Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#851 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by djulba »

SukiJr wrote:Ja sam to ovako proknjizio za sad

Prih.od refund Potrazuje (za iznos refundacije koji nam je uplacen)
obav.po osn.ogov. o volontiranju Duguje (mi platili volonteru)

Sta mi tu još fali pa da ovo 2 spojim ili je to to? :izet:
Kako si to dvoje uspio sastavit. Ne valja ti knjizenje nikako.

Prvo knjizis potrazivanje po osnovu refundacije i obavezu prema radniku te obavezu za pio.
Kada izvrsis uplatu radniku duguju ti obaveze a potrazuje ziro racun.
Kada ti uplate sredstva na racun po osnovu refundacije tada ti duguje ziro racun a potrazuje potrazivanje za refundaciju. I to je to. Nema ni prihoda ni rashoda jer ih po MRS i ne smije bit.
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#852 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by SukiJr »

djulba wrote:
SukiJr wrote:Ja sam to ovako proknjizio za sad

Prih.od refund Potrazuje (za iznos refundacije koji nam je uplacen)
obav.po osn.ogov. o volontiranju Duguje (mi platili volonteru)

Sta mi tu još fali pa da ovo 2 spojim ili je to to? :izet:
Kako si to dvoje uspio sastavit. Ne valja ti knjizenje nikako.

Prvo knjizis potrazivanje po osnovu refundacije i obavezu prema radniku te obavezu za pio.
Kada izvrsis uplatu radniku duguju ti obaveze a potrazuje ziro racun.
Kada ti uplate sredstva na racun po osnovu refundacije tada ti duguje ziro racun a potrazuje potrazivanje za refundaciju. I to je to. Nema ni prihoda ni rashoda jer ih po MRS i ne smije bit.
:thumbup: Hvala na pomoci
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#853 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by pinkman »

Novim Zakonom o radu, predvidjena je mogucnost da se moze biti direktor firme bez zasnivanja radnog odnosa.

Shodno tome, zanima me:

1. Kako se regulise zdravstveno osiguranje ako osoba nije u radnom odnosu? Da li sama sebi placa u ZZO jer ti ne moze Zavod za zaposljavanje - nije legalno.

2. Da li osoba mora vaditi ljekarsko uvjerenje kad preuzima duznost. Logicno bi bilo da ne mora jer nije u radnom odnosu?

3. Koliko ljudi koriste ovu opciju jer izgleda daleko isplativije po pitanju doprinosa?

Takodjer, jos jedna stvar (nevezana za ZoR):

4. Izdavanje faktura prema inostranstvu ima nultu stopu PDV-a, zar ne? Koliko znam, potrebno je dobiti kopiju pasosa za fizicka lica, odnosno uvjerenje o registraciji zaboravna. Jesam li u pravu? Da li ima PDV za izvoz (usluga posebno)?

5. Sta ako prodajem online usluge? Npr. virtuelni proizvod (najam koristenja aplikacije, tokeni za neku igru koju sam napravio, elektronsku knjigu koju sam napisao ili preprodajem ili bilo sta u kategoriji digital goods).

Nije bas realno ocekivati da takvim ljudima saljes email sa zahtjevom da ti salje kopiju nekog dokumenta. Nije bas konkurentno i profesionalno. Sta onda?

Hvala i pozdrav
anala
Posts: 18
Joined: 13/12/2012 20:11

#854 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by anala »

Molim Vas za pomoć.

Izvršena je prodaja zemljišta koja je u osnivačkom kapitalu unešena po procijenjenoj vrijednosti vještaka od 100.000,00 KM . Prodaja je izvršena za 30.000,00 KM pretpostavljam da je to ispod tržišne, a prodaja je izvršenja sestri od vlasnika.
Možete li mi reci da li u tom slučaju postoji potreba za korekcijom kroz porezni bilans , na koji način izvršiti knjiženje i sta se u tom slučaju dešava sa kapitalom?

unaprijed hvala
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#855 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by YuGiOhMoDDeR »

ako moze mala pomoć

u pitanju su vremenska razgranicenja (pasivna) .. naime dobili smo sredstva od Fonda na osnovu javnog poziva i u ugovoru je navedeno da "Korisnik sredstava" mora sredstva da knjiži na ktu PVR i srazmjerno utrošku prenosi na kto prihoda od donacije..

kada su sredstva stigla knjizio sam
ŽR D 50000
PVR P 50000

sada smo namjenski utrošili mali dio sredstava u iznosu od 6.000,00, i knjizio sam
PVR D 6000
prihod od donacije P 6000

je li ovo OK? da li se treba pojaviti i konto dobavljača sobzirom da je njima uplaćen navedeni iznos :? ??
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#856 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Dobavljac nema veze sa ovim, on ce dugovati po izvodu i potrazivati po fakturi za robu/usluge.
User avatar
YuGiOhMoDDeR
Posts: 118
Joined: 12/04/2015 16:07
Location: Travnik

#857 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by YuGiOhMoDDeR »

ovo i jest knjizenje po izvodu, dobavljač nam je ispostavio fakturu i iznos od 6000,00 mu je uplaćen na ime te fakture..samo mi je nejasno kako to pravilno proknjižiti? treba li jos kakav stav? ako ovako ostavim, ostaće mi obaveza prema dobavljaču, iako je plaćena..ako knjizim dobavljača, neću moći postepeno prenositi stanje sa PVR -> prihod od donacije :?
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#858 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Pa knjizis ovo svoje prilikom placanja ili kad dobijes fakturu bolje :

PVR D 6000
prihod od donacije P 6000


a ovo prilikom uplate dobavljacu
432 D 6000 / 200 P 6000
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#859 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

anala wrote:Molim Vas za pomoć.

Izvršena je prodaja zemljišta koja je u osnivačkom kapitalu unešena po procijenjenoj vrijednosti vještaka od 100.000,00 KM . Prodaja je izvršena za 30.000,00 KM pretpostavljam da je to ispod tržišne, a prodaja je izvršenja sestri od vlasnika.
Možete li mi reci da li u tom slučaju postoji potreba za korekcijom kroz porezni bilans , na koji način izvršiti knjiženje i sta se u tom slučaju dešava sa kapitalom?

unaprijed hvala
Sa kapitalom se ne dešava ništa, on se smanjuje kroz ostvareni gubitak u transakciji.

Kroz porezni bilans bi svakako trebalo izvršiti korekciju ako postoji odstupanje tržišne cijene i prodajne.

Knjizenje prodaje kao i svaka druga imovina.

Moze doći i do reperkusija sa porezom na promet nepokretnosti, ako je ista unesena u knjige u periodu do 3. godine, uz korištenje olakšice iz člana 17.

Porez na promet svakako sada plaća kupac ako se zemlja ne obrađuje.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#860 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

pinkman wrote:Novim Zakonom o radu, predvidjena je mogucnost da se moze biti direktor firme bez zasnivanja radnog odnosa.

Shodno tome, zanima me:

1. Kako se regulise zdravstveno osiguranje ako osoba nije u radnom odnosu? Da li sama sebi placa u ZZO jer ti ne moze Zavod za zaposljavanje - nije legalno.

Pošto je direktor menadžer, njemu se naknada plaća kao da je ugovor o djelu. Od tih doprinosa nema ništa, tj. moram platiti sebi osiguranje.

2. Da li osoba mora vaditi ljekarsko uvjerenje kad preuzima duznost. Logicno bi bilo da ne mora jer nije u radnom odnosu?

3. Koliko ljudi koriste ovu opciju jer izgleda daleko isplativije po pitanju doprinosa?

Ko bi to mogao znati i pitanje je koliko je isplativije. Ako su ti naknade po menadžerskom ugovoru preko 50.000 KM, to fizičko lice se treba registrovati u PDV.

Takodjer, jos jedna stvar (nevezana za ZoR):

4. Izdavanje faktura prema inostranstvu ima nultu stopu PDV-a, zar ne? Koliko znam, potrebno je dobiti kopiju pasosa za fizicka lica, odnosno uvjerenje o registraciji zaboravna. Jesam li u pravu? Da li ima PDV za izvoz (usluga posebno)?

Izdavanje faktura sa nultom stopom je samo za izvoz roba. Izvoz usluga nemora biti. Članom 15 stav 2, tačka ZPDV su propisane usluge koje se oporezuju prema mjestu primaoca usluge. Sve ostale usluge se oporezuju prema općem principu, u BiH, ako je to mjesto gdje se nalazi nepokretnost, pokretan imovina ili ako pružalac usluge ima sjedište, u najkraćem.


5. Sta ako prodajem online usluge? Npr. virtuelni proizvod (najam koristenja aplikacije, tokeni za neku igru koju sam napravio, elektronsku knjigu koju sam napisao ili preprodajem ili bilo sta u kategoriji digital goods).
Nije bas realno ocekivati da takvim ljudima saljes email sa zahtjevom da ti salje kopiju nekog dokumenta. Nije bas konkurentno i profesionalno. Sta onda?

Ništa od tih usluga nije unutar člana 15, stav 2, tačka 4. Najbliže tome bi bilo pravo ili licenca, koja se oporezuje prema mjestu primatelja usluge.
Ako nije realno i konkurentn oplati PDV. :) Naša UIO svakao to tumači, a tumačenje je upito da moraš dobiti dokaz da je lice kojem fakturišeš PDV obveznik u toj zemlji. Ako nije oni će ti prilikom kontrole obračunati PDV. Ovo tumačenje UIO nije u skladu sa zakonom jer se u zakonu nigdje netraži da je to strano lice PDV obveznik u toj zemlji. Naime traži se: "Pri vršenju usluga iz člana 15. stav 2. tačka 4. i 5. Zakona u slučajevima da primalac usluge nije poreski obveznik na teritoriji BiH, odnosno nema svoje prebivalište u BiH, davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uslova za oslobađanje od obaveze obračunavanja PDV-a, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizičko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreskog obveznika."


Hvala i pozdrav
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#861 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

Moze li mi neko reci na koji konto se knjizi nabavka nekog softvera? I na koji konto prodaja softvera?
Proposition Joe
Posts: 285
Joined: 10/03/2012 09:26

#862 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Proposition Joe »

Ako moze mala pomoc, bio bih zahvalan... Supruga mi je otvorila obrtnicku usluznu djelatnost, ovo joj je prvi mjesec od otvaranja, u kojem sustinski nije ni radila tj. nije imala nikakvih prihoda. Inace, prosla je u onaj federalni program sufinanciranja samozaposljavanja te treba njima dostavljati svaki mjesec obrazac SPR 1053, ovjeren od porezne. Pitanje glasi, kako ga popuniti ako nema nikakvih prihoda za ovaj mjesec? Logicno da onda ne placa nikakav porez na dohodak... I s druge strane, ako neko ima konkretno iskustvo, kako knjiziti ta sredstva koja se budu uplacivala/refundirala od strane FZZZ-a ?
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#863 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

SPR-1053 se PU predaje zajedno sa GPD obrascem do kraja marta za prethodnu godinu, dakle radi se o prijavi koja se podnosi godisnje a nikako mjesecno, da mozda ne traze ovjeren obrazac SP-2002 odnosno specifikaciju doprinosa za obveznika. Sto se tice subvencije, provodi se u knjizi prihoda i rashoda jer navedena subvencija nije izuzeta od placanja poreza na dohodak.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#864 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by PRO165 »

laly wrote:Moze li mi neko reci na koji konto se knjizi nabavka nekog softvera? I na koji konto prodaja softvera?
Ako nabavljaš softver radi dalje prodaje onda to tretiraj kao i prodaju svake druge robe.

Ako nabavljaš softver kao stalno sredstvo onda ima konto u grupi nematerijalnih sredstava (kao i adekvatna konta troška i amortizacije).
Proposition Joe
Posts: 285
Joined: 10/03/2012 09:26

#865 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Proposition Joe »

bude wrote:SPR-1053 se PU predaje zajedno sa GPD obrascem do kraja marta za prethodnu godinu, dakle radi se o prijavi koja se podnosi godisnje a nikako mjesecno, da mozda ne traze ovjeren obrazac SP-2002 odnosno specifikaciju doprinosa za obveznika. Sto se tice subvencije, provodi se u knjizi prihoda i rashoda jer navedena subvencija nije izuzeta od placanja poreza na dohodak.
Da, u pravu si, radi se o obrascu 2002 i on nije problem, moja greska. Medjutim, iz ugovora o poticaju samozaposljavanja proizilazi obaveza mjesecnog dostavljanja dokaza o uplati poreza na dohodak, a kao sto sam ranije gore rekao u proteklom mjesecu nije bilo nikako prometa/prihoda, pa mi se namece pitanje sta u ovom slucaju?

Inace, kad postoji obaveza obrtnika da placa porez na dohodak? Na bilo koji iznos koji zaradi/uknjizi kao prihod ili nekako drukcije?
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#866 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Porez na dohodak se placa do 31.03. za prethodnu godinu jer se tek tada utvrdi obaveza, nakon toga se placa akontacija na osnovu dohotka u prethodnoj godini, obzirom da je tek registrovan obrt onda nije bilo ni obaveze placanja akontacije.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#867 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by laly »

PRO165 wrote:
laly wrote:Moze li mi neko reci na koji konto se knjizi nabavka nekog softvera? I na koji konto prodaja softvera?
Ako nabavljaš softver radi dalje prodaje onda to tretiraj kao i prodaju svake druge robe.

Ako nabavljaš softver kao stalno sredstvo onda ima konto u grupi nematerijalnih sredstava (kao i adekvatna konta troška i amortizacije).
Hvala na odgovoru...da softver se nabavlja radi dalje prodaje.
Imam jos jedno pitanje pa ako nije problem da mi malo pojasnite :) Radi se o primljenim avansnim fakturama. Avansne fakture su primljene u decembru i unesene su u KUF i odbijen je PDV. A fakture su primljene sada u januaru pa da li je ispravno da u KUF-u za ovaj mjesec unesem storno ovih avansnih faktura iz decembra?
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#868 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

Ne samo ispravno nego i obavezno.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#869 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by PRO165 »

laly wrote:
PRO165 wrote:
laly wrote:Moze li mi neko reci na koji konto se knjizi nabavka nekog softvera? I na koji konto prodaja softvera?
Ako nabavljaš softver radi dalje prodaje onda to tretiraj kao i prodaju svake druge robe.

Ako nabavljaš softver kao stalno sredstvo onda ima konto u grupi nematerijalnih sredstava (kao i adekvatna konta troška i amortizacije).
Hvala na odgovoru...da softver se nabavlja radi dalje prodaje.
Imam jos jedno pitanje pa ako nije problem da mi malo pojasnite :) Radi se o primljenim avansnim fakturama. Avansne fakture su primljene u decembru i unesene su u KUF i odbijen je PDV. A fakture su primljene sada u januaru pa da li je ispravno da u KUF-u za ovaj mjesec unesem storno ovih avansnih faktura iz decembra?
Da treba da uradiš storno, ali bi po pravilu storno avansa trebao da ti da onaj ko ti je i izdao avansnu fakturu.
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#870 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by saimidin »

Da li d.o.o. koje se bavi preradom drveta, mora imati posebnu dozvolu za prodaju svojih proizvoda u veleprodaji i maloprodaji u istom objektu, ili to pokriva dozvola za preradu drveta.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#871 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by isx »

Postoji li neki besplatan program/excel baza i slično za vođenje evidencije dobavljača i kupaca? Ništa posebno, neke osnove.
User avatar
dinoo1898
Posts: 381
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#872 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by dinoo1898 »

isx wrote:Postoji li neki besplatan program/excel baza i slično za vođenje evidencije dobavljača i kupaca? Ništa posebno, neke osnove.
Ja koristim ovo
https://www.manager.io/
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#873 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by isx »

Odlicno, hvala puno.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#874 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Mentha_Piperita »

Zna li neko kakve su posljedice u firmi nakon ovakve situacije, kakvi budue efekti u finansijskom racunovodtsvu?

Hvala puno unaprijed.

"A company is producing various machines, considering one of the moulding machines they are producing, the company is experiencing a loss. What possibilites does the company have to change this situation and what are the consequences?"
busta1001
Posts: 19
Joined: 03/01/2017 17:45

#875 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by busta1001 »

Ako može objašnjenje za mladog kolegu :izet:

Šta zapravo znaci ova amortizacija.Jedna kolegica mi govori da kad je nesto amortizovano ono automatski treba da se otpiše i to znaci da nije više u upotrebi.Meni sad to nije logicno npr. ako amortizujemo osnovno sredstvo do 1000KM u roku od 1god ono se i dalje koristi a ona govori to se odmah treba otpisati kod nas iako to sredstvo još uvijek koristimo? :?
Post Reply