni slucajevi). ja ne mislim tako.
mozhda i nismo. problem je u mentalitetu koji se, opravdavajuci vlastitu prosjechnost, po inerciji (i gravitaciji valjda :D) ravna sa onim ispod a ne sa onim iznad.
alek wrote:mislim da ovo nije najlakse. mislim da ovo uopste nije lako. ali, kad na sve ovo gledas sa distance (fizicke), stvari uvijek izgledaju drugacije.
pa naravno. odatle se obichno bolje vidi ;-) no ja ne volim biti samo posmatrach. ja bih da pokrenem revoluciju. u tu sam chast upravo punim pluchima otpjevao moju vlastitu internacionalu :D

The paradox of poverty has left us dismayed
Sliding democracy washing away
The toil of the many goes to the fortunate few
The Revolution Solution
I've come to join you


P.S.
Horns, morat cesh nam se oduzhiti za ovu ozbiljnu predanost u borbi protiv vjetrenjacha. :D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#21

Post by Šandor »

Evo rjesenja

Image
Last edited by Šandor on 21/04/2005 01:30, edited 3 times in total.
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#22

Post by Lisac »

alek je ustvari uvijek loocidan. kad znash da chitash :D samo zna da meni ponekad trebaju bojice i blok br.5 pa je stoga gest reduciranja vlastite izvrsnosti na monotoniju izravne jednostavnosti ('da se djeca ne pate') utoliko vrijedniji :D
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#23

Post by Lisac »

Šandor wrote:Evo rjesenja ...
kame mozhda nam se vidjenja i poimanja problema razlikuju, ali se zato po pitanju rjeshenja stoprocentno slazhemo :D niko do josifa :D
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#24

Post by Šandor »

Image

:D
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#25

Post by Lisac »

zoom66 wrote:lijo, ne kazu mi dzabe ne pij zoomke na radnom mjestu...:D.
ne slushaj gluposti :D :D
Post Reply