Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#826 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by bude »

use your illusion wrote:Zna li mi neko objasniti kako funkcionise u praksi ovo vezano za oporezivanje toplog obroka...zar se topli obrok ne isplacuje odvojeno od plate...kako ce radnicima biti manje neto plate ako je topli obrok manji od ovog oporezivog iznosa ???
Nije receno manje plate vec manja primanja. ;-)
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#827 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Mohamad Sissoko »

use your illusion wrote:Zna li mi neko objasniti kako funkcionise u praksi ovo vezano za oporezivanje toplog obroka...zar se topli obrok ne isplacuje odvojeno od plate...kako ce radnicima biti manje neto plate ako je topli obrok manji od ovog oporezivog iznosa ???
Iznos toplog obroka preko 1% prosjecne plate ce se oporezovat.Manje ce zakidat drzavu bizMismeni koji su preko toplog obroka isplacivali ljudima skoro isto kao i redovnu platu a to sto oni kukaju da ce bit manja primanja radnicima i krive drzavu je cisto spinovanje.Da je njima stalo do radnika nikad ne bi tolike tople obroke isplacivali i tako ih zakidali za penziju kasnije.
Znam ljude imaju 450 km platu a jos 350 topli obrok...
Znam isto tako firme koje isplacuju 8 km po danu topli i ovo ih uopste nece zahvatit i ne kukaju i izvlace se na jeftine populizme.
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#828 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by blues.a »

Nazovi ti to kako hoćeš ali će dosta radnika imati manja primanja u narednom periodu. To da je značajan dio toplog obroka bio neoporezovan je istina, ali je isto tako istina da su porezi na i iz plata oko 70% na neto platu radnika. Ako sam dobro upratio prosjek u regionu je oko 50%. Što se mene tiče neka ukinu sve neoporezive stavke, ali nek smanje stope poreza i doprinosa, pa će biti manje prostora za malverzacije. Samo što je problem ako usvajanje novih zakona bude kasnilo i onda kad se usvoje, dio poslodavaca će možda ostaviti te nove iznose koji radnici primaju na ruke.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#829 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Mohamad Sissoko wrote:
use your illusion wrote:Zna li mi neko objasniti kako funkcionise u praksi ovo vezano za oporezivanje toplog obroka...zar se topli obrok ne isplacuje odvojeno od plate...kako ce radnicima biti manje neto plate ako je topli obrok manji od ovog oporezivog iznosa ???
Iznos toplog obroka preko 1% prosjecne plate ce se oporezovat.Manje ce zakidat drzavu bizMismeni koji su preko toplog obroka isplacivali ljudima skoro isto kao i redovnu platu a to sto oni kukaju da ce bit manja primanja radnicima i krive drzavu je cisto spinovanje.Da je njima stalo do radnika nikad ne bi tolike tople obroke isplacivali i tako ih zakidali za penziju kasnije.
Znam ljude imaju 450 km platu a jos 350 topli obrok...
Znam isto tako firme koje isplacuju 8 km po danu topli i ovo ih uopste nece zahvatit i ne kukaju i izvlace se na jeftine populizme.
Ti isti privatnici se neće počešati i isplatiti će samo ono za što nemoraju platiti porez. Ako je prošli mjesec isplatio kao topli 350 KM, ovaj će mjesec platiti 175 KM. I eto manje primanje za radnika. Poslodavac nema nikakvu obavezu da to kompenzira sa povećanjem plate, jer naknada za ishranu nije plata. Nema tu zakidanja države, država će dobiti poreze i doprinose koji su joj i do sada uplaćivani, a zaplatiti će radnici, njihova primanja, opća potrošnja i kupovna moć. Neko ko je primao 500 KM plate i 380 KM toplog ili 880 KM će od ovog mjeseca dobijati 690 KM. Ljudima sa takvim primanjima je to udar od 21% na ukupan dohodak. Mnogo je takvih pogotovo van Sarajeva koje će ovojako pogoditi, i to u onom najrealnijem proizvodnom sektoru u koji nam se politika zaklinje. Ovde jedino privatnici dobijaju jer će imati manje troškove i veću dobit.Pogotovo strani kapital koji će tu dobit transferirati vani. Ali dobro, to je nama naša Agenda dala.
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#830 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Mohamad Sissoko »

Ti poslodavci da su posteni,cast izuzecima, ne bi skoro vise od pola plate isplacivali u toplom obroku.Cuj ti, plata 400 stoje topli 300 (radnik VSS) a lik ne zna sta ce sa para, milioner, znam iz iskustva.I sad kao takvi lafo zabrinuti za primanja radnika hehe :wink:
To je bila poenta.Kmecanje poslodavaca o radnicima koje vec godinama guze.Cast postenima.
blues.a
Posts: 74
Joined: 10/05/2010 15:41

#831 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by blues.a »

Pa pazi, poslodavci koriste olakšice koliko mogu. Nemojmo se zavaravati da na relaciji poslodavac-radnik postoji neka briga. Poslodavcu je bitno da dobije dobrog radnika za što manje para, a radniku da primi što veću platu. Nema tu nikakve brige ni ljubavi. Kapitalizam!!!

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Armin2013
Posts: 440
Joined: 19/08/2013 15:37

#832 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Armin2013 »

Ma kakva briga za radnicima, da se oni brinu za radnike prijavljivali bi ih na punu platu (neću ni spominjat na crno što rade) pa da se radnik može nadat i kakvoj takvoj penziji, a s druge strane bi se borili sa državom da se smanje porezna opterećenja, samo nisam baš siguran da su ona velika kako se kuka. (Čast izuzetcima, ako ih ima). Koji je to radnik jeo za 18,00 KM danas, ako ima 3,00 KM na dan puna kapa. Zato nam i jesu prazni fondovi, a da svi osiguraju ranike pa makar na minimalac onda bi se imalo prostora da se smanje porezna opterećenja. Jah usput, nemamo mi kontrolu nad našim poreznim sistemom, nama je kako kaže MMF. A ako hoćemo kredit država mora garantovat da će vratit a kako da to ostvari kroz povećanje poreskih opterećenja.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#833 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Armin2013 wrote:Ma kakva briga za radnicima, da se oni brinu za radnike prijavljivali bi ih na punu platu (neću ni spominjat na crno što rade) pa da se radnik može nadat i kakvoj takvoj penziji, a s druge strane bi se borili sa državom da se smanje porezna opterećenja, samo nisam baš siguran da su ona velika kako se kuka. (Čast izuzetcima, ako ih ima). Koji je to radnik jeo za 18,00 KM danas, ako ima 3,00 KM na dan puna kapa. Zato nam i jesu prazni fondovi, a da svi osiguraju ranike pa makar na minimalac onda bi se imalo prostora da se smanje porezna opterećenja. Jah usput, nemamo mi kontrolu nad našim poreznim sistemom, nama je kako kaže MMF. A ako hoćemo kredit država mora garantovat da će vratit a kako da to ostvari kroz povećanje poreskih opterećenja.
Poslodavci posluju u sistemu gdje je dostupnost radne snage velika, pa samim tim i cijena rada je mala. Konkretno za doprinose i poreze kroz platu faktički poslodavac plaća 74% isplaćene plaće fondovima i poreznim organima. Na isplaćeno primaje od KM 1.000 poslodavac će platiti i državi 736 KM. Pošto cilj poduzetništva nije isplata plata radnicima, niti punjenje budžeta, nego maksimizacija profita, onda neznam kako neko ozbiljan može reći da opterečenja nisu velika. Onog trenutka kad nebude profita, poslodavac će staviti ključ u bravu i sve radnike poslati na biro, pa nek im ti isti fondovi osiguravaju šta ih spada.Da se razumjemo sporazum je bio da će se smanjiti % neoporezivog toplog, ako se ukinu doprinosi na platu. To su doprinosi na teret poslodavca (10,5%), od kojih radnik nema ništa, već isključivo budžeti za audije i slične stvari, koji su nepoznati bilo gdje u svijetu. Tih doprinosa nema ni u RS. U RS je zbog toga manje opterečenja plaća, pa se može desiti da kapital ode u susjedni entitet. Mislim nemože se priča svesti na mrske poslodavce, a objektivno oni su ti koji guraju zaposlenost i fondove. Ko misli da može biti poslodavac, bujrum. Vidimo šta se deševa kad je država poslodavac, stečaji, protesti i sl.

Ovde nepričamo o more još tu parafsikalnih nameta kradljive države i glomaznog aparata.

Zaključak: O radnicima se ne brinu i neće se brinuti poslodavci, već oni za koje radnici glasaju. Kapital je tu uvijek u prednosti, kad munije dobro, on ode, a onda tek nastaje dernek. Mislim da se razumjemo, ovo je odlično za poslodavce jer će smanjiti troškove poslovanja i povećati dobit. Tamo gdje je poslodavac strani kapital, veči iznos novca ode u strane zemlje po osnovu dobiti. Znači, treba razumjeti efekte nekih odluka, a ne razmišljati logikom jednog sistema u kojem odavno neživimo.
Armin2013
Posts: 440
Joined: 19/08/2013 15:37

#834 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Armin2013 »

Ricken wrote:
Armin2013 wrote:Ma kakva briga za radnicima, da se oni brinu za radnike prijavljivali bi ih na punu platu (neću ni spominjat na crno što rade) pa da se radnik može nadat i kakvoj takvoj penziji, a s druge strane bi se borili sa državom da se smanje porezna opterećenja, samo nisam baš siguran da su ona velika kako se kuka. (Čast izuzetcima, ako ih ima). Koji je to radnik jeo za 18,00 KM danas, ako ima 3,00 KM na dan puna kapa. Zato nam i jesu prazni fondovi, a da svi osiguraju ranike pa makar na minimalac onda bi se imalo prostora da se smanje porezna opterećenja. Jah usput, nemamo mi kontrolu nad našim poreznim sistemom, nama je kako kaže MMF. A ako hoćemo kredit država mora garantovat da će vratit a kako da to ostvari kroz povećanje poreskih opterećenja.
Poslodavci posluju u sistemu gdje je dostupnost radne snage velika, pa samim tim i cijena rada je mala. Konkretno za doprinose i poreze kroz platu faktički poslodavac plaća 74% isplaćene plaće fondovima i poreznim organima. Na isplaćeno primaje od KM 1.000 poslodavac će platiti i državi 736 KM. Pošto cilj poduzetništva nije isplata plata radnicima, niti punjenje budžeta, nego maksimizacija profita, onda neznam kako neko ozbiljan može reći da opterečenja nisu velika. Onog trenutka kad nebude profita, poslodavac će staviti ključ u bravu i sve radnike poslati na biro, pa nek im ti isti fondovi osiguravaju šta ih spada.Da se razumjemo sporazum je bio da će se smanjiti % neoporezivog toplog, ako se ukinu doprinosi na platu. To su doprinosi na teret poslodavca (10,5%), od kojih radnik nema ništa, već isključivo budžeti za audije i slične stvari, koji su nepoznati bilo gdje u svijetu. Tih doprinosa nema ni u RS. U RS je zbog toga manje opterečenja plaća, pa se može desiti da kapital ode u susjedni entitet. Mislim nemože se priča svesti na mrske poslodavce, a objektivno oni su ti koji guraju zaposlenost i fondove. Ko misli da može biti poslodavac, bujrum. Vidimo šta se deševa kad je država poslodavac, stečaji, protesti i sl.

Ovde nepričamo o more još tu parafsikalnih nameta kradljive države i glomaznog aparata.

Zaključak: O radnicima se ne brinu i neće se brinuti poslodavci, već oni za koje radnici glasaju. Kapital je tu uvijek u prednosti, kad munije dobro, on ode, a onda tek nastaje dernek. Mislim da se razumjemo, ovo je odlično za poslodavce jer će smanjiti troškove poslovanja i povećati dobit. Tamo gdje je poslodavac strani kapital, veči iznos novca ode u strane zemlje po osnovu dobiti. Znači, treba razumjeti efekte nekih odluka, a ne razmišljati logikom jednog sistema u kojem odavno neživimo.
Kada izraziš u procentu to dođe tih cca 74% al na koju platu, koliko u drugim "normalnim" zemljama košta jedan radnik, možda kod njih jesu porezi i doprinosi 50% (lupam) al na koju osnovicu. Ja se slažem da kod nas ima glupih poreza tj. poreza od kojih pare idu ko zna gdje i da to u konačnici ide na teret radnika i slažem se da treba smanjit, to je sve ok. Hoću da kažem da to nije baš onako kako poslodavci prikazuju, i nemam je ništa protiv poslodavaca bar je sad demokratija može ko hoće bit poslodavac pa bujrum. Al se ježim kad čujem te priče kako jedva opstaju eto moraju radniku smanjit primanja da bi preživjeli a sve se vozaju nova auta, kupuje se apartmani, skupa ljetovanje i tako to. I nije to maksimizacija profita nego prokletost daj meni što više šta me briga može li radnik dogurat do 1-vog sa 400 KM. I još nešto ova je država odlična za biznis, zamisli da si u uređenom sistemu pa nisi isplatio svoje obaveze na vrijeme pa ti odmah kuca inspekcija, a nje kao kod nas svu su zakoni tu al koga briga radi šta hoćeš i kako hoćeš, radiš sedam dana u sedmici kada pitaš za godišnji kao da si mu ubio nekog.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#835 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Na koju platu, pa naveće plate to dođe i na 80%. Nije onako kako poslodavci prikazuju?

Mi se ovde držimo onih kojima pogoduju ove izmjene, očekujući da će oni prihvatiti da smanje svoje profite, da bi državni budžet i glomazna administracija sačuvali svoje plate i stepen luksuza. Jer pazi Bevandina mašina od par stotina je baš luksuz i za svakog privatnika, klinac neko ko kao dobar domaćin brine o svom biznisu se izlaže tim nepotrebnim luksuzima, ali našao to raditi državni aparat. Znači prvo ustrojit državni aparat, pa onda pričati o bahatom poduzetniku.

Ako ćemo pričati o isplačivanju obaveza, tu opet pogledaj ko su najvćei dužnici, opet državna preduzeća i javne ustanove, ili oni koji se miluju uz politiku.


Nemožemo uopće govoriti o poslovnom ambijentu u privredi u kojoj vlada enormna pravna nesigurnost, kakva je BiH pa taman da su svi porezi 1%. I to je opet do državnog aparata. Da se razumjemo AGENDA je interes stranog kapitala, i naša Vlada radi upravo u tom interesu. Da neko postavlja pitanje na tom fonu vjerovatno bi imali problem objasniti sve ove izmjene, ali naravno upirat ćemo prst tamo gdje najbolje znamo.

Eh sad kad uvedemo u priču konkuretnost rada, tehnologije i proizvoda, doći ćemo svi do zaključka da je nemoguće poslovati uspješno u zemlji kakva je BiH, i da plate i plaćeni doprinosi na 500 KM nisu odraz želje bahatih privrednika nego tržiša, koji je neumoljivi pokazatelj lošeg balansa interesa radnika, poduzetniika i aparatčika.

U svakom slučaju, sad kad nam se smanje dohodci zbog mjera Vlade, a kad to opet rezultira povećanjem prosječnih cijena, onda ćemo za koju godinu shvatiti da svakim potezm koji povlači naša elita postajemo samo siromašniji, ranjiviji i zavisnijji.
Armin2013
Posts: 440
Joined: 19/08/2013 15:37

#836 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Armin2013 »

Ja se slažem s tobom oko svega, i to da država previše troši da treba smanjit, da treba pare vraćat u privredu, da podstiče proizvodnju kroz neke stimulacije npr oslobađanje poreza itd, sve je to ok, ali ide na živce ova kukljavina od strane privatnika zbog oporezivanj TO a svi znamo da su kroz to, bar većina, izvlačili pare iz firme, radnik te pare možda nije ni vidio. I treba stisnut Novalića da ispuni obećanja oko smanjenja nameta privredi. Sve je to ok.

A što se tiče stopa, većina radnika u privredi je prijavljana na minimalno recimo 430 KM x 74 % = 301 KM (430+301=731 KM), a šta da je minimalni propisan 1000 KM x 50% = 500 KM (1000+500=1500 KM)
Kako preživit sa 430 KM mjesec, a neću ni spominjat da napraviš kuću ili kupiš stan, i nemoj spominjat takvo tržište kad znamo kako gazde žive i njihova djeca, o tome ja govorim. Opet kažem čast izuzetcima.
User avatar
aCme
Posts: 3465
Joined: 23/04/2010 01:06

#837 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by aCme »

Otvorena Visoka škola za finansije i računovodstvo FINra

http://www.akta.ba/bs/Vijest/vijesti/ot ... ad-image-1

Nije reklama. :mrgreen:
beeblebrox
Posts: 15
Joined: 09/04/2010 15:50

#838 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by beeblebrox »

beeblebrox wrote:
Clavis wrote:Svaka čast ako si istrajao u svom i pobjedio "sistem", al polja na obrascu su prilično određena, stvarno me ovo zbunjuje....

Evo dole obrasca pregledah ga nanovo par puta i ne vidim prostor
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/o ... s_int2.pdf
Druže nema prostor nego sam ja sabrao tih 45 KM sa već definisanim povratom za stambeni kredit, i sve zajedno upisao u polje 32.
Pitao još jednom kad sam predavao jel to ispravno, kaže čovjek jeste, samo dokaz sa biroa priloži.

Tako da....

Pozdrav,
Evo obećao sam da ću se javiti sa informacijama vezanim za ovo pitanje. AKo se iko još sjeća. Početkom novembra dobio sam rješenje od Ministarstva finansija. Sve je prihvaćeno (odobreno) kako sam pisao ranije. Tako da ako neko ima istu situaciju u ovoj godini, slobodno upisati kada bude radio obračun.

Pozdrav,
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#839 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by EliasVeskot »

Imam glupo pitanje,
Ako otvorim d.o.o. kojem je osnovna djelatnost racunarsko programiranje, a u statutu imam Xy djelatnosti zaokruzene, koji se uslov da se njima bavim. Evo, recimo mogu li uvesti I preprodati nesto preko web stranice, moram li imati skladiste I sl? Ili tipa proizvoditi nesto, ili za sve to moram otvarati drugu PJ?
Koga uopste da pitam ove stvari
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#840 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Haris.ba »

Ima li iko prosječne plate (godišnje i po mjesecima) u Bosni i Hercegovini.

Najviše mi trebaju prosječne plate od 70ih do 2016. godine.

Pravim neku excel tabelu oko penzija.

Podijelim sa forumašima ako uspijem (da vidim oko računanja po ovom prijedlogu novog zakona o pio). Ako uspijem barem odokativno, smatram uspjehom.

Bila neka priča o platama, i zanimalo nas onako odokativno kolike su plate bile. I nađem kurs njemačke marke i izvod uplaćenih doprinosa sa plaćama iz Zavoda za pio.

Ako nađem potrošačku korpu (mada je to sve relativno), onda vidimo i šta se moglo sa tom platom.

Ako nisam pogriješio, plata u njemačkim markama pravnika u ministarstvu u izvšnom vijeću prosječna mjesečna je bila oko:

1986. 500 DEM
1987. 300 DEM
1988. 230 DEM
1989. 153 DEM
1990. 1000 DEM . :D

1 DEM je npr. 1986. godine bio 61.795,92 dinara.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#841 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

EliasVeskot wrote:Imam glupo pitanje,
Ako otvorim d.o.o. kojem je osnovna djelatnost racunarsko programiranje, a u statutu imam Xy djelatnosti zaokruzene, koji se uslov da se njima bavim. Evo, recimo mogu li uvesti I preprodati nesto preko web stranice, moram li imati skladiste I sl? Ili tipa proizvoditi nesto, ili za sve to moram otvarati drugu PJ?
Koga uopste da pitam ove stvari
Možeš se baviti svi djelatnostima koje imaš upisane u sudski registar, pod uslovm da ispunjavaš i neke dodatne uvjete koji mogu biti specifični za te djelatnosti, konkretno u tvom slučaju Zakon o trgovini. Ono što je bitno reći da jednokratna prodaja nije djelatnost, tj. da bi jednokratno stekao i prodao neku stvar, nemora značiti da obavljaš djelatnost. Uvesti možeš bilo šta ako imaš carinski broj, i dogovoriti sa špediterom odnosno transportom isporuku u mjestu kupca, po uvozu ako ga imaš. Nabavke neke pojedinačne stvari i njena brza prodaja se može smatrati i prodajom imovine.

Ako bi obavljao tu djelatnost prometa robe na trajnoj osnovi, onda se moraš uskladiti sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini, a on zahtjeva ispunjenje između ostalog i različitih tehničkih uvjeta. Maloprodaju svakako nemožeš raditi bez maloprodajnog objekta, koji će ispunjavati uvjete iz zakona o trgovini, koji se tiču dijela zakona koji regulira maloprodaju.

Što se tiče proizvodnje, tu se treaš uskladiti sa zakonom koji regulira ono što želiš proizvoditi. Otvaranje poslovne jedinice zavisi od toga da li bi imao potrebu raditi proizvodnuju ili vršiti prodaju van registrovanog mjesta sjedišta.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#842 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Armin2013 wrote:Ja se slažem s tobom oko svega, i to da država previše troši da treba smanjit, da treba pare vraćat u privredu, da podstiče proizvodnju kroz neke stimulacije npr oslobađanje poreza itd, sve je to ok, ali ide na živce ova kukljavina od strane privatnika zbog oporezivanj TO a svi znamo da su kroz to, bar većina, izvlačili pare iz firme, radnik te pare možda nije ni vidio. I treba stisnut Novalića da ispuni obećanja oko smanjenja nameta privredi. Sve je to ok.

A što se tiče stopa, većina radnika u privredi je prijavljana na minimalno recimo 430 KM x 74 % = 301 KM (430+301=731 KM), a šta da je minimalni propisan 1000 KM x 50% = 500 KM (1000+500=1500 KM)
Kako preživit sa 430 KM mjesec, a neću ni spominjat da napraviš kuću ili kupiš stan, i nemoj spominjat takvo tržište kad znamo kako gazde žive i njihova djeca, o tome ja govorim. Opet kažem čast izuzetcima.
Pa eto kroz radnu verziju zakona o doprinosima i porezu na dohodak možeš na najbolji način vidjeti, kako država planira vrlo zakonito smanjiti dohotke radnika.
Druga je stvar što svaki normalan poslodavac, mrski privatnik zna, da dobri rezultati poslovanja zavise od zadovoljnog radnika, pa će gledati da još dodatno predviđena opterečenja za radnika prevale na svoj teret. Ali eto nesmiješ ni kukati.
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#843 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by EliasVeskot »

Ricken wrote:
EliasVeskot wrote:Imam glupo pitanje,
Ako otvorim d.o.o. kojem je osnovna djelatnost racunarsko programiranje, a u statutu imam Xy djelatnosti zaokruzene, koji se uslov da se njima bavim. Evo, recimo mogu li uvesti I preprodati nesto preko web stranice, moram li imati skladiste I sl? Ili tipa proizvoditi nesto, ili za sve to moram otvarati drugu PJ?
Koga uopste da pitam ove stvari
Možeš se baviti svi djelatnostima koje imaš upisane u sudski registar, pod uslovm da ispunjavaš i neke dodatne uvjete koji mogu biti specifični za te djelatnosti, konkretno u tvom slučaju Zakon o trgovini. Ono što je bitno reći da jednokratna prodaja nije djelatnost, tj. da bi jednokratno stekao i prodao neku stvar, nemora značiti da obavljaš djelatnost. Uvesti možeš bilo šta ako imaš carinski broj, i dogovoriti sa špediterom odnosno transportom isporuku u mjestu kupca, po uvozu ako ga imaš. Nabavke neke pojedinačne stvari i njena brza prodaja se može smatrati i prodajom imovine.

Ako bi obavljao tu djelatnost prometa robe na trajnoj osnovi, onda se moraš uskladiti sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini, a on zahtjeva ispunjenje između ostalog i različitih tehničkih uvjeta. Maloprodaju svakako nemožeš raditi bez maloprodajnog objekta, koji će ispunjavati uvjete iz zakona o trgovini, koji se tiču dijela zakona koji regulira maloprodaju.

Što se tiče proizvodnje, tu se treaš uskladiti sa zakonom koji regulira ono što želiš proizvoditi. Otvaranje poslovne jedinice zavisi od toga da li bi imao potrebu raditi proizvodnuju ili vršiti prodaju van registrovanog mjesta sjedišta.
Hvala ti, ovo sasvim logicno zvuci, ja imam problem sto zelim sve po zakonu raditi,a imam dvije stvari koje su naizgled nespojive, a obje imaju potencijala, jedan je vec utaban posao programiranja,a druga je manja rucna proizvodnja predmeta od koze. Obrt ne dolazi u obzir ni u kojem obliku, iz vise razloga, na raspolaganju jedan prostor i novac za jednu firmu..
Armin2013
Posts: 440
Joined: 19/08/2013 15:37

#844 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Armin2013 »

Ricken wrote:
Armin2013 wrote:Ja se slažem s tobom oko svega, i to da država previše troši da treba smanjit, da treba pare vraćat u privredu, da podstiče proizvodnju kroz neke stimulacije npr oslobađanje poreza itd, sve je to ok, ali ide na živce ova kukljavina od strane privatnika zbog oporezivanj TO a svi znamo da su kroz to, bar većina, izvlačili pare iz firme, radnik te pare možda nije ni vidio. I treba stisnut Novalića da ispuni obećanja oko smanjenja nameta privredi. Sve je to ok.

A što se tiče stopa, većina radnika u privredi je prijavljana na minimalno recimo 430 KM x 74 % = 301 KM (430+301=731 KM), a šta da je minimalni propisan 1000 KM x 50% = 500 KM (1000+500=1500 KM)
Kako preživit sa 430 KM mjesec, a neću ni spominjat da napraviš kuću ili kupiš stan, i nemoj spominjat takvo tržište kad znamo kako gazde žive i njihova djeca, o tome ja govorim. Opet kažem čast izuzetcima.
Pa eto kroz radnu verziju zakona o doprinosima i porezu na dohodak možeš na najbolji način vidjeti, kako država planira vrlo zakonito smanjiti dohotke radnika.
Druga je stvar što svaki normalan poslodavac, mrski privatnik zna, da dobri rezultati poslovanja zavise od zadovoljnog radnika, pa će gledati da još dodatno predviđena opterečenja za radnika prevale na svoj teret. Ali eto nesmiješ ni kukati.
Kao što rekoh ja sam za smanjenje nameta, ali svako ko se imalo razumje u te stvari zna da nema šanse da se nameti smanje iz dva razloga: budžet bi otišao u vraga (i sad ga popunjavaju iz kredita) i sve više je jasno da nama stranci donose propise.
Koji "normalni poslodavac", čast izuzetcima, pa pokušaj naći prosjek plate u privredi pa ćeš vidjet koliko se brine o radnicima.
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#845 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by SukiJr »

Ako može jedno pitanje dobili smo jednog volontera i neki dan je bila refundacija od 230 KM po osnovu programa zapošljavanja boraca 200km Plata i 30km doprinosi e sad kako je ovo najbolje proknjiziti ? :bih:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#846 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by KB9 »

tako malu, jadnu i mizernu cifru najbolje na svoj obraz proknjizit :)
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#847 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by SukiJr »

Ako može još jedno pitanje vezano za ovo prethodno da li sad treba neki poseban obrazac popunjavati?
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#848 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by djulba »

SukiJr wrote:Ako može jedno pitanje dobili smo jednog volontera i neki dan je bila refundacija od 230 KM po osnovu programa zapošljavanja boraca 200km Plata i 30km doprinosi e sad kako je ovo najbolje proknjiziti ? :bih:
Za sve oni što ćeš dobiti nazad. TJ refundacija, ne knjižiš na trošak nego na potraživanje. Tako da uplatu refundacije knjižiš tako što zatvoriš potraživanje koje si stvorio prilikom knjiženja te plate i PIA.
I da napomenem da si ga trebao prijaviti preko obrasca JS 3120.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#849 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by djulba »

SukiJr wrote:Ako može još jedno pitanje vezano za ovo prethodno da li sad treba neki poseban obrazac popunjavati?
Za taj PIO i naknadu ne treba nikakav obrazac. i ne napisa iznad. Tih 200 Km nije plata nego naknada za topli obrok i prevoz. Tako da dobro pripazi poslije 31.12.2016 kada bude novi zakon o porezu na dohodak koliko će se moći isplatiti volonterima a da nije oporezivo.
SukiJr
Posts: 136
Joined: 23/04/2015 17:04
Location: Tuzla

#850 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by SukiJr »

Ja sam to ovako proknjizio za sad

Prih.od refund Potrazuje (za iznos refundacije koji nam je uplacen)
obav.po osn.ogov. o volontiranju Duguje (mi platili volonteru)

Sta mi tu još fali pa da ovo 2 spojim ili je to to? :izet:
Post Reply